Текст книги "Червоногрудка"
Автор книги: Ю Несбьо
Жанр:
Полицейские детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 14 (всего у книги 29 страниц)
– Ні, дякую, – відповів Харрі.
Фьоуке знову сів. Підпер підборіддя кулаком.
– Отже, Зеннхайм. Міцне норвезьке ядро. Усього п’ять чоловік разом зі мною. І один, Даніель Гюдесон, загинув тієї ж ночі, коли я втік. Залишаються четверо. Едвард Мускен, Халлґрім Дале, Гюдбранн Юхансен і я. Після війни я бачив тільки Едварда Мускена, нашого командира. Це було влітку сорок п’ятого. Йому дали три роки за зраду батьківщині. Що стало з іншими, вижили вони чи ні, я не знаю. Але можу розповісти вам, що мені про них відомо.
Харрі розгорнув блокнот на чистій сторінці.
ЕПІЗОД 42
СБП, 3 березня 2000 року
Г-ю-д-б-р-а-н-н Ю-х-а-н-с-е-н, відстукав Харрі на клавіатурі. Звичайний хлопчина. За словами Фьоуке, добрий, трохи сентиментальний, дивився на Даніеля Гюдесона – того самого, якого вбили під час чергування, – як на приклад для наслідування, щось подібне до старшого брата. Харрі натиснув клавішу «ENTER», і програма почала пошук.
Він втупився в стіну. На стіну. На маленьку фотографію Сеструнчика. Вона кривлялася, вона завжди так робила, коли її фотографували. Старим-стара картка, з літніх канікул. На білій футболці – тінь фотографа. Мама.
Комп’ютер пискнув, сповіщаючи, що пошук закінчено, Харрі знову втупився в екран.
За даними перепису є двоє людей на ім’я Гюдбранн Юхансен, але, судячи з дат народження, їм обом немає й шістдесяти. Сіндре Фьоуке диктував імена по літерах, тож навряд чи помилка була в написанні імені. Це означало, що він змінив прізвище. Або живе за кордоном. Або помер.
Харрі набрав інше ім’я. Командир з Мйондаля. Батько маленького синочка, Е-д-в-а-р-д М-у-с-к-е-н. Від нього відреклися рідні, бо він пішов воювати за Гітлера. Подвійне клацання на слові «Пошук».
Раптово в кімнаті спалахнуло верхнє світло. Харрі обернувся.
– Треба вмикати світло, коли працюєш так пізно. – У дверях, тримаючи руку на вимикачі, стояв Курт Мейрик. Він пройшов до кімнати і сів на край столу. – Що ти там розвідав?
– Чоловіку, якого ми шукаємо, далеко за сімдесят. І він скоріш за все воював у Другу світову.
– Я про тих неонацистів і сімнадцяте травня.
– А-а. (Комп’ютер знову пискнув.) У мене поки що не було часу серйозно зайнятися цим, Мейрику.
У базі даних виявилося двоє Едвардів Мускенів: один народився 1942-го, другий —1921-го.
– На суботу в нас тут заплановано вечірку, – сказав Мейрик.
– Я вже бачив запрошення. – Харрі двічі клацнув по цифрі 1921, з’явилася адреса старшого Мускена. Той мешкав у Драммені.
– Начальник відділу кадрів сказав, що ти досі ніяк не відреагував. Я тільки хочу переконатися, що ти прийдеш.
– Навіщо ж так?
Харрі скопіював номер свідоцтва про народження Едварда Мускена і відкрив список кримінальних справ.
– Треба, щоб співробітники знали один одного, в якому б відділі не працювали. А я ще жодного разу не бачив тебе в їдальні.
– Мені добре і в кабінеті.
Пошук не дав результатів. Харрі перемкнувся на базу даних усіх, хто так чи інакше мав справу з поліцією. Не обов’язково покараних, але також, наприклад, і тих, на кого заводилася кримінальна справа, надходили скарги, у кого були приводи до дільниці.
Добре, що ти так завзято працюєш, Харрі, але немає чого себе тут замуровувати. То ти прийдеш у суботу?
«ENTER».
– Подивимося. Я вже домовився на цей день, причому дуже давно, – збрехав Харрі.
Знову без результатів. Коли вже Харрі все одно зайшов у цю програму, він набрав ім’я третього вояка, якого назвав Фьоуке. Х-а-л-л-г-р-і-м Д-а-л-е. Фьоуке казав про нього, що він опортуніст. Сподівався, що Гітлер переможе і винагородить тих, хто обрав вірний шлях. Пошкодував про свій вибір уже в Зеннхаймі, але повертати було пізно. Коли Фьоуке назвав це ім’я, Харрі воно здалося знайомим. Тепер у нього знов з’явилося це відчуття.
– Тоді я скажу інакше, – вів своєї Мейрик. – Я наказую тобі прийти.
Харрі глянув на нього. Мейрик посміхнувся.
– Жарт, – сказав він. – Просто було б дуже приємно бачити тебе. Ну, бувай здоровий!
– Бувай, – буркнув Харрі, знову втуплюючись в екран. Один Халлґрім Дале. Рік народження: 1922. «ENTER».
На екрані з’явився текст. Одна сторінка. Далі. Ще одна сторінка. Далі. І ще одна сторінка.
Не у всіх з них після війни життя склалося добре, подумав Харрі. Халлґрім Дале, місце проживання: Швейгордс-ґате, Осло. Він був тим, кого газети полюбляють називати як «добре відомих поліції». Харрі пробіг очима список. Бродяжництво, пияцтво, скандали, дрібна крадіжка, бійки. Багато різного, але нічого по-справжньому серйозного. Що справді було гідним пошани, так це те, що чоловік досі живий, думав Харрі, читаючи, що востаннє Далі доставляли до витверезника в серпні. Харрі знайшов телефонний довідник Осло, відшукав у ньому номер Дале і набрав його. Поки в слухавці чулися гудки, він продовжував пошук у базі даних останнього перепису і знайшов другого Едварда Мускена, 1942 року народження. Він теж жив у Драммені. Харрі скопіював номер його свідоцтва про народження і перемкнувся на список кримінальних справ.
– «Набраний вами номер не існує. Говорить компанія „Теленор“. Набраний вами номер…»
Харрі не здивувався. Він поклав слухавку.
У Едварда Мускена-молодшого була судимість. Тривалий строк, – він усе ще сидить у в’язниці. За що? Напевно, наркотики, припустив Харрі і натиснув на «ENTER». Третина всіх, хто зараз у в’язниці, сидить за наркотики. Ось. Ну, звісно. Контрабанда гашишу. Чотири кілограми. Чотири роки, як «га» сказати.
Харрі позіхнув і схрестив руки на грудях. Цікаво, він хоч трохи просунувся чи сидить тут просто тому, щоб не йти в «Скрьодер», де йому запропонували б що-небудь міцніше від кави? Який поганий день. Він підбив підсумки: Гюдбранна Юхансена не існує, у крайньому разі, в Норвегії. Едвард Мускен живе в Драммені, його син сидить за наркотики. А Халлґрім Дале – п’яниця, в якого напевне не знайшлося б півмільйона крон.
Харрі потер очі.
Може, набрати в телефонному довіднику Фьоуке і подивитися, який номер встановлений на Холменколлвеєн? Він зітхнув.
«У неї є коханець. І гроші. І манери. Коротше кажучи: все, чого немає в тебе».
Він завів номер свідоцтва про народження Халлґріма Дале в список. «ENTER». Машина задзижчала.
Довгий список. В основному все те ж саме. Нещасний алкоголік.
«Ви обоє вивчали право. Їй, як і тобі, подобаються „Рога Рокерз“».
Секундочку. В останній справі Дале фігурував як «потерпілий». Його хтось віддухопелив? «ENTER».
«Забудь її. Ось так, тепер ти її забув. Може, зателефонувати Елен і запитати, чи не хоче вона піти в кіно? Хай сама обере фільм. Ні, вже краще ще раз сходити в „САТС“ і добряче пропотіти».
На екрані з’явився напис:
ХАЛЛҐРІМ ДАЛЕ. 15.11.99. УБИТИЙ.
У Харрі сперло віддих. Він здивувався – ну що ж, дивуватимемося далі! Він двічі клацнув по слову «ПОДРОБИЦІ». Системний блок зашумів і закудкудакав. На мить мозок Харрі випередив електронний розум комп’ютера, і коли на екрані з’явилася картинка, він уже знав, чиє ім’я шукатиме далі.
ЕПІЗОД 43
«САТС», З березня 2000 року
– Елен.
– Привіт, це я.
– Хто?
– Харрі. І не прикидайся, що хто-небудь ще тобі так телефонує й каже: «Це я».
– А бодай тобі, Харрі! Звідки ти дзвониш? Що за жахлива музика?
– Я в «САТС».
– Що?
– Я їду на велосипеді. Скоро буде вісім кілометрів.
– Так, ще раз: ти сидиш на велотренажері в «САТС» і одночасно говориш по телефону? – Особливий наголос вона зробила на словах «САТС» і «телефон».
– А що в цьому дивного?
– О Боже, Харрі!
– Я весь вечір намагався додзвонитися до тебе. Пам’ятаєш те вбивство, яким ви з Томом Волером займалися в листопаді? Убитого звали Халлґрім Дале.
– Зрозуміло. Цим відразу ж зайнявся КРИПОС. А що таке?
– Точно не знаю. Це може мати певний стосунок до того легіонера, якого я шукаю. Що ти пам’ятаєш про цю справу?
– Харрі, я не хочу говорити про роботу. Зателефонуй мені завтра.
– Почекай, Елен. Хоча б щось?
– Один з кухарів піцерії «У Герберта» знайшов Дале під аркою. Він лежав між сміттєвими баками з перерізаним горлом. Склад злочину очевидний. Патологоанатом сказав, що надріз зроблено майстерно, майже як хірургічна операція.
– І хто, на твою думку, міг це зробити?
– Без жодної гадки. Може, звісно, хто-небудь з неонацистів, але я в це не вірю.
– Чому?
– Якщо ти вбиваєш чолов’ягу просто біля забігайлівки, куди постійно ходиш, то ти або відчайдушно сміливий, або безнадійно дурний. Але це вбивство здається таким виваженим, таким продуманим. Жодних ознак боротьби, жодних слідів, жодних свідків. Усе вказує на те, що вбивця знав, що робить.
– Мотив?
– Важко сказати. У Дале, звичайно, були борги, але навряд чи варто було його вбивати через гроші. З наркотиками він нібито справи не мав. Ми обшукали його квартиру – нічого, самі порожні пляшки. Ми поговорили з його горілчаними братами. Він тільки й знав, що волочився за алкоголічками.
– Алкоголічками?
– Авжеж, тими, що постійно тягаються за п’яницями. Ну ти їх бачив, можеш уявити, про що я?
– Загалом, так, але… алкоголічки…
– Харрі, ти завжди зациклюєшся на такій нісенітниці, і, знаєш, це дуже дратує! Може, ти…
– Вибач, Елен. Звичайно, ти маєш рацію, і я постараюся докорінно змінитися. Так на чому ти зупинилася?
– У цих алкоголіків такі звичаї, що не можна виключати вбивство на ґрунті ревнощів. До речі, знаєш, кого ми допитували? Твого давнього друга Сверре Ульсена. Кухар бачив, як він входив до піцерії приблизно в той самий час, коли сталося вбивство.
– Ну?
– Алібі. Він простирчав там цілий день, відлучився тільки один раз, дещо купити. До магазинчика – продавець може підтвердити.
– Він цілком би встиг…
– Так, тобі, звісно ж, хочеться, щоб це був він. Але послухай, Харрі…
– Може, у Дале було щось іще, крім грошей.
– Харрі…
– Може, він щось знав. Про когось.
– Ви там на шостому поверсі що, звихнулися на змовах? Та про це можна поговорити й завтра. Еге ж, Харрі?
– На роботі від тебе так багато не доб’єшся.
– Але я вже лягла.
– О пів на одинадцяту?
– Я лягла не сама.
Харрі перестав крутити педалі. Раніше йому й на думку не спадало, що хтось сторонній може підслухати, про що ти говориш. Він озирнувся довкола. На щастя, в тренажерному залі вже залишилося не так багато відвідувачів.
– Це художник зі «Спраги»? – пошепки запитав він.
– Мм…
– І відколи це ви спите в одному ліжку?
– Від цієї миті.
– А чому ти мені нічого не казала?
– Ти не питав.
– Він зараз лежить поруч?
– Мм…
– Ну і як він?
– Мм…
– Він уже говорив, що любить тебе?
– Мм…
Пауза.
– А ти думаєш про Фреді Мерк’юрі, коли ви…
– Добраніч, Харрі.
ЕПІЗОД 44
Кабінет Харрі, 6 березня 2000 року
Коли Харрі прийшов на роботу, на годиннику в приймальні було 8.30. Сказати точніше, це була не зовсім приймальня, швидше, просто вестибуль, що слугував чимось на зразок шлюзу. Начальником цього шлюзу була Лінда; зараз вона підвела погляд від комп’ютера і весело побажала Харрі доброго ранку. Лінда пропрацювала в СБП довше за всіх інших і, слід сказати, була там єдиною людиною, з якою Харрі по роботі доводилося спілкуватися. Але ця мініатюрна, надзвичайно гостра на язик п’ятдесятирічна жінка була не тільки «начальником шлюзу». Вона також виконувала функцію секретаря для всіх, чергового адміністратора і людини для різних доручень. Харрі іноді думав, що якби якому-небудь іноземному шпигунові знадобилося джерело інформації в СБП, він звернувся б до Лінди. До того ж у СБП вона єдина (крім хіба ще Мейрика) знала, в чому полягає робота Харрі. Якої думки були про це інші, він навіть не уявляв. У ті лічені рази, коли він заходив до їдальні купити упаковку йогурту або сигарет (яких, зрозуміло, там у продажу не було), він помічав на собі погляди людей за столиками, але, навіть не намагаючись тлумачити їх, поспішно повертався до себе в кабінет.
– Тобі тут дзвонили, – сказала Лінда. – Говорили по-англійськи. Зараз поглянемо. – Вона відчепила жовтий стікер від дисплея. – Хохнер.
– Хохнер? – здивувався Харрі.
Лінда дещо невпевнено поглянула на стікер.
– Так, вона так себе назвала.
– Вона? Ти хочеш сказати, вш?
– Ні, це була жінка. Вона сказала, що передзвонить, – Лінда обернулася і глянула на настінний годинник, – зараз. Судячи з голосу, їй просто необхідно з тобою поговорити. Так, до речі, спитаю, поки ти не пішов, Харрі, ти вже познайомився з колегами?
– У мене не було часу, Ліндо. Наступного тижня.
– Ти тут уже місяць. Учора Стеффенсен запитав мене, що це за хлопець, з яким він зіткнувся в туалеті.
– Невже? І що ж ти йому відповіла?
– Я сказала, що це цілком таємно. – Вона засміялася. – Тобі обов’язково треба прийти на вечірку в суботу.
– Мені вже сказали, – пробурчав він і взяв з полиці для листів два аркуші. В одному нагадувалося про вечірку, в другому містилася внутрішня інформація про призначення нового уповноваженого. І обидва полетіли в кошик, тільки-но Харрі переступив поріг свого кабінету.
Він сів на стілець, натиснув на автовідповідачі «ЗАПИС» і «ПАУЗА» і почав чекати. Секунд через тридцять пролунав дзвінок.
– Harry Hole speaking[45]45
Харрі Холе говорить (англ.).
[Закрыть].
– Харя? Шпики? – почувся голос Елен.
– Вибач. Я думав, що це не ти.
– Ах, тварюка! – вирвалося у Елен. – Невже ж…
– Якщо ти про це, то краще помовч.
– Шкода. Так усе-таки від кого ти чекаєш дзвінка?
– Від жінки.
– Нарешті!
– Припини. Це, очевидно, родичка або дружина одного типа, якого я допитував.
Елен зітхнула:
– Коли ж і ти кого-небудь зустрінеш, Харрі?
– А ти що, з кимось зустрічаєшся?
– Вгадав! А ти що, ні?
– Я?
Від веселого вереску Елен у Харрі заклало вуха.
– Не відповів! Попався, Харрі Холе! Хто, хто вона?
– Стули пельку, Елен.
– Скажи, що я маю рацію!
– Я ні з ким не зустрічаюся, Елен.
– Не бреши мамусі.
Харрі розсміявся:
– Краще розкажи мені про Халлґріма Дале. Як просувається розслідування?
– Не знаю. Зателефонуй в КРИПОС.
– Зателефоную. Але що про це думаєш ти зі своєю інтуїцією?
– Що вбивство здійснене професіоналом, на побутове не схоже. Але, незважаючи на те, що воно здається продуманим, я не вважаю, що його планували заздалегідь.
– Чому?
– Саме вбивство вчинено майстерно, немає жодних слідів. Але місце вибране погано, вбивцю могли бачити з вулиці чи із заднього двору.
– Тут дзвінок на іншій лінії, я тобі потім потелефоную.
Харрі натиснув на «ЗАПИС» на автовідповідачі і перш, ніж з’єднатися з іншою лінією, переконався в тому, що магнітофон почав працювати.
– Харрі.
– Hello, my name is Constance Hochner[46]46
Харрі Холе говорить (англ.).
[Закрыть].
– How do you do, Ms. Hochner?[47]47
Здрастуйте, пані Хохнер (англ.).
[Закрыть]– Я сестра Андреаса Хохнера.
– Зрозуміло.
Попри погану якість зв’язку, Харрі зрозумів: вона нервує. Проте вона перейшла до справи відразу:
– Ви уклали з моїм братом угоду, містере Холе. І ви не виконали свою частину цієї угоди.
Вона говорила з дивним акцентом, таким самим, як і в Андреаса Хохнера. Харрі машинально спробував уявити її собі – ця звичка залишилася у нього відтоді, як він працював слідчим.
– Розумієте, пані Хохнер, я не можу нічого зробити для вашого брата, поки не перевірю його інформацію. А поки що її ніщо не підтверджує.
– Але навіщо йому брехати, пане Холе? Коли він у такому становищі?
– Ось саме тому, пані Хохнер. З відчаю він міг зробити вигляд, ніби щось знає – навіть якщо не знає нічого.
На тому кінці тріскучої лінії (але де? у Йоханнесбурзі?) замовкли.
Потім Констанція Хохнер заговорила знову:
– Андреас попередив мене, що ви можете сказати що-небудь схоже на це. Я телефоную вам, щоб сказати, що у мого брата є додаткові відомості, які можуть вас зацікавити.
– Я слухаю.
– Але ви не отримаєте цих даних, поки ваш уряд не займеться справою мого брата.
– Ми зробимо все, що зможемо.
– Я зв’яжуся з вами, коли ми переконаємося, що ви хоча б щось робите.
– Ви й самі розумієте, що через голову нічого не робиться, пані Хохнер. Спочатку ми повинні перевірити наявні дані, а вже потім допомагати вашому братові.
– Моєму брату потрібні гарантії. Суд у його справі почнеться за два тижні. – Її голос затремтів на середині фрази, і Харрі зрозумів, що вона от-от заплаче.
– Все, що я можу, пані Хохнер, це пообіцяти, що я постараюся зробити все можливе.
– Я вас не знаю. Ви не розумієте. Вони хочуть його стратити. Ви…
– Але я все одно не можу запропонувати вам чогось більшого.
Вона почала плакати. Харрі чекав. Через якийсь час плач припинився.
– Пані Хохнер, у вас є діти?
– Так. – Вона схлипнула.
– І ви знаєте, в чому звинувачують вашого брата.
– Звичайно.
– Тоді ви розумієте, що він повинен зробити все від нього залежне для спокутування своєї провини. Якщо він через вас допоможе нам запобігти замаху, він зробить добру справу. І ви теж, пані Хохнер.
Він чув, як вона важко дихає у слухавку. На якусь мить йому здалося, що вона от-от знову заплаче.
– Ви обіцяєте, що зробите все можливе, пане Холе? Мій брат не вчиняв усіх тих жахливих речей, у яких його звинувачують.
– Обіцяю.
Харрі почув свій власний голос. Спокійний і твердий. А рука при цьому щосили стискала слухавку.
– Добре, – тихо мовила Констанція Хохнер. – Андреас сказав, що той, хто отримав гвинтівіку і розплатився з ним тоді в порту, і той, хто замовляв зброю, – це різні люди. Той, хто замовляв, був у них майже постійним клієнтом. Він молодший, добре говорить англійською, але зі скандинавським акцентом. Наполягав, щоб Андреас називав його «Принц». Андреас сказав, що вам слід пошукати його в колах, причетних до торгівлі зброєю.
– Це все?
– Андреас ніколи його не бачив, але каже, що відразу впізнає голос, якщо ви надішлете йому запис.
– Чудово, – сказав Харрі, намагаючись приховати розчарування в голосі. Він машинально розпрямив плечі, ніби набираючись духу, перш ніж збрехати. – Якщо що-небудь з’ясується, я спробую обговорити ваше питання з людьми в уряді.
Слова обпікали рота, як їдка кислота.
– Щиро дякую, пане Холе.
– Немає за що, пані Хохнер.
Останнє речення він повторив про себе ще двічі, вже після того, як вона поклала слухавку.
– Ото вже казна-що, – сказала Елен, вислухавши розповідь про родину Хохнерів;
– Подивимося, чи зможе твоя голова на секунду забути про те, що вона закохана по самісінькі вуха, і знов утнути свій фокус, – сказав Харрі. – Взагалі, опорні слова ти вже чула.
– Контрабанда зброї, постійний клієнт, Принц, кола торговців зброєю. Але ж їх лише чотири.
– Більше в мене немає.
– Чому я йду в тебе на поводі?
– Бо любиш мене. Гаразд, я побіг.
– Почекай. Розкажи мені про ту жінку, яку…
– Елен, сподіваюся, від твоєї інтуїції буде більше користі в розслідуванні. Бувай!
Харрі набрав номер у Драммені, який знайшов у довіднику.
– Мускен, – твердий голос.
– Едвард Мускен?
– Так. З ким я розмовляю?
– Інспектор Холе, Служба безпеки поліції. У мене до вас кілька запитань.
Харрі раптом подумав, що вперше відрекомендувався інспектором. Неприємне відчуття – ніби збрехав.
– Це з приводу мого сина?
– Ні. Вас влаштує, якщо я зайду до вас завтра опівдні, пане Мускене?
– Я пенсіонер. До того ж самотній. Тож навряд чи можна знайти такий момент, який би мене не влаштував, пане інспекторе.
Харрі зателефонував Евену Юлю і розповів йому те нове, про що дізнався.
Ідучи до їдальні по йогурт, Харрі міркував над тим, що Елен розповіла про вбивство Халлґріма Дале. Треба подзвонити в КРИПОС і дізнатися детальніше, та тільки, схоже, нічого нового і важливого він від них не почує. Але все одно. Ймовірність бути вбитим у Норвегії, згідно зі статистикою, – один до десяти тисяч. Коли з’ясовуєш, що людину, яку ти шукаєш, чотири місяці тому вбили, важко повірити, що це збіг. Чи є зв’язок між цим убивством і придбанням гвинтівки Меркліна? Була тільки дев’ята ранку, а в Харрі вже боліла голова. Добре було б, якби Елен дізналася що-небудь про Принца. Хоча б щось, – аби було за що зачепитися.
ЕПІЗОД 45
Согн, 6 березня 2000 року
Після роботи Харрі поїхав до психіатричного інтернату в Согні. Сеструнчик стояла на порозі свого будинку й чекала на нього. Вона трохи погладшала за останній рік, але говорила, що Хенріку, її хлопцеві, що жив неподалік, вона подобається саме такою.
– Але ж Хенрік зовсім того.
Так вона зазвичай пояснювала всі чудасії Хенріка. Сама вона – не «того». Для неї існувала якась ледь відчутна, але цілком визначена різниця. І Сеструнчик охоче розповідала Харрі, хто з її сусідів був зовсім того, а хто – ще не зовсім.
Вона повідомила Харрі про те, що Хенрік сказав за останній тиждень (інколи він говорив вельми цікаві речі), що вони дивилися по телевізору, що їли, куди збираються на канікули. Вони люблять загадувати на канікули. Цього року були Гавайські острови. Харрі уявив собі Сеструнчика і Хенріка в строкатих сорочках-гавайках в аеропорту Гонолулу і не зміг стримати посмішку.
Він запитав її, чи говорила вона з батьком. Вона відповіла, що той заходив до неї два дні тому.
– Це добре, – сказав Харрі.
– Гадаю, що він уже забув маму, – кивнула сестра. – Це добре.
Харрі задумався. Тут постукав Хенрік і сказав, що за три хвилини на другому каналі починається «Готель „Цезар“». Харрі накинув пальто і попрощався, пообіцявши невдовзі зателефонувати.
На перехресті перед стадіоном Улльовол транспорт, як завжди, ледве повз. Харрі надто пізно зрозумів, що йому доведеться звертати праворуч – попереду велися дорожні роботи. Він був поглинутий роздумами про те, що йому сказала Констанція Хохнер. Урія мав посередника, очевидно, норвежця. Отже, був ще хтось, хто знав, хто такий Урія. Харрі вже попросив Лінду пошукати в секретному відділі архіву людину, що має кличку Принц, хоча не мав жодного сумніву, що вона нічого не знайде. Харрі відчував, що ця людина значно хитріша за звичайних злочинців. Якщо, як сказав Андреас Хохнер, Принц був його постійним покупцем, це означає, він зумів знайти собі клієнтуру непомітно для СБП і всіх інших. А для цього треба мати терпіння, бути обережним, хитрим і дисциплінованим. Харрі не знав жодного бандита з такими прикметами. Може, звичайно, цей тип просто удачливий, якщо його досі не зловили. Або його захищає високе становище. Констанція Хохнер сказала, він добре говорить англійською. Він може бути, наприклад, дипломатом – їх пропускають через кордон в обидві сторони, не обшукуючи на митниці.
Харрі звернув із Слемдалсвеєна і поїхав у напрямку Холменколлена.
Може, попросити Мейрика на якийсь час перевести Елен у СБП? Ні, це дурниця. Здається, Мейрик більше зайнятий вишукуванням неонацистів і світським життям, ніж полюванням на привидів часів війни.
Харрі вже під’їжджав до її будинку, коли збагнув нарешті, куди, власне, їде. Він зупинив машину за деревами. До її будинку залишалося ще метрів п’ятдесят – шістдесят. На першому поверсі горіло світло.
– Ідіот, – сказав він уголос і здригнувся від звуку власного голосу. Харрі хотів утекти звідси якнайшвидше, але тут вхідні двері відчинилися, і смужка світла впала на сходи. На якусь мить він вжахнувся, подумавши, що вона зараз побачить і впізнає його машину. Він вирішив потихеньку з’їхати вниз по схилу і вже увімкнув задню передачу, але надто слабо натиснув на газ і двигун заглух. Почулися голоси. На сходах з’явився високий чоловік у довгому чорному пальті. Він з кимсь розмовляв, але за дверима співрозмовника не було видно. Потім він нахилився всередину, і Харрі стало не видно його.
«Цілуються, – подумав він. – Я приїхав на Холменколлен підглядати, як жінка, з якою я розмовляв усього п’ятнадцять хвилин, цілується зі своїм коханцем».
Потім двері зачинилися, чоловік сів в «Ауді», виїхав на дорогу і проїхав повз Харрі.
На зворотному шляху Харрі думав, як би себе покарати. Слід придумати що-небудь суворе, щоб надалі не кортіло. Таке, як сеанс аеробіки в «САТС».