Текст книги "У череві дракона"
Автор книги: Микола Руденко
Жанр:
Классическая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 16 (всего у книги 45 страниц)
Розділ десятий
Але полемічні турніри – справа майбутнього. Зараз же Мирон Сидорович переживав те, що випадає небагатьом представникам роду людського. Оцю свою сингулярність (винятковість, обраність) Грива відчував повною мірою – відчував тим своїм другим «я», котре сиділо за письмовим столом, тоді як основне «я», що становило його особистість, мандрувало в неймовірній космічній далечі. Він сприймав подвійність свого існування без подиву – як дерево сприймає одночасне життя у двох сферах: коріння – в ґрунті, гілля й листя – в атмосфері, під творчим промінням нашої зорі. І так схожі між собою гілля й коріння, що, здається, поміняй їх місцями – вони негайно ж до цього пристосуються. Отак жили зараз Мирон Грива і Грицько Грива – вони й самі не знали, хто з них сидів за письмовим столом, а хто літав на шести полум’яних крилах там, куди неспроможні долетіти жодні космічні апарати. І десь ці дві особи схрещувалися, стаючи однією особою, – можливо, у надрах галактичної монади.
Люди, котрих лікарі вивели із клінічної смерті, розповідають про невимовне блаженство, яке вони щойно переживали, – повернення в земну реальність не викликає в них радості, незважаючи на те, що біля ліжка стоять найрідніші істоти. Миронові поталанило пережити цей стан без занурення в клінічну смерть – невимовне щастя, яке зараз переживала його душа, походило від цілковитого злиття зі Всесвітом, що настає лише в стані нірвани. І можна зрозуміти буддистів, які прагнуть для своєї душі не тимчасового злиття з першоосновою світу, а вічного, безповоротного – саме це в них і називається нірваною. Але ж знання про це надзвичайне буття духу людського принесли ті люди, які побували в стані нірвани тимчасово – щоб відтак повернутися в юдоль земних скорбот для одухотворення темних закутків нашого існування.
Мирон Сидорович розумів, що йому сьогодні відкривається те, що не відкривалося ніколи й нікому: точна адреса першооснови світу. Що вона існує – мало хто сумнівається, але де її шукати? Виросло й зміцніло розуміння того незаперечного факту, що першооснову світу слід бачити не в речовинних об’єктах: «речі в собі» перестають бути «речами для нас» просто через те, що взагалі перестають бути речовиною як такою – вона, речовина, виявилася смертною, а все, що смертне, першоосновою світу бути не може. Думка фізиків та філософів потягнулася до променя, ототожнивши його з полем. Насправді ж промінь є лише коливання поля, а не саме поле. Так поволі людське думання наблизилось до розуміння простору (вакууму) як матерії. Він, власне, і є тим фізичним полем, що стає провідником світла. Але ж провідник потрібен уже тоді, коли світло народилося, тобто тоді, коли виникло коливання світового простору. Що ж стає причиною цих коливань? Яка астральна сутність?..
Зухвале питання: людина хоче своїм пальцем розколупати яйце, в якому живе не знати хто: Бог – володар раю або Змій – його руйнівник.
Але ж людина це вже зробила в технічному втіленні, опанувавши два види ядерної енергії – енергію розпаду та енергію синтезу. Отже, у своїй практичній діяльності вона вийшла на останні енергетичні межі: Всесвіт віддав у її руки все, що він досі ховав у своїх потаємних глибинах. Проте людська душа все ще не має адреси, де живе Монос – Живий Дух, Творець земного життя…
Мирон бачив його домівку – він був ласкаво прийнятий, можна сказати, на найвищому рівні. Він відірвався від земної монади, відірвався навіть від сонячної – так, ці монади творять сфери, де можливе життя, але ж не вони заселяють їх живими істотами. Вони лише творці екранів – Сценарист (він же і Головний Режисер) живе у глибинах галактичної монади. Там його домівка. А домівка Моносу іще вище – у надрах Світової Монади.
Земна монада нагадує Прометея, прикованого до скелі, – викравши в богів іскорку небесного вогню, він сам потрапив у вічні ланцюги, немає кінця-краю його пекельним мукам. До речі, людська інтуїція бачила пекло саме там, де міститься земна монада. Та й взагалі людська інтуїція протягом тисячоліть витворила правильну модель світу – лише тоді, коли люди намагалися її змалювати, втілити в зримі образи, картина починала мерехтіти, як мерехтить екран, коли виникають зовнішні завади. Якщо ж ми зуміємо настроїти свою уяву чіткіше, різниця в моделях стає лише умовною або зникає зовсім.
Яка дика невідповідність у назвах: «чорна діра» в центрі Галактики – тобто там, звідки надходять творчі імпульси Моносу! Щось є блюзнірське в оцій назві – «чорна діра». Та й не лише в назві – в самій суті; в тому, як бачить центри галактик сучасна наука.
Мирон занотував формулу, що з бездоганною точністю описує силові імпульси, які надходять від кожної монади, починаючи від найменшої (електронної) до Світової:
Тут – імпульс монади, – радіус її живої плоті, G – гравітаційна стала, С – швидкість світла у вакуумі.
Формули, що описують першооснови світу, виникли з такою легкістю, ніби мозок Мирона був лише досконалим приймачем. А можливо, так це й було насправді. Він усім єством своїм сприймав пульсування монад у живому Всесвіті – він сам у ці хвилини був лише монадою, а вони, його сестри, жили всюди великою радістю й любов’ю; ні, то була не метафора, а звичайна, дуже проста істина – оці геніальні слова поета: «И звезда с звездою говорит». Зоряні монади були ніби вістрями антен, що приймають і передають енергетичні й духовні імпульси галактичної монади. До Світової Монади було так далеко, що вона існувала в Мироновій уяві як щось абстрактне – те, що сприймається лише розумом. Власне, саме вона й була Моносом, а всі інші монади (навіть галактична) були її дітьми. Тут знову доводиться звертатись до релігії, завдячуючи їй нашим умінням зодягати абстрактне, невидиме в одежу яскравих образів з людським обличчям. Мирон зараз не думав про те, був Христос історичною особою чи це лише міф – суть не в цьому, а в тому, що релігія правильно знаходила для нього місце в ієрархії Світобудови: його Дух був Духом галактичної монади. Не земної і не сонячної, а саме галактичної – він був Сином Моносу, Сином Світової Монади. Міг він прийти в людському вигляді на землю чи не міг? А чому, власне, не міг – з яких причин? Хіба земна сфера не є тим полем, що засіяне його руками? Хіба сівачеві байдуже, наливається хлібне колосся чи порожніє, знемагаючи під суховіями?..
«Христос – Надзоря» – так називалась опера, поставлена в Нью-Йорку. Це ще один приклад, коли людська інтуїція несхибно вказує його місце в ієрархії: Людина – Христос – Монос. Надзоря – це, власне, і є галактична монада. Але ж не «чорна діра»!..
В ці надзвичайні хвилини сталася іще одна знаменна подія: за допомогою Сили Моносу як світової константи Мирон прийшов іуди, де безперспективно оберталися думки фізиків-теоретиків: він отримав ту ж саму (ту ж саму!) формулу для кванта простору, яка сушить сотні наукових голів, – одержавши щось нібито змістовне, фізики просто не знають, до чого це прикласти. Так колись метеорити нічого не казали вченим – французькі академіки взагалі заборонили про них згадувати, бо каміння «не може падати з неба». Ось він, небесний камінь, кинутий Моносом:
Це, власне, і є те, що в сучасній теоретичній фізиці вважається квантом простору – його найменшою порцією. Безумовно, фізики отримали цю формулу (гармонійну комбінацію світових констант!) іншим шляхом, ніж Мирон, бо їм нічого невідомо про Силу Моносу. А Мирон отримав їх з імпульсу монади.[7]7
Імпульс на квантовому рівні виглядає так: , де λ – довжина хвилі, h – стала Планка, поділена на 2π. Підставивши цей вираз у формулу імпульсу монади, дістанемо: . Величини і λ мають ту саму розмірність, отже: см2. Звідси й отримуємо квант простору. Або, кажучи інакше, ми дістали найменшу просторову константу. Це, безумовно, світова константа, бо ми її отримали із трьох відомих світових констант. Радіуси атомних монад іще менші, але ж до світових констант вони не належать – вони є константами лише в межах своїх власних систем. (Прим. автора).
[Закрыть] З одного боку, космологічний радіус, з другого – найменша просторова константа. Змія закусила власний хвіст – так індійські махатми бачили Всесвіт, де мегакосм і мікрокосм становлять живу, нерозривну єдність. І все це містить у собі всеосяжна формула Сили Моносу! Отже, для неї може існувати єдино справедлива назва: Т о т а л і т.
Розділ одинадцятий
І саме тоді, коли неперевершена світова могутність наповнила кожен нерв, кожну клітину Миронового єства, двері кабінету відчинилися, увійшла Мирослава. Іще до того, як побачила його обличчя, вона встигла промовити:
– Снідати пора. До речі, у нас Андрій Данилович. Які він квіти приніс!..
Та коли Мирон відірвався від обчислень і вона помітила його погляд – відчужений, нетутешній, занурений у занебесні таємниці, її обличчя спершу здригнулося, по ньому прокотилася хвиля страху, а відтак очі розширились, щоки закам’яніли, наче то вже стояла не Мирослава, а її мармурова подоба. Враження було таке, наче Мирослава застала чоловіка за якимось недозволеним заняттям – мовби він на її очах із вовкулаки намагався перетворитися на людину, але йому це дуже важко давалося, тому весь він був неприродний, обличчя ховалося під маскою, вираз якої неможливо було розгадати. Вона трохи не скрикнула, але їй вистачило сил опанувати себе. Мирослава рідко ходила прямою стежкою, отож і тепер їй потрібно було кілька секунд, щоб адекватно (вона полюбляла це слово) відреагувати.
Підійшла і вже зблизька зазирнула йому у вічі. Помітила на письмовому столі якісь формули та обчислення. Це також її здивувало – Мирон трохи вивчав фізику, але то було іще в студентські роки.
– Це ти для докторської? – ніжно, вкрадливо запитала. – Вона ж так гарно оформлена. Ти збираєшся переробляти?
А він все ще у своїй священній переповненості не здатний був дивитися на себе збоку. Та й з ким же тоді можна поділитися власним щастям, коли не з дружиною? І ще одне: Мирон у ці хвилини був цілком певен – тільки-но він покаже свої магічні формули й розрахунки, як усі негайно зрозуміють, що вони помилялися, – у Центрі Всесвіту (за типом галактичного центру) своїм величним, всемогутнім життям живе Світова Монада, від якої щосекунди надходять творчі імпульси до центрів галактик, і всюди, всюди пульсує розумне життя, аж до останніх меж, окреслених космологічним радіусом. Це так очевидно, що цього не здатний спростувати ніхто: адже ж амплітуда дії Сили Моносу – від 1028 см (десять мільярдів світлових років!) до 10-33 см, де ще не зуміла освоїтись людська думка. Ось вони лежать – розрахунки, які завтра заполум’яніють над світом яскравіше від сотень феєрверків, бо що може бути значнішим від них?..
І він сказав:
– Е-е, що там докторська! Дешеве пристосовництво. Бачиш оці формули?
– Ну…
– Я відкрив Бога.
Обличчя в нього було таке, наче він, щойно перелізши через паркан, повернувся із чужого садка, несучи повну пазуху груш.
Мирослава стояла за його спиною, опустивши руки йому на плечі, і через те він не міг бачити, як затіпалось її обличчя, а очі наповнилися жахом. Вона вже зрозуміла, що він таки справді збожеволів. Підлога захиталася у неї під ногами, вона зняла руки з його пліч і вхопилася за напіввідчинені дверцята книжкової шафи. Як добре, що Андрій Данилович зайшов! Це так доречно.
– Цікаво, – ніжніше, ніж будь-коли, мовила Мирослава. – Хіба є такі формули, в яких може вміститися Бог?
– Раніше не було, а тепер є.
Він хотів уточнити, що це не Бог церковний, а Бог філософський, спінозіанський, але передумав: адже ж Бог, відкритий Спінозою, не потребує милостивого ставлення до себе так само, як і Бог церковний.
– Гаразд, – проспівала по-пташиному Мирослава. – Це дуже цікаво. Ти потім мені поясниш. Можеш трохи затриматися, я піду по шампанське. Раз таке відкриття… Просто жах!
Мирон не надав значення тому, що Мирослава попросила його затриматись у кабінеті, хоч природніше було б перейти до їдальні, бо там зараз сидів Андрій Данилович. Але Мирон був далеко своїми думками від будь-яких підозрінь (та й від Андрія Даниловича також) – він вийшов із кабінету і, навіть не зазирнувши до їдальні, пройшов до ванни, щоб трохи освіжитися. Пустивши холодну воду в душовий шланг, перегнувся через борт ванни й занурив голову в крижане пульсування святої рідини, про яку ми так мало думаємо, хоч самі десь відсотків на сімдесят складаємося з неї. За хвилину шланг лежав на дні ванни, а Мирон з насолодою витирався рушником.
Так тепер буде завжди: повз що інші проходитимуть без уваги, він у цьому малопримітному явищі знов і знов бачитиме діяльну Силу Моносу. Його мовби смикнуло струмом: шланг на дні ванни не просто лежав і не просто ворушився – він ритмічно пульсував! Сотні разів Мирон Сидорович бачив це буденне явище, але, байдуже ковзнувши оком, не спинявся на ньому думкою. А тепер він, стоячи з рушником на голові, переживав це строго розмірене пульсування як іще одне відкриття – тут Монос, на його думку, являвся людям так очевидно, що цього міг не помітити лише той, хто позбавлений найменшої спостережливості. Цікаво, що такі люди не вважаються каліками; ампутація якоїсь кінцівки – це вже каліцтво, ампутація спостережливості, або, простіше кажучи, байдужість до життя, – не лише не каліцтво, а мало не перевага – така людина декому подобається, бо з нею немає жодного клопоту.
А чому все ж таки вода в шлангу пульсує? Тут ми виходимо на гребінець хвилі, котра поєднує живе з мертвим: шланг на дні ванни пульсував так точно, як пульсувала жилка на його скроні, – Мирон Сидорович відчував це пульсування, мовби його смикав той, хто ховається у світовому просторі. Отож недаремно нас хрестили водою!..
Грива подумав: треба дослідити це явище з боку квантовості. Ось він виробив для себе таку модель: фотон скидається на променеву спіральку – на відміну від електрона, котрий йому нагадував мікрогрудочку, створену пальцями із осінньої павутини. Самої павутинки не видно, а грудочка, яку ми з неї скачали, стає видимою. Так він уявляв різницю між променем і речовинною часткою. Не якась інша сутність збивається в грудочку – той самий вакуум! Або простір як матерія. Але чому ж такими точними порціями? Що лежить в основі цього всесвітнього калібрування? Іншими словами це запитання можна сформулювати так: що є причиною існування сталої Планка як світової константи? Швидкість світла стає константою завдяки матеріальності простору (вакуум як плоть!), а що робить скінченною саму дію в просторі? Адже стала Планка – це є найменша п о р ц і я д і ї. Дія можлива лише на якійсь сцені – тобто в просторі. Немає сцени – немає і самої дії. А це означає, що неминуче мусить існувати найменша порція простору! Отже, причина квантовості полягає в тому, що всякий рух наштовхується на опір простору, а Сила Моносу долає цей опір поштовхами – як ми це робимо тоді, коли дія потребує напруження всіх наших сил. Звідси походить пульсування, котре викидає із простору кванти, тобто порції чогось – світла, води, крові. Основа самого життя.
Але чи можна сказати, що пульсує простір? Ні, пульсує не простір – пульсує Монос у просторі. Пульсує його жива плоть…
Вийшовши із ванної кімнати, Мирон згадав про гостя. Так-таки не переодягнувшись, у піжамній куртці, прийшов до їдальні. Андрій Данилович сидів у кріслі під великою репродукцією Сикстинської мадонни, яку сам колись подарував, – то був наочний урок естетики, про який Миронові й досі соромно згадувати. Це було так: Мирон купив у комісійному масивну раму для картини. Але вона продавалась не порожня – в неї була вставлена банальна репродукція картини із життя провінційного прусського міщанства: на кам’яній терасі серед гостроверхих дахів за круглим столиком сиділо двоє чоловіків – господар і гість. Молода господиня наливала вино гостеві. В позах, у виразі облич, у самій атмосфері, що панувала серед цього тривіального трикутника, відчувалося: господиня й гість пов’язані таємницею інтимності, а господар нібито починає про це здогадуватись. Оце, власне, і все, що можна було побачити в примітивній мазанині. Раму з цією репродукцією повісила в їдальні Мирослава – картина чимось її зворушила. Мирон кілька разів поривався зняти, але Мирослава не дозволяла: мовляв, купимо кращу картину – тоді.
Якби Мирон був хоч трохи уважніший, він би помітив, як дратувала ота банальна колізія Андрія Даниловича. Завжди, коли він бував у їхній їдальні (а бував він тут доволі часто), погляд його, наштовхнувшись на отой чужоземний несмак, робився похмурим, каламутним, як осіння калюжа. Зрештою, він не витримав – десь роздобув репродукцію Сикстинської мадонни (знов-таки закордонну) і власноручно вставив її в масивну золоту раму. Мирон пік раків, але промовчав, що то Мирослава в такий спосіб прикрашала їхню їдальню. Вчинок Андрія Даниловича здався йому природним і цілком доречним.
Андрій Данилович був у темно-сірому костюмі, вираз його обличчя здавався Миронові зніченим і заклопотаним. Він окинув Мирона пильним поглядом, мов незнайомого відвідувача, долю якого належало вирішити. Борлак між сірими складками його шиї якось дивно пересувався вгору і вниз, наче Андрій Данилович намагався проковтнути погано пережовану страву, але не міг і тепер перебував у тому стані, про який мовлять: ні проковтнути, ні виплюнути.
– Щойно телефонував Жовтий, він за кілька хвилин буде тут. – Андрій Данилович невдоволено пожував повітря, що видалось йому несмачним, і запитав: – Як ваші успіхи? Мирослава каже, що ви зробили якесь надзвичайне відкриття.
А Мирон усе ще не міг звільнитися від розпеченого шолома, що міцно стискував його скроні, – здавалося, під черепом працював реактор. Змусив себе посміхнутися, але й сам розумів, що посмішка в нього ідіотська.
– Даремно Мирослава…
– Що даремно?
– Розголошує… Я поки що не готовий це обговорювати. А Іван Корнійович сам зателефонував чи, може…
– Сам, – неохоче буркнув Андрій Данилович. – Щоб привітати Мирославу Яківну з жіночим святом.
Так ось чому вона сьогодні зранку піклується квітами! Негарно вийшло, дуже негарно. Якщо Мирослава й образилась, то цілком справедливо. Лише тепер помітив на столі серед тарілок і келехів три великі гладіолуси – такі зараз не продаються. Це, звичайно, із тієї оранжереї, де навіть узимку можна рвати помаранчі.
Почуття ніяковості було йому на користь – воно хоч трохи допомогло орієнтуватися у звичному, обжитому просторі, що тепер чомусь повставав проти нього. І навіть голос Андрія Даниловича зазвучав виразніше.
– Незручно перед Марією Капітонівною, – розгублено мовив Мирон. – Якось випало з голови…
– Заспокойтесь. Іще не пізно. Зараз лише пів на дванадцяту.
Мирон глянув на годинник – і це також його здивувало: невже відтоді, як почалось оте, минуло лише якихось півтори години? Але ж він за цей час встиг облетіти Всесвіт! Проте й зараз політ іще триває – Мирон відчував, що на землі серед людей лишився біоробот з його обличчям, а сам він як особа іще не звільнився від тієї аудієнції, де частіше приймають бродячих філософів і поетів, ніж державних діячів.
Йому б швиденько переодягнутися – це б значно применшило враження ненормальності, але Миронові таке не спало на думку. Він лишився у піжамній куртці й тренувальному костюмі, який обтягував його обважнілу постать. Мирослава, що повернулася з шампанським, кинула на нього критичний погляд, але нічого не сказала, ба навіть за його спиною підморгнула Андрієві Даниловичу: мовляв, хіба ж не бачите? Той ледь помітно кивнув головою. Але все це лишилося поза увагою Мирона.
Грива спіймав себе ось на якій думці: фізикам, мабуть, здається, що квант простору народжується із кванта дії – в тій послідовності, в якій вони входили в історію науки. Насправді ж стала Планка як світова константа народжується із кванта простору: вакуум викидає із себе порцію енергії так само, як шланг у ванні викидає порцію води, – поштовхами, імпульсивно. То ж бо є найперший і найменший розрив простору. Цвяшок, вбитий у світовий простір…
Мирон Сидорович посміхнувся до своїх думок: справді ж бо, треба бути схибнутим, щоб забивати цвяхи у світовий простір.
Мабуть, цього разу його посмішка виглядала природніше – Мирослава теж підбадьорливо всміхнулася:
– Яка рання весна цього року! Ти, любий, коли збираєшся взяти відпустку? Я вчора була в Літфонді… Туди телефонувала одна шанована людина… – Мирослава виразно, з вдячністю подивилася на Андрія Даниловича. – Нам пообіцяли три путівки в Коктебель. Там у них також Будинок творчості. Письменники сім’ями туди їздять, з дітьми…
– Я ще про відпустку не думав.
– А ти подумай. Зараз буде Іван Корнійович, я його запросила. Одразу й домовтесь.
– Треба, треба, – статечно мовив Андрій Данилович, перегортаючи останній номер журналу «Україна». – Вам, Мироне, треба відпочити. Як тільки почнуться шкільні канікули, так і вирушайте.
Він назвав Гриву просто Мироном – по праву старшого, бо й справді був старший років на десять. В цей час у двері подзвонили – то був Іван Корнійович. Жовтий також не забув про жіноче свято – врочисто підніс Мирославі червону гвоздику.
Коли Мирослава налила шампанське (Мирон знов проґавив свій обов’язок), Андрій Данилович проголосив за неї пишномовний тост – так ніби це був дипломатичний прийом. А проте Мирославі тост сподобався – вона зашарілася, мов школярка.
Іван Корнійович почувався сковано і покрадьки зазирав у вічі Миронові, мовби очікував від нього чогось незвичайного. Звісно, він з готовністю пообіцяв відпустку – це не становило жодної проблеми.
– Вашу докторську прочитав академік Смородин. Ви ж, мабуть, знаєте, що він працює над проблемами гравітації.
– І що він сказав?
Це запитав Андрій Данилович – запитав тому, що помітив невдоволення в очах Мирона. Обличчя Гриви так пересмикнулося, ніби йому нагадали про якийсь аморальний вчинок. Жовтий це також помітив – на його калмицькому обличчі з’явився вираз заклопотаності.
– Сказав, що знайшов для себе багато цікавого. Фізики взагалі ставляться до нашого брата скептично. І якщо академік Смородин так відгукнувся… Він пообіцяв написати рецензію.
– От бач! – радісно вигукнула Мирослава, скуйовдивши пестливими пальцями густу чуприну чоловіка. – Я ж кажу, тобі не слід баритися із захистом. А ви як гадаєте, Іване Корнійовичу?
Членкор ховав під столом руки, наче боявся: Андрій Данилович побачить, що він не вміє тримати ножа й виделку.
– Думка про дисертацію вже склалася. Чого ж зволікати?..
Тим часом Андрій Данилович помахав над столом згорнутим у рурку журналом.
– Доведеться знову міняти редактора. Немічна сірятина. Навіть фотографувати іще не навчились. А вірші… Наче із тридцятих років викопали. Партії зовсім не потрібно, щоб на її честь публікували вправи нездарних віршомазів. Ну, гаразд, – звернувся він до Мирона. – Я передам від вас вітання Марії Капітонівні, можете не турбуватись. А вас, Іване Корнійовичу, прошу завтра завітати. Просто зранку. Свого помічника я вже попередив.
Він уклонився й вийшов, Мирослава вишмигнула за ним. Членкор, зітхнувши з полегшенням, пройшовся по кімнаті, відтак докірливо похитав головою.
– Що з вами сталося, Мироне Сидоровичу? – Жовтий сів поруч із Мироном і поклав руку йому на коліно. – Розумієте, якби я повірив тому, що мені про вас сказали…
– А що вам сказали?
Мирон уже збагнув, що Іван Корнійович з’явився не сам, а був викликаний, – йому належало розібратися в психічному стані свого заввідділом і завтра ж доповісти Андрієві Даниловичу. Але ж Мирослава… Проте Мирон на неї не ображався: він знав, що виглядає справді ненормальним, – особливо тоді, коли хотів здаватися веселим і бадьорим. Не біда, вона згодом усе зрозуміє – треба лише їй пояснити.
– Мироне Сидоровичу, – продовжував допитуватися Жовтий. – Я дуже вас прошу: розказуйте все. Якщо я вас не зрозумію – ніхто не зрозуміє… Не дивіться на мене так, я не сказав нічого зайвого. Бачу, ви пережили велике потрясіння. Але що ж це було? Ви справді сказали дружині, що відкрили формулу Бога?.. – Жовтий сумно посміхнувся – і в куточках його рота, де мали бути кутні зуби, відкрилися темні порожнини.
– Скажіть, ви вірите, що людина… Будь-яка людина, не обов’язково Мирон Грива… Вірите, що людина здатна мати безпосередній контакт зі Світовим Розумом? Гадаю, це те саме, що Святий Дух. Різні назви того ж самого. Вірите?..
Жовтий підняв голову догори й деякий час непорушно розглядав стелю. Потім наблизився до вікна й виглянув на вулицю.
– Я вчора був у лісі, там іще лишилося трохи снігу. А в місті вже ніде немає… – Рвучко обернувся і майже крикнув: – Вірю!..
Запала тривала мовчанка. Напруження потроху спадало, Мирон Сидорович пробував відшукувати слова, здатні пояснити те, що він пережив і пізнав. Але поки що не подавав голосу.
– Ви добре знаєте творчість Писемського? – несподівано запитав Жовтий.
– Що саме ви маєте на увазі?
– Роман «Масони».
– Не пригадую. Здається, не читав… Чому ви про нього згадали?
– У цьому романі автор багато уваги приділяє питанню, яке ви зараз порушили. Писемський виріс у середовищі масонів. Він розповідає про них, нічого не приховуючи. На повній правді. Йдеться навіть про історичних осіб – таких, скажімо, як Сперанський. Деякі масони вміли входити в контакт зі Світовим Розумом тоді, коли цього бажали. Це в них називалося «розумним робленням».
– І ви в це вірите? – не приховуючи подиву, запитав Мирон Сидорович.
– Це написано так, що не можна не вірити. А крім того… Ну, декотрі йоги, скажімо. Свідчень такого контакту дуже багато. Чому ж я повинен усі ці свідчення вважати шахрайством? А Святий Дух чи Світовий Розум… Питання святості – справа суб’єктивна. Я ось що гадаю: цинізм народжується там, де вмирає святість…
– Ви так написали передмову до творів Сковороди, що мені навіть здалося: ви поділяєте його переконання.
Іван Корнійович посміхнувся:
– Це можна висловлювати лише принагідно – тоді, коли ти розглядаєш твори Сковороди. Раз ми його не перекреслюємо, то треба ж якось показати, за що йому така шана… – Іван Корнійович знову торкнувся Миронового коліна, мовби саме через коліно можна передати найпотаємніші думки. – Ось що, Мироне Сидоровичу… Давайте все це обговоримо через кілька днів. Я ж розумію, що у вас зараз кожен нерв світиться від перенапруження. Приходьте до мене десь числа дванадцятого. Так, щоб у вас було в запасі години три-чотири. У мене є китайський чай, навіть традиційний самовар. Будемо роздмухувати чоботом. А поки що… Поки що не лякайте їх, Мироне Сидоровичу. Я вже якось заспокою Андрія Даниловича. Гаразд?…
Мирон без ентузіазму відгукнувся:
– Гаразд.