Текст книги "Горить свіча"
Автор книги: Владимир Малик
сообщить о нарушении
Текущая страница: 8 (всего у книги 29 страниц)
Михайло Всеволодович розвів руками.
– Ну, от – усі ми так: моя хата скраю! Брате, ти робиш велику помилку! Чи так, чи інак, а Батий коли-небудь добереться і до тебе. Згадаєш мої слова! Згадаєш, та буде пізно! Якщо ми – ти, я, князь Данило, польські князі – не об'єднаємося та не зупинимо Батия, тоді вже ніхто його не зупинить!
– Може, він далі і не піде, якщо його не дражнити?
– Мала на це надія! – вигукнув роздратовано князь Михайло. – Він хоче підкорити весь світ! Такий, кажуть, заповіт своїм синам та онукам дав, умираючи, Чінгісхан.
Бела опустив голову, довго думав. Потім, зітхнувши, відповів:
– Коли б же, брате, я сам правив Угорщиною! Так де там! Наплодилося стільки своїх королев'ят-можновладців, бояр-банів, що не знаю, як їх і приборкати. Не я їм, а вони мені кажуть, що робити і що чинити! Мало не зіпхнули мене з трону, коли дізналися, що я дав притулок хану Котяну... Ось так, княже! Ні, не можу я піти на союз з тобою – ні на шлюбний, ні на воєнний, бо страшно мені не тільки Батия, а й ворога домашнього!
– Це твоє останнє слово?
– Так, це моє останнє слово!
Київські князі переглянулися і рвучко підвелися – вийшли з-за столу. Михайло Всеволодович, зблідлий, враз постарілий, скрушно похитав сивою головою. Він мало не плакав: в одну мить розбилися, розлетілися всі його надії. З ким же рятувати Київ? З одним Данилом Галицьким? Але з ним вони вже виступали проти татар на Калці – і що з того сталося?
– Ех, королю, королю! – зітхнув важко. – Нерозумно чиниш! І нас залишаєш на поталу, і себе підставляєш під удар! Та що вдієш? Залишайся здоровий, а ми рушимо до князів польських... Може, у них знайдемо те, що шукаємо.
6
По від'їзді князя Михайла з Галича минув тиждень. Потім минув другий. Данило Романович не знаходив собі місця. Де ж поділася сестра, княгиня київська? Вже давно пора їй бути тут! Навіть не поспішаючи, можна було дістатися сюди за сім днів. Хай за десять. Але ж минуло п'ятнадцять! Де ж вона?
Тепер кожен новий день він починав з одного і того ж запитання:
– Чи прибула княгиня Олена?
– Немає, княже, – винувато відповідав двірський Вавило.
– Щось трапилося! Щось трапилося з нею в дорозі! – зітхав Данило.
Але що? І як про те дізнатися?
Він посилав гінців різними шляхами, по яких могла їхати сестра, однак ті поверталися ні з чим. Не їхала.
Ніхто не бачив.
Нарешті одного дня в Галич прискакав гонець із Кам'янця-Болохівського, що на Случі, подав князеві цидулку, написану поспіхом.
"Брате, – писала княгиня, – порятуй! Поспішаючи в Угри, князь Михайло залишив мене у Звиждені, і я поволі їхала до тебе. А в Болохівській землі, в Колодяжені, напав князь Ярослав Інгварович і захопив разом з домочадцями, дружиною невеликою та челяддю. Згадав стару свару з князем Михайлом і тримає у себе як полонеників..."
Данило з досадою стукнув кулаком по столу.
– Якесь прокляття тяжіє над родом Рюриковичів! Брати, а живемо, як люті вороги! – І підвів очі на гінця. —
Де ж зараз княгиня Олена?
– В Кам'янці на Случі. Князь Ярослав силою захопив також це місто.
– Ще тільки цього не вистачало! Та чи він сповна розуму? Половина Руської землі лежить у розрусі, на порозі нашої хати стоїть Батий зі своїми кривавими ордами, а він нову котору[52] розпочинає!
Князь охопив голову руками і так сидів довго, похитуючись з боку на бік. Потім, важко зітхнувши, поглянув на гінця, на його стомлене лице та забрьоханий весняною грязюкою одяг.
– Ти ось що, парубче: пообідай та лягай відпочивати. А я напишу листа князю Ярославу – поїдеш з моїми гінцями!
– Гаразд, княже, – вклонився молодик і вийшов в покою.
Князь Данило підійшов до високої конторки, що стояла біля вікна, розправив невеликий аркуш пергаменту, вмокнув біле гусяче перо в каламар і вивів перші слова послання: "Брате Ярославе, відпусти сестру до мене, бо Михайло обом нам зло замишляє..."
Данило не лукавив: близькі родичі, вони з Михайлом не раз сходилися в бою, як вороги, а потім мирилися і вже спільно воювали проти інших князів. Теперь же, коли б він не визволив княгиню Олену з її домочадцями і челяддю, Михайло поклав би зло не тільки на Ярослава, а й на нього. Та й взагалі – як можна не заступитися за сестру?
Написавши коротке послання, присипав його сухим піском, щоб швидше висохло, і погукав двірського. Потрібно було підібрати і спорядити в дорогу топкових гінців.
7
Добриня давно загубив лік дням і тижням, бо в ямі стояла безперервна ніч – холодна, волога, тривожно-жорстока. Лише раз на добу чиясь рука відтикала вгорі вузьке віконце і подавала вниз окраєць черствого хліба та глечик води. Тоді в яму заглядав блідий промінчик ранкового – найчастіше сірого, туманного – світла, і по ньому він спочатку лічив дні неволі, та згодом, збившись з ліку, перестав. Що з того, що він знатиме, скільки часу провів тут? Адже ніхто не сказав, скільки має провести. Рік? Два? Чи до самого скону?
Найбільше дошкуляли і гнітили його темрява і холод. До віконця, щоб відіткнути його і впустити трохи світла, він не міг дотягнутися. А хоч би й міг, то утримався б від такого необережного вчинку, бо інакше б зовсім тут замерз. Холод, або, швидше, якась могильна сирість, затхлість ще в першу ніч, як він сюди потрапив, забралися під його одяг, пронизали все тіло і не полишали ось уже який час.
Та найстрашнішим був розпач, що народився і виріс із безнадії. Він з'явився не відразу. Спочатку думалося. Що ось-ось його витягнуть звідси. Хай на краще чи на гірше, а витягнуть, випустять, і він побачить білій світ. Але минав час – і ніхто не приходив, не випускав. Про нього, здається, просто забули. Та, власне, і знає про нього лише один чоловік – Доман. То, може, він нікому нічого про нього не сказав і полишив його тут на довічно, аж до загибелі? Може, Іванка злочинці пристукнули у пустинному завулку, щоб не було свідка, а його навмисне кинули сюди, щоб, перш ніж загинути, вдосталь намучився?
З таких думок виникла безнадія, а з неї вродився відчай, разпач.
Одного разу, коли у віконечку блиснуло світло і безмовний наглядач опустив йому на мотузці черствий окраєць хліба і глечик води, а він, переливши воду у свій посуд, сіпнув за мотузку, що, мовляв, готово, раптом здалеку долинув приглушений дівочий голос:
– Добрине! Добрине! Де ти? Добрине-е!
Від несподіванки він завмер. Хто це? Невже Янка?
Ніби її голос! Він кинувся до віконця, схопився руками за холодний, осклизлий зруб і щосили загукав:
– Янко! Янко! Я тута-а!
Але було пізно. Поки він стояв, остовпілий, і думав, хто б це міг бути, поки надумав крикнути, наглядач заткнув віконце, і його розпачливий зойк завмер у темній ямі. Стало тихо і темно.
Тепер хоч кричи, хоч головою бийся в стіну – ніхто не почує.
Добриня поставив глечика в куток, зверху поклав хліб і сам опустився у знемозі на брудну холодну підлогу.
Що це було? Чий голос він чув? Невже Янчин? Чи йому примарилося?
Отже, його не забули? Його розшукують? Хто? Боярин Дмитро? Янка? Брат Іванко?.. Отже, є надія, що наступить день, коли його муки скінчаться? Брязне засув на ляді, що відгороджує його від білого світу, і він стане вільним?
Навже це може бути?..
А якщо це все мана? Якщо голос Янки лише вчувся йому, приснився наяву?
Він торкнув себе за палаючого лоба, провів долонею по худому, зарослому м'якою бородою обличчю і, згорбившись, мимоволі застогнав. Світла надія, що блиснула в його душі, як зоря, раптом потьмяніла, погасла, і в серце безшумно, як вуж, знову почав заповзати відчай.
8
Тисяцький Домажир із сином Івором заявилися в неділю – якраз перед обідом, коли вся сім'я ще не зібралася, а за широким і довгим столом сиділи вже боярин Дмитро з бояринею та метушилися чашники, розставляючи посуд.
Боярин Дмитро не мав на Домажира серця і не відчував образи за те, що той, з наказу князя, перейняв у нього владу в Києві. Все в цьому світі таке нестале, непостійне, мінливе, що ображатися на будь-кого за подібну зміну просто було б і нерозумно, і смішно. Вчора – я, сьогодні – ти, а завтра, дивися, хтось третій. Бо нічого немає вічного під зорями – все пливе, все минає... Однак, як людину, Домажира Дмитро недолюблював: було в ньому щось нещире, слизьке. На устах – усміх, а в душі – щось хитреньке, непевне. Зразу й не розбереш – що за людина?
Однак привітав його приязно.
– Дорогий боярине, прошу до столу!
Домажир перехрестився на образи, розгладив цупкою п'ятірнею рудого чуба і кошлату бороду.
– Хліб-сіль господині і господарю. Щастя домові сьому! – Він сів на лаву і показав Іворові, веснянкуватому парубкові, на місце поряд з собою. – Та не обідати ми завітали до тебе, боярине, а хочемо погомоніти, як я колись обіцяв, про твою доньку Янку, що, кажуть, ще привабніше розцвіла і стала окрасою Києва. Чи не могли б ми з тобою та бояринею Анастасією породичатися? Гляньте на мого парубка – чим не красень? Вже має вісімнадцять літ, після мене успадкує дім, сукновальні і млини, землі і ліси. І здоров'ям бог не обділив, і розумом. А що трохи веснянкуватий, то з лиця води не пити...
Івор почервонів, і веснянки на носі проступили ще яскравіше. Він це знав, але нічого з собою подіяти не міг – червонів ще дужче.
– Тату! – прошепотів зніяковіло.
Та Домажир тільки махнув на нього рукою і вів далі:
– Пора вже йому обзаводитися сім'єю... От я й подумав, Дмитре, чи не гаразд нам буде поженити наших діток та й самим об'єднатися і тримати владу в Києві? Га? Вчора ти був тисяцьким, сьогодні – я, а завтра, дивись, ти знову вивернешся – і мені буде підтримка. Бо, скажу я вам, князь Володимир Рюрикович уже на ладан дише. На видужання – ніякої надії. От-от Бог прийме його душу...
– Невже такий плохий?
– Гірше бути не може... Уже й соборували... Тане, мов свічка...
– Не щастить Києву на князів, – похитав головою Дмитро. – Та ще в такий час!
– Час справді важкий і непевний, – погодився тисяцький.
– А ти заходився сина женити! – ухопився за його слова Дмитро. – Чи ж на добро се?
– Хтозна – на добро се чи на лихо. Та коли так міркувати, то й жити не захочеться, – заперечив Домажир. – Справді, нападе на нас Батий чи, може, раніше дідько його схопить – ще баба надвоє ворожила, а ми живі і про живе повинні дбати.
– Може, й так, – погодився Дмитро і звернувся до боярині:
– Тоді клич, Анастасіє, Янку та всіх наших домочадців до столу. Пообідаємо та гуртом і подумаємо. А передусім – запитаємо дочку: хоче вона заміж чи ні? Бо ж молода ще! І силувати її я не хочу... Ми з Анастасією бралися по любові, то й дочці того бажаємо...
– По любові! – хмикнув Домажир. – Яка химера! Піп обвінчає – от і полюбляться!
Бояриня вийшла і хутко повернулася з Янкою. Невдовзі за ними до горниці зайшли Микола та Степан з сім'ями. Враз стало людно і гамірно. Та як тільки Дмитро кашлянув і підвів очі, всі вмить затихли. Навіть діти.
Боярин підняв чашу.
– Дорогі мої, до нас у гості завітав тисяцький Домажир Бориславич із сином Івором. Побажаємо ж їм доброго здоров'я та смачного обіду!
Всі піднесли чаші.
– Дякую, боярине! – сказав Домажир і перший приклався до духмяної сити.
Горниця враз сповнилася гамором, розмовами, брязкотом посуду та дитячим сміхом. Одна Янка сиділа мовчки. Лице її зблідло, а в очах зачаївся страх. "Це ж по мою душу прибули вони сюди, – кольнуло її в серце. – По мою душу!.. Бач, старий шкарбан і сина притягнув на розглядини! А той витріщив баньки, мов теля, придивляється! Не придивляйся – не купиш! Аби тільки батько силою не змусив..."
Дмитро помітив її настрій, прочитав страх в очах – і підбадьорливо усміхнувся, ніби хотів викликати усміх і на її устах. Але Янка не усміхнулася у відповідь. Останнім часом, як зник Добриня і вони з батьком не змогли його розшукати, бо Домажир сказав, що ні він, ні його люди нічого про парубка не знають, вона замкнулася в собі і усміхалася дуже рідко, хіба що до маленьких племінників, з якими любила бавитися.
Взагалі в її душі робилося щось таке, чого вона й сама не розуміла і про що ні з ким порадитися не сміла. Несподівана зустріч з Добринею перевернула її життя. До того вона була дитина, підліток, отроковиця, безтурботно жила собі в сповненому достатком батьківському домі, ні про що серйозне не думала, а втішалася новизною всього, що оточувало її, – сонцем, місяцем, зимовими віхолами, весняними воркітливими струмочками, співом жайворонків та п'янким запахом молодого зела, літніми бурхливими грозами та янтарним наливом садів, осінніми зграями чорного вороння, що зліталося до Києва з навколишніх лісів, а в сім'ї – незмінною увагою та любов'ю як до найменшої.
І раптом все потускніло, померкло. Життя розділилося навпіл: те, що було до зустрічі з Добринею, і те, що настало тепер. Цей незвичайний смерд, половецький пастух, татарський невільник чомусь, як вихор, ввірвався в її життя і в її юне серце. Чи вона знайшла в ньому щось особливе? Так, він був не такий, як інші, кого вона бачила в Києві, в боярських хоромах. Він прийшов із чужого їй світу, незнаного степу, від смердючих половецьких багать та залитих руською і татарською кров'ю сплюндрованих міст, від нього віяло напівдикою силою степового коня і разом з тим досвідом і розумом людини, набагато старшої за неї, людини, що не тільки бачила смерть довкола себе, а ніби, як здалося їй, і сама вирвалася з її чіпких пазурів.
На ньому не було вишуканого одягу з дорогих тканин, що виробляли київські чи заморські умільці, не було і позолоченої зброї, як у київських молодих боярчуків; у першу зустріч, коли вона побачила його у батьківській горниці за трапезним столом, він їй здався просто дикуном – зарослим, бородатим, розпатланим, в одязі з чужого плеча, в чому він сам зразу ж признався, з почервонілим від морозних вітрів обличчям і міцними, потрісканими до крові кулаками. Але які в нього були очі! їй здалося, що він поглянув на неї так, як вона дивилася, бувало, на перший весняний ряст – зачудовано і ніжно. Так на неї не дивився ніхто – і від того серце її здригнулося і завмерло від солодкого щему.
Хіба можна забути ту мить?
Звичайно, вона знала, що він не князь, не боярин, не купець і навіть не ремісник, а простий смерд. Правда – вільний! Не раб, не закуп, а вільний! І все ж – смерд! Та коли поглянула в його чисті і чесні очі, а особливо коли побачила його постриженим, поголеним, на багато років помолоділим, то геть відігнала думки про те, що він смерд, та сповна віддалася своєму першому дівочому поривові, своєму блискавично розквітлому почуттю.
Як це з нею трапилося, вона не розуміла. Та й не дуже дошукувалася причини. Знала одне – вона раптово стала іншою. Була дитиною – стала дорослою. Була безтурботною, а тут відчула, як щось незвичне і незвичайне, таємниче невидимими сітями обплутало її серце і прив'язало до однієї тепер для неї на світі милої людини – Добрині. Як це трапилося, було для неї незбагненною таємницею. Але – трапилося. І чим більше часу минало, тим сильніше розгорялося полум'я в її юному палкому серці, їй хотілося бачити Добриню, розмовляти з ним, а вона не мала такої змоги, і це мучило її, дратувало, так що вона швидко відчула, що кохання – це не тільки радість, а й невгасиме горе. А коли дізналася від Іванка, що Добриня загадково зник, вона втратила спокій і сон, хоча нікому ні словом не обмовилася про це і думала, що жодна душа в світі не здогадується про її почуття болю й розпачу.
Так вона думала, молодесенька і недосвідчена.
Так вона думала.
А насправді батько, боярин Дмитро, давно помітив, що з дочкою щось сталося. Його пильне око відразу, ще по від'їзді Добрині, побачило зажуру в очах Янки, а потім, коли парубок зник, глибокий біль і душевну муку. І він зрозумів усе. І в ту ж ніч поділився своїм здогадом з бояринею Анастасією.
– Цей смерд не повинен бувати в нашій господі! – сказала твердо бояриня. – Янка ще дитина і встигне знайти собі достойну пару! Зник – от і добре! Мине місяць, півроку – і Янка забуде його ім'я!
– А якщо це справжнє кохання?
– Ну, то й що? Хіба ти погодишся мати зятем смерда? Нас увесь Київ засміє! Ти не повинен шукати його!
Дмитро промовчав. Звичайно, Київ буде здивований. Але ж і Янку, свою єдину доньку-пестунку, жалко. І перед тим парубком, Добринею, совісно... У боярина були свої погляди на життя і на порядність – і він таки розшукував Добриню, хоча безуспішно. Хлопець як у воду впав.
Не знала Янка, що тут, за столом, є ще одна людина, хитра й не менш досвідчена, умудрена життям, як її батько, яка ще в покоях хворого князя розгадала душевне сум'яття дівчини. Це був тисяцький Домажир. Зіставивши зникнення смерда, про якого він справді нічого не знав, з заступництвом за нього боярина Дмитра і з незвичайною схвильованістю його дочки, він зразу здогадався, які почуття привели юну бояришню до князя. Правда, великого значення він цьому не надав, бо не міг навіть уявити, щоб Дмитро з Анастасією віддали доньку за смерда. Але, розгадавши цю загадку, і пальцем не ворухнув, щоб розшукати якогось там Добриню, якого, він не сумнівався, хтось із його людей або вже відправив на той світ, або заховав так, що і вдень зі свічкою не знайдеш. Він навіть допускав, що смерд сидить у князівському порубі, бо якщо його схопила княжа сторожа, то запроторила тільки туди. Ну, й що? Хай сидить!
Янка мляво жувала якийсь несмачний кусок, що не ліз їй у горло, і думала про те, як відкараскатися від несподіваної напасті, і не могла дати ради своїм думкам. Все сплуталося в її голові, все здавалося таким складним
і нерозв'язним – зимовий наскок татар, Добриня, його зникнення, тисяцький Домажир, його син... І чому вона така нещасна? Чого всі лиха світу разом упали на її голову?
Перебуваючи в задумі, вона не прислухалася до розмов, що, в міру того, як наїдків та напоїв зменшувалося на столі, все посилювалися. Тому, коли почула своє ім'я, вимовлене гучним Домажировим голосом, здригнулася і підвела очі.
– Що?
– Про тебе тут мова, Янко, – сказав батько, зрозумівши, що дочка так була заглиблена в свої думки, що нічого не чула. – Боярин Домажир хоче женити Івора, свого сина.
– Той хай женить, – байдужим голосом відповіла Янка. Брати Микола та Степан голосно зареготали, а бояриня Анастасія, осудливо глянувши на них, так що вони враз замовкли, твердо промовила:
– Янко, ти не зрозуміла. Боярин Домажир просить для сина Івора твоєї руки!
– Що? – стрепенулася Янка. – Моєї руки? Для Івора?
Вона зблідла.
– Так! – з притиском сказала мати. – І ти повинна погодитися!
– Ніколи! – вигукнула дівчина, схоплюючись на ноги. – Чуєте – ніколи!!! Я ще не хочу йти заміж! Не хочу! Навіщо ж ви мене проганяєте з дому?
– Янко, ну хто ж тебе проганяє? Опам'ятайся! – лагідно промовив боярин Дмитро. – І в думці у нас такого не було! Та й ніхто тебе не змушує зараз, сьогодні, йти заміж. Це ж тільки заручини. А до заміжжя далеко – півроку, рік або й два... Коли ти скажеш...
Янка глянула в вічі батькові і хотіла щось відповісти, але в цю мить двері до боярської горниці швидко розчинилися, і ввійшов двірський, який голосно сповістив:
– Боярине, щойно з Володимирового града прискакав гонець від княгині. Вона просить тисяцького Домажира негайно прибути до неї. Помер князь Володимир Рюрикович!
Вість була оглушлива. Всі схопилися з місць.
– Що? Помер князь? Яке лихо! Домажир перехрестився.
– Упокоївся нарешті, бідолаха. Не князював останні місяці, а тільки мучився. – І повернувся до Дмитра. —
Поїдемо, боярине! Твоя присутність там нині теж потрібна. А наше діло з жениханням відкладемо до ліпших часів...
Він похапцем попрощався і, супроводжуваний розгубленим, сконфуженим Івором, швидко попрямував до виходу.
Дмитро почав збиратися теж.
– І я з тобою, тату, – попросилася Янка.
– І ми, – виступили наперед Микола та Степан.
– Добре, поїдемо. Там зараз збереться все київське боярство. Помер князь! Михайло Всеволодович покинув нас, цей помер... Що буде з Києвом? З нами?
Вони сіли в запряжений парою коней віз і незабаром, поминувши Софійські ворота, зупинилися на Бабиному торжку, перед князівськими хоромами. Тут уже стояло кілька осідланих коней. На подвір'ї – біганина, туди й сюди снували ліпші мужі, молоді гридні, челядники. Поспішали до князівських хоромів стурбовані бояри. Кожного хвилювало: хто ж тепер стане князем у Києві?
Дмитро коротко кинув своїм:
– Гуляйте тут, у дворі, Я скоро вийду, – і теж зник у розчинених дверях князівського терему.
Янка знала, що в глухому закутку двора десь є поруби, страшні глибокі ями, в яких перебувають, конаючи в голоді та холоді, різні злочинці та небажані князю люди. Вибравши хвилину, коли брати завели розмову з прибулими боярами, вона непоміченою шаснула в гурт челяді і попростувала у глибину двору.
Назустріч стара челядниця несла в кошику торбину з борошном.
– Помагайбі, тітонько! – приязно привіталася до неї Янка. – Чи не скажете, де тут поруби? Хочу страдникам нужденним за упокій князевої душеньки милостиню подати.
– Добра ж ти душа, дитино, – відповіла стара. – Йди ось цією стежечкою до стаєнь, а там і побачиш, у кутку... Та до сторожів не підходь, бо проженуть!
– Дякую, тітонько! – І Янка поспішила в далекий .закуток двору.
Поруб вона впізнала по батькових розповідях відразу. Це була присадкувата міцна будівля з товстих соснових колод. Над самою землею – вузенькі віконечка, одні заткнуті якимось ганчір'ям, інші порожні, мов бійниці на вежах. Янка відразу здогадалася: скільки віконець – стільки ям під порубом, темних, запліснявілих. Може, в котрійсь із них і Добриня?
Біля одного віконечка порався старий гридень. Янка спочатку хотіла запитати у нього, чи не відає він в'язня по імені Добриня, але тут же згадала пересторогу челядниці і вирішила діяти інакше.
– Добрине! Добрине-е! – раптом голосно загукала вона. – Озовися, Добрине!
У відповідь – тиша. Гридень заткнув затичкою віконце і, крекчучи, підвівся, приставив долоню до вуха, як це роблять глухуваті люди.
– Ти мене, бояришне? Га? Чи кого гукаєш? Янка зрозуміла, що старий недочуває.
– Дідусю, я шукаю тут одного чоловіка – Добринею зветься. Не знаєте часом? Я заплачу вам!
– Га? Як зветься?
– Добринею.
– А-а!.. Не знаю, не знаю... Є тут – сидять... А як звуться, мені ніхто не каже... Моє діло маленьке – подати хліба та води, щоб, коли помруть, гріха на душі ні в мене, ні в кого іншого не було. А як зовуться... Не моє то діло... Та й ти, дівонько-бояришне, йди звідси, бо побачить старший, то... Йди, йди від гріха!
Янка провела поглядом по сірих колодах, по вузьких душниках і, важко зітхнувши, опустивши плечі, поволі, мов ураз постаріла, поколивала назад, до братів, а там, сказавши, що болить голова, заспішила додому...
9
Після похорону Володимира Рюриковича, після урочисто відправлених дев'ятин та сороковин, Київ затих, присмирнів, ждав біди. З Половецького поля доходили глухі, але страшні вісті: татари гасали по степу – виловлювали останніх половців, що ще не здалися їм, і нещадно винищували або перетворювали на своїх рабів. Кілька половецьких племен, яким пощастило вислизнути з татарських облав і сховатися в Криму, були затиснуті в безводному і безплідному закутку Куль-Оби[53] і там вимерли від голоду. Весь безконечний степ від Волги до Кавказу і до Дунаю опинився в руках Батия.
Куди направить свого бойового коня кривавий хан тепер?
На Київ?
Якщо правді, що він мріє виконати заповіт свого діда, Чінгісхана, і зівоювати всі народи Європи аж до Останнього) моря, то не минути йому Києва! Після падіння Переяслава та Чернігова на шляху до Галицько-Волинського князівства, а там і до Польщі, Угорщини та ніімецьких князівств – він перший. Його він не обмине!!
А як оборонятися? Князь помер, дружини немає, та й зброї обмаль. І князівські, боярські та купецькі комори майже порожні. На випадок тривалої облоги чим годувати киян?
Потрібен був господар. Князь!
Боярська дума, що зібралася в гридниці, ні до якої одностайної думки не дійшла. Одні пропонували послати послів до Михайла Всеволодовича, щоб повернувся, інші заперечували: "Він утік від нас! У ту саму хвилину, як татари оточували місто... Як його приймати назад? Щоб знову втік і покинув Київ напризволяще?" Треті перебирали всіх князів, близьких і далеких, які не мали зараз волості, але нікого не знаходили такого, кого б хотіли всі. Домажир же і ті, хто його підтримував, взагалі вважали, що жодного князя їм не потрібно.
– Обійдемося без князів! – гукав тисяцький. – Створимо свою, боярську, дружину! Дамо зброю городянам! Боярська дума – вище князя!
В цьому було щось розумне, коли б не випирало Домажирове бажання самому захопити ту владу, яка належала князеві. Це бажання відчували всі і одностайно заперечили тисяцькому.
– Як можна без князя! Хто ж очолить військову силу киян, коли потреба настане? Може, ти, Домажире? Коли галас трохи затих, підвівся Дмитро.
– Доброчесні бояри київські, – промовив він. – Здавна повелося так, щоб у Києві був князь. Та ще й не простий, а великий, самодержець землі нашої! Він був нам батьком і військовим вождем, а ми були його опорою... Тим більше потрібен князь зараз, коли загрожує нам страшна сила – Батиєва орда! І не будь-який князь, а розумний, сильний, князь-воїн, що має добру дружину і не раз зустрічався з ворогом у полі...
– Кого маєш на увазі, Дмитре? Кажи!
– Є такий князь. Це Данило Романович Галицький... Нема зараз князя, щоб був сильніший за нього! Під його рукою Галицьке і Волинське князівства, він вибив угрів з нашої землі, позаторік погромив німецьких лицарів, ляхи бояться підняти проти нього меча, не в одному бою бував... Такого сильного князя нам потрібно! Об'єднати Київ з Галичем і Волинню, а болохівцям[54] нікуди буде подітися – приєднаються до нас самі! Тільки так ми можемо протистояти Батиєві! Іншого виходу не бачу. Рязань, Володимир і Суздаль розгромлені. Переяслав і Чернігів теж. Новгород і Полоцьк сидять собі за непрохідними для мунгальських коней болотами, але й вони дрижать. Залишається князь смоленський Ростислав Мстиславич. Я знаю, є серед вас його прихильники, хоч і не багато. Та самі подумайте, яка у нього сила? Чи захистить він Київ? Тому я думаю: найкраще це зробить Данило Романович...
В гридниці знову зчинився ґвалт. Одні кричали – Данила! Другі – Ростислава! Треті – не треба нам нікого, самі управимося! Боярство київське враз уподібнилося простолюдинам з подільського торговища – хто кого перекричить, переторгує.
Дмитро похмуро усміхнувся і знову підвівся.
– Я бачу, ми до згоди сьогодні не дійдемо. Гадаю, найкраще нам розійтися по домівках, гарно подумати, а завтра зійтися на остаточну розмову...
– Так! Так і зробимо!
– Але є ще одне діло, яке ми маємо докінчити сьогодні.
Бояри нашорошили вуха.
– Кажи!
– Як це завжди бувало у нас, після похорону князя князь-наступник, спадкоємець обов'язково перетрушує поруб. Хто там сидить? За віщо? За провину? Чи без провини?.. Та оскільки князя у нас немає і невідомо, коли буде, ми повинні зробити це самі!
– Правильно! Правильно! – загули бояри, раді хоч у цьому незначному ділі проявити одностайність. – Відчинити поруб і випустити безвинних! Та й тих, хто свою провину спокутував! Ходімо туди! Ходімо!
– Не поспішайте! Це можна зробити і завтра! – намагався перекричати бояр тисяцький Домажир.
Та його не захотіли слухати. Мало хто вірив, що новий князь настановить хитруна Домажира тисяцьким, тому вважали за непотрібне слухатися його.
– Ні, ні! Ходімо зараз!
Натовп вивалив із гридниці і з галасом рушив до порубу.
– Де сторожа? Відкривайте ями! Випускайте в'язнів! Збіглися сторожі – відчинили двері, ляди, поставили драбини.
– Гей, ви там – вилазьте!
З ям почали з'являтися в'язні. Не люди – привиди. В кожухах, свитках. Худющі, зарослі, жовті, брудні, з почервонілими очима, що жмурилися від яскравого світла. З надривним бухиканням та стогоном.
Коли виліз Добриня, Дмитро ледве впізнав його.
– Ти?.. Тут?.. А ми скільки шукали тебе! – І суворо глянув на Домажира. – Як же це розуміти, боярине? Ти ж казав, що цього парубка тут немає! Га?
Той витріщився на молодого в'язня, що рукою закривав очі від сонця.
– Але, їй-богу, боярине, я нічого не знав про нього!
– Хто ж його сюди запроторив?
– Не знаю...
Дмитро поклав руку на плече Добрині.
– Хто тебе посадив у поруб?
– Доман... Він був старшим міської сторожі.
– Доман? – вигукнув Домажир. – Він справді був старшим, але мені про тебе нічого не сказав! Я спитаю в нього! Я дізнаюся! Обов'язково!
Тисяцькому було соромно перед Дмитром, і він щиро обурювався, хоча, коли б хотів, давно б міг заглянути в ями і пересвідчитися – сидить тут Добриня чи ні.
– Доман... Це той, що намовляв нас добровільно піддатися татарам!
– Так, – відповів Добриня.
– Отже, він тебе зустрів, упізнав і кинув у яму, щоб розквитатися за сутичку на майдані?
– Так.
– Мерзенний негідник! Мені пам'ятається, князь Михайло його самого був посадив у поруб... Як же він опинився серед сторожі князя Володимира Рюриковича?
– А князь Володимир, коли сів у Києві після князя Михайла Всеволодовича, випустив його, як оце ми зараз випускаємо, і, знаючи його з давніх часів, взяв до себе на службу, – відповів Домажир.
– Ось як! Варто було б з цим Доманом побесідувати та дізнатися, що він за птиця! – з погрозою в голосі сказав боярин Дмитро. – Ну, це ми можемо зробити й пізніше. А зараз, Добрине, поїдемо до мене! Хай бояри самі тут розбираються...
Прибувши додому, Дмитро передусім повів Добриню в челядницьку, велику присадкувату будівлю, де знаходилися боярські служби та жила челядь. З кухні дихнуло гострим запахом хліба, що загнічувався в печі, та різної їжі, що готувалася для боярського столу. У Добрині затремтіли ніздрі і зашуміло в голові від тих запахів. І йому коштувало чималих зусиль, щоб стримати себе і не попросити чого-небудь попоїсти.
Дмитро не посадив його відразу до столу, а розсудив інакше.
– Горпино, – звернувся він до немолодої вже жінки-кухарки. – Ти бачиш цього парубка Добриню?
– Бачу. На ньому лиця немає. Та й нужа, видно, заїла. Звідки він?
– Щойно з порубу.
– З порубу! Ой лишенько! Нещасний! Скільки намучився, настраждався!
– Не мало! Вода гаряча є?
– – Чому б не було!
– Тоді скажи Никодиму, щоб наносив у лазню. Хай постриже та покупає цього хлопця... А ти знайди для нього що-небудь з одягу. Та не недоносків, а ліпшого! І щоб був по ньому! Степанів, здається, якраз підійде... А як покупається та одягнеться – нагодуй добре! Зрозуміла?
– Чому б не зрозуміти? Хутко все зробимо! Дмитро схвально хитнув головою і глянув на Добриню.
– Зайдеш потім до мене!
– Дякую, боярине.
10
Вийшовши після обіду на просторий боярський двір, Добриня побачив біля хоромів, в оточенні матері та батьків, Янку. Вона стояла спиною до нього і не помічала його. Всі були чимось схвильовані і впівголоса жваво розмовляли.