Текст книги "Долина совісті"
Автор книги: Сергій Дяченко
Соавторы: Марина Дяченко
сообщить о нарушении
Текущая страница: 8 (всего у книги 22 страниц)
– Мій працює, – сказав Влад. – У кишені куртки.
– Дідько, я ж не знала! – розхвилювалася Анжела. – Давай, я лікаря викличу… Або краще сам викличеш… Де, ти казав? Де мобільник?
– Відпусти, – він відвів її руку. – Не треба… Я сам.
І пішов, тримаючись за стіни. Дошкандибав до ванни, подивився на себе в дзеркало… Обличчя землистого кольору з розтрісканими, як пустеля, губами. В очах неохоче розсмоктується каламуть.
Умився. Очі в дзеркалі проясніли. Запаморочення минулося. На трикотажному светрі – прямо на плечі – Влад побачив каштанову волосину.
Сівши на край ванни, стяг светр через голову. Притулив до обличчя.
Запах. Її запах, пам’ятливий іще з «Трьох Струмків».
Светр наскрізь просяк дорогими жіночими парфумами.
* * *
– Кабель порвався, – сказав монтер.
– А чого він порвався?
Монтер знизав плечима:
– Бог його знає… Перевірте, тепер працює?
Телефон працював. Влад саме розраховувався з монтером, коли приїхав лікар. Незнайомий. Звертаючись по медичну допомогу (не так часто, тьху-тьху), Влад ніколи не звертався до лікаря двічі.
– Яким місцем ви вдарились? Де гематома?
Влад обмацав голову, але ґулі не знайшов.
– Розумієте, я не пам’ятаю, як падав. Тут була одна жінка, медсестра за фахом…
– Ви не зловживали алкоголем? – м’яко поцікавився лікар. – До падіння?
– Я пив лише чай, – сказав Влад сухо.
Лікар оглянув його. Виміряв тиск, порахував пульс.
– Усе-таки ви пили не тільки чай, – повідомив, зітхнувши. – Вам варто уважніше ставитися до свого здоров’я, ви ж уже не хлопчик… Якщо хочете, ми можемо з’їздити в госпіталь.
Влад відмовився.
Лікар поїхав уже по сьомій. Анжелу він прогнав раніше, десь о шостій. Наступного дня її пожиратимуть злість і образа, але післязавтра вона відречеться від них… А через два дні примчить сюди, у дім на відлюдді – несподівано виявиться, що вона забула шпильку під диваном…
Як довго вона лежала в його обіймах? Може, й спала так усю ніч? Відкіля ця бісова сентиментальність, не п’ятнадцять же їй років, справді?
До речі, скільки їй років – так і залишилося нез’ясованим.
Дивлячись, як втрачають прозорість останні два яйця, розбиті на гарячу сковорідку, Влад думав, що побут, так важко налагоджений, знову буде зламано. Бо на людину, зв’язану путами, домовленості не діють. Анжела вистежила його, за кілька днів жінка повернеться, і якщо Влад не хоче неприємностей – він повинен зникнути. Надовго.
Холодильник був порожній. Влад вимив тарілку і виделку, акуратно витер крихти зі столу. Він устиг прикипіти серцем до цього будинку, хоч і розумів: рано чи пізно його доведеться змінити…
Ні, трейлер, трейлер і нічого більше. Трішки комфортабельніший варіант вагона на колесах, який ніде не затримуючись, колесить хоч би і по колу, аби не обтяжувати нікого і нікому не бути зобов’язаним. І жмутами летять обривки так і не зав’язаних пут…
Влад потрусив головою, бо йому навіч уявилася ця картина – як за ним тягнуться, летять за вітром сірі нитки, ніби рвані бинти. Змусив себе думати про інше: продаж будинку – це така морока. А за кілька місяців, якщо всі плани літагента щодо «Гран-Грема» реалізуються, можна буде купити трейлер і замінити машину на потужнішу…
Та хоч там як, завтра, у крайньому разі післязавтра, доведеться їхати. Ціле життя так: завтра, у крайньому разі післязавтра. Зникнути і сховатися. Дверима прищикнути неміцні ще пута…
Він поспішив до кабінету, дав щиглика Гран-Гремові й увімкнув комп’ютер. Попереду була ніч, щоб працювати, і день, щоб виспатися, а завтра увечері він поїде. Нічна поїздка крізь сніг схожа на політ крізь зірки.
* * *
Він ходив за Ганною хвостом. За довгі місяці стеження натренувався так, що в ролі шпигуна був би окрасою будь-якої розвідки. Щоправда, неодноразово зависав на межі провалу, і завше здавалося: кінець. Ось воно, викриття, тепер Ганна все зрозуміє…
Либонь, він був феноменально везучий. Або навпаки. Або непомітний у юрбі. Або звичайний, неяскравий, безликий. Двічі вона пройшла за два кроки, просто не помітивши його. А якось навіть помітила і впізнала – але легко повірила у випадковість. Це ж бо трапилося неподалік від університету…
Влад і радів, і ображався. Пишався своєю невловністю і катувався нею. Особливо важко було залишатися непомітним, коли з Ганною знайомилися на вулиці. Всякчас, коли Влад ставав свідком такого знайомства, настрій його псувався на кілька днів наперед.
Він не розумів, де в неї очі. Вона привітно бесідувала то з якимось хлопчиком з підворіття, то з підозрілим типом років під сорок, то з настирливим мотоциклістом, то з добре одягненим хлопцем, у якого на чолі було написано – в цьому світі він живе заради себе, коханого, і більше йому нема для кого жити. Замість того, щоб відразу дати всім їм відкоша, Ганна починала перепрошувати, щось пояснювати, мало не виправдовуватися за те, що не біжить відразу на побачення з першим зустрічним. У такі хвилини Владу хотілося вийти зі свого укриття і скоріше зацідити нахабі у щелепу. Йому здавалося, що нікчемність цих вуличних причеп видно за версту. Проте, коли з Ганною знайомилися студенти-старшокурсники, він лютився ще більше.
Один хлопець занадився щодня проводжати Ганну до самого дому. У трамваї юрба притискала їх один до одного, і Влад, спостерігаючи за звичкою з іншого вагончика того самого трамвая, бачив, що навіть у напівпорожньому салоні Ганнин залицяльник мистецьки зображає юрбу, як це роблять іноді кишенькові злодії. Тих цікавлять гаманці – Ганнин же залицяльник користувався забороненим прийомом, щоб ніби між іншим обійняти дівчину, а Ганна анічогісінько не бачила – зазвичай кмітлива і розумна, вона ставала сліпою і наївною, тільки-но справа стосувалася елементарних життєвих питань. Влад же чудово бачив: вона не відчуває від «трамвайних обіймів» нічого, крім незручності, але заперечувати не наважується, бо ж салон, здається, переповнений…
Влад зненавидів нахабного старшокурсника й якось, коли той особливо старався в трамваї, – не витримав.
Він дочекався, поки залицяльник, провівши Ганну до дверей, не вийде з під’їзду. Нахаба перебував у чудовому настрої і щось весело насвистував собі під ніс, а ліхтарі довкіл будинку не горіли. Влад пішов слід у слід за хлопцем і швидко нагнав його.
Свист затих.
На мить Влад відчув, як холоне в животі й слабнуть коліна. Ще можна було прошмигнути повз, хлопець навіть не впізнав би у напівтемряві якогось там студентика, котрого й бачив лиш кілька разів у вестибюлі університету. Але Влад згадав, як мружилася ось ця нахабна пика, налягаючи на Ганну в гуркітливому трамвайному вагоні; Влад згадав – і, не даючи собі часу на роздуми, зацідив хлопцю кулаком у вилицю.
Владові уже доводилося поневірятися, жити на недобудованій дачі, в плацкартному вагоні, й певний досвід бійок він уже мав. Але супротивник навіть не спробував дати відсіч – звискнув, як жінка, і щосили рвонув навтьоки.
Влад легко наздогнав його: чкурнувши, Ганин залицяльник із суперника перетворився на здобич. Влада охопив азарт: він перекинув студента на землю, кілька разів садонув йому кулаком під ребра й прошипів, що якщо ще раз побачить свою жертву поруч з Ганною – розтрощить негідникові череп і розмаже мізки по асфальту…
Пригадуючи цей епізод, Влад завше кривився, відчуваючи невиразний, але від цього не менш жагучий сором. Наступного дня суперник у полі зору не з’являвся, а потім і зовсім зник, і Ганна, як здалося Владу, була скоріше задоволена, ніж засмучена…
Відтоді Влад, котрий ніколи не сказав їй ані слова, крім «будь ласка», та й то раз – відтоді Влад відчув, що Ганна – його.
Ні, з нею ніколи не станеться того, що відбулося колись з дурною дівчинкою Ізою. Прив’язавши до себе, Влад ніколи не залишить її одну. Він завжди буде поруч – от і вирішення проблеми. Ніколи Влад не зловживатиме своєю владою над людиною, скутою путами. Мільйони людей мріють вічно бути разом – а у Влада є реальний шанс здійснити цю мрію. Треба лишень наздогнати якось Ганну на вечірній вулиці, гукнути, щоб вона не злякалася…
Так, або приблизно так він міркував – але все-таки зволікав і відтягував. Адже прив’язати до себе людину, яку бачиш щодня і на цілком законних підставах, – прив’язати таку людину легко і природно, але відв’язати – неможливо… Це як стрибок з парашутом, крок – і ти вже летиш, політ чудовий, але повернути той єдиний крок – неможливо.
«Завтра, – думав Влад. – Усе одно вона поруч».
«Я привласнив тебе.
Я привласнив… Як річку – бабки,
Як літо – малюк у пісочниці,
Як орден – велику битву.
Як пушинка на тополі – місто…
Не лякайся. Я просто повітря,
Яким ти дихаєш».
"Привіт.
От як ти думаєш, коли двоє не можуть одне без одного… І це не «красне слівце», а найправдивіша правда… Якщо вони живуть усе життя разом, не розлучаючись ані на день – це добре? Це не страшно?
Їх же можна вважати вільними, правда?
І що таке так звана «вічна любов»? І як вона співвідноситься з волею?
Я серйозно. Навіть твоя Гелька, яка вічно тягає у тебе конспекти, вірить у вічну любов… І це аніскілечки не зашкодить їй вискочити заміж за цього свого Едика, який минулої суботи катав вас на машині…
У мене ось немає машини. У мене взагалі нічого немає. Цікаво, це тебе лякає?
Квітень".
* * *
Влад крутився з боку на бік. Чогось готельне ліжко трапилося цього разу незручне і рипливе, чогось звичний стан руху, тимчасовості, подорожі не тільки не приносив йому задоволення – гнітив.
От, наприклад, він пригадав, як одного дуже спекотного весняного дня, напередодні сесії, Ганна прийшла на заняття в тонкій білій сукеночці під пасок, що ледве прикривала коліна. Подруги захоплено поахали, Ганна розсміялася, підняла руки, начебто збираючись танцювати, але передумала і рушила до свого столу. У пам’яті Влада цей момент залишився, як чорно-біла фотографія, – дівчина стоїть навшпиньках, здійнявши руки, на неї падає сонячний промінь, і білі відблиски від білої сукні висвітлюють одвічно похмуру аудиторію.
Багато років він не згадував Ганну так, як згадує її сьогодні вночі. Чому? Що сталося?
Він устав, увімкнув світло, допив мінеральну воду з пластикової пляшки, що стояла на тумбочці. Спуститися вниз? Усі сплять… Черговий портьє клює носом… У цій дірі немає навіть пристойного готелю…
Він відкрив ноутбук, – і, поки той вантажився, витяг з папки аркуш паперу і кулькову ручку.
«Друзяко! Пам’ятаєш, як ти вирішила, що я – це той чорнявий хлопець із п’ятого курсу? Пам’ятаєш, як ти підійшла до нього і запитала, чи справді в нього немає машини, а він образився?
Ти знаєш, коли в людини є машина, це не робить її щасливішою. Утім, це я пишу не тобі зараз – пишу собі, яким я був тоді. Я ж був на межі, на самісінькій межі, ще трішки – і я зробив би Непоправну Дурість…
Коли з’явився Славко, я її майже зробив. Пам’ятаєш? Я підійшов до тебе і взяв тебе за руку…»
* * *
Він підійшов до неї в коридорі, за п’ять хвилин до першого дзвоника, і взяв її за руку.
Вона подивилася злякано. Дивуючись, начебто вперше помітила дивного «дурника», який ніколи ні з ким не вітається, а якось у гардеробі підняв жетончик на метро, що випав з її кишені, коли вона діставала рукавички.
Влад знав: за місяць вона шукатиме його очима.
Запитуватиме про нього, тужитиме без нього – і радітиме йому, як приходу весни. Ця неприступна дівчина Ганна…
– Привіт, – кинув він із посмішкою.
Варто було лише додати: «У мене немає машини, зате квітень – мій улюблений місяць».
Він уже розтулив було рота:
– У мене немає…
Вона дивилася. Вперше в житті він бачив її очі так близько. Темно-карі, з широкими зіницями. Уперше він бачив так близько її губи, вона через силу посміхнулася. Навіть з похмурим «дурником», котрий ніколи ні з ким не вітається, вона намагалася бути привітною!
Влад замовк. Випустив її руку.
Йому уявилися пута. Невидимі оку джгутики, що атакували Ганну тієї миті, коли він торкнувся її і заговорив з нею. Поки вони такі тоненькі… Але вже за тиждень зміцніють… захоплять і зв’яжуть, сповиють, наче мумію, і їй нікуди буде дітися, крім як…
Він повернувся і помчав сходами вниз, у вестибюль. Спізнілі студенти сахалися його. Влад біг, як утікав недавно захоплений біля під’їзду Ганнин залицяльник, тільки Влада нікому було наздогнати, перекинути на асфальт і садонути кулаком під ребра.
«…І от я пішов блукати містом, ходив, згадував маму – вперше за багато днів. Раніше мені важко було про неї думати, я гнав геть… Як міг, звісно, не завжди вдавалося. А тепер я спеціально роз’ятрював у собі цю провину. Я – знайда, і підібрала мене чудова людина – моя мама. А я за це її занапастив. Бо якби мама усиновила тоді не мене, а когось іншого… Няньчила б зараз онуків. Якби я не був тим, ким я є, мама жила б іще довго, її серце… Не було б тих двох інфарктів, один по одному… Розумієш?
Згадував Дімку. Коли він умирав у реанімації, я знав же, що йому зле. І, відаючи це, вчив віршики, гуляв столицею, збирав тополиний пух. Він умирав, а я уявляв себе великим актором…
А тепер я хотів погубити ще й тебе. Задушити, як павук метелика. Задушити своїми путами. Зробити рабинею навіки. Прикувати до себе.
Я йшов, ворушив губами, напевно, від мене сахалися… А отямився в ліфті, світилася кнопка двадцять четвертого поверху, і я запитав себе, куди їду і що тут роблю…
А потім виявилося, що там на даху було кафе. Кафе „Небо“. Я взяв собі соку з печивом…
І цілком спокійно подумав, що, може, такому чудовиську, як я, не варто жити на світі, й що можна преспокійно гупнути з цього даху вниз. І відразу зникнуть усі проблеми.
Я підійшов до бортика. Там унизу була така сітка, на зразок карниза, неширока, іржава. Її перестрибнути – тьху… На сітці лежав м’ятий пластиковий стаканчик. А внизу – на самому низу – був фонтан, ти, напевно, пам’ятаєш, це біля торгового центру… Дрібний прямокутний басейн, і в ньому труби стирчать, з них вода біжить. І подумалося мені, як шубовснути в цю воду, і якого вона стане кольору… а якщо ще і настромитися на залізний штир… Коротше кажучи, я допив свій сік і поїхав униз на ліфті. Сів на бортик цього басейну і годував печивом голубів. Птахи були брудно-кремові, нахабні, але й красиві. Я тоді вперше в житті зрозумів, що голуби красиві. Раніш я думав, що вони сміттєвики, ну наче пацюки…»
* * *
Уранці він потелефонував видавцеві.
– Владе? Куди ви зникли? Наступного тижня, восьмого, дев’ятого і десятого числа – у вас зустрічі з читачами в трьох книгарнях. Ви готові? Завтра перерахуємо першу суму, як і домовлялися… Вас зустрічати? Коли приїдете, на машині чи потягом? Готель замовляти?
Влад сказав, що готово, що гроші дуже до речі, що зустрічати його не треба, що приїде він машиною й готель замовить сам, і що сьомого числа увечері він обов’язково передзвонить, щоб домовитися детальніше.
Настрій у нього трохи поліпшився. Він сів за комп’ютер і почав третій розділ – там, де Грема, Дею і Філософа беруть у полон Страхоїди.
«– Що вони будуть із нами робити?
Грем змовчав.
– Якщо я правильно зрозумів, – тихо кашлянувши, заговорив Філософ, – їх не цікавить ані м’ясо, ані раби… Їм потрібен наш страх.
– У переносному значенні?
Філософ подивився на Грема.
– У прямому, – знехотя зізнався той. – Вони лякатимуть нас, ми виплескуватимемо страх, вони наситяться, але наляканий стане сміливішим, і доведеться знову його лякати – вже ґрунтовніше… Грубо кажучи, якщо для початку у вас запустять живим пацюком – то під кінець трапези доведеться… гм…
– Кажіть, – тихо попросила Дея.
– Словом, той, хто живим вибрався від Страхоїдів, майже втрачає здатність боятися будь-чого.
– І багато вибралось живими?
Грем знизав плечима».
Влад чудово знав, що буде далі, хто що скаже і хто що відповість, і як закінчиться приключка зі Страхоїдами – але в нього раптом зникло бажання писати. Узагалі перехотілося будь-що робити.
Він розрахувався, кинув валізу в багажник – і, щойно стемніло, виїхав на дорогу.
…Світ за очі.
РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ
Долина Совісті
* * *
– Що з вами? – злякався видавець.
– Я трохи занедужав, – сказав Влад.
Видавець закусив губу:
– Але зустрічі вже анонсовані…
– Я не збираюся скасовувати зустрічі. Інша річ, що важко бути чарівним… коли так болить голова.
– Тиск? – припустив видавець. – Отруєння? Чи ви просто хильнули зайвину?
«Іще один запідозрив у мені алкоголіка», – похмуро подумав Влад.
Колись він ніколи не зустрічався ні з якими читачами, колись він узагалі не з’являвся на людях як якийсь там письменник. Він сам собі боявся зізнатися, як хвилюється і як не хоче осоромитися.
Уранці за ним до готелю прийшла машина, Влад сів поруч з водієм, і вже на третій хвилині шляху його почало млоїти. Він майже до кінця розкрив вікно, глибоко дихав і намагався відвернутися – нудота ледь-ледь поступилася позиціями, але зникати й не думала. «Читачі будуть засмучені», – подумав Влад – і сам собі здивувався. Виявляється, можна не тільки говорити крізь зуби – деякі примудряються крізь зуби думати…
У першій же книгарні його почастували кавою з коньяком. Полегшало. Коли Влад сів нарешті за низький столик на тлі стелажів, всуціль заставлених «Пригодами Гран-Грема», коли подивився прямо перед собою – в очах зарябіло від осіб і фізіономій, у вухах задзвеніло, він зрозумів, що зустріч доведеться проводити видавцеві – та ще ганчірковому ікластому Грему, дбайливо всадженому на стосик книг…
У машині – дорогою до наступної книгарні – видавець довго мовчав.
– Мда, – сказав він нарешті, коли дорога добігла кінця. – Не припускав… кривдно.
Влад тільки скривився. Голова його, здавалося, наповнена була розплавленим свинцем.
Знову випили кави з коньяком, але Владу не стало краще. Утримуючи на обличчі посмішку, як еквілібрист утримує на носі картковий будиночок, він вийшов до шанувальників позашлюбного троля; його запитали, коли він почав писати, потім поцікавилися, чи багато отримують письменники, потім запитали, є чи в нього родина – і цієї миті він відчув себе курчам, що вирвалося із затісної шкарлупи.
Він раптом побачив, що на вулиці сонячно, і магазин просторий, та й народу зібралося сила-силенна. Він побачив обличчя, зокрема дитячі, побачив усміхнену червонощоку жінку, котра запитала про «початок творчого шляху», опецькуватого пацана, який переймався письменницькими доходами, і жінку в окулярах, яка питала про…
Влад ледве стримався, щоб не роззявити рота. Анжела – добряче змінена, у білявій короткій перуці, у темних окулярах на все обличчя, – незворушно чекала відповіді.
– Позашлюбний троль – не така вже й погана родина, – сказав Влад після непристойно тривалої паузи. – Ймовірно, він доводиться мені сином… А якщо чесно – я ціную самотність. І дуже не люблю, коли на неї зазіхають.
Анжела посміхнулася, наче й нічого не сталося. Влад якоїсь миті навіть подумав, що помилився, що це інша жінка, що йому ввижається Анжела, як до того ввижалася Ганна…
Потім, у юрбі охочих отримати автограф, його взяли за лікоть. Він озирнувся – але біла перука вже відпливала геть. Анжела йшла – якщо, звісно, це була вона…
«Прокляття!» – подумав Влад майже злякано. Та ж вона не відстане! Господи, вона знайшла його, це так просто – лишень проглянути газету «Книжкові новини»… Це так просто – знайти людину, особливо якщо ця людина – письменник «на розкрутці»…
Скоріше назад. До колишнього статусу, коли його вважали чиїмсь псевдонімом. Усі розмови – по телефону, вся інформація – поштою, гроші – по перерахунку…
– Це було набагато краще, – сказав видавець здивовано. – Просто разюче.
– Що?
– Я про зустріч. Це було значно пристойніше.
– Ви комусь говорили, де я живу? – запитав Влад, помовчавши.
Видавець звів брови:
– Ні. А що? Що ви маєте на увазі?
* * *
Усю ніч він просидів за комп’ютером. Гран-Грем, мужній троль, вивів Дею і Філософа з лігва Страхоїдів, але вже на другий день стало ясно, що Той, Хто Йде Слідом, не тільки не відстав, але навіть і скоротив відрив, і довелося наддати, і ще трохи, і мандрівці майже вибилися із сил, коли попереду з’явилися вежі Міста Жаб…
Уранці Влад зрозумів, що зовсім не хоче спати. Обидві зустрічі з читачами, заплановані на сьогодні, закінчилися на годину-півтори пізніше, ніж намічалося. Питання не вщухали, чарівність і дотепність «шановного автора» викликали у публіки захват. В обох магазинах був моментально розкуплений тижневий запас пригод Гран-Грема, тож видавець уже нічого не говорив, а тільки мружився, як ситий кіт.
Влад постійно чекав, що Анжела з’явиться в готелі. Але вона не приходила; чи міг він помилитися?
Десятого числа, провівши останні дві зустрічі й скориставшись гарним настроєм видавця, Влад затіяв із ним доволі рішучу розмову, результатом якої стало «право автора на особисте життя». На найближчі півроку Влад був вільний від будь-яких публічних акцій, про це складено було спеціальне доповнення до угоди. Наполігши на своєму, Влад розпрощався, сів у машину, і тільки його й бачили.
Якийсь час він колесив містом, впізнаючи і не впізнаючи знайомі місця. Припаркувався на стоянці перед театральним інститутом (раніш тут не було ніякої стоянки). Побродив парком, де вони з мамою свого часу пересиділи по черзі на всіх лавочках. І парк, і лави залишилися майже без змін.
Чверть години провів перед будинком, де раніш жила Ганна з батьками. Будинок постарів, на колишньому Ганниному балконі іржавів чийсь велосипед, незнайомі жінки вигулювали незнайомих галасливих дітей. Влад завів мотор і поїхав геть із міста.
«– Біжімо! Ми повинні вирватися за міську стіну раніше, ніж сонце зійде на обрій. Якщо ми спізнимося – нашу шкіру натягнуть на барабани, Жаби не пробачають тих, хто не схожий на них…»
Заграва від столичних вогнів довго висіла в дзеркалі заднього огляду, але зрештою згасла і вона.
* * *
Влад не бачив, як вони вперше зустрілися. Влад, на превеликий жаль, не був усевидющим і всюдисущим, і коли ввечері Ганну перехопив біля виходу довгий, наче шпилька, соломоволосий парубійко, Влад відразу ж зрозумів, що Ганна вже знайома з ним. І що познайомилися вони нещодавно.
Вони йшли вулицею пліч-о-пліч, не торкаючись одне одного і майже не розмовляючи, а на відстані ста кроків за ними тягся, як запізніла тінь, Влад. Паніки поки не було, було тільки сум’яття. Цей довготелесий був такий само, як усі попередні залицяльники, й усе-таки він був зовсім інший. Ті, попередні, були дратівною перешкодою – а Славик був суперником. І Влад зрозумів це раніш ніж довідався його ім’я.
Йому, примарі з останнього ряду, йому, студентові-фантомові, йому, «дурнику», вартувало лишень вийти з тіні. Тільки поговорити з Ганною, лиш трапитися їй на дорозі чи й зачепити ненароком, тільки пристроїтися рядком, а потім зникнути на тиждень, а тоді повернутися і зняти з гілки готовий плід. І нехай хоч тисяча Славиків йде з нею темною вулицею пліч-о-пліч, не наважуючись узяти за руку…
Він сидів на краю фонтана і дивився на брудно-бежевих голубів, що билися за останню крихту його печива. Можна було кинути навчання і знову поїхати світ за очі, але це означало відмовитися від насилу завойованих позицій, знову скотитися з крижаних сходів, якими уже пройдено кілька сходинок.
Можна було залишитися і бути свідком Ганниного кохання.
Ще можна було помилитися. Бо Ганна – людина глибока й непередбачувана, якщо її зацікавив Славик, це ще не означає, що їхні стосунки переростуть у щось серйозне.
«Пам’ятаєш… Хоча ні, ти не пам’ятаєш, напевно. Тобі було тоді не до мене. Ти просто перестала зауважувати мене в аудиторії – і моєї відсутності не могла помітити теж.
Знаєш, тепер мені здається, що наш університет – я маю на увазі і будинок, і розпорядок занять – спеціально був улаштований для того, щоб ти мене не бачила. Усі ці величезні площі, заплутані коридори, аудиторії на кілька сот людей… Усі ці „потоки“, натовп, штовханина, нескінченні зали…
У всякому разі, я його, університет, бачив саме таким. Я не любив його. Ті, у яких я вчився раніше, були якимись затишнішими, напевно тому, що в них було по кілька корпусів… А цей був однією циклопічною спорудою, холодною, сірою, із брудними вбиральнями, з якимись нескінченними коридорами, переходами, сходами і підвалами. Термітник. І ж я ні на секунду не вірив, що працюватиму за спеціальністю, я просто ховався в ньому, як перед цим переховувався ще в декількох навчальних закладах, і не тільки від армії, але й трішки від життя…
Знаєш, мені ж щороку доводилося переводитися в новий університет. Це було важко. Не знаю вже, за кого мене мали – вчитися мені було легко, але через ці постійні переходи я не впевнений був, що зможу захистити диплом. Дуже дивно – спогади про два останні роки в університеті світлі. Я майже вдячний… Насамперед тобі.
А тоді – тоді ти була щаслива, бо закохалася. Вперше і по-справжньому. У людину, гідну тебе.
Друзяко, це були чорні дні мого життя. Дні, коли я остаточно тебе втратив».
* * *
Мокрий сніг обліпив дерева. Ліхтарі горіли через один – білі і жовтогарячі. Тіні покарлючених гілок розмазувалися в тумані, вносили нове правило в мудру гру світла і темряви. Влад ішов, відчуваючи, як просідає під ногами сіро-синє, підтале, сире.
Анжела шукатиме його. Тепер напевно. Як би він, Влад, вчинив, на Анжелиному місці?
По-перше, повернувся б до вже знайомого будинку, скориставшись казочкою про забуту шпильку. Виявивши, що будинок порожній і хазяїн у від’їзді, зв’язався б із видавцем… Усі ці роз’їзди коштують грошей, але Анжела, як видно, людина забезпечена. Звідки?.. Не наше собаче діло. Далі… Зв’язався б із видавцем, назвався б кореспондентом солідної газети, котрий бажає взяти інтерв’ю в письменника Палія. Видавець розвів би руками, у крайньому разі попросив би прийти через півроку, тому що письменник Палій напружено працює і вимагав його не турбувати. А потім, може, передзвонив би Владу на мобільник…
А фігушки, бо у цій дірі, куди Влад не без зусиль запхався, мобільник не працює. Видавцеві приємним голосом повідомлять, що абонент недоступний, але він не перейматиметься, бо хоч Влад і має славу оригінала, але договір дотепер не порушував жодного разу, навіть у дрібницях.
Як Анжела чинитиме потім?
А це вже залежить від того, наскільки міцно вона встигла «приклеїтися». Влад багато разів зауважував, що різні люди реагують на нього по-різному. Що більше внутрішньо рухлива людина, то вона сприйнятливіша і нервовіша, то скоріше вона ризикує прив’язатися, і навпаки…
Та хоч там як, Анжелі доведеться змиритися з тим, що Влад недосяжний. Через місяць, «перехворівши», вона втратить охоту бачитися з ним, навпаки – їй стане соромно за свою нестриманість, і тоді Влад зможе спокійно повертатися додому. Але, на жаль, не раніше.
Знобило. Напевно, через туман і вогкість. Та ще безсонна ніч – у орендованій ним кімнаті не відкривалася кватирка, і всю ніч він перевертався з боку на бік – від духоти…
І ще тому, що пригадувалася Ганна.
Чому саме зараз? Чому стільки років він був спокійний, спогади були світлі, він писав Ганні привітні, ретельно вивірені вітання до свят? Цікавився здоров’ям дітей, кар’єрою Славика.
Чому тепер, коли треба сісти і заглибитися в роботу – чому тепер повертаються ті дні, начебто тикають сухими гарячими носами, гарячково?
…Він вистежив їхній перший поцілунок. Він не був всюдисущим і всевідаючим, але шукачем став майстерним, це факт.
Чому він вирішив, що поцілунок був першим?
Нічому. Він це бачив.
У темному завулку, на четвертому поверсі, недалеко від «битовки», де прибиральниці зберігали відра і щітки. За гіпсовим погруддям якогось письменника, що раніш стояв у вестибюлі, а тепер був засланий нагору і приречений на забуття. У курному і неромантичному місці Славик уперше цілувався з Ганною, а Влад їх вистежив!
Славик був боязкий. Цілковитий тюхтій. Славик був дуже ніжний. Ганна спершу злякано вчепилась йому в плечі, потім примружила очі…
Тоді Влад піддав ногою дерев’яне крісло без ніжки, що колись стояло в актовому залі, а тепер перетворилося на мотлох і чекало списання. Сцена вийшла як у кінокомедії: крісло загриміло, закохані врозтіч, тільки затупотіло наприкінці довгого коридору, а Влад розвернувся і пішов у протилежний бік – добре, що сходів було двоє…
Того ж вечора він познайомився на дискотеці з не вельми вродливою, але сміливою і томливою дівчиною, і за два дні вже гостював у неї в гуртожитку якогось технікуму, а вранці йому стало так соромно, що він утік як заєць, і ще довго в нього закладало вуха від самого спогаду…
Потім він написав Ганні листа. Уперше за кілька місяців.
* * *
«…Мені снилося, що сонце продали у рабство
Великому соняшникові край дороги,
Що сонце відтепер навік поневолене
І прямує, скоряючись поглядові
Сліпого соняшникового обличчя.
А якщо набрякнуть над світом хмари
І сонце не зможе знайти прогалини,
Щоб побачити обличчя володаря —
Чорне, у віночку з рудого листя, —
Сонце помре…»
* * *
Лікар був молодий, нервовий і амбіційний. Він місяць тому заступив старшого колегу на посаді завідувача медпункту – єдиного лікаря на ціле селище, тож тепер був педіатром, хірургом, терапевтом і гінекологом в одній особі. Аж тридцять днів йому вдавалося успішно доводити свою компетентність, і от лиха година принесла цього приїжджого, котрий здумав хворіти саме тут, спеціально, щоб дошкулити людині, яка тільки-но зробила перший крок у професію.
– А ви впевнені, що не їли грибів? Консервів? Чи таки їли?
Влад хитнув головою. Від цього руху біль зметнувся, як скляна хвиля з білою пінявою на маківці.
– А ви впевнені, що вас не пригощали недоброякісним спиртним? Саморобною горілкою…
Владу не хотілося відповідати, вкотре щось пояснювати. Йому взагалі перехотілося рухатися, говорити, дивитися. Він приплющив повіки.
– …Приїжджий, – голосно говорив лікар у масивну трубку старого телефону. – Так, гостре отруєння! Так. Чекаю.
«Влип», – байдуже думав Влад, дивлячись у стелю лікарняної машини, що підстрибувала на вибоях. Лікарі, медсестри… Контакти протягом декількох днів… Можливо, тижнів…
Що з ним таке, дідько ухопи?! Може, амбіційний лікар має рацію, і він щось-таки з’їв або випив… Страви йому готувала господиня будинку, де він тиждень орендував кімнату… Чистенька з вигляду жінка… А хто його знає, чим вона його нагодувала…
Цієї миті мобільник, забутий до часу в кишені Владової куртки, зачувши близькість міста, раптом вибухнув тоненькою механічною мелодією.
Хлопець-санітар, котрий супроводжував Владове тіло, здригнувся.
Влад насилу дотягся до телефону. Скривившись від нудоти, підніс трубку до вуха:
– Слухаю…
– Алло, – сказав далекий жіночий голос. – Нареш…
Телефон жалібно пискнув. Остаточно розрядилася давно не заряджувана батарея, і розмова перервалася.
* * *
Його нездужання затяглося на тиждень. На щастя, найгірші підозри лікарів не підтвердилися, і ніякого ботулізму у Влада не виявилося. Вже на п’ятий день йому поліпшало, а на сьомий він відчув у собі сили, аби зникнути. Двоє сусідів по палаті (третій, на щастя, швидко виписався), дві медсестри, які чергували через день, і палатний лікар, який шість разів навідував Влада на шести обходах – принаймні п’ятеро уже ходили під неміцними поки путами, і ризикувати Влад не хотів.