Текст книги "Горить свіча"
Автор книги: Владимир Малик
сообщить о нарушении
Текущая страница: 17 (всего у книги 29 страниц)
Непевність очікування закінчилася раптово – в третю суботу падолисту.
Напередодні ще моросив надокучливий дощик, а надвечір хмари розійшлися, розвіялися, виглянуло сонце і заходило криваво – на мороз. І справді, суботній ранок видався ясний, морозний. Мокра земля затужавіла, замерзла і дзвеніла, мов криця. Вітер улігся, і в ранковій тиші в голубе небо раптом ударив на сполох дзвін.
Київ ураз переполошився, загув.
Звуки сполоху – протяжні і тривожні – линули з Подолу, з дзвіниці Пирогощі.
Воєвода Дмитро кинувся у Володимирів город – на вал, звідки було видно весь Поділ. Його супроводили сини, бояри та ліпші київські мужі.
Поділ кипів, вирував. Тисячі людей копошилися по вулицях та дворах, бігли зі зброєю у визначені місця – ставали на заборола.
А по той бік валів сунули до Подолу, як мурашня, ординські полчища. Понад Глибочицею та Сетомлею вони везли стінобитні пристрої – пороки, тягнули важкі самостріли, що метали каміння та горщики з китатським вогнем, несли штурмові драбини.
– Батий хоче захопити Поділ, – сказав Дмитро. – Зараз нам буде гаряче!
– Треба допомогти подолянам, самі вони не втримаються, – вставив боярин Воротислав.
– Як саме?
– Послати туди з Гори кілька тисяч людей.
– А якщо це хитрість Батиєва? – спитав Домажир. – Ми оголимо Гору, а він – тут як тут! Нападе на Золоті або Лядські ворота! Що тоді?
Дмитро задумався. Він давно вже передбачав, що Батий може спочатку напасти на Поділ. Хана могло привабити те, що там нижчі вали, слабші на вигляд ворота, менша залога. На такий випадок Дмитро обмізкував дві можливості – оборону Подолу до останку, скільки сил стане, і виведення мешканців його на Гору, здачу Подолу без бою. Однак тепер, коли кияни почали боятися голоду і прагнули схрестити з ворогом зброю, друга можливість відпадала. Поділ потрібно було захищати. Але як? Лише силами подолян чи справді послати туди підмогу, як радить Воротислав? Ні, потрібно зробити так, щоб ворогові завдати втрат якнайбільших, а своїх людей зберегти.
– Добрине, – повернувся він до свого молодого помічника, – скачи вниз і передай подільським воєводам, щоб не гаючись вивели всіх, хто не може тримати меча в руках, сюди, на Гору. Дітей, жінок, старих! Усіх, хто не потрібен для оборони! Хай забирають з собою найне-обхідніше, що в кого є, харчі та одяг! Передусім – харчі!
– Що ти надумав, Дмитре? – спитав Домажир.
– Надумав я ось що, бояри, – Дмитро відповідав Домажиру, але звертався до всіх. – Не знаю, чи зуміємо ми утримати Поділ. Батий посунув проти нього великою силою. Гляньте, скільки їх пре! Тож, щоб не було у нас зайвих утрат, половину люду треба вивести у Верхнє місто. Заздалегідь! Що це дасть? А дасть те, що воїни будуть спокійні за свої сім'ї і на випадок здачі Подолу зуміють без штовханини відступити теж.
– А з допомогою їм як? – спитав Воротислав.
– Пошлемо два полки. З ними підуть мої сини – Микола та Степан. А щоб не було сум'яття, полкам спускатися на Поділ Глибочицькими ворітьми, а подолянам підніматися Боричевим узвозом через Подільські ворота та Кожум'яцьким узвозом через Кожум'яцькі ворота. На Горі – пильнувати за ворогом, щоб не захопив нас зненацька, і варити більше кулешу для прибулих! Ідітьі І хай вас береже Бог!
6
Відправивши на Гору останніх подолян з тих, хто не стояв на валу зі зброєю в руках, Добриня зупинився посеред опустілого торговища, перед храмом Богородиці Пирогощі, і задумався. А що далі? Повертатися на Гору до воєводи чи залишитися на Подолі?
Інших розпоряджень він не одержав. Отже, йти на Гору? Але там поки що спокійно, а тут ось-ось розпочнеться ворожий приступ. Як же в таку хвилину покинути Поділ і його захисників? Що скаже Дмитро, коли він постане перед ним? Чи не розцінить такий вчинок як боягузтво?
Глухі крики і далеке гупання пороків у Дорогожицьку браму перервали його роздуми. Там тривожно – отже, треба йти туди!
Воєводич Микола зрадів йому.
– Добриня? А тут у нас така крута каша заварюється! – Він перехилився через забороло і показав рукою вниз. – Поглянь!
Ворота здригалися і тріщали під могутніми ударами обкованих залізом дубових "баранів", а понад річечкою Сетомлею вишикувалися готові до наступу Батиєві тумени. Попереду молоді баатури ставили полонеників з довгими драбинами в руках, щоб відразу, як тільки пролунає сигнал, погнати їх попереду і поставити ті драбини до валів міста.
Воєводич не перебільшував. Тут справді незабаром завариться криваве бойовисько. Чи ж готові подоляни?
Добриня оглянувся. Ворота зсередини були закладені міцною загатою – товстими колодами та міхами з землею. Це добре! Микола не гайнував даремно часу. Але людей на валу було обрідно. Чи ж зможуть вони відбитися від густих, як ліс, мунгальських полків?
– Мало воїв. Ще б тисячу або хоч півтисячі.
– А де ж їх узяти? – здвигнув плечима Микола.
– Зняти там, де приступу не передбачається. Над Почайною чи над Глибочицею...
– Чи ж тамтешні бояри дадуть?
– Якщо сам поїдеш, то дадуть. Вони ж не сліпі! Ми не втримаємось – і їм погибель. Микола задумався.
– А що? Це справді розумна думка! Залишайся тут за мене, а я поїду!
Тим часом пороки все били і били. Вал осипався, надбрамна вежа здригалася, тріщала, заборола обабіч неї двиготіли, ніби їх колихав землетрус. А після полудня з підворіття раптом пролунали переможні поклики:
– Гурракх! Гурракх!
Там, нарешті, впали ворота, і баатури, що проломили їх, гучними покликами сповіщали військо про свій успіх.
Монгольські тумени, що темною стіною стояли за Сетомлею, відповіли на це глухим, але грізним, як підземний клекіт вулкана, бойовим кличем:
– Кху, кху! Кху, кху!
І відразу ж рушили на приступ.
Попереду йшли полоненики з драбинами, їх підганяли баатури-наглядачі. Слідом, ховаючись за спинами полонеників, поспішали відбірні штурмові загони на чолі з десятниками та сотниками. Лучники трималися позаду і засипали подільський вал співучими стрілами, що своїм гудінням наводили страх на киян.
Давно очікуваний приступ розпочався!
Правда, з підворіття незабаром пролунали люті лайки і прокльони: то виявилася за брамою нова перепона – загата, крізь яку не пробитися. Та це вже не могло зупинити нападаючих. Ворог нестримно рвався вперед, заглушуючи і супротивника, і себе грізним криком:
– Кху, кху! Кху, кху!
Добриня вдарив у залізне било. Його тривожне гучання підняло всіх. Спітнілий, задиханий боярин Микола злетів на вежу, припав до бійниці, довго мовчки дивився на ворожі лави, що накочувалися на Поділ, і лице його, рум'яне від швидкої їзди, почало раптом бліднути.
– Почалося! – прошепотів він. – Це йде моя смерть! Добриня вражено підвів на нього очі.
– Чому ти заговорив про смерть, боярине? Хто відає, .коли кому вона судилася?
– Чує моє серце, – тихо відповів Микола. – Розум підказує, що не всі в бою гинуть, а серце так тривожно б'ється, так ниє, ніби віщує щось недобре. А що серце навіщує, того ніяким конем не об'їдеш! Бо то – судьба!
– Кинь про це думати, боярине! Всі ми смертні...
Микола сумно усміхнувся.
– І хочеться не думати, так не можу. Щось діється зі мною незрозуміле...
Щоб припинити цю бентежну розмову, Добриня спитав:
– Підмога нам буде?
– Уже йде... Подільський тисяцький Свічка виділив кілька сотень воїв.
Тим часом ворожий вал наближався.
– Боярине, одягни лати, – порадив Добриня. – Зараз почнеться!
– А ти?
– У мене немає. А ти одягни!
Він допоміг Миколі натягнути потемнілі від часу важкі лати, прикріпив поручі та поножі, зав'язав під бородою шолом. І лише встиг це зробити, як на стіни з гуркотом упали штурмові драбини.
– Стріляйте! – гукнув воєводич. – Та влучно! Не витрачайте даремно стрілі
Добриня підняв лука. Ворог уже був зовсім близько. Видно схудлі, зарослі, знеможеш обличчя невільників, що, добігши до валів, з натугою піднімають важенні драбини. Видно їхніх наглядачів-баатурів з шаблями та шокпарами в руках, готових кожної миті опустити їх на голови підневільних людей, коли б хто загаявся чи проявив непослух. А за ними – ряди мунгалів. Кожен нападник у кожусі або чепкені з цупкими шкіряними нашивками на грудях та на животі, що добре захищали від стріл, кожен з шаблею чи бойовою сокирою – йдуть безстрашно, твердо ступають по київській землі, як по своїй власній, несучи щити при боці і пильно зирячи за подолянами.
Із-за подільських заборол свиснули стріли. То вистрілили подоляни – вчорашні кожум'яки, ковалі, бондарі та кравці – похапливо, безладно, не цілячись. Лише якась десята, якщо не двадцята, стріла знайшла свою ціль. Лише де-не-де в мунгальських рядах хтось похитнувся чи схопився за поранену руку. А ще рідше – упав.
Воєводич Микола з досадою похитав головою, а Добриня не стримав гніву.
– Влучніше, братове! – гукнув в один бік і в другий. – Ось дивіться, як треба стріляти! Тут поспіх ні до чого!
Він витягнув з тула стрілу, пересвідчився, чи вона ціла та не викривлена, потім наклав на лука, уважно прицілився – і відпустив тятиву.
Хльось!
Політ стріли був блискавичний і точний. Один з баатурів, що наглядали за полонениками, змахнув руками і повалився навзнак.
– Так треба стріляти! – сказав Добриня, легким помахом підбивши вгору шапку, що сповзла на очі. – Ось погляньте, як Бог моєю рукою покарає ще одного бусурмена, що підганяє наших людей!
Він знову неспішно прицілився. Знову хльоснула тятива – і похмурий баатур, що виділявся серед своїх переважно низькорослих одноплемінників високим зростом і могутньою статурою, раптом заточився, зіпнув щелепастим ротом і важко впав під ноги полоненикам, яких він щойно підганяв.
Вигуки радості і задоволення пролунали над валом. Виявляється, ворог теж смертний! Треба тільки відігнати від себе страх і спокійно робити своє діло, як робив ти колись у чинбарні чи в кузні.
І полетіли тепер з подільського валу стріли рідше, але влучали частіше. Це зразу внесло в ряди нападаючих поспіх і розгардіяш. Наглядачі бичами і шаблями почали підганяти полонених, щоб швидше піднімали драбини, а стрільці, що йшли позаду, теж заспішили, стріляли не цілячись, а тому не причиняли особливої шкоди подолянам.
Лише одна стріла, пущена, як і інші, навмання, знайшла свою жертву – влучила воєводичу Миколі в ліву щоку. Правда, вона вже закінчувала свій лет і втратила убивчу силу, та все ж дзьобнула в тіло, так що бризнула кров.
Микола охнув і сполотнів.
– Ну, от – передчуття не підвело мене! – Він вийняв з-за халяви шмат чистого полотна і приклав до рани. – Кого доля обере, того смерть не обмине!
Добриню боляче вразили його слова: в них вчулася приреченість.
– Ну, що-бо ти, боярине, мовиш! Дай перев'яжу – і відразу присохне!
Поки перев'язував, монголи почали здиратися на вал. Лізли по драбинах швидко, спритно, один за одним і зразу кидалися в рукопашний бій. Микола і Добриня витягли мечі.
З цієї хвилини всюди на валу закипіла і тривала до самого вечора люта січа. В багатьох місцях монголам спочатку пощастило прорватися, але скоро вони застряли і далі не пробилися. Різалися люто, шалено, намагаючись скинути подолян вниз, та ті утрималися до темряви, що рано впала на місто. Годі було розібрати, де свій, де чужий, всі проходи, увесь поміст було завалено вбитими та пораненими. Короткий зимовий день згасав у крові й муках, примусивши монголів відступити.
Однак радості у подолян не було. Коли при світлі смолоскипів розтягли полеглих, поранених та приголомшених, коли підрахували втрати, то побачили, що наступного дня воювати нікому – залога Дорогожицької брами зменшилася вдвічі.
До того ж занедужав воєводич Микола. Йому раптом стало погано, руки й ноги потерпли, голос охрип, а в грудях сперло дихання.
– Зніміть з мене лати, – попросив він, опускаючись на залитий кров'ю поміст. – Та вкрийте чим-небудь... Так морозить!
Прибіг Добриня – схилився над ним.
– Що з тобою, боярине? Вдруге поранений?
– Ні, Бог милував... Але щось зі мною сталося, ніби ось-ось помиратиму...
– Та що-бо ти кажеші
– Так мені ще ніколи не було важко... Руки й ноги мовби не мої, а в грудях – вогнем пече!..
– Може, ти з'їв що-небудь погане?
– Нічого поганого не їв. За весь день лише окраєць хліба...
Добриня поклав йому на лоба долоню. Лоб був холодний і рясно зрошений потом. У червонястому відблиску смолоскипа обличчя боярина здавалося чужим – якимось позеленілим, спотвореним. У відкритих очах застигли біль і жах.
У Добрині похололо під серцем: боярин помирає. Що робити? Яка хворість причепилася до нього? І чим йому зарадити? Отут, на валу, під холодним нічним небом...
Він гукнув гриднів.
– Готуйте коней і носилки – повеземо боярина додому!
Гридні швидко знесли хворого з валу, поклали на похідні носилки, прикріплені до стремен поставлених один за одним коней, і невеличкий загін рушив на Гору.
7
У хоромі було натоплено, пахло воском. На столі, в узголів'ї біля ліжка, на якому лежав, важко дихаючи, Микола, горіли свічки.
Гречин Василакій довго прислухався до того дихання, розціплював хворому рота – розглядав язика, прикладав Руку до грудей, де лунко стугоніло серце, пальцями розплющував скаламутнілі очі і скрушно хитав головою.
Всі, хто стояв довкола, з острахом ждали, що скаже лікар. Та він мовчав.
Першою не витримала бояриня.
– Ну, що? Василакію, що з ним? Кажи! Гречин розвів безпорадно руками.
– Погано! Дуже погано!
Тепер до нього кинувся воєвода Дмитро.
– Що ж з ним? Адже рана неглибока! Чи, може, якась хвороба вселилася в Миколу? Чи хто наврочив?
– Ні, це не хвороба. І ніхто не наврочив. Молодий боярин отруєний...
– Отруєний? Ким? Коли? Хто посмів це зробити? – Дмитрів голос пролунав зловісне.
Але Василакій заперечно похитав головою.
– Не шукай винуватців, боярине. Винна отруєна мунгальська стріла. Досить було невеликої подряпини, щоб отрута потрапила в кров.
Від цих слів голосно заридала молода Миколина жона, схилилася Янці на плече. Бояриня Анастасія сплеснула руками, обняла синові ноги і теж у розпачі заплакала. Воєвода Дмитро потемнів на лиці.
– Що ж то за отрута? Невже нічим не можна врятувати Миколу? Василакію! – він аж скрикнув і в безнадії здушив голову руками.
Василакій винувато відповів:
– Не знаю, що це за отрута, боярине. Може, з якогось зілля зварена, а може, зміїна – з гюрзи чи з кобри… Кочовики уміють добувати її.
Дмитро простогнав:
– Зміїна! Боже мій, Боже, яке лихо! Так це ж певна смерть! І не в бою, а від якоїсь нікчемної змії! Хто б міг подумати, що такою смертю помре мій син!
Добриня тихо заперечив:
– Боярине, твій син Микола хоробро бився і отримав рану в бою! Він сьогодні переміг мунгалів – і вони змушені були відступити! Він проявив себе справжнім витязем...
Ніхто на ці слова не відгукнувся, бо всім було важко. Одна Янка з вдячністю підвела на мить свої заплакані оченята, але зразу й опустила. Її плечі здригнулися від ридання.
Добрині до болю стало жалко її. Бідна дівчина! Хотілося якось розрадити, втішити добрим словом. Та як? При всіх? Цього зробити він не міг, тому міцно стиснув вуста і перевів погляд на вмираючого.
Микола метався на постелі, стогнав, важко дихав. По його тілі пробігав дрібний дрож, ніби він щойно вихопився з крижаної води, а руки невпинно шарили біля грудей, у судомі, в корчах теребили сорочку.
На його муки важко було дивитися. Всім стало ясно – молодий боярин помирає.
– Василакію, невже не можна полегшити його страждання! – з болем вигукнув Дмитро.
– Чим же? – винувато відповів Василакій. – Коли б відразу після поранення, то можна було б висмоктати отруту разом з кров'ю. Чи припекти рану розжареним мечем. А зараз... що я зараз зроблю? Отрута розійшлася по всьому тілі... Кріпись, боярине! І уповай на Бога!
Дмитро опустився на стілець, охопив голову руками і заплакав. Плакав він тихо, беззвучно, по-чоловічому. Здавалося, ось так просто сів собі чоловік, задумався чи задрімав. І тільки плечі, що здригалися дрібно-дрібно, видавали всю глибину його болю.
Ні Василакій, ні Добриня, ні тим більше домочадці, що самі заніміли в горі, не посміли потривожити і розрадити старого. Яка тут розрада!
Врешті Дмитро підвів голову, витер долонями мокре від сліз обличчя і, важко зітхнувши, глянув на Добриню.
– Що на Подолі? Мунгали всюди відступили?
– Відступили, боярине. Та вранці знову підуть на приступ і ввірвуться в місто.
– Чому вважаєш, що ввірвуться?
– Тому, що Дорогожицькі ворота розбиті. Там поставлено загату позаду них, та мунгали знову б'ють і до сходу сонця розіб'ють її остаточно. Тоді вже ніщо не спинить їх...
– Що ж робити?
– Не знаю.
– Скільки людей у вас залишилося?
– Менше половини. Решта або поранені, або загинули.
– Боже, які втрати! А в інших місцях?
– Там трохи легше, але всюди точилися тяжкі бої. Багато вулиць вигоріло.
– Отже, половини людей немає... За один день – половини... – Дмитро довго мовчав, і важко було зрозуміти, про що він думає, про долю Подолу та його захисників чи про сина, що в нестямі метався на ліжку. Потім підвів на Добриню змучені очі. – Ти ось що, парубче, мчи назад і передай боярам, щоб виводили людей на Гору. Поділ нам не втримати! Та не забудьте винести поранених. Іди!
Вражений почутим, Добриня не зрушив з місця.
– Але ж, воєводо... Здати без бою Поділ? Так я зрозумів?
Дмитро посуворішав.
– Що ж тут незрозумілого? Подолу нам не втримати. Будемо гуртом захищатися тут, на Горі! Уторопав? Іди!
На цей раз Добриня не посмів перечити і вийшов.
Надворі стояла темна осіння ніч, пролітав рідкий холодний сніг, по Києву валували розтривожені собаки та на валах чувся поклик нічної сторожі:
– Слухай!
Гридні підвели коней. Добриня скочив у сідло і на чолі невеличкого загону помчав у темряву – до Боричевого узвозу.
8
Всю ніч подоляни не спали. Без шуму, без ґвалту залишали міські вали, рідні житла, забираючи з собою лише зброю та харчі, які ще тут зберігалися, а також поранених товаришів, і піднімалися в темряві у Верхнє місто.
До ранку Поділ спорожнів. Чулося лише безперервне, одноманітне гупання дубового "барана", та шарудів набридливий крижаний сніжок.
Наступний ранок приніс зміну погоди. Підморозило. Небо прояснилося, із-за далекого Дарницького бору раптом виглянув малиново-кривавий круг сонця і осяяв усе довкола – і ґонтові дахи ремісницьких халуп, і золоті куполи церков, і сіру Дніпрову гладінь, і зелені бори, що темно мріли вдалині.
Добриня був стомлений, змучений, та спати не йшов. Стояв разом з іншими подолянами і киянами на вежі Боричевого узвозу і дивився вниз. Поділ виднівся як на долоні. За ніч Батий підтягнув до нього нові сили, і вони стали понад Глибочицею, нижче Копиревого кінця, понад Сетомлею та Почайною. Тисячі воїнів, не відаючи того, що подоляни відступили на Гору, готувалися до нового приступу. Сотні полонеників з драбинами вже поволі рушили вперед, і за ними поспішали баатури з оголеними шаблями.
– Боже, твоя воля! – прошепотів боярин Свічка, що стояв поряд. – Це був би для всіх нас Судний день, коли б воєвода Дмитро не наказав відступити...
Так, це був би справді Судний день, подумав Добриня, і воєвода передбачив його. Утримати Поділ сьогодні до ночі було б неможливо, а кілька тисяч виведених на Гору подолян укріплять оборону Верхнього міста.
– Дивіться, дивіться! – вигукнув хтось. – Мунгали здираються вгору!
Десятки баатурів, що лізли попереду, вибралися на подільські вали і зупинилися, вражені тим, що місто порожнє. Вони деякий час мовчали, потім забігали, замахали руками, закричали, сповіщаючи своїх про несподіване відкриття.
І тоді мунгали, не остерігаючись небезпеки, швидко, один за одним, полізли, мов комашня, вгору і незабаром затопили весь Поділ. Вони бігали від хати до хати, хапали все, що мало в їхніх очах хоч яку-небудь вартість, розбивали двері склепів, лавок, церков, запихали у свої шкіряні хурджуни – торби для здобичі – найцінніше. Крик, гам, вереск зчинився над Подолом і досягнув Гори. Кияни, що зі своїх валів спостерігали за цим дикунським розгулом розбою та грабіжництва, здригнулися від думки, що й сам Київ може одного дня поділити долю Нижнього міста. З їхніх грудей мимоволі вирвався крик відчаю. На той крик прибували все нові і нові сотні людей, виглядали із-за дерев'яних заборол і німіли від жахливого видовища.
Приїхав воєвода Дмитро. Змарнілий, за одну ніч посивілий, став поруч з Добринею – мовчки глянув униз.
Добрині хотілося спитати про Миколу, та не наважувався. Як спитаєш, коли і так видно, яке горе налягло на старого? Спитати – завдавати нового болю, ще одного удару...
Перегодя, ніби відчуваючи за собою якусь провину і караючись нею, воєвода, не повертаючи голови, тихо, з мукою в голосі сам сповістив страшну вість:
– Не стало Миколи... Перед світом душа його відлетіла від нас...
– Боже правий! – прошепотів Добриня. – Яке горе!
– Приходь перед вечором – поховаємо... У нас на подяір'ї, бо всі кладовища міські за межами міста і нам тепер недоступні... Приходь!
Розділ VII
ПАДІННЯ КИЄВА
1
Минув місяць падолист. Хоча після взяття Подолу Батий поклявся Вічним Небом, що заморить киян голодом, якщо не здадуться, і горласті терджумани прокричали цю погрозу біля всіх воріт міста, Київ не здавався. Дмитро твердою рукою установив серед городян суворий порядок: зібрав усі припаси – раз на день кожен отримував миску каші або кулешу. Звичайно, від цього ситий не будеш, але ніхто не вмирав голодною смертю.
Та настрій в обложених був пригнічений. Гасла надія на те, що ворог, не домігшись успіху, зніме облогу і відступить. Ні, він стояв, як і раніше, непорушне. По горбах та долинах горіли вогні, темніли юрти, вешталися воїни, мчали гінці, ревли верблюди, іржали коні – і від усього цього у киян ставало тужно на душі. Та скільки ж це катування, це моріння голодом триватиме?
Рано-вранці першого грудня весь Київ почув глухе рівномірне гупання – гуп, гуп, гуп! Воно доносилося з Хрещатого яру, від Лядських воріт.
Дмитро перервав сніданок – відклав набік ложку, стривожено глянув на домочадців.
– Здається, Батиєві увірвався терпець. Не ждеться йому – починає приступ! Сідлайте, хлопці, коней – поїдемо!
Поки воєвода з синами збиралися, Добриня метнувся до стайні – осідлав і вивів коней. До Лядських воріт вони прискакали, коли почало розвиднятися. Швидко піднялися на вал і з його висоти глянули навколо. Внизу стояли три пороки, накриті для захисту від стріл щитами з довгих соснових ворин та бичачими шкурами. Один бив у браму, інші – в суміжні з брамою стіни. Вал здригався, осипався, ворота стугоніли, тріщали, вежа колихалася, ніби під нею ворочалося якесь велетенське страховисько.
Звідусюди поспішали кияни. Прибіг задиханий боярин Домажир, витер спітніле чоло.
– Що, Дмитре? Почалося?
– Здається, почалося, – похмуро відповів воєвода. – Глянь, скільки пре їх сюди!
По Хрещатій долині густо, не поспішаючи, наближалися піші загони, ставали на перестріл – кожен на визначеному місці, воїни клали шити на землю і всідалися на них, чекаючи свого урочного часу.
Потім проскакав кінний загін – вершники спішилися на тому боці Хрещатика, на високому горбі, звідки можна було заглянути в місто, на ті його вулиці, що з Гори спускалися до Лядських воріт. То прибули монгольські воєводи.
– Невже сам Батий серед них? – спитав, ні до кого особисто не звертаючись, Домажир.
Йому ніхто не відповів. Батий чи Субедей, Менгу-хан чи Бурундай – хто розбере їх здалеку? Та й яке це має значення? Все відбувається по волі Батия, цей приступ теж. Прибуття воєвод лише свідчило, що чекати нападу недовго.
Дмитро не став гайнувати часу на зайві розмови. Передусім розпорядився вдарити на сполох – закликав народ на вали. Звелів найбоєздатніші сотні стягнути вниз, до Лядських воріт, і кожному сотникові визначив місце – ділянку валу, яку той мав захищати. До заборол поставив найліпших лучників та списометальників. Решту озброєного люду залишив унизу – будувати внутрішню загату, гріти в казанах смолу та варити куліш чи просто чекати свого часу.
До Лядських воріт все більше і більше прибувало народу. Воїни ставали таборами по ближніх вулицях, майданах та дворах, навіть у будинках, звідки поспішно втікали мешканці, що не могли тримати зброю в руках.
Підтягували свої сили і монголо-татари. Увесь розлогий Хрещатий яр уже кишів ратним людом, що на очах у киян готувався до приступу – підносив ближче до валів штурмові драбини, бичами і шаблями підганяючи полонеників, що йшли неохоче, шикував свої сотні і встановлював казани над багаттями, щоб варити сорбу.
Час спливав швидко – напруження наростало. Кияни бачили всі приготування ворога, але зашкодити їм нічим не могли.
Добриня тримався біля воєводи, щоб бути у нього під рукою: захистити від випадкової стріли чи виконати перше-ліпше розпорядження. А що мунгали поки що не стріляли і розпоряджень не надходило, то у нього була можливість дивитися, стежити за ворогом і думати.
Чи вірив він у те, що Київ вистоїть?
Вірив. Він знав, які міцні, майже неприступні київські вали. За всю історію міста жодному нападникові не пощастило взяти їх приступом. Іноді Київ здавався добровільно князям, що хотіли сісти на великокнязівський стіл і були любі городянам, зокрема боярству, – їм кияни відчиняли ворота. Іноді ворог проникав силою, підступом чи обманом – теж крізь ворота. Але щоб через вал – такого не бувало. Батий, безперечно, розумів, що лізти на вали – смерті подібно. Тому й вирішив шукати щастя біля Лядських воріт. Чому саме тут? Щоб вони були слабші, менш укріплені за Білгородські, Михайлівські, Подільські чи тим більше Золоті – ні. Причина, мабуть, у тому, що до них був зручний підступ – рівний, як долоня, а не похилий чи й зовсім стрімкий, як до інших воріт. Окрім того, тут поряд, у струмку, що тік по Хрещатому яру, було вдосталь чистої джерельної води та дров з лісу, який підступав майже під стіни міста. Бо як же бути війську без води, як готувати їжу без дров? Та найголовніша причина, чому Батий вибрав для штурму Лядські ворота, полягала не в цьому, а в тому, що насупроти них, за якихось дві чи три гони, здіймалася висока крута гора з уступами, звідки Батиєві та його воєводам відкривалося пів-Києва. Звідти було видно все, що відбувалося і на валу, і в місті. До того ж і сонце, якщо буде ясний день, допомагатиме ханові, бо світитиме в вічі киянам і засліплюватиме їх.
Ось і зараз мунгальські воєводи, серед яких, напевне, стоїть сам Батий, пильно зирять на місто, радяться, як краще, легше і без великих втрат прорвати його оборону.
До полудня били пороки, до полудня тривога холодила серця киян. Витримають ворота чи ні?
Не витримали. Після полудня затріщали, повалилися, а вал, по якому без угаву гамселили дубові "барани", обсунувся і разом з частиною дерев'яного заборола упав у рів. У цей пролом відразу ж хлинув тумен темника Бурундая. Тисячі горлянок при цьому дружно проквоктали свій грізний бойовий клич "кху, кху", підхоплений усім монгольським військом. Незабаром він переріс у грізний рев – гурракх, гурракх!
З цієї миті час для киян перестав існувати. Почався безперервний кривавий пир, що тримав рівно шість діб, страшний пир, похмелятися після якого кривавим вином довелося нашому народові півтисячоліття[95].
2
Щоб підтримати відчайдушний порив Бурундая, монгольські катапульти метнули на Київ цілі кошелі каміння. Воно градом упало на вали, на вулиці та будинки, на воїнів, що запруджували їх, калічачи тих, хто не встиг сховатися чи прикритися щитом. Потім услід полетів китат-ський вогонь. Він вибухав на сірому ґонті дахів, сичав, шипів, та сире дерево не хотіло займатися.
Потім співучі монгольські стріли затьмили киянам білий світ. Летіли вони густо, гули, мов тисяча бджолиних роїв, і під їхнім прикриттям сотні полонеників, підстьобувані бичами, з драбинами в руках помчали вперед. За ними рушили тумени Гуюк-каана та Субедея. Щоб відвернути увагу киян від Бурундая, вони мали штурмувати прилеглі до Лядських воріт вали.
Кияни зустріли їх роєм стріл. Десятки баатурів раптом спіткнулися і впали під ноги своїм товаришам. Це роздратувало, розлютило живих. Жахливий крик прокотився понад Хрещатим яром:
– Ур! Ур! Бий! Бий!
І темна людська лавина покотилася на Київ, хлюпнула по драбинах шпарко вгору, сподіваючись одним ударом зіпхнути киян з валу. Їх підтримали стрільці, що йшли позаду. Вони зупинилися, викинули перед собою луки; натягли тятиви – і рої стріл, ще густіші, ніж раніше, змусили киян заховатися за темні дерев'яні за-борола.
– Стріляйте! Стріляйте! – гукнув Дмитро, сам пускаючи стрілу за стрілою. – Бийте тих, що попереду! Скидайте донизу! Метайте каміння! Сипте пісок! Лийте розтоплену смолу!
Він висунувся із-за заборола, наклав стрілу, прицілився – і тут же голосно скрикнув: – Ох! – і випустив лука.
До нього кинулися Добриня і воєводич Степан, нахилилися над ним.
– Що, воєводо? Що, батьку?
Дмитро підняв ліву руку – в ній стриміла закривавлена стріла. З її оперення на брудний дощаний поміст капали яскраво-червоні краплини крові.
– Боже, яке горе!
Добриня стягнув з пораненої руки боярина шкіряну рукавичку, ножем розітнув рукав каптана. Стріла пронизала передпліччя наскрізь, якраз посередині між зап'ястям і ліктем, але здається, кісток не зачепила.
– Зараз, воєводо, зараз! Потерпи! Я перев'яжу! – І витягнув з кишені тугий згорток тонкого полотна.
– Треба їхати додому, до Василакія, – сказав Степан.
– Ні, ні, – швидко заперечив Дмитро. – Додому я не поїду. Привезіть Василакія сюди!
– Але ж така рана, батьку! Це не жарт!
– Рана як рана! Поболить – і перестане... Я залишаюся тут, на валах, з людьми! Хіба я можу піти звідси в таку хвилину?
Добриня тим часом наклав пов'язку, натягнув бояринові кожуха, а саму руку під'вязав на грудях, перекинувши перев'язь через шию.
Дмитро підвівся.
– От і добре. Тепер і Василакія не треба. Та й що тут Василакій зарадить, коли наступна стріла влучить уже не в руку, а в груди? Ходімо!
Звістка про те, що поранено воєводу Дмитра, блискавично поширилася по валах. Люди засмутилися. Хто ж тепер очолить оборону? Крім нього – більше нікому! А ворог суне як навіжений! І скільки його – тьма-тьмуща! Ось він густими рядами наближається до Лядських воріт, пре в пролом, ось уже ставить драбини в тих місцях, де вали цілі, і лізе вгору, мов комашня. А тут таке лихо – замовк голос боярина. Хто ж скаже, що робити? Хто підбадьорить у цю скрутну хвилину? Хто замінить досвідченого воєводу, якому вірили всі?
Тому коли Дмитро підвівся і з надбрамної вежі гукнув на обидва боки так дужо, що його голос перекрив гамір бою, кияни відразу піднеслися духом.
– Воєвода! Воєвода Дмитро! Живий! Він з нами! Слава Богу!
– Я з вами! З вами, братове! Тримаймося! Биймо супостата! Не пустимо його в Київ! Помремо, а не пустимо! – гримів голос воєводи.
3