Текст книги "Затворник по рождение"
Автор книги: Джефри Арчър
Жанр:
Триллеры
сообщить о нарушении
Текущая страница: 6 (всего у книги 32 страниц)
16.
На сутринта Алекс влезе в заседателната зала и зае мястото си в десет без пет. Пиърсън го поздрави със сърдечна усмивка. Дали старият чешит му беше простил, или просто беше убеден в изхода на процеса? Докато чакаха заседателите да се върнат в залата, готови с решението си, двамата разговаряха за рози, крикет, дори кой е най-вероятният претендент за кмет на Лондон, но нито веднъж не споменаха делото, обсебило всяка будна секунда от живота им през последните две седмици.
Минутите прераснаха в часове. Тъй като в един на обяд все още нямаше признаци заседателите да се появят скоро, съдията разпусна съда за обедна почивка. Докато Пиърсън обядваше в „Бар Мес“ на последния етаж, Алекс прекара времето в кръстосване на коридора пред съдебна зала номер четири. Заседателите по дела за убийства рядко прекарваха по-малко от четири часа в обсъждане – беше му обяснил баща му по телефона тази сутрин – тъй като се притесняват да не ги обвинят в немарливост.
Заседателите се върнаха в залата в четири часа и осем минути и заеха местата си. Този път Алекс забеляза, че изражението на лицата им се бе променило от безизразност към объркване. Съдия Саквил нямаше избор и отново ги изпрати да си вървят по домовете.
На следващата сутрин Алекс бе прекарал едва час в крачене из мраморния коридор, когато разсилният се появи от залата и извика:
– Заседателите се върнаха в зала номер четири.
Говорителят отново зачете предварително написан текст.
– Ваша Светлост – започна той, без да вдига поглед от листа, а ръцете му трепереха едва забележимо. – Въпреки часовете, прекарани в обсъждане, ние не можем да стигнем до единодушно решение и ви молим за съвет как да продължим.
– Разбирам проблема ви – отвърна съдията, – но настоявам още веднъж да се опитате да стигнете до единодушно решение. Не бих искал да обявявам преразглеждане на делото и съдът да премине през същия процес за втори път.
Алекс наведе глава. Той трябваше да поиска преразглеждане. Ако му бяха дали втори шанс, нямаше съмнение, че щеше да успее… Заседателите се оттеглиха в мълчание и повече не се върнаха тази сутрин.
Алекс седеше сам в ъгъла на ресторанта на третия етаж. Остави супата си да изстине и само разрови салатата, преди да се върне в коридора пред залата и да продължи ритуалното си крачене.
В три часа и дванайсет минути по уредбата се чу съобщение:
– Всички участници в процеса „Картрайт“ да се явят в съдебна зала номер четири. Очаква се заседателите да влязат всеки момент.
Алекс се смеси с останалите, които влязоха забързано в залата и заеха местата си. След като шумът утихна, се появи и съдията, който нареди на разсилния да повика заседателите. Когато те влязоха в залата, Алекс веднага забеляза, че един-двама изглеждат притеснени.
Съдията се наведе напред и попита говорителя:
– Успяхте ли да стигнете до решение?
– Не, Ваша Светлост – отвърна веднага мъжът.
– Смятате ли, че ще стигнете до единодушно решение, ако ви предоставя още време?
– Не, Ваша Светлост.
– Би ли помогнало, ако реша да взема предвид решението на мнозинството от вас, което означава решение, взето с поне 10 гласа?
– Това би могло да реши проблема, Ваша Светлост – отвърна говорителят.
– Тогава ще ви помоля да се съберете отново и да се върнете с решение.
Съдията кимна на разсилния, който изведе заседателите от залата.
Алекс тъкмо смяташе да излезе и да продължи с обиколките си, когато Пиърсън се протегна към него и му каза:
– Стой тук, мило момче. Имам чувството, че много бързо ще се върнат.
Алекс се настани в своя край на скамейката. Точно както предвиди Пиърсън, заседателите заеха отново местата си само след няколко минути. Алекс се извърна към прокурора, но преди да проговори, по-възрастният му колега каза:
– Не ме питай, момчето ми. Така и не успях да проумея машинациите на заседателите, въпреки че от трийсет години съм в съдебната зала.
Алекс целият трепереше, когато разсилният извика:
– Говорителят да стане.
– Стигнахте ли до решение? – попита съдията.
– Да, Ваша Светлост – отговори мъжът.
– И това решение е взето с мнозинство?
– Да, Ваша Светлост, десет срещу два гласа.
Съдията кимна по посока на разсилния, който се поклони.
– Дами и господа съдебни заседатели – започна той, – намирате ли обвиняемия на подсъдимата скамейка, Даниъл Артър Картрайт, за виновен или невинен по обвинение в убийство?
Минаха само няколко секунди преди отговора, но те се сториха цяла вечност на Алекс.
– Виновен – произнесе говорителят.
Из цялата зала премина въздишка. Първата реакция на Алекс бе да се обърне и да погледне Дани. Лицето му не издаваше никаква емоция. Над него, от галерията за публиката, се носеха викове: „Не!“, придружени от ридания.
След като съдебната зала утихна, съдията изнесе продължителна реч, преди да произнесе присъдата. Единствените думи, които Алекс разбра и които дълго щяха да го преследват, бяха: „двайсет и две години“.
Баща му го беше съветвал никога да не допуска присъдата да му се отрази по някакъв начин.
В крайна сметка, само един на сто обвиняеми бе осъждан несправедливо.
Но Алекс изобщо не се съмняваше, че Дани Картрайт е точно този един на сто.
Книга втора
Затворът
17.
– Добре дошъл обратно, Картрайт! – Дани се вгледа в мъжа зад бюрото в приемната, но не отговори нищо. Служителят се зачете в документа пред себе си. – Двайсет и две години! – въздъхна господин Дженкинс. Замълча за секунда, после продължи: – Разбирам как се чувстваш, защото от толкова дълго съм на тази служба.
Дани смяташе господин Дженкинс за възрастен човек. И аз ли ще изглеждам така след двайсет и две години, зачуди се сега.
– Съжалявам, момче – рече Дженкинс, а това не беше реплика, която често използваше.
– Благодаря – тихо отвърна Дани.
– Вече не си подсъдим – продължи полицаят, – така че не ти се полага самостоятелна килия. – Отвори друга папка и се зачете. В затвора нищо не ставаше бързо. Дженкинс прокара пръст по дълга колона с имена и спря, щом стигна до празен ред. – Ще те настаня в блок три, килия номер едно-две-девет. – Прегледа имената на настоящите обитатели на същата килия. – Би трябвало да са ти приятна компания – добави той без повече обяснения и кимна на по-младия полицай, застанал зад гърба му.
– Последвай ме, Картрайт, и си отваряй очите на четири – нареди полицаят, когото Дани виждаше за първи път.
Тръгнаха по дълъг тухлен коридор, боядисан в бледомораво – цвят, който никое едно друго учреждение не би избрало за помещенията си. Спряха пред двойна решетъчна врата. Полицаят избра голям ключ от връзката на колана си, отключи вратата и подкани Дани да мине пред него. После го последва, заключи вратата и едва тогава пъхна ключа в следващата. Озоваха се в коридор, боядисан в зелено – знак, че се намират в охранявана зона. В затвора всеки цвят означаваше нещо. След малко приближиха втора двойна врата. Последваха още четири, преди да стигнат блок три. Не беше трудно да се разбере защо никой не бе успял да избяга от „Белмарш“. Цветът на стените се бе променил от бледоморав, през зелен, до син, когато Дани беше предаден на дежурния надзирател в блок три. Надзирателят бе облечен в абсолютно същата синя униформа, същата бяла риза и черна вратовръзка и с обръсната глава, сякаш искаше да внуши, че е не по-малко жесток от обитателите на затвора.
– И така, Картрайт – дружелюбно започна той, – това място ще е домът ти през следващите осем години. Така че по-добре се разположи удобно и се помъчи да свикнеш. Ако не ни създаваш проблеми, и ние няма да те притесняваме. Ясно?
– Ясно, шефе – повтори Дани, като добави обръщението, което всеки затворник използваше към полицай, на когото не знаеше името.
Докато изкачваше металните стъпала към първия етаж, Дани не забеляза нито един затворник. Всички бяха заключени в килиите си – където прекарваха по-голямата част от денонощието, понякога дори по двайсет и два часа. Полицаят провери името му в списъка на килиите и се засмя, щом прочете в коя е разпределен.
– Господин Дженкинс очевидно има чувство за хумор – каза той, когато стигнаха до номер едно-две-девет.
Полицаят извади поредната връзка ключове, избра един и отключи тежката метална врата. Дани прекрачи прага и вратата шумно се затръшна зад гърба му. Той огледа подозрително другите двама затворници, с които щеше да дели килията.
Едър мъж се беше излегнал полузаспал на тясното легло, с лице към стената. Дори не се обърна да погледне новодошлия. Другият седеше до малката масичка и пишеше нещо. Сега остави химикалката, изправи се и протегна ръка към изненадания Дани.
– Ник Монкрийф – представи се той с тон, който повече би подхождал на полицай, отколкото на затворник. – Добре дошъл в новия ти дом – добави усмихнато.
– Дани Картрайт – представи се Дани и също подаде ръка.
Ник му посочи леглото на втория етаж.
– Понеже си най-новият тук, горното легло е за теб. Ще можеш да се преместиш долу чак след две години. Между другото – продължи той и се обърна към великана, отпуснат в леглото си – това е Големия Ал. – Другият съкилийник на Дани – изглеждаше няколко години по-възрастен от Ник – изръмжа, но не си направи труда да се обърне. – Не говори много, но като го опознаеш, ще свикнеш с него – обясни Монкрийф. – На мен ми отне около шест месеца, но ти може да постигнеш и по-бърз успех.
Дани чу някой да пъха ключа в бравата и след секунда тежката врата отново се отвори.
– Картрайт, последвай ме – нареди нечий глас.
Дани излезе от килията и тръгна след поредния полицай. Дали вече бяха премислили и го местеха в друга килия, почуди се той, докато следваше надзирателя обратно по металното стълбище, оттам по друг коридор и през поредната двойна решетъчна врата, докато най-сетне спряха пред помещение с надпис: „СКЛАД“. Надзирателят потропа силно по вратата и след секунди ги пуснаха вътре.
– СК4802 Картрайт – прочете надзирателят от листа в ръцете си.
– Съблечи се – нареди служителят вътре. – Тези дрехи няма да ги облечеш повече до… – погледна листа пред себе си и продължи: – две хиляди двайсет и втора година. – Засмя се на собствената си шега, която повтаряше средно по пет пъти на ден.
Дани изпълни нареждането и му подадоха два чифта боксерки (на бели и червени райета), две ризи (на бели и сини райета), чифт джинси (сини), две памучни фланелки (бели), пуловер (сив), яке (черно), два чифта чорапи (сиви), два чифта къси панталони (сини, спортни), две долни фланелки (бели), два чаршафа (найлонови, зелени), одеяло (сиво), калъфка за възглавница (зелена), самата възглавница (кръгла и твърда); можеше да задържи маратонките си – единственият шанс на затворниците да са в крак с модата.
Служителят в склада събра дрехите на Дани в голям найлонов плик, от който висеше етикет СК4802 Картрайт. След това му подаде друг найлонов плик, в който имаше сапун, четка за зъби, пластмасова самобръсначка за еднократна употреба, памучна кърпа и друга хавлиена за ръце, пластмасова чиния и пластмасови нож, вилица и лъжица. Извади документ на зелен картон, отбеляза няколко полета, след което го обърна, подаде на Дани добре изгризана химикалка, закачена с верижка за бюрото, и му посочи къде да се разпише. Дани надраска няколко нечетливи завъртулки.
– Всеки четвъртък следобед между три и пет трябва да се явяваш тук, за да получиш нов комплект дрехи – обясни служителят. – Ако нещо е скъсано, плащаш. Удържаме парите от седмичната ти заплата. И аз решавам каква е сумата, която дължиш – добави той, преди да тръшне вратата.
Дани взе двете торби и отново тръгна след надзирателя. След минута вече бе затворен в килията си, без да са разменили и една дума. Големият Ал видимо не се беше помръднал, а Ник все още пишеше нещо на малката масичка.
Дани се качи на горното легло и се изтегна на неравния дюшек. Докато беше подсъдим, през последните шест месеца, му разрешаваха да носи собствените си дрехи, да се разхожда из коридорите на приземния етаж и да говори с другите затворници, да гледа телевизия, да играе тенис на маса, дори да си купува сандвичи и кока-кола от автомата. Но вече нямаше да е така. Сега беше осъден с двайсет и две годишна присъда и за първи път осъзна какво означава да загубиш свободата си. Захвана се да си оправи леглото, без да бърза, тъй като вече беше разбрал колко много часове има в един ден, минути – в един час и секунди във всяка минута, когато си заключен в килия два и половина на три и половина метра, която на всичко отгоре трябва да делиш с още двама непознати, единият от които доста едър.
След като приключи с леглото, Дани се излегна и се загледа в белия таван. Едно от малкото предимства на това да си на втория етаж беше, че точно срещу главата ти се намира малкият прозорец, обезопасен с решетки – единственото доказателство, че съществува и свят отвън. Дани се загледа към останалите сгради на затвора, които оформяха двора и игрището за тренировки; можеше да види и високата ограда, увенчана с бодлива тел. Премести отново поглед към тавана и се замисли за Бет. Не му разрешиха дори да се сбогува с нея.
Следващата седмица, и през оставащите хиляда седмици, щеше да е заключен в тази адска дупка. Единственото му спасение бе да обжалва. Адвокат Редмейн го беше предупредил, че може да мине и година, докато дойде ред на тяхното дело. Графикът на съда наистина беше препълнен, а и колкото по-голяма присъда си получил, толкова повече трябва да чакаш, докато ти дадат дата за обжалване. Със сигурност обаче една година щеше да е достатъчна за адвокат Редмейн да събере нужните улики и да докаже, че Дани е невинен.
Минути след като съдия Саквил произнесе присъдата, Алекс Редмейн напусна съдебната зала и тръгна по застлания с килим коридор. На облепените с тапети стени висяха портрети на бивши съдии. Почука на вратата на друг съдия, влезе, свлече се в удобното кресло пред бюрото на баща си и простичко рече:
– Виновен.
Съдия Редмейн прекоси кабинета и спря пред шкафа с напитки.
– И с това ще трябва да свикнеш – започна той, докато вадеше корковата тапа на бутилката, предварително нарочена за този повод, без значение от изхода на делото. – Защото трябва да знаеш, че откакто отмениха смъртното наказание, много повече обвинени в убийство биват осъдени и почти без изключения съдебните заседатели се оказват прави. – Наля две чаши вино и подаде едната на сина си. – Ти ли ще представляваш Картрайт при обжалването? – попита съдията, преди да отпие.
– Да, разбира се – отговори Алекс, изненадан от въпроса.
Баща му сбърчи вежди.
– Единственото, което ми остава, е да ти пожелая късмет, защото ако Картрайт е невинен, кой тогава е убиецът?
– Спенсър Крейг – без колебание отвърна Алекс.
18.
В пет часа тежката метална врата се отвори отново под дрезгавия вик „Излизай“ на мъж, който със сигурност някога е бил майор в армията.
За следващите четиридесет и пет минути пускаха затворниците от килиите. Те сами избираха как да прекарат това време. Можеха, както Големия Ал винаги правеше, да слязат в просторното помещение на приземния етаж. Там той се отпускаше в големия кожен стол пред телевизора, който никой друг затворник не си и помисляше да заеме, а останалите играеха домино, като залагаха тютюн. Ако пък си достатъчно смел, можеше да излезеш да се поразходиш на двора.
Дани бе старателно претърсен, преди да излезе от блока. „Белмарш“, като всеки друг затвор, беше залят от наркотици и дилъри, които използваха единственото време, когато всички затворници се събираха, за да предложат услугите си. Системата на заплащане беше проста и добре приета от всички зависими. Ако искаш доза – хашиш, кокаин на прах, кокаин за пушене или хероин – само казваш предпочитанията си и името на твой човек отвън, с когото хората на дилъра да се свържат; веднъж щом парите сменят собственика си, стоката пристига до ден-два в затвора. Със средно стотина подсъдими, които всекидневно биваха извозвани до съда, за да присъстват на делата, имаше безкрайни възможности за пренасяне на дрога. Някои ги хващаха веднага, което добавяше още години към присъдите им, но финансовите облаги бяха достатъчно примамливи, така че винаги да има затворници, за които ролята на муле да си струва риска.
Дани никога не бе проявявал интерес към наркотиците; той дори не пушеше. Треньорът му по бокс го бе предупредил, че ако някога го хване да взима наркотици, повече няма да го допусне на ринга.
Сега започна да прави обиколки из двора, парче затревена земя с размерите на футболно игрище. Крачеше бързо, тъй като си даваше сметка, че това е единствената му възможност за физически упражнения, като се изключеше посещението в претъпкания фитнес салон два пъти седмично. Загледа се в деветметровата ограда, която ограждаше двора на затвора. Макар тя да завършваше с бодлива тел, той не можеше да не се замисли дали има начин да избяга оттук. Как иначе би могъл да си отмъсти на четирите копелета, които му откраднаха свободата?
Подмина неколцина затворници, които се разхождаха по-бавно. Никой не го беше изпреварил досега. Пред себе си забеляза самотната фигура на мъж, който тичаше горе-долу с неговото темпо. Отне му няколко секунди, докато разпознае Ник Монкрийф, съкилийника му, който, очевидно, също се поддържаше в добра форма. Какво ли бе сторил, за да се озове зад решетките, почуди се Дани. Спомни си старото затворническо правило, че никога не бива да питаш другия за какво е вътре; чакаш той да сподели, ако иска.
Погледна вдясно и забеляза групичка чернокожи затворници, които се излежаваха на тревата и се припичаха на слънце, като че бяха на организирана почивка в Испания. Двамата с Бет бяха прекарали две седмици миналото лято в Уестън-супер-Маре, където се любиха за първи път. Бърни също бе с тях и всяка вечер се оказваше придружен от различно момиче, което изчезваше от живота му с първите лъчи на утрото. Дани не бе погледнал друга жена от деня, в който забеляза Бет в сервиза.
Когато тя му съобщи, че е бременна, Дани беше едновременно изненадан и щастлив от новината. Дори му хрумна веднага да отидат до най-близката брачна служба и да се оженят. Но знаеше, че Бет няма даже да обмисли подобна идея, камо ли пък майка й. Те бяха католици и трябваше да сключат църковен брак в „Сейнт Мери“ точно както родителите й навремето. Отец Майкъл също не допускаше друг вариант.
За първи път Дани се замисли дали не трябва да развали годежа. В крайна сметка никое момиче не заслужава да чака двайсет и две години до сватбата си. Но първо да мине обжалването и ще реши.
Бет не беше престанала да плаче, откакто чу присъдата на съдебните заседатели. Дори не й разрешиха да целуне Дани, преди двамата полицаи да го отведат в килията му. Майка й се опита да я утеши, но баща й не каза нито дума.
– Този кошмар ще свърши, когато мине обжалването и го оправдаят – увери я майка й.
– Не разчитай на това – отвърна господин Уилсън, като зави по Бейкън Роуд.
Сирената обяви края на свободното им време. Затворниците бързо бяха върнати в килиите.
Големия Ал вече дремеше в леглото си, когато Дани влезе. След минута се появи Ник и вратата се затръшна. Нямаше да се отвори, докато не станеше време за вечеря.
Дани се качи на леглото си, а Ник се настани на пластмасовия стол. Точно започваше да пише в тетрадката си, когато Дани го попита:
– Какво пишеш?
– Водя си дневник на всичко, което се случва в затвора – обясни Ник.
– И защо ще искаш един ден да си спомняш тая помия?
– Така времето минава по-бързо. Освен това искам да стана учител като изляза оттук, затова трябва да поддържам акъла си в час.
– А ще ти разрешат ли да станеш учител, след като си бил в затвора? – попита Дани.
– Сигурно си чел по вестниците, че има недостиг на учители – ухили се Ник.
– Аз не мога много да чета – призна Дани.
– Може би сега имаш шанса да се научиш – подхвърли Ник и остави химикалката си настрани.
– Не виждам смисъл – отвърна Дани. – Особено ако прекарам следващите двайсет и две години зад решетките.
– Да, но поне ще можеш да четеш писмата от адвоката си, както и да се подготвиш по-добре за обжалването.
– А бе що не спрете да дрънкате? – изръмжа Големия Ал.
– Нямаме какво друго да правим – засмя се Ник.
Големия Ал се изправи и извади плик с тютюн от джоба на джинсите си.
– А ти за к’во си на топло, Картрайт? – попита той, нарушавайки едно от златните правила на затворниците.
– Убийство – отговори Дани и замълча за момент, преди да добави: – Но не съм виновен, накиснаха ме.
– Те всички т’ва разправят. – Големият Ал извади кутия с хартийки за цигари от другия си джоб, взе една и изсипа малко тютюн.
– Може би – отвърна Дани. – Само че аз наистина съм невинен.
Той не забеляза, че Ник записва всяка тяхна дума.
– А ти за какво си тук? – на свой ред попита Дани.
– Аз съм шибан банков обирджия – отговори Големия Ал и облиза ръба на хартията. – Някой път забогатявам, някой път ме спипват. Тоя път ми дадоха четиринайсет години.
– И от колко време си в „Белмарш“?
– От две години. Преди т’ва ме пратиха в пандиз с лек режим, опитах се да избягам, така че повече едва ли ще рискуват с мен. Някой има ли огънче?
– Не пуша – отговори Дани.
– Нито пък аз, както знаеш – добави Ник и продължи да пише в дневника си.
– Ама и вие сте едни задръстеняци. Сега ще трябва да чакам до вечеря.
– Значи никога няма да те преместят от „Белмарш“? – учудено попита Дани.
– Не и докато не си излежа срока. Веднъж лепнат ли ти категория „Д“, те държат само на строг режим. Не мога да виня копелетата. Преместят ли ме, пак ще опитам да се чупя. – Пъхна цигарата между устните си и добави: – Все пак ми остават още само три години. – И пак се обърна към стената.
– А ти? – обърна се Дани към Ник. – На теб още колко ти остава?
– Две години, четири месеца и единайсет дни. А на теб?
– Двайсет и две години – отговори Дани. – Освен ако не спечеля обжалването.
– Никой не печели обжалване – обади се Ал. – Веднъж кат’ те олепят и те мушнат на топло, няма да те пуснат. Зат’ва по-добре свиквай.
Бет също лежеше в леглото си и се взираше в тавана. Щеше да чака Дани, независимо колко дълго. Нямаше никакво съмнение, че той ще бъде оправдан при обжалването, и тогава вероятно баща й най-сетне щеше да повярва, че и двамата казват истината.
Адвокат Редмейн я бе уверил, че ще продължи да представлява Дани и тя не бива да се притеснява за хонорара му. Дани беше прав – адвокат Редмейн бе същинско съкровище. Бет вече бе похарчила всичките си спестявания и беше използвала годишната си отпуска, за да може да присъства в съда по време на процеса. А и какъв смисъл имаше да излиза в отпуска, ако не можеше да я прекара с Дани? Шефът й прояви невероятно разбиране и й каза да не се връща в офиса, преди всичко да е приключило. Ако Дани бъде оправдан, беше я уверил господин Томас, тя можеше да си вземе допълнително две седмици, за да отидат на меден месец. В понеделник сутринта обаче Бет щеше да е на бюрото си, а меденият месец се отлагаше поне с година. Макар да бе изхарчила всичките си спестявания, за да платят на адвоката на Дани, тя все пак възнамеряваше всеки месец да му изпраща малко пари, понеже дванайсет паунда на седмица в затвора са си едно нищо.
– Искаш ли чаша чай, мила? – извика майка й от кухнята.
– Вечеря! – извика нечий глас и вратата се отвори за втори път днес.
Дани взе пластмасовите чиния и чаша и последва тълпата затворници, които слизаха по стълбите, за да се наредят пред тезгяха.
Най-отпред на опашката стоеше един от надзирателите, като допускаше само по шестима затворници наведнъж.
– Най-много сбивания стават за храна – обясни Ник на Дани, докато чакаха.
– Другите стават в салона – добави Големия Ал.
Най-сетне надзирателят повика Дани и Ник към групата на други четирима. Зад тезгяха стояха петима затворници, облечени в бели престилки, с бели шапки на главите и бели латексови ръкавици.
– Какво предлагате днес? – попита Ник и подаде чинията си.
– Мо’еш да вземеш наденица с боб, говеждо с боб или кълцан бут с боб – отговори един от затворниците, които сервираха храната.
– Предпочитам кълцан бут без боб. Благодаря.
– И аз искам същото, но с боб – обади се Дани.
– А ти кой си? – попита го затворникът. – Да не си шибаният му брат?
Ник и Дани се засмяха едновременно. Макар да бяха еднакви на ръст, горе-долу на една възраст и облечени в същата униформа, не бяха забелязали, че си приличат. Освен това Ник винаги беше гладко обръснат и косата му беше прилежно сресана, докато Дани се бръснеше веднъж седмично, а косата му, по думите на Големия Ал, наподобяваше „четка за клозет“.
– Как можеш да получиш работа в кухнята? – попита Дани, докато бавно се придвижваха по витото стълбище към първия етаж. Дани бързо схвана, че когато си извън килията, в затвора трябва да се движиш бавно.
– Трябва да получиш повишение – обясни Ник.
– И как става това?
– Просто не трябва да те докладват – отговори Ник.
– А това как се постига? – продължи Дани.
– Не ругаеш надзирателите, винаги си навреме за работа и никога не се включваш в побоите. Ако успееш да спазваш тези три правила, след около година ще те повишат, но пак няма да ти дадат работа в кухнята.
– Защо?
– Щот’ има към хиляда шибаняци в тоя затвор – обясни Големия Ал, който ги следваше. – И деветстотин от тях се натискат за кухнята – повечето време си извън килията и докопваш най-яката манджа. Така че забрави за кухнята, Дани.
Обратно в килията, Дани вечеря в пълно мълчание, докато обмисляше как може да бъде повишен по-скоро. Веднага щом изгълта и последната наденица, Големия Ал се изправи, прекоси килията, свали си джинсите и се настани на тоалетната чиния. Дани престана да яде, а Ник отмести поглед. След като приключи и пусна водата, Големият Ал се закопча, отпусна се обратно в леглото си и започна да свива следващата си цигара.
Дани си погледна часовника – шест без десет. Обикновено към шест отиваше в дома на Бет. Огледа останките в чинията си и се замисли за майката на Бет, която правеше най-вкусните наденички с картофено пюре.
– Каква друга работа мога да започна? – попита той.
– Още ли ще дрънкаш? – сопна се Големия Ал и запали цигарата си.
– Може да те разпределят в складовете или пък да чистиш нашето крило, или да станеш градинар – обясни Ник. – Но най-вероятно ще те разпределят на конвейера.
– Конвейерът? – повтори Дани. – Какво е това?
– Много скоро ще разбереш – отвърна Ник.
– А в гимнастическия салон? – продължи да разпитва Дани.
– И за т’ва трябва да те повишат – отговори Големия Ал и дръпна от цигарата.
– А ти къде работиш? – попита го Дани.
– Задаваш твърде много въпроси – отвърна Ал и издиша, като изпълни килията с цигарен дим.
– Големия Ал е санитар в болницата – обясни Ник.
– Това звучи като добра работа – каза Дани.
– Чистя пода, изхвърлям боклука, подготвям сутрешната смяна и правя чая – обясни Големия Ал. – Като през цялото време се движа. Значи съм повишен, нали така?
– Работата му е много отговорна – с усмивка добави Ник. – Трябва да си с безупречно досие, що се отнася до наркотици, а Големия Ал не понася наркоманите.
– Дяволски си прав. Ще пречукам всеки, който се опита да отмъкне лекарство от болницата.
– А има ли друга работа, която да си струва? – отчаяно попита Дани.
– Образование – отговори Ник. – Можеш да се присъединиш към класа ми и така ще подобриш писането и четенето си, а пък ти и плащат за това.
– Така е, ама само осем кинта на седмица – подигравателно се обади Големия Ал. – За всяка друга работа взимаш по дванайсет.
Дани отпусна глава на твърдата като камък възглавница и се загледа през малкия прозорец без завеси. От съседната килия гърмеше рап музика и той се почуди дали изобщо ще успее да заспи през първата нощ на двайсет и две годишната си присъда.