Текст книги "Вибрані твори"
Автор книги: Михайло Стельмах
Жанры:
Классическая проза
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 11 (всего у книги 96 страниц)
Зайшло сонце, зітхнули, ожили хмари і червоною річкою попливли вище далекого лісу, нижче вечірньої зірки.
Плюскотіла в темряві доспіла ярина, і на високій могилі, як побратими, урочисто застигли два полукіпки. Далеко проскрипіли запізнілі підводи, і настояна тиша нечутно йшла полями, густа і пахуча.
Опустив ноги з полудрабка, задумавсь. Теплим пилом дихнула дорога, неохоче зітхнула, зашаруділа під колесами. Натомлене тіло просило відпочинку, тим-то в уяві ближчало село, домівка; бачив у подвір'ї матір з дійницею і чулось, що з напіврозчинених дверей от-от вийде ще жіноча постать, сподівана, рідна. Навіть угадував, що зап'ята білою хусткою, заклопотана чимсь, тільки рис обличчя ніяк не міг уловити.
Шумить широкий шлях, і в голубому прорізі віт гойднувся тонкий серп місяця, підпливаючи до мерехтливої зорі. Старі, саджені в два ряди крислаті липи з'єднуються мережаними брамами і повівають медом, наче повні теплі дуплянки. Пливуть вони в саме село, натомлені, величні, братаються з молодими садами і знову прямують просторами повз оселі трудівників, їхні ниви, пливуть, як саме життя невмируще.
На перехресті забовванів пам'ятник котовцям.
Срібна жмурка загойдалась у повній косарській криничці. Трохи притримав налигач, і воли зупинились понад шляхом, розводячи в сторону два осінні кущі круторогих голів.
Невелика косарська криниця, а вмістилися в ній і придорожні дерева, і високе, коване небо з серпом місяця, хмаринами, і дрімають в її глибині осипані стріли грімниць, і самому сонцю не розминутися з нею. І вода тут кріпка, на корені настояна, – споконвіку хвалить трудівник.
Міцними руками вперся у вогкий дерн і припав шерхлими устами до срібного леза молодика. Врозтіч кинулись налякані зорі, заховались під берегами, а коли підвівся, знову почали випливати. З глибини виринали темні обриси будівель, а його хата, єдина з усіх, біліла. І ждав у ній хтось косаря, виглядав у вікна, тільки шибки чорні – не побачиш нічого крізь них.
– Добрий вечір, Дмитре… Тимофійовичу.
Аж здригнувся з несподіванки. Одначе відчув вагання у дівочому голосі: видно, не знала, як назвати його…
На дорозі освітлена блідозеленавим вечоровим сяйвом, з граблями на плечі стояла Югина.
– Здрастуй, дівчино. Забарилася ж ти.
– Забарилася, Дмитре Тимофійовичу. Хотілося дов'язати ячмінь – латка ще зосталася, а вже вечір прихопив, – усміхнулася лагідно і так, наче трохи глузувала з себе. Хвилясті кучері затемняли дівоче обличчя, робили його блідішим і старшим. – В'яжу і страх як боюся – не близький світ додому іти. Склала полукіпки, а вже й ніч. Духу людського ніде! – Тінню пробіг переляк по осміхненому чолі, і хороше стало на душі парубка. Крадькома оглядав від голови до ніг, в думці пестив рукою важку дівочу косу, заглядав у великі довгасті очі, і здавалося, що так само колись ввечері у жнива він стояв з нею в широкому полі.
– Боязко стало?
– Ще й як. Дорогами бігти далеко. Дай, – думаю, – полями. Дременула навпростець та й ногу стернею пробила. Недарма кажуть: хто пражкує, той дома не ночує; от і шкандибаю теперечки.
– Бідолаха, дуже пробила? – щиро пожалував.
– Загоїться! – І, спинаючись лівою ногою на пальці, пішла поруч з Дмитром до волів.
– Сідай на воза, – зручніше поправив сніп.
– Не хочу.
– Я тобі «не хочу». Зараз же вилазь!
– Еге, зараз же вилазь, а як побачить хто, що тоді люди скажуть?
– Ніби що?
– Наче не знаєте. Попаду якомусь насмішникові на зуби, то й будуть люди цвікати: «Дмитро Югину на посаг повіз». Знаю я їх, – подивилась правдивими очима.
– Так я йому за це ребра полічу, – відповів строго.
– Ну, добре, тільки селом їхати не буду.
– Про мене.
Югина поклала граблі на віз і руками вхопилась за полудрабок і люшню. Приємно було майже непомітним помахом рук підсадити дівчину, чуючи крізь сорочку легкий повів тепла. Югина, опираючись руками у восковий луб полудрабка, сіла на гузир снопа.
«Щоб колос не вимолочувався. Хазяйська дочка», – усміхнувся, йдучи біля воза.
Ступав по вузькій місячній дорозі, а віз то впливав у сяйво, то поринав у мереживо, виплетене тінями розлогих дерев. Темінь і світло перекочувались по дівочому обличчю, примхливо мінили його. Хотілося сісти поруч, отак, щоб плечем приторкнутись плеча, почути на щоці дотик м'яких кучерів.
«Де там – сполохається…»
Отак під'їдуть додому, відкриє навстіж ворота і віз покотиться по росистій мураві, і затемніють позаду дві колії, осипавши роси.
«Ану, злазь, господине, та вечерю готуй. Еге, та ти вже й заснула на возі…»
Оглянувся. Віз, підминаючи колесами верхів'я дерев, покотився з піскуватого горбка на моріг, і дівчина, злегка похитуючись, всміхалась чисто, лагідно, так, як уміє всміхатися тільки незігнута турботами юність.
– А тепер не страшно?
– Чого б це було страшно з таким, як ви? «З яким це таким, як я?» – хотілося запитати. Однак промовчав, тільки руку поклав біля люшні, поруч з дівочою.
І добре було йти по місячній доріжці, бачити в просвітках дерев золоте добірне волоття проса і серп, загублений жницею на голубому полі… Чув, як стихав, влягався неспокій і розвівався тяжкий сердечний щем.
– Що зараз тато роблять?
– В лісництво пішля відробляти.
І ці прості слова вистукували йому срібними дзвіночками.
– Це правда, що соз в куркулів відбере горбок?
– Правда, – допитливо глянула на хлопця.
– Дуже добре, – ворухнула усмішка устами. – Худобу скоро отримаєте?
– Надійсь, скоро… Вам не перепало від Данька?.. За те, що нам жито привезли?
– Оскаженів був… шулікою напав.
– А ви що? – і подих затаїла.
– Так зміряв його очима вздовж і впоперек, що він губи прикусив і відступився назад.
– О, ви можете! – свально вихопилося в дівчини: пригадала, що говорили на селі про парубка.
Але Дмитро не зрозумів інтонації і похмурнів: осуджує.
– І чим же закінчилося, Дмитре Тимофійовичу? – не вгледіла переміни.
– Данькові я просто відрізав: заробив худобу на якусь годину, то вже моє діло, кому я снопи привіз. Не бійтесь – вашим підголоскам не привезу.
– Невже так сказали? – приязно подивилась на строге, гордовите обличчя.
– Думаєш, хвалюсь перед тобою?
– Ой, ні! – замахала руками.
– Розсердився тоді я, брязнув ворітьми й додому. Так Данько лисом закрутився, перепрошувати почав: в нього столярської роботи багато, от і потрібні мої руки. Перепрошує, а в самого злість усередині клубками ворушиться…
Ось і село війнуло двома крилами, засиніли хати; у темних вікнах мигтіли скалки срібла. Дівчина підвелась з воза і раптом злякано гойднулась – видно, ноги затерпли. Незчуюсь Дмитро, як підхопив її обома руками, бережно поставив на землю.
За коротку хвилину, коли перед очима пропливло зблідле від переляку і несподіванки її обличчя, хутчій відчув, ніж побачив, наскільки дівчина краща, чим йому здавалося раніш. І найбільше подобалися глибокі правдиві очі, не затінені двома виразами, як буває в нещирих людей, чи які за одною думкою приховують кілька інших.
«Такі очі не підманять. Словом схоче затаїтися, а вони викажуть правду», – ожили теплі почуття, як у брата до сестри після довгої розлуки.
– Ледве з воза не злетіла – ноги пересиділа. І ч, як голками коле. – Ще переляк не зійшов з дівочого обличчя, а вже в голосі тремтіла насмішка з себе. – Спасибі, Дмитре Тимофійовичу, що підвезли калічку.
– Коли ще маєш пробити ногу – наперед скажи, я небезпремінно виїду в поле, – усміхнувся.
– Авжеж, було б за ким… На добраніч! Хай все добре сниться вам.
– Все добре і ти.
– Таке ви скажете.
Похилила голову і простягнула назустріч парубкові руку, майнула кучерями і пішла самотньою вулицею. Тінь від валка граблів відбилась на дівочій блузці, коливалась, наче зубцями розчісувала коси.
І довго на своїй руці Дмитро чув дотик несміливих пучок і хвилююче тепло.
…Данько непривітно зустрів Дмитра.
– Чого б це я так пізно валандався? Ти скоро мені худобу на одні кісточки засушиш.
– Тоді їхні мощі в Києво-Печерську лавру здасте. Читали: на судовому процесі призналися отці, що мощі святих з кісток худоби майструвались?
Данько аж підскочив на місці, наче хто його швайкою кольнув:
– Брехня! Ще мені одне слово скажи – і трясцю, а не воли получиш!
– Мене трясця не бере. Скільки коло Бугу в долинках не ночував, і хоч би раз тріпонуло. – Вийшов на вулицю легкою пружною ходою. Байдуже було, що позаду лаявся розлютований Данько, а його жінка теж щось образливе кинула навздогін. Після зустрічі з Югиною все здавалось незрівняно хорошим, і на душі був такий спокій, як в ті хвилини, коли з радістю закінчуєш любу роботу.
Мати ждала його, діждатись не могла.
– Та й припізнився ж ти, Дмитре.
– Припізнився? А я й не помітив, – усміхнувся, тільки так, що здригнулась складка біля уст на правій щоці, навіть нижню губу підібрав тугіше до верхньої, щоб не помітила стриманого хвилювання. Та хіба ж заховаєшся від всевидючого ока, утаїш що? Вже коли він увіходив у двір і подивився на неї, – відчула, що легше стало на його серці, і скупа радість, перемежована з невсипущою турботою, заколихалась у грудях.
– Ходи, сину, вечеряти.
Дмитро пішов до хати, а вона, освітлена місячним сяйвом, стояла посеред подвір'я, невисока, пругка, з незігнутим станом. З-під кички пробивалося два пасма волосся і тінями облягало високе чоло, заскороджене боронами років. Крізь посноване тонке кросно зморщок ще тихо проглядала прив'ядаюча краса, як в осінній день крізь сітку павутиння проглядає в затінку калинове гроно.
Вогонь погасав, і чорні челюсті печі, неначе розкрита паща, світилися червоними зубами жарин. Часом синій зубцюватий гребінь полум'я, пробиваючись знизу, проскочить по сизо-гарячому вугіллі, і тоді на стінах розгойдувались три тіні. Югина проворно бігала по хаті, рихтуючи на стіл миски і вечерю. На покуті сидів Іван, біля нього Марійка, натомлена денною працею і рада, що, нарешті, чоловік привіз у клуню ярину.
– Оце в мене вже й серце стало на місце – ні дощ не намочить полукіпки, ні худоба не розмервить.
– В тебе воно, серце, таке: п'ятдесят один раз стає на місце і стільки ж зіскакує, – студить юшку в ложці Іван; і витягнуті трубкою губи ворушать цурпалками коротких вусів.
Та Марійка сьогодні розм'якла, як віск, і навіть гадки не має підштрикнути словом чоловіка. Аякже, врожай лежить в засторонку, на галяві просо (сьогодні надвечір ходили дивитись), хоч і рідке, однак без головні і волотки має великі. До того ж завтра неділя, можна встати пізніше, бо, казав же ж той, є за ким відпочити: викохала дочку проворну, роботящу.
– Сідай вечеряти, – лагідно освітила зором всю постать своєї одиначки.
Югина примощується біля матері.
– Це б коли худоба, щоб озимину після жнив кинута в землю. Бач, на ранньому в цьому році вродило, а на пізньому – голою косою тнуть. Всяка билинка, наче чоловік, тепло любить, – обережно несе з полумиска ложку Марійка.
– Хе. Навіть баба може діло сказати, – прислухається Іван.
– Може, неправду кажу?
– Хто ж каже? От наші з созу мають скоро дістати худобу, реманент.
– То що з того?
– Як що? І ми в пору засієм.
– Таки не виписався? Обманув мене. Скільки тобі казала!.. – здіймає голос.
– І не випишуся. Ти мені ці теревені не торочи. От настренчили куркульські підголоски… Досить щоднини кланятись в ноги за свою кривавицю: зореш поле – відробляй, привезеш яку там копу – відробляй. З лісу ломаку притягнеш – відробляй, – увесь вік відробітки з'їли. З старців хочеться вибитись. Не кривись, Марійко, бо не пособиться.
– Діди наші жили – созу не знали, батьки наші жили – созу не знали, і ми без нього проживемо! – як завчене вичитує Марійка і вже почина постукувати держаком ложки по столі.
– Ми й без панської землі в комірному жили, та не схотіли ж так вікувати.
– Земля – одне діло, а соз – інше діло. На трясця він мені здався. Бач, як люди визвірились на тебе. Ніхто худоби не дає.
– Хіба то люди? То куркульня.
– Куркульня – не куркульня, а виписуйся.
– Нагадай козі смерть. Тобі непотрібний соз, так Югині потрібний. І її згноїти на чужій роботі хочеш? Пустиш на заробітки, як сама колись чманіла? Коли ми і середину, і жили пообривали на чужому, так хай хоч діти не обривають. Хватить вічними наймитами бути.
Знає Іван, чим вразити жінку, і Марійка осікається, з зітханням поглядаючи на дочку.
– Дивися ж, якщо не теє, то виписуйся скоріше.
– Іще що скажеш?
– Ви не бійтесь, мамо, спільний обробіток землі – тільки полегкість для нас. Це на комсомольських зборах доповідач з області казав! – обзивається Югина і червоніє, що так невміло, непереконливо сказала. Ніяково поглянула на батька, а той, підбадьорюючи її, кивнув головою. – В Івчанці добре працюють гуртом люди. Дуже добре. Не нахваляться своїм життям.
– Розумна не на свої роки стала. Вийдеш заміж, тоді хоч в комунію записуйся. – Сердито йде у другу хату.
– Хе! Значить, разом будемо, дочко, матір лякати, – усміхається Іван Тимофійович. – Тільки не з дуже лякливих вона в нас. Драгун та й годі. А про Івчанку ти вірно сказала, По-новому люди почали жити. Дружньо. Агроном помагає. Куди нашим врожаям до їхніх.
Потягнувся до свіжої газети. Загрубілі пальці обережно, з приємністю розгорнули пахучий папір, уже покритий ворсинками пилу. Газета для Івана Тимофійовича була завжди ясним святом. Вона не тільки єднала його з усім світом, а піднімала над буденними турботами; не говорила, – виспівувала найдорожчі слова, розкривала ті дороги, до яких тягнувся всією душею. В його очах не збіднювалися навіть прочитані газети – до них відносився любовно і обережно ховав кудись подалі від цупких Марійчиних рук.
– Чого Софія до тебе прибігала? – ворухнулась запізяіла догадка, коли побачив молодіжну сторінку.
– В райком з нею підемо.
– В райком?
– Комсомольскі квитки нам вручатимуть, – відповіла з гордістю і хвилюванням.
– В добру путь, Югино. – Підвівся з-за столу, кремезний і урочистий. – Достойною будь, дочко. Щоб не тільки батьки гордилися тобою. – Нахилився над дівчиною, поцілував у голову міцними, перепеченими устами.
– Спасибі, тату, – вдячним і сяючим зором поглянула на нього і міцно притиснула до грудей важку напрацьовану руку батька; була вона зараз темна і тепла, як прогріта вечірня нива. Ніжним повівом доспілого хліба віяло од неї. Югина навіть крізь блузку, біля самого серця вчувала тверду різьбу роботящих надійних жил. – Я так і знала: порадуєтесь ви. Душа у вас така… чиста, лагідна…
– Ні дочко, – промовив задумливо. – Не лагідний твій батько. І не хоче таким бути. Не до цього нам тепер. Залишимо лагідність старим бабусям, що зібралися іти в далеку путь. А нам ще до крові треба битися за справжнє життя. З куркульнею битися… Душа у мене, щоб ти знала, шершава, мов полотно те, що болючими пальцями випрядалося і ткалося в безсонні злидарські ночі. І ясна моя душа, мов полотно, вибілене весняним сонцем. Наша держава з сімнадцятого року білить її своїм промінням.
Югина здивовано широким поглядом дивилась на батька.
– Чого дивуєшся? Не сподівалася таке почути? Це, Югино, не я, а правда наша говорить. Гляди, щоб правдивою мені була в усьому, такою, як комсомол тебе вчить. Бо хіба то людина, коли все у ній сіре: і душа, і думки, і погляд. Коли перепілка сіра – це красиво, а коли людина така, то… Ну, іди вже спочивати…
– Тату, значить, ви тепер зі Свиридом Яковлевичем зовсім заодно?
– Ми завжди з ним заодно, – перебив, хоча й знав, про що запитала Югина. І, вже помовчавши, додав: – Вгадала ти. Думаю, дочко, в партію вступати, – вперше виказав найпотаємніші мрії. – Тільки поставимо соз на ноги… так, щоб ясно можна було людям глянути в очі… і поїду з Свиридом Яковлевичем до райпарткому…
– Куди ж ми тоді нашу маму подінемо? – весело звузила очі.
Іван Тимофійович засміявся:
– Це не мала загадка. Неодмінно з жінделегатками порадьмося… її треба до якогось ледащого начальства приставити: вона його або робити заставить, або навіки виживе, сточить своїм язичком…
До шибок припала темносиня ніч, ворушачи перетертими крижинами хмарин.
Рівно задихав Іван, і Марійка з острахом побачила, що його руки схрещені на грудях. Похапцем роз'єднала їх і довго не могла зупинити в грудях болючого стукоту.
Місяць нечутно сійнув у хату блідого сяйва, і на долівці заколивались чорні перехрестя рам. З тривогою дивилась на таке рідне, навіть уві сні насмішкувате обличчя чоловіка, який і парубкуючи не раз своїми кпинами, упертістю доводив її до сліз, та й тепер не змінився. Навіть оте незмінне «хе» не відходило з літами, а ще більше вкоренялося, стаючи і радісним, і роздумливим, і сумовитим, і злостивим окликом.
У сінях загримів засув, забряжчали відра – Югина принесла води, зачиняла двері. І знала мати, що зараз дочка буде лугом змивати коси, розчеше кучері і, не заплітаючи їх, перев'яже на ніч биндою.
«Неспроста приходив Гриць у неділю, ой, неспроста».
Було радісно. Чи не найкращий парубок задивився на Югину! І тривожно, бо красу на тарілку не положиш, а він же бідний, бідний, аж синій, навіть хати не має. Вийдеш заміж за такого – не намилуєшся, а нагорюєшся по зарібках. Хотілося, щоб зять багатший був, щоб дочка її не наймичкою чи поденницею стала, а зразу господинею. Гарна молодиця з моєї Югини буде…
– Гарна, гарна, – загримів бас на подвір'ї.
– Славна, славна, – обізвалася скрипка…
– Що це?
Майнули чорні обриси будівель, огорнені синім полотном. Прозору хмарину надрізав гострий срібний леміш, пересунулось навскіс перехрести рам, на сідалі загорлав, забив крильми півень.
«Невже світанок скоро?»
І знову загримів бас, але вже на вулиці біля приданочок: «Гарна, гарна». А вона удавала, ніби п'яна, і мусив таки зять брати її під руки і вести гамірливими вулицями до своєї хати.
– Горе моє, а хто ж мій зять? – От тобі й маєш! Навіть і роздивитись не встигла, а він хитрун! Тільки подивиться вона – одвертається вбік і сміється, сміється з неї…
І Югина довго не могла заснути цієї ночі. Теплі, мокрі коси розсипались по плечах, лащились вогким дотиком, неначе рій несподіваних думок.
Тепер неділю вона стрічала радісним передчуттям. В уяві бачила, як, зготувавши снідання і обід, прибирається біля скрині, заглядає у маленьке дзеркало і вікно – чи не йдуть подруги за нею. Навіть чула, як грала музика на майдані коло сельбуду і шелестіли вулицями дівочі спідниці. Закрутить її Гриць в швидкому танці на заздрість старшим дівчатам.
«Хіба ж вона винна, що краще танцює за них?» – Усміхнулась і застилалась, що лукавить сама з собою.
Не тільки тому Шевчик платить музикам, що легко танцює вона.
Ой так-так, ой так-так!
Шевчик дратву сучить.
Пригадала дитячу пісеньку і беззвучно розсміялась, бачачи, як Гриць у хвартусі з десятки сидить на шевському довбаному стільці і смолистими руками, оперезаними слідами дратви, люто вкручує в нитку тверду щетину, а щетина гнила – рветься, і він мало кулаків з злості не сучить. А музика грає, і Гриць вже з колодками в руці, дратвою в зубах сам пускається в танець, сердито наспівуючи: «Ой так-так, ой так-так, Шевчик дратву сучить».
«І чого він в неділю приходив? Чого? Захотілося чарку випити, от і зайшли».
І знає, що обманює себе, але настирливу догадку хоче прикидати іншим, заховати глибоко-глибоко, щоб радісніше і довше було їй пробиватись наверх. Ось вона підіймається, струшує з себе накидані думки, як трава росу, і подає свій голос:
«А я знаю, чого він приходив».
«Нічого ти не знаєш, – сердиться дівчина, – хіба мало кращих дівчат у селі є», – і починає перебирати їх у пам'яті.
«От подруга – Софія Кушнір чим не красуня? Тільки дрібна трохи і надто вже смаглява. Або Людя Вітренко. Чорнява, синьоока, ставна. Одначе занадто гордовита, та й ходить, наче за кожний ступінь золотий бере. Або Катерина Прокопчук…» – І незручно стає перед собою, що почала судити, хай хоч в думках, своїх подруг. «Наче вже я найкраща за всіх. Як це недобре», – аж почервоніла.
Все ж було приємно згадувати підслуханий шепіт молодиць: «Гарна дочка в Марійки Бондарихи».
Ніч м'яка і ласкава, як у дитинстві доторк материної руки. Вона пригадує вчорашню ніч на шляху і високу мужню постать Дмитра. Як він подивився тоді на неї. І гаряча хвиля заливає дівчину, коли знову відчуває на тілі дотик його міцних шершавих рук. І зовсім він не такий гордий, як люди говорять.
Згадує розповідь, як Варчуки побили Дмитра. Тітка Докія раз на годенках у Шуляків якось обмовилась: «Думала, що навік приморозив хлопець ноги. Аж ні. Саме напровесні почав вже ходити. А раз прийшов увечері, роззувся, походив по хаті та як метнеться до печі лампу світити. По тому як забігав, почула щось недобре. Скочила з ліжка. Стоїть мій парубок посеред хати блідий-блідий і губи кусає.
– Що з тобою, Дмитре?
– І сам не доберу. Скинув чоботи, онучі, а це чую, що знову наче онучі до ніг поприставали. Чи не мара? – Присвітила я низом, а в нього шкіра до самих щиколоток відстала. По землі волочиться, мов папір. – Останній гостинець з тіла сходить, тільки з серця навряд чи так скоро зійде, – і почав відривати шматки білого побабченого полотна, а з-під нього проглянуло молоде рожеве тіло, як у немовляти…»
І дівчині здається, що над нею нависають тіні од рослої постаті Дмитра… А очі в нього чорні-чорні – в душу заглядають так допитливо і строго, мов хочуть вивірити: хто ти така? Гриць лагідніший, все в нього простіше, а танцюєш з ним – землі під собою не чуєш…
«Ой так-так, ой так-так, Шевчик дратву сучить…» «Забарилася ж ти, дівчино…» І лячно було навіть стрінутися з ним, і як назвати не знала – чи Дмитром, чи Дмитром Тимофійовичем. Хороші вони парубки – і Дмитро, і Грицько, і Варивон. Варивон тільки на язик дуже гострий… Вже крізь сон чула, що Грицько щось питається в неї, а вона червоніла і нічого відповісти не могла.