Текст книги "Полонені Барсової ущелини"
Автор книги: Вахтанг Ананян
Жанр:
Детские приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 28 страниц)
Розділ п’ятий
Про те, як надія в юних мандрівників чергувалася з розпачем
За цю тривожну ніч мандрівники помітно зблідли й змарніли. До самого світанку вони майже не спали. А вранці намагалися не показувати свого розпачу і пробували посміхнутись одне до одного.
– Нічна прохолода, здається, не дошкуляла нам? – почав перший Гагік. – Справжнісінька дача, слово честі. Повітря свіже, чисте… У всій Барсовій ущелині ви не знайдете жодного мікроба!
– От як вернемось у село, я тобі п-по-покажу… д-дада-дачу!.. – клацаючи зубами від холоду, простогнав Саркіс.
Коли Ашот вийшов із западини, завірюха мало не збила його з ніг. Сухі крупинки снігу боляче щипали обличчя. Все навкруги вкрила густа біла запона. Хлопець повернувся назад у печеру, де товариші чекали на нього.
– Доведеться почекати, – похмуро сказав він. Але спохватився і вже іншим тоном додав: – Оце так історія… Мій батько, мабуть, усе село на ноги підняв, щоб розшукати нас у горах.
– Ех, – посміхнувся Гагік, – якби каміння піді мною стало таким м’яким, як сінник…
– То що б ти зробив?..
– Ах, моя бідна нані-джан[5]5
Нані – матуся (вірм.).
[Закрыть], – раптом схлипнула Шушик, – як вона гірко плаче зараз… Невже ми не виберемося звідси?..
– Не хвилюйся. Хуртовина скоро вщухне, і тоді ми підемо додому.
Та сніг не переставав іти. До полудня він засипав усі заглибини між зубчастим камінням і зрівнявся з западиною, в якій сиділи юні мандрівники.
Асо вийшов надвір. Глянув навколо і задумливо похитав головою. Піймавши на долоню кілька крупинок снігу, він пильно придивився до них.
– Ну, що скажеш? – спитав Ашот, коли Асо повернувся назад.
– Довго йтиме сніг, дуже довго… Глибоким буде…
– Облиш! – зневажливо махнув рукою Ашот. – Зараз перестане. Поглянь, сніг же зовсім дрібний!
У темряві западини блиснули білі зуби Асо.
– Саме це й погано: лапатий сніг скоріше б перестав іти, – сказав він упевнено.
Від цих слів Шушик втратила останню надію. Кому ж, як не пастуху-курду, знати закони природи?
– Невже ми залишимось тут?.. – простогнала Шушик і знову тихенько заплакала.
Ашот, що досі був настроєний оптимістично, спохмурнів. Його дратувала тупа впертість нездоланної стихії. Чекаєш, чекаєш цілими годинами, а вона не вщухає. У кого не ввірветься терпець!
– Плакати забороняється! – сухо й різко сказав він. – Побачимо, що втне наша природа завтра. Ти, Шушик, сядь біля Бойнаха. Притулись до нього спиною. Коли спина буде в теплі, не простудишся.
Всі замовкли. А сніг усе йшов та йшов. Хуртовина не вщухала. В селі в таку погоду вони сиділи в теплих хатах, тому й не знали, якого лиха може завдати природа. Тепер же, не маючи притулку, одягу, їжі, будь-яких знарядь, усього того, що допомагає людині боротися з стихією, юні мандрівники зразу відчули жорстокість природи і зрозуміли свою безпорадність.
Що козам! Зараз вони спокійно ховаються у своїх печерах, а надвечір вийдуть на пасовисько, розриють копитцями сніг, знайдуть вологу, злежану траву і вгамують голод. Зайці погризуть кущі. Білка відкриє свої сховища. Ведмідь і борсук заляжуть спати і просплять без їжі всю зиму. Всім їм легко. Всі вони призвичаїлись до суворої природи, А що робити безпорадним школярам?..
Такі думки виникали у мандрівників, але все-таки надія поки що не кидала їх. «Ні, що б там не було, нас знайдуть», – думали вони, і це втішало.
Та день минав, а хуртовина не вщухала і ніхто не приходив по них. Голод і спрага ще дужче мучили підлітків і викликали ще чорніші думки.
Скелі оповила густа імла. Здавалося, давно вже настав вечір, але ніхто не міг сказати, котра зараз година: ні в кого не було годинника. Час тягнувся томливо довго…
– Ну, бачиш, до чого довів нас цей бусурмен? – роздратовано бубонів Саркіс.
Темний пушок, що вкривав його щоки, настовбурчився від холоду щетиною, і хлопець стаз схожий на общипану курку.
Ашот і сам страшенно нервував.
– Годі каркати! – спалахнув він. – Справжній мужчина може і в буран потрапити, може і лишитись запертим у горах. А ти?.. Звик до теплої колгоспної комори!
Але обурення Ашота було значною мірою нещире. Хлопець намагався заглушити в собі докори совісті: адже це він своїми фантазіями довів товаришів до такого тяжкого становища.
– Нічого, все скінчиться добре, – заспокоював Гагік. Він зовні ще бадьорився, але в душі побоювався, що сніг замурує їх в ущелині на всю зиму…
Тільки Асо сидів тихо, прихилившись до скелі і обнявши за шию свого вірного друга Бойнаха. Він спокійно дивився на сніг. Ледь помітна усмішка блукала по його бронзовому обличчю. «Іде сніг… хай іде… Чого ви голови похнюпили?» – здавалось, говорив його погляд.
Шовкові китиці головного убору спадали йому на чоло, і хлопець час од часу відкидав їх, щоб не заважали очам.
– Хушке[6]6
Хушке – сестричка (курд).
[Закрыть] Шушик, обійми Бойнаха за шию. Він такий теплий, – сказав раптом Асо, і краска залила його обличчя. – Ех, коли б не літо. Для чабана літо все одно що рідна мати, – закінчив він курдським прислів’ям. А потім, відвернувшись од Шушик, затяг м’яким, приємним голосом стару курдську пісню:
– Ло, ло, ло, ло…
Із аулів глухих Курдистану
Чути стогін страшенний і плач.
Бідний курд від безмежного горя
Сумну пісню співає щодня…
– А зможе дядько Авдал ще один день побути без цукру й тютюну? – чи то серйозно, чи жартома поцікавився Гагік.
– Зможе, – обірвавши пісню, незадоволено відповів Асо.
– От і добре! Все буде гаразд. Завтра ми будемо дома. А зараз давайте знищимо те, що лишилося.
– Так, час попоїсти, – згодився Ашот.
Він витяг із торби сир та лаваш і розділив усе на шість рівних частин. Коли Бойнах дістав свою частку і зжер її за мить, Асо був глибоко зворушений добротою Ашота і подивився на нього теплим, ласкавим поглядом. Природна соромливість заважала чабанові подякувати Ашотові.
Загорнувши сир в лаваш так, що вийшла довга трубочка, Асо почав апетитно уплітати її. Решта мандрівників теж не відстала від нього. А Бойнах, висолопивши червоного язика, очікувально заглядав у вічі то одному, то другому…
Голод трохи заспокоїли, але після солоного сиру страшенно хотілося пити. Хлопці пригорщами хапали сніг і ковтали його, турботливо попереджаючи один одного, що їсти сніг небезпечно.
Певно, від того, що вони попоїли, а перед цим майже не спали цілу ніч, повіки самі почали злипатися: мандрівників зборював сон. Вони подрімали кілька годин. Їх розбудив радісний вигук Ашота:
– Вставайте, хуртовина стихла!..
Всі посхоплювались, протерли сонні очі, розправили затерплі ноги й руки.
– Ой, як у мене закололо в боці, – поскаржився Гагік. – Хто ще захворів? Підніміть палець!
Всі почували себе розбитими. У кого й справді кололо в спині, хто почав чхати і кашляти, але – дивна річ! – ніхто не захворів серйозно. Чи то позначилася деяка звичка, чи, може, в таких випадках організм мобілізує проти холоду і знегод усі свої внутрішні сили?
Тільки Саркіс був у гіршому стані. У нього кололо в боці, хлопцеві було важко дихати, а спина – як він сам висловився, наслідуючи дорослих айгедзорців, – задубіла.
– А мені так ніс заклало, як хворому баранові, – спробував пожартувати Ашот.
– Виходить, козел вчасно поцупив твою шапку, – відгукнувся Гагік. – Ну, нічого. З холодною головою людині легше думати… Давайте-но спробуємо вилізти з цієї тюрми, подивимося, що робиться на білому світі.
Першим вийшов Ашот. Але не ступив він і двох кроків, як провалився по самісінький пояс у сніг. Глянувши на ущелину, на гори, хлопець мимохіть заплющив очі, навколо все було вкрите білим саваном, стояла мертва тиша, наче сніг сховав під собою не тільки скелі, а й усе живе.
Повискакували надвір і товариші. Притоптали сніг і почали оглядати місцевість. Кущі зовсім зникли під сніговим покровом, а дерева, що недавно пнулися до сонця між стрімкими скелями, схилили свої обважнілі гілки до самої землі. Стежки, якою наші герої дісталися сюди, ніде не було видно.
В серці юних мандрівників почала згасати надія…
Розділ шостий
Про те, як скрута, не барячись, почала добиватися в двері
Так, хуртовина вщухла, але навкруги лежав холодний, глибокий сніг. Куди тепер податися? Назад, в ущелину, чи вперед, на волю. Останнє було привабливіше, та навряд чи можливе. Не наважуючись вирушати, юні мандрівники оглядали Диявольську стежку.
З-під глибокого снігу лише подекуди виднілись камені на нижньому краї Диявольської стежки і ті місця, де вона, розширюючись, переходила в невеликі тераси. Туман розійшовся, однак день був сірий, похмурий.
Вечоріло.
– Ходімо назад. Спробуємо знайти хоч якусь печеру, – запропонував Ашот.
– Хіба не додому підемо? Знову спатимемо на камінні? Я пити хочу, Ашот… – сумно промовила Шушик.
– Підшукаємо місце для ночівлі. А завтра побачимо, що буде… Не втрачай надії, Шушик, потерпимо ще ніч, а завтра або самі виберемось, або нас знайдуть. Ну, беріться ж за руки, ходімо!
Бойнах, здавалося, зрозумів намір Ашота і перший кинувся вперед. За ним, промацуючи стежку своєю палицею, обережно ступав Асо, і по його слідах товаришам було легше йти.
Діставшись до кінця стежки, вони скочили з схилу вниз, на рівне місце, і полегшено зітхнули: тут хоч можна було не боятися, що скотишся в провалля. Але куди йти далі?
– Ходімо переночуємо на кам’яних квітах, – жартома запропонував Гагік.
– А де ж квіти, Асо? Ти їх покинув? – раптом зацікавилась Шушик.
– Як? Я ж їх для тебе зібрав, – сказав хлопець і густо почервонів.
– Ні, твій килим з квітів, – втрутився Ашот, – дуже твердий. Краще ходім у ту печеру, де ми гадюку знайшли.
Товариші приєдналися до цієї пропозиції. Справді, Зміїна печера, як вони її назвали, була досить глибока й зручна для того, щоб перебути в ній якийсь час.
Провалюючись по пояс у сніг, мандрівники почали здиратися вгору, до ріденького гайка, що дрімав під скелями.
Попереду знову біг Бойнах. Він наче плив по хвилях, то зникаючи в снігу з головою, то виринаючи на поверхню. За собакою йшов Асо, спираючись на палицю і пробиваючи шлях товаришам.
Саркіс плентався останнім. Він ступав уже прокладеним шляхом, але й це мало радувало його. Каміння, що лежало під снігом, потрапляючи під ноги, загрожувало звалити його в провалля. Щоразу, перечепившись, він голосно охкав, боязко озирався на всі боки, струшуючи з себе сніг, і проклинав Ашота, через дурні примхи якого товариші потрапили у таку біду.
– Ходімо швидше! Треба зігрітися, – вигукнув Ашот.
І справді, коли друзі напружили свої сили й пішли швидше, їм стало тепліше і веселіше. Але всім страшенно хотілося пити. Мучила спрага.
– Їсти сніг суворо забороняється! – категорично заявив Ашот. – Потерпіть, скоро знайдемо воду.
Мандрівники підійшли до підніжжя скель, згромаджених коло задньої ущелини. Тут росли невисокі дубки, на їх кривих і корявих гілках лежав лапатий сніг. Здалеку дерева здавалися незграбними білими наметами.
Розгрібаючи сніг, хлопці піднялися до Зміїної печери. Вона могла бути непоганим житлом: високі склепіння, гладенькі стіни й долівка, вузький вхід. У глибині печери виднівся якийсь прохід, куди зразу ж метнувся Асо. Незабаром звідти долинув його голос:
– Хлопці, воду знайшов!
Але шум води долинав звідкись здалеку, і Асо навпомацки в темряві ніяк не міг туди добратися. Він ткнув своєю палицею вперед, але даремно – кінець її залишався сухим.
Юні мандрівники сіли під стінами печери і деякий час мовчали. Вони відчували, що треба обговорити становище, і скоса поглядали на Ашота.
– Давайте приготуємо на ніч постелі, щоб не застудитися. Це перше, що ми повинні зробити, – сказав Ашот. – Вставайте, відпочили, й годі.
Ніхто не спитав, з чого ж можна зробити постелі. Кожен догадався, що вчорашній вітер зірвав з дерев листя, і його треба було тепер назбирати.
Але Ашот зупинився біля низенької ялинки з коротким і тонким стовбуром. Від самого коріння і до верхівки дерево було вкрите зеленою ніжною хвоєю. Здалеку воно нагадувало невелику купу зеленої трави.
Ашот струсив з гілок сніг і почав їх обламувати.
– Це будуть наші пружинні матраци, – сказав він. – Зрозуміли? Ну, ламайте!
Хлопці взялися до роботи і, наламавши хто скільки зміг, принесли гілки в печеру.
Раптом Шушик радісно закричала:
– Асо, йди сюди! Поглянь, скільки я тут листя знайшла!
Під кам’яним карнизом скелі листя лишилося таким сухим, що вислизало з рук Шушик, коли дівчина набирала його в оберемок.
– Почекай, хушке Шушик, так нічого не вийде, – лагідно сказав їй Асо. – Набери в мій піджак, а я зніму сорочку і зроблю мішок.
– Друзі нанесли в печеру стільки листя, сухої трави й різного хмизу, що Гагік, умостившись на свій матрац, потонув у ньому, як у м’якій перині.
– От здорово! – вигукнув він. – Якби ти, Ашот, дав нам ще вогонь, воду і хліб, я ніколи не пішов би звідси. Я й так уже думав, як би втекти від математики…
Вогонь, вода, хліб! Цими трьома словами Гагік точно висловив потребу всіх товаришів, власне, мінімальну потребу всіх людей. «А що коли допомога з села надійде не скоро? А може, для розчищення шляху треба буде багато днів. Як вони проживуть тут без вогню, води і хліба?» тривожно подумав кожен з мандрівників.
Сьогодні вони трохи підкріпилися. Можна терпіти. А як перенести холод і спрагу?
Ашот поліз в глиб печери, звідки ледве чутно долинало дзюрчання води, але зараз же повернувся.
– Ні, вода дуже далеко від нас, – тихо сказав він.
– А якщо ми прориємо, розширимо прохід? – спитала Шушик, яка найбільше страждала від спраги.
– Всюди каміння, як ти тут прориєш?.. Ні, треба придумати щось інше. Добудемо вогонь, буде й вода. Поки ще не стемніло, треба якнайшвидше зібрати паливо. Ну, чого носи повісили? Мерщій!
Але підганяти хлопців не було потреби. Вони й самі добре розуміли, що їх життя залежить тепер від вогню.
Розділ сьомий
Про те, як хлопцям хотілося мати могутні руки первісної людини
Чи то Саркіс стомився, чи його охопив розпач, але з місця він не рушив.
– Навіщо йти кудись збирати паливо, – заперечив він, – коли в нас немає сірників?
– Такий порядок. Спочатку ярмо купують, а потім биків, – сказав Гагік, підморгнувши Шушик, і слідом за Ашотом вийшов з печери.
Видершись на дубок, Ашот почав обламувати сухі гілки. Сніг посипався на Саркіса, який все-таки вийшов з печери і тепер мовчки стояв під деревом.
– Піди краще обламай гілки з тої низенької ялинки, – крикнув з дерева Ашот. – Чого ти стовбичиш, наче шампур[7]7
Шампур – рожен, на якому готують шашлик.
[Закрыть] проковтнув?
Але не встиг Саркіс і поворухнутись, як Асо вже був коло ялинки, з коренем вирвав її і потягнув у печеру.
Шушик воювала з кущем терну, але як не старалась, їй не вдалося відламати й гілочки. Холодний сніг боляче обпікав худі, тоненькі пальці.
– Міцний кущ, хушке Шушик, облиш, поколе пальці, – лагідно сказав дівчині Асо. – Іди сюди. Візьми оцю гілку і оцю, тягни їх до печери.
Пастух Асо все своє недовге життя провів на лоні природи і тепер відчував себе в своїй стихії. Він вилазив на покриті снігом виступи скель, ламав у розколинах кучеряві карликові ялинки і, кидаючи вниз, кричав:
– Хушке Шушик, кидаю!..
Гагік вступив у боротьбу з старим пнем і, весь мокрий від поту, бурмотів:
– Ну, я ж тобі скручу в’язи…
Пеньок так і не піддався Гагіку, і хлопець, правда, не дуже сумуючи, кинувся збирати сухе листя й хмиз у розколинах та щілинах скель.
– Ну, чого ви позалазили в ці дірки? – розмовляв з галуззям Гагік. – Ходімо зі мною, зігрієте царя природи – людину…
Наскладавши під стіною печери величезну купу хмизу, хлопці й Шушик посідали кружка і почали радитись, як роздобути вогонь.
– Ні в кого з вас часом не завалялися сірники? – спитав Ашот.
Усі мовчки обшукали кишені. Нема жодного!..
– Ех, батьку мій!.. Якось я спробував курити, а він гарненько мене відлупцював… – поскаржився Гагік. – А дозволив би, то ми не страждали б сьогодні від холоду… Ашот, клянусь, нікому не скажу, якщо тій куриш. Виймай сірники!.. – раптом звернувся він до товариша.
Той знітився і почервонів:
– Перестань дурниці базікати…
Але Гагік невгавав:
– Якщо ти не куриш, то чого спочатку зібрав паливо, а тоді почав думати про вогонь?.. А може, спробуємо добути вогонь так, як це робили первісні люди?.. Як у підручнику написано…
– Видно, нічого іншого не вигадаємо… Доведеться… – погодився Ашот. – Візьміть по два сухих сучки ялинки і починайте терти їх один об другий…
– Хіба руками викрешеш з них вогонь? – не вірилося Шушик.
– А плов ти руками їси? – кинув Гагік.
Жарт цей додав сили юним мандрівникам. Вони заходилися добувати вогонь тертям – простим, але важким способом наших предків…
Асо почав нишпорити у своїй чабанській торбині і знайшов сухого гриба, якого він кілька днів тому висушив у гарячому попелі, щоб віддати батькові для розкурювання люльки.
– Ви робіть по-своєму, а я по-своєму, – сказав він товаришам. Спочатку Асо розкришив гриба. Потім знайшов у печері кремінь, настругав ножем скіпок і смолистих гілочок і додав до них трохи вати з свого піджака. Сівши навпочіпки обличчям до стіни, хлопець почав викрешувати іскри.
– Три, Саркіс, три сильно, бо так ми вогню не добудемо, – заохочувала товариша Шушик.
Але у неї самої нічого не виходило. А глянувши на вкрите потом чоло Ашота і його груди, що високо здіймалися від прискореного дихання, вона почала втрачати віру в успіх цієї справи. Так, мабуть, вогню не добути…
– Нічого не виходить, – важко дихаючи, нарешті признався Ашот. Йому соромно було глянути в очі товаришам.
– Так, це, певно, важче, ніж їсти мацун[8]8
Мацун – кисле молоко (вірм.).
[Закрыть], – погодився Гагік. – Але для того, щоб добути вогонь первісним способом, треба мати і руки первісної, людини… А у нас?.. – І він простягнув уперед тонкі довгі пальці. – Наші руки звикли тримати лише ручку… От до чого доводить писанина…
Вони знову посідали мовчки; кожен віддався своїм невеселим думкам.
Десь у кутку печери капнуло. Раз, вдруге… Очевидно, сніг надворі починав танути. Але тут, під похмурим кам’яним склепінням, було так холодно, що Шушик уся тремтіла.
Ашот підвівся і роздратовано викинув камінь, що потрапив йому під ноги. Він був страшенно стурбований невдачею з добуванням вогню. «Чрихк, чрик!» – доносилося з кутка печери.
– Що ти там робиш, Асо? – спитав Ашот. – Нічого не вийшло?
– Ні, – винувато озвався пастух. – Кремінь не годиться…
Довго панувало напружене мовчання. Всі розуміли, що без вогню вони можуть загинути в цій холодній печері. Хоч би один сірник!
– Чого ж ми сидимо без діла? – нарешті порушив мовчанку Ашот.
І, взявши в руки дві палички, він почав запекло терти їх одну об одну. Йому допомагали інші, терли доти, поки вибились із сил. Нарешті, на гілочці, яку безперервно тер своїми мускулистими руками Ашот, з’явився димок і запахло горілим.
– Ну, як, по-твоєму? Можна руками добути вогонь? – переможно глянув Ашот на Шушик.
Запах горілого посилювався, і це підбадьорювало товаришів. Вони по черзі кинулись допомагати Ашоту. Але всі зусилля були марні. Вогонь не з’являвся…
Остаточно знесилившись, Ашот мовчки сів на холодну долівку.
– Хіба так вогонь добувають? Тільки й умієте гучні слова проголошувати! – почувся раптом голос Саркіса.
– А як? Адже так робили первісні люди, – спалахнув Ашот. У нього навіть руки тремтіли від утоми.
– Первісні люди!.. Знайшов з ким рівнятись! Фізику ти вчив? Ану, поясни за законами фізики, чому ніхто з нас не добув вогню тертям і що ми повинні зробити, щоб добути його?
Ашот нічого не міг відповісти. Він завжди думав, що Саркіс не цікавиться фізикою!.. Що ж йому тепер сказати?..
Якби в печері було зараз світло, Ашот міг би побачити глузливий погляд Саркіса.
– Поле тертя у твоїх паличок занадто велике, ось що! Тому вони тільки нагріваються, а вогню не дають… – пояснив Саркіс тоном ображеної людини. – Ти б у товаришів спитав спочатку, а потім уже давав команду.
Зауваження було доречним. Та хіба Ашот міг здатися?
– А малюнок у нашому підручнику про що говорить?
– Говорить про те, що ти не знаєш, як добути вогонь, – різко відповів Саркіс. – Треба спочатку в гладенькій дощечці висвердлити заглиблення, вставити в нього кінчик палички і тоді швидко крутити його долонями. Таке тертя двох поверхонь буде в п’ять разів менше, ніж було в тебе, а результати – в п’ять разів більші. Зрозумів? Пересвідчився тепер, що первісна людина краще, ніж ти, знала фізику?.. І не з книжок, а з практики.
На цей раз Ашот мовчки проковтнув образу.
– А де ж я знайду таку дощечку? – пробубонів він, Перебираючи галуззя. – Хоч би ніж був, щоб вистругати. Тьху ти чорт, нічого у нас нема… А що ти там робиш, Асо?..
Асо, зігнувшись, щось шукав. Він нагріб з долівки уламки каміння, підійшов до виходу, переглянув їх один за одним і… викинув. Потім вийшов і зразу ж мало не по пояс загруз у крихкому, м’якому снігу.
– Куди ти? – гукнув йому навздогін Ашот.
– Мені чорний кремінь потрібен… з гострим краєм…
– Так би й сказав. Гагік! За мною! Шушик, вийди погрітися на сонечку.
Слідом за ними вийшов і Саркіс.
Протоптуючи в снігу доріжку, хлопці рушили до підніжжя скелі.
В одному місці, де під виступом скелі, що низько навис над землею, було сухо, вони зупинились і почали оглядати щебінь.
– Це що? Кремінець? – подаючи Асо чорний камінь, спитав Ашот.
– Ні, кремінець схожий на чорне скло. Блискучий, гладенький, а краї гострі, як лезо ножа…
Саркіс підняв якийсь жовто-білий камінь і пильно роздивлявся його.
– Тобі сказали – треба чорний, – грубо зауважив Ашот.
– Не сердься на нього, Ашот. Це теж кремінь. Ану, дай я спробую… – лагідно проказав Асо.
Він підійшов до скелі і кілька разів ударив цим камінцем по нерівній стіні.
– Справжній кремінь! Ходімо!..
Поверталися до печери вже протоптаним шляхом, і Гагік, ідучи попереду, так гордо випинав груди, наче після переможної битви.
– Ну, знайшли? – нетерпляче спитала Шушик.
– Потім, – загадково відповів Гагік, і всі урочисто зайшли всередину.
Асо знову примостився в своєму кутку, одвернувшись обличчям до стіни.
– Що він там робить? Хоч би обличчя не ховав, щоб можна було з його виразу догадатися, – кинув Гагік.
Усі мовчки чекали. І раптом у темряві з’явилися золотисті іскри.
– Джан! – вигукнула Шушик.
– Тихо! – схопив її за руку Гагік, ніби боявся, що від її голосу зникнуть іскри.
Чхк, чхк, чхк!.. Асо висікав кресалом об кремінь іскри, які то поодинокими блискітками, то маленькими пучками розсипалися в темряві.
Навколо пастуха посідали навпочіпки всі і, витягнувши худенькі шиї, нетерпляче поглядали на його праву руку.
Ах, якби вогонь! Він розсіяв би холод і морок цієї непривабливої «квартири». Вони ніколи раніше не думали, яке важливе значення має вогонь в житті людини. Ні, видно, недаремно наші далекі предки поклонялись вогню.
Все частіше вилітали з-під криці снопи іскор, і в печері раптом гостро запахло паленим трутом.
Асо так зосереджено кресав, що для нього, здавалось, нічого важливішого зараз не існувало. Хіба що товариші. Адже через них він так і старався, схилившись над кусочком трута, який починав уже диміти. Хлопець знав, що від цього уламка засушеного гриба зараз залежить їхнє життя.
Взявши суху гілочку, він затис у ній трут і почав так легко і так обережно дути, що вогник, який уже з’явився, не міг померти від його дихання, а навпаки, мав розгорітися і спалахнути.
– Ну, що там у тебе? – не витримавши, гукнув Ашот.
Опустивши гілку, Асо тихо сказав:
– Почекай, зараз буде. – Але, піднявши гілку, завмер: вогонь погас, так і не народившись…
– З’їв! Ось вона, твоя манера кричати! – кинула Ашотові Шушик і вибігла з печери.
За нею вийшли й інші. Останнім плентався Асо, похиливши голову, нахмурившись. Він уже добув вогонь, добув ціною великого напруження, а тут йому раптом завадили, не дали довести діло до кінця…
– Ну, як? Не вдається? Може, ще спробувати? – запитав Ашот.
– Затупився кремінь… Уже немає гострих кінців, – відповів Асо, показуючи кремінець…
Ще одну ніч провели мандрівники в холодній печері. Морозний вітер вривався всередину; вночі Асо тихенько вийшов з печери, заклавши камінням вхід. А через деякий час повернувся і обняв свого нерозлучного друга Бойнаха. Застогнала у сні Шушик. Серце у пастуха стислося. «Хоч би цієї дівчини не було з нами», – подумав він і прикрив її своїм аба.
З глибини печери долинало одноманітне булькання води, а надворі лютувала хуртовина. Якою довгою здається ніч, коли людині не спиться!..