Текст книги "Wszystko czerwone / Всё красное"
Автор книги: Joanna Chmielewska
Жанр:
Иронические детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 6 (всего у книги 53 страниц)
Wyciągnięta na taras i włączona do narady (вытащенная на террасу и включенная/подключенная к совещанию), Zosia zamyśliła się głęboko (Зося глубоко задумалась).
– Nie bardzo rozumiem (я /что-то/ не очень понимаю), o czym wy mówicie (о чем вы говорите) – powiedziała z niezadowoleniem (сказала она с неудовольствием = недовольно), nie kryjąc niechęci do tematu (не скрывая неприязни к теме; chęć – желание). – Dlaczego czerwone mrówki (почему красные муравьи) mają się kojarzyć z Edkiem (должны ассоциироваться с Эдеком)? Nic takiego sobie nie przypominam (ничего такого я не припоминаю) … Paweł (Павел)!
Zapadający zmrok oderwał nas od pokrzyw. Pnia nie udało mi się dojrzeć i sama Alicja zaczęła mieć wątpliwości, czy on w ogóle tam jest.
Wyciągnięta na taras i włączona do narady, Zosia zamyśliła się głęboko.
– Nie bardzo rozumiem, o czym wy mówicie – powiedziała z niezadowoleniem, nie kryjąc niechęci do tematu. – Dlaczego czerwone mrówki mają się kojarzyć z Edkiem? Nic takiego sobie nie przypominam… Paweł!
Oderwany od uprawiania korespondencji (оторванный от занятия корреспонденцией; uprawiać coś – заниматься чем-л.) i również włączony do narady (и также подключенный к совещанию), Paweł okazał się bardziej przydatny (Павел оказался более полезным). Zastanawiał się tylko przez krótka chwilę (он раздумывал только момент = совсем недолго).
– A, wiem (а, знаю)! – powiedział z przejęciem (сказал он с волнением = взволнованно). – To przez tego faceta w czerwonej koszuli (это из-за этого типа в красной рубашке), o którym mówiłem (о котором я говорил). Nie mrówki (не муравьи), tylko czerwone (только/а красное) …
– Rzeczywiście, mówił (действительно, говорил) – przypomniała sobie Zosia (припомнила/вспомнила Зося). – Paweł widział Edka (Павел видел Эдека) …
– Co za facet (что за тип)? – przerwała niecierpliwie Alicja (нетерпеливо перебила Алиция). – Ktoś go zna (кто-нибудь его знает)?
Oderwany od uprawiania korespondencji i również włączony do narady, Paweł okazał się bardziej przydatny. Zastanawiał się tylko przez krótka chwilę.
– A, wiem! – powiedział z przejęciem. – To przez tego faceta w czerwonej koszuli, o którym mówiłem. Nie mrówki, tylko czerwone…
– Rzeczywiście, mówił – przypomniała sobie Zosia. – Paweł widział Edka…
– Co za facet? – przerwała niecierpliwie Alicja. – Ktoś go zna?
Na to pytanie mogłam jej sama odpowiedzieć (на это вопрос я могла ей ответить сама). Nie ulegało wątpliwości (не полежало сомнению), że nie tylko mnie interesowały personalia owego osobnika (что не только меня интересовали анкетные данные этого индивида), a rzecz polegała na tym że właśnie nikt go nie znał (а дело заключалось как раз в том, что никто его не знал) …
– Nie wiem (я не знаю) – powiedziała Zosia (сказала Зося). – Paweł (Павел) …?
– Nie znam go (я его не знаю). Przecież wam opowiadałem (я ведь вам рассказывал)! Jakiś czas temu (какое-то время /тому/ назад), chyba już ze dwa miesiące (наверное, уже два месяца), widziałem Edka z takim czarnym facetem (я видел Эдека с таким черным типом) w czerwonej koszuli (в красной рубахе). No mówiłem wam przecież (ну, я ведь вам говорил)!
– Możliwe (возможно), że ja niedokładnie słucham (что я невнимательно слушаю; dokładny – подробный, детальный) – wyznała Alicja (призналась Алиция). – Kto to był (кто это был)?
Na to pytanie mogłam jej sama odpowiedzieć. Nie ulegało wątpliwości, że nie tylko mnie interesowały personalia owego osobnika, a rzecz polegała na tym, że właśnie nikt go nie znał…
– Nie wiem – powiedziała Zosia. – Paweł…?
– Nie znam go. Przecież wam opowiadałem! Jakiś czas temu, chyba już ze dwa miesiące, widziałem Edka z takim czarnym facetem w czerwonej koszuli. No mówiłem wam przecież!
– Możliwe, że ja niedokładnie słucham – wyznała Alicja. – Kto to był?
– No przecież mówię (ну, я ведь говорю), że nie wiem (что не знаю). Zdaje się, że obaj byli na bani (кажется, они оба шары залили; bania – сосуд, пузырь; być na bani = być na cyku – быть выпившим), to jest, chciałem powiedzieć na cyku (то есть, я хотел сказать, хряпнули; cyk – возглас, означающий предложение выпить водки) … Stali na ulicy i machali rękami na taksówki (стояли на улице и махали руками = ловили такси). To był taki czarny facet (это был такой черный тип), wyglądał na południowca (выглядел на южанина), miał czerwona koszulę (имел = на нем была красная рубаха) i w końcu odjechali taksówką bagażową (и в конце концов, они уехали грузовым такси; bagażowa – багажная). Przedtem zatrzymali furgonetkę od węgla (до этого они остановили фургончик/пикап для перевозки угля) i usiłowali do niej wsiąść (и пытались в него сесть). Właśnie dlatego im się przyglądałem (именно поэтому я их разглядывал), że byłem ciekaw (что мне было интересно), co jeszcze zrobią (что они еще сделают = выкинут) …
– No przecież mówię, że nie wiem. Zdaje się, że obaj byli na bani, to jest, chciałem powiedzieć na cyku… Stali na ulicy i machali rękami na taksówki. To był taki czarny facet, wyglądał na południowca, miał czerwona koszulę i w końcu odjechali taksówką bagażową. Przedtem zatrzymali furgonetkę od węgla i usiłowali do niej wsiąść. Właśnie dlatego im się przyglądałem, że byłem ciekaw, co jeszcze zrobią…
Paweł urwał (Павел замолчал; urwać – оборвать, замолкнуть), przyjrzał się nam i dodał ostrożnie (посмотрел на нас и осторожно добавил):
– Nie chciałem się wtrącać (я не хотел вмешиваться), ale może już wiecie, kto go zabił (но, может, вы уже знаете, кто его убил)?
– Co ma do rzeczy ten facet w czerwonej koszuli (причем тут этот тип в красной рубахе; mieć coś do rzeczy – иметь отношение к делу)? – Skrzywiła się Zosia z niesmakiem (искривилась/поморщилась Зося с отвращением = с досадой; niesmak – отвращение, неприятный осадок).
– Na razie jeszcze nie wiemy (пока что мы еще не знаем) – powiedziałam równocześnie do Zosi i Pawła (сказала я, одновременно обращаясь к Зосе и Павлу). – Może wam coś przychodzi do głowy (может, вам что-нибудь приходит в голову)?
– Ja się w ogóle do tego nie chcę wtrącać (я вообще не хочу в это вмешиваться)! – odparła Zosia gwałtownie (резко ответила Зося). – Nie życzę sobie mieć z tym do czynienia (не желаю себе = не хочу иметь с этим что-либо общее = ничего общего)! Nie znoszę zbrodni (я не переношу преступлений)! Nic nie wiem i nic nie chcę wiedzieć (я ничего не знаю и не хочу ничего знать)!
Paweł urwał, przyjrzał się nam i dodał ostrożnie:
– Nie chciałem się wtrącać, ale może już wiecie, kto go zabił?
– Co ma do rzeczy ten facet w czerwonej koszuli? – Skrzywiła się Zosia z niesmakiem.
– Na razie jeszcze nie wiemy – powiedziałam równocześnie do Zosi i Pawła. – Może wam coś przychodzi do głowy?
– Ja się w ogóle do tego nie chcę wtrącać! – odparła Zosia gwałtownie. – Nie życzę sobie mieć z tym do czynienia! Nie znoszę zbrodni! Nic nie wiem i nic nie chcę wiedzieć!
Alicja ocknęła się nagle (вдруг/тут Алиция очнулась; ocknąć się – очнуться, опомниться) z chwilowego zamyślenia (от короткого/минутного раздумья).
– Facet w czerwonej koszuli o niczym nie świadczy (тип в красной рубахе ни о чем не свидетельствует = ничего не значит; swiadczyć – свидетельствовать, подтверждать) – zawyrokowała stanowczo (решительно высказала она свое мнение; zawyrokować – вынести приговор, высказать свое мнение). – Edek po pijanemu mógł jeździć furgonem od węgla (Эдек по пьяни мог ездить на фургончике для перевозки угля) z byle kim (хоть /черт знает/ с кем).
Osobiście byłam zdania (лично я считала/склонялась к мнению; zdanie – мнение), że facet w czerwonej koszuli (что тип в красной рубахе) może mieć nadzwyczajne znaczenie (может иметь чрезвычайное значение). Stanowił zasadniczy element pytania (он являлся основным/принципиальным элементом вопроса), którego nie zdążyłam zadać Edkowi (которого/который я не успела задать Эдеку). Wstrzymałam się na razie (я пока воздержалась) z ujawnieniem swojej opinii (с высказыванием своего мнения).
– To nam nic nie daje (это нам ничего не дает) – ciągnęła Alicja (продолжала Алиция). – Nie wiem (не знаю), po co on chce tu jutro zrobić na nowo (зачем он хочет завтра снова сделать) to całe piekło (весь этот ад), przecież i tak nikt nic nie pamięta (ведь и так никто ничего не помнит). A propos (а кстати), czy ja muszę zrobić taką samą kolację (мне что, сделать = приготовить такой же самый ужин)? Nie ma nic do jedzenia (есть нечего), jest sobota (сегодня суббота), nic się nie kupi (ничего не купишь)!
Alicja ocknęła się nagle z chwilowego zamyślenia.
– Facet w czerwonej koszuli o niczym nie świadczy – zawyrokowała stanowczo. – Edek po pijanemu mógł jeździć furgonem od węgla z byle kim.
Osobiście byłam zdania, że facet w czerwonej koszuli może mieć nadzwyczajne znaczenie. Stanowił zasadniczy element pytania, którego nie zdążyłam zadać Edkowi. Wstrzymałam się na razie z ujawnieniem swojej opinii.
– To nam nic nie daje – ciągnęła Alicja. – Nie wiem, po co on chce tu jutro zrobić na nowo to całe piekło, przecież i tak nikt nic nie pamięta. A propos, czy ja muszę zrobić taką samą kolację? Nie ma nic do jedzenia, jest sobota, nic się nie kupi!
– A może on ma nadzieję (а может, он надеется), że morderca się rąbnie (что убийца ударится = ему стукнет в голову) i też odtworzy swoje wszystkie czynności (и раскроет все свои действия = содеянное)? – mruknął Paweł (пробормотал Павел).
– Nonsens (абсурд)! – powiedziała gniewnie Zosia (гневно сказала Зося). – Bzdura (ерунда), żadnej kolacji nie robisz (никакого ужина ты не делаешь)! Niech się najedzą w domu (пусть они дома наедятся)!
– Kawę (кофе) – powiedziałam równocześnie do Alicji (одновременно = тут же сказала = предложила я Алиции). – Ewentualnie tę resztę wódki (или те остатки водки; ewentualnie – или, возможно), której Edek nie zdążył wychlać (которой Эдек не успел выдуть) …
– wódki mi szkoda (водку мне жалко).
– No to bez wódki (ну тогда без водки). Piwo (пиво). Duński wieczór na samym piwie (датский вечер с одним пивом). Ewa chyba będzie musiała przywieźć sok pomarańczowy (Эве, пожалуй, придется привезти апельсиновый сок; musieć – быть должным, быть вынужденным) …
– A może on ma nadzieję, że morderca się rąbnie i też odtworzy swoje wszystkie czynności? – mruknął Paweł.
– Nonsens! – powiedziała gniewnie Zosia. – Bzdura, żadnej kolacji nie robisz! Niech się najedzą w domu!
– Kawę – powiedziałam równocześnie do Alicji. – Ewentualnie tę resztę wódki, której Edek nie zdążył wychlać…
– wódki mi szkoda.
– No to bez wódki. Piwo. Duński wieczór na samym piwie. Ewa chyba będzie musiała przywieźć sok pomarańczowy…
Nie udało nam się dojść do żadnych sensownych wniosków (нам не удалось прийти к каким-либо осмысленным выводам). Nikt nic nie widział i nie rozumiał (никто ничего не видел и не понимал). Zosia odmówiła udziału w dalszej konwersacji na temat Edka (Зося отказалась от дальнейшего участия в обсуждении на тему Эдека). Leszek z góry wyłączył się z imprezy (Лешек заранее выключился/отстранился от мероприятия), oświadczając, że Edek był dla niego obcym człowiekiem (заявив, что Эдек был для него чужим человеком) i widywał go raz na parę lat (и он виделся с ним раз в пару лет) wyłącznie z okazji wizyt u Alicji (исключительно по случаю визитов к Алиции), Elżbieta wykazywała kamienną obojętność (Эльжбета проявляла каменное безразличие; wykazywać – проявлять, показывать) i całkowity brak zainteresowania (и полное отсутствие заинтересованности), Alicja beznadziejnie usiłowała szukać listu (Алиция безнадежно старалась искать = найти письмо).
Nie udało nam się dojść do żadnych sensownych wniosków. Nikt nic nie widział i nie rozumiał. Zosia odmówiła udziału w dalszej konwersacji na temat Edka. Leszek z góry wyłączył się z imprezy, oświadczając, że Edek był dla niego obcym człowiekiem i widywał go raz na parę lat wyłącznie z okazji wizyt u Alicji, Elżbieta wykazywała kamienną obojętność i całkowity brak zainteresowania, Alicja beznadziejnie usiłowała szukać listu.
Ewa oczywiście zapomniała o soku pomarańczowym (Эва, конечно же, забыла об апельсиновом соке). I tak już była głęboko przejęta wydarzeniami (она и так уже была глубока взволнована событиями), a dodatkowo zdenerwowała ją (а в добавок, ее расстроила) konieczność przybycia na przymusową imprezę (необходимости прибыть на принудительное мероприятие) w takim samym stroju (в точно таком же наряде; strój – костюм, наряд), co poprzednio (что и раньше). Dwa razy z rzędu mieć na sobie to samo (два раза подряд иметь на себе = быть одетым в то же самое), i to jeszcze w obliczu tych samych osób (да еще и перед теми же самыми людьми), to nie było coś (это не было что-то/тем), z czym mogłaby się pogodzić bez oporów (с чем она могла бы смириться без сопротивления). Wymagająca tego policja (требующая этого полиция) zapewne była zdania (очевидно, была мнения = полагала), że, być może (что, может быть), ktoś ukrywał sztylet w fałdach odzieży (кто-то скрывал/прятал стилет в складках одежды), i chciała sprawdzić dokładnie (и хотела тщательно проверить), czy było to możliwe (было ли это возможно). Jeśli miała w tym jeszcze jakąś dodatkową myśl (если она имела = вкладывала в это какой-то дополнительный смысл; myśl – мысль, идея), niczym nam jej nie zdradziła (то ничем нам ее не выдала).
Ewa oczywiście zapomniała o soku pomarańczowym. I tak już była głęboko przejęta wydarzeniami, a dodatkowo zdenerwowała ją konieczność przybycia na przymusową imprezę w takim samym stroju, co poprzednio. Dwa razy z rzędu mieć na sobie to samo, i to jeszcze w obliczu tych samych osób, to nie było coś, z czym mogłaby się pogodzić bez oporów. Wymagająca tego policja zapewne była zdania, że, być może, ktoś ukrywał sztylet w fałdach odzieży, i chciała sprawdzić dokładnie, czy było to możliwe. Jeśli miała w tym jeszcze jakąś dodatkową myśl, niczym nam jej nie zdradziła.
Pandemonium, jakie zapanowało tym razem (столпотворение/бардак, который воцарился на сей раз), przerosło wszystko (переросло все = превзошло все ожидания). Siedzący na miejscu Edka funkcjonariusz policji (сидящий на месте Эдека сотрудник полиции; funkcjonariusz – сотрудник, должностное лицо), którego zadaniem było we właściwym momencie (заданием которого было в нужный момент) krzyknąć cokolwiek i łupnąć szklanką w pudło (что-нибудь крикнуть и грохнуть стаканом об ящик), pomylił momenty (перепутал = не улавливал моменты) i ustawicznie wydawał z siebie dzikie ryki (и непрерывно издавал из себя дикие вопли), powodując nerwowe wstrząsy wszystkich obecnych (вызывая нервное потрясение у всех присутствующих). Wysłany do samochodu po puszkę soku (посланный/отправленный к машине за банкой сока), Roj przyniósł w zastępstwie puszkę oleju silnikowego (Рой принес взамен него банку моторного масла). Na podręcznych stoliczkach mieliśmy (на подручных столиках у нас было) bez mała z pół tony cukru, mąki i soli (без малого/с полтонны сахара, муки и соли) w różnych osobliwych naczyniach (в разных диковинных сосудах; naczynie – посуда, сосуд), każdy bowiem popełniał błędy odwrotne niż w wieczór zbrodni (а потому каждый совершал ошибки /и делал все/ наоборот, чем в вечер преступления). Przez pomyłkę pamiętał o cukrze zamiast o nim zapomnieć (по ошибке помнил о сахаре вместо того, чтобы о нем забыть), przyniósł go (принес его), po czym, odtwarzając swoje czynności (после чего, воспроизводя свои действия), leciał po niego i przynosił drugi raz (летел за ним и приносил второй раз). W ten sposób cukru w kuchni w mgnieniu oka zabrakło (таким образом, сахара на кухне в мгновение ока = моментально стало не хватать = перестало хватать; oko – глаз) i byliśmy zmuszeni posługiwać się artykułami zastępczymi (и мы были вынуждены пользоваться предметами-заменителями; zastępczy – заменяющий). Zabrakło też piwa (пива тоже не хватило). Ściśle biorąc (собственно говоря; ściśle – точно, строго; brać – брать), nie tyle piwa (не столько пива), ile zamkniętych butelek (сколько закрытых бутылок), które Paweł powinien był otwierać (которые Павел должен был открывать). Zawartość ostatnich (содержимого последних) śmiało mogła nam wystarczyć na dwa tygodnie (нам могло смело хватить на две недели). Duńskie władze śledcze (датские следственные власти) z panem Muldgaardem na czele (с паном Мульгором во главе) przyglądały nam się z wyrazem lekkiego popłochu na obliczach (рассматривали нас с выражением легкой паники в облике/на лицах).
Pandemonium, jakie zapanowało tym razem, przerosło wszystko. Siedzący na miejscu Edka funkcjonariusz policji, którego zadaniem było we właściwym momencie krzyknąć cokolwiek i łupnąć szklanką w pudło, pomylił momenty i ustawicznie wydawał z siebie dzikie ryki, powodując nerwowe wstrząsy wszystkich obecnych. Wysłany do samochodu po puszkę soku, Roj przyniósł w zastępstwie puszkę oleju silnikowego. Na podręcznych stoliczkach mieliśmy bez mała z pół tony cukru, mąki i soli w różnych osobliwych naczyniach, każdy bowiem popełniał błędy odwrotne niż w wieczór zbrodni. Przez pomyłkę pamiętał o cukrze zamiast o nim zapomnieć, przyniósł go, po czym, odtwarzając swoje czynności, leciał po niego i przynosił drugi raz. W ten sposób cukru w kuchni w mgnieniu oka zabrakło i byliśmy zmuszeni posługiwać się artykułami zastępczymi. Zabrakło też piwa. Ściśle biorąc, nie tyle piwa, ile zamkniętych butelek, które Paweł powinien był otwierać. Zawartość ostatnich śmiało mogła nam wystarczyć na dwa tygodnie. Duńskie władze śledcze z panem Muldgaardem na czele przyglądały nam się z wyrazem lekkiego popłochu na obliczach.
Jedyny element spokoju wprowadzali Leszek i Henryk (единственный элемент спокойствия ввели = привнесли Лешек и Хенрик), którzy usiedli na swoich poprzednich miejscach (которые уселись на своих прежних местах) i natychmiast pogrążyli się w dalszym ciągu piątkowej konwersacji (и сразу же погрузились в дальнейшее продолжение пятничной беседы).
Z całego tego piekła (из всего этого ада/кошмара) jedno wynikało niezbicie (неопровержимо следовало одно). Mianowicie każda z kursujących pomiędzy kuchnią i lampą osób (а именно: каждый из курсирующих между кухней и лампой людей) prawie za każdym razem przechodziła za plecami Edka (почти каждый раз проходил за спиной Эдека; plecy – спина; ramiona – плечи). Każda niosła na ogół jedną rzecz (каждый, как правило, нес одну вещь), którąś rękę miała wolną (которую-либо из рук имея свободной) i każda mogła zrobić użytek (и каждый мог воспользоваться; użytek – применение, употребление) z porządnie zaostrzonego noża (прилично наточенным ножом), względnie sztyletu (или стилетом). Zaczęliśmy patrzeć na siebie wzajemnie (каждый из нас начал/стал смотреть друг на друга; na siebie – друг на друга) z odrobiną podejrzliwości i zgrozy (с чуточкой подозрительности и ужаса; odrobina – частица, малость; zgroza – ужас, страх).
Jedyny element spokoju wprowadzali Leszek i Henryk, którzy usiedli na swoich poprzednich miejscach i natychmiast pogrążyli się w dalszym ciągu piątkowej konwersacji.
Z całego tego piekła jedno wynikało niezbicie. Mianowicie każda z kursujących pomiędzy kuchnią i lampą osób prawie za każdym razem przechodziła za plecami Edka. Każda niosła na ogół jedną rzecz, którąś rękę miała wolną i każda mogła zrobić użytek z porządnie zaostrzonego noża, względnie sztyletu. Zaczęliśmy patrzeć na siebie wzajemnie z odrobiną podejrzliwości i zgrozy.
– Ja stawiam na mężczyznę (я ставлю на мужчину) – oświadczyła konfidencjonalnie Anita (непринужденно заявила Анита), obserwując Roja (наблюдая за Роем), plączącego się w mroku ze swoją puszką oleju silnikowego (запутавшегося к полумраке со своей банкой моторного масла). – Trzeba mieć trochę siły w ręku (нужно иметь немного = немало силы в руке), żeby to tak załatwić za jednym zamachem (чтобы это так устроить одним взмахом = запросто; załatwić – устроить, уладить)!
– Nie wiem, czy siły (не знаю, силы ли), chyba raczej umiejętności (пожалуй, скорее искусства; umiejętność – искусство, умение)– sprostowałam (опровергла я). – Edek był na dobrym gazie (Эдек был на хорошем газе = хорошо заправлен). Można było spokojnie macać go po plecach (его можно было спокойно щупать по спине) w poszukiwaniu żebra (в поисках ребра). Nic by nie zauważył (он бы ничего не заметил).
– Ale przecież on siedział oparty (но ведь он сидел опершись = откинувшись /в кресле/). Jak chciałaś macać, przez fotel (как ты хотела щупать, через кресло)?
– Pochylał się do przodu (он наклонялся вперед), kiedy sięgał po szklankę (когда тянулся за стаканом).
– Ja stawiam na mężczyznę – oświadczyła konfidencjonalnie Anita, obserwując Roja, plączącego się w mroku ze swoją puszką oleju silnikowego. – Trzeba mieć trochę siły w ręku, żeby to tak załatwić za jednym zamachem!
– Nie wiem, czy siły, chyba raczej umiejętności – sprostowałam. – Edek był na dobrym gazie. Można było spokojnie macać go po plecach w poszukiwaniu żebra. Nic by nie zauważył.
– Ale przecież on siedział oparty. Jak chciałaś macać, przez fotel?
– Pochylał się do przodu, kiedy sięgał po szklankę.
– Aha, i wykorzystać taki moment (ага, и использовать такой момент)? Sięgał często (тянулся он часто) … Potrzebna wprawa i doświadczenie (/для этого/ нужна сноровка и опыт). Kto wie, może masz rację (кто знает, может, ты и права)? Kto z nas uprawiał tę profesję (кто из нас занимался этим ремеслом; profesja – профессия, занятие – устар.; zawód – профессия – совр.)? Przyznajcie się, mordowaliście już kiedyś kogoś (признайтесь, вы уже когда-нибудь кого-нибудь убивали)?
– Joanna parę osób (Иоанна – пару человек) – mruknęła Alicja (пробормотала Алиция).
– Dobrze ci mówić (хорошо тебе говорить) – powiedziała równocześnie z pretensją zdenerwowana Ewa (сказала одновременно с обидой встревоженная Эва). – Możesz sobie stawiać na mężczyznę (можешь поставить на мужчину), skoro Henryk ma alibi (раз у Хенрика алиби). Roj się tam plątał za jego plecami (Рой там вертелся за его спиной; plątać się – путаться, вертеться) przez cały wieczór (весь вечер)!
– Ależ, moja droga (ну, дорогая моя), mąż-morderca to przecież jest coś szalenie atrakcyjnego (муж-убийца – это ведь нечто ужасно привлекательное)!
– Aha, i wykorzystać taki moment? Sięgał często… Potrzebna wprawa i doświadczenie. Kto wie, może masz rację? Kto z nas uprawiał tę profesję? Przyznajcie się, mordowaliście już kiedyś kogoś?
– Joanna parę osób – mruknęła Alicja.
– Dobrze ci mówić – powiedziała równocześnie z pretensją zdenerwowana Ewa. – Możesz sobie stawiać na mężczyznę, skoro Henryk ma alibi. Roj się tam plątał za jego plecami przez cały wieczór!
– Ależ, moja droga, mąż-morderca to przecież jest coś szalenie atrakcyjnego!
Z dostrzeżonego w ciemnościach błysku oka wywnioskowałam (по замеченному в потемках блеску в глазах я сделала вывод; wywnioskować – сделать вывод, заключить), że chyba Ewa zacznie nie lubić Anity (что Эва, наверное, начнет не любить = невзлюбит Аниту). Anita pławiła się w sensacji z wyraźną lubością (Анита купалась в сенсации с явным удовольствием; pławić się – купаться, плескаться), jak salamandra w ogniu (как саламандра в огне). Zosia przyglądała się jej (Зося наблюдала за ней) z wyrazem twarzy pełnym tłumionej odrazy (с выражением лица, полным сдержанного отвращения; tłumić – тушить, сдерживать), co wydało mi się ze wszech miar zrozumiałe (что казалось мне в полной мере = вполне понятным; miara – мера). Paweł miał osiemnaście lat (Павел имел = ему было восемнадцать лет), metr osiemdziesiąt wzrostu (метр восемьдесят роста), uprawiał sporty (занимался спортом) i dysponował pełnią sił młodzieńca w rozkwicie (и обладал изобилием сил молодого человека в расцвете = был в полном расцвете сил; pełnia – изобилие, избыток). Pomyślałam sobie (я подумала), że Zosia chyba pierwszy raz w życiu żałuje (что Зося, пожалуй, первый раз в жизни жалеет), iż nie jest matką wątłego i niemrawego dziecka niedojdy (что не является матерью хилого и вялого ребенка-недотепы; wątły – хилый, чахлый; niemrawy – вялый, нерасторопный) …
Z dostrzeżonego w ciemnościach błysku oka wywnioskowałam, że chyba Ewa zacznie nie lubić Anity. Anita pławiła się w sensacji z wyraźną lubością, jak salamandra w ogniu. Zosia przyglądała się jej z wyrazem twarzy pełnym tłumionej odrazy, co wydało mi się ze wszech miar zrozumiałe. Paweł miał osiemnaście lat, metr osiemdziesiąt wzrostu, uprawiał sporty i dysponował pełnią sił młodzieńca w rozkwicie. Pomyślałam sobie, że Zosia chyba pierwszy raz w życiu żałuje, iż nie jest matką wątłego i niemrawego dziecka niedojdy…
Czarowny wieczór wreszcie się skończył (очаровательный вечер наконец-то закончился; czarowny – волшебный, очаровательный). Pan Muldgaard wśród tysięcznych przeprosin (пан Мульгор среди тысячных = тысячи извинений), ale bardzo stanowczo (но очень решительно) uszczęśliwił nas informacją (осчастливил нас информацией; szczęście – счастье), że chwilowo nikomu nie wolno opuszczać Allerød (что временно никому не разрешено = никто не может покидать Аллеред; opuszczać – покидать, уезжать) bez porozumienia się z nim osobiście (без согласования лично с ним), Ewa, Roj i Anita otrzymali zezwolenie na mieszkanie we własnych domach (Эва, Рой и Анита получили разрешение на проживание = жить в собственных домах = у себя дома), ale im z kolei (но им, в свою очередь) zabroniono na tych samych warunkach opuszczać Roskilde i Kopenhagę (запрещено на тех самых условиях уезжать из Роскилля и Копенгагена). Opuszczanie granic Danii było kategorycznie wykluczone (выезд за пределы границ Дании был исключен = исключался категорически). Pełnią wolności zostali obdarzeni tylko Leszek i Henryk (полнотой = полной свободой оказались наделены только Лешек и Хенрик; obdarzyć kogoś czymś – преподнести что-л. кому-л. в подарок, наделить).
Czarowny wieczór wreszcie się skończył. Pan Muldgaard wśród tysięcznych przeprosin, ale bardzo stanowczo uszczęśliwił nas informacją, że chwilowo nikomu nie wolno opuszczać Allerød bez porozumienia się z nim osobiście, Ewa, Roj i Anita otrzymali zezwolenie na mieszkanie we własnych domach, ale im z kolei zabroniono na tych samych warunkach opuszczać Roskilde i Kopenhagę. Opuszczanie granic Danii było kategorycznie wykluczone. Pełnią wolności zostali obdarzeni tylko Leszek i Henryk.
– Przykro mi, moja droga (мне очень жаль, моя дорогая), że cię porzucam w takiej idiotycznej sytuacji (что я тебя покидаю в такой дурацкой ситуации; porzucić – покинуть, бросить) – powiedział Leszek ze smutkiem (сказал Лешек с грустью) i lekkim zakłopotaniem (и легким смущением). Ale jednak muszę odpłynąć (но все-таки я должен = мне нужно уплывать/отчаливать). Wątpię zresztą (впрочем, сомневаюсь), czybym się na coś przydał (что я бы в чем-нибудь пригодился), a im mniej będziesz miała tych przymusowych gości (а чем меньше у тебя будет этих = таких вынужденных гостей), tym lepiej dla ciebie (тем лучше для тебя).
Alicja melancholijnie pokiwała głową (Алиция меланхолично покивала головой).
– Przykro mi, moja droga, że cię porzucam w takiej idiotycznej sytuacji – powiedział Leszek ze smutkiem i lekkim zakłopotaniem – Ale jednak muszę odpłynąć. Wątpię zresztą, czybym się na coś przydał, a im mniej będziesz miała tych przymusowych gości, tym lepiej dla ciebie.
Alicja melancholijnie pokiwała głową.
– Przyjadą następni (приедут следующие) – powiedziała z westchnieniem (сказала она со вздохом). – Kiedy chcesz jechać (когда ты хочешь ехать/уезжать)?
– Jeszcze dzisiaj, ostatnim pociągiem (еще/уже сегодня, последним поездом). Jutro o świcie odbijamy (завтра на рассвете отплываем/отчаливаем). Załoga czeka tylko na mnie (экипаж ждет только меня), nie mogę ich dłużej trzymać (я не могу их дольше держать/задерживать).
– A Elżbieta (а Эльжбета)? Nie poczekasz na nią (не подождешь ее)?
– Po pierwsze nie wiadomo (во-первых, неизвестно), jak długo (как долго), ona należy do podejrzanych (она принадлежит = входит в число подозреваемых). A po drugie Elżbieta już dawno jest całkowicie samodzielna (а во-вторых, Эльжбета уже давно полностью самостоятельна) i robi, co chce (и делает, что хочет). I tak by ze mną nie wróciła (она и так бы со мной не вернулась). Mam tylko nadzieję (я только надеюсь; mieć nadzieję – надеяться: «иметь надежду»), że to nie ona zamordowała tego Edka (что это не она убила/прибила этого Эдека) …
– Przyjadą następni – powiedziała z westchnieniem. – Kiedy chcesz jechać?
– Jeszcze dzisiaj, ostatnim pociągiem. Jutro o świcie odbijamy. Załoga czeka tylko na mnie, nie mogę ich dłużej trzymać.
– A Elżbieta? Nie poczekasz na nią?
– Po pierwsze nie wiadomo, jak długo, ona należy do podejrzanych. A po drugie Elżbieta już dawno jest całkowicie samodzielna i robi, co chce. I tak by ze mną nie wróciła. Mam tylko nadzieję, że to nie ona zamordowała tego Edka…
Pan Muldgaard zbierał swoje manatki (пан Мульгор собирал свои манатки) i swoich współpracowników (и своих сослуживцев). Stałam w progu drzwi na taras (я стояла на пороге двери на террасу) i patrzyłam w stronę kuchni (и смотрела в сторону кухни), gdzie Elżbieta zatrzymała Alicję (где Эльжбета остановила Алицию; zatrzymać – задержать, остановить). Powiedziała coś do niej (она что-то ей сказала). Alicja okazała wyraźne zainteresowanie (Алиция проявила явный интерес) i natychmiast, w pół słowa (и сразу же, на полуслове), została oderwana od rozmowy (оказалась оторвана/отвлечена от разговора) koniecznością pożegnania władz (необходимостью попрощаться с властями). Wyszła na taras (она вышла на террасу), przechodząc przez pokój i koło mnie (проходя через комнату и мимо меня). Elżbieta wróciła do kuchni (Эльжбета вернулась на кухню) i zniknęła w drzwiach łazienki (и исчезла в дверях ванной).
Pan Muldgaard zbierał swoje manatki i swoich współpracowników. Stałam w progu drzwi na taras i patrzyłam w stronę kuchni, gdzie Elżbieta zatrzymała Alicję. Powiedziała coś do niej. Alicja okazała wyraźne zainteresowanie i natychmiast, w pół słowa, została oderwana od rozmowy koniecznością pożegnania władz. Wyszła na taras, przechodząc przez pokój i koło mnie. Elżbieta wróciła do kuchni i zniknęła w drzwiach łazienki.
Uczyniłam krok (я сделала шаг; uczynić – сделать, совершить), żeby również wyjść na taras (чтобы тоже выйти на террасу), i nagle dostrzegłam (и внезапно заметила; dostrzec – заметить, увидеть), że w przedpokoju coś się poruszyło (что в прихожей что-то пошевелилось; poruszyć się – двинуться, шевельнуться). Palące się w kuchni i w pokoju światło (горящий на кухне и в прихожей свет) nie docierało w głąb do małego korytarzyka (не проходило внутрь маленького коридорчика) i w pobliżu drzwi wyjściowych panowały ciemności (и поблизости входных дверей царили сумерки; wejście – вход; wyjście – выход). Ktoś cicho i ostrożnie wyszedł przez te drzwi na zewnątrz (кто-то тихо и осторожно вышел через эту дверь наружу) …