Текст книги "Горить свіча"
Автор книги: Владимир Малик
сообщить о нарушении
Текущая страница: 9 (всего у книги 29 страниц)
Ніхто на нього не звертав уваги, аж поки боярин, вийшовши з дверей і спускаючись на сходах вниз, не загукав:
– Швидше, хлопче, швидше! Діло спішне! Ходи сюди! Добриня прискорив крок, відчуваючи, як сильніше забилося серце.
Та й як воно могло не забитися, коли Янка, швидко повернувшись до нього, раптом з несподіванки скрикнула і почала бліднути. Тіло її напружилося, по-дитячому ніжна шийка витягнулася, а тонкі руки в білих бебряних[55] рукавах стрепенулися, мов лебедині крила. Здавалося, вона от-от кинеться йому навстріч.
Це помітили всі. Бояриня Анастасія почала червоніти від гніву, очі її округлилися, стали злими. Микола і Степан переглянулися: для них це була новина. Вони не вірили своїм очам. Янка, їхня сестриця-коза, закохалася? І в кого – в смерда? Вони лупали очима, але мовчали.
Дмитро заховав усмішку у вусах.
– Що? Не чекали гостя? Я й сам, признатися, не чекав. Та трапилося сьогодні чудо: упізнав його серед князівських в'язнів, яких ми випустили з порубу. А вам не сказав, щоб потішити несподіванкою.
– Міг би й сказати, – буркнула невдоволено бояриня і поглядом показала на Янку, що все ще не могла отямитися від потрясіння. – Міг би й сказати!
Добриня зупинився, мовби хтось штовхнув його в груди. Він не сподівався такої зустрічі. Він гадав, що ніхто не здогадується про ті взаємини, що склалися між молоденькою бояришнею і ним, про їхні почуття, ще не висказані і неясні для них самих. А виходить, бояриня все помітила, все знає. Невже Янка їй сама розповіла? Чи нині мимовільно викрила себе, побачивши його?
Під серцем у нього похололо. Він розумів, яка прірва лежить між ним і Янкою, смердом і донькою боярина. Тут не тільки можна знову потрапити в яму, а й голови позбутися!
Як же йому повестися? Що сказати?
Всі дивилися на нього, і він не міг далі мовчати. Тому, схиливши у поклоні голову, хрипко промовив:
– День добрий вам! Я радий всіх вас бачити при здоров'ї!
І, випроставшись, проникливе глянув спочатку на Янку, а потім на бояриню. Стояв перед ними схудлий, змарнілий і не відав, що від того виглядів і стрункішим, і молодшим, ніби мав не двадцять п'ять літ, а дев'ятнадцять чи двадцять. Йому до лиця був Степанів одяг, у який нарядила його кухарка, і в ньому він нічим не відрізнявся від боярських синів. Навпаки, – вигравав у порівнянні з ними, бо був тонший у стані і ширший у плечах, а обличчя мав виразне, різко окреслене, мужнє, на якому особливо чітко виділялися під чорними розкриленими бровами розумні, людяно-добрі, проникливі очі. Їх погляду не витримала навіть бояриня Анастасія і з досадою опустила голову.
Він хотів також подякувати бояринові за доброту, яку той проявив до нього, забравши з порубу на княжому дворі і надавши змогу прибрати пристойної людської подоби. Але тут на Софії ударив гучний урочистий благовіст, і Дмитро рушив до воріт.
– Ходімо вже! Ходімо! Бо й так запізнилися – не протовпимося наперед! Всі заспішили за ним.
– Щось трапилося? – звернувся Добриня до Миколи, що опинився поряд.
– Щойно нас повідомили, що в місто в'їхав з дружиною новий князь – Ростислав Мстиславич Смоленський. Для всіх це така несподіванка! Адже його ніхто не кликав і не ждав!
– Мабуть, таки хтось повідомив, що старий князь помер? От і приїхав!
– Не без того.
На майдані, перед собором, вже копошився багатотисячний людський мурашник. Тут можна було побачити і чоловіків, і жінок, і старих, і малих, бояр в оксамитових каптанах і старців у лахах, з торбинами через плечі, ремісників у шкіряних фартухах і ченців у довгих чорних рясах, товстих червонощоких купчих у рясних спідницях і нестрижених смердів у плоскінних штанях та личаках.
Люди все прибували і прибували, і кожному хотілося пробитися наперед, щоб на власні очі уздріти нового князя і його почет.
Князь стояв на паперті в оточенні своїх бояр, а також і тих київських, які чи то мешкали поблизу, чи були попереджені про його прибуття загодя і встигли зайняти почесні місця біля самого собору. За ними видиілася сторожа в повному військовому обладунку, а кінна дружина, що вишикувалася в бічних вулицях та по обидва боки майдану, теж була напоготові по першому знаку ринутися князеві на підмогу. Він сторожко зиркав на киян. Мабуть, зважував – чи приймуть? Чи доведеться тікати? Бо ж прибув, вважай, самозванцем, якщо не врахувати поспіхом написаної цидулки тисяцького До-мажира з вісткою про смерть Володимира Рюриковича і запрошенням на Київський стіл. Та інших підписів, окрім Домажирового, на цидулці не було, тому Ізяслав не без підстав почував себе самозванцем, а самозванця, як це нерідко бувало, кияни могли і не прийняти. Його бояри і ліпші мужі теж відчували себе невпевнено і трималися один побіля одного, ніби готувалися до відбиття нападу: на головах – шоломи, правиці – на держаках мечів. Щоб не штовхатися в тісняві, Дмитро зупинився.
– Стіймо тута. Що треба, побачимо і почуємо звідси. Дзвони на дзвіниці раптово обірвали своє урочисто-веселе гучання, і тоді на майдані поволі почав улягатися людський гомін.
Князь ступив кілька кроків наперед, піднявся на якесь невидиме здалеку підвищення, підняв руку і почекав, поки настане тиша.
Був він худий, гостроносий. Довга руда борода закривала половину грудей і передню частину золотого ожерел-ля, що було знаком приналежності до князівського роду, а в бою, надіте поверх кольчуги, захищало горло і шию.
Коли всі затихли, він голосно – на весь майдан – вигукнув:
– Доброчесні кияни і киянки! Бояри київські, ліпші мужі, купці і весь люд київський! Предостойний єпископе і весь клір! Князь великий київський Володимир Рюрикович в бозі упокоївся. Київ осиротів, і я прибув сюди, щоб посісти Золотий Київський стіл і стати вашим князем!
Кияни мовчали. В інший час, може, знявся б галас, хтось би ремствував, протестував, хтось би підтримував криком. Але сьогодні, нажахані страшною загрозою Батиєвого нападу, ніхто й рота не відкрив. І не тому, що довкола стояла князівська дружина і її хтось боявся, а тому, що ця – хай і невелика – дружина могла пригодитися для захисту Києва.
Ростислав розцінив мовчання як згоду.
– Дякую вам, кияни, за честь! Обіцяю всім захист від ворога, добробут і справедливий суд! Хтось попереду гукнув:
– Слава князеві Ростиславу!
Наперед виступив тисяцький Домажир і підніс князеві на золотому блюді хліб-сіль, а єпископ дав поцілувати великого срібного хреста.
В цей час дзвонар на дзвіниці знову вдарив у дзвони, і князь у супроводі бояр, єпископа та кліру рушив до широко розчинених дверей собору – відправляти урочистий молебень.
11
Того ж дня, ввечері, боярин Дмитро сидів у своїй кімнаті за столом. Перед ним лежав невеликий аркуш пергаменту, стояв каламар з чорнилом, а в руках він тримав біле гусяче перо.
Ввійшла бояриня Анастасія і сіла насупроти – на ліжку. Була вона, незважаючи на літа, моложава, гарна і горда жінка, з пишними чорними косами, в яких ще не зацвіла сивина, і темними глибокими очима. Знаючи, що боярин кохає її, як і в молодості, і любить, як дбайливу матір його дітей, користувалася іноді своїми чарами і своїм впливом, щоб домогтися свого.
З цим і прийшла.
– Дмитрику, – почала лагідно, – невже ти хочеш занапастити нашу єдину доньку?
Дмитро поклав перо і здивовано підняв на неї очі.
– Не говори загадками, люба. Що ти маєш на увазі? Кажи!
Анастасія нахмурила брови.
– Хіба ти не бачиш, що Янка загубила голову через цього зайду-смерда, якого ти не знати з якої причини пригрів біля серця?
– Через Добриню?
– Так.
– Ну, вже й загубила! Вона ще дитина! Може, й закохалася. То й що? Через півроку чи рік це кохання розвіється, як дим!
– А якщо не розвіється? Янка, сам знаєш, дівчина незвичайна – гаряча, як вогонь, що візьме собі в голову, того й клином не виб'єш. Та й довірлива дуже. А він може скористатися з цього і... Ой, боюся я! Нерівня він їй – смерд! Та й старший на цілих десять літ!
– Я теж старший за тебе на десять літ, та й нічого, живемо, слава Богу! – усміхнувся Дмитро.
– Ти боярин, а він смерд! Чому ти не хочеш зрозуміти цього? До Янки сватається молодий Домажирич – ось хто їй до пари! Боярин, єдиний син, усі статки-маєтки залишаться йому! А Янка, як остання дурепа, гарбуза йому піднесла! І через кого? Через половецького конюха, татарського раба, простого смерда! Ганьба яка!
Дмитро підійшов до жони, сів поряд, обняв за плечі.
– Настуню, про що ти мовиш? Коли б ти тільки знала, в який час ми живемо, яка розпука і тривога кожного дня холодить моє серце! Які грозові хмари збираються над нами! Коли б ти тільки знала це, то не затівала б цієї розмови!
Анастасія підвела на нього очі. Злякано кинулася.
– Що ж трапилося? Що з тобою?
– Зі мною нічого. А з нами всіма, з Києвом, з народом усім як не сьогодні, то завтра скоїться біда! Хіба ти не відчуваєш, що ми стоїмо на краю прірви, страшної прірви? Якщо ми в неї впадемо, то вже не виберемося! Хіба у тебе немає відчуття, що кожної миті наше життя може обірватися.
– Боже! Про що ти говориш! – сплеснула руками бояриня.
– Степ заворушився, мила, гуде, двиготить! Щось там робиться таке, що нагонить на мене жах. Чорні клобуки з Росі і наші люди з Княжої Гори[56] та Дівиці[57] повідомляють, що вже майже всіх половців татари перебили або взяли в полон. Тепер між Батиєм і нами ніхто не стоїть! Отже, надходить наша черга! А ти сушиш голову примарними страхами! Доччиним коханням!.. Та, може, і ми, і вона приймемо завтра мученицьку смерть! Може, Янці судилося стати рабою чи наложницею поганина-степовика! Ось про що я думаю щодня і щогодини! І в таку хвилину ти примушуєш мене власною рукою вирвати з Янчиних грудей святий вогонь кохання і затоптати його!.. Я теж не сліпий і бачу все. Спочатку хотів було вчинити так, як ти радиш. Та, подумавши і уявивши, що нас чекає, зупинився. Жаль мені стало дівчинки нашої – ще й життя не бачила, тільки почала розквітати, а вже над її головою збираються грозові хмари. Навіщо ж іще і я завдаватиму їй горя? Тож хай буде те, що має бути! Хай наше любе зернятко-доцюнятко не зазнає від нас лиха, а живе своїм життям і своїми почуттями, бо інших радощів їй, може, не судилося зазнати.
– Дмитре! Мені страшно! Що ти мовиш?
– Я вже подумую про те, щоб відіслати тебе з Янкою, невістками та онуками з Києва. Десь у тихе далеке місце, куди б не дісталися татари. Але – куди? У Новгород, Полоцьк чи Галич?
Анастасія з жахом дивилася на чоловіка.
– Ми нікуди не поїдемо з Києва! І Янки не пущу, і внуків! Якщо помирати, то разом! Ні, ні, не поїдемо ми нікуди! І – що Бог дасть! Хоч і смерть!.. Ні, ні – з Києва ні кроку! Де ще є вищі і міцніші вали та більше людей? Якщо Київ не вистоїть, то яке ж місто вистоїть? Дмитро поцілував її в голову.
– Будемо сподіватися на це, люба. От тільки наш новий князь – не та людина, що потрібна зараз Києву. Я знаю його – не зуміє він захистити нас. Як тільки запахне смаленим – накиває він п'ятами з Києва і залишить нас напризволяще, як і князь Михайло Всеволодович.
– Що ж нам робити?
– Пишу в Галич князеві Данилу Романовичу – хай візьме Київський стіл. Він єдиний, хто має силу військову і військове уміння. Більше нікого не бачу... Ти йди – спи, а я трохи ще посиджу, бо час не жде – треба поспішати.
Анастасія прихилила голову до Дмитрових грудей – тихо заплакала, а потім, поцілувавши боярина в голову, мовчки вийшла з покою.
...Другого дня, вранці, коли сім'я поснідала, Дмитро вийняв з-за пазухи невеличкий аркушик пергамену і поклав перед собою.
Всі мовчали. Давній звичай не велів вставати із-за столу раніше господаря. Та й відчувалося, що він хоче сказати щось важливе.
Боярин розгладив рукою пергамен, глянув на синів.
– Тут ось лист до князя Данила. Я пишу: "Наш благодійнику, княже Даниле Романовичу! Аще одержиш це послання, то знай: князь Великий київський Володимир Рюрикович помер, а його стіл посів князь смоленський Ростислав Мстиславич, онук Давидів, четвероюрідний брат твій. Але ти, княже, старший за нього в роді княжому – і стіл київський по праву належить тобі. Прийди і сядь на ньому! І захисти нас від богопротивних мунгалів, нарекомих татарами, від царя їхнього Батия! А писав це в літо 6749 Дмитро, боярин київський". Ось так... Цього листа треба відвезти в Галич – і якомога швидшеї – Він знову глянув на синів, що сиділи по другий бік столу. – Доведеться їхати комусь одному з вас, бо лист дуже важливий. Якщо його перехоплять люди князя Ростислава, то не зносити мені голови. Та й гінцеві теж. Отож вибирайте з-поміж себе – хто поїде? Ти, Степане? Чи ти, Миколо?
Сини, переглянувшись, мовчали. Видно, нікому з них їхати в таку несподівану і небезпечну дорогу не хотілося. Бояриня Анастасія, збліднувши, скрикнула:
– Дмитрику, а може, якось обійдеться без листа? Може, хай уже залишається в Києві князь Ростислав? Дмитро сумно усміхнувся.
– Ні, мати, не обійдеться! Листа треба допровадити в Галич і передати у власні руки князеві Данилу! Отже, їхати хтось мусить!
– Тоді дозволь мені, боярине, – тихо промовив Добриня, який упродовж усього сніданку жодним словом не встрявав у розмову і навіть намагався не зустрітися поглядом ні з Янкою, ні з бояринею Анастасією.
– Тобі? – здивувався Дмитро. – Та чи ти розумієш, що береш на себе?
– А чому ж не розумію? – Добриня сумно усміхнувся. – Шлях далекий, небезпечний і важкий. Але не сумнівайся в мені, боярине, я звик до всього. Доберуся і до Галича! Дозволь!
Анастасія стрепенулася, очі її блиснули радістю.
– А чому б і ні, Дмитре? Хлопець звик до незгод! Хай іде! Йому навіть безпечніше, бо його ніхто не знає, а Миколу та Степана знає увесь Київ...
– Воно-то так, – вагався Дмитро. – Але...
Тут втрутилася Янка.
– Тату, дозволь Добрині поїхати – він добереться до Галича і щасливо повернеться назад. Чує моє серце! Дмитро переглянувся з бояринею і засміявся.
– Ну, якщо чує твоє серце, тоді я згоден. Хай їде Добриня! Зараз я накажу приготувати все потрібне для дороги – і в путь!
– Дякую, боярине, – підвівся Добриня. – Я радий, що можу прислужитися тобі. А ще радий тому, що сьогодні надвечір доберуся додому, в Калиновий Кут. Там, мабуть, мене вже і не ждуть...
12
Минув місяць. Одного літнього дня, в післяобідню пору, по битому шляху з Білгорода до Києва поспішала кінна дружина галичан.
Довкола шляху стояв ліс. Пахло суницями. Попереду їхало двоє – князь Данило та Добриня. Хоча їх ніхто не міг підслухати, розмова велася впівголоса, бо була серйозна і важила багато.
– Вже скоро Київ. Як же безперешкодно в'їхати в нього? – спитав князь. – Якщо дозорці Ростислава здалеку помітять нас, то зачинять ворота. А тоді що? Брати місто приступом?
Добриня заперечив:
– Приступом не візьмемо, князю. У Ростислава Мстиславича дружина невелика, зате міські вали могутні. Як їх узяти? Менгу мав значно більше війська, ніж у тебе, та й то відступив... Ні, треба придумати щось інше!
– Що ж?
– Не знаю... Мабуть, мені варто поїхати попереду до боярина Дмитра, а він уже щось придумає.
– Згоден з тобою. А як же ми?
– Поки дорога йде лісом, дружину з Києва ніхто не побачить, а на підході до міста, біля Кудрявця, заховайтеся в заростях і ждіть мого знаку – я двічі ударю в дзвін. Тоді чимдуж мчіть до воріт...
Князь задоволене оглянув ставну постать свого співрозмовника, похвалив:
– А ти молодець! Розумно намислив! Зробимо так, як ти кажеш, – їдь до боярина Дмитра! Я ждатиму твого знаку.
Добриня приклав руку до грудей, мовчки вклонився і вдарив ногами коня.
Широка дорога незабаром розгалузилася на дві – одна повела вгору, до Білгородських воріт, а друга повернула праворуч – низом, понад Либіддю, до Золотих. Добриня поїхав прямо, піднявся на гору, поминув ремісницький посад, густо забудований і чималими будинками, і халупами, і різними майстернями, і опинився на майдані перед Білгородськими ворітьми. Тут було людно. Одні входили в місто, інші виходили. Немолодий рудобородий страж преспокійно дрімав собі, сидячи проти сонця на лаві під стіною. З вежі звисала йому до колін вірьовка: смикни – і вдарить на сполох дзвін. При боці – меч, а щит і спис лежали просто на землі.
Добриня скочив з коня – наблизився. Чому така безпечність? Чому лише один страж біля воріт? Інші сплять у сторожці чи гайнули кудись?
Він зазирнув у сторожку – ніде нікого. Дивно!
Глянув на Іудейські ворота, до яких вела пряма широка вулиця, – відчинені. І теж жодного стража не видно.
Вийшов знову на майдан – вартовий, як і раніш, посопував носом, вряди-годи, не розплющуючи очей, відмахувався від мух, що роїлися біля заслиненого рота. Ледь помітний подих вітерцю доніс від нього сильний запах пива.
Так от воно що! Мабуть, варта набухалася і розійшлася хто куди, а цей залишився на чатах...
Добриня замислився. Що робити? їхати до боярина Дмитра чи самому впоратися з цим сплюхою? Їхати до боярина – згайнувати дорогий час. І хтозна, що буде потім. А тут така слушна нагодаі
Він сів поряд зі стражем, обняв його попід руки – легенько струснув. Той буркнув спросоння:
– Це ти, Саво? – Але очей не розплющив.
– Я, – глухо відповів Добриня. – Може, подрімаєш у сторожці? А я тим часом посиджу замість тебе.
– Умгу, посидь...
– То тримайся за мене! Вставай От-так! Ходімо! Страж ледве плутав ногами. Добриня перекинув його руку собі через плечі і так дотягнув до дерев'яної сторожки, що приліпилася біля внутрішнього боку міського валу. Там поклав на низький піл для спання, засланий якоюсь кожушиною, зачинив двері і взяв їх зовні на засув.
Ну, от – півділа зроблено. Тепер треба подати сигнал князеві і дочекатися, поки він з дружиною вступить у Київ. Тільки б якась випадковість не стала на перешкоді!
Добриня повернувся на майдан, сів на лаву і, ніби ненароком, двічі сіпнув за вірьовку. Протяжно, басовито загув дзвін.
Люди оглянулися на всі боки, підвели голови вгору, але всюди було спокійно. Страж дрімав собі, повісивши голову, вірьовка лежала на його плечі. Отже, сп'яну, мабуть, – так можна було подумати. І кожен поспішив по своєму ділу.
Та незабаром загула земля – із долини на гору, де кінчалося передмістя, виринув загін вершників. Він мчав щодуху – і перехожі сипонули врозтіч з-поперед кінських копит. А гул наростає, наближається – вже видно, як має червоне корзно князя Данила. Вже чути, як хропуть, як важко дишуть зморені коні.
Тоді Добриня схопився з лави і скочив у сідло. Приєднався до галичан.
– Шлях вільний, князю! Вперед!
Вони без перешкод промчали Білгородські, Іудейські, Софійські ворота і ввірвалися на Бабин торжок – оточили великокнязівський двір. Приголомшені несподіваним нападом, дружинники смоленського князя не вчинили ніякого опору – здалися відразу.
– Де ж князь Ростислав? Знайдіть його! Приведіть сюди! – гукнув Данило.
Гридні метнулися в терем – невдовзі вивели на майдан переляканого князя Ростислава, і він покірно схилив голову перед переможцем.
– Пробач, брате Даниле, зайняв я Київ не по старшинству. Тепер прийшов з повинною – здаюся на твою милість.
Закам'яніле Данилове обличчя трохи розпогодилося, але голос прозвучав суворо:
– Ну, що ж – повинну голову і меч не січе... Відведіть князя в терем до пори до часу!
13
Не гаючись ні хвилини, Добриня притьмом помчав до боярина Дмитра. На стукіт в оглядове віконце виглянув дворецький Никодим.
– Добриня! – вигукнув зраділо і відчинив ворота. – Де ти стільки пропадав? Боярин уже питав – чи не заявлявся? Для чогось ти йому дуже потрібен. Казав: прибуде – відразу до мене! Та й моя стара зрадіє: полюбили ми тебе, мов сина!
Добриня розчулено обняв старого, суворого на вигляд чоловіка. Він знав, що у Никодима та Горпини немає дітей, що вони одинокі, але не сподівався на такі щирі, навіть батьківські почуття до себе. Очі його зволожилися.
– Дякую, вую Никодиме! Дякую за добрі слова! Ви теж для мене як рідні! – Тут він помітив біля конов'язі осідланих коней. – Чиї то? У боярина гості?
Никодим дещо зневажливо махнув рукою.
– Е-е... Набиваються в гості... Тисяцький Домажир з сином. Уже вдруге приїжджають. Чув, хочуть молоденьку бояришню висватати.
Добриню мов хто вдарив по серцю.
– Ну, й що? Висватали?
– Який біс знає! Нам же того не кажуть... Бачу тільки – з обіду сидять... Наше діло – вівса коням завдати, сіна, води, ворота зачиняти та відчиняти, а їхнє – боярське...
Яке боярське – не сказав, хоч і бубонів ще щось. Та Добриня вже не чув. Або ж чув – та ніщо вже не доходило до його свідомості, бо був оглушений несподіваною звісткою.
Янка виходить заміж! Виходить заміж! Янка виходить заміж!
Усього сподівався – тільки не цього.
Не хотілося вірити! Навпаки, хотілося думати, що це лише поганий жарт, хворобливий сон, якась бридка омана. Однак підстав не вірити немає. Никодим – прямодушний чоловік і сказав те, що знав, правду.
Він гірко в душі усміхнувся і незлобиво, з болем покепкував з себе: "Гм, а чого ж ти хотів, на що сподівався? Що вона уподобає тебе? Тебе – смерда? Ждатиме тебе – половецького кощія[58]? Смішний ти, хлопче! Як така безглузда думка могла залізти тобі в голову? І як ти насмілився навіть думати про таке? Віл коневі – не товариш! Брага меду – не рідня! Смерд бояришні – не рівня!"
Та тут в його уяві раптом випливли, мов з туману, глибинно-темні Янчині оченята. Як вони поглянули на нього! Ніби заглянули в саму душу! Від того погляду навіть холодний камінь забризкав би іскрами і загорівся б, як смола! А в нього ж у грудях не камінь, а живе гаряче серце! Невже ж воно помилилося? Дало себе обманути? Так ні ж! Був той погляд, був! І сорочка вишивана була! Хіба б він, смерд, посмів без усього цього на щось надіятися? Хіба б міг сподіватися, коли б Янчині очі, сповнені якихось неясних, невисловлених, затаєних почуттів, не сказали йому того, що творилося у дівчини в серці і чого не міг, чи не хотів, чи боявся сказати її язик?
Із заціпеніння його вивів далеко не лагідний голос Никодима:
– Гей, хлопче! Ти часом не оглух? Чого стовбичиш, питаю? Іди до боярина! Він казав же... І не дивись, що там гості, іди!
Добриня прочумався.
– До боярина?.. Ах, так, до боярина... Авжеж треба!.. До боярина...
Він струснув головою, ніби скидав з себе якесь сатанинське навождення, що забило йому памороки, затуманило розум, і важко зітхнув. Авжеж, він повинен іти до боярина і повідомити, що наказ його виконано і що князь Данило у Києві. І ніякі гості, що п'ють-гуляють за боярським столом, не повинні перешкодити йому зробити це! Навіть якщо це сам тисяцький, що приїхав висватувати Янку за свого сина!
14
Тим часом у боярських хоромах розмова підходила до кінця. За столом, заставленим мисками та кухлями, сиділо п'ятеро: боярин Дмитро з бояринею та дочкою, а з другого боку – тисяцький Домажир з сином. Всі були збуджені, схвильовані. Янка витирала сльози, на зблідлому Іворовому обличчі то з'являлися, то зникали рожеві плями.
Дмитро мовчав, похмуро дивлячись у куток кімнати, бояриня, насупившись, кусала губи. Тисяцький Домажир, не приховуючи роздратування, нагнув, як бугай, ситу почервонілу шию і, дивлячись поперед себе у напівпорожні миски, сердито кидав словами:
– Не сподівався я такого сорому, Дмитре, не сподівався! Минулого разу, коли тебе не було вдома, ми з бояринею Анастасією майже домовилися, а сьогодні ти раптом – назад! Бояриня Анастасія, пробач мені, має тверезий розум і тверде чоловіче серце, а ти... Вона сказала – віддам! І на цьому стоїть! А ти, коли дочка розпустила нюні, сам пустив сльозу. Негоже так!
Він на якусь мить замовк, і цим скористалася бояриня.
– І я так думаю, Дмитре, – сказала з притиском. – Янка б погодилась, коли б ти підтримав мене! Бо як це так, щоб діти не слухалися батьків! Скажи – і піде! Або хоча б перенеси заручини на осінь. Не кажи зараз – ні!
– І восени я не піду! – вигукнула Янка. – Хоч на вірьовці тягніть – не піду! Не хочу! Та й молода я ще!
У неї був, видно, материн норов – твердий, упертий. Вона закусила губу і відвернулася, витираючи невеликими кулачками сльози з очей.
Дмитро осудливо глянув на жону і тихо промовив:
– Гаразд. Щоб припинити цю неприємну для всіх нас розмову, я не скажу зараз – ні. Побалакаємо ще восени. Тоді і Янка стане старшою, і ми, може, будемо інакше думати. Але наперед скажу – останнє слово і восени буде за нею!
– Дмитре! – вигукнула Анастасія. – Ти знову своєї! Коли б не твоя упертість або, швидше сказати, коли б не твоя не гідна чоловічої статі доброта, що притаманна більше жіноцтву, ніж чоловікам, то ми б незабаром і весілля зіграли!.. Давай скажемо дорогим гостям просто:
"Приходьте восени – то й пов'яжемо рушники!"
– Мамо! – схопилася Янка. – Мамо!..
Тут рипнули двері – і несподівано для всіх на порозі виросла ставна постать Добрині. Його з'ява вразила всіх, мов громом. У покої стало враз так тихо, що було чути, як б'ється і дзижчить у вікні муха.
Добриня зробив наперед два кроки і мовчки вклонився. Привітання застряло йому в горлі, і він не міг його вимовити.
Мовчанка затягувалася.
Янка завмерла і ще дужче зблідла. Однак Добриня помітив, як у її зіницях спалахнула раптово шалена радість, ніби його прихід означав для неї несподіваний порятунок.
Домажир сидів з розкритим ротом, і з його ситого лиця та буйволячої шиї хутко зникав сердитий рум'янець. А що він був не дурень, то домізкував, що цей молодик і є причиною невдачі в цих нещасливих заручинах, а також, що найприкріше, причиною сорому та досади, яких він щойно зазнав. Він подумав, що десятник Доман недарма запроторив його в поруб, і пошкодував, що щасливий випадок допоміг парубкові звідти вибратися живим. Сьогодні він би його й сам запроторив туди.
Та всю делікатність і гостроту цієї несподіваної появи найкраще відчула і зрозуміла прониклива бояриня Анастасія. Звичайно ж, тепер ніяка сила не змусить Янку погодитися на шлюб з Івором Домажиричем. Вона нахмурилася, розмірковуючи, як швидше спекатися непроханого гостя. Однак нічого не встигла надумати, бо раптом Дмитро кинувся до Добрині. Обнявши його за плечі, з надією запитав:
– Ну, що?
– Князь Данило з дружиною вступив до Києва!
– Не може бути! – Обличчя боярина просвітліло.
– Він досі вже біля Софії.
У цю мить ударили в усі дзвони – пролунав радісний благовіст. Спочатку задзвонили на Софії, потім відразу підхопили інші собори та церкви, і над містом та околицями попливла урочиста музика святкового передзвону.
Дмитро полегшено зітхнув і перехрестився.
– Слава Богу! Ви чуєте – князь Данило Романович прибув!
Схопився з-за столу Домажир. Очі перелякано округлилися.
– Як – Данило? А князь Ростислав? Де ж він?
– Князь Ростислав тільки що залишив Київ – без суперечки і без опору, – сказав Добриня.
Домажир заморгав повіками, безпорадно розвів руками.
– Що ж нам тепера робити? Га? Іворе, чи чуєш? Що ж нам тепера робити?
Тисяцький так розгубився, вигляд його був такий по-чудернацькому нещасний, що Дмитро ледве стримався, щоб не засміятися.
– А що робити? Йти до нового князя на поклін! Йти до нового князя!
15
Увечері відбулася зустріч Дмитра з князем Данилом. Востаннє вони бачилися сімнадцять літ тому в палючому південному степу між Дніпром і Калкою, коли руські полки переслідували загони вивідачів хана Джучі і темника Субедея. Перед тим Дмитро раз чи двічі мав нагоду розмовляти з юним князем на снемі у Києві, де вирішувалося – іти на допомогу половцям, розгромленим невідомим народом, що називав себе мунгалами, чи не йти. Тоді Дмитрові було стільки літ, як тепер князеві, під сорок, а сам князь був зовсім юним витязем, бо йому ледь-ледь звернуло з двадцяти. Однак, незважаючи на різницю у вікові, вони знайшли спільну мову і відчули якусь ще не усвідомлену до кінця приязнь. Тепер перед Дмитром стояв зрілий муж неабиякої сили і, певно, неабиякого розуму. Був він і зараз по-юнацькому стрункий, молодцюватий, але стриманий, розважливий. З-під високого чола на боярина глянули ясні, виразні очі, а рожеві губи розкрилися в добрій усмішці.
– Дорогий мій боярине, я радий бачити тебе при здоров'ї! – Князь пішов назустріч Дмитрові. – І дуже вдячний за звістку, що й стала причиною нашої сьогоднішньої зустрічі.
– Княже, я теж радий тебе бачити, та ще й Великим князем київським.
Данило провів боярина до столу, і вони сіли один проти одного.
– Чим живе Київ, Дмитре? – спитав князь.
– Тривогами, княже. Чує моя душа, що Поле ворушиться, гомонить і одного дня рушить на нас. А ми не готові. Лише за півроку змінилося кілька князів: ти – четвертий. Хто ж подбає про оборону Києва? Вся надія на тебе, княже!
– Кияни самі повинні подбати про себе! Ніякий князь, якщо бояри, купці, духовенство та й увесь люд сидітимуть склавши руки, нічого не зробить. Ти ж знаєш, як оборонявся Козельськ: князь Василій був ще дитиною нетямущою і не міг очолити оборону свого міста. Тоді городяни самі вирішили – битися до останнього! І трималися довше, ніж Рязань чи Володимир, – аж сім тижнів! За той час вони поклали тисячі Батиєвих воїнів, а скількох поранили! А Київ же – не Козельськ...
– Ми дещо робимо, княже. Я сам уже заготовив сімнадцять тисяч стріл, тисячу луків, стільки ж мечів та списів, завіз каміння для метання, смоли, жита, пшениці, проса – в засіки... Коли б кожен боярин так!
– Отож-то! Коли б кожен так! – повторив у задумі князь, а потім, помовчавши, раптом запитав зовсім про інше: – Боярине, віддай мені свого пахолка! Тямущий хлопець! Ну, того, що приїздив до мене!
– Добриню? Так він не мій пахолок. Він вільний смерд, і я на нього не маю ніякого права. А що він тямущий хлопець, то ти не помилився, княже.
– Я набираю дружину – якраз із смердів, із закупів, бо галицьке боярство зазналося, запаніло, так і норовить встромити палку в колеса своєму князеві. Ти пробач мені, що так кажу, бо ти й сам боярин, але ти розумний чоловік і знаєш, як мені важко тримати князівство в руках, коли бояри розтягують його в різні боки.
– Знаю, княже. Я побалакаю з Добринею, може, він піде до тебе на службу.
16
Два наступні дні князь Данило вів перемови з єпископом, з настоятелями монастирів та соборів, з боярством та купецтвом. А на третій, у післяобідню пору, у гридниці зібрав боярську думу. Запросив на неї ліпших людей Києва. Бояри сіли ліворуч, єпископ з настоятелями – праворуч, купці – позаду.
Коли всі повсідалися на міцні, вишмульгані до блиску дубові лави, Домажир на правах тисяцького покликав князя. Данило ввійшов стрімкою ходою – стрункий, дужий і тугий, мов дуб, що росте на сонячному привіллі. Він досягнув свого літа!
Усі підвелися і привітали його низьким поклоном, а єпископ осінив великим срібним хрестом.
– Дякую, – сказав князь .і сам низько вклонився. По гридниці прокотився гомін здивування. Князь кланяється? Такого не бувалої Бувало, князів запрошували, виганяли, іноді навіть убивали, як це трапилося з Ігорем Ольговичем, дядьком Ігоря Сіверського. Але щоб кланявся думі?..