Текст книги "Спалені обози"
Автор книги: Євген Куртяк
Жанр:
Историческая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 21 (всего у книги 39 страниц)
XVI
У сонячну днину березня, коли набухають соками берези, оті берези, що ростуть понад сто років, що є джерелом натхнення для поетів і митців, що є місцем, де люблять послухати солов’я закохані,– в сонячну днину березня скликав Петрушевич засідання ради Державного секретаріату. Без дискусій було вирішено відкинути всі умови місії Антанти і надіслати ноту Антанті з протестом проти теперішньої місії, заодно прохання прислати нову. Було також ухвалено, щоб начальна команда Галицької Армії знову звернулася до громадянства і війська із закликом: до зброї! Хай нас розсудить залізо і кров!
Іще було одне звернення – до народу. Йога підписав Петрушевич, Голубович і державні секретарі; в ньому, зокрема, говорилося: «Український народе! Вже четвертий місяць стоїш ти у важкій війні. Місія Антанти зажадала видачі полякам Львова, простори нашої землі по Буг і Стрий, нафтові скарби Борислава. Ми відмовилися від цього домагання. Тепер кличемо тебе до оборони рідної землі. Ми поляжем, щоб славу, і волю, і честь, рідний краю, здобути тобі!»
Антанті було відіслано відповідну ноту, однак Петрушевич не знав спокою. Крім внутрішніх непорозумінь, не вірив Петлюрі, з яким вів переговори. Найстрашнішим для нього було те, що проходять по селах віча у справі аграрної реформи, селяни вимагають, аби земля більшої і меншої посілості стала їхньою власністю. І – ніякої підтримки урядові. Навпаки – твердо, вголос, без боязні закликають: беріть землю дідичів без рішення уряду…
Останнє найбільше обурювало Петрушевича. Самовільно забирати землю? Це ж найчистішої води більшовизм! Як вони не годні зрозуміти, що земельна комісія підготувала основи земельної реформи… Чому вони нічого не розуміють? Чому по селах починаються справжні бунти проти уряду?
Нервував. Мучився. Єдине, що трохи заспокоювало, – фронт без змін. Однак і тут, коли глибше копнути, не все було гаразд: поляки можуть вдарити раптово… Не знаєш, хто гострить на тебе сокиру: є сіль – люди за Україну, не привезли солі – проти України… Чи таке: під час шлюбу зажадав священик високу плату – винна Україна… Скрізь і всюди винна Україна… Будь мудрим! Догоди кожному! Та ще цей проклятий Петлюра! Крути не крути, а переговори вести треба… Тож Петрушевич крутився-вертівся, а все-таки виїхав до Директорії, яка на той час, спершу сховавшись у Вінниці, перебралася до Проскурова. Переговори велися довго й нудно, – повертався Петрушевич абсолютно розчарований: одні дивляться на Харків – там радянський уряд; другі – на Одесу, – там французьке командування поставило уряд Андро; треті запитують, чи нема таємного зв’язку з генералом Бертелемі, який у Львові представляє Антанту…
Він повернувся сердитий і вимагав од військового командування рішучих дій. І на його вимогу в першій половині березня на Львів були кинуті всі сили. Було перерізано залізницю Перемишль – Львів. Місто оточили, та взяти не взяли… З цього приводу Петрушевичу нашіптували: оскільки більшовики на Збручі, то Омелянович-Павленко боїться, щоб вони його не повісили, а з другого боку – аби поляки не розстріляли…
Петрушевич сопів, сердився і безперестанку викликав свого ад’ютанта Тимцюрака, запитуючи, що нового в краю. В черговий раз, може, вдесяте за день, викликав і зараз. Вісті були невтішні.
«Голошу слухняно, – читав Петрушевич, – що серед війська УГА множаться червоні відзнаки на шапках солдатів. Дуже рідко можна побачити, як жовнір вітає старшину. Більшовицька течія зростає грізніше, наближається момент, коли натовп захопить владу. Необхідні рішучі заходи».
«Робітнича Рада Стебника, що була створена в лютому цього року на солеварному заводі, ширить роботу революційну, агітуючи проти Національної Ради і Державного секретаріату».
«Коломийський повіт. В самій Коломиї зосереджено 600–700 жовнірів, їх харчування дуже погане, солдати виглядають як привиди, платня видається нерегулярно, солдати здирають з цивільних взуття і одяг. Спочатку молоді хлопці горнулися до війська, але через деякий час, боячись фронту, почали дезертирувати і повертатися до своїх сіл, тому-то селяни мають по селах дуже багато зброї, селяни вимагають поділити землю, сперечаються: яка кому повинна випасти ділянка. Боячись вбивства, а їх уже було кілька, офіцери ходять ввечері переодягнуті в простих солдатів».
«Сільський комісаріат і всі мешканці громади Вітківці просять ласкаво світлого Державного секретаріату в Станіславі о вислухання нашої просьби, о чім вас ласкаво просимо. Єстесьмо дуже бідні, бо в часі австрійської війни булисьмо евакуйовані з нашого села, а коли повернулись, застали свої господарки знищеними, тепер мешкаємо по ямах, в землянках, дехто в будах, не маємо куска хліба, ані картоплі.
Отже, просимо:
1. Дайте нам поміч в харчах, щоб ми могли заспокоїти свій страшний голод.
2. Дайте нам поміч грошову на наші потреби економічні.
3. Дайте нам поміч о нашій теперішній відбудові, котрої конче потребуємо, бо інакше всі погинемо в наших землянках, бо вони всі валяться, а матеріалів жодних не маємо для відбудови і забудови.
4. Просимо о дуже велику для нас ціль, а іменно: о звільнення наших людей, котрі служать при українському війську, від військової служби. З тої причини, що ми бідні, потребуємо допомоги тих людей для відбудови знищених війною наших господарств і для обробки землі, котра вже чотири роки лежить облогом, а половина полів скопана окопами.
5. Тепер просимо ще о насіння для обсіву весняного. Насіння в нас нема, ані зернини, ані одної бараболі».
Петрушевич одклав донесення, бачив перед собою натовп з косами та сокирами, йому стало моторошно, і він викликав Голубовича. Тремтливими руками простягнув жмут папірців.
– Прошу познайомитися.
– Та це я знаю, – холодно відказав Голубович. – І не дивуюся. Кажуть статистики, що третина чи більше людей земної кулі голодує,– без бунтів світ ніколи не обходився. Отже, пощо зайві хвилювання?
– Не дратуйте мене безглуздою філософією!
– А що порадите?
– Все-таки нам треба знаходити вихід.
– Коли б не клята війна, можна було б організувати якусь спілку, якесь об’єднання… А в такім скрутнім часі нема на чому створювати об’єднань, позичок… Ми ж так уміли це робити за австрійських часів…
– Де ж вихід? – бідкався Петрушевич. – Може, вислати ще одну делегацію до Парижа на Мирну конференцію?
– Там же є наш державний секретар закордонних справ. Чого ж іще висилати? І делегація Петлюри є…
І делегація українців, що проживають в Канаді, Америці.
– Не те, не те… Все – не те!
Голубович, знизавши плечима, висунувся з кабінету, а Петрушевич не міг вспокоїтися. Вперше за останні місяці йому кортіло пустити собі кулю в лоб…
Знов увійшов ад’ютант. Петрушевич допитливо, з острахом дивився: яку гіркоту іще приніс?
– Депеша комісара з Дрогобича.
«Дрогобицький повіт, зокрема населення міст Дрогобича і Борислава, – перемагаючи внутрішній дріж, читав Петрушевич, – стоять перед страшною голодовою катастрофою. Безпосереднє сусідство з фронтом спричинило до того, що військові відділи зреквізували все, що залишалося в селян. В Дрогобичі і Бориславі магазини зовсім порожні, не мають ані грама муки, півтора місяця між населенням не розділяється хліба, поширюється тиф, десятки вмирають денно з голоду».
Не встиг він дочитати, як знову увійшов ад’ютант: дзвонить Курманович… Петрушевич узяв трубку. Далекий сухий голос секретаря військових справ і начальника штабу Галицької Армії глухо дудонів ніби з-під землі:
– На фронті упадок духу, апатія, дезертирство. Старшини не хочуть йти на фронт, брешуть, що хворі, тікають… Пане Петрушевич, потрібні кардинальні заходи.
– Ми подумаємо, – невизначено прохрипів Петрушевич. – Дайте день-два на роздуми…
Йому хотілося втекти від самого себе, він з розпачем подумав, що йому завше так добре було у Відні, навіть в часи світової війни почував себе там вельми затишно.
– Головне, дайте землю людям, – як колись Вітовський, пропонував зараз Курманович. – Не вагайтеся. Так усі кажуть, бо в усі часи люди відстоювали свій клаптик землі.
– Спробуємо, – сказав Петрушевич. – А ви там тримайтесь. У найближчий час полагодимо всі справи.
Він брехав полковнику Курмановичу, він знав, що неспроможний вирішити, може, невирішуваної проблеми буття: аби хтось добровільно віддав своє багатство іншому; це може бути лиш окремий випадок. Один грім погоди не робить… Крапля дощу грунту не напоїть… Один воїн битви не виграє.
А тим часом дев’ятнадцятого березня Найвища рада в Парижі звеліла своєю телеграмою Омеляновичу-Павленку припинити вогонь. Заодно ж ідентичну телеграму було надіслано польському генералові Розвадовському, коменданту Львова. Телеграми лестили, бо їх надіслав не хто-небудь, а сам президент США Вільсон…
У відповідь, порадившись з Петрушевичем, надіслав Вільсону Голубович свою телеграму: ми згодні припинити вогонь, але нехай це зробить і Польща.
У Ходорові знов почалися переговори. Поляки настоювали на лінії Бертелемі, а посланці Петрушевича говорили: укладім перемир’я, а про все інше домовимося в Парижі. На це польська сторона відповіла: без згоди свого уряду на ваші умови пристати не можемо…
І гармати не змовкали…
25 березня відкрилася сесія Національної Ради, обговорювалися проекти законів про вибори до українського сейму, земельний та восьмигодинний робочий день. Провідне – про землю: вивласнення великої земельної власності, наділення землею малоземельних і безземельних; вивласнення – негайно, а наділення – після війни… Але… вивласнення з викупом або без викупу подавати на розгляд майбутнього сейму.
У кулуарах говорили:
– Найбільший ворог наш – більшовизм, отже, мусимо шукати захисту в Антанти.
– Це так… Антанта виголосила самовизначення народів, але ж чому нас не визнає?
– Треба визначити, з ким іти: з деспотією Сходу чи з культурною силою Заходу.
На одному із засідань слова попросив Дмитро Вітовський. Добру хвилину стояв він мовчки на трибуні, нарешті заговорив з властивим йому темпераментом:
– Ходять якісь чутки про переворот. Але, мабуть, людям, які про це говорять, напевно, в голові перевернулося… Одначе Національна Рада не дала дотепер нічого ані робітникам, ані селянам. Тому викликала незадоволення. Вона і уряд повинні розв’язатися. Треба ухвалити новий виборчий закон, проголосити восьмигодинний робочий день, передати землю власників на власність селянам. Лиш той уряд, котрий несе людям правду, завше каже правду, який по-справжньому турбується про майбутнє, здатний завоювати повагу широких мас.
Потому виступив Голубович.
– Перед десятьма днями ми вислали делегацію до Директорії, щоб одержати допомогу на відбудову краю. Цими днями до нас приїхала фінансова загранична місія, яка висунула цікаві пропозиції, але виявилося, що нічого не може підписати, бо наш уряд буде скинутий. Вчора в будапештських часописах появилося звідомлення, що уряд арештований, а на його місці – радянське правительство.
Водночас з сесією Національної Ради почав свою роботу з’їзд націонал-демократичної партії, на чолі якої стояв усе той же Кость Левицький. Через кілька днів партія була перейменована з національно-демократичної в Українську народну трудову партію і видрукувала свою програму, в якій передбачалося багато дечого такого, що могло сподобатися масам, але маси тепер не вірили Костеві Левицькому.
«Левицький ставить у мої колеса палки, – думав Петрушевич. – Бач, вивласнення не здійснював, коли стояв при владі…»
Всі наговорилися, та нічого не вирішили – поїзд стояв на старих рейках й іржавів.
XVII
Допіру вона віддалася йому – пристрасно й ніжно, а тепер, напоєна його ласкою, лежала упокоєно, горнучись міцно-міцно, мовби хотіла злитися з ним, як це було щойно. Голова її – ще не охолола, ще розпашіла – на його правому плечі, а голі груди жарко гріли його груди, – його ж долоня голубила її спину. Він пригортав її і попри волю думав про Тетяну. Він знав, це дико, навіть жорстоко, але нічого не міг з собою вдіяти. Ні, він більше не заходив – передав Вайдину записку – і годі, але Таня пустила в ньому щось таке… мов накільчене зерно. Він знав, звичайно, що не дозволить собі переступати Антонові дороги, – зрештою, чи Таня цього захоче, – знав, що не покине Оксану, але з ним діялось щось дивне, незрозуміле, якого він не міг позбутися, і, оволодівши зараз Оксаною, він марив, що це Таня, власне, брав Оксану із заплющеними очима…
І взагалі в ці дні з ним щось діялось – була депресія. Жорстока. Дика. Втомлююча. Тепер йому легше збагнути стан Вітовського. Що ж, він знаходив причину тієї своєї депресії: напруга переговорів з поляками, невдачі на фронті, хоча сам і не перебував на передовій. Та, мабуть, не всі мусять бути в окопах, бо це й неможливо. Є свої закони війни, як і життя взагалі: не всі стануть замітати вулиці, як і не всі візьмуться за написання монографій, як народжуються і вмирають держави.
– Ти такий далекий, – зауважила обережно Оксана.
– Який же я далекий? – чи то із здивуванням, чи без нього тихо й задумано сказав Грицан. – Уже ближче не можна бути, як я був.
– Про що ти думаєш?
– Про тебе…
– То ж неправда.
– Якщо знаєш, то чого питаєш? – в його голосі не було ні злості, ні обурення, ні відчуженості, в цю хвилину він і про Таню вже не думав, уже він не знав, про що думав, йому хотілось забуття, а на душі камінь, він тиснув на груди з якоюсь неймовірною силою, він ледь до відчаю не доводив, і ніяк того каменя не можна зняти, він лежить, як напасть, як закляття.
– Ти підеш нині в секретаріат?
– Ні! – кинув рішуче.
– Удома будеш?
– Не знаю! Я нічого не знаю. І нічого не хочу. Не хочу бачити людей. Я ненавиджу їх!
– Тільки не пий…
– Не знаю!
– Принаймні небагато…
Він засопів іще густіше, навіть почав злитися. Можна ж дати людині спокій! Часом і доброта бридка та надокучлива. Невже вона цього не розуміє? Ах, ці жінки! Добре, що розвиднюється. Зараз вона мусить вставати й квапитись до Петрушевича на службу. Коби скоріше! Так хочеться побути самому! Щоб не чути ані звуку… І духу людського не чути! Де кум, де коровай, а де його діти… До чого це? Не знаю! Важко, дикий тягар на серці. Заснути! А вона все горнеться… Може, ще раз її взяти, щоб одчепилася? А чи маєш наснагу? Треба спробувати…
Він спритно перевернув її на спину. І тугі груди затрепетали, мов пара голубів, розкрилися перед ним. Він знов згадав Таню й почав пестити Оксану.
– Ти мене нині замучиш…
Так треба, – подумав Ярослав, – я хочу цього… І щоб ти відчепилася, спізнавши чоловічу силу.
Тіло її було покірне й тепле, віддане, – воно було… Тетянине. І Ярослав голубив його до знемоги.
– Тепер усе… – він засміявся коротко, якимсь дивним сміхом, не то переможним, не то злим.
– Я на роботу не дійду…
– Дійдеш!
– Боже, як я тебе люблю! – спрагло крикнула й розкинула руки, наче було їй жарко. – Як люблю…
А йому вже більше не жадалося її, він потягнувся за цигарками, що лежали поруч на підлозі.
– Що тобі приготувати на снідання?
– Нічого!
– Ну, Ярославе…
– Можна подумати, що в нас є марципани, – він закурив, густо пахнув димом, наче хотів викурити з ліжка.
– Принаймні дещо маємо… Я ж припасла.
– Я перекушу в шинку.
– І питимеш?
– І питиму! – він голосно засміявся.
– Чого ти смієшся?
– Згадав собі одну билицю а чи небилицю: одна поважна дама сказала одному великому чоловікові, що хоче мати від нього потомство, а той розсміявся: «Боюся, що ваше дитя буде таке красиве, як я, зате розум буде ваш…»
– Справді, смішна…
– А тепер цілком серйозно. Правитель Індії Абкар три століття тому вдався до небувалої жорстокості. Відразу після народження він одірвав од материнських грудей кілька десятків дітей. І що ж? Ставши дорослими, вони навіть не розмовляли.
– Цікаво, але до чого це?
– Може, дурна аналогія, але дехто хоче – багато хто! – аби республіка наша, тільки народившись, уже не розмовляла.
– Ти знов за своє… Не треба, рідний. Заспокойся. Тобі не можна хвилюватися, я прошу тебе, Славчику…
– Приготуй чаю.
Нарешті він її спекався! І хоча Оксана просила не хвилюватися, він всупереч бажанню знову повернувся до того, від чого втікав, – до політики. Його непокоїло, що робітничо-селянський з’їзд, який недавно зібрався у Станіславі і на який прибуло майже тисячу делегатів з усієї Галичини, агітував людей розігнати теперішній галицький уряд, як свого ворога, радячи брати приклад не лише з Росії, але й з сусідів – Угорщини, де вчинено державний переворот і владу взяли робітники… Правда, на тому з’їзді перемогли здорові сили, проте замашки не з приємних. Те ж саме стосується і крайової конференції представників комуністичних гуртків, що засідала в залі «Сокола». Здається, вони навіть партію свою створили, ніби – Комуністична партія Східної Галичини. Чи недалеко зайшли? І все те під носом Петрушевича. Що він собі думає? Пощо дозволяє?
– Тобі чай до ліжка?
– Я встаю.
– А я біжу на роботу.
– Щасливо.
– Дай я тебе поцілую…
– Уночі.
– О, поганий..
– Такий вже є.
Ярослав хутко вмився, натягнув штани й заходився голитись; випивши чаю, покинув своє скромне помешкання. На парканах сварилися між собою горобці, жваво виспівували синиці, високо злітали довгохвості сороки – весна… Хоча ночами шерхли калюжі. Та Бистриця вже звільнялася з льоду, а в небі висіли журавлині ключі.
Грицан довго блукав містом. Безцільно й бездумно. Може, годину, а може, дві. Потому присів на одинокій лавці в скверику. Що ж вона принесе, та весна? Оновлення чи крах?
– Перепрошую, у вас не знайдеться закурити?
Перед ним зупинився молодик. У нього були чорні широкі брови і тонкі вуста. І русяві патли до пліч.
– Прошу, – Грицан вийняв цигарки.
– Дякую… А присісти коло вас можна?
– Прошу, як дуже вам хочеться.
– Уже весна…
– Ви майже вгадали, – цинічно сказав Грицан.
– Що буде із ЗУНР?
– А що з нею має бути?
– Політика галицького уряду на дорозі до повного банкротства, – доволі сміливо сказав молодик.
– Тільки всього? – Грицан щиро посміхнувся його наївності.
– Уряд Петрушевича втратив контакт з народом.
– Контакт з народом? – перепитав Грицан і аж тепер пильно глянув на молодика з широкими чорними бровами та тонкими, шнурочком вустами. Та русявими патлами до пліч.
– В уряду Петрушевича-Голубовича смертельний страх перед більшовиками, – молодик заторохтів, наче заведений. – На синьо-жовту окраску перемальовуються старі австрійські кордони. Досі ні робітники, ні селяни не допущені до керівництва державою. Земельний закон і виробничий закон – блеф! Між інтелігенцією і трудовими масами велика прірва, адже інтелігенція нічого не внесла, крім другорядних спроб широкого запровадження мови. Уряд неприхильний до простолюддя, бездушний, процвітає бюрократизм, хабарництво! Всі поставали панами! Контакт з селом зовсім розірваний! Фронт держиться реквізиціями!
Грицан ошелешено слухав його торохкотіння. Це було щось таке – ніби холодний дощ у сонячну погоду.
– Даруйте, нічого не можу второпати, – нарешті не витерпів. – Навіщо ви мені все це говорите? Ви що, більшовицький агітатор? Вас підіслали до мене?
– Так, ми хочемо, щоб ви стали на наш бік, ми багато про вас знаємо. Ви нам потрібні! – допалив молодик.
– Серйозно? – спитав несерйозно Грицан.
– Цілком! – підтвердив молодик з широкими чорними бровами й тонкими вустами, русявими патлами до пліч. – Червона Армія на Збручі! ЗУНР доживає лічені дні! Зважте, пане Грицан!
І він замовк, наче видихнувся.
– Моя вам порада, юначе, – поблажливо заговорив Ярослав. – їдьте в Гімалаї… Там найвищі на земній кулі гори. Для вас це буде вельми цікаво. З вишини далі видиш. Зрештою, там народився Будда. Гадаю, для вас це також буде цікаво. Врешті, ви там можете зустріти снігову людину, їдьте, добродію, в Гімалаї…– А далі, вкрай обурений і розлючений, рявкнув: – Марш, а то застрелю!
XVIII
Брали Львів, та не взяли… Краще б ми взагалі не робили потуги, – думав Тарнавський, – а то самі собі нашкодили. На фронті упадок духу, дезертирство. Люди з недовір'ям і страхом глядять у будучність: ану ж колесо воєнного щастя не так повернеться. Ліпше бути нейтральним чи поміркованим, як галицький єврей; в присутності своїх стріляти кулями в пліт, а як прийдуть ляхи, грати роль порядного русина…
Думалось про наступ, а тепер треба думати, як вдержатись. Тарнавський розумів, що в даний момент дуже важливо зміцнити командування, щоб; може, влити в стрілецькі душі новий, свіжий струмінь. Насамперед потрібен шеф штабу зі світлою головою. Такий в нього на приміті був. І зараз, їдучи в Ходорів, за єдине переживає: лише б Омелянович-Павленко відпустив, лише б відпустив…
Якщо буде все гаразд, начальником штабу корпусу він призначить тридцяти шестирічного полковника Альфреда Шаманека. Народився той у Львові, в родині австрійських урядовців і старшин. Юним поступив у військову академію. Світова війна застала його корпус у Щирці, неподалеку від Львова, потому карпатські бої. Після боїв під Горлицями перевели його на італійський фронт, згодом призначили начальником штабу корпусу, що мав відправлятися на Близький Схід проти англійців, та з якоїсь причини затримався. Одначе сам Шаманек опинився-таки в Дамаску, там його англійці інтернували, проте зумів утекти, прибути у Відень. Коли ж виникла ЗУНР, з’явився до її віденського представника: хоче прислужити тому краєві, де родився, і тому народу, серед якого прожив дитячі роки… Його й відіслали до Омеляновича-Павленка, в Начальну команду. І якщо німці чимало зла заподіяли нашому народові, то Шаманек, – знав Тарнавський, – сама чесність, роботящий, розумний. Його в начальній команді люблять.
До Ходорова він їхав бричкою, запряженою добрими рисаками, бо болото таке, що машиною за порогом застрянеш. Тож найліпше, найнадійніше – коні,– коні натужливо тягнули бричку, а Тарнавський – свої гадки. Ну справді, чом не можемо відстояти себе? Ні Галицько-Волинське князівство – здавалось, доволі сильне, ні Богдан Хмельницький – здавалось, непереможний, ні Козацька республіка – здавалось, супергероїчна, – ніхто не відстояв отчого краю. Чому? Міжусобиці? Нехіть? Але ж уміємо воювати. Нема твердої руки? І це не так, бо можна нарахувати добрий десяток гетьманів і кошових отаманів. У чому ж річ? Чи всі добре знають, як творити суверенну Україну, а коли до діла, то – страуси?
Однак Тарнавський не втрачав надії. Він і цього разу діяв за неписаним правилом: саме вона, надія, вмирає останньою.
Омелянович-Павленко зустрів його привітно. І втомлено – після невдачі під Львовом усі були втомлені. Борідка командувача ще більше посивіла, а коротко стрижене волосся наїжачилось. Він не допитувався про становище під Львовом – усі все знали. І Омелянович-Павленко знав. Та й що було випитувати, якщо перед тим, як виїхати, Тарнавський розмовляв з ним по телефону.
– Пане генерал, – заговорив він одразу, як тільки Омелянович-Павленко, поправивши поранену руку на чорній підв’язці, запросив його випити склянку міцного гарячого чаю, – хочу знову повернутися до нашої попередньої розмови про шефа штабу мого корпусу.
– Я добре про це пам’ятаю.
– То, може, дозволите взяти мені Шаманека?
– У принципі не заперечую, – подумавши, сказав Омелянович-Павленко. – Якщо, звичайно, він погодиться. Я зараз дам розпорядження, щоб його викликали.
Шаманек був типовий, сказати б, австрієць німецького походження: шляхетний, продовгувате лице, світловолосий, гострий погляд. А виправка кадрового офіцера в кожному русі, кожнім жесті – скупому, але вивіреному. З Тарнавським він привітався, як з добре знайомим, хоча не часто бачились.
– Сідайте, пане полковнику, – сказав Омелянович-Павленко.
– Дякую.
– Чаю хочете?
– Дякую. Тільки що випив.
– Тоді так, – Омелянович-Павленко поправив поранену руку. – Як ви дивитесь на те, що ми вас призначимо начальником штабу другого корпусу полковника Тарнавського?
– Цілком позитивно, – відразу відгукнувся Шаманек. – Я люблю самостійну роботу.
– У такому разі питання вирішене, – Омелянович-Павленко повернув голову до Тарнавського. – Бажаю вам, панове, успіху. І хай зазнали під Львовом невдачі, одначе маємо шанс реабілітувати себе.
– Спробуємо ним скористатися, – сказав Тарнавський і до Шаманека: – Як мислите, полковнику?
– А чого ж тоді братися за діло?
– Отже, їдемо?
– Дозвольте спакувати пожитки?
– Розуміється.
Полковник Тарнавський ледь стримував задоволення: теперішній шеф штабу австрійський полковник Ляйош Папп де Яноші дійсно заслуговував нарікання. І правдиво скаржились стрільці, що він фарбами малював карти. А ще була в нього вогнетривка шафа, в якій тримав горілку та щохвилини попивав, частуючи декого зі старшин. У Тарнавського хіба єдине було виправдання: Папп де Я ноші був призначений начальником штабу ще до того, як він прийняв корпус. Що ж, тепер усе зміниться на інакше.
А лице Омеляновича-Павленка було тривожне й задумане, щось важке точило його мозок. Не менш тривожився і Тарнавський, хоча зміна начальника щтабу не звеселила душу: Львів – у руках поляків, на Збручі – Червона Армія.
– Як гадаєте, пане генерале, більшовики перейдуть Збруч? – обережно спитав, очікуючи, заки повернеться Шаманек.
– Трудно сказати.
– Але ж ви, перепрошую, знаєте душі росіян.
– Душу… А ви, полковнику, переконаний я, не гірше за мене знаєте, що воєнні дії – річ непередбачена.
– Це був би наш остаточний кінець. Однак же чому Петлюра так безладно й безпорадно відступив? Сам же хвалився, що достатньо має сили. Та і якщо зважити, то Велика Україна – не Галичина.
– Усе так, але… і ви це теж добре знаєте: простори і людські ресурси – ще не запорука успіху у війні. Війна має свої закони.
– То що? Бої на два фронти?
– Не знаю, не знаю… Нічого не знаю! – затрусив головою Омелянович-Павленко. – Якби ж можна було передбачити…
Так вони невизначено говорили, допоки не повернувся з великим чемоданом полковник Шаманек, – можна було їхати.
– Пане полковнику, ви й не здогадуєтеся, який вас чекає сюрприз, – такими словами зустрів у Бібрці Тарнавського його ад’ютант Паліїв.
– Цікаво, який же?
Тільки він зліз з брички, як у дверях штабу появився його старший син – шістнадцятирічний Омелян. Тарнавський стривожився:
– Що сталося, сину?
– Надумав бути з тобою, тату.
Тарнавський хотів заперечити, навіть обуритись, відіслати назад до матері в Золочів, але тут же згадав свою юність і, приступивши до хлопця, розчулено обійняв його.