Текст книги "Колелото на мрака"
Автор книги: Линкълн Чайлд
Соавторы: Дъглас Престън
Жанр:
Классическая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 28 страниц)
11.
Пендъргаст си почиваше в салона на апартамента им и прелистваше огромния списък с вина на „Британия“. Наблизо един телевизор с плосък екран бе свързан към корабния информационен канал и един глух глас превъзнасяше достойнствата на океанския лайнер в поредица от изображения.
– „Британия“ е голям воден съд в старата традиция – монотонно напяваше култивираният британски глас. – С виещи се стълби, обширни публични пространства, две бални зали, осем ресторанта, три казина и пет басейна. Побира 2 700 пътници, екипаж от 1 600 души и товароносимостта му е 165 000 тона. Що се касае до настаняването, „Британия“ е с най-много помещения в сравнение с останалите водни съдове и съотношението екипаж – пътници е несравнимо с никой друг луксозен кораб. Някои от атракциите на „Британия“ са уникални, като например осеметажният „Гранд Атриум“, „Седония СънСпа“, свръх луксозната галерия с магазини на „Риджънт Стрийт“ и „Сейнт Джеймс“, театърът „Белгрейвия“ със своите хиляда места и топлият басейн по модел на Римските бани, изкопани в Помпей. „Британия“ се гордее с кристалната и позлатена бална зала „Крал Джордж II“, най-голямата на борда. Корабът е по-дълъг отколкото е височината на „Емпайър Стейт Билдинг“ и свиренето на сирените му се чува от петнайсет мили. В традицията на „Титаник“ и на най-големите плавателни съдове от миналото, „Британия“ се отличава с изключителното количество шедьоври, използвани за украсата му отвътре и отвън, с изразходени повече от един милион дъски от тиково дърво, махагон, кедър от Порт Орфърд, смола и бук от Куин Айлънд…
На втория етаж на апартамента се отвори врата. Констанс излезе от стаята си и се спусна по стълбите.
Пендъргаст изключи телевизора и остави настрана списъка с вината.
– Нямах представа, че винарската изба на кораба е толкова голяма – каза той. – Сто и петдесет хиляди бутилки лежат долу. Селекцията им на вина отпреди 1960-а година е особено впечатляваща.
Той я гледаше как се приближава. Беше сменила официалното си облекло за вечерята с бледожълта рокля.
– Новият гардероб ти отива, Констанс.
– Ти ми помогна да избера дрехите – отвърна тя, разполагайки стола си срещу него.
– Беше малко рязка тази вечер – погледна я той.
– Както и ти.
– Опитвам се да открия един убиец. А ти какво правеше?
Констанс въздъхна.
– Съжалявам, ако съм се държала рязко. След манастира намирам целия този разкош… отчайващ.
– „Бъди в света, но не бъди от него.“ – Пендъргаст й цитира древната будистка максима.
– По-скоро ми се иска да съм си вкъщи и да чета книга край камината. Това – тя направи жест наоколо – е гротеска.
– Не забравяй, че ние работим.
Тя се размърда неспокойно в стола си и не отговори.
Тайно за себе си Пендъргаст беше забелязал, че през изминалите пет седмици у повереницата му е настъпила промяна. Времето, прекарано в манастира, бе сътворило чудеса с нея. Беше доволен да види, че тя продължава да практикува Чонг Ран в каютата си, като ставаше в четири сутринта и медитираше един час, медитираше следобед и не прекаляваше с храна и напитки. И най-важното: вече не беше безучастна, отнесена. Беше по-целеустремена, релаксирана, интересуваше се повече от света наоколо, отколкото непосредствено след смъртта на брат му. Тази тяхна малка мисия, тази неразрешима загадка й бе дала ново усещане за посока. Пендъргаст се надяваше силно, че тя вече е на път да се възстанови от ужасните събития през март и процедурата в клиниката „Фийвършам“. Тя вече не се нуждаеше от закрилата на другите. Дори след острите й изказвания на вечерята се бе почудил дали сега пък не бе обратното?
– Какво мислиш за нашата вечерна компания? – попита я той.
– Уви, напълно безинтересни. С изключение на госпожа Далбърг – у нея наистина има нещо привлекателно. Тя изглежда проявява интерес към теб.
Пендъргаст наведе глава.
– Не съм единственият, който направи впечатление. – Той кимна към тънък ръкопис, който лежеше на малката масичка, озаглавен „Караваджо: загадката на светлосянката“. Виждам, че доктор Брок не е губил време и ти е изпратил монографията си.
Констанс погледна книгата и се намръщи.
– Въпреки недостатъците им, предполагам, че някои от нашите тазвечерни сътрапезници могат да се окажат полезни – продължи той. – Господин Майлс, например. Човек, който забелязва всичко.
Констанс кимна и двамата замълчаха.
– Значи – най-после се обади тя, променяйки темата, – крадецът и убиец е умъртвил Джордан Амброуз с малокалибрен пистолет. След това е извършил с нищо неоправдано оскверняване на тялото.
– Да.
– Но останалата част на модус операнди, която описа – внимателното претърсване на джобовете, педантичното избърсване и почистване на всички повърхности – не съвпада.
– Точно така.
– Не ми е известен прецедент в никоя от книгите с казуси, които съм чела.
– Нито пък на мен. Освен, може би, един-единствен случай, с който са занимавах в Канзас не много отдавна.
На вратата се почука и Пендъргаст отиде да отвори. В коридора стоеше обслужващата каютата им стюардеса.
– Заповядайте – покани я Пендъргаст с махване на ръката.
Жената направи малък реверанс и пристъпи вътре. Беше слаба, на средна възраст, с черна коса и дълбоко хлътнали черни очи.
– Извинете, сър – произнесе тя с източноевропейски акцент. – Питах се дали мога да ви помогна с нещо в момента?
– Благодаря ви, не. Добре сме.
– Благодаря, сър. Ще се върна да сваля леглата. – И с пореден лек реверанс тя напусна стаята.
Пендъргаст затвори вратата и се върна на дивана.
– Е, как ще прекараме вечерта? – попита Констанс.
– Има какви ли не следобедни развлечения на разположение. Имаш ли настроение за нещо конкретно?
– Може би…
– Всъщност, преди да правим нещо, трябва да довършим една работа. – Пендъргаст показа към голяма компютърна разпечатка, която лежеше до списъка с вината. – На борда на този кораб има две хиляди и седемстотин пътници и само седем дни, в които да открием убиеца и да вземем Агозиена.
– Това списъкът на пътниците ли е?
Пендъргаст кимна.
– Директно от корабната база данни. Включително занимание, възраст, пол и време на качването. Както ти казах по-рано, вече съм изключил членовете на екипажа.
– Как се сдоби с това?
– Много лесно. Намерих един компютърен техник от поддръжката и му казах, че съм финансов ревизор на „Норд Стар“, който оценява работата на екипажа. Той не би могъл да направи списъка достатъчно бързо. Вече бях отбелязал значителен прогрес в стесняването на кръга от заподозрени. – И той извади лист хартия от джоба на сакото си.
– Продължавай.
Дълъг бял пръст докосна хартията.
– Убийството е било извършено в десет, таксито е пристигнало на пристанището половин час след полунощ, така че убиецът е трябвало да се качи на борда след този час. С това отхвърляме хиляда четиристотин седемдесет и шест имена.
Пръстът отново докосна листа.
– Убиецът е мъж.
– Как, за бога, би могъл да го знаеш? – попита Констанс, сякаш допускането беше обида спрямо женския пол.
– Бутилката скоч. Мъж като Амброуз едва ли би избрал такава напитка, ако посетителят му беше жена. Освен това имаше нож, който е минал през тялото, през килим, дебел повече от сантиметър и почти два сантиметра дебел шперплат. Това изисква голяма сила. И най-сетне, самият Амброуз е бил алпинист във върховна физическа кондиция, човек не лесен за убиване. Това ни навежда на мисълта, че нашият убиец е силен, здрав и бърз – освен това мъж.
– Признавам логиката.
Пръстът се спусна надолу по листа.
– Поради същите тези причини можем да определим възрастта: над двайсет, под шейсет и пет. На подобен кораб този последен факт е повече от полезен. В добавка, той не пътува със съпруга: мръсното убийство, пътуването с такси, дегизировката, качването на кораб с Агозиена – всичко това са действия на човек, необвързан със съпруга. Психопатологията на убийството, страстната наслада в яростта също насочват категорично към не семеен мъж. Не семеен от мъжки пол, на определена възраст: отпадат още хиляда и дванайсет имена. И ни остават общо двеста и дванайсет.
Пръстът отново се премести.
– Всички свидетелства показват, че Амброуз е контактувал с известен колекционер, може би не на азиатски антики, но така или иначе – колекционер. И мъж, чието лице може да бъде разпознато от обществото като цяло. Това ни оставя с двайсет и шестима.
Той погледна към Констанс.
– Убиецът е умен. Постави се на неговото място. Трябва да занесе тази неудобна кутия на борда на кораб, без да изглежда подозрително. Би могъл да не се качи веднага на борда, с кутията в ръце – това би се забелязало. И освен това, той е изцапан с кръв от убийството; трябвало е да смени дрехите си и да се измие на спокойно място. Така че какво би направил?
– Отива в хотелска стая, измива се, преопакова Агозиена в по-голям пътнически сандък и се качва на борда в най-последната минута.
– Абсолютно точно. Което трябва да е някъде към девет тази сутрин.
Констанс се усмихна слабо.
Пръстът се местеше по хартията.
– Всичко това ни оставя с осем заподозрени. И тук ще забележиш едно любопитно стечение на обстоятелствата: двама бяха на нашата маса. – Той побутна листа и тя прочете имената:
Лайънъл Брок. Собственик на галерии „Брок“, 57-а Уест Стрийт, Ню Йорк сити. Години – 52. Известен дилър на импресионистични и постимпресионистични картини.
Скот Блекбърн, бивш президент и изпълнителен директор, „Грамнет Инкорпорейшън“. Години – 41. Милиардер от Силиконовата долина. Колекционира азиатско изкуство и платна от двайсети век.
Джейсън Лемб, изпълнителен директор, „Агамемнон.ком“. Години – 42. Гигант в областта на технологиите; Блекбърн е главен инвеститор в компанията му. Колекционира китайски порцелан и японски дърворезби и картини.
Терънс Калдерон, изпълнителен директор, „Телемобайл Х Сълюшънс“. Години – 34. Телекомуникационен магнат, приятел на Блекбърн. Колекционира френски антики.
Едуард Смекър, лорд Клайвбърг, има репутацията на обирджия. Години – 24. Колекционира антични бижута, сребърни и златни чинии, мощехранителници и малка пластика.
Клод Далас, филмова звезда. Години – 31. Колекционира популярни произведения на изкуството.
Феликс Стрейдж, председател на Департамента за гръцко и римско изкуство в „Метрополитън Мюзиъм ъв Арт“, Ню Йорк сити. Колекционира гръцки и римски антики.
Виктор Делакроа, писател и бонвиван. Години – 36. Колекционира еклектично изкуство.
Пендъргаст се пресегна с една писалка и прокара черта през последното име.
– Този можем да елиминираме веднага.
– Как?
– Забелязах на вечерята, че е левак. Убиецът е действал с дясната си ръка.
Тя го погледна.
– Отхвърлил си две хиляди шестстотин деветдесет и трима заподозрени – и то без да си използвал и грам от интелектуалния си потенциал?
– Отхвърлянето на последните седем може да се окаже по-предизвикателно. Тук е мястото, където трябва да се разделим, ако искаме да победим. – Той я погледна. – Аз ще се заема с разследването на горните палуби, заедно с пътниците и корабните служители. Бих искал ти да поемеш долните палуби.
– Долните палуби? Ако не е замесен член на екипажа, какъв смисъл има?
– Най-доброто място да чуеш какви слухове се носят и какво си шушукат пътниците са долните палуби.
– Но защо аз?
– Имаш по-голям шанс да убедиш хората от екипажа да говорят, отколкото аз.
– И какво точно трябва да търся?
– Най-общо – всичко, което инстинктите ти подсказват, че може да е полезно. И по-специално – кутия. Дълга, неудобна кутия.
Тя направи пауза.
– Как да стигна до долу?
– Ще намериш начин. – Той предпазливо я хвана за лакътя. – Но трябва да те предупредя, Констанс – не разбирам този убиец. И това ме плаши. Както би трябвало да плаши и теб.
Тя кимна.
– Не предприемай нищо на своя глава. Наблюдавай, после ела да го обсъдим. Съгласна ли си?
– Да, Алойзиъс.
– В такъв случай играта, както се казва, е в ход. Да вдигнем ли тост за предстоящия лов с един хубав стар портвайн? – Пендъргаст отново взе списъка с вината. – „Тейлър 55“ е особено подходящ за момента, струва ми се.
Тя махна с ръка.
– Не съм в настроение за портвайн, благодаря, но ти можеш да се насладиш.
12.
Хуанита Сантамария избута камериерската си количка по елегантната, застлана със златисти килими Палуба 12; устните й бяха леко намръщени, очите й – заковани напред. Количката, натоварена с висока купчина чисти чаршафи и ароматни сапуни, изскърца, когато премина по плюшения мъх.
Като заобиколи ъгъла, тя видя да се приближава една пътничка: добре запазена жена около шейсетте с боядисана в теменужен цвят коса.
– Извинете, скъпа моя – обърна се тя към Хуанита. – Това ли е пътят към „СънСпа“?
– Да – отговори прислужничката.
– А, и още нещо. Бих искала да изпратя благодарствена бележка на капитана. Ще ми кажете ли пак какво беше името му?
– Да – отговори Хуанита, без да се спира.
Напред коридорът завършваше с обикновена кафява врата. Хуанита вкара количката в обслужващото помещение зад нея. От едната страна лежаха големи брезентови торби с мръсни покривки, заедно с купчини сиви пластмасови ванички, пълни с мръсни чинии от румсървиса – всички чакаха да бъдат пренесени към вътрешността на кораба. Отдясно се намираха служебните асансьори. Избутвайки количката към най-близкия, Хуанита протегна ръка и натисна долното копче.
Докато го правеше, пръстът й потрепери леко.
Вратата на асансьора изсъска и се отвори. Хуанита бутна вътре количката и се обърна да натисне копчето. Този път обаче се поколеба, гледайки втренчено таблото; лицето й беше бяло като вар. Стоя толкова дълго, че вратата се затвори и кабинката увисна в шахтата неподвижно, в очакване. Най-накрая – много бавно, сякаш зомбирана – жената натисна бутона за Палуба С. Кабината се заспуска надолу с бръмчене.
Главният десен коридор на Палуба C беше тесен, с нисък таван и задушен. Беше толкова претъпкан с хора, колкото Палуба 12 бе празна: помощник-келнери, прислужници, крупиета, камериерки, техници, стюарди, маникюристи, електротехници и тълпа от какви ли не други служители, които препускаха, стремящи се да изпълнят безбройните поръчки и задачи, които се изискваха, за да поддържат работата на един огромен океански лайнер. Хуанита избута количката си в приличната на суматоха в мравуняк блъсканица, и спря, оглеждайки се назад и напред като изгубена. Предизвика не един гневен поглед, докато се разминаваха: коридорът не беше широк и паркираната в средата количка бързо създаде задръстване.
– Хей! – Една мръсна жена, облечена в началническа униформа, изникна забързана. – Тук не се позволяват колички, веднага се изнасяй.
Хуанита се обърна с гръб към жената и не отвърна нищо. Началничката я хвана за рамото и я изви към себе си:
– Казах, вземай това нещо… – Разпознавайки Хуанита, тя млъкна.
– Сантамария? – изненадано рече тя. – Какво, по дяволите, правиш тук? Имаш още четири часа до края на смяната. Вдигай си задника и се отнасяй на Палуба 12.
Хуанита не каза нищо, дори не вдигна очи.
– Чу ли ме? Качвай се горе, преди да съм подала писмен рапорт и да са ти орязали дневната надница. Ти…
Жената спря. Нещо в празното изражение на камериерката, тъмните хлътнатини на очите й, я накара да млъкне.
Изоставяйки количката в средата на коридора, Хуанита мина покрай жената и си проправи несигурно път през тълпата. Началничката, уплашена, просто я гледаше как върви.
Каютата на Хуанита се намираше в тесен, потискащ лабиринт от каюти, близо до задната част на кораба. Въпреки, че турбината – дизелов агрегат – беше три палуби надолу, шумната вибрация и миризмата на гориво се носеха из въздуха като зараза. Когато наближи каютата, стъпките й станаха по-бавни. Разминаващите се с нея членове на екипажа се обръщаха да я погледнат, изненадани от разфокусирания й поглед и отнесеното, призрачно изражение.
Тя спря отвън пред вратата си и се поколеба. Мина една минута, после втора. Внезапно вратата се отвори отвътре и една тъмна, чернокоса жена понечи да излезе. Беше облечена в келнерската униформа за „Хайд Парк“, неофициалният ресторант на Палуба 7. При вида на Хуанита тя се дръпна назад.
– Хуанита, момиче! – възкликна тя с хаитянски акцент. – Стресна ме.
Хуанита отново не каза нищо. Взираше се покрай жената, сякаш онази не беше там.
– Хуанита, какво става? Гледаш така, сякаш си видяла призрак.
В този момент мехурът на Хуанита изпусна. Жълтите струи на урината потекоха надолу по краката й и се събраха в локвичка върху линолеума.
Жената в келнерската униформа отскочи.
– Хей!
Силният глас изглежда стресна Хуанита. Стъклените й очи се фокусираха. Те се завъртяха към жената в коридора. После много бавно се спуснаха по лицето й, по гърлото, където висеше един златен медальон на обикновена верижка. Той изобразяваше многоглава змия, отпусната под лъчите на стилизирано слънце.
Внезапно очите на Хуанита се разшириха. Като протегна напред ръце, сякаш да се предпази от нещо, тя залитна и се свлече в коридора. Устата й зейна, разкривайки обезпокоителна розова кухина.
В този момент тя започна да пищи.
13.
Роджър Майлс прекоси плюшения килим върху пода на казино „Мейфеър“, като кимаше и се усмихваше. „Британия“ беше в международни води по-малко от пет часа, но казиното вече жужеше като рояк: шумотевицата от монетните автомати, крупиетата за блекджек, рулетките и играчите на зарове заглушаваха шоуто, което течеше в „Роял Кърт“, точно срещу арката на Палуба 4. Почти всички бяха облечени в смокинги или черни вечерни облекла: повечето бяха хукнали право тук долу, след Първата вечеря на кораба, без да си дават труда да се преоблекат.
Една сервитьорка на коктейли, понесла натоварен поднос с шампанско, го спря.
– Здравейте, господин Майлс – поздрави го тя, надвиквайки шума. – Желаете ли една чаша?
– Не, благодаря ти, скъпа.
Една банда от южните щати виеше току до тях, засилвайки чувството за неистово веселие. „Мейфеър“ беше най-необузданото от всичките три казина на „Британия“ и, помисли си Майлс, представляваше шеметен спектакъл на алчност и ненаситност. Първата нощ в океана беше винаги най-весела и хаотична: никой вече не изглеждаше здравомислещ при огромните загуби от казиното. Майлс смигна на келнерката и продължи, местейки поглед от маса на маса. Над всяка от тях бе дискретно вграден в тавана малък купол от опушено стъкло, почти невидим сред ослепителните кристални полилеи. Декорът бе лондонски от края на века, всичко в кадифе и скъпо дърво, и античен месинг.
Стигайки до бара на казиното, Майлс зави наляво и спря пред една необозначена врата. Извади магнитен пропуск от джоба си, прокара го през четящото устройство и ключалката се отвори. Огледа се наляво и надясно, след което бързо прекрачи вътре, далеч от шума и врявата.
Стаята нямаше крушки на тавана. Вместо това се осветяваше от стотици малки монитори, разположени по четирите стени, всеки разкриващ различна перспектива към казиното: гледка от птичи поглед върху масите, редицата монетни автомати, касиерите. Това беше „ямата“ на „Мейфеър“, където персоналът на казиното бдително наблюдаваше залаганията, крупиетата, раздаващите картите, както и всички, занимаващи се с пари.
Двама техници, седнали на столове на колелца, не изпускаха от поглед екраните, лицата им изглеждаха призрачни, облени от синята светлина. Виктор Хентоф, мениджърът на казиното, стоеше зад тях, също вперил намръщен поглед към мониторите. Щеше да прекара повечето от следващите шест дни сновейки между казината на кораба, а до този момент бе прекарал толкова години, втренчен в екраните, че лицето му беше придобило постоянен израз на недоволство. При звука от влизането на Майлс той се обърна.
– Роджър – каза той с дрезгав глас и протегна ръка.
Майлс бръкна в джоба си и извади запечатан плик.
– Благодаря – кимна Хентоф. Отвори плика с дебелия си пръст и извади отвътре няколко листа. – Мили боже! – възкликна той, докато ги прелистваше.
– Доста круши по ниските клони – отбеляза Майлс. – Напълно узрели за откъсване.
– Ще ми дадеш ли кратко резюме?
– Разбира се. – Заедно с всичко друго, което Майлс трябваше да прави, персоналът на казиното очакваше от него да ги снабдява дискретно със списък на потенциалните играчи с големи суми – или късметлиите – за специално поощрение и ласкаене. – Контесата на Уестлейт се е върнала за поредното оскубване. Помниш ли какво се случи на Първия воаяж на „Океания“?
Хентоф завъртя очи.
– Не мога да повярвам, че се е върнала след такова нещо.
– Има слабост към Първите воаяжи. И към дилърите на бакара. Тогава…
Внезапно Хентоф отмести погледа си от Майлс. Гледаше над рамото на директора на круиза. В същия момент Майлс забеляза, че нивото на шума в стаята се е повишило ужасно. Той се обърна да проследи погледа на Хентоф и с ужас видя, че тазвечерният му сътрапезник, Пендъргаст, по някакъв начин се бе добрал до ямата и сега затваряше вратата след себе си.
– А, господин Майлс – каза Пендъргаст, – ето къде сте били.
Чувството за тревога се задълбочи. Директорът на круиза рядко правеше неправилен избор за обкръжението си по време на вечеря, но избирането на Пендъргаст и неговата „повереница“ се беше оказало грешка, която не възнамеряваше да повтаря.
Пендъргаст обходи с очи мониторите по стените.
– Имате очарователна гледка оттук.
– Как влязохте? – попита Хентоф.
– Малък салонен трик – махна той небрежно с ръка.
– Вижте, не можете да стоите тук, сър. Тази зона е забранена за пътници.
– Имам само една или две молби към господин Майлс, след което си тръгвам.
Мениджърът на казиното се обърна към Майлс.
– Роджър, ти познаваш ли този пасажер?
– Вечеряхме заедно тази вечер. Как мога да ви помогна, господин Пендъргаст? – попита Майлс с предразполагаща усмивка.
– Това, което искам да ви кажа, е конфиденциално – отвърна Пендъргаст.
„О, не“, помисли си Майлс, усещайки как чувствителните му нерви се напрягат. Надяваше се, че това няма да е продължение на мъчителния разговор, който Пендъргаст бе подел по време на вечерята.
– Не съм на борда на „Британия“ просто да си почивам и да си поема дъх.
– Нима?
– Тук съм, за да услужа на приятел. Виждате ли, господине, моят приятел е имал нещо, което са му откраднали – нещо с огромна стойност. Този предмет понастоящем е във владение на пътник на този кораб. Възнамерявам да открия предмета и да го върна на истинския му собственик.
– Частен детектив ли сте? – попита Хентоф.
Пендъргаст помисли над въпроса известно време, бледите му очи отразяваха светлината на мониторите.
– Определено може да се каже, че разследването ми е частно.
– Значи сте независим – каза Хентоф. Мениджърът не беше в състояние да сдържи нотката на презрение в гласа си. – Сър, трябва да ви помоля още веднъж да напуснете.
Пендъргаст погледна към мониторите, после отново върна вниманието си към Майлс.
– Ваше задължение е, нали така, господин Майлс, – да познавате отделните пътници?
– Едно от тези, които ми доставят най-голямо удоволствие – отговори Майлс.
– Отлично. Тогава точно вие сте човекът, който ще ми даде информация, която да ми помогне да открия крадеца.
– Боя се, че не мога да споделям информация за пътниците – каза Майлс и в гласа му се усетиха мразовити нотки.
– Но този човек може да е опасен. Извършил е убийство, за да се добере до предмета.
– В такъв случай нашата охрана ще се заеме с проблема – каза Хентоф. – Ще се радвам да ви насоча към шефа на охраната, който може да свали информацията и да…
Пендъргаст поклати глава:
– Уви, не мога да замесвам персонал от низшия състав в разследването си. Дискретността е от първостепенно значение.
– Какъве този предмет? – попита Хентоф.
– Боя се, че не мога да бъда конкретен. Азиатска антика с огромна ценност.
– И откъде знаете, че е на борда на кораба?
В отговор устните на Пендъргаст само се изкривиха в нещо, което би могло да мине за лека усмивка.
– Господин Пендъргаст – каза Майлс с глас, който пазеше за най-опърничавите пътници. – Вие не ни казвате какво търсите. Не ни казвате защо сте сигурни, че предметът е на борда на „Британия“. Не сте тук в никакво официално качество – а отгоре на всичко в момента се намираме в международни води. Сега охранителният ни персонал е законът – американското и британското правосъдие не могат да се приложат. Съжалявам, но просто не можем да разрешим разследването ви, нито пък да ви помогнем по какъвто и да било начин. Напротив, ще го приемем като сериозна обида, ако разследването ви обезпокои някой от нашите гости. – За да намали огорчението от този отказ, той отправи към Пендъргаст най-пленителната си усмивка. – Сигурен съм, че разбирате.
Пендъргаст бавно кимна.
– Разбирам. – Той направи малък поклон, след което се обърна да си тръгне. Но тогава, с ръце на бравата, спря. – Предполагам – произнесе той небрежно, – сте наясно, че група броячи на карти печели безумни суми във вашата зала? – И той кимна неопределено с глава към група монитори.
Майлс погледна натам, но не беше обучен за наблюдение в ямата и единственото, което видя, бяха тълпите от мъже и жени на масите за блекджек.
– За какво говорите? – попита остро Хентоф.
– Картоброячите. Страхотни професионалисти и добре организирани също, на което се дължи успеха им в тази неравна… ъ-ъ-ъ… битка.
– Що за глупости! – възмути се Хентоф. – Не сме видели нищо подобно. Какво е това, някаква игра ли?
– За тях не е игра – каза Пендъргаст. – Поне не в смисъла, в който вие бихте искали.
За момент Пендъргаст и мениджърът на казиното се гледаха един друг. След това, като се обърна към един от техниците, Хентоф раздразнено изсъска:
– Провери какво става в салона!
Техникът вдигна телефона и проведе бърз разговор. После погледна Хентоф.
– „Мейфеър“ е олекнал с двеста хиляди паунда, сър.
– Къде… На борда?
– На масите за блекджек, сър.
Хентоф бързо се обърна към екраните и впери очи в тях. После попита Пендъргаст:
– Кои са?
Агентът се усмихна:
– Ах! Боя се, че току-що си тръгнаха.
– Колко удобно. И как точно брояха картите?
– Изглежда са задействали вариант на „Червено-7“ или на „К-О“. Трудно е да се определи, след като не съм наблюдавал екраните. А и прикритието им явно е достатъчно добро, след като не са хващани преди: ако бяха, щяхте да имате полицейските им снимки в базата си данни и скенерите ви за разпознаване на лица щяха да ги открият.
Докато слушаше, лицето на Хентоф ставаше все по-червено.
– Как, по дяволите, бихте могли да знаете подобно нещо?
– Както сам казахте, господин… Хентоф, нали така беше? Аз съм независим.
Дълго време никой не проговори. Двамата техници седяха като замръзнали, без да посмеят да отклонят поглед от екраните.
– Ясно е, че можете да използвате известна помощ по този въпрос, господин Хентоф. Ще се радвам да ви я осигуря.
– Като в замяна помогнем за разрешаването на вашия малък проблем? – каза Хентоф саркастично.
– Абсолютно вярно.
Настъпи напрегната тишина. Най-накрая Хентоф въздъхна.
– Исусе. Какво точно е това, което искате?
– Имам огромно доверие в способностите на господин Майлс. Той има достъп до файловете на всички пътници. Работата му е да общува с всички на борда, да задава въпроси, да изисква информация. Той е в отлична позиция да помогне. Моля ви, не се притеснявайте, господин Майлс, че пасажерите ви могат да се разстроят – интересувам се само от няколко души. Бих искал да знам, например, дали някой от тях е поверил предмети на централния сейф, дали каютите им са в списъка на тези, в които не желаят обслужване… такъв род неща. – После той се обърна към Хентоф: – Може да имам нужда също така и от вашата помощ.
– С какво…?
– Със… нека видим какъв беше изразът – смазване на колелата.
Хентоф премести поглед от Пендъргаст към Майлс.
– Ще го обмисля – измърмори Майлс.
– Във ваш интерес е – произнесе Пендъргаст. – Надявам се да не трае прекалено дълго. Двеста хиляди долара надолу за пет часа – това е един доста неприятен тренд. – Той изправи рамене с усмивка и се плъзна през вратата, без да каже нищо повече.