Текст книги "Втрачений символ"
Автор книги: Ден Браун
Жанр:
Триллеры
сообщить о нарушении
Текущая страница: 11 (всего у книги 40 страниц)
РОЗДІЛ 30
«Поверх SB. Сенатський підвал».
З кожним кроком до нижнього поверху Роберта Ленґдона дедалі сильніше охоплювала клаустрофобія. Коли вони заглибилися у старий підвал Капітолію, повітря стало важким, здавалося, вентиляції там взагалі не було. Стіни являли собою хаотичну суміш каміння та жовтої цегли.
Поки вони йшли, директор Сато щось увесь час набирала на своєму смартфоні. Її пересторожлива поведінка наштовхнула Ленґдона на підозри, і це відчуття швидко ставало обопільним. Сато й досі не сказала йому, як вона дізналася, що він цього вечора прибув до Капітолію. «Питання національної безпеки?» Але йому важко було побачити хоч якийсь зв'язок між древньою містикою та національною безпекою. А ще важче було йому зрозуміти, що тут взагалі відбувалося.
«Пітер Соломон ввірив мені талісман... Якийсь схиблений псих обманом затягнув мене у Капітолій і тепер хоче, щоб я відімкнув йому містичний портал, який, здогадно, розташований в приміщенні SBB13. Що ж, картина досить розпливчаста».
На ходу Ленґдон намагався прогнати зі своєї свідомості страшний образ відрізаної Пітерової руки, перетвореної на «таємничу руку». І цей гнітючий образ супроводжував голос Пітера: «З древніх таємниць виплодилося багацько міфів, Роберте, але це не означає, що вони самі теж є фікцією».
Свою наукову кар'єру Ленґдон присвятив містичним символам та історії, однак у його свідомості завжди точилася прихована інтелектуальна боротьба з ідеєю древніх таємниць та тією надзвичайно принадною перспективою апофеозу, яку вони обіцяли.
Безперечно, історичні документи містили неспростовні докази того, що секретна мудрість століттями передавалася з покоління в покоління, а джерелом цієї мудрості були, вочевидь, школи таїнств у Давньому Єгипті. Це секретне знання існувало підпільно і виринуло на поверхню в Європі у добу Ренесансу, де, згідно із більшістю свідчень, його ввірили елітній групі вчених у стінах першокласного європейського «мозкового тресту» – Лондонського Королівського наукового товариства. Ця група науковців мала загадкову назву Невидимий коледж.
Цей підпільний «коледж» швидко став мозковим центром найосвіченіших інтелектуалів світу: Ісака Ньютона, Френсіса Бекона, Роберта Бойля і навіть Бенджаміна Франкліна. Сучасний список «наукових працівників» цього коледжу був не менш вражаючим: Ейнштейн, Хокінґ, Бор і Цельсій. Завдяки відкриттям, що їх зробили ці великі уми, людство здійснило гігантський стрибок у своєму розумінні світу, і цей прогрес, на думку декотрих, став результатом того, що ці вчені мали доступ до древньої мудрості, яка крилася в Невидимому коледжі. Ленґдон мав сумніви щодо правдивості цієї історії, хоча, безперечно, всередині того «коледжу» і справді відбувалося багато містичного та загадкового.
Відкриття таємних паперів Ісака Ньютона 1936 року приголомшило світ: виявилося, що Ньютон плекав всепоглинальну пристрасть до алхімії та містичної мудрості. У його приватних паперах знайшли рукописний лист Робертові Бойлю, в якому він закликав останнього зберігати «абсолютну мовчанку» стосовно того містичного знання, яке стало їхнім надбанням. «Ним не можна ні з ким ділитися, – писав Ньютон, – інакше це завдасть світові величезної шкоди».
Знавці й досі сперечаються про значення цього дивного застереження.
– Професоре, – несподівано озвалася Сато, відірвавши погляд від свого «Блекбері». – Хоча ви й заперечуєте, що знаєте, чому сьогодні сюди приїхали, та, може, все-таки поясните мені, що означає перстень Пітера Соломона?
– Спробую, – відгукнувся Ленґдон, намагаючись зосередитися.
Вона видобула з кишені мішечок для речових доказів і подала його професорові.
– Розкажіть мені, що означають зображені на ньому символи.
Йдучи безлюдним коридором, Ленґдон уважно придивився до знайомого персня. На ньому було зображення двоголового фенікса, який тримав гасло «ORDO АВ СНАО», а на його грудях виднілося число 33.
– Двоголовий фенікс із числом тридцять три є емблемою найвищого масонського ступеня. – У принципі, цей престижний ступінь існував виключно у шотландському статуті. Однак статути та ступені масонства мали складну ієрархію, і зараз у розмові з Сато Ленґдон не мав бажання заглиблюватися у неї. – Загалом, тридцять третій ступінь – це почесне елітне звання, зарезервоване для невеликої групи заслужених масонів. Решту ступенів можна отримати після успішного завершення попереднього ступеня. Але набуття тридцять третього ступеня суворо контролюється. Він дається тільки за запрошенням.
– Отже, ви знали, що Пітер Соломон є членом цього закритого елітного кола?
– Звісно. Членство у ньому навряд чи є секретом.
– І він – їхній найвищий посадовець?
– На поточний момент – так. Пітер очолює верховну раду тридцять третього ступеня, яка є керівним органом шотландського статуту в Америці. – Ленґдонові завжди подобалося бувати в їхній штаб-квартирі – Храмовому домі. Цей класичний шедевр із прикрасами-символами не поступався шотландській каплиці Рослій.
– Професоре, а чи помітили ви гравірування на персні? Там йдеться: «Все відкривається на тридцять третьому ступені».
Ленґдон кивнув.
– Це звична тема масонських легенд.
– Наскільки я розумію, це означає, що коли масона допускають до найвищого тридцять третього ступеня, то йому відкривають щось особливе?
– Згідно з легендами – так, а насправді, мабуть, ні. Прихильники змовницьких теорій завжди припускали, що невеличкій обраній групі на найвищому щаблі масонської ієрархії дійсно ввіряється якийсь містичний секрет. Однак я підозрюю, що істина є менш ефектною.
Пітер Соломон часто начебто жартома натякав на існування безцінного масонського секрету, але Ленґдонові завжди здавалося, що то були лишень пустотливі спроби заманити його до братства. Однак сьогоднішні події показали, що стало не до жартів, не було нічого пустотливого і в тому тоні, яким Пітер колись наполегливо просив Ленґдона сховати той запечатаний пакуночок, який зараз лежав у його сумці.
З виразом безнадії на обличчі Ленґдон похмуро глянув на мішечок із перснем.
– Директоре, – спитав він. – А ви не проти, якщо він побуде у мене?
– Навіщо? – здивовано спитала Сато, змірявши його поглядом.
– Цей перстень дуже дорогий для Пітера, і мені хотілося б сьогодні повернути йому цю річ.
На обличчі Сато з'явився скептичний вираз.
– Сподіватимемося, що ви отримаєте таку можливість.
– Дякую, – сказав Ленґдон і поклав перстень до кишені.
– Іще одне питання, – мовила директорка, коли вони заглиблювалися в лабіринт. – Мої фахівці повідомили, що, досліджуючи такі поняття, як «тридцять третій ступінь» та «портал», стосовно масонства, вони видобули буквально сотні посилань на якусь «піраміду». Чому?
– Це теж недивно, – відповів Ленґдон. – Будівничі пірамід у Єгипті є предтечами сучасних масонів, і тому піраміда, як і єгипетська тематика взагалі, є досить поширеною в масонській символіці.
– А що ця піраміда символізує?
– Узагалі, піраміда означає освіту. Цей архітектурний символ уособлює здатність древньої людини порвати узи приземленого буття і вознестися до небес, до золотавого сонця і, насамкінець – до верховного джерела просвіти.
Сато зробила очікувальну паузу.
– І більше нічого?
«Більше нічого?! Що за питання?» Ленґдон щойно змалював їй один з найелегантніших символів у історії. Конструкцію, за допомогою якої людина возносилася в царство богів.
– А мої фахівці стверджують, – наполягала японка, – що ця піраміда начебто сьогодні має набагато конкретніше значення. Вони повідомили мене, що існує поширена легенда про одну особливу піраміду тут, у Вашинґтоні, і ця піраміда має цілком конкретний зв'язок з масонами та древніми таємницями.
Тепер Ленґдон збагнув, на що вона натякала, і спробував розвінчати цю думку, щоб не марнувати на неї часу.
– Так, мені відома ця легенда, директоре Сато, але вона чистісінька вигадка. Масонська піраміда округу Колумбія – один з найстійкіших міфів, який, вочевидь, походить від піраміди на великій державній печатці Сполучених Штатів.
– А чому ви раніше про неї не сказали?
Ленґдон знизав плечима.
– Тому що ця легенда не ґрунтується на фактах. Як я вже сказав, це просто міф. Один із міфів, пов'язаних із масонами.
– Однак цей міф має прямий стосунок до древніх таємниць?
– Безперечно – як і багато інших. Древні таємниці є джерелом незчисленних легенд, які існували сторіччями: перекази про могутню мудрість, захищену таємничими охоронцями на кшталт тамплієрів, розенкрейцерів, ілюмінатів, алюмбрадів – і далі за списком. Усі вони ґрунтуються на древніх таємницях, а масонська піраміда – то є лише один з прикладів.
– Зрозуміло, – мовила Сато. – А про що конкретно йдеться в цій легенді?
Ленґдон замислився і, лише зробивши кілька кроків, відповів:
– Взагалі-то я не знавець у галузі конспірології, зате знаюся на міфології, де більшість наявної інформації свідчить приблизно про таке: древні таємниці – втрачена мудрість століть – довго вважалися найсвященнішим скарбом людства, тому вони, як і решта скарбів, ретельно охоронялися. Високоосвічені мудреці, що розуміли істинну міць цієї мудрості, навчилися боятися її потужного потенціалу. Вони знали, що, коли це знання потрапить до невмілих рук непосвячених людей, наслідки будуть катастрофічними; як я вже сказав раніше, потужні інструменти можна використовувати для того, щоб творити як добро, так і зло. Тому для захисту древніх таємниць, а разом із ними – і людства, перші втаємничені створили таємні братства. У межах цих братств вони ділилися своєю мудрістю тільки з тими, хто був належним чином ініційований, передаючи знання від мудреця до мудреця. Багато хто вважає, що нам слід звернути погляди в минуле і вивчити рештки історичних свідчень про тих, хто оволодівав цими таємницями. Ці свідчення містяться в переказах про чаклунів, ворожбитів та цілителів.
– А також про масонську піраміду, – додала Сато. – Як вона вписується в цей контекст?
– Ну, – мовив Ленґдон, – намагаючись не відставати, – саме тут і починається поєднання історії та міфу. Згідно з деякими свідченнями, на шістнадцяте сторіччя всі таємні братства у Європі зникли, головним чином їх знищила хвиля релігійних переслідувань. Кажуть, що франкмасони були останніми хранителями древніх таємниць. Ясна річ, вони боялися що коли їхнє братство одного дня зійде нанівець, як і його попередники, древні таємницібуде втрачено назавжди.
– А піраміда? – наполягала Сато.
Ленґдон саме підходив до відповіді на це запитання.
– Легенда про масонську піраміду досить проста. Масони, щоб виконати свій обов'язок збереження великої мудрості для прийдешніх поколінь, вирішили сховати її у великій фортеці. – Ленґдон спробував освіжити в пам'яті спогади про цей переказ. – Я ще раз наголошую на тому, що все це міф, але, здогадно, масони привезли свою секретну мудрість зі Старого Світу до Нового, сюди, в Америку – на землю, де вони сподівалися укритися від релігійної тиранії. І тут вони спорудили неприступну фортецю – сховану піраміду, призначену для надійного збереження древніх таємницьдо того часу, коли все людство буде готове користуватися тією гідною подиву могутністю, якою їх наділить ця мудрість. Згідно з цим міфом, масони увінчали свою піраміду блискучим горішнім каменем зі щирого золота – як символом безцінного скарбу, схованого всередині, тобто древньої мудрості, яка наділить людство здатністю повністю розкрити свій потенціал. І настане апофеоз.
– Приголомшлива легенда, – зауважила Сато.
– Так. Масони стали жертвою всіляких схиблених історій.
– Вочевидь, ви не вірите в існування такої піраміди.
– Звісно, що ні, – відповів Ленґдон. – Не існує жодних доказів, що наші масонські батьки-засновники збудували в Америці якусь піраміду, тим більше в окрузі Колумбія. Піраміду сховати досить важко, особливо таку, що містить всю втрачену мудрість сторіч.
Ленґдон пригадав, що в легенді ніколи не йшлося про вміст масонської піраміди – чи то були древні тексти, окультні писання, наукові відкриття або щось навіть більш таємниче, але в цій легенді все ж таки розповідалося, що безцінна інформація всередині піраміди була хитро й винахідливо закодованою, тому зрозуміти її могли лише найбільш просвічені індивіди.
– Хай там що, – мовив Ленґдон. – ця історія з категорії, яку ми, знавці символіки, називаємо «первинним гібридом» – сумішшю класичних легенд із запозиченнями такої кількості елементів з іншої міфології, що вона видається нічим іншим, як суто витвором фантазії, а не історичним фактом.
Розповідаючи студентам про первинні гібриди, Ленґдон наводив приклад казок, які переповідалися впродовж поколінь і з часом видозмінювалися, при цьому запозичуючи одна в одної так багато, що зрештою еволюціонували в безликі моралізаторські оповідання з однаковими традиційними елементами – незайманими дівчатами, красенями-принцами, неприступними фортецями та могутніми чаклунами та чаклунками. За допомогою казок ця віковічна боротьба добра зі злом закарбувалася в дитячій свідомості: Мерлін проти Моргани ле Фей, святий Георгій проти Дракона, Давид проти Голіафа, Білосніжка проти відьми і, насамкінець – Люк Скайвокер проти Дарта Вейдера.
Сато почесала потилицю. Вони звернули за ріг і поспішили за Андерсоном коротким сходовим маршем.
– Скажіть мені ось що. Якщо я не помиляюся, колись піраміди вважалися містичними порталами, через які померлі фараони возносилися до богів, чи не так?
– Так.
Сато різко зупинилася, схопила професора за лікоть і подивилася на нього. У її погляді змішалися подив та недовіра.
– Ви кажете, що викрадач Пітера Соломона наказав вам знайти схований портал, і ви не второпали, що він мав на увазі масонську піраміду з цієї легенди?
– Хоч як не називай масонську піраміду, а це лише казка. Чиста вигадка.
Сато підступила ближче – і Ленґдон відчув її прокурений подих.
– Розумію вашу точку зору, професоре, але з точки зору мого розслідування цю паралель ігнорувати важко. Портал, що веде до секретних знань? Як на мене, то це свідчить, що поневолювач Пітера Соломона вимагає від вас відімкнути те, що тільки ви здатні відімкнути. І більше ніхто.
– Та я ніколи не повірю, що...
– Вірите ви чи ні – це не важить. У щоб там не вірили ви особисто, вам слід визнати, що цей чоловік теж – особисто – може вірити в те, що масонська піраміда реально існує.
– Та він псих! Він може вірити, що приміщення SBB13 є входом до гігантської підземної піраміди, у якій сховано втрачену мудрість древніх!
Сато застигла непорушно; її очі палали люттю.
– Криза, з якою я зараз маю справу, – це не казочки, професоре. Вона цілком реальна, запевняю вас.
Між ними запала холодна тиша.
– Пані директорко! – нарешті озвався Андерсон, жестом вказавши на міцні двері за десять футів попереду. – Ми майже прийшли – йдемо далі?
Нарешті Сато відірвала погляд від Ленґдона і кивнула Андерсону, щоб той відчиняв.
Вони пройшли слідком за шефом поліції у броньовані двері й опинилися у вузькому проході. Ленґдон поглянув ліворуч, а потім – праворуч.
«Та не може бути!»
Він стояв у коридорі, такому довгому, що йому раніше й бачити не доводилося.
РОЗДІЛ 31
Триш Дюн відчула знайомий приплив адреналіну, коли вийшла з яскраво освітленого Куба до непроглядно-темної порожнечі. Щойно з головної брами Центру підтримки зателефонував охоронець і повідомив, що прибув гість Кетрін, лікар Абадон, і його потрібно провести до блоку номер п'ять. Триш визвалася його провести – здебільшого із цікавості. Кетрін майже нічого не сказала про чоловіка, котрий мав невдовзі до них завітати, і це інтригувало. Пітер, вочевидь, глибоко довіряв лікареві Абадону, бо раніше Соломони нікого не запрошували до Куба. Сьогодні це трапилося вперше.
«Сподіваюся, він без проблем пройде крізь темряву, – подумала Триш, крокуючи крізь моторошну чорноту. – Бракувало ще, аби велике цабе, якого запросила Кетрін, впало у паніку від думки про жах, який йому доведеться перетерпіти на шляху до лабораторії. Вперше завжди найважче».
Це «вперше» Триш пережила близько року тому. Вона погодилася працювати у Кетрін, підписала документ про нерозголошення інформації, а потім зі своєю начальницею пішла до Центру техпідтримки, щоб оглянути лабораторію. Дві жінки пройшли Головною вулицею від початку до кінця, поки опинилися біля металевих дверей, позначених «Блок № 5». Хоча Кетрін і намагалася підготувати її, розповівши про віддалене розташування лабораторії, але Триш таки розгубилася, коли перед нею засичали і розчинилися масивні двері блоку.
Порожнеча.
Кетрін переступила поріг, зробила кілька кроків у непроглядну темряву і махнула рукою Триш, щоби та йшла за нею.
– Ти не загубишся, ось побачиш.
Триш уявила, як іде в непроглядній темряві через приміщення з футбольне поле завбільшки, і від самої думки про це її кинуло в піт.
– У нас тут є спеціальна «система наведення», щоб ти не збилася з дороги. – 3 цими словами Кетрін показала на підлогу. – Дуже проста. Можна сказати, примітивна.
Триш примружилася, вдивляючись у тверду бетонну підлогу. Вона не одразу призвичаїлася до темряви, але таки помітила килимову доріжку, прокладену прямою лінією. Цей килим стелився, як рівний шлях, і зникав у темряві.
– Дивися не очима, а ногами, – підказала Кетрін, а потім обернулася і пішла. – Просто йди за мною.
Коли Кетрін зникла у темряві, Триш проковтнула свій страх і пішла слідком. Який жах! Не встигла вона зробити й кількох кроків килимовою доріжкою, як двері позаду засичали і зачинилися, заступивши не лише залишки світла, а навіть сам натяк на нього. Серце Триш несамовито закалатало. Усю свою увагу вона зосередила на тому, щоб постійно відчувати килим під ногами. Сторожко ступаючи, вона примудрилася здолати кілька футів м'якою доріжкою, як раптом її права нога відчула під собою твердий бетон. Перелякавшись, Триш інстинктивно взяла ліворуч і далі почимчикувала обома ногами по доріжці.
З темряви попереду донісся голос Кетрін. Його майже повністю поглинала лунка акустика цієї чорної, позбавленої життя безодні.
– Дивна річ людське тіло, – мовила Кетрін. – Якщо позбавити його одного з чуттів, то його функції перебирають на себе інші чуття, причому майже миттєво. Просто зараз нервові закінчення у твоїх ногах «налаштовуються» на те, щоб стати більш чутливими.
«От і добре», – подумала Триш, знову підправляючи свій курс.
Якийсь час вони йшли мовчки. Триш здалося, що цілу вічність.
– Ще довго? – нарешті озвалася вона.
– Ми пройшли приблизно півшляху, – здавалося, голос Кетрін трохи віддалився.
Триш поквапилася, щосили намагаючись тримати себе в руках, але їй здавалося, що бездонна темрява ось-ось проковтне її. Вона навіть носа свого не бачила.
– Кетрін! А як ти взнаєш, коли нам слід зупинитися?
– Скоро сама побачиш, – відгукнулася Кетрін.
То було рік тому, а цього вечора Триш знову опинилася в тому мороці, але тепер вона йшла у зворотному напрямку, до вестибюля, щоб привести з собою гостя. Раптова зміна структури килима підказала їй, що до виходу лишилося три ярди. Попереджувальна смуга – так назвав цей відрізок Пітер Соломон, палкий прихильник бейсболу. Триш різко зупинилася, витягнула свою картку-ключ, помацала рукою по стіні, шукаючи виступ, і вставила у шпарину картку.
Двері засичали і відчинилися.
Триш примружилася, вдивляючись у привітне світло у коридорі Центру.
«От і слава Богу, знову все минуло добре».
Йдучи безлюдними коридорами, Триш спіймала себе на думці про химерний відредагований файл, який вони витягнули із захищеної мережі. Древній портал? Потаємне підземне сховище? Їй стало цікаво, чи пощастило Маркові Зубіанісу вирахувати, де є цей загадковий документ.
А в пункті управління, у м'якому світлі плазмового екрана стояла Кетрін, уп'явшись очима в знайдений ними загадковий документ. Підкресливши свої ключові фрази, вона відчувала дедалі сильнішу впевненість у тому, що в документі йшлося про ту саму старовинну легенду, про яку її брат, вочевидь, розповів лікареві Абадону.
...потаємне місце ПІД ЗЕМЛЕЮ, де...
...десь у ВАШИНГТОНІ, ОКРУГ КОЛУМБІЯ, координати...
...знайшли ДРЕВНІЙ ПОРТАЛ, що вів до...
...обережно, ПІРАМІДА містить небезпечні...
...дешифрувати цей ВИКАРБУВАНИЙ СИМВОЛОН, щоб відкрити...
«Як же ж я хочу побачити решту цього файла».
Вона ще на якусь мить затримала погляд на екрані, а потім клацнула вимикачем. Кетрін завжди вимикала цей енергоємний дисплей, щоб не «садити» батареї з рідким воднем. Вона спостерегла, як ключові слова поволі зблякли, перетворилися на маленьку білу цятку, що на мить затрималася у центрі екрана і зникла. Кетрін обернулася і пішла до свого офісу. З хвилини на хвилину мав з'явитися лікар Абадон, і їй хотілося, щоб він почувався комфортно.