Текст книги "Секретний фарватер"
Автор книги: Леонид Платов
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 31 (всего у книги 31 страниц)
Давня таємна зброя
1
Двері за ним зачинилися. Олександр постояв на тротуарі, підвів голову, глибоко, з насолодою дихаючи.
Вересневе небо до щему синє. Просто душу роз’ятрює ця блакить. Та все п’єш її, п’єш – ковток за ковтком!
І воно – небо – дуже високе. Звичайно, не таке високе, яким буває в травні або червні. Тоді все повітря – це небо. Місто пройняте світлом і ніби зависло в ньому, ширяє над землею.
Простора Нева вже дихає осінньою прохолодою.
Почуття в Олександра таке, ніби він вибрався нарешті вгору із задухи підводного човна.
Щойно в управлінні йому дали змогу прослухати запис “доносу із могили”.
– Відгадка таємниці – нагорода хороброму, – піднесено сказав генерал.
Слухали понад годину. І це була нелегка година.
– Чи не зарано виписався з госпіталю? – Прощаючись, генерал занепокоєно зазирнув молодому прикордонникові в очі.
– Ні, я видужав, товаришу генерал.
Але, вийшовши з управління, Олександр ніяк не міг “роздихатися”. Голова гула, як сталь обшивки під ударами пневматичних келепів.
Хотілося б обмінятися з Грибовим враженнями, але професора вдома немає – Олександр телефонував йому з управління.
Як же згаяти решту дня?
Кіно? Стадіон?
Ривчун ревно запрошував Олександра на стадіон.
– Ми, самбісти, – казав він, – виступаємо о дев’ятнадцятій двадцять. Я, знаєш, трохи хвилююся. На кордоні чомусь не хвилююсь, а тут хвилююсь. Коли ти поруч, наче спокійніше. Ти ж щасливчик!
Олександр усміхнувся. Щасливчик! Ось і шубінське прізвисько успадкував. Смішно, звичайно, та все ж лестить.
Дев’ятнадцята година! Час ще є.
Він провів неуважним поглядом чайку, що перетнула Неву, майже черкаючись крилами об воду. Так ніби жебрак прудко прошкутильгав на милицях.
Дуже поволі, без мети, лейтенант рушив уздовж набережної, поринувши в свої думки.
Він думав про те, що батьки, навіть мертві, і далі йдуть поруч синів, дбайливо остерігаючи їх від усього лихого і заохочуючи до всього доброго. На плечі своєму майже фізично відчув зараз вагу руки – сильної і доброї…
О! Був би живий гвардії капітан-лейтенант, скільки б повідав йому сьогодні Олександр! Зрадивши свою теперішню поважну стриманість, знову обернувся б на балакучого захопленого юнгу, який, розповідаючи, нетерпляче заглядає в обличчя командирові, чекаючи схвалення.
А гвардії капітан-лейтенант дивувався б, вставляв репліки або заохочувально кивав головою, широко усміхаючись.
“Отже, радист імперської канцелярії виходив в ефір?” – спитав би він.
“Ми гадаємо, що так, товаришу гвардії капітан-лейтенант. В належний час і на умовленій хвилі…”
Над світом, що здригався від останніх залпів, журливо розлягалася пісенька гамбурзьких моряків: “Ауфвідерзеен, майне кляйне, ауфвідерзеен”.
Відповіді з моря не було…
А Третій рейх уже тріщав скрізь. Крокви прогиналися. Поміст коливався під ногами.
У цьому місці розповіді капітан-лейтенант, певно, трохи посміявся б:
“Але лікар, лікар! Сам себе, виходить, перехитрив?”
Банькатий, з відстовбурченими вухами, донощик видавався у цій ситуації тим дурником в казки, що ревно плаче на весіллі і витанцьовує на похороні.
Його непокоїло здоров’я фюрера, коли тому лишалося жити лічені години.
Він викривав Цвішена, що прагнув сторгуватися з англійцями та американцями, але цим марили й там, нагорі: Герінг, Гіммлер, Деніц – усі, хто готувався замінити Гітлера.
Еге ж, лікар Гейнц одірвався від дійсності. Надто довго блукав у темряві.
А за політичну відсталість належала куля в потилицю.
“Мертвий писав мертвому!” – глибокодумно сказав би Шубін.
Певно, Гітлер уже не раз виймав з шухляди стола пістолет і задумливо роздивлявся його, приміряючись, як вкладатиме до рота, що так багато брехав довірливим німцям і всьому світові.
І Гіммлер, відриваючись од погаданок про змову з янкі, обережно мацав язиком зуба, у дуплі якого замість пломби була капсула з ціанистим калієм.
А якщо примружитись, то можна навіть розгледіти в далечині чергу, що квапливо вишиковується до шибениці в Нюрнберзі, – скоцюрблені, тремтячі привиди колишньої могутності і безмежної зарозумілості Третього рейху.
Але всіх випередив донощик Гейнц.
Із скрученими на спині руками, в розірваному кітелі, він ступив кілька останніх кроків вузькою, звуженою до носа палубою. Позаду Венцель і Курт таскали баластину.
Постріл у потилицю!
“Хто на черзі!” – вигукнули за тисячі миль од шхер.
І Гітлер підвівся на тремтячих ногах із стільця в своєму бункері під руїнами Берліна…
Дехто з пізніших його апологетів силкується нап’ясти йому на голову терновий вінець. Гітлер, мовляв, як герой, поклав загинути під руїнами.
“Ні, – сказав би Шубін, широко усміхаючись, – просто забракло квитків на зворотний переїзд!”
Під монотонне божевільне повторення початкових тактів “Ауфвідерзеен” – море, як і досі, не відгукувалося! – закінчувався розпад держави і розпад особистості.
25 квітня було справлено в бункері містичний, передсмертний шлюб Гітлера з Євою Браун.
Того ж дня на півночі Італії партизани зловили його друга та суперника Муссоліні. Гітлер устиг ще мерзлякувато пощулитися, довідавшись з радіоперехоплення, що “спадкоємця цезарів” після розстрілу повісили вниз головою на шибениці.
А Третій рейх і далі мчав стрімголов слідом за “Летючим Голландцем” – до своєї неминучої загибелі, на каміння, прямо на каміння!
Авжеж, картина, що висіла перехняблено в кают-компанії “Летючого Голландця”, мала багатозначний – провісний смисл!
Гітлер ждав і далі. Настав ранок 30 квітня.
До середини дня він не виходив з радіорубки. Цвішен не відгукувався. І тоді він знехотя вклав до рота цівку пістолета…
2
Олександр нерішуче постояв біля штахетів Літнього саду.
Не одна дівчина, мабуть, співчутливо оглянулася на нього, вбігаючи в браму. І хто ця гордячка безсоромна? Змушує чекати такого хлопця, задумливого і лагідного, до того ж з рукою в черезплічникові!
Він роздумував: посидіти на лавочці чи погуляти мереживними золотими алеями? Але якось не хотілося розлучатися з Невою. Вона текла до моря, густа, лита, вся осяяна сонцем. І Олександрові думки пливли легко й тихо – поруч неї. їм було по дорозі.
У Балтійському морі, на якій-небудь з його численних банок, мріяв Шубін спорудити острів, штучний, складений з уже непотрібних військових кораблів. (Вікторія Павлівна розповіла про “залізний острів” Олександрові).
Це не збулося. Поки що не збулося.
Зате поблизу острова Осмуссар, на захід від Талліна, притоплено й старанно обтичковано німецький лінкор. Це корабель-ціль.
Удень і вночі ширяють над ним наші літаки. Часом за завданням на дистанцію вогню підходять військові кораблі, щоб попрактикуватися з артилерійської стрільби. А іноді прожогом мчать до нього торпеди з білими чубчиками шумовиння.
Корабель не потоне. Його висаджено міцно на грунт.
Перебуваючи на практиці, Олександр не раз проходив повз цей лінкор. Спочатку на обрії поставала пляма – як чорне піратське вітрило. Потім вона оберталася на безформну купу металу. Обриси корабля вже неможливо уявити. Недарма ж по ньому тренуються з року в рік.
І завжди при цьому згадувався “Летючий Голландець”.
Саме він мав би тут бути. Не роки, а століття бовваніти б йому посеред моря нерухомим чорним страховищем. І оточити б його тичками, що застерігали б: “Па зюйд від мене небезпека!”, “На норд від мене небезпека!”, “На вест від мене…”
Але, як завжди, він підставив замість себе інший корабель і втік. Відлежався в своїй Вінеті і втік.
А “донос із могили” так і не дійшов за призначенням. Видно, підручний Гейнца (“зв’язковий”) який-небудь унтер-офіцер з команди човна, прибувши до Вінети, непомітно виніс футляр, і сховав у домовленому місці. Але по футляр не прийшли.
Хто мав прийти? Може, монтер чи механік із “служби Вінети”?
Прикордонники виявили на дні грота чотири трупи в комбінезонах. Ось, імовірно, пояснення того, чому ланцюжок обірвався.
І ще в одному своєму здогаді не помилився професор Грибов.
Угоди між воєнними монополістами можливі тільки на короткий час. Довгий, міцний союз неможливий. Він просто поза природою капіталізму. Захланність рано чи пізно здолає здоровий глузд.
Без сумніву, на таємний архів полювали дві розвідки. Нечутний крос через кордон! Фініш – Вінета!
Мальтієць та альбінос ішли за завданням американської розвідки. Отже, плавець-аквалангіст був посланець конкуруючої сторони – західнонімецьких воєнних монополістів. (Діяли й приватні розвідки – при великих концернах).
Найбільше боялися того, що таємний архів Гітлера попаде до рук росіян. Адже НАТО існувало лише три роки, і Західну Німеччину ще не було прийнято в його члени. Розголошення деяких документів могло завадити складній політичній грі.
Мало того. Західнонімецькі капіталісти хотіли перебігти дорогу своїм американським патронам. Чи поталанило їм у цьому?
Американці прагнули оволодіти таємними планами, щоб їх паралізувати. Німці, навпаки, – щоб реалізувати.
Треба гадати, пройдисвіт Цвішен обійшов і перших, і других.
У Вінеті—три не було і не могло бути ні “Летючого Голландця”, ні “кофрів фюрера”.
Остання радіограма Цвішена, в якій він повідомляв, що покладе човен на дно Вінети, а сам пробиратиметься па захід суходолом, була лише облудою, черговою його дезінформацією. Цвішен залишився вірним собі.
Прихистившись у Вінеті—п’ять, перечасувавши там, розглядівшись, він обрав західнонімецьких господарів. Патріотичні почуття при цьому, звичайно, не відігравали ролі. (Цвішен казав Гейнцу: “Убі бене…”)
Просто західнонімецька марка зрештою піднялася в ціні. Цвішен віддав їй перевагу перед доларами.
Грибов міг навіть більш-менш точно встановити, коли вони сторгувалися. Десь узимку 1951–1952 року.
Улітку ж 1952 року західнонімецькі диверсанти вже не поновлювали своїх спроб промкнутися до Вінети. їм це вже було ні до чого. Як видно, архів Гітлера був уже за сімома замками, в надійних сталевих сейфах.
Проте ані німці, ані їхні американські конкуренти нічого не знали про “донос із могили”, про футляр, в якому містився бодай короткий інвентарний опис всього, що було у “кофрах фюрера”.
Так, таємна зброя… Саме це – найточніше визначення того, що було у “кофрах фюрера”: давня таємна зброя! Бо з найдавніших часів усілякі трутизна і стилет, диверсія, шпигунство, наклеп і провокація незмінно супроводжують будь-яку нову таємну зброю.
3
Олександр тріпнув головою і озирнувся. Він стояв на Двірцевій набережній.
За його спиною пролунали жваві голоси. Це юрма екскурсантів, весело перемовляючись, входила до під’їзду Ермітажу.
Олександр був у Ермітажі дуже давно, ще до війни, разом із своєю школою. Про музей лишилися дуже невиразні спогади, щось схоже на величезну хмару, в яку заходить сонце: багато багрецю й золота.
Багрець і золото? Дуже добре. Його душа потребувала перепочинку.
Олександр увійшов до Ермітажу.
Звідкілясь згори долинав голос, навдивовижу знайомий. Він немовби притягував Олександра до себе.
Попереду гурту йшла дівчина-екскурсовод, невисока на зріст, худенька, але гарна. Рухалася вона дуже прудко.
Нарешті, спинившись біля черепахового столичка, вигадливо інкрустованого, прошитого наскрізь золотим дротиком, дівчина повернулася до Олександра, і він пізнав її. Так! Це Люда, що зичила йому щастя.
Вона пояснювала дзвінким голосом, виразно жестикулюючи маленькими руками.
Із задоволенням і гордістю довідався Олександр, що Ермітаж має найбільше в світі зібрання картин Рембрандта – двадцять п’ять полотен! До Ленінграда приїздять мистецтвознавці навіть з Голландії, щоб вивчити картини свого земляка!
А ця смарагдово-зелена малахітова ваза – витвір уральських умільців, що старанно підбирали і наклеювали малахітові шматочки один до одного, щоб вийшов потрібний візерунок!
Так, праця! Самовіддана, задля мистецтва, отже, задля радості й щастя багатьох поколінь людей!
Дивіться-но, чудо XVIII століття – гобелен! Скільки зусиль вкладено в нього! Найздібніший майстер міг виткати за рік не більше одного метра такого килима. Протягом усього свого життя він створював тільки один—два гобелени.
Але ж праця людська і війна несумісні, вони суперечать одна одній! Страшенна безглуздість руйнації, пов’язаної з війною, постала особливо ясно перед Олександром в Ермітажі.
Як же так? Працювати все життя, недосипати ночей, поступово сліпнути над своєю роботою, створити, зрештою, шедевр – згусток сонячного сяйва, і тільки для того, щоб усе це за якусь частку секунди обернулося на попіл?..
А дівчина тим часом розповідала про блокаду, про те, як зберегли скарби Ермітажу від німецько-фашистських снарядів.
Багато чого було завчасно евакуйовано в глиб країни. Лід твори мистецтва подавали цілі состави, хоч кожен вагон був на обліку. А те, чого не встигли вивезти з міста, заховали в його підвалах.
І тут Люда побачила Олександра, що слухав її з такою ж увагою, як і інші.
Кров ударила дівчині в обличчя, гарячою хвилею залила шию, руки – вона зашарілася так, як це можуть тільки дуже світлі блондинки, спалахнула вся, наче сніп соломи на вітрі.
Олександр збентежено кашлянув. Ще подумає, що він прийшов до музею заради неї!
А вона, певно, так і зміркувала, бо її очі запроменіли ще яскравіше – просто заряхтіли, як дві зіроньки.
Коли екскурсія скінчилася, Олександр підійшов до дівчини.
– Доброго здоров’я! – сказав він трохи ніяково, а тому голосніше, ніж годилося б. – Ось де, виходить, ви осіли! В Ермітажі!
Вони вийшли на широкі мармурові сходи.
– У вас ще є екскурсії?
– Ні. Я скінчила роботу.
– Дозвольте, я трохи проведу вас?
– Добре. Тільки візьму плащ. Я швидко.
Олександр чекав, спершись ліктями на поручні сходів.
Це були високі, красиві сходи. Колись вони називалися посольськими, тому що в дні “найвищих” прийомів по їхніх мармурових східцях спроквола піднімалися й спускалися чужоземні дипломати, вилискуючи пластронами манишок або розшитими золотом мундирами.
Тепер сходами збігали юрмою екскурсанти.
Та ось на горішній площадці з’явилася Люда. Вона справді одяглася швидко, але сходила не поспішаючи. Темно-зелений плащ дуже личив їй. Волосся старанно зачесане.
Спускаючись, вона, не зводячи погляду, дивилася на Олександра. Він навіть злякався, що вона спіткнеться і впаде, і ступив їй назустріч.
Почувся веселий перестук каблучків. З бічних дверей вибігла зграйка дівчат. Щебечучи: “Людонько-Людусько, Людонько-Людусько!”,—вони обступили, завертіли свою супутницю, ніби причепурюючи, показуючи Олександрові з усіх боків. І кожна лукаво-грайливо, знизу догори, позирала на високого моряка.
Фр-р! І різнобарвна зграйка відлетіла так само зненацька, як і з’явилася.
Дівчина видавалася трохи збентеженою.
Взагалі Олександр не був дуже проникливий. Але тут на нього спало щось ніби натхнення.
Він збагнув: дівчину вперше в житті очікує після роботи хлопець, і подруги раді за неї.
4
Вони, так само поруч, поважно вийшли з Ермітажу.
І зупинилися, побачивши ніби віддзеркалення його багрецю й золота на протилежному березі Неви. Силует міста був забарвлений у червоні, блідо-рудуваті й фіалкові тони, чітко вирізняючись на тлі низьких жовтих хмар.
Люда, певно, порівняла б місто з казковим птахом Фенікс, що в яскравому пір’ї зводиться з тліючого попелища. Але Олександр був моряк. Йому уявлялося, що це ескадра. Вишикувавшись кільватером, вона пропливає перед ним. Він пізнавав окремі “кораблі” за їхніми характерними обрисами, за “щоглами”: шпилем Петропавловської фортеці, вежами мечеті, Ростральними колонами біля Військово-Морського музею. Ленінград повільно плив униз по річці – на вест.
Олександр перевів дух.
– Тіціана б сюди, – пробурмотів він. – Тіціан це, либонь, намалював би.
Люда поривчасто обернулася до свого супутника.
– Слухайте! – сказала вона. – Це дивовижно. Мені здається, що ми вже йшли так. Нева, по-моєму, теж була.
Олександр насупив чоло.
– Авжеж, щось нібито справді, – непевно погодився він, потім додав бадьоріше: – Але це буває, знаєте! Рефракція пам’яті! Психологам відомі такі випадки…
– Ах, психологам уже відомі, – розчаровано повагом промовила дівчина.
Вони минули Двірцевий міст.
– Ні, ми таки десь зустрічалися, – вперто сказала Люда. – Ще до театру. Якби я вірила в метампсихоз… Ви не можете мене пригадати?
Олександр похитав головою.
– Неодмінно постараюсь, – пообіцяв він. – Мені б частіше зустрічатися з вами для цього. Раз на рік замало, чи не здається вам?
– Ми бачилися ще на площадці трамвая, – з м’яким докором нагадала Люда. – Ви вже забули?
– Хіба я можу це забути? Ви тоді побажали мені талану!
– І допомогло?
– Еге ж. Велике спасибі.
– А в чому вам поталанило?
– О!.. В спортивних змаганнях! Я підводний плавець.
Люда помовчала.
– Мені, виходить, не можна знати. Я не буду. Але у вас рука в черезплічникові. Дуже болить?
– Дурниці. Забився об стінку басейну, коли стрибав… Ні, справді, Людочко, у вас легка рука!
Юнак і дівчина повільно йшли вздовж Неви.
Мідний вершник не звернув на них ніякої уваги. Він, як завжди, був зайнятий тим, що, сидячи на коні, хазяйським жестом простягав над майданом руку і зосереджено дивився поверх голів перехожих.
– Сьогодні якось дивно на душі, – признався Олександр.
– Поганий настрій?
– Навпаки, гарний. Та не було з ким поділити його. Він мимоволі наголосив на слові “було”.
– Розумію, – квапливо сказала Люда. – Якщо поділишся з ким-небудь горем, то зменшуєш його наполовину. А поділишся радістю – збільшиш її вдвічі.
– Ви кмітлива, – промурмотів Олександр вдячно. – Дуже правильно міркуєте. Ви розумієте мене з півслова.
– Кмітлива? А я не знаю, розумна я чи ні. Хіба той, хто прочитав багато книжок, уже розумний? Але я була під час блокади в Ленінграді.
– О! То ви знаєте, що таке життя.
Він сказав це – і замовк.
Йому спало на думку щось дивне. Він подумав, що є потаємний, незрозумілий навіть для Грибова смисл умовного сигналу “Ауфвідерзеен”, – Вікторія Павлівна називала його лейтмотивом “Летючого Голландця”.
“До побачення! До побачення! – повторювали Цвішен та його команда, йдучи в туман чи на дно. – Ми ще зустрінемося з вами. Ми повернемося!”
Але не можна було дозволити їм повернутися!
Ніколи не повинен виплисти цей корабель-привид, який віщує смерть багатьом людям, на топах своїх щогол несе жах і безум, немов ті бліді хисткі вогні святого Ельма!
Дівчина звела на Олександра очі.
– Ви стали серйозним, – сказала вона. – Згадали ту війну і подумали про нову?
– Це дивовижно! Ви розумієте мене, навіть коли я мовчу!
Всю свою увагу Олександр зосередив на супутниці і тому не помітив Грибова.
Той стояв на протилежному боці тротуару, спершись на ціпок.
Ледве закінчилася прокладка курсу, як одразу з’явився і ціпок. Але Грибов тримав його незмінно в лівій руці, щоб правою можна було вітатися.
До нього долинуло:
– Сьогодні не можу. Я не попередила вдома.
– А завтра? Добре б нам зранку на Кіровські острови! Я у відпустці.
Грибов стояв і довго дивився їм услід.
Двоє повільно йшли вздовж Неви назустріч заходові.
А хмари на обрії зсувалися і розсувалися, міняючи обриси. Багрець поступово вицвітав. У розривах між хмарами все частіше проглядало чисте смарагдово-зелене небо – прикмета того, що завтра погода буде гарна.