355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Террі Гудкайнд » Сьоме Правило Чарівника, або Стовпи Творіння » Текст книги (страница 1)
Сьоме Правило Чарівника, або Стовпи Творіння
  • Текст добавлен: 29 сентября 2016, 06:20

Текст книги "Сьоме Правило Чарівника, або Стовпи Творіння"


Автор книги: Террі Гудкайнд



сообщить о нарушении

Текущая страница: 1 (всего у книги 38 страниц)

Террі Гудкайнд
СЬОМЕ ПРАВИЛО ЧАРІВНИКА,
або
СТОВПИ ТВОРІННЯ


Переклад з російської


1

Обмацуючи кишені мерця, Дженнсен Даггет наткнулася на те, чого ніяк не очікувала знайти тут. Широко розкривши очі, вона спантеличено дивилася на чіткі друковані літери, і холодний вітер ворушив її волосся. Паперовий листок склали двічі, перетворивши в маленький акуратний квадратик. Дженнсен примружилася, немов сподівалася, що, поки вона не бачить папір, слова зникнуть, подібно привиду. Але вони залишалися на місці, розбірливі та реальні.

Хоча Дженнсен і знала, що думка ця дурна, їй здалося, що мертвий солдат спостерігає за її діями. Не проявляючи зовні своїх емоцій, вона крадькома глянула в його очі. Вони були тьмяними і нерухомими. Кажуть, небіжчики виглядають, як сплячі. Цей не був схожий на сплячого. Його бліді губи були міцно стиснуті, обличчя – як воскове. На могутній шиї багровіла пляма.

Звичайно, він не спостерігав за нею. Він взагалі ні за ким тепер не спостерігав. Але оскільки голова його була повернута в бік Дженнсен, було схоже, що він на неї дивиться.

Вгорі, на кам'янистому стрімчаку за спиною, голі гілки тукали одна про одної. Немов брязкали кістки… Здавалося, і аркуш паперу в тремтячих руках Дженнсен теж гуркотить на вітрі. Серце її, яке билось і так прискорено, забилося ще швидше.

Дженнсен похвалила себе за сміливість і спробувала заспокоїтися. Попросту вона дозволила своїй уяві зайти надто далеко… Але ж раніше їй ніколи не доводилося бачити мерця, людину, яка настільки неправдоподібно нерухома. Людину, яка не дихає. Це просто жахливо! Дженнсен судорожно ковтнула, намагаючись стримати власне хрипке дихання.

Їй не подобався цей мертвий погляд, тому вона встала, підняла поділ довгих спідниць і обійшла навколо тіла. Потім ретельно склала листочок паперу за вже наявними згинами і поклала собі в кишеню. Їй ще доведеться потурбуватися про це. Дженнсен знала, як мати відреагує на ці два слова на аркуші.

Маючи намір завершити пошуки, вона знову присіла біля мерця навпочіпки. Тепер, коли його обличчя було повернене в інший бік, здавалося, ніби він озирається назад, на стежку, з якої зірвався. І дивується з того, що опинився на дні скелястій прірви зі зламаною шиєю.

На плащі мерця не було кишень. Зате до його ременя були приторочені два підсумки. В одному знаходилося машинне масло, точильний камінь і ремінь для правки бритв. Інший підсумок був наповнений в'яленим м'ясом. І нічого, що могло б підказати ім'я загиблого.

Знай він місцевість так само добре, як Дженнсен, він би скористався довгим шляхом вздовж підніжжя скелі, а не стежкою, що проходить по вершині, де плями чорного льоду робили дорогу в цей час року зрадницьки небезпечною. Навіть якщо б він бажав спуститися зі стежки в прірву, було б розумніше пройти по лісі, незважаючи на густі кущі і бурелом.

Але що сталося, те сталося!.. От би знайти річ, яка могла б підказати його ім'я. Тоді, можливо, вдасться відшукати його родичів або знайомих. А вони б захотіли дізнатися, як він загинув…

Дженнсен з усіх сил намагалася триматися за цю нікчемну ідею, тому що це надавало їй відчуття безпеки. Але проти своєї волі знову стала роздумувати, що ж робив тут загиблий. Зрозуміло, ретельно складений аркуш паперу говорив про все занадто очевидно. Однак могла ж бути й інша причина!

Якби Дженнсен могла визначити цю причину!..

Треба перевірити його кишені. А для цього доведеться трохи відсунути його руку.

– Милостиві духи, вибачте мені, – прошепотіла вона і взялася за мертву плоть.

Негнучка рука мерця зрушилася з великими труднощами. Дженнсен з огидою скривилась. Він був холодним, як земля, на якій лежав, як рідкісні дощові краплі, що падали зі свинцевого неба. У цю пору року перед таким різким західним вітром майже завжди йшов сніг. Змінюючі один одного мжичка і туман напевно зробили заледенілу стежку ще більш слизькою. Доказом тому був мертвий чоловік.

Дженнсен розуміла, що якщо залишиться тут довше, то напевно потрапить під зимовий дощ, який наближався. Вона добре знала, що люди в таку негоду ризикують своїм життям. На щастя, будинок її знаходився не надто далеко. І якщо вона затримається, стурбована мати швидше за все прийде за донькою. Однак Дженнсен не хотілося, щоб мати теж промокла під дощем.

Вона чекає на рибу, яку Дженнсен вже зняла з вудок, залишених в ополонці на озері. Сьогодні набралася ціла зв'язка риби. Зараз риба лежала з іншого боку від мерця…

Його не було тут раніше, інакше Дженнсен напевно побачила би тіло по дорозі до озера. Глибоко зітхнувши, щоб зміцнити свою рішучість, вона змусила себе знову взятися за пошуки. Вона уявила, як у далекому краю невідома жінка чекає цього красивого велетня, турбуючись – чи в безпеці чи він, чи йому тепло і сухо, чи…

Жінка вже дарма турбується.

Дженнсен не хотілося б, щоб хтось сказав матері, що її дочка впала з кручі і розбилася… Ні, мати зрозуміє, якщо дочка затримається трошки, щоб з'ясувати, хто цей загиблий. Дженнсен знову задумалася. Так, мати зможе зрозуміти, але навряд чи захоче, щоб Дженнсен знаходилася поруч з одним з цих солдатів. Правда, він мертвий і не міг зараз нікому заподіяти зла – ні їй, ні матері…

Ще більше мати буде стурбована, коли Дженнсен покаже їй, що написано на листку паперу.

Дженнсен знала, що саме надія знайти пояснення і спонукала її на пошуки. Вона відчайдушно хотіла, щоб знайшлося якесь пояснення. І нагальна потреба в цьому утримувала її поруч з мертвим тілом, хоча найбільше їй хотілося зараз втекти додому.

Якщо вона не відшукає нічого, що прояснить присутність солдата тут, то буде найкраще заховати тіло з надією, що ніхто ніколи його не знайде. Навіть нехай хлине дощ, їй слід би заховати його якнайшвидше. Тоді ніхто ніколи не дізнається про солдата.

Вона змусила себе засунути руку в кишеню його штанів до самого дна. Стегно мерця було, як дерево. Пальці Дженнсен квапливо захопили жменю дрібних предметів. Судорожно зітхнувши від страху, вона витягла стиснутий кулак, низько схилилася в густіючій темряві і розкрила долоню, щоб подивитися. Зверху був кремінь, кістяні гудзики, маленький моток мотузки і складений носовичок. Дженнсен пальцем зрушила мотузку і кремінь. Під ними виявилася жменя монет – срібних і золотих. Дженнсен тихо присвиснула, побачивши таке багатство. Вона ніколи не думала, що солдати можуть бути настільки багаті, але у цієї людини було п'ять золотих марок і велике число срібних монет. За будь-якими стандартами це був справжній капітал. І срібні пенні (не мідь, а справжнє срібло!) Здавалися незначними поряд із золотими монетами, хоча, мабуть, і вони одні становили суму більшу, ніж та, що Дженнсен витратила за всі свої двадцять років життя.

Їй спало на думку, що вона вперше в житті тримає в руках золоті – і навіть срібні – марки.

А ще промайнула думка, що її дії дуже змахують на мародерство.

І не було в кишенях ніякої дрібнички, так чи інакше пов'язаної з його невідомою жінкою. І нічого не пояснювало, ким був загиблий солдат.

Дженнсен знову скривилася, коли їй довелося виконати чергову неприємний обов'язок – покласти речі назад, в кишеню. Кілька срібних монет вислизнуло у неї з руки. Вона підняла їх з вологої, мерзлої землі і примусила себе повернути на місце.

Пролити світло на особу загиблого міг його заплічний мішок. Але на ньому розляглося тіло, і Дженнсен не була впевнена, що хоче заглянути туди, тим більше що там можуть виявитися одні лише припаси. Все найцінніше він швидше за все носив у кишенях. Як листок паперу…

Вона вирішила, що залишилося оглянути зброю та амуніцію. На солдатові були міцні шкіряні обладунки, прикриті темним плащем і мундиром. На стегні висів зловісно гострий меч в пошарпаних піхвах з чорної шкіри. Посередині меч був зламаний – безсумнівно, в результаті падіння з стежки.

Погляд Дженнсен зупинився на ножі, прикріпленому до ременя. Побачивши ніж, вона похолола, але тут же згадала, що власник його мертвий. Руків'я ножа, поблискуючи в напівтемряві, привернуло її увагу перш за все. Дженнсен була впевнена, що жоден звичайний солдат не повинен мати настільки майстерно зробленого ножа. Це явно один з найдорожчих ножів, які вона бачила у своєму житті.

На срібному руків'ї була витіювато вигравіювана буква «Р».

Як же все-таки красива ця річ!

З юного віку мати вчила доньку поводженню з ножем. Як було б добре, якби у матері був такий ніж!..

«Дженнсен».

Вона схопилася.

Не зараз! Милостиві духи, не зараз! Не тут…

«Дженнсен».

Дженнсен належала до числа людей, які мало що не люблять у житті, але цей голос вона не любила.

І вона проігнорувала його, як і завжди, змусивши свої пальці обмацувати тіло. Перевірила шкіряні ремені. Чи немає в них потайних місць?.. На жаль, немає. І мундир простого покрою, без кишень…

«Дженнсен».

Вона зціпила зуби.

– Залиш мене, – вимовила вона вголос, але тихо. Дженнсен.

На цей раз голос прозвучав по-іншому. Ніби був не в голові, як це здавалося зазвичай.

– Дай мені спокій, – простогнала вона.

«Здавайся», – прозвучав неживий невиразний голос.

Дженнсен підняла голову і побачила, що очі мерця пильно дивляться на неї.

Перший порив завиваючого вітру, передвісника холодного дощу, обрушився на неї. Немов крижані пальці духів почали обмацувати обличчя…

Серце Дженнсен скажено закалатало. Вона задихала уривчасто і хрипуче. Немов шовк чіплявся за суху шкіру… Погляд широко розкритих очей був спрямований на обличчя мертвого солдата. А потім вона відскочила, послизнувшисьсь на дрібних каменях.

З її боку так поводитися було нерозумно, і вона це знала. Людина мертва. Він не дивиться на неї. Він просто не може дивитися на неї. Його немигаючий погляд мертвий. Він зараз, як зв'язка тієї риби. Рибини ні на що вже не дивляться. І він не дивиться. Це їй тільки здається.

Але навіть якщо його очі мертві, вона буде дивитися на нього, щоб переконатися, що він на неї не дивиться…

«Дженнсен».

Над високим гранітним стрімчаком розгойдувалися на вітрі сосни. Залишені без листя клен і дуб розмахували своїми скелетоподібними гілками, але Дженнсен нічого навколо не бачила. Вона не зводила очей з мерця. І прислухалася, чи не пролунає голос.

Однак губи мерця були нерухомі. Дженнсен знала, що так і повинно бути. Голос лунав в її голові.

Лице загиблого як і раніше було повернене в бік стежки, звідки він впав, хоча зараз Дженнсен здавалося, що воно звернене в її бік. І вона міцно стиснула руків'я свого ножа.

«Дженнсен».

– Залиш мене. Я не здамся.

Вона ніколи не розуміла, чому голос бажає, щоб вона здалася. Він був з нею все її життя, але ніколи нічого не пояснював. І в цій подвійності вона знаходила заспокоєння. Як ніби відповідаючи на її думки, голос пролунав знову:

«Відмовся від своєї плоті, Дженнсен».

Дженнсен не могла зітхнути.

«Відмовся від своєї волі».

Вона в жаху сковтнула. Він ніколи не говорив так раніше – щоб вона могла зрозуміти всі слова.

Вона ледве розрізняла цей голос, коли засинала. Він кликав її здалека, неживим шепотом. Він виголошував різні фрази – вона знала це, але ніколи не могла розрізнити нічого, крім власного імені та лякаючого короткого призиву здатися. Це слово завжди звучало більш чітко, ніж інші. Вона завжди чула його і не могла розчути інших слів.

Мати казала, що це голос чоловіка, який майже протягом усього життя хотів убити Дженнсен. Мати казала, що він хотів замучити її.

«Джен, – зазвичай говорила мати. – Все в порядку. Я тут, з тобою. Він не заподіє тобі ніякої шкоди».

Дженнсен не хотілося перекладати цей тягар на матір, і часто не розповідала їй, що знову чула голос.

Але навіть якщо він не міг заподіяти їй зла, це міг зробити володар голосу, якщо знайде її. І як ніколи Дженнсен захотілося опинитися в теплих обіймах матері.

Коли-небудь він прийде за нею. Вони обидві знали, що так трапиться. Поки ж він посилав до неї голос. У всякому разі, так вважала мати.

Оскільки таке пояснення лякало, дочка воліла думати, що вона – божевільна. Адже якщо Дженнсен не в собі, значить, у голосу не існує хазяїна.

– Що трапилося?

Дженнсен коротко скрикнула і розвернулася, вихоплюючи ніж. Напівприсіла, широко розставивши ноги, готова кинутися на невідомого супротивника. Адже це був не безтілесний голос. Якийсь чоловік йшов яром по напрямку до неї. Вітер завивав навколо, та ще її увагу відвернуло тіло мерця, тому вона і не почула, як чоловік наблизився.

Він виглядав дуже міцним і знаходився вже зовсім поруч, так що вона зрозуміла – утекти не вдасться, він з легкістю її наздожене.


2

Побачивши її реакцію, чоловік зупинився:

– Я не хотів вас налякати.

Голос його виявився досить приємним.

– І тим не менше налякали!

Хоча капюшон плаща незнайомця був опущений і Дженнсен не могла чітко бачити його обличчя, схоже, він, як більшість інших людей, зацікавився її рудим волоссям.

– Так, я помітив… Прошу вибачення!

Вона не змінила захисної пози в знак того, що приймає його вибачення; навпаки, кинула швидкий погляд по сторонах, перевіряючи, чи немає з незнайомцем того, хто непомітно підкрадається зараз ззаду…

Її застали зненацька, і вона відчувала себе неймовірно безглуздо. У глибині душі Дженнсен знала, що ніколи не буде знаходитися в повній безпеці. І справа зовсім не в таємному голосі. Найменша необережність здатна в будь-який момент привести її до кінця. Від думки, як легко це може статися, дівчина відчула себе кинутою напризволяще. Якщо ця людина змогла підійти і застати її зненацька серед білого дня, то мрія про те, що коли-небудь її життя буде належати тільки їй самій, просто безнадійна видумка.

Темна поверхня скелі, яка здіймалася вгору, блищала під дощем. Вітер обвівав пустельний яр – тільки дівчина і двоє чоловіків. Один мертвий, інший живий. Ще будучи маленькою дитиною, Дженнсен не мала звички уявляти собі зловісних облич, що ховаються в нетрях лісу. Ось і зараз проміжки серед дерев були порожні…

Чоловік зупинився в дюжині кроків від неї. Судячи по позі, зупинив його зовсім не страх перед ножем у руці дівчини. Просто він побоювався викликати у неї ще більший переляк. Він невідривно дивився на неї, здавалося, задумавшись про щось своє. Але скоро відволікся від вивчення її обличчя, яке незрозуміло чому викликало його пильний інтерес.

– Я можу уявити собі, чому жінка лякається незнайомця, що раптово підійшов. Я хотів пройти мимо, щоб не турбувати вас, але побачив лежачого на землі чоловіка. І подумав… Може, тут потрібна моя допомога, подумав я, і помчав сюди.

Темно-зелений плащ облягав на вітрі його мускулисту фігуру. Потім вітер задер поли плаща, і Дженнсен розгледіла під ними добротний простий одяг. Лице під капюшоном було ледь помітним, але незнайомець явно і старанно посміхався. Втім, усмішка його була даниною ввічливості, не більше.

– Він мертвий… – Інших слів у Дженнсен не знайшлося.

Вона не звикла розмовляти з незнайомцями. Вона не звикла говорити з ким би то не було, крім своєї матері. Вона не була впевнена в тому, що саме говорять в даних обставинах.

– Мені дуже шкода… – Незнайомець злегка витягнув шию, намагаючись розгледіти людину, яка лежить на землі, але ближче не підійшов.

Дженнсен подумала про чималу тактовність людини, яка намагається не наближатися до дівчини, бачачи, що та явно нервує. І їй стало неприємно, що вона видала свої почуття. Раніше їй здавалося, що ніхто не зможе прочитати її думки з виразу обличчя. Незнайомець перевів пильний погляд з мерця на ніж Дженнсен, а потім на її обличчя:

– Гадаю, у вас була на це причина.

На секунду спантеличена, вона в кінці кінців вловила сенс сказаного і викрикнула:

– Я не вбивала його!

Чоловік знизав плечима:

– Прошу вибачення! Звідси мені важко судити, що трапилося.

Дженнсен виявила, що все ще тримає ніж спрямованим у бік незнайомця, відчула себе ніяково і опустила руку зі зброєю.

– Я не хочу, щоб ви… подумали, що я божевільна. Ви просто налякали мене до смерті.

Його посмішка стала щирою.

– Розумію. Я не в образі… Ну, і що ж тут сталося?

Дженнсен махнула вільною від зброї рукою в бік кручі:

– Я думаю, він впав звідти. У нього зламана шия. У всякому разі, я так думаю. Я тільки що побачила його. І не бачу ніяких інших слідів.

Поки Дженнсен повертала нож в піхви, прикріплені до поясу, незнайомець розглядав стрімчак.

– Добре, що я пішов по низу, а не по верхній стежці.

Дженнсен нахилила голову, якби запрошуючи його підійти до мерця.

– Я тут шукала… те, що допомогло б зрозуміти, хто він такий. Я подумала, що, може бути, мені слід… повідомити кому-небудь. Але я нічого не знайшла.

Чоловік попрямував до неї, його черевики рипіли по крупному гравії. Він опустився на коліна з іншого боку мертвого тіла. Напевно, йому здавалося передбачливим зберегти між собою та жінкою з ножем трохи простору, щоб вона не нервувала так сильно.

– Схоже, ви маєте рацію. Видно, що він знаходиться тут, принаймні, вже кілька годин.

– Я сьогодні вже проходила це місця. Ось мої сліди. І навколо більше немає нічиїх слідів. – Дженнсен махнула рукою в бік свого улову. – Коли я йшла на озеро, щоб перевірити вудки, його тут не було.

Незнайомець витягнув шию, щоб краще розгледіти застигле обличчя:

– Є якась ідея, хто це?

– Ні. Не маю поняття. Ясно тільки, що він – солдат.

Чоловік підняв на неї очі:

– А що за солдат, як ви думаєте?

Дженнсен насупилася:

– Що за солдат?.. Він солдат Д'хари. – Вона присіла навпочіпки, щоб подивитися незнайомцю в очі. – А от звідки ви прибули, якщо не впізнаєте д'харіанського солдата?

Незнайомець просунув руку під капюшон і потер шию:

– Я просто мандрівник, що проходив мимо.

По голосу було зрозуміло, що він втомився, та й виглядав він втомленим.

Його відповідь спантеличила Дженнсен.

– Де б я тільки не була, я ще не зустрічала людини, яка б не впізнала форму д'харіанського солдата! Як їх можна не впізнати?

– Я вперше в Д'харі.

– Це неможливо. Д'хара займає більшу частину світу.

На цей раз він посміхнувся, не в силах приховати, наскільки його розсмішили слова незнайомки.

– Та невже?!

Дженнсен відчула, як жар прилив до лиця, і зрозуміла, що сильно почервоніла від незнання, яке показала.

– А що, насправді це не так?

Він похитав головою:

– Не так. Я здалеку, з півдня. Це за межами Д'хари.

Вона в подиві дивилася на нього, і від її досади і сліду не залишилося, коли вона зрозуміла, що може означати ця дивовижна звістка. Можливо, в кінці кінців її мрія не така вже неймовірна?..

– А що ви робите тут, у Д'харі?

– Я ж сказав. Мандрую.

Голос незнайомця звучав зовсім втомлено. Дженнсен добре знала, що мандри можуть бути дуже і дуже виснажливими.

– Я знаю, що це д'харіанський солдат, – сказав мандрівник більш серйозним тоном. – Ви не так зрозуміли мене. Насправді я цікавився, звідки цей солдат? Чи з місцевого він полку? Де базується полк? Чи не йшов він на кілька днів додому? Або просто випити в місто? А може, він – розвідник?

Дженнсен відразу стривожилася:

– Розвідник?.. І що ж він розвідував би у своїй власній країні?

Чоловік подивився вгору, на низькі темні хмари:

– Не знаю. Я просто запитав, чи не знаєте ви що-небудь про нього.

– Звичайно, не знаю. Я на нього тільки що натрапила.

– Ці д'харіанські солдати небезпечні? Я маю на увазі, вони доставляють неприємності простим людям? Звичайним подорожнім, яким трапляється проходити тут?..

Дженнсен намагалася уникнути його запитуючого погляду.

– Я… я не знаю. Думаю, напевно, що вони можуть бути небезпечні.

Вона боялася сказати занадто багато, але не хотіла, щоб він потрапив в біду через те, що вона сказала занадто мало.

– А як ви вважаєте, що міг робити в цих краях самотній солдат? Солдати не часто ходять поодинці.

– Не знаю. Чому ви вважаєте, що проста жінка повинна знати про військові справи більше, ніж бувалий мандрівник? Невже у вас немає власних ідей? Може, він і справді просто йшов додому, на відпочинок. Може, він думав про свою дівчину і тому не дивився на дорогу. Може, він послизнувся і впав саме тому.

Незнайомець ще раз потер шию, ніби вона боліла.

– Вибачте, схоже, я погано себе відчуваю. Я злегка притомився. Напевно, від цього в голові туман. Напевно, тому я не знаю, як бути з вами.

– Зі мною? Що ви маєте на увазі?

– Бачте, справа в тому, що будь-який солдат приписаний до якого-небудь підрозділу. Інші солдати знають, де повинні знаходитися їхні товариші. Солдати просто так де попало не ходять. Вони не якісь мисливці-одинаки, що можуть зникнути, і ніхто цього не помітить.

– А подорожні-одинаки?

Незнайомець злегка посміхнувся, і від цього вираз його обличчя пом'якшав.

– Або подорожні-одинаки. – Посмішка зникла. – Вся справа в тому, що інші солдати будуть шукати зниклого. І якщо натраплять на його тіло, то сюди прийдуть війська, щоб ніхто не міг покинути ці краї. І всім, кого схоплять, почнуть ставити запитання. З того, що я чув про д'харіанських солдат, ясно: вони вміють задавати питання. І вони захочуть знати всі подробиці про всякого, кого стануть допитувати.

У Дженнсен все всередині стислося від наростаючого жаху. Менше всього на світі їй хотілося, щоб д'харіанські солдати ставили питання їй чи матері. Вся ця історія з мертвим солдатом може закінчитися дуже погано.

– Але хіба є шанс… – Дженнсен не договорила.

– Я всього лише хочу сказати, що мені б не хотілося, щоб друзі цього хлопця завітали сюди і вирішили помститися за його смерть. Адже вони можуть порахувати, що це зовсім не нещасний випадок. Загибель товариша завжди викликає шалену лють у солдатів. Тут нас виявилося двоє. І мені б не хотілося, щоб солдати звинуватили мене разом з вами в його смерті.

– Ви вважаєте, що вони можуть схопити невинну людину?

– Не знаю, але, судячи з мого досвіду, часто саме так і відбувається. Коли вони розлючені, вони завжди знаходять цапа-відбувайла.

– Але вони не можуть звинуватити нас. Вас тут навіть не було, а я тільки йшла перевірити вудки.

Мандрівник сперся ліктем об коліно і, нахилившись над мерцем, присунувся до Дженнсен.

– А цей солдат, зайнятий справами великої Д'харіанської імперії, побачив гуляючу красиву жінку і так задивився на неї, що послизнувся і впав зі скелі.

– Я не гуляла…

– Та я зовсім так і не думаю. Просто хочу показати, і чому ці люди звинуватять вас, якщо захочуть це зробити.

Дженнсен таке звинувачення і в голову не могло прийти, але оскільки мова йшла про д'харіанських солдат, нічого не можна було виключати. Крім того, вона відзначила ще одну річ. Ніколи раніше жоден чоловік ще не називав її красивою і жінкою. Її серце торкнуло дивне легке тремтіння, і це було дуже несподівано і абсолютно недоречно. Вона помовчала, оскільки не мала ні найменшого уявлення, як відповідати на комплімент. До того ж її знову охопила найсильніша тривога.

– Якщо вони знайдуть його, – продовжував чоловік, – то неодмінно зберуть усіх поблизу в окрузі і будуть довго і наполегливо допитувати.

Всі ці жахливі припущення здавалися Дженнсен все більше і більше можливими. Раптово перед нею загрозливо замаячило вельми незавидне майбутнє.

– І що ж нам робити?

Незнайомець на мить задумався:

– Ну, якщо вони, з'явившись тут, не знайдуть його, то у них не буде ніяких причин допитувати людей. Вони просто відправляться на пошуки далі. – Він піднявся і озирнувся. – Земля занадто тверда, щоб викопати могилу. – Він опустив капюшон нижче, щоб захистити очі від туману, і вказав на підніжжя скелі неподалік. – Ось підходяще місце. Тут глибока і, схоже, підходяща за розміром розколина. Ми могли б покласти його туди і засипати гравієм і валунами. Це – єдиний спосіб похорону в таку пору року.

«І, напевно, це – більше, ніж загиблий заслуговує», – подумала Дженнсен.

Їй хотілося якомога швидше кинути все і піти, але чинити так було нерозумно. Адже вона й сама перед появою незнайомця обмірковувала, де заховати тіло. Мабуть, найкраще прийняти його пропозицію. Тоді буде менш імовірно, що труп витягнуть з-під каміння. Адже не тільки солдати, але й звірі не зможуть виявити останків.

Поки вона судорожно зважувала різні можливості, незнайомець вирішив, що дівчина взагалі не згодна з його планом, і взявся м'яко вмовляти її:

– Він мертвий, з цим вже нічого не поробиш. Стався нещасний випадок. Навіщо доводити справу до того, щоб нещасний випадок зіпсував нам життя? Адже ми нічого поганого не зробили. Нас тут навіть не було, коли все сталося. Поховаємо його і будемо жити, як жили.

Дженнсен стояла мовчки. Напевно, чоловік має рацію в тому, що солдати, натрапивши на мертвого товариша, приймуться допитувати народ в окрузі. Є достатньо причин хвилюватися з приводу мертвого солдата і без цієї загрози.

Вона знову згадала листок паперу, знайдений у загиблого. І вже одне тільки це було досить вагомою причиною для тривоги.

Якщо листок паперу означає саме те, про що вона подумала, допити стануть тільки початком подальших важких випробувань.

– Я згодна, – сказала вона. – Якщо це необхідно, давайте сховаємо його пошвидше.

Незнайомець усміхнувся, як здалося їй, з великим полегшенням. Потім він стягнув каптур, оголюючи голову і знак поваги до жінки.

Дженнсен була вражена: він був усього років на шість-сім старший за неї, не більше, але його коротко стрижене волосся виявилися абсолютно сивим. Вона роздивлялася чоловіка з тим же інтересом, з яким люди вивчали її руде волосся. Очі його виявилися блакитними – такими ж, як у неї, Дженнсен. І у батька її, кажуть, були точно такі… Поєднання короткого сивого волосся і блакитних очей було незвичайним, і тим не менш дівчині здалося, що нічого іншого й бути не може.

Незнайомець знову підняв капюшон і простягнув їй руку:

– Мене звуть Себастян.

Повагавшись мить, вона простягнула руку у відповідь.

Між ними, як і раніше лежав мертвий солдат, але тепер Дженнсен не боялася. Мандрівник був, без сумніву, сильною людиною, проте не став демонструвати їй свою міць рукостискання, як зробила би більшість чоловіків. Дівчину здивувало, що рука його опинилася неприродно теплою.

– А своє ім'я ви мені скажете?

– Мене звати Дженнсен Даггет.

– Дженнсен, – вимовив він із задоволенням.

Вона відчула, як обличчя її знову залилося фарбою. Себастян, здавалося, не помітив збентеження дівчини. Він підхопив мерця під руки і потягнув тіло у бік ущелини. Солдат був могутньої статури. Смерть перетворила його на величезний вантаж, і Себастяну доводилося нелегко.

Щоб допомогти, Дженнсен вчепилася за плече солдата. Себастян вхопився за інше плече, і тепер справа пішла швидше. Мрець був для дівчини настільки ж страхітливим, як і за життя, але вона не давала страху побороти себе і, задихаючись, тягнула, і тягнула, і тягнула…

Перед тим як зіштовхнути солдата в щілину, яка повинна була стати його останнім притулком, Себастян, важко дихаючи, перевернув тіло. Дженнсен вперше побачила на мерцеві короткий меч, на перев'язі, перекинутий через плече, прямо під мішком. Раніше меч не було видно, бо солдат лежав на ньому.

До портупеї на попереку була прикріплена бойова сокира з лезом у вигляді півмісяця. Роздивившись, наскільки добре озброєний солдат, Дженнсен стривожилася ще більше. Солдати регулярних військ не носить так багато зброї. У солдатів регулярних військ не буває таких ножів.

Себастян стягував з солдата лямки заплічного мішка. Потім зняв з перев'язі меч і відклав убік. Відстебнув портупею і кинув її на меч.

– Нічого примітного, – сказав він, швидко оглянувши мішок.

Мішок був відправлений туди ж, де лежали портупея і меч. А Себастян почав перевіряти кишені мерця. Дженнсен хотіла запитати, навіщо він це робить, але згадала, що й сама зробила те ж саме. Вона ще більше стривожилася, коли Себастян поклав всі речі назад, крім грошей. Обкрадати мерця здавалося дівчині зовсім безсердечним.

Себастян простягнув гроші їй.

– Що ви робите? – Запитала вона.

– Візьміть. – Він зробив наполегливий жест. – Яку користь вони принесуть лежачи в землі? Гроші потрібні, щоб полегшувати страждання живим, а не мертвим. Чи ви вважаєте, що добрі духи запитають з нього плату за перехід у вічність?

Мрець був д'харіанським солдатом, і Дженнсен вважала, що для нього у Володаря знайдеться в запасі що-небудь менш приємне.

– Але… це не моє…

Себастян насупився, несхвально дивлячись на неї:

– Вважайте, що це частково відшкодовує всі ваші страждання.

Дженнсен похолола.

Звідки він знає?.. Вони з матір'ю завжди були такі обережні…

– Що ви маєте на увазі?

– Ви сьогодні до смерті перелякалися через цього хлопця. Переляк скоротить ваше життя на кілька років.

Дженнсен, нарешті, з полегшенням зітхнула. Пора б і перестати, розмовляючи з людьми, очікувати від них найгіршого.

І, коли Себастян вклав їй гроші в руку, вона більше не пручалася.

– Добре. Однак вам належить половина за допомогу. – Вона повернула йому три золоті марки.

Мандрівник стиснув руку дівчини, вдавивши монети в її долоню:

– Ні, вони ваші.

Дженнсен задумалася.

Ці гроші – чимала підмога у важку годину…

– У моєї матері важке життя, – сказала вона. – Я віддам їх їй.

– Сподіваюся, вони допоможуть вам обом. І нехай їх допомога стане останнім діянням цієї людини.

– У вас руки гарячі. – Дженнсен заглянула мандрівникові в очі і раптом зрозуміла, в чому справа. Він кивнув, підтверджуючи її здогад:

– У мене невеликий приступ лихоманки. Це почалося сьогодні вранці. Коли ми покінчимо з цією справою, я доберуся до найближчого міста і гарненько відпочину в сухому приміщенні. Мені просто потрібен відпочинок, щоб відновити сили.

– У такому стані ви не дійдете сьогодні до міста.

– Дурниці!.. Я швидко ходжу. Я звик до походів.

– Я теж, – сказала Дженнсен, – і в мене дорога в місто займає майже цілий день. Залишилася всього пара світлих годин, а ми ще не закінчили нашу справу. Навіть на коні сьогодні вже не добратися до міста.

Себастян зітхнув:

– І тим не менше я спробую.

Він став на коліна, перевернув солдата на бік і відстебнув його ніж. Піхви з чорної тонкої шкіри були в тон рукояті, прикрашеної сріблом і якоюсь складною емблемою.

Продовжуючи стояти на колінах, Себастян простягнув ножа дівчині.

– Нерозумно ховати таку прекрасну зброю. Він ваш. Це багато краще тієї мізерії, що ви мені показали.

Дженнсен стояла приголомшена і збентежена.

– Ні, його повинні взяти ви.

– Я візьму все інше. Це більше відповідає моїм правилам. А ніж ваш. За правилом Себастяна.

– За яким ще правилом Себастяна?

– Краса належить красі.

Від такого явного компліменту Дженнсен знову почервоніла. Однак нож зовсім не був красою. Себастян навіть не розумів, скільки каліцтва крилося за цією річчю…

– Не знаєте, що може означати буква «Р» на рукояті?

Ще й як знаю, хотіла сказати Дженнсен. Вона і справді занадто добре знала, що «Р» означає. Ця буква була втіленням всього потворного у світі.

– Скорочено «Дім Рала».


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю