Текст книги "Щит і меч"
Автор книги: Вадим Кожевников
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 2 (всего у книги 61 страниц)
Терористичний акт був відплатою непослухам, а також попередженням для тих, хто вагався.
Це добро розуміли працівники слідчих органів. Але затримати запідозрених винуватців злочину тепер було неможливо. За міждержавною угодою, німецьке населення мало безборонно покинути Латвію. Порушення договору загрожувало дипломатичними ускладненнями. А прямих доказів проти Функа та його найближчих помічників поки що не було.
3
Коли Йоганн Вайс повернувся до автомайстерні, де він жив у відгородженій фанерою комірчині, він застав у себе нахбарнфюрера Папке; той разом з робітником-пакувальником приїхав по його речі. Вайс усміхнувся, ввічливо подякував Папке за люб'язність.
Долі стояв стосик книжок і серед них «Майн кампф» Гітлера, з якої стриміло безліч паперових закладок.
Папке сказав, беручи цю книжку в свої товсті руки з короткими пальцями:
– Це приємно свідчить про те, що в тебе на плечах непогана голова. Але є ще одна книжка, яка теж повинна завжди бути в німця все його життя. Я її не бачу.
Вайс витяг з-під матраца біблію і мовчки подав її Папке. Папке погортав її, промовив:
– Однак я не бачу, щоб ти так само старанно читав цю священну книгу.
Вайс знизав плечима:
– Вибачте, пане нахбарнфюрер, але для нас, молодих німців, учення фюрера так само священне, як і святе письмо. Ви начебто цього не схвалюєте?
Папке спохмурнів.
– Мені здається, ти не проти повідомити про це першому-ліпшому гестапівцю, як тільки переїдеш кордон?
І хоч усі німці в Ризі, а отже, і Вайс знали, що нахбарнфюрер Папке – давній співробітник гестапо, та він і сам, власне, цього не приховував, – Йоганн ображено одказав йому:
– Ви даремно, пане Папке, намагаєтесь дати мені дивне уявлення про діяльність гестапо. Але якщо мене удостоять честі бути чимось корисним для рейху, я виправдаю це високе довір'я всіма доступними для мене засобами.
Папке неуважно слухав. Потім, нібито це його не дуже обходило, зумисне байдужно спитав:
– До речі, як там справи в Генріха Шварцкопфа? Йому вдалося зібрати всі батькові папери?
– Вас цікавлять папери, що належали особисто Шварцкопфові, чи взагалі всі? Всі, – повторив він підкреслено, – які можна було взяти в професора Гольдблата?
– Припустімо, так, – сказав Папке.
Вайс зітхнув, розвів руками:
– На жаль, тут виникли суто юридичні труднощі – так я чув од Генріха.
– І що ж він думає далі робити?
– Мені здається, Генріха зараз цікавить тільки зустріч з його дядечком Віллі Шварцкопфом. Всьому іншому він не надає аніякісінького значення.
– Шкода, – невдоволено похитав головою Папке. – Дуже! – Але одразу додав: – Прикро, однак ми не можемо активно вплинути на Генріха. Доводиться зважати на його дядька.
Вайс одказав якось невпевнено:
– Мені здається, що штурмбанфюрер спочатку хотів, щоб Генріх лишився тут.
– Навіщо?
Вайс усміхнувся.
– Я гадаю, щоб чимось бути тут корисним рейхові.
– Ну, для такої ролі Генріх зовсім не годиться, – сердито буркнув Папке. – Мені відомо, що для цієї мети підібрані люди, які більше відповідають такому ділу. – Мовив ображено: – Невже штурмбанфюрер не задоволений нашими кандидатурами?
– Цього я не можу знати, – сказав Вайс і спитав з лукавинкою в голосі: – А що, коли попросити Генріха спитати у Віллі Шварцкопфа, якої він думки про тих осіб, що ви добрали? – Пояснив квапливо: – Я це пропоную тому, що знаю, який вплив на Генріха має пан Функ. А Функ, ви знаєте, не дуже до вас прихильний, і, коли трапиться у вас якась неприємність, навряд чи це його засмутить.
– Я знаю, – понуро згодився Папке й, несподівано всміхнувшись, з довірливою одвертістю сказав: – Ти бачиш, хлопчику, ми ще не прийшли в рейх, не виконали свого обов'язку перед рейхом, а вже починаємо заважати один одному виконувати цей обов'язок. А чому? Кожному кортить відкусити більший шмат, хоч не в кожного для цього вистачає зубів. – Усмішка Папке стала ще довірливішою. – Правду кажучи, спочатку я не дуже добре ставився до тебе. Для цього були деякі підстави. Але зараз ти мене переконав, що мої побоювання були зайві.
– Мені дуже жаль, пане нахбарнфюрер.
– Чого?
– Що ви тільки зараз переконалися, яким безпідставнім були ваше недовір'я до мене.
– У цьому ти сам винен.
– Але, пане Папке, в чому ж моя провина?
– Ти довго вагався, перш ніж вирішив репатріюватися.
– Але, пане Папке, я не хотів втрачати заробітку в Рудольфа Шварцкопфа. Він завжди щедро платив.
– Так, ми перевірили твої рахунки Шварцкопфові. Ти непогано в нього заробляв. І ми зрозуміли, чому ти ставив свій від'їзд у залежність од від'їзду Шварцкопфів.
– Це правда – мені хотілося зібрати більше грошей. Навіщо ж на батьківщині мені бути злидарем?
Папке примружився:
. – Ми перевірили твою ощадну книжку. Всі свої гроші ти взяв із каси перед тим, як подав заяву про репатріацію. І правильно реалізував свої заощадження. Це мені теж відомо. Ти людина практична. Це добре. Я радий, що ми про діло поговорили. Однак цілком можливо, що в день від'їзду я захочу з тобою ще про дещо побалакати.
– До ваших послуг, пане нахбарнфюрер. – Вайс клацнув каблуками.
Папке поїхав у колясці мотоцикла, за кермом якого сидів пакувальник, людина із похмурим виразом обличчя і явно військовою виправкою.
Вайс стомлено опустився на ліжко й потер долонями обличчя, немовби стираючи з нього той вираз запобігливості, з яким він проводив нахбарнфюрера до воріт майстерні. Коли він розтулив долоні, його обличчя було вкрай стомлене, тужне, страшенно заклопотане.
Недбало одсунувши ногою стосик книжок, в тому числі «Майн кампф» і біблію, він сів за збитий із дощок столик. Ввімкнув електричну плитку, що стояла на ньому, хоч у комірчині було тепло. З майстерні почулися кроки. Вайс швидко підвівся й вийшов у майстерню. Там на нього вже чекав літній чоловік у чорному дощовику – власник велосипеда, нещодавно зданого в ремонт.
Вайс сказав, що машину можна буде одержати завтра.
Проте чоловік не збирався йти. Уважно розглядаючи Йоганна, він сказав:
– Я знав вашого батька. Він медик?
– Так, фельдшер.
– Де він зараз?
– Помер.
– Давно?
– У 1926 році.
– Де ж його поховали?
– Він помер від тифу. Адміністрація госпіталю з метою боротьби з епідемією спалювала трупи померлих.
– Але, сподіваюсь, ви хоч трошечки пам'ятаєте свого батька?
– Аякже, звісно.
– Я пам'ятаю його досить добре, – сказав чоловік роздумливо. – Він був завзятий курець. Забув тільки, що він курив – люльку чи сигари? – Попросив: – Нагадайте, будь ласка, що курив ваш батько?
Йоганн зам'явся, пригадуючи всі бачені ним фотографії фельдшера Макса Вайса, – на жодній з них він не був зображений ні з люлькою, ні з сигарою в роті.
Чоловік сказав суворо:
– Але я зараз згадав, він курив велику люльку. У вас дома висіла сімейна фотографія, де він знятий з цією люлькою.
– Ви помиляєтесь, мій батько був медик і завжди казав мені, що тютюн шкодить здоров'ю, – твердо одрубав Йоганн.
– Певне, ви маєте рацію, – згодився чоловік. – Даруйте. Отож до завтра.
Вайс провів його до дверей, замкнув майстерню і вийшов на вулицю. Стояли сутінки, мрячив дрібний, невидимий у темряві дощ. Вайс попрямував у бік порту, але, не доходячи до нього, звернув у провулок і спустився брудними східцями в підвал пивного залу «Марина».
Сівши за столик, він попросив у кельнера порцію чорного пива, картопляний салат, свинину з капустою.
Троє латишів – портових робітників, побачивши вільні місця, підсіли до Вайса. Вони були вже напідпитку, але замовили ще по порції горілки й по кухлю пива. Не звертаючи уваги на Вайса, вони продовжували суперечку, яка, видимо, їх дуже хвилювала.
Розмова точилася про пакт ненападу, укладений між Радянським Союзом і Німеччиною. Робітники говорили, що, хоч радянські війська стоять тепер на новому кордоні, слід було б створити латиське робітниче ополчення, щоб воно могло подати допомогу Червоній Армії, коли Гітлер обдурить Сталіна. Як про цілком припустиме, говорили вони, що Гітлер може напасти на Латвію, і хоча не всі ще латиші на боці Радянської влади, більшість боротиметься з німцями, тому що в буржуазній Латвії німці поводилися, як у своїй колонії. І вже тільки через це слід дати зброю народові, для якого німці – давні вороги-загарбники. Сухорлявий, низенький латиш у бобриковій куртці заперечував товаришам, наполягаючи на тому, що треба насамперед зробити перевірку навіть у партійних рядах, виявити тих, хто вагався в часи фашистського режиму Ульманіса, викинути їх з партії. Охопити перевіркою всіх, і робітників також, тільки тоді можна буде вирішити, хто заслуговує на довір'я.
Зупинивши погляд на Вайсові, латиш у бобриковій куртці, шукаючи собі союзника, спитав:
– Ну, а ти, парубче, що думаєш?
Вайс помовчав, потім промовив роздільно, із зухвалою сміливістю дивлячись у вічі робітникам, які напружено чекали його відповіді.
– Ти правильно кажеш, – кивнув він у бік латиша в бобриковій куртці. – Нащо легковажно довіряти робітничому класу? Треба його спершу перевірити. Але поки ви, латиші, будете одне одного перевіряти, ми, німці, прийдемо і встановимо тут свій новий порядок.
Поклав гроші на стіл, підвівся й пішов до виходу. Чоловік у бобриковій куртці хотів був кинутися на Вайса а кулаками, але приятелі стримали його. Один з них сказав:
– Він правильно тебе зрозумів. Як бачиш, те, що ти говорив, влаштовує зараз німців, а не нас, латишів. От і виходить: цей німець, напевне, гітлерівець, хоча й був на твоєму боці, підтримав не тебе, а нас проти тебе.
Вийшовши з пивної, Вайс попрямував до гавані. Дощ подужчав. Здавалося, хтось чалапає по асфальту босими ногами. Чорна вода важко хляпала об бетонні палі причалів. Рибалки а жовтих прооліфених зюйдвестках при світлі бензинових ламп вивантажували улов у великі пласкі корзини.
На причалі юрмилися торговці, до приїхали сюди парокінними возами. Вайс сховався від дощу під повіткою, де було складено різний вантаж.
До нього підійшов невисокий чоловік у старенькому тірольському капелюсі, ввічливо підняв його, оголивши при цьому лису голову, і спитав, котра зараз година. Вайс, не глянувши на годинника, відповів:
– Без семи хвилин.
Чоловік, теж не глянувши на свого годинника, чомусь здивувався:
– Уявіть собі, на моєму так само. Яка точність! – Взявши під руку Вайса і йдучи з ним убік від причалу, поскаржився: – Типова грипозна погода. Завжди для профілактики я приймаю в такі дні таблетки кальцекса. Можете називати мене просто Бруно. – Скоса глянув на Вайса. – Я весь до ваших послуг. – Спитав суворо: – Певне, мені зайве нагадувати, що ви були знайомі з моєю покійною донькою, залицялися до неї і я ладен був вважати вас своїм зятем, але після того, як мене звільнили з мерії за неблагонадійне…
– Ви хочете вчинити мені тут екзамен? – неприязно спитав Вайс. – Один я вже нібито склав.
– Та що ви! – запротестував Бруно. Але зразу ж заперечив сам собі: – А чого? Хіба це вас ображає? Мене – анітрохи. – Спитав: – Хочете цукерочку? Солодке напрочуд благотворно діє на нервову систему.
Вайс спитав похмуро:
– Що з архівом Рудольфа Шварцкопфа?
Бруно опустив очі й, не відповідаючи на запитання, поцікавився:
– Ви не вважаєте, що ваша активність суперечить директиві? – Звів очі, несхвально глянув на низько навислі хмари, мовив нудним голосом: – Я б на вашому місці не поспішав би знайомитися з документами Шварцкопфа. Панові Функу це могло не сподобатися. Ви пішли на порушення. Я змушений офіційно констатувати це.
– Я ж хотів… – спробував був виправдатися Вайс.
– Все, все зрозуміло, голубе, чого ви хотіли, – доброзичливо перебив Бруно, – і ви були майже на вірному шляху, коли порекомендували Папке з'ясувати через Генріха у Віллі Шварцкопфа список резидентів. І ви маєте рацію, Папке – тупий солдафон. Проте вади його інтелекту цілком покриваються надміру розвиненою підозріливістю. Це його сильна сторона, яку ви не зовсім врахували, як не врахували й того, що Папке – дрібний гестапівець, а тільки солідний чин у гестапо може знати про такий важливий список. Ні Папке, ні Функ до цього не могли бути допущені. Є й інші особи, зовсім інші… – Бруно ласкаво всміхнувся Вайсу. – Та ви не ображайтесь. Я ж бо старший од вас не тільки за званням, досвідом, але й за віком. – Помовчавши, додав: – Повірте, найскладніше в нашій сфері діяльності – це дисциплінована цілеспрямованість. І не забувайте, що люди, які спрямовують вас, досить обізнані з багатьма обставинами, не відомими вам. І завжди краще відмовитись від того, що лежить на шляху до мети, нехай навіть дуже цінного, заради досягнення самої мети. Ви мене розумієте?
– Так, – погодився Вайс. – Ваша правда, я захопився, порушив інструкцію, приймаю вашу догану.
– Ну що ви! – всміхнувся Бруно. – Коли справа доходить до догани, людина йде собі, і її заміняє інша. Це я так, задля обміну досвідом – кілька дружніх порад. – Позіхнув, поскаржився: – А я, знаєте, завжди на дієті, а тут харчувався якоюсь жирною їжею. Погано себе почуваю. Свинина мені шкодить.
– Може, ви в мене перепочинете і приймете ліки?
– Ну що ви, Йоганне! – докірливо мовив Бруно. – Ми ж повинні тільки на вокзалі зустрітись і зрадіти цій зустрічі після кількох місяців розлуки. До речі, – задоволено сказав Бруно, – я, мабуть, обмину стройову службу в Німеччині – принаймні наші лікарі в поліклініці одностайно твердили, що за станом здоров'я я до неї зовсім не годен. Це – дуже щаслива для мене обставина. В гіршому випадку – служба в тиловій армійській канцелярії, проти чого я зовсім не заперечую. І якщо ви нагадаєте про старого Бруно вашому другові Генріху, це буде дуже мило. – Всміхнувся: – Адже я не перешкоджав вам залицятися до моєї покійної доньки… – І багатозначно підкреслив: – Ельзи…
– Звісно, Ельзи, – зажурено підтвердив Вайс. – У неї було біляве волосся, голубі очі, вона накульгувала на ліву ногу – покалічила її в дитинстві, невдало плигнувши з дерева.
– Стандартний портрет. Та нічого не вдієш, коли такий був і оригінал, – знизав плечима Бруно. Потім сказав діловито: – Ну ви, звісно, догадалися, візит невідомого і діалог про вашого батька мали суто тренувальний характер, як, до речі, і наша сьогоднішня зустріч. – Подав руку, піднявши тірольського капелюха з обвислою пір'їнкою, церемонно попрощався: – Ще раз засвідчую свою повагу, – і пішов у темряву, важко чалапаючи по калюжах.
О другій годині ночі, коли Вайс проходив повз будинок професора Гольдблата, все місто немов потонуло в темряві, світилося лиш одне вікно цього будинку. І звідти долинали звуки рояля. Вайс зупинився біля залізних ґрат, що оточували професорів будинок, закурив.
Дивно скорботні і гнівні, особливо виразні в тиші звуки лунали у вогкому тумані вулиці.
Вайс згадав, як Берта одного разу сказала Генріхові:
– Музика – це мова людських почуттів. Вона недоступна тільки тваринам.
Генріх усміхнувся:
– Вагнер – великий музикант. Але під його марші колони штурмовиків вирушають громити єврейські квартали…
Берта, пополотнівши, мовила крізь зуби:
– Звірі в цирку теж виступають під музику.
– Ти вважаєш наці мерзенними людьми й дивуєшся, чому вони…
Берта перебила:
– Я вважаю, що вони ганьблять людей німецької національності.
– Одначе, – вперто заперечив Генріх, – не хто-небудь, а Гітлер зараз диктує свою волю Європі.
– Європа – це і Радянський Союз?
– Але ж Сталін підписав пакт з Гітлером.
– І на підтвердження свого миролюбства Червона Армія стала на нових кордонах?
– Це був хитрий фокус.
– Радянський народ ненавидить фашистів!
Генріх зневажливо знизав плечима.
Берта промовила гордо:
– Я радянська громадянка!
– Поздоровляю! – Генріх насмішкувато вклонився.
– Так, – сказала Берта. – Я приймаю твої поздоровлення. Німеччина викликає зараз страх і огиду у чесних людей. А в мене є тепер вітчизна, і вона гордість і надія всіх чесних людей світу. І мені просто шкода тебе, Генріху. Я повинна ще дуже високо піднестися, щоб стати справжньою радянською людиною. А ти повинен дуже низько опуститися, щоб стати справжнім наці, що ти, до речі, й робиш досить успішно.
Вайс змушений був тоді піти разом з Генріхом. Він не міг лишатися, коди його друг демонстративно підвівся й попрямував до дверей, пошкодувавши, що Берта сьогодні занадто нервозно настроєна.
Та коли вони вийшли на вулицю, Генріх вигукнув з відчаєм:
– І навіщо я поводився, як останній негідник?
– Так, ти точно визначив свою поведінку.
– Але ж дівчина мені подобається!
– То чому ж ти так дивно виявляєш свою симпатію?
Генріх нервово пересмикнув плечем.
– Я думаю, що було б нечесно приховувати від неї мої переконання.
– А те, що ти казав, – це твої справжні переконання?
– Ні, зовсім ні, – зітхнув Генріх. – Мене мучать сумніви. Та коли припустити, що я такий, яким був сьогодні, чи зможе Берта змиритися з моїми поглядами заради любові до мене?
– Ні, не зможе, – з таємною радістю сказав Вайс. – На це ти не сподівайся. Ти сьогодні спалив те, що тобі слід було спалити тільки перед від'їздом. Я так думаю.
– Можливо, твоя правда, – покірно згодився Генріх. – Я щось спалюю в собі і втрачаю це безповоротно.
Дорогою вони мовчали. І тільки біля свого будинку Генріх спитав:
– А ти, Йоганне, тобі нічого спалювати?
Вайс помовчав, потім відповів обережно:
– Знаєш, я гадаю, що мені скоріш треба було б наслідувати тебе такого, яким ти став, аніж того Генріха, якого я знав раніше. Але я цього не зроблю.
– Чому?
– Я боюсь, що стану тобі неприємним і втрачу друга.
– Ти хороша людина, Йоганне, – сказав Генріх. – Я дуже радий, що знайшов у тобі такого щирого товариша! – І довго не випускав Вайсову руку.
Дощ переставав, небо яснішало, а музика звучала з більшим гнівом і пристрастю. Йоганн ніколи не чув у виконанні Берти цієї дивно хвилюючої мелодії. Він силкувався згадати, що це, й не міг. Нарешті повільно відійшов од ґрат, кинув недокурок і попрямував до авторемонтної майстерні.
4
Ранок був сухий, чистий.
Парки, сквери, бульвари, вулиці Риги, здавалось, освітлювалися багряним кольором яскравого листя дерев. Силуети будинків виразно вимальовувалися в синьому просторому небі з пухнастими хмаринами, що пливли в бік затоки.
На пероні вокзалу вишикувалася з речами остання група німців-репатріантів. І в усіх були однаково заклопотані, слухняні обличчя, всі ладні були виконати будь-який наказ, байдуже, хто б не наказував. На губах блукали люб'язні посмішки, невідомо кому призначені. Діти стояли, тримаючись за руки, нетерпляче поглядаючи на батьків. Батьки уже вкотре тривожними поглядами перелічували чемодани, клунки, сумки. Крадькома скоса зиркали навкруги, чекаючи начальства, наказів, перевірки. Жінки не випускали з рук саквояжів, у яких, очевидно, зберігалися документи й особливо цінні речі.
Крейслейтери і нахбарнфюрери, на яких запитливо й несміливо поглядали переселенці і до чийого всевладдя вони вже давно звикли, поводилися тут так само скромно, як і рядові репатріанти, і зовсім од них не відрізнялися. Коли хтось із від'їжджаючих, посмілішавши, щось запитував у когось з керівників Німецько-балтійського народного об'єднання, той ввічливо вислуховував, знімав капелюха, знизував плечима й очевидно уникав відповіді – мовляв, він не начальник і нічого не знає.
І так само, як усі переселенці, крейслейтери і нахбарнфюрери з готовністю улесливо всміхалися, тільки-но з'являвся якийсь латиш у службовій формі.
Проте, окрім двох-трьох службовців залізниці, на пероні не було нікого, кому слід було демонструвати запобігливу готовність підкорятися і бути люб'язним.
Підійшов поїзд. На дверях вагонів з'явилися провідники, розкрили клейончасті портфелики з безліччю відділень для квитків.
Та ніхто з репатріантів не наважувався увійти в жоден із трьох призначених для них вагонів. Усі чекали чиєїсь вказівки, а хто мав дати цю вказівку, ніхто не знав. Стояв поїзд, стояли провідники біля дверей вагонів, стояли пасажири. І тільки довга, як спис, секундна стрілка вокзального годинника, схожого на бочку з-під пального, серед цієї дивної загальної непорушності судорожними кроками обходила циферблат.
Проте досить було залізничнику, що проходив мимо, вражено спитати: «Чого ж ви стоїте, громадяни, через п'ятнадцять хвилин поїзд відходить?» – як усі пасажири, немовби за грізною командою, штовхаючись, рвонули до вагонів.
Почулися роздратовані вигуки, тріск зіткнутих чемоданів.
Начальницькі керівники об'єднання та рядові його члени однаково демократично боролися за право пробитися у вагон першими. І тут торжествував сильніший, спритніший і відчайдушніший.
І коли ще можна було зрозуміти таку поведінку людей, які намагалися першими зайняти місця в безплацкартному вагоні, то запеклу відчайдушність пасажирів першого класу просто важко було збагнути… Адже ніхто не міг зайняти їхні місця. Тим часом пасажири першого класу найзапекліше боролися за право ввійти у вагон раніше за інших. Та досить було репатріантам енергійно і галасливо ввалитися у вагони й захопити в них належний їм, так би мовити, життєвий простір, як майже. вмить по всьому поїзду настала добропристойна тиша. Загальне збудження вляглося, на фізіономіях знову з'явився вираз покірної готовності підкорятися будь-якому розпорядженню. І, придбавши в особі провідників начальство, пасажири всміхалися їм люб'язно, зніяковіло, з напруженням чекаючи якихось вказівок.
Як і раніше, вони – тепер крізь вікна вагонів – скоса тривожно поглядали на перон, чекаючи появи когось найголовнішого, хто міг усе змінити своєю всевладною волею.
Та ось на пероні з'явився латиш у військовій формі, сотні очей втупилися в нього тривожно й злякано. І коли він ішов уздовж поїзда, пасажири, проводячи його допитливими поглядами, підводилися з місць.
Військовий підійшов до газетного кіоска, де сиділа гарненька продавщиця, став, сперся ліктями на прилавок, і всі враз зрозуміли: цей чоловік зайняв тут позицію всерйоз і надовго.
Як тільки годинник на чавунному кронштейні показав ажурними, мистецьки викуваними залізними стрілками час відправлення, поїзд рушив. І в репатріантів почалося звичне вагонне життя, що нічим зовсім не відрізнялося від вагонного життя всіх інших пасажирів цього поїзда далекого слідування.
Дивним здавалося тільки те, що вони ні з ким не прощалися. Не було перед цими трьома вагонами звичайної вокзальної метушні, вигуків, побажань, обіймів. І коли поїзд відійшов, пасажири не висувалися з вікон, не махали хустками, не посилали поцілунків рукою. Цих від'їжджаючих ніхто не проводив. Вони назавжди покидали Латвію. Для багатьох вона була батьківщиною, і не одне покоління тут, на цій землі, свій вік звікувало, і кожен знайшов у цьому житті місце, становище, впевненість у своєму забезпеченому майбутньому В Латвії вони уникли тих злигоднів, яких зазнав увесь німецький народ після першої світової війни. Їх єднала з вітчизною тільки сентиментальна романтична любов і схиляння перед старонімецькими традиціями, яких вони свято додержувались. За багато років вони звикли з приємністю усвідомлювати, що тут, на латвійській землі, вони благоденствують, живуть значно краще, аніж їхні родичі на землі вітчизни. І раділи, що доля їхня не залежить від тих політичних бур, які вирували в Німеччині.
Довгий час для рядових трудящих німців Німецько-балтійське народне об'єднання було культурницькою організацією, в якій вони знаходили відраду, віддаючи данину своїм душевним симпатіям до всього, що в їхньому уявленні було справді німецьким. Але за останні роки дух гітлерівської Німеччини запанував і в об'єднанні. Його керівники стали фюрерами, які здійснювали в Латвії свою диктаторську владу майже так само жорстоко й підступно, як їхні земляки в самій Німеччині.
За незначним винятком – ідеться про тих, хто відкрито й мужньо ставав на боротьбу з фашистами і в період ульманісівського терору був страчений, чи ув'язнений, чи пішов у підпілля, – більшість латвійських німців піддалася політичному і духовному насильству своїх фюрерів. З істеричною готовністю прагнули вони довести відданість Третьому рейху всіма явними і таємними засобами, хоч би як ці засоби суперечили справжній природі людини.
Дух лицемірства, страху, рабської покори, несамовитої жаги домогтися панування над людьми не тільки тут, але й там, де фашистська Німеччина поширювала своє владарювання над поневоленими народами захоплених європейських держав, дух цей увійшов у плоть і кров членів об'єднання, і назовні виступило все те низьке, потаємне, що на перший погляд здавалося давно пережитим, принаймні в тих, хто, підкреслюючи добропорядність, додержувався тут, у Латвії, суворих рамок міщансько-бюргерської моралі.
І хоч пасажири цих трьох вагонів знов обернулися на добропорядних громадян, з їхніх приязно усміхнених облич не сходив вираз напруженої тривоги.
Одних мучив болісний неспокій, як зустріне їх вітчизна, чи будуть вони там раювати, як у Латвії, чи немає на них «плям», що завадять їм стати новими благонадійними громадянами рейху. Тих, хто не сумнівався, що їхні особливі заслуги перед рейхом будуть оцінені якнайкраще, непокоїло, чи зможуть вони безборонно перетнути кордон. Дехто, таких була меншість, потай щиро жалкував за покинутою латвійською землею, адже вона була для них батьківщиною, життям з усім тим, що відірвати без душевного болю просто неможливо.
Але страх кожного перед кожним, побоювання виявити свої справжні почуття і цим зашкодити собі колись у майбутньому і тепер приховували під машкарою звичного вже лицемірства. Тому репатріанти намагалися поводитись у поїзді зі звичною безжурною незалежністю, властивою кожному вагонному пасажирові.
… Йоганн Вайс не поспішав зайняти місце в безплацкартному вагоні, він стояв на пероні, поставивши на асфальт брезентовий саквояж, і терпляче ждав, коли зможе піднятися на приступку, не потурбувавши при цьому своїх попутників.
Несподівано підійшов Папке і поряд з брезентовим Вайсовим саквояжем поставив фібровий чемодан; другий, шкіряний, він весь час тримав у руці.
Не вітаючись з Вайсом і підкреслено не пізнаючи його, Папке уважно стежив за посадкою. І раптом, вибравши момент, схопив Вайсів саквояж і подався до м'якого вагона.
Вайс, гадаючи, що Папке помилково взяв його саквояж, побіг за ним з чемоданом. Але Папке злобно гримнув на нього:
– Навіщо ви мені тичете свій чемодан? Шукайте для цього носильника.
І Вайсові довелося вернутися у свій вагон, де він зайняв горішню лавку, поклавши в головах фібровий чемодан Папке.
Вся ця історія ставила Вайса в досить скрутне становище. Спочатку він подумав, що Папке розіграв комедію, щоб ознайомитися із вмістом саквояжа, і скоро поверне його, можливо, навіть вибачившись за «помилку». Час ішов, і Вайса почали непокоїти вже інші думки. На кордоні чемодан розкриють митники, і в ньому вони можуть виявити дещо таке, що перешкодить його власникові переїхати кордон, а власником чемодана став тепер Вайс.
Викинути чемодан або в слушний момент підсунути його під лавку комусь із пасажирів – тоді пропаде майно Папке.
Але ж Вайсові після того, як Функ виїхав у рейх і зв'язок з ним втрачено, важливо й надалі ладнати з Папке, і він не має права втратити його прихильність.
Напружено шукаючи способу розплутати зашморг, накинутий на нього Папке, Вайс звісив ноги з лавки й, похитуючи головою, став награвати на губній гармошці тірольську пісеньку, слова якої добре знали всі чоловіки, однак вимовляти їх у присутності дам не годилося. Проте жінки, слухаючи мелодію цієї пісеньки, багатозначно всміхалися молодому жартівникові, який так одверто виявляв свою радість з нагоди від'їзду на батьківщину.
Худий молодий німець налив у пластмасову чарку горілки й подав Вайсові.
– За здоров'я нашого фюрера! – Він молитовно закотив очі. – Йому потрібні такі молодці, як ми.
– Хайль! – Йоганн різко викинув уперед руку.
Німець суворо попередив:
– Ми ще не дома. – Осміхнувшись, додав – Але ми з тобою не родичі. І коли ти забудеш потім налити мені стільки ж із свого запасу, це буде з твого боку непорядно.
Літній пасажир із свіжопоголеною товстою потилицею пробурмотів:
– Ти маєш рацію, ми могли тринькати гроші в Латвії, але не повинні легковажити у себе вдома.
Худий спитав задирливо:
– Ти хочеш сказати, що в Латвії є жратва, а в рейху нема? Ти на це натякаєш?
Літній пасажир, такий солідний і вайлуватий, раптом жалюгідно закліпав, обличчя його вкрилося потом, і він квапливо почав запевняти худого молодика, що той неправильно його зрозумів. Він хотів тільки сказати, що треба було більше їсти, щоб менше продуктів лишалося латишам, а в Німеччині він їстиме менше, щоб більше продуктів лишалося доблесним рицарям вермахту.
– Гаразд, – сказав худий. – Вважай, що ти викрутився, але тільки після того, як почастуєш мене і цього хлопця, – кивнув він на Вайса. – Нам із ним потрібна добра жратва. Такі, як ти, черевані, повинні вважати за честь почастувати майбутніх солдатів вермахту.
Коли Бруно зазирнув у той вагон, де влаштувався Вайс, він застав там веселе бенкетування. І лише господар кошика з їжею понуро тулився скраєчку лавки, поступившись місцем біля столика молодикам.
Бруно, всміхаючись, підняв капелюха, побажав усім смачного. Побачивши серед пасажирів Вайса, він кинувся до нього з обіймами, сяючи від цієї несподіваної і такої щасливої зустрічі. І почав з таким палким нетерпінням розпитувати Вайса про їхніх спільних знайомих і так нестримно намагався розповісти йому про них, що Вайс, як людина вихована, змушений був попросити Бруно вийти з ним у тамбур, бо ж не всім пасажирам приємно слухати його гучний і ляскучий голос.
Бруно, вибачаючись, знов підняв над білою лисиною капелюх із грайливою півнячою пір'їною і, приклавши обидві долоні до вух, пояснив, що розмовляє так голосно тому, що недавно в нього було запалення середнього вуха і він зовсім погано чув навіть свій власний голос, а тепер, коли його вилікували, ніяк не може звикнути говорити нормально: то горлав, як фельдфебель на плацу, то шепоче так тихо, що на нього ображаються навіть найближчі люди. Кланяючись, Бруно довго вибачався за своє вторгнення і вийшов з Вайсом, по-дружньому підтримуючи його під лікоть.
Воші вийшли з тамбура на площадку між вагонами, де бряжчали вафельні залізні плити і крізь складені гармошкою брезентові стінки завивав вітер.
Вайс, нахилившись до вуха Бруно, розповів йому про чемодан Папке. Бруно кивнув і одразу пішов у сусідній вагон з таким виглядом, нібито після всього того, що він почув, зразу втратив охоту мати будь-що спільне з Йоганном, котрий вскочив у халепу.
Та через деякий час Бруно знову з'явився у вагоні, де їхав Вайс. Поставивши на Вайсону лавку поряд з фібровим чемоданом Папке невеликого плетеного кошика, він заявив, що пішов зі свого місця, та нехай це нікого не турбує: він зовсім не збирається когось тут витісняти, просто він весела людина і хоче розважити шановних співвітчизників кількома смішними фокусами.