Текст книги "Краят на империята"
Автор книги: Алън Кол
Соавторы: Крис Бънч
Жанр:
Боевая фантастика
сообщить о нарушении
Текущая страница: 15 (всего у книги 32 страниц)
18.
– Нищо? – попита мрачно флотски адмирал Мадоера, втренчил поглед в дежурния офицер. – Отново нищо?
– Нищо, сър. „Неошо“ докладва, че не е засичал никакви предавания на каквато и да било честота от система или планета. Нито признаци от кораби – наши, вражески или приятелски. Накарах ги да проверят два пъти. Получаваме доста смущения от тази радиозвезда, та исках да съм сигурен.
– Добре. Попълни предварителен доклад за Първичен свят и го прати.
– Сър… не можем да предаваме, докато не се отдалечим от звездата. Дългообхватните комуникации са заглушени.
– Няма значение. Ще пратим доклада веднага щом напуснем системата. Не че съм изненадан…
Той спря, преди да добави:
– … от тези глупаци, които се мислят за разузнаване.
Тактическата група на Мадоера бе прахосала твърде много корабни дни и месеци да преследва слухове за внезапната поява на техния противник на различни места из Империята, за да се учудва. По негово мнение новият отдел за Вътрешна сигурност, дошъл на мястото на секция „Богомолка“, не беше способен да източи урина от ботуш, ако инструкциите не са залепени на подметката.
Нито едно от сведенията им не се оказа вярно. Дори Стен някога да е бил на някое от тези места, било е за кратко и ги бе напуснал много отдавна.
И как тези тъпаци от Вътрешна сигурност не разбираха, че най-вероятно става въпрос за подвеждаща информация, след като всяка посетена от него система беше или мъртва, или изоставена, или невероятно затънтена. Също като тази. Тя дори си нямаше име – единствените й координати бяха от радиопулсарът NP0406Y32.
Може би той трябва да даде название на проклетото място. Например Пойндекс.
Точно така. И после, когато се върне на Първичен свят, да го изправят пред етичната комисия. Макар че оттук изглеждаше, сякаш едва ли някога ще попадне отново в цивилизация. Той, моряците му и пехотинците щяха да скиторят из пустеещи системи години наред, докато един ден някой открие, че този Стен е умрял от старост и могат да се приберат у дома. А може би дори ще разиграят фишовете със стратегическите данни за тактическата група на покер, а флотът ще продължава да се скита, докато се превърне в „Летящия холандец“, или каквато беше там легендата.
Дявол го взел.
Мадоера се надигна и излезе ядосано от каютата си, отправяйки се към мостика. Той погледна към екраните, показващи различни места от системата – разпръснати, обгорели от пулсара светове. Пресегна се през рамото на дежурния офицер и натисна три копчета.
Блесна нов екран, на който се виждаше неговата тактическа група. Тежковъоръжен боен отряд – един тактносач/флагман на име „Геомус Роял“, модерният кръстосвач „Парма“, две крайцерски флотилии, едната с три, другата с два леки крайцера и седем разрушителя. В ариергард се носеха четири леки крайцера и три разрушителя. Поддръжката се осъществяваше от два транспортни кораба и един влекач, ескортирани от два разрушителя.
Сила, която не можеш да не зачиташ. Ако някога въобще успееше да накара бунтовниците да се бият с него – което му се струваше малко вероятно, – сражението щеше да бъде кратко. Но кърваво, в това бе сигурен. Стен може да беше объркан младеж, но не беше глупак и сигурно си даваше сметка, че ако се предаде, ще удължи живота си само докато бъде изправен пред трибунала и осъден на бързо екзекутиране.
Ето защо Мадоера бе дал нареждане, в случай че бъдат забелязани кораби на бунтовници, да се процедира с крайна предпазливост – те сигурно щяха да се опитат да избягат или, ако не могат, да се бият до последния човек. На тяхно място навярно Мадоера би постъпил по същия начин.
Загледан в екрана, Мадоера се зачуди дали да не обяви поредното учение, или да имитира фалшива тревога само за да държи моряците си нащрек.
По-добре не, рече си той. Нека моряците не си мислят, че командирът им е стар досадник.
– Навлязохме в системата – докладва вахтеният.
– Благодаря ви. Разпоредете „двойна диамантена формация“.
Това поне щеше да е малък тест как се справят навигаторите в условия на постоянни радиосмущения от пулсара. Единственото, от което се опасяваше, бе да не стане случайно сблъскване.
Мадоера слушаше с половин ухо заповедите, докато навигаторът на пулта контролираше как останалите заемат местата си във формацията.
Бунтовниците атакуваха.
Нямаше предупреждение – двата разрушителя на фланга просто престанаха да съществуват. Някой подаде тревога и на екрана на „Геомус Роял“ запримигваха кораби, идващи зад имперските сили.
Вероятно са знаели, осъзна Мадоера, точно каква орбита ще избере тактическата група при приближаването си към NP0406Y32 и са ги проследили.
Макар и вдигнати под тревога, имперските кораби все още не бяха напълно готови за бой, някои ракети дори не бяха заредени в силозите. Нямаше никакъв смисъл да се поврежда скъпо оръжие за поредния полет нахалост.
Настъпи кратък миг на паника, овладян от Мадоера и останалите офицери. Скоро последва очаквателна тишина – с дълги месеци упражнения Мадоера бе превърнал хората си в опитни войници.
На екрана започнаха да се появяват числа, показвайки приближаващите се нападатели.
– Сър – докладва вахтеният. – Шест крайцера, вероятно тежки, и десет разрушителя.
– Благодаря ви, офицер. Мога и сам да видя. От какъв клас? Произход?
– Сър… На „Джейн“ няма данни… – отвърна жената. – Неизвестни. Освен… че са последни модели. Компютърът на „Джейн“ предполага, че са с нова конструкция.
Появи се нова вълна атакуващи – този път „изпод“ тактическата група.
– Сър, приближават три кръстосвача, седем крайцера, двайсет разрушителя. Без опознавателни сигнали. По предварителна преценка на „Джейн“ конструкцията напомня кал’гатейската. Отпреди Таанската война. В регистъра на „Джейн“ са въведени като консервирани и готови за продан. Пет от разрушителите са хонджойски и единият дори е разпознат. „Аойфи“.
Стен. Без съмнение.
Къде беше „Виктори“, по дяволите? Онзи копелдак вероятно дърпа конците от мостика си. Ако Мадоера успее да открие флагмана на Стен, може би един самоубийствен рейд с няколко разрушителя ще позволи да се справи с кукловода. Но на екрана нямаше и следа от него. И кой знае защо това му се стори далеч по-лошо. То означаваше, че бунтовниците са достигнали етап, при който вече не се налага водачът им да участва в битката.
– До всички станции – говореше с монотонен глас противоракетният оператор. – Засичаме изстрелване на множество ракети от клас „Кали“… опит за отклонение…
– Станции „Фокс“ преминете на локален контрол. Стреляйте по собствен избор.
Мадоера дъвчеше замислено долната си устна.
– Пратете първо крайцерско подразделение в директна атака срещу бомбардировачите – нареди той. – И установете връзка с „Неошо“. Наредете му да избягва стълкновения, да се отдалечи в открития космос и да докладва. Капитане, прехвърлете такткорабите си тук.
– Да, сър.
– Сър… „Неошо“ не отговаря. Не го виждаме на екраните.
Дори не бе забелязал кога са унищожили разрушителя.
Мадоера разтърси глава.
– Добре тогава. Поддържащата група да се изнесе далече встрани. И предайте на „Парма“…
– Сър, сигнал от „Парма“. Четири попадения. Контролният център е повреден. Всички оръдейни станции са на ръчно управление. Изглежда, има повреда и в машинното.
Друг глас, далеч по-изплашен:
– Откъде се взеха…
Отривиста команда:
– Тишина на всички станции! Докладвайте, както са ви обучавали.
Мадоера запази спокойствие.
– Имате ли връзка с втора крайцерска група?
– Тъй вярно. Но е силно нарушена от радиосмущения.
– Наредете им да избягват битката. Да се отдръпнат зад „Парма“, зад „Геомус Роял“ и да летят на зигзаг без привидна цел. Да не влизат в бой с бунтовниците и да не се опитват да запазят връзка с тактическата група.
– Съобщението е изпратено, сър. Имаме потвърждение.
– Добре, капитане. А сега да завъртим каруците в кръг…
Мадоера нареди на останките от тактическата група – повреден кръстосвач, неговият флагман и останалите – да заемат кълбовидна формация с честа промяна на позициите, за да не стават лесни мишени. Не прати нови заповеди на двата тежки крайцера, които бе заделил за атака по фланга.
Вероятно щеше да ги загуби, но все пак биха могли да всеят смут сред бунтовниците, достатъчно, за да успее да осъществи някакъв пробив.
– Сър – обърна се към него вахтеният. – Повикване от „Алексиев“. Докладват, че…
„Геомус Роял“ се разтърси от внезапен удар. Писък на метал и хора. Мигащи светлини, превключване на аварийно захранване. Мадоера усети, че му се повдига, когато маклийновите генератори внезапно се изключиха и той литна в безтегловност, а после – след броени секунди – светът отново се ориентира на „горе“ и „долу“.
– До всички станции, докладвайте за повреди…
„Аойфи“ приближаваше на пълна мощност „центъра“ на бойното поле. Берхал Уолдман стоеше зад дежурния офицер, стиснал толкова силно стоманената облегалка, че пръстите му бяха станали безчувствени.
Разрушителят му бе в челото на формацията. Другите четири кораба също бяха хонджойски – офицери и войници, вдигнали се на бунт, за да превземат корабите си и да се присъединят към бунтовниците. Всички се бяха заклели да отмъстят за „Айслинг“.
– До всички подразделения, до всички подразделения – говореше Уолдман. – Прехвърлете контрола на оръжейните системи на моя кораб… по моя команда… сега!
Корабите се подчиниха. После:
– До всички станции, готови за изстрелване… Много добре… Прицел… вражеският кръстосвач… гоблини, на половин тяга… Запуск!
От силозите на корабите излетяха противокорабни ракети от среден клас и се стрелнаха към „Парма“.
– Цел… вражеският кръстосвал – повтори берхал Уолдман. Той игнорира своя оръдеен офицер – тя дори не беше на борда на „Аойфи“ при разрушаването на неговия кораб-близнак. Това беше негова забава.
– Запуск на „Кали“. По един силоз на кораб… оператори на „Кали“, поддържайте постоянен контакт с ракетите си… атака!
Имперският кръстосвач избълва огън, докато противоракетните му батареи и лазери откриваха стрелба по приближаващите се ракети от хонджойските разрушители. Във всеобщата суматоха целеуказващите системи объркаха чудовищните корабоубийци „Кали“ с по-малките „Гоблин“ и не подредиха правилно приоритетите си.
Един „Гоблин“ проби защитата и унищожи две оръдейни станции – и четирийсет мъже – на „Парма“. А след това удариха и две калита. „Парма“ се разцепи по средата, после още веднъж и още веднъж, превръщайки се в лавина от отломки.
Хонджойските кораби се насочиха към „Геомус Роял“.
На главния екран пред Мадоера имперските единици загасваха една по една. Други излъчваха непрестанни автоматични сигнали за тежки повреди.
Повече не можеше да търпи. Флотски адмирал Мадоера взе микрофона и се обърна на обща честота:
– До всички имперски единици… до всички имперски единици. Говори адмирал Мадоера. Незабавно прекратете боя. Повтарям, прекратете боя. Задайте индивидуални орбити на авариен режим в посока базата. Това е заповед.
Той пусна микрофона.
– Капитане, свържете се с ескадроните на такткорабите. Искам да удържат бунтовниците до последно. Започва пълно изтегляне. Ние трябва…
– Приближаваща се ракета… навлиза в обхват… неуспешно отклоняване… неуспешно засичане… попадение!
„Гоблинът“ попадна на около двеста метра зад мостика на „Геомус Роял“. Точно зад него летеше „Кали“. Операторът на калито забеляза удачната възможност и прати птичката си право в огнената топка, преброи до едно и я взриви ръчно.
Блясък като от свръхнова… и пуст космос на мястото, където доскоро се намираха „Геомус Роял“ и флотски адмирал Мадоера.
Оцелелите от Имперската тактическа група – един тежък крайцер, един лек крайцер, три разрушителя и влекачът – летяха на аварийни двигатели. Орбитата им щеше да ги отведе близо до радиопулсара, дълбоко в пустотата между звездите.
В сектора, от който бяха атакували бунтовниците.
И където ги очакваше Стен, на борда на „Виктори“.
– До всички такткораби – предаде капитан Фрестън, – в сектора навлязоха шест имперски кораба. Всички единици, приемете информация от централния компютър. Подгответе се за атака по ескадрили. Повтарям: подгответе се за атака.
Ханелора Ла Сиотат и другарките й с копринени шалчета се хвърлиха да убиват.
Стен наблюдаваше от мостика на „Виктори“, докато и последният имперски индикатор на екрана угасна. Лицето му бе безизразна маска. Точно както се случи с „Калигула“ – същества, носещи униформата, която носеше и той, и които биха могли да служат с него, или да пият заедно с него в някой бар, сега умираха.
Лицето на Килгър бе също тъй неподвижно.
– Сър – обърна се към Стен Фрестън, – всички вражески единици са унищожени.
– Много добре. Втори етап.
Четирийсет транспортни кораба, осигурени от загиновите и кал’гатейците, навлязоха в системата. Придружаваха ги десет борски бронирани търговски съда. Те се заеха да улавят и прибират всеки къс и отломък от имперски кораб, който засичаха на екрана. Или ги унищожаваха специални подривни звена, или изстрелваха по тях гоблини и лазерни откоси.
Поне не се налагаше да убиват всеки оцелял, когото откриваха. Не че имаше много. Космическата война не е по-милостива от морската, далече от сушата.
Пленените имперски войници получаваха медицинско лечение и после бяха транспортирани до една планета в покрайнините на звездния куп Лупус. На този забравен от всички, почти райски свят сега се доставяха редовно храна и медикаменти.
Но нищо повече, докато не приключи войната, който и да я спечели. Никаква поща, нито връзка със семейства и приятели.
Защото целта на това дълго преследване към пуста зона близо до NP0406Y32 бе един цял имперски флот да изчезне безследно.
Стен нарочно бе избрал района близо до NP0406Y32 за своята малка разплата. Всякакви първоначални съобщения за неговата атака щяха да са заглушени от пулсара и тактиката му даде отлични резултати.
Двайсет и шест бойни кораба, техният адмирал и екипажите – изчезнали.
Без никаква следа.
Това щеше да накара и най-храбрия войник да трепне.
И точно както Истрн бе организирал сцената на битката, така и NP0406Y32 щеше да е началото на една далеч по-обширна арена.
Статията се оказа реч, произнесена от Вечния император по време на тържествената церемония, посветена на завършващите една от най-престижните флотски академии и препечатана от „Флотско дело“. В речта си Императорът казваше, че в тези опасни времена новопроизведените офицери трябва да са готови както за големи изпитания, така и за още по-велики победи. И както винаги, тези от тях, които са в челните редици, ще бъдат наградени и повишени.
Втората новина обаче беше полузаровена близо до края на „Имперски времена“ – фиш, който нито един човек със здрав разсъдък не би преглеждал за развлечение, а само за да провери кого са повишили, наградили или преместили на нова служба.
Седем адмирали бяха решили да се пенсионират по-рано. И седемте, според анализаторите, бяха уважавани, но вярващи в принципа на командване чрез внимателен анализ на бойната ситуация и дистанционно управление, вместо чрез благородно позиране от разкъсан от ракети мостик на кръстосвач.
В следващата статия се разказваше за пускането на новия свръхкръстосвач „Дюрер“. Бе му оказана специалната чест да бъде избран за команден кораб на Вечния император. Команден кораб – отбелязваха анализаторите. Не яхта или личен транспорт.
Всички тези малки статии бяха публикувани в специализирани фишове.
По-голяма бе водещата статия в „Имперски времена“. Говореше се за спешно събиране на всички имперски бойни флотове. Бяха определени само шест И-месеца за подготовка на единиците.
Последното съобщение също привличаше вниманието. С фанфари и шум се обявяваше, че Вечният император бил помолен от флотски адмирал Андърс и останалите генерали от Имперския щаб да им помогне с безкрайната си мъдрост и опит за окончателната разправа с бандита Стен.
Бунтовниците бяха принудили Императора да напусне своя бункер.
Сега той бе уязвим.
Следващата стъпка на Стен бе да удари в самото сърце на Империята и на Вечния император.
19.
Нарасналите флотове на бунтовниците се събраха в междузвездната пустош, близо до една чудовищна по размери завихряща се галактика. Пустош – но пустош твърде близо до Първичен свят и сърцето на Империята.
Имаше хиляди кораби. Загинови. Кал’гатейци. Хонджо. Бори. Кораби на други същества, култури и светове, дори на звездни купове, за които Стен не беше чувал. Цели неизвестни народи се бяха присъединили към силите на бунтовниците. Ескадрили дезертираха вкупом. Отделни кораби, в някои случаи отделни същества, бяха намерили свой начин да се доберат дотук.
Понякога Стен се питаше какви са мотивите им. Злато? Богове? Слава? Или, в по-редки случаи, неспособност да търпят несправедливостта, желание да видят края на тиранията в Империята. Трябваше да минат столетия, преди чукът най-сетне да изгуби своя кадифен калъф.
Индикаторните светлини в тактическата зала на „Виктори“ сега показваха флотове, вместо отделни кораби.
Но все още по-малко от една десета от Империята бе обхваната от бунта.
Стен смяташе, че дори това може да се окаже достатъчно.
Бяха разпратени заповеди. Бунтът трябваше да се пренесе в сърцето на Империята, да бъде организиран щурм на самия Първичен свят. Преди да нападнат столицата, имперските флотове несъмнено щяха да се опитат да ги спрат.
И това, надяваше се Стен, ще е последната битка.
Истинската цел не беше Първичен свят, а флотовете. Изгуби ли Империята способността да се защитава, както Първичен свят, така и останалите светове щяха да бъдат атакувани, завладени или изолирани и игнорирани.
Което – по негово мнение и по мнение на анализаторите – щеше да е съвсем близо до пълна победа във войната. Компютърните изчисления показваха 61 процента шанс за Стен да спечели. Очакваните загуби достигаха 35 процента от силите на бунтовниците.
Но, изглежда, поне засега нямаше мирна алтернатива за разрешаване на конфликта.
Така да бъде.
– Значи предателят се е раздвижил – произнесе Вечният император. Привидната усмивка напусна устните му.
– Да, сир – кимна адмирал Де Корт. – Точно както предположихте и както сочеха прогнозите. – Де Корт бе един от седмината адмирали, сочени в „Имперски времена“ като поискали ранно пенсиониране. Ала в действителност той бе назначен в таен генерален щаб, който трябваше да действа под прякото ръководство на Вечния император.
Делото им, разбира се, щеше да бъде запазено в тайна. Нито един от седмината не би бил толкова нетактичен да заяви, че унищожаването на Стен е станало не благодарение гениалната тактика на Вечния император, а на него и останалите.
Те не бяха нито нетактични… нито склонни към самоубийствени действия.
Ала, изглежда, адмирал Де Корт не беше доволен от развитието на събитията.
– Какво сочат данните? – попита Вечният император.
– Петдесет и един процента шанс за победа на Империята.
– И това е всичко? – попита изумено Императорът.
– Да, сир. Твърде голяма част от бойните ни сили нямат нужния опит или са събрани сравнително скоро.
– Наредих тайна мобилизация преди месеци.
Де Корт мълчеше. Дори самият Император не би могъл да строи кораби с подобна бързина.
– Очаквани загуби?
– Доста над седемдесет процента.
Дълго мълчание.
– Приемливо.
Де Корт облиза устни. Като най-дипломатичен, беше избран от останалите адмирали, за да контактува с Императора.
– И още нещо, сир. Според едно от другите прогнозни изчисления шансът Стен да загине по време на битка наближава осемдесет и два процента. Както и вашият…
Императорът мълчеше.
– Сир?
Все още нищо. После:
– Благодаря ви. Свободен сте.
Патрулни катери, после разрушители, после леки крайцери се срещаха между галактиките в жестоки стълкновения. Кораби изстрелваха ракети, понасяха удари, избухваха и преставаха да съществуват.
Сблъсъците бяха далеч по-кървави, защото бяха неочаквани.
– Значи онзи копелдак ни е заложил капан – просъска Стен.
– Не бих го определил точно така – отвърна Фрестън – Но Императорът не стои на едно място, за да ни чака.
Килгър бе пламнал от гняв.
– Шефе – рече той. – Не знам к’во става с туй наше разузнаване. Но ако продължава така, скоро ще си поръчам нечии гонади за закуска. Императорът вече е мобилизирал флотовете, тъй ли? Значи смята, че положението е наистина сериозно.
– Слушам те – погледна го с нарастващо внимание Стен.
– Ами да ги ударим яко. Осемдесет процента от имперските сили нивга няма да се върнат у дома. Ние ще понесем седемдесет и пет процента загуби. Такава е войната, млади момко. Но в таз кървава баня най-вероятно ще си иде и Императорът. И не по-малък е шансът да си идеш ти.
Стен кимна.
Знаеше, че е така, виждаше го по прогнозните резултати. Вероятно щеше да загине в някоя от битките из галактическите простори. Какво пък. Дори се изненада, че така спокойно приема подобна възможност.
Но поне Вечният император също да напусне сцената.
А имперските сили ще бъдат разгромени.
Но флотът може да бъде построен отново.
Особено ако – приемайки невероятната теория на Махони – Императорът се завърне и получи обратно трона в замяна на снабдяването с АМ2.
Императорът ще отсъства най-малко три, вероятно шест И-години. А през това време „цивилизованата“ част на вселената ще потъва в хаос. А сетне безумецът ще се появи отново, готов да си върне изгубеното временно кралство. Петият конник на Апокалипсиса.
Колко време ще мине, преди да избухне ново въстание? Бунт, чиято цел не е само замяната на стария вожд с нов? Който да не е като Таанската война или Мюлеровото въстание?
Не.
Стен издаде заповеди, сетне се прибра в каютата на „Виктори“. Засега бунтовниците трябваше да поддържат отбранителни позиции. Не искаше да подклажда тази оргия на взаимно унищожение. Не и докато не опита по друг начин да изреже раковото образувание, наричащо се Вечният император.
Не. Ако е необходимо, дори ще отстъпи. Ще се прегрупира. Ще преосмисли тактиката. Или – в най-лошия възможен сценарии – ще зарови оръжието и ще се притаи.
По дяволите, мислеше си Стен. Ако всичко свърши така, мога отново да потъна в гората. Да си сменя лицето, името, да започна всичко отначало.
Следващият път с бомба или таен убиец.
Важното е да не се предавам. Но колко дълго още същества ще ме следват и загиват?
Не предприемай нищо, съветваше го гласът на разума. Отстъпи. Изчакай.
Засега не му идваха на ум други възможности.
Помисли си да пийне стрег, но нямаше желание. Отпусна се в креслото, загледан в калейдоскопа на хиперкосмоса.
Секунди… минути… часове… векове по-късно комуникаторът избръмча.
Стен се пресегна със стенание и натисна копчето. На екрана се появи Алекс, с безизразно лице.
– Имаме сигнал откъм имперските сили – поде той без встъпление. – Кодиран. На честота, дет’ Фрестън каза, че била само за Императора. И „Виктори“ е един от малкото кораби, дет’ може да я улавя. Сигур Императорът е построил тоз кораб за свои нужди.
– Засякохте ли точката на излъчване?
– Не знам, Стен. Не е от някой от познатите светове. От кораб, предполагам. Нейде из имперските сили. Фитеопослание. Има и придружаваща бележка, че е само за теб.
Стен понечи да нареди да прехвърлят посланието на неговия комуникатор, но се отказа. Не. Дори в този момент, в затишието преди бурята, не беше изключено Вечният император да прати нещо без особен смисъл и после да разпространи слуха, че това са били тайни инструкции за негов двоен агент.
– Почакай – рече Стен. – Слизам долу. Приготви се да пуснеш съобщението на екрана на мостика.
– Шефе, сигурен ли си?
– Да, по дяволите. Твърде стар съм, за да играя тези игри. Чакай ме.
На екрана се виждаше Вечният император. Стоеше сам, насред впечатляващ с размерите си мостик на боен кораб „Дюрер“. Носеше черна униформа със златен герб на гърдите и знаците АМ2 над схема на атомната структура на елемента.
– Това съобщение е лично и само за Стен. Приветствам те. Някога ти беше мой верен служител. Сега си се обявил за най-смъртния ми враг. Не зная защо. Смятам, че ми служи добре, и затова ти дадох голяма власт и мислех, че това ти доставя радост. Изглежда, не е било така. За мое съжаление забелязвам, че някои други мои поданици също смятат, че са били игнорирани, въпреки усилията ми да помагам на всички в тези тежки времена. Мога да споря, да възразявам, да се опитам да говоря повече за хаоса, който назрява отвъд пределите на Империята. Но няма да го сторя. Може би някои от моите сатрапи са налагали свой начин на управление под прикритието на моята власт, макар винаги да съм се стремил да бъда максимално справедлив с поданиците си, хора и други, да опазвам мира и законите. Всяко управление изисква и води до неизброими жертви, дори на верни служители. Историята непрестанно поражда сблъсъци и никога не поставя епилог. Едва ли ще бъда запомнен като управника, дал решение на този проблем, защото никой не би могъл да го разреши. Ти, Стен, заявяваш, че управлението ми е автократско. Дори диктаторско. Добре. Каня те да го споделим. Не като мой съратник, защото тогава ти и хората около теб ще сметнете, че се опитвам да те подкупя. Да поделя с теб автокрацията. Не. Предлагам ти пълно и действително разделяне на властта между мен, моя парламент и теб и хората, които решиш да посочиш за свои представители в каквато пожелаеш форма. Освен това ще ти предложа да сключим незабавно примирие и да сложим край на тези кръвопролития. Кратко примирие, за да не бъде изтъкнато, че е използвано от някоя от двете страни, за да се търсят възможности за унищожаването на противника. Готов съм да се споразумеем за период от две И-седмици. В края на този период с теб ще се срещнем. Ще бъдем заобиколени от нашите най-добри съратници и съветници, за да подготвим основите за един нов, обещаващ период от съществуването на Империята. Предлагам също така мястото на тази среща да е Сейличи, родната планета на най-уважаваните, най-неутрални и най-миролюбиви същества във вселената – манабийците. Ще помоля техния изтъкнат гражданин, сър Еку, да посредничи при преговорите. Стен, моля те като благоразумно същество да приемеш великодушното ми предложение. Сега е само в твои ръце да спреш кръвопролитията.
След което екранът угасна.
Взрив от гласове на мостика на „Виктори“. Мълчание, когато всички извърнаха лица към Стен.
Кучият му син, помисли си той.
Този път ни спипа. И няма измъкване. Никакъв начин няма.