Текст книги "Останній заколот"
Автор книги: Ростислав Самбук
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 22 (всего у книги 26 страниц)
Наталя довго, на думку Олега Даниловича, надто довго вирішувала, що їй одягнути. Для нього це не становило жодних проблем, бо мав лише один вихідний костюм і три сорочки, краваток, правда, було кілька, але знав, що Наталі подобається бордова у білі горошки – її і пов’язав.
А Наталя витягнула дві сукні, потім повісила їх назад до шафи й приміряла білу шовкову кофту й темно-синю спідницю.
Олег Данилович заплескав у долоні й заявив, що біла кофта їй личить найбільше, а Наталя тільки зиркнула на нього відчужено – виявилось, до темно-синьої спідниці нема туфель. Зрештою, зупинилися на сірій з якимись химерними квітами сукні, до неї пасувала низка штучних перлів – це й вирішило справу. От і зараз Наталя перебирала на грудях, як чотки, перлини в намисті, а Олег Данилович милувався її акуратно підстриженими та випещеними нігтями. Свої руки він ховав: хоч сьогодні після роботи й мив щіткою, все ж довести нігті до ідеального стану не зміг.
Наталя побачила його нехитрий маневр і зауважила:
– Декабристи працювали у сибірських копальнях і не соромилися своїх мозолів.
– Якби я був хоч трохи схожий на декабристів! Вони свідомо йшли на смерть заради ідеалів…
– А ти подумай, любий: іноді на смерть легше піти, знаючи, що на тебе дивляться сотні очей, ніж приректи себе на брудну чорну роботу.
– Толстой орав землю й не соромився цього, маєш рацію.
– Толстой був один на всю Росію. Толстой міг учинити все, крім підлоти. Можна бути неправим, але чесним перед собою. – Наталя допила мадеру, з’їла тістечко, акуратно витерла підмальовані для “Континенталя” губи й заявила: – Знаєш, мені чомусь розхотілося сидіти тут. Підемо в парк?
– З величезним задоволенням, – не роздумуючи відгукнувся Олег Данилович, бо і йому ресторанне повітря тепер видавалося задушливим.
32
Зранку Фрося збігала на базар, потім порпалася на грядках. Сергій сьогодні вдома не обідав, були полкові навчання, і Фрося, перекусивши нашвидку, прилягла на канапі. Не помітила, як задрімала. Легкий сон зморив її. Начебто спала, а може, й не спала, видівся їй світлий день на лісовій галявині поміж беріз, осінь уже позолотила листя, й це золото сяяло на тлі синього, темнуватого, але все ще прозорого неба.
Фрося лежала горілиць у траві. На галявині, хоч уже почалася осінь, цвіли сині дзвіночки й великі ромашки, дзвіночки видзвонювали якусь золотисто-блакитну мелодію, Фрося чомусь не чула, а бачила цю мелодію, точно таку, як золотаве березове листя у безкінечному небесному просторі. Мелодія нараз підхопила Фросю й понесла над лісом: вона напевне знала, що зробилася невагомою й летить, і це сповнило її досі незнаним блаженством – вперше в житті побачила світ з висоти пташиного польоту.
Фросі захотілося співати, вона знала, яку пісню має співати, слова пам’ятала й повторювала їх – “я б землю покинув і в небо злітав…” – та мелодію забула, точніше, все навколо заглушила музика синіх дзвіночків – урочиста й величава.
Зненацька музика стихла, Фрося знову лежала серед квітів, тільки тепер були ромашки й волошки, дивовижне поєднання білого, синього й жовтого кольорів; Фрося плела з квітів вінок, потім сіла і вбралася в нього, завмерла, як лісова мавка, й слухала дихання лісу.
Потім почула голоси: розмовляли чоловіки, й один голос був батьків.
– Давай, хлопче, – сказав батько, – не зволікай, скачи швидше, аби не запізнитися.
Фросі було важко розлучатися з чудовим, як казка, сном, але вона вже прокинулася і сіла на канапі. Розмовляли в сусідній кімнаті – батько напучував хлопця, з яким приїхав позавчора після своїх звичних мандрів по селах. Фрося згадала того хлопця: симпатичний, веснянкуватий, у синій сатиновій сорочці й свитці домотканого сукна.
– Отже, – вів далі батько, – шуруй до ресторану, там у сараї стоїть моя бідарка, запрягай – і до Ситовки. У Ситовці пересядеш на свого коня – й верхи до Іванополя, жени жеребця наметом, аби потрапити на місце до третьої. Не пізніше третьої. Передаси отаманові: все, як і домовлялися: Тимченко виводить ескадрон, Варивода повірив йому й червоноармійці вже сідлають коней. За чверть години приїдуть сюди за мною, і я поведу ескадрон до Іванополя, засідка за селом, отаман усе знає, жодних змін, так і скажеш.
– Зрозумів, – одповів хлопець.
– То чого стоїш?
Грюкнули двері, а Фрося все ще сиділа – розгублена. Нарешті збагнула: її батько зараз поведе ескадрон на Іванопіль, а там – отаманова засідка. Десь за Іванополем, а ескадрон очолить Сергій. Отже, засідка…
Фрося скрушно опустила руки: не може такого бути… Проте чула на власні вуха: засідка за Іванополем…
Зіскочила з канапи, розчахнула двері до сусідньої кімнати. Батько одягав теплу куртку, розгублено озирнувся на Фросю.
– Ти? – тільки й спромігся запитати. – Звідки?
– Я все чула, тату. Ви поведете Сергія у засідку!
– Чула дзвін, та не знаєш де він… – зневажливо одповів батько, та очі відвів.
– Ні, тату, я все зрозуміла – Сергія не пущу й все йому розповім.
Іван Іванович ступив до дочки, загрозливо підвів руку.
– Ти! – вигукнув. – Помовч! Я тебе викохав, а ти – проти рідного батька?
– Я не проти вас, а за Сергія.
– Він наш ворог, невже досі не збагнула?
– Люблю його, тату, а коханий – не ворог.
– Ти ще дурне дівчисько й не знаєш, яке мінливе життя.
– Уже казали, тату… Сергія не зраджу!
Очі в Івана Івановича почервоніли від люті.
– Востаннє кажу: не заважай!
– І я востаннє: відступіться!
Іван Іванович присунувся до Фросі: майнула думка – вв’язати, заткнути рота, замкнути, а самому… Однак зчинить лемент, можуть почути сусіди, та й червоноармійці ось-ось мають бути тут.
Що ж учинити? Невже знову програв? І чого йому так не таланить?
Ну що ж, програв, то й програв, і треба знайти пристойний привід для відступу. Проте що він скаже Вариводі? Адже так переконував його, що на власні очі бачив банду, яка прямувала до хутора Боричі, що зачаївся в переліску, бо бандити обов’язково б затримали його – не люблять, коли сторонні бачать, де вони зупиняються.
Як усе було гарно й доречно, ескадрон уже готовий до маршу, й раптом…
Зробив пісне обличчя, відступив від дочки, мовив глухо:
– Але ж, дочко, вони запідозрять мене… Й тобі буде непереливки… От що: я зараз втечу, скажеш – вигадав усе старий, пожартувати хотів, ну, наплетеш чогось, мовляв, приверзлася йому банда, а зараз отямився, соромно стало – і втік. І довго не буде мене, дочко, нехай все забудеться. Давай швидко, бо зараз примчать, дістань мені сала й ковбаси з погреба, а я поки зберуся… – Він відступив, даючи Фросі дорогу, й вона справді кинулася до веранди, під якою батько викопав погріб. Не так, як у людей, у дворі, а щоб узимку не бігати по снігу: вискочив на веранду, підняв ляду – ось тобі відразу солоні огірочки чи капуста.
Фрося запалила свічку, шмигонула до погреба, схопила шмат сала, і в цей час над головою глухо бабахнуло. Фрося підвела очі – ляда впала, невже вона погано відкинула її?
Фрося піднялася по драбині, штовхнула ляду, але та не піддалася, й лише тоді Фрося збагнула, що потрапила до пастки. Загорлала несамовито й загрюкала кулаком У ляду:
– Відчиніть!.. Відчиніть, кажу вам, бо я!..
Але що вона може? Удома нікого нема, батько замкнув ляду та дім, він уже на вулиці, і зараз ескадрон вирушить до Іванополя…
Фрося уявила, як скаче попереду ескадрона Сергій, у нього стріляють з кущів, і він падає з коня…
Сіла на нижню сходинку драбини й заплакала, випустивши свічку. Та ледь не згасла, тільки в останній момент Фрося згадала, що не має сірників і підхопила її – лишилася б ще й у темряві, але все одно свічки надовго не вистачить…
Фрося позорила очима довкола, шукаючи виходу. Однак який вихід? Батько, звичайно, не залишить її тут надовго, але повернеться, коли Сергія вже не буде, коли вже вона не матиме вибору – сподівається, що дочка змириться, а вона не змириться. Ніколи, ні за яких обставин, бо хіба можна змиритися зі смертю коханого?
Яке страшне життя: вона знає, що ії Сергій їде зараз назустріч смерті, й нічого не може вчинити…
І знову Фрося заплакала. Розмазувала сльози долонею по щоках, схлипувала, й горе розламувало їй груди.
І чому вона така дурна? Чому довірилася батькові? Але ж який він жорстокий і підступний! її батько, а вона так його любила…
Сльози на щоках висохли, Фрося дивилася на мерехтливе полум’я свічки, яку приліпила до полиці, й думала: дмухнути – й погасне, і опиниться вона у суцільній темряві, й буде їй жахно й тоскно, але й Сергій тепер востаннє бачить світло: пролунає постріл, заплющить очі, впаде з коня. І ніколи їй більше не зазирнути в його зеленаві очі, бо стануть мертвими. Вона б пішла на край світу, аби дістати для нього живої води, а може, й справді така вода десь дзюркоче?..
…Іван Іванович вискочив з хвіртки, коли на вулиці вже з’явилися вершники. Варивода на вороному жеребці й ще двоє з карабінами. Вони вели сіру осідлану кобилку, і Іван Іванович, крекчучи, заліз на неї. Відчував ще силу й пружність у тілі, міг би скочити ледь торкнувшись ногою стремена, але хай краще знають, який він старий і немічний, проте відданий новій владі, веде червону кінноту проти отамана і, зрештою, не його вина, якщо ця кіннота натрапить на бандитську засідку. Обережнішими треба було бути, у всьому винен комполку, скакали необачливо, ось бандити її постріляли їх. А йому чудом удалося врятуватися, можливо, ще хтось врятується, адже не весь ескадрон понищить Длугопольський, хтось утече, і добре – буде зайвий свідок його, Тимченкового, героїчного подвигу…
Вони наздогнали ескадрон уже на виїзді з міста. Іван Іванович тримався поруч Вариводи, йому не хотілося відпускати його від себе. Звичайно, зять і сам добре знав дорогу до Іванополя, а вже там міг розпитати людей про путівці на хутір Боричі, однак Івану Івановичу вдалося довести: на все це доведеться витрачати час, а він проведе ескадрон через ліс відомим йому путівцем: червоноармійці зможуть непомітно оточити хутір і вдарити по бандитах несподівано.
Логіка в цьому була, й Варивода погодився: дивився на Івана Івановича приязно – виявляється, тесть гарна людина й зовсім своя, а він чомусь відчував до нього підсвідому неприязнь…
Ескадрон ішов легкою риссю, здіймаючи за собою хмару куряви, і раптом Іван Іванович уявив, що за ним не бійці з червоними зірками на кашкетах, а свої з тризубами, й попереду надимається вітром рідний жовто-блакитний прапор. Й ген-ген навколо прибрані вже поля – його Україна, він господар! Велика неозора земля, райська земля, хлібна земля, заможна й благодатна. Й люди живуть на ній статечні й багаті, такі, як він, а босота з червоними зірками, що гарцює позаду, змінила шаблі на орала й ходить за плугом по його полю – хай ходить, хай працює, споконвіку так було: один пан, а решта – бидло…
І якби не Фрося!
Згадка про Фросю засмутила Івана Івановича – сидить у темному льосі, либонь, плаче, та пехай поплаче, нехай виплаче глупоту з голови, може, трохи порозумнішає.
Каже: коханий!
Набачилися кохання, цих раїв у куренях, поплаче й перестане, он як рвалося в неї серце, коли народила мертву дитину, а забула, заспокоїлася, пережила…
Аби тільки не підвів Длугопольський…
Проте все розраховане й вивірене, похибка виключається, і цього разу він відіграється…
Іван Іванович скосив око на Вариводу. Іде попереду своїх червоних кіннотників і не знає, що це – остання путь. Посміхається, розпашілий від свіжого повітря, мабуть, уявляє, як оточує хутір і нищить бандитів, як рубає їх твоєю гострою шаблею, як кладе направо її наліво, як власноручно прокладає шлях до світової революції. Але ж ніколи по побачити тобі не тільки тої революції, не побачити тобі навіть Фросі, й не знатимеш, що твоя кохана й віддана дружина поплаче-поплаче й знайде собі іншого, не менш коханого, але тепер уже він, батько, подбає, аби комісаровим духом од нього не пахло.
І як він міг прогавити дочку?
Іван Іванович ще раз глипнув очима на зятя й злостиво скривив губи. Але одразу ж згадав Фросю у погребі – певно, не треба випускати її звідти до ранку, аби втомилася й перегоріла, тоді він її візьме голіруч. Проте знав також: не дочекається до ранку. Після того, як скосять кулеметами червоний ескадрон, скоріше в Бердичів: він перший принесе звістку про нещастя, а потім додому, аби звільнити дочку. У погребі ж зимно, лячно й свічка догоряє… А може, вже згасла, й Фрося сама у страшній темряві?
…Свічка й справді догоряла й Фрося дивилася на неї немигаючими очима. Сліз уже не було, виплакалася, безнадія огорнула її, раптом уявила погріб могилою – змела якісь банки з нижньої полиці й простягнулася на холодній дошці, як у труні: склала на грудях руки й попросила у бога смерті. Попросила щиро, бо справді не хотіла жити. Та й для чого жити? Батько зрадив, коханого вбили, зараз згасне свічка, й серце в неї зупиниться…
Фрося відчула, що холод огортає її, либонь, їй просто стало зимно в льосі, але повірила, що приходить смерть, однак від цього не стало жахно – якесь умиротворення огорнуло її, і Фрося зрозуміла, що вмирати зовсім не лячно. Вона перехрестилася, навіки прощаючись із світом, підвелася, щоб задмухати свічку й пришвидшити кінець, і раптом якесь шарудіння долинуло до погреба. Вирішила: це кров гупає в скронях, та почула кроки над головою – хтось ходив по веранді, невже повернувся батько? Але ж повів ескадрон за Іванопіль, а свічка ще не догоріла, отже, не батько…
Невже завітала до них Горпина?..
Ще не вірячи в удачу, Фрося схопила пляшку з товстого зеленкуватого скла, підвелася по драбині й постукала денцем пляшки у ляду. Прислухалася: кроки затихли, і тоді Фрося постукала голосніше й закричала:
– Відчиніть, тітонько, відчиніть швидше!
Ляда загриміла, й денне світло затопило льох. Фрося побачила злякане тітчине обличчя, вхопилася за простягнуту руку, знеможено лягла грудьми на пофарбовану підлогу веранди, не в силі підвестися.
– Чого це ти там? – здивувалася тітка. – Й чого ляду замкнуто?
Фрося підвелася на коліна й так, на колінах, посунула до дверей. Тітка підхопила її під пахви, поставила на йоги, й тільки тоді Фрося оговталася.
Скільки ж вона просиділа у льосі? Свічка ще мерехтить, либонь, півгодини, може, вона ще встигне?
Фрося відштовхнула тітку й кинулася надвір. Може, встигне, калаталася думка, не чула розпачливих тітчиних вигуків, хвіртка ляснула за нею, й вона побігла просто в домашніх повстяних капцях, й тільки голі коліна блимали з-під короткуватої бавовняної сукенки.
Перехожі зупинялися й дивилися на Фросю здивовано, але вона не звертала на них уваги – серце, здавалося, вистрибне з грудей, та все ж бігла…
Червоноармієць на воротах перепинив Фросі шлях, та вона зчинила галас, пробувала навіть вхопитися за гвинтівку. На дворі перед казармою почули їх, і до воріт підбіг літній сивий чоловік у гімнастерці з синіми “разговорами”.
– Товаришу комісаре, – вигукнув вартовий, підштовхнувши до нього Фросю. – Якась навіжена, вимагас найстаршого командира й каже, що вона дружина комполку!..
Сивий відсторонив червоноармійця.
– Що сталося, Фросю?
Тепер Фрося впізнала його: Сергій познайомив їх у клубі, назвавши комісаром полку Яремчуком.
– Біда! – видихнула Фрося і люто відштовхнула вартового. – Біда, кажу, й треба рятувати!..
– Кого? – не збагнув Яремчук.
– Я ж кажу: засідка, і Сергій повів ескадрон… Бандитська засідка за Іванополем, і ескадрон потрапить до неї…
– Чекай, Фросю, їх же повів твій батько, бандити на хуторі Боричі, твій батько побачив їх і сам зголосився показати шлях до хутора.
– Він повів ескадрон у засідку, – вигукнула Фрося, – треба наздогнати їх і попередити…
Комісар зиркнув на годинник.
– Тридцять шість хвилин, – похитав головою, – багатенько… Чого стоїш? – раптом закричав на вартового. – Не чуєш? Коня мені, швидше!
– І мені, – наказала Фрося, – і мені коня, бо я поскачу також!
– Сідлати двох коней, – ствердив комісар, та, коли вже вартовий побіг, схаменувся: – Навіщо тобі? До Іванополя тридцять верст, коней заганятимемо, чи витримаєш?
– Я все витримаю, – одказала Фрося. – Мусимо наздогнати.
Зненацька пригадала, як бігла колись в хуртовину викупляти Якубовича, як просила сили у старезного дуба – була дурним дівчиськом, а може, таким і лишилася?
– Як же? – нарешті почула комісарове запитання. – Аджеж твій батько…
– Ненавидить він Сергія, – одповіла Фрося з гіркотою. – Усіх нас ненавидить… – Затнулася, адже вперше відмежувалася не лише від батька, а від усього дотеперішнього життя.
Комісар уважно подивився на Фросю.
– І ти знала це?
Фрося не відповіла й, на щастя, не треба було відповідати, бо з конюшні вискочив вартовий верхи на гнідому сильному коні, він вів за повід білого жеребчика, і Фрося подумала: шкода заганяти таку красиву тварину. Проте цілий ескадрон може полягти під кулями, а вона шкодує коня…
Яремчук одразу пустив свого гнідого наметом, озирнувся на Фросю й тільки схвально примружив очі – що не кажи, а сільську дівку завжди відрізниш від міської панянки: он як пригнулася до шиї жеребчика й міцно стиснула коліньми боки коня.
Вони розлякали курей на бердичівській околиці й вискочили на Іванопольський шлях. Фрося погладила білого жеребчика по шиї, той скосив на неї чорне розумне око, видно, зрозумів, чого хоче від нього вершниця, і наздогнав вищого й сильнішого гнідого. Тепер коні скакали голова в голову, летіли, розриваючи грудьми ще тепле вересневе повітря, а Фрося все думала: невже не встигнемо? І наче відповідаючи їй, комісар мовив голосно, аби почула крізь гупання копит:
– Сорок хвилин… Ми вирушили через сорок хвилин після того, як ескадрон полишив казарми. Але він просувається риссю – повинні наздогнати…
Однак вони проскакали, нещадно підганяючи коней, з годину, попереду вже з’явилися хати Іванополя, та ескадрону все не було. Фросин жеребчик зовсім захекався, а гнідий вкрився милом, коли нарешті увірвалися на сільську вулицю. Вона була зрита кінськими копитами, а попідтинню гралися хлопчаки. Яремчук притримав гнідого.
– Коли?.. – запитав хрипко. – Коли через село пройшли червоноармійці?
Хлопчик у коротких штанцях махнув рукою вздовж вулиці.
– А щойно, – відповів. – Багато їх…
– Щойно! – комісар огрів коня батогом, гнідий ледь не заточився, але з останніх сил пішов чвалом. Фросин жеребчик перейшов на рись, та вона люто копнула його в боки п’ятами, мабуть, слід було хвиськати батогом, але не мала, пнула жеребчика ще раз, і він поскакав нехотя, видно, з останніх сил.
За селом побачили куряву, й комісар ще оперезав жеребця батогом. Версти за дві починався ліс, Яремчук озирнувся на Фросю й показав на нього, певно, він хотів сказати, що засідка там, бо відразу за селом обабіч дороги тягнулися тільки голі прибрані поля – тут не сховалася б навіть кішка.
Ескадрон швидко наближався до лісу, й тоді Яремчук витягнув наган і вистрілив у небо. Комісара почули – ескадрон зупинився, тепер до нього лишалося всього двісті кроків, білий жеребчик, відчувши своїх, випередив гнідого, Фрося побачила обличчя червоноармійців, жеребчик ледь не наштовхнувся на задніх коней, зупинився, важко дихаючи, і Фрося закричала пронизливо:
– Стійте, стояти всім, бо попереду засідка!
Червоноармієць глипнув на неї здивовано, та підіспів Яремчук, і хлопець, побачивши комісара, підвів руку до козирка.
– Комполку до мене, – наказав Яремчук.
“Комполку до комісара… Комполку до комісара…” – пішло по ескадрону, і тільки тепер Фрося збагнула, що вони встигли, й зараз вона побачить Сергія, вій не примусив себе чекати: скакав краєм поля – підтягнутий, суворий і здивований. Побачивши Фросю, знизав плечима, але одразу одвернувся до комісара.
– Що сталося, Михеевичу?
Комісар рукавом змахнув з кінчика носу краплину поту, запитав:
– Де той, – скосив куточки очей на Фросю, – Тимченко, який повів вас?
– Іван Іванович? – перепитав Варивода. – А він попереду, поруч зі мною…
– Затримати! – наказав Яремчук. – Ворог він, і вів вас на засідку…
– Ворог? – не повірив Сергій. – Фросю, що він каже? – Але, побачивши сповнені жаху жінчині очі, мовчки повернув коня і поскакав уздовж колони.
…Іван Іванович, почувши постріл, здригнувся. До лісу ще пів-версти, до того ж, стріляють позаду, невже ті кляті бандити знову щось переплутали, недарма ж їх називають бандитами, не військо, а чортзна-що…
Однак поодинокий постріл ляснув, і знову запала тиша. Варивода притримав коня, і ескадрон зупинився.
“Комісар кличе командира”, – долинуло з передніх лав, і Варивода пустив коня узбіччям назад.
“Комісар?.. – здивувався Іван Іванович. – Який може бути комісар?”
Тривога опанувала Тимченком: виїхали з Бердичева без комісара, якщо він наздогнав їх… Невже дізналися? І раптом почув таке, від чого обірвалося серце: якийсь червоноармієць, зовсім хлопчак, пояснив:
– Комісар з якоюсь дівкою наздогнали нас. Бо попереду небезпека.
Тепер зволікати не можна було ні секунди. Іван Іванович пустив кобилку кроком; ніхто не звернув на нього уваги, підігнав її, почув за спиною шум, пригнувся до конячої шиї, огрів батогом, кобилка рвонула чвалом, позаду ще не оговталися, а до рятівного лісу зовсім недалеко…
Іван Іванович ще раз огрів кобилку, вона мало не розпласталася над землею, і в цей час позаду залунали постріли.
“Тепер стріляйте, – подумав злостиво, – тепер не влучите…”
Але ж поруч уже підлісок, у якому причаїлися тачанки Длугопольського, – а коли вріжуть звідти?
Іван Іванович замахав рукою, подаючи знак, що свій. Уже починався ліс, він трохи притримав кобилку, але подумав, що зустріч з Длугопольським у нього зараз вийде не набагато приємнішою, ніж з Вариводою, і звернув на лісову дорогу, що вела до Боричів. Проте почувши за спиною стрілянину, передумав: Варивода може таки наскочити на Боричі, а зустріч з зятем відтепер означала лише одне: трибунал. Звернув на знайому лісову стежину – на самотньому хуторі за чотири версти у напрямі до Любара він колись вигідно купив телят, хуторяни, напевно, пам’ятають його, у них і переночує. Завтра треба дістатися Любара або Чуднова, там є надійні люди, через них він зв’яжеться з Гольдройзом. А у Йони Янкелевича світлий розум, щось обов’язково придумає й не полишить компаньйона в біді.
Але ж, штрикнула думка, комісара привела Фроська! І як вона викараскалася з льоху? Він зачинив ляду й засунув за клямку великий цвях, сама вона звільнитися не могла, отже, Горпина. І треба ж таке: сестра тиждень носа не показує, а тут припхалася, стара дурепа, хто її кликав?
Іванові Івановичу зробилося гірко. Адже лишалося півверсти, навіть менше, якихось жалюгідних півверсти, всі справи розв’язалися б самі собою, і чому він такий нещасливий? Однак Фроська!.. Одразу видно: його дочка…
Іван Іванович зачудовано покрутив головою: ото характер, ото дівка, і нею, попри все, не можна не пишатися. Хоч і вчинила наперекір, хоч і зіпсувала йому погоду, хоч і поламала життя, та все ж його рідна й кохана…
“Отакої, – подумав, – дочка зрадила, а він – рідна й кохана…”
Коли тепер побачить Фросю, і чи схоче вона взагалі бачити його? Від одної цієї думки зробилося лячно, але Іван Іванович пересилив себе: геть смуток і розпач, колись усе владнається, врешті-решт, вони з Фросею порозуміються…
…Побачивши, як тікає тесть до лісу на сірій кобилці, Варивода вихопив у найближчого червоноармійця карабін, прицілився, але не влучив, ще хтось пустив кулю навздогін утікачеві, та час був втрачений, і вершник зник за поворотом. Тоді комполку прийняв рішення: підвівся на стременах і наказав:
– Комвзводу Пастухов, бачиш за півверсти дуба? А далі підлісок понад шляхом, мабуть, бандити зачаїлися саме там. Можливо, й трохи далі, ліворуч від дороги, в кущах… Давай, комвзводу, обійди їх і відріж відступ до лісу, а ми звідси вдаримо…
Він наказав решті ескадрону спішитися, розосередитися, й сам повів червоноармійців у наступ. Проте бандити не вчинили опору. У підліску за дубом на прим’ятій траві ще парували кінські яблука– тут щойно стояла тачанка, буквально кілька хвилин тому; але бандити, побачивши Тимченка, зрозуміли: їхню засідку викрито, а битися з ескадроном не схотіли, одразу знялися й дременули лісом.
Збагнувши це, Варивода послав півескадрона навздогін, не дуже вірячи в успіх: бандити все ж мали хвилин двадцять фори, а враховуючи те, що знали тут кожну стежку, можна було б і не гпатисяг Лише по тому Сергій згадав про дружину.
Фрося сиділа на траві поруч дороги й дивилася, як наближається до неї чоловік. В очах у неї Сергій прочитав тривогу, переляк і навіть муку. Він сів поруч, притулився щокою до Фросиного плеча, запитав:
– Як сталося?
– Він замкнув мене у льосі, – почала Фрося, не уточнивши, хто саме замкнув – і так було зрозуміло. – Раніше я спала, потім прокинулася і чую: він розмовляє з хлопцем, отим, що в нього ночував, батько ще казали, їхній помічник… – Фрося все ж вимовила це слово – батько, – й сама злякалася цього, але ж Сергій не докорив їй, і вона закінчила: – От батько й кажуть: скачи, хлопче, до отамана, все так, як і домовлялися, засідка за Іванополем. А потім вони мене до льоху послали, бо тікати надумали, а самі ляду замкнули. Спасибі, тітка Горпина навідалася, вона й відчинила. А я вже до казарм – і комісара здибала…
– І ти знала, що батько?..
Це було найважче для Фросі запитання, та збрехати не змогла: кивнула й винувато опустила голову. Потім схлипнула, й сльози потекли по щоках.
Сергій витер їх долонею, сказав розважливо:
– Виходить, контрик твій батько. Революція все розкидала – брат на брата піднявся, а ти, бач, проти батька пішла. Однак врахуй, якщо ми його піймаємо, шльопнемо… Трибунал судитиме, й точно шльопнемо, бо нема у нас прощення контрі. А він сьогодні під бандитські кулі цілий ескадроп підводив.
– Я люблю тебе, – сказала Фрося, це прозвучало дещо непослідовно, проте переконливо.
Однак Сергій визнав за можливе зауважити:
– Ідейної свідомості тобі ще бракує. Але справа поправима. Учитимешся, партія тепер молодь закликає вчитися. Не воювати, не битися, а вчитися, я ж казав, поїдемо з тобою вчитися, бо борщі й вареники справді смачні готуєш, але цього для сімейного життя тепер замало.