Текст книги "Співробітник ЧК. "Тиха" Одеса"
Автор книги: Олександр Лукін
Соавторы: Дмитро Поляновський
Жанр:
Прочие приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 16 (всего у книги 37 страниц)
Вибух він почув, коли проїздив повз пристань… Над плавнями палахкотіла червона передвечірня заграва, тихенько погойдувались верби, що вже починали жовкнути. Тінь від них напливала на річку… І раптом Олексієві здалося, ніби і верби, і холодна гладінь річки, і червоні хмари, і прибережні будиночки – все здригнулося, змістилося, як від поштовху, і втратило стійкість. Люди на дебаркадері заметушилися.
Олексій прислухався до гуркоту повільно осідаючого вибуху, намагаючись угадати, де рвонуло. Юнак, мов від холоду, звів лопатки, коли подумав, що цей вибух призначався для штабу, розташованого в тісному оточенні жилих будинків, і що сам він, за планом Маркова, мусив перебувати в цей час там. І Діна знала про це?..
Піщана обмілина, на якій Олексій висаджувався минулого разу, лишилася позаду. Юнак причалив біля тихої заводі, де комиш ріс рідше. Виліз на берег і, вийнявши револьвер, пішов шукати хатину.
В заростях густішали вечірні сутінки. Плавні розм'якли від недавніх дощів, вологий мох цямкав і глибоко осідав під чобітьми. Іноді він рвався, і ноги по коліна вгрузали у багнюку. Олексій просувався повільно, навпомацки, вибираючи твердий грунт.
Почулися голоси. Олексій зупинився. Голоси долинали трохи ззаду і наче згори. Ліворуч тягнувся низький обривистий схил ярка, густо порослий молодими вербичками. Ухопившись за кущ, Олексій виліз наверх, пройшов кілька метрів і побачив задню стіну хатини. В хатині розмовляли.
З хвилину він стояв, намагаючись по голосах визначити, скільки там чоловік. Ось заскрипів невдоволений баритон старого Федосова. Йому голосно і владно відповіла Діна. Вона сказала:
– Звідки ж я знаю! І дайте мені спокій!..
Потім довго буркотливо говорила жінка, мабуть, мати. Інших голосів не було чути. Сева, здається, не обдурив: крім нього, ніхто Федосових не охороняв.
– Ох, і набридли! – з досадою сказала Діна. – Господи, до чого ж набридли!.. – Було чути, як вона підвелася, зачепивши якийсь предмет, мабуть, ящик. – Сидіть, не визирайте, я зараз повернуся…
На протилежному боці хатини гримнули двері. Діна швидко пішла стежкою – Олексій добре знав її ходу…
Безшумно, розсуваючи гілля, він обійшов хатину і, ховаючись у чагарнику, побачив, як Діна зупинилася біля широкого старого пня і, спочатку поторсавши його ногою, легко скочила на нього.
На ній була та сама коричньова сукня, в якій вона прийшла на роботу (очевидно, так квапилася, що не встигла переодягтися), на плечах картата кашемірова хустка, на ногах високі, до середини литок, зашнуровані черевики…
Що не кажи, а дев'ятнадцять років – це небагато навіть для чекіста. Хвилини йшли, а Олексій все не рухався з місця…
Високо підвівши голову, Діна стояла нерухомо на широкому пні. Вітрець ворушив її розплетену на кінці косу, яка блищала начищеною міддю, притискував сукню до високих ніг, і вся її тоненька постать здавалася на вітрі напруженою, мов струна.
Діна до чогось прислухалась.
Раптом крізь шелест дерев Олексій почув далекий, ледве чутний шум, схожий на хрускіт сухого хмизу. Це лунали постріли – то пачками, то довгою кулеметною чергою, то уривчасто, то густо, мовби вдалині хтось люто трощив ногами сухе гілля.
«Смагіни, – промайнуло в голові. – Біля застави бій!»
І вже не вагаючись, стиснувши щелепи, Олексій ступив на стежку.
Скрикнувши, Діна оглянулася.
Він чекав розгубленості, застиглих від жаху очей, жалюгідних недоладних виправдань… Нічого схожого.
– Альошо!
Зіскочивши з пня, вона немов перелетіла відстань, що їх розділяла, з ходу обняла, пригорнулася, потім відскочила, схопила за руки, не помічаючи навіть, що в одній з них він продовжував стискати наган.
– Альошо, ви! Милий!.. Він устиг вас попередити! А я місця собі не знаходила! Альошо, ви герой! Я все чула!..
Найщирішою, непідробленою радістю світились її очі, обличчя, вся вона, збуджена і торжествуюча.
Устиг попередити!.. Отже, з ним не збиралися розправлятися? Принаймні так думала Діна. Значить, перед ним принаймні вона ні в чому не винна!..
Збитий з пантелику, Олексій розгублено мовчав.
– Яку справу зробили, ах, яку справу! – говорила Діна, шарпаючи його за рукав френча. – Адже тільки подумати – штаб! Це найбільший успіх за весь час! І все ви, ви, Альошо! Спочатку карта, тепер ось це! Ви – моя гордість, це я вас знайшла! І ще ж не кінець! Слухайте! Слухайте, що там робиться! Наші вже, напевно, в місті!
Вона чомусь потягла Олексія до того пня, на якому щойно стояла.
– Чуєте?..
І тільки тепер, дивлячись на захоплене обличчя цієї дівиці із її звірячою радістю від того, що вона винна в загибелі, як їй здавалося, десятків людей – його, Олексія, бойових товаришів, юнак відчув, як у ньому вростає, підступає до горла нестерпна ненависть. Це їх загибель сповнила дівчину святковим хвилюванням, навела рум'янець на щоки, щасливим блиском запалила очі. Контра! Переконана контра!..
Якби Діна була трохи уважнішою, вона все це прочитала б на його обличчі. Але їй було не до того. Дівчина примхливо тупнула ногою.
– Я більше не можу тут сидіти! Не мо-жу! Везіть мене туди! Стривайте, а де Сева?
– Він там лишився, чекає.
– Їдьмо! Негайно їдьмо!
– Що ж… – промовив Олексій, ховаючи наган в кобуру. – З своїми попрощаєтесь?
– Не треба, почнуться істерики. Нічого з ними не станеться!
– Ну, йдіть за мною!
Навпростець через болото вони пробрались до заводі, де стояв човен. Діна влаштувалась на кормі. Олексій штовхнув дубок, скочив у нього і вивів його на воду. Дубок повільно рушив проти течії.
Тепер вони сиділи одне проти одного. Олексій, весь напружуючись від зусилля, орудував веслами. Діна цокотіла без упину:
– Як же я чекала вас, боже мій! Якби ви знали, скільки я думала про вас весь цей час, ви б запишалися, Альошо! Жахливо, що вони примусили мене поїхати! Я повинна була лишитися дома. Невідомість куди гірша, ніж будь-яка небезпека! Ну, розкажіть, як Сева знайшов вас? Знаєте, я починаю краще думати про нього! У цього покидька нема нічого святого. Я йому сказала: якщо ти не попередиш Михальова, я примушу Віктора розправитися з тобою по заслузі! Він зрозумів, що я не жартую, і пішов. Але хіба я могла бути впевненою, що в нього вистачить сміливості шукати вас у штабі? Я думала, нехай краще цього мерзотника спіймають, аби тільки вас врятувати! Ви розумієте, Альошо, вони ж і від мене; приховали, на коли призначено вибух! Сева сказав про це тільки на острові. Я ледве не збожеволіла! Я і їхати сюди не хотіла. І все через вас. Віктор мене умовив: Михальов не дитина, прийде на Портову, побачить, що нікого нема, і сам зуміє сховатися до приходу наших!..
Олексій придержав весла.
– Я ж не знав, що готується наліт.
– Так, це правда, – винувато сказала Діна, – це була помилка, що вас не попередили. Але Віктор такий потайний! Він узяв з мене клятву, що я не обмовлюсь жодним словом… Альошо, на нього не можна гніватися! – примирливо додала вона. – Адже він людина діла, ви самі повинні зрозуміти! Готувалася така операція! Зараз я вам усе розповім, тепер можна. Він спеціально зв'язався з Смагіним… Ви, мабуть, не знаєте, що загін Смагіних діє не тут, а за Дніпром, поблизу Великої Олександрівки. Там їх район. Віктор буквально примусив їх переправитися сюди. Це було нелегко, повірте мені! Такі загони, як смагінські, не люблять відриватись од своїх місць. Там їм усе відоме… А Віктор примусив! У нього дивовижна сила волі! Але вони висунули умову, щоб усе було підготовлено на совість. От він і старався, нервував, приховував… Альошо, куди ви їдете?
Олексій направив човен повз «проїжджий» рукав Конки.
– Об'їдемо той острівець. Хай трохи заспокоїться в місті, зараз там небезпечно, – пояснив він.
Насправді ж його турбувало інше: стрілянина біля застави не вщухала, і він не міг зрозуміти, як там розгортаються події. А що як смагінцям усе-таки вдалось прорватися? Це, правда, було малоймовірно, однак рискувати він не хотів. Треба було виграти хоч півгодини, поки зовсім стемніє, і переконатися, що смагінці відбиті. В противному разі везти Діну прямо в Херсон…
– Не дурійте, Альошо! – насупивши брови, сказала Діна.
– Не можна! А що як наших відбили?
– Це неможливо! Я собі уявляю, яка в червоних паніка! Вони, напевно, очухатися не можуть, не те що чинити опір. Адже в місті майже не лишилося військ!
– Так-то так, а все ж… Принаймні перечекаємо де-небудь тут…
– А я кажу, їдьте прямо!
Проте Олексій вже гнав дубок до плавнів. Метрів за сто від того місця, де його колись. знайшов Володя Храмзов, човен врізався в комиш.
– Зараз же вибирайтесь звідси! – розгнівалася Діна, – Я не хочу чекати ні хвилини!
– Слухайте, – похмуро сказав Олексій, – зараз я відповідаю за вас!
Ламаючи комиш, він повернув човен так, щоб з носової банки було видно пристань.
– Навіщо ви мене вивезли з острова? – Діна сердито стукнула кулачками. – Навіщо ви це зробили? Для чого тут час гаяти?
– Зараз поїдемо. Тихше!
Олексій уже зрозумів, що смагінців відбили. Перестрілка почала стихати і ніби віддалялась. Тепер можна було їхати далі. Але в нього виникла інша думка. Поки Діна ні про що не догадувалася, він хотів ще дещо з'ясувати…
Олексій сів ближче до неї.
– Потерпіть трохи, – сказав заспокійливо. – Обережність не завадить… Я, до речі, хотів у вас спитати про одну річ…
– Альошо, їдьмо! – попросила Діна.
– Зараз. Діно, хто той чоловік, що привіз нам машину, огрядний такий? Щось знайоме…
– Той, що приїздив на пошту? Ви ж казали, що вперше бачите його!
– Правильно, казав. І збрехав… – У неї від здивування злетіли вії. – Так, збрехав, сам не знаю чому. Як його прізвище?
– Та навіщо це вам?
– Я поясню…
Охоплена раптовим підозрінням, вона повільно похитала головою.
– Не знаю…
– Добре, я вам скажу, тільки не приховуйте, якщо правильно, адже могло й здатися… Пам'ятаєте, я вам розповідав, що в мене є сестра, яку я так і не зміг знайти в Херсоні. Її звуть Катериною, Катею… Вона замужем, її чоловік – Глущенко Павло Никодимович!.. – насилу видавив Олексій останні слова.
В міру того, як він говорив, довгі брови Діни підіймалися все вище і вище.
– Ви жартуєте!
– Ні, не жартую.
– Матінко моя! Альошо, чого ж ви мені раніше не сказали! Ну, звичайно, це Глущенко! Треба ж такий збіг!..
Дивна це була істота! Можливість повідомити йому приємну новину так захопила її, що вона, здавалося, забула навіть про своє бажання негайно їхати далі.
– Збожеволіти можна! Чому ж ви мовчали? Ви – родич Глущенка! Та це ж для вас найкраща рекомендація!
Олексій похмуро гмукнув.
Нічого не помічаючи, вона цокотіла:
– Я б уже давно могла вас звести! А втім, що я говорю, звідки вам було знати! Глущенко – цілком наша людина, випробувана, вірна! Він дуже багато зробив для. спільної справи. Адже це завдяки йому ми весь чад підтримуємо зв'язок з Кримом! У минулому році він брав участь в організації повстанського українського загону – він же за переконаннями «жовто-блакитний» – в районі Катеринослава. Їх розбили, і він перебрався сюди.
«Ач яку діяльність розгорнув родич! – подумав Олексій. – Хто б міг подумати!..» А Діна продовжувала викладати про нього все нові й нові відомості.
– Він купив будинок на хуторі верст за десять від Олешок. Місце затишне, розташоване далеко від шляхів. У нього ж головна явка для тих, хто приходить звідти, з-за фронту!.. Альошо, та я ж і сестру вашу знаю! Ну, звичайно, знаю! Вона приїжджала до нас, привозила продукти. Подумати тільки – це ваша сестра! Така мила, скромна!
– Здорова?
– По-моєму, так. Хоч на вигляд трохи хвороблива.
– Завжди така була, – хрипко промовив Олексій.
У нього спазмою перехопило горло. «Катю, сестричко… Ось як все обернулося!..»
– Ви їх тепер скоро побачите, – сказала Діна. – Яка радість буде для неї!
В Олексія такої впевненості не було…
Діна вхопилася за його коліно.
– Альошо, слухайте!
– Що?
– Чому так тихо?..
Він прислухався. Перестрілка закінчилася. Вітер шумів у плавнях, гойдав комиші. Під дошкою, покладеною на виступаючі краї човна, спліскувалася на дні вода…
Тиша могла означати одне: смагінців відігнали. Якою шаленою стріляниною на вулицях, гиканням, вибухами безладно розкидуваних гранат сповістили б торжествуючі бандити про свою перемогу!
Олексій переліз до носової банки, глянув у бік пристані. Там мирно горіли ліхтарі. В будинках засвітилися вікна. В місті все було спокійно.
Олексій оглянувся і глухо сказав:
– Погано, Діно. Здається, наших відбили!
– Ви збожеволіли!
Він розвів руками.
У сутінках, що згустилися, Дінине обличчя здавалося розпливчатою білою плямою з чорними провалами очей. З хвилину панувала мовчанка.
– Їдьмо! – сказала Діна.
– Куди?
– Назад, до моїх…
– А далі?
Вона не відповіла. Тремтячими руками накинула хустку, хотіла зав'язати, але пальці не слухались, руки впали на коліна.
– Далі що? – повторив Олексій, перебираючись на корму. – Додому вам повертатися не можна. Якщо когось схопили, вас можуть видати.
Вона похитала головою.
– Ні, ні, тільки не туди!
– Куди ж? Як ви умовилися з Марковим? Невже він не подумав, що можлива невдача? Чи він звелів чекати на острові? Може він сам хотів по вас приїхати?
Вона відповіла, наче збираючись з думками.
– Ні… Ми умовилися… Сева повинен був… Де Сева? Їдьмо швидше назад: може, він повернувся!
– Ні, ми б його не пропустили, іншого шляху нема. Та він і не повернеться. Він доручив мені вас охороняти.
– Що ж робити! – з відчаєм промовила вона. – Що ж робити, де його тепер шукати?..
– Та кажіть же, як ви умовились? – крикнув Олексій, струснувши її за плече.
– Сева повинен був відвезти нас… з татом і мамою… в Степіно. Там буде і Віктор…
– Коли?
– Завтра вночі. Він сказав: коли що трапиться, дочекайтесь ранку на острові. Сева дістане коней…
– А де Степіно, ви знаєте?
– Ні…
Вийнявши з кочетів весло, Олексій уперся ним у грузьке дно і виштовхнув дубок з комишів. Сівши зручніше, приладнав весла і сильним гребком повернув човен до пристані.
– Куди ви?
– До міста.
– Навіщо?
– Сховаю вас, потім з'їжджу по ваших батьків. Сидіть тихо. Я знаю, що роблю!
Вона якось відразу повірила і зіщулилась на кормі, з острахом дивлячись на пристанські вогні, що швидко наближалися.
Олексій причалив до відлогого водовозного спуску поруч з пристанню. Хтось гукнув:
– Ей, хто там? – і з високого пасажирського трапа скочили двоє з гвинтівками і ліхтарем.
– Стійте тут, Діно, не руште з місця! – наказав Олексій і пішов назустріч червоноармійцям.
Він пред'явив свій чекістський мандат. Червоноармійці по черзі прочитали його. Один з них почав був питати, звідки їде, з ким, в якій справі. Олексій сердито пробурчав:
– Зайди завтра в ЧК, я тобі доповім!
– Облиш, я його знаю, – сказав другий червоноармієць і повернув мандат Олексієві. – Йди, товаришу Михальов, порядок. Не ображайся: сам розумієш, який деньок.
– Що там було? Розкажи.
– Що було! – охоче озвався червоноармієць. – Бандюгів налетіла зграя! Бомбу підірвали в ямах за Олешками, жахнуло так – мабуть, у Херсоні було чути…
– Ну, ну!
– От. Це вони, щоб відвернути увагу, а самі з іншого боку вдарили. Ну й турнули їх, аж курява знялася!
– Полонених взяли?
– Одного начебто, точно не скажу…
Олексій повернувся до Діни. Вона чекала його в тіні маякового стовпа, згорбившись, до очей загорнувшись хусткою.
Вони пішли в обхід, обминаючи Портову. Довго ніхто не траплявся їм назустріч. Містечко, налякане подіями, затихло, причаїлось. Тільки по центральній вулиці, розладнавши стрій, жваво перемовляючись, йшли з застави червоноармійці.
Взявши Діну за плечі, Олексій вивів її до цілого і неушкодженого приміщення штабу…
… Повз бійців, які здивовано розступилися, повз вартових по довгому гімназичному коридору, де було чадно від великих масляних світильників, через заставлену столами штабну канцелярію Олексій майже на руках приволік дівчину. Вона пручалася і кричала від жаху. Хтось допоміг внести її в кімнату Саковніна.
Коли Олексій розняв руки, вона опустилася на підлогу, відповзла до стіни і притиснулася до неї спиною. Хустка її впала, коса розплелася, сукня була зім'ята, щось знайоме, колись уже бачене, на мить привиділося в ній Олексієві…
Поглядом, в якому не було нічого розумного, вона обвела людей, що стояли перед нею.
– Федосова? – спитав Величко.
– Вона, – важко дихаючи, відповів Олексій.
Почувши голос, Федосова здригнулась, як від електричного удару, і раптом, не зводячи з Олексія побілілих, висушених ненавистю очей, почала гарячково шарити на грудях під сукнею. Туляковський, який стояв поруч, встиг вихопити з її рук маленький, блискучий і загалом не страшний дамський револьвер системи «Бульдог».
Тоді вона заплакала, кусаючи пальці.
– Виведіть, – наказав Величко, хмурячись.
Частина IV
В СТЕПУ ПІД ХЕРСОНОМ
ТРЕБА ЇХАТИ!..Тепер було на душі в Олексія саме так, як два роки тому: хотілося піти кудись лягти, уткнутися в подушку, не думати ні про що, дати спочинок напруженим, збудженим нервам. Але йти було ніколи й нікуди. І час був не той, і не той був Альошка Михальов…
Треба було потурбуватися, щоб хтось з'їздив на острів по старих Федосових. Потім обшукували і розміщували арештованих…
Коли все було зроблено, в особливому відділі відбулася коротка нарада. Олексій розповів про арешт Діни, про відомості, які він у неї добув, в тому числі і про Глущенка. Те, що він доводився родичем запеклому контрреволюційному змовникові, нікого не здивувало: часто-густо по різні сторони фронту, у смертельно ворогуючих таборах були рідні брати, батьки й сини, не те що якийсь там сестрин чоловік…
Храмзов доповів про результати обшуку у Федосових і про те, як був взятий Сева. Після годинної облоги, усвідомивши провал авантюри Маркова, він сам вийшов з льоху і без найменшого вагання заявив Храмзову, що, оскільки його «продали, він цим сучим хвостам відплатить!» – і тут же виказав п'ять явок Крученого. Туди послали людей.
Останнім говорив Іларіонов. Насуплений, забинтований більш, ніж в цьому була потреба, він у сильних і образних виразах змалював облаву на заїжджому дворі і потім відразу же обрушився на Олексія.
Проґавили Крученого – керівника контрреволюційного підпілля – хто в цьому винен? Він не називатиме прізвищ, але вважає своїм обов'язком указати: ось до чого призводять в оперативній роботі несвоєчасні експерименти. Все, безсумнівно, було б інакше, якби йому, Іларіонову, не вставляли палиці в колеса. Кручений давно вже сидів би в ізоляторі херсонського ЧК замість того, щоб гасати зараз по степу і затівати нову авантюру. Нехай цей провал буде уроком для деяких надто самовпевнених чекістів, що намагаються домашніми засобами замінити досвід і залізну послідовність оперативних заходів…
– Ти без єхидства! – не витримав Воронько. – Провал, провал! Ніякого провалу нема. А що не по-твоєму, так ти і сваришся. Кручений! Звичайно, Кручений… Ти б його схопив, а решта розбіглася б!
– Нікуди б вони не поділись! Та коли хочете знати, – розгарячився Іларіонов, – так одна ця особа варта всіх інших! Завтра він ще стільки ж набере, і починай усе з початку!
– Що проґавили Крученого, звичайно, помилка, – сказав Величко, – але роздувати її нічого. Бездоганно жодна операція не минає. А щодо твоєї залізної послідовності, Іларіонов, так вона відома: хапай кого попало – може і вгадаєш! Теж не спосіб… І ти, Михальов, не думай: я тебе захищати не збираюсь. Головного не зробив. Їхав ловити Крученого, а саме його і проґавив. Теж добрий…
– Кінь на чотирьох ногах, та й то спотикається, – знову заступився за Олексія Воронько, – а Михальов ще молодий!
Олексій, що весь наче висох і аж почорнів за день, сказав:
– Крученого ще не пізно взяти. Дайте мені загін, я його в Степіно застукаю.
– Загін! Де я тобі візьму загін?
– Хай Саковнін виділить. А не виділить, так треба всією опергрупою їхати.
– Ходімо до Саковніна, – сказав Величко, підводячись. – А ви, товариші, починайте допит. Завтра потроху переправлятимемо арештованих у Херсон…
Саковнін обіцяв допомогти, але ранок змішав усі плани. На світанку в степу загриміли гармати: почався контрнаступ білих. Резервні частини, що були в розпорядженні Саковніна, пішли на передову, та й весь штаб разом з особливим відділом знявся з місця і рушив туди ж. Білі натиснули сильно. Величко змушений був поспішити з евакуацією арештованих. Набралось їх близько п'ятдесяти чоловік. Транспорту не було. Пароплав з Херсона не прийшов. Вирішили взяти шаланди у олешківських рибалок.
Про те, щоб виділити людей для облави на Маркова, тепер не могло бути й мови. Олексій розшукав Величка в рибальській слобідці. Разом з Вороньком та Іларіоновим він видавав розписки на мобілізовані шаланди.
– Що ж буде, товаришу Величко?
– Ти про Крученого? Сам бачиш, яке становище. Доведеться відкласти.
– Відкладати не можна! Вони з Федосовою умовилися на сьогодні. Завтра буде вже пізно!
Величко несподівано скипів:
– Що ж накажеш робити? Кинути арештованих, хай розбігаються? Людей нема! Самим на весла доведеться сісти, щоб цю погань з комфортом доставити. Своєчасно треба було думати! Тепер – що! На спині не всидів, за хвіст не втримаєшся!
Іларіонов посміхнувся. Воронько мовчав, настовбурчивши вуса.
– Відпустіть зі мною Храмзова, – сказав Олексій. – Ми самі впораємся.
– Храмзова! Та Храмзов ще вночі поїхав катером у Херсон з рапортом.
– Тоді я сам поїду!
– Що ти зможеш сам зробити!
– Зможу! Не спіймаю, так пристрелю!
Величко збоку скоса глянув на Олексія.
– Кінчай балачки! Не вірю я в цю справу.
Тут докинув слівце Воронько:
– Знаєш, Величко, я б сам з ним поїхав, адже справа варта того. Одному туго доведеться, а двом, що не кажи, легше. Га?
Про кращого супутника Олексій і мріяти не міг. Він з надією глянув на Величка.
Той замислився, примруживши розумні, стомлені від недосипання очі.
– Чорт з вами, їдьте!
… Треба було дістати верхових коней або в крайньому разі воза і знайти шлях до Степіно. Вони пішли до Марусі.
Маруся і її заплакана глуха тітка укладали у пофарбовану, оббиту візерунчатою жерстю скриньку нехитре Марусине придане – різні полотняні дрібниці. Маруся засяяла, побачивши Олексія і Воронька, вона з радістю повідомила, що її переводять у Херсон. Величко сказав: «Досить, насиділася тут, у Херсоні теж роботи вистачає». Тепер вона поїде разом з усіма – для неї знайдеться місце на одній з шаланд. Але коли чекісти сказали, чого прийшли, її наміри вмить змінилися. Дівчина відразу ж висловила бажання супроводжувати їх і помітно образилася, коли Воронько рішуче відкинув її пропозицію. «Справа, – сказав він, – небезпечна, не жіноча. Що там буде – невідомо, і возитися з жінкою нема часу».
Дістати коней виявилося нелегко. Виручив знову дядько Селемчук, до якого Маруся повела чекістів.
Цей рятівний дядько Селемчук, – Олексій, нарешті, побачив його, – був саженного зросту дід, сплетений з міцних вузлуватих сухожиль, костистий, з запалимо грудьми і прямою спиною. Селемчук сказав, що в самих Олешках зараз коней він не знайде, але версти за три-чотири від міста живе його кум, у якого є коник і таратайка.
– Ходімо до кума, – запропонував він. – Той не відмовить.
Біля міської застави вони попрощалися з Марусею. Дівчина притримала Олексія за руку.
– Ти гляди там… – сказала вона, дивлячись у підборіддя Олексієві. – Обережніше все-таки…
– А що?
– Нічого. Так. Але взагалі… – І на мить підвівши до нього почервоніле обличчя, повернулась і пішла назад якоюсь невластивою їй напруженою ходою.
Олексій кілька разів здивовано озирався і дивився їй услід. А Воронько, який краєм вуха чув їх розмову, сказав півголосом, щоб не чув дядько Селемчук:
– А дівчина до тебе той… присохла.
– Скажете!
– Точно! Я в таких речах не помиляюсь. – І, помовчавши, додав розсудливо: – А що? Дуже навіть симпатична дівчина, самостійна.
Олексій відмахнувся, але всю дорогу з незрозумілим хвилюванням думав про Марусю і згадував її обличчя з ямочкою на правій щоці і маленьким ротом.
Кум дядька Селемчука, Огій Васильович Кучеренко, похмурий і лисий чоловік, з носом, до того подзьобаним віспою, що він нагадував губку, погодився відвезти їх до Степіно, але чекати добу чи дві, поки вони впораються із справами, рішуче відмовився.
– Я ще завидна назад повернуся, – сказав він. – Неспокійно стало. Вчора он банда налетіла. Тепер, мабуть, бродить навколо. А Степіно, знаєш, що за місце? Там бандюгів видимо-невидимо, вся округа аж кишить!
– Гаразд, – сказав Воронько. – Нехай в один кінець. Назад самі коней дістанемо, а ні – конфіскуємо в якогось куркуляки.
Через півгодини вони виїхали. День був вітряний, але теплий. По небу метушливо бігли хмари, немов поспішали кудись до місця осіннього збору.
Недовго їхали степом, що шелестів обпаленим сонцем ковилем. Вітер підмітав шлях, відносив куряву вбік, і вона широкою імлистою завісою повисла над суходолами. Потім шлях пішов уздовж річки, то віддаляючись од неї, то спускаючись до самого берега, зарослого високими і рідкими кущами верби.
Села і хутори Кучеренко об'їжджав. Поводився він дуже неспокійно: страшенно боявся зустрічі з бандитами. Незважаючи на зовнішню похмурість, він був балакучий і всю дорогу розповідав про бандитські розправи з тими, хто тримається Радянської влади. Таких історій Кучеренко наслухався силу. А зовсім недавно до нього на проживання з Гуляйпільського району перебралась овдовіла сестра. Чоловік її служив у Червоній Армії, був поранений, і його відпустили додому. Місця там. махновські, навколо куркульня. Колишнього червоноармійця цурались, як прокаженого. Якось вдень у хату зайшли двоє – обидва в червоних галіфе, озброєні до зубів. Спитали, де хазяїн. Сестра Кучеренка відповіла, що хазяїн у полі. Вони суворо наказали їй з хати нікуди не виходити і лишилися чекати. Потім звеліли накривати на стіл. Передчуваючи біду і сподіваючись задобрити страшних гостей, жінка виклала їм усе, що було в хаті, і навіть півпляшки самогону дістала. Тільки почали їсти, повернувся чоловік. «Як же ти невчасно прийшов!» подосадував один з «гостей».
– Ну, сідай, закусуй, не соромся…
Йому налили самогону, цокнулися, примусили випити за «самостійну Україну». Цілу годину мирно розмовляли, розпитували, де воював, як думає господарювати. Сестра Кучеренка вже сподівалась, що все обійдеться добром. Коли підвелися з-за столу, один сказав – За розвагою про справу забули. Ходімо на двір, побалакати треба….
Вивели хазяїна на подвір'я і повісили на перекладині воріт.
– Сестру не зайняли, – розповідав Кучеренко, скоса позираючи на придорожні кущі, – але вона все одно розумом ослабла, заговорюється, наче блаженна. Воріт бачити не може. Тільки гляне – криком кричить, покійник їй ввижається.
Воронько смоктав кінчик довгого вуса.
– Найгірша штука – бандити, – сказав Кучеренко. – Цю болячку трудно вилікувати. Бачив коли-небудь пожежу на торф'янику? Ні? Вогонь у землю йде. Загасиш в одному місці, а він в іншому пробився. В цьому загасиш, гульк, а вже у п'яти місцях палахкотить. А то буває, що й нема нібито вогню, а все одно димом несе, в п'яти пече…
– Нічого, дядьку Огій, загасимо, дай строк!..
Олексій дивився на жовтозелені полотнища листя, що пропливали мимо, і думав про своє. Про Катю, про те, як доведеться зустрітися з нею, і про батька. Наскільки ближчим і зрозумілішим був би йому тепер батько, коли б їм довелось побачитися. І пригадалось йому, як шість років тому батько, збираючись на фронт, перш ніж надовго, а може й назавжди, покинути сім'ю, вирішив поговорити з ним, сподіваючись, мабуть, заронити в душу сина зерно власної віри в майбутнє. Тоді Олексій вперше почув слово «соціалізм». Батько довго і терпляче пояснював його значення. В той вечір Олексій майже нічого не зрозумів, крім того, що соціалізм – це хороша справа і батько за нього – стіною. Але чіпка, сприйнятлива хлоп'яча пам'ять зберегла все від першого до останнього слова. Цю єдину бесіду, коли батько розмовляв з ним, як з рівним, Олексій згадував часто, щоразу виявляючи все глибше й глибше розуміння її. А потім батьківські слова немов розчинились у свідомості, і Олексій уже не міг пригадати, що йому сказав батько, а що він зрозумів самостійно. Він пізнав ціну людської крові, яка рясно поливала простору землю, щоб на ній краще, надійніше зійшло передбачене батьком майбутнє… Олексій багато що зрозумів, і серце в ньому, не зачерствівши, стало твердішим. Він особливо відчув це вчора, коли Діна Федосова нагадала йому ту шпигунку, яку йому довелося бачити вперше в своєму житті. Як і колись, в його душі виникли і сум'яття, і гострий жаль, і безглузда ніяковість від того, що він обдурив її. Але все це не могло вже заступити головного – усвідомлення того, що зроблена ним справа справедлива і що, коли буде потрібно, він повторить усе з самого початку… І ще він думав про Марусю…