355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Ридли Пиърсън » Шанхайска афера » Текст книги (страница 14)
Шанхайска афера
  • Текст добавлен: 24 сентября 2016, 02:37

Текст книги "Шанхайска афера"


Автор книги: Ридли Пиърсън


Жанр:

   

Триллеры


сообщить о нарушении

Текущая страница: 14 (всего у книги 27 страниц)

Четвъртък, 30 септември
1 ден до размяната

15.

04:00 часа

болница „Хуашан“

Шанхай

– Чуваш ли ме? – попита мъжът с острите черти на лицето, застанал до болничното легло и заслонил с ръка очите на пациента, предпазвайки го от яркия блясък на луминесцентната лампа над главата му. – Казвам се Козловски. От Американското консулство съм.

Дейвид Дулич огледа болничната стая, доколкото можеше, без да мърда главата или врата си, пристегнати от пластмасова яка. Искаше да излезе от това място. Целият беше омотан в бинтове, а към тялото му бяха прикачени всевъзможни тръбички и екстензии. Чувстваше се така, сякаш нещо го разпъваше.

– Изглежда, извадил си късмет – продължи Козловски с малко по-весел тон. – Може и да не повярваш, но трябва да благодариш на „Формула 1“ за това. Преди десет години градската управа решила да привлече състезанията в Шанхай, но организаторите на събитието поставили изискване в града да има модерен медицински център по западен модел, за да одобрят провеждането. В резултат на това – допълни той, правейки живописен жест с ръка – няколко стотици милиона долара били вложени в това произведение на изкуството, превърнато в напълно оборудвана болница за чужденци. А ти, приятел, сега имаш възможността да се възползваш от това. Споменаха ми, че е цяло щастие, задето въобще си жив. Ако си беше сложил предпазния колан, можеше и да се отървеш само с натъртвания, но пък намери ми едно шанхайско такси, в което да има предпазни колани на задните седалки! Нали така? – Козловски бавно заобиколи леглото и продължи: – В случай че се чудиш, пироните в коляното ти те издадоха, че си американец. На тях пише „Произведено в САЩ“. Реших, че така или иначе ще попиташ откъде знам.

– Добре си свършиха работата, приятел, но не съм оттам – отвърна Дулич с убедителен австралийски акцент. – Австралиец съм.

Козловски не изглеждаше като човек, който приема да бъде будалкан.

– Имаше времена в кариерата ми, когато някой тип като теб би могъл да ме обърка или дори напълно да ме подведе – каза той, показвайки бяла картичка 6х10 сантиметра, разчертана на клетки. Във всяка клетка имаше по един пръстов отпечатък. – Австралийският ти паспорт обаче е добър – продължи той. – Дори много… Бих казал даже, че е автентичен. Повярвай ми, това ми разкрива повече за теб, отколкото би ти се искало.

Козловски се премести в края на леглото, търсейки зрителен контакт с Дулич, но пациентът не искаше да го погледне.

– И двамата шофьори са избягали от местопроизшествието. Едната кола е била крадена. Таксито е управлявано от племенника на този, който има разрешително за такси. Отстрани нещата изглеждат така, сякаш американски гражданин е попаднал в грешното време на грешното място. Да, но ако не беше паспортът. Както и айфонът. Впрочем дори моите технически спецове не бяха виждали такъв. Знаем и за самолетния билет до Хонконг, запазен час преди излитането за вчера сутринта, както и за билета в първа класа на влака за Гуанжу.

– Вчера ли? – попита Дулич, опитвайки се да се изправи. Не успя. – Каква дата сме днес?

– Седми – отвърна Козловски и си придърпа стол. – Това говори ли ти нещо?

– Не обичам да ми се губи чувството за време.

– До края на деня ще знам със сигурност кой си. Няма да си играя с теб на доброто и лошото ченге и да ти казвам, че е по-добре да говориш с мен сега, отколкото после. И двамата знаем, че това са глупости. Най-добре е въобще нищо да не казваш и още по-добре е да се изнесеш от това място възможно най-бързо, без някой да те види. Но в твоето състояние не мисля, че ще е възможно. Може да се пробваш да пълзиш… Честно казано, въобще не искам да знам защо си тук. Просто предвещаваш скорошна поява на цял тон бумащини по бюрото ми.

Дулич отново се опита да седне в леглото и се намръщи от болка.

– В този град има много хора като теб, не си мисли, че си специален – продължи Козловски. – Проблемът е, че американците тук са моя отговорност. Аз съм този, който трябва да ви бърше задниците или най-малкото да бърше след вас, ако свършите беля. Може би си тук, за да откраднеш нечии тайни, да проследиш нечии грехове, да търсиш изчезнал човек или пък да поведеш революция. Не ми пука! Искам само да се махнеш. И има само един начин да ме спечелиш на своя страна – подчерта Козловски и извади няколко снимки от джоба си. Показа първата на Дулич.

– Не… – уморено кимна Дулич, щом зърна лицето на Едуард Лу.

– Първи път – отвърна Козловски с тона на конферансие на публична продан. – А този? – продължи той, показвайки снимка на Клейт Данър.

– Не – отвърна Дулич и преглътна с усилие.

Лекарствата му пречеха да прикрие емоциите си. Козловски забеляза това, но добави: „Втори път“, след което извади трета снимка, заснета от охранителна камера. На нея се виждаше китаец.

– А този? – попита той.

– Този изглежда доста зъл – заключи Дулич.

– Да не се мислиш за голям умник? – сряза го Козловски. – Китайците вече са се набъркали в тази работа.

– В коя работа?

– Сериозно ли не знаеш?

Дулич успя да сдържи емоциите си и не се издаде. Междувременно в главата му се блъскаха мисли за Желязната ръка – липсващия видеооператор. Козловски лесно можеше да се разграничи от това разследване, както и да повярва, че Дулич бе замесен в него.

– По-добре ще е за теб, ако получиш някаква сериозна подкрепа в тази игра, защото, доколкото разбрах от докторите, скоро няма да отидеш никъде. Насаден си тук като патица – американски израз, но мисля, че ще го схванеш – добави Козловски. – Ако ти трябва помощ, защита или евентуално прехвърляне, само помоли. Ако има и една кост в тялото ти, която да не е потрошена, да знаеш, че още не са я открили – каза той и зачака. – Нищо? Сериозно ли? – учуди се Козловски и отстъпи назад. – Е, наслаждавай се на китайския затвор тогава. Надявам се да обичаш ориз.


09:20 часа

квартал Чаннин

Нокс и Грейс прекараха нощта в работа. Грейс прерови финансовите документи на „Бертолд Груп“, като отдели специално внимание на пътните разходи на Маргарт, докато Нокс преглеждаше записите от охранителните камери в жилищната сграда на Едуард Лу. Ако монголците се бяха свързали с Лу преди това, може би щяха да се виждат някъде на записите, или пък ако похитителите се бяха връщали за лекарствата и лаптопа на Едуард, вероятно можеха да ги разпознаят.

Нокс се зае да потърси някакви скрити файлове в паметта на дигиталната фоторамка, което си беше за специалист. Успя само да открие, че паметта на рамката беше разделена на два диска, подобно на две отделни чекмеджета с данни. Успя да отвори изображенията в единия виртуален диск, но доколкото можеше да определи, другият беше достъпен само с парола.

– Ако на тази рамка има и нещо друго, освен снимките, ще ни трябва специалист – призна накрая той.

Грейс не отвърна.

– Чу ли ме?

– Чух те добре.

Нокс вдигна глава към монитора с бързо превъртащите се кадри от охранителните камери.

– Излиза ли нещо? – попита той.

Грейс беше разтворила две папки с безкрайни колони от цифри и беше отбелязала множество от страниците с парчета салфетка, така че отстрани папките изглеждаха така, сякаш им бяха поникнали пера.

– Излагам Селена на риск – каза тя, без да вдига поглед от числата.

– Ти нямаш вина, че тя се е опитала да натопи шефа си за някакво пътуване до остров и че несъзнателно се е разприказвала за това.

– Превърнах я в неволен съучастник – отвърна Грейс.

– Понякога говориш точно като китайка – отбеляза Нокс.

– А ти почти винаги се държиш като глупак – върна му го тя.

– Май не е лошо и двамата да поспим – уморено каза той.

– Трябват ми записите на Еди.

– Мисля, че това го решихме още преди седмица.

Грейс го погледна, а в очите й се четеше умора и отчаяние.

– Счетоводителите на „Бертолд Груп“ са обединили всички плащания към консултантската фирма на Еди в общо перо, което е част от главното счетоводство. Доколкото мога да определя, опитвали са се да представят плащанията като обичайни бизнес разходи. Проблемът в случая е, че когато това перо набъбне неимоверно, както е сега, за одиторите светва червена лампа – каза тя и му посочи един ред на страниците с числа.

Нокс се престори, че следва мисълта й.

– В този случай допълнителни двеста хиляди долара са били платени на консултантската фирма на Еди. Важно е времето на плащанията, Джон. Първо, добавени са двеста хиляди – продължи тя и проследи с пръст колоната от числа. – После, след по-малко от седмица, Маргарт е направил пътуване до остров Чунмин, за което е поискал редактиране на разходите – отбеляза тя и се върна на предишната страница. – След това има второ плащане на още двеста хиляди щатски долара, и то в същия ден, в който е изчезнал Еди.

– Четиристотин хиляди! – подсвирна от изумление Нокс. – Ето защо не искаха да ти дадат достъп до счетоводните документи. Трябваха ти само няколко часа, за да направиш връзката.

– Има стотици начини за прикриване на подобни неща. Тези или са твърде арогантни, или въобще не им пука – и двете са престъпление от счетоводна гледна точка.

– Значи са направили две фалшиво раздути плащания до някого, вероятно на монголците. Благодарение на Сержанта знаем, че монголците имат връзки в Пекин. Което означава, че плащанията са заминали на север. Това обаче доближава ли ни по някакъв начин до освобождаване на похитените? До намирането им? Искам да кажа, това е добре, прекрасно е… – заяде се той, – но ние така или иначе вече знаехме, че монголецът иска да намери Лу не по-малко от нас. Така че… тези данни само ни отклоняват от основната цел.

– Селена твърдеше, че Маргарт и Престън Чи никога не биха пътували заедно, освен ако не става въпрос за някакъв бъдещ проект – отвърна Грейс и почти шепнешком добави: – Свържи това с Пекин, където правителството разрешава най-големите строителни проекти. Еди не е плащал на монголеца, за да подпомогне строителството на „Ксуан Тауър“ – плащал е за информация по някой нов правителствен проект. Подобни начинания може да струват милиони.

– Това са само спекулации – напомни й той.

– Не. Това са логически заключения, базиращи се на проучената информация. Трябва да действаме! – подкани го тя.

– Е, значи Лу е правил паралелни плащания? За какво му е било на монголеца да му обръща каквото и да било внимание след това?

– За да защити пекинския си шеф – заключи Грейс. – В случай че Еди се разприказва.

Екзекуциите на представители на ръководния елит не бяха рядкост в Китай, но последната се беше състояла преди доста време.

– Интересно – отбеляза Нокс. – Но пак ще повторя: това не ни доближава до спасяването на похитените.

– Слушай – започна тя, – Маргарт ни нае, за да измъкнем Лу. Но самият той може би е толкова притиснат, колкото и човекът в Пекин. Ако „Бертолд Груп“ бъде замесена в някаква афера с подкупване на правителствен представител, той ще е този, който ще отиде в затвора. Австралийците получиха по дванадесет години – добави тя, като имаше предвид скорошен съдебен процес, който бе влязъл в челните заглавия на световната преса. – Може би се надяват, че могат да договорят с прокуратурата измъкване от наказателно преследване по плащанията за „Ксуан“, но не и ако парите са толкова много и са изпращани директно в Пекин.

Нокс нямаше намерение да повтаря вече казаното.

– Може би данните на Еди потвърждават именно това – предположи Грейс.

– Не искам да бъда груб, но на кого му пука? Честно казано, вече ми е все тая кой на кого е плащал. Искам само адрес. Искам да ги измъкнем.

За известно време Грейс запази мълчание.

– Записите на Еди са единственият възможен източник на информация – каза тя.

Нокс притвори очи и се опита да запази спокойствие. Очевидно потокът на парите бе достатъчно занимателен за счетоводителката, но на него вече беше започнало да му писва. Естествено, че плащането на огромни суми към монголеца и чрез него към Пекин беше важно.

– Може би Йонг Ченг стои зад отвличанията – предположи той на глас. – Все пак неговите хора бяха в уличката. Той знаеше, че си наета от „Бертолд“, така че очевидно има вътрешен човек там. Искаше от теб да изоставиш Маргарт, да направиш нещата още по-трудни за него. Може би с него ще можем да направим размяна срещу заложниците.

– Ако Йонг Ченг държеше Еди, той щеше да разполага и с информацията му. Не той е похитителят.

– Знаеш ли какво? – ядоса се Нокс. – На кого ли му пука? Важното в момента е това, че при липсата на Сержанта няма как да получим парите за откупа. И няма да им предаваме счетоводните сметки, докато не разберем с каква точно информация разполагаме – заяви Нокс.

– Отново не мога да разбера това какво общо има – призна си Грейс.

– Сметките на Лу може да ни разкрият кой трябва да се страхува най-много и кой има да губи най-много. Следователно кой ще плати най-много.

– Джон, на мен ли говориш?

– Счетоводните сметки са наградата… – продължи Нокс. – Те обясняват наблюдението над апартамента на Лу, както и нападението над нас.

– И двамата искаме едно и също, макар и с различни мотиви – обясни Грейс. – Трябват ни записите на Еди.

– Звучиш като брачен консултант – пошегува се той.

– Недей да се надяваш прекалено! – скастри го Грейс.

– Както и да е! – възкликна Нокс. – Веднъж щом се доберем до записите на Лу, можем да ги предложим за продажба – на Йонг Ченг, на монголците, може би дори и на Маргарт.

– Искаш да продадем информацията за пари? Да съберем нужната сума за плащане на откупа? – проследи мисълта му тя.

– Ти май каза, че не разбираш какво говоря – усмихна се той. – Ейми познава един човек… И аз съм го срещал няколко пъти, той продава видеоигри и е голям компютърен спец. Може би той ще ни помогне.

– Ами обади му се – с нежелание отговори Грейс. – Селена обеща да ми даде копие от редактираната декларация по кредитната карта на Маргарт. Ще й напомня, че я чакам. Това също може да ни е в помощ.

– Няма нужда да се ентусиазираш толкова при мисълта, че Ейми ще ни помага – пошегува се Нокс.

– Това няма нищо общо с теб. Става въпрос за нещо китайско, което не можеш да разбереш – отвърна тя.

– За достойнство ли? Разбирам какво е достойнство.

– Западняците придават на достойнството интелектуално значение. Китайците обаче го преживяват истински. Нещата са много по-различни, отколкото мислиш – заяви Грейс.


17:40 часа

Не му харесваше идеята всички да се намират по едно и също време в една и съща стая – като прасета на заколение – но нямаше друг избор. Непрекъснато оглеждаше улицата, за да види дали не го следят. Носеше само черна раница с фоторамката на Едуард Лу. Променяше по нещо във външния си вид на всеки няколко пресечки – смъкваше ниско козирката на бейзболната си шапка, слагаше си тъмни слънчеви очила.

Пристигна на уговореното място по-рано. Беше малък салон за красота, декориран в бяло, розово и синьо. Подмина го и продължи да върви до следващата пресечка. Премина на отсрещния тротоар, на следващия светофар пресече отново и за втори път се приближи към салона.

Спря се за миг, за да погледа групичка играчи на зарове, които се бяха надвесили над обърнат кашон под сянката на един чинар. От влажните им устни стърчаха запалени цигари. Мъжете плюеха късчета тютюн, сърбаха студен чай и си разменяха свирепи погледи – играта ставаше все по-разгорещена.

Ейми пристигна първа в салона, без да спазва някакви особени мерки за безопасност. Последва я Грейс, която също бе обходила квартала, преди да влезе. Селена й беше изпратила по имейла банковата декларация на Маргарт и когато излезе, Нокс я бе оставил да я разучава, чудейки се дали няма да се отнесе и да забрави за уговорената среща. За щастие, не беше забравила.

Изчака преминаването на един от градските автобуси, за да се прикрие зад него, в случай че го наблюдаваха откъм отсрещния тротоар, и точно в момента, в който автобусът преминаваше покрай него, Нокс побърза да се вмъкне в салона.

Ейми седеше на най-десния от трите стола, косата й беше обгърната в пяна, а фризьорът я обливаше със струя вода. Грейс се беше настанила на средния стол и чакаше да бъде подстригана. Нокс поздрави собственика – четиридесетгодишен здравеняк с плътна катаракта, покриваща зеницата на лявото му око. Мъжът погледна Ейми в огледалото. Тя му кимна.

– Бихте ли изчакали няколко минути, моля? – попита мъжът на приличен английски. – Чакалнята е отзад, зад завесата – добави той.

Нокс и Грейс си размениха многозначителни погледи. Той се учуди дали и тя бе забелязала монголеца, който беше проследил Ейми. Чудеше се как бе възможно монголецът да е направил връзката с нея – дали беше след коктейла? Или след срещата им в неговата квартира?

Завесата представляваше чаршаф с щампа на анимационни герои, закрепен с кабарчета за рамката на вратата, а зад него имаше само една миниатюрна мивка и табуретка. Нокс се принуди да се извърне настрана, за да мине покрай мивката и да стигне до тесния коридор, който водеше към задната врата. Огледа я и провери ключалката. Изходът водеше към заден двор, в който беше простряно пране. Не се виждаха никакви хора. Обърна се и видя анимационните герои да му се усмихват от чаршафа.

Полиците в малкия склад бяха претъпкани с хавлиени кърпи, продукти за коса, тенджера за приготвяне на ориз, дървена дъска за хляб и пластмасова панерка със зеленчуци. Покрай далечната стена беше поставена вратичка от прогнил шкаф, която служеше за импровизирано бюро, а пред него, застанал с гръб към Нокс, седеше двадесетинагодишен младеж с разрошена прическа. Момчето пишеше яростно нещо на лаптопа пред себе си и натискаше клавишите толкова бързо и силно, че щеше да ги потроши.

Обърна се към Нокс. По лицето му едва бе набола рядка брада. Дъвчеше дъвка, лилава на цвят.

– Готов съм, когато кажете, професоре – каза момчето вместо поздрав.

– Аз съм Том – представи се Нокс и му показа фоторамката.

– Ранди – отвърна младежът.

В този момент при тях се появи Ейми, обвила раменете си с хавлия, а насапунисаната й коса стърчеше на всички страни.

– Вие двамата запознахте ли се? – попита тя.

– Да – кимна Нокс.

След нея влезе Грейс и мястото изведнъж стана прекалено тясно. Тя се взря изучаващо в Ейми и Нокс.

– Нека да погледнем – заяви небрежно Ранди. Репликата прозвуча превзето, сякаш момчето специално я беше репетирало пред огледалото.

Нокс му подаде дигиталната рамка. Ейми беше уредила всичко, а в момента на лицето й се четеше изражението на угрижена домакиня.

Грейс изглежда се интересуваше повече от Ейми, отколкото от случващото се на лаптопа.

– Тук е доста пренаселено – каза тя. – Ще трябва да освободим място, за да може момчето да работи.

Нокс остана. Нямаше да зареже насаме непознат с рамката и с това, което тя вероятно съдържаше. Ранди свърза устройството с лаптопа си и започна да пише. Изминаха десет минути, но на Нокс му се сториха като половин час.

– Паметта е разделена на две – обясни момчето. – Едната част е криптирана. Държите ли на рамката? – попита то.

– Важно е само съдържанието – отвърна Нокс.

Ранди извади отнякъде отвертка и за ужас на Нокс за секунди успя да отвори рамката. Продължи да обяснява, докато разпарчетосваше устройството:

– Често срещана грешка е да се опитвате да разбиете кода… – Момчето извади интегралната схема с паметта на рамката. Разгледа я под лупа, докато ръката му на сляпо търсеше отвертката из бюрото.

– Но ние искаме именно това – отговори Нокс. – Трябват ни данните от кодираната част на паметта.

– Разбирам – съгласи се Ранди, – но разбиването на такъв код може да отнеме дори седмици.

– Нямаме толкова дни на разположение – възрази Нокс.

– Не, но имате това. – Момчето посочи с отвертката нещо върху интегралната схема. – Това е вградената батерия – допълни то, изправи се и се обърна към Нокс. – Също както при лаптопите, този чип използва малка батерия за часовник, от която се захранва частта, която пази паролите. Ако няма батерия, няма парола. Понякога батериите са запоени за чипа, за да не могат да се отделят. Такъв е и случаят тук. Отвертката е прекалено голяма, ще ми трябва кламер.

– Искаш ли фиба?

– Какво? – не разбра момчето.

– Фиба за коса? На правилното място сме, ако тя ще ти свърши работа – отвърна Нокс.

– Отлично!

Няколко минути по-късно Ранди използва метална фиба, за да предизвика късо съединение на интегралната схема и да източи заряда на малката батерия. Пълната директория на кодираната част от диска се изписа на екрана на лаптопа му.

Жените отново влязоха при тях.

– Какво е съдържанието? – попита Нокс.

– Файлове на Excel. Excel на Windows. Има и няколко малки аудиофайла и снимки. Ще ви ги сваля.

След малко момчето подаде на Нокс флашка.

– Оставете ни за минутка насаме – помоли Нокс и погледна към Ейми, правейки знак, че иска Ранди да излезе от стаята.

– Масажът на раменете е много приятен – каза Ейми, докато двамата с Ранди напускаха тясната стая. – Освен това отнема само десет минути. Мисля да го пробваме веднага.

Грейс отвори първия от файловете на Excel. Изминаха пет минути, а Нокс нетърпеливо я наблюдаваше. Беше притеснен. Файловете бяха запълнени изцяло със символи на китайски и той можеше да разчете част от тях, но не всичките.

Грейс заговори на английски.

– Всичко е тук – каза тя. – Еди е записал пълните имена. Има и телефонни номера. Отразил е всички плащания. Това са страшно много пари, Джон, много повече, отколкото са отбелязани в счетоводството на „Бертолд Груп“. За последните шест месеца са изразходвани около седем милиона юана и стотици хиляди щатски долари. С подобна безумна информация – продължи тя – която и да е строителна компания би си гарантирала успех. От друга страна, ако правителството се добере до този списък, всички отиват в затвора. Тези записи са буквално безценни.

– Колко контакта са отбелязани? Колко са получили плащания? – попита Нокс.

– Всичките. Не са въвеждани нови.

– А монголците?

– Няма следа за последните плащания – отговори тя.

– Сериозно? – изгледа я Нокс.

Грейс кимна.

– Тези четиристотин хиляди не са осчетоводени.

– А защо е записал всичко с такива подробности? Възможно ли е да е бил толкова глупав?

– Еди не е глупав. А амбициозен. И свръхсамоуверен… Но в никакъв случай не е наивник. Съмнявам се, че счетоводното записване е било негова идея – каза тя. – Вероятно някой е изисквал да се отчита.

– Но ако е така, защо данните са недовършени?

Грейс сви рамене.

– Нали казваш, че „Бертолд“ искат тези записи – опита се да изясни нещата той.

– Това са прекалено много пари, за да бъдат дадени без никакъв отчет. Човек, ако иска, би могъл незабелязано да си задели цяло състояние.

– Мислиш ли, че се е случило именно нещо такова? Може би Еди е бръкнал в кацата с меда? – предположи Нокс. Това обясняваше отвличането.

– Не и Еди – категорично отговори тя.

– На кого ли е докладвал? На Маргарт?

– Определено не! Това би го изложило на пряк риск от наказателно преследване. Сигурно е докладвал на доверен на Маргарт човек. Възможно е да е бил Престън Чи. Възможно е да е била и пряката ми ръководителка, Гейл Бънчкин. Но аз лично мисля, че е Чи. Това, че той е китаец, би помогнало на компанията при едно евентуално разследване – така отговорността се снема от изпълнителния директор чужденец. Много вероятно е Маргарт да е получавал само устни доклади за дейността на Еди.

– Добре – съгласи се Нокс, който все още се опитваше да асимилира чутото. – Значи веднага щом предадем тази информация, най-вероятно плащането на подкупи ще се поднови.

– Несъмнено. Това ще позволи на проекта по изграждането на „Ксуан Тауър“ да се върне отново в график.

– Какво има, Грейс? – попита той, усетил леката промяна в интонацията й.

– Както обсъждахме, в случай че „Бертолд Груп“ работи против нас, то в момента, в който се доберат до счетоводните записи на Еди, вече няма да имат нужда от него. След цялото ненужно внимание, което той привлече, може да се окаже най-подходящо, ако изчезне завинаги. Полицията или някои представители от правителството може да поискат да говорят с него.

– Да – съгласи се Нокс. – И аз си мислех същото. А сега и Сержанта е извън играта и може би въобще няма да има пари за откуп.

– Нека ти напомня за пътуването на Маргарт до остров Чунмин. Отново ще кажа: смятам, че това пътуване не е имало нищо общо с „Ксуан Тауър“, но е много вероятно да е пряко свързано с изчезването на Еди.

– Обясни ми по-подробно – помоли я Нокс.

– Майка ми твърди, че Еди е бил на остров Чунмин на двадесет и четвърти. Това е същата вечер, в която ми е оставил съобщението на гласовата поща.

– Изглежда, много се терзаеш заради това пропуснато обаждане…

– Това е Чунмин! Подкупите са за свършени услуги – отговори тя и посочи към екрана на лаптопа. – Инспектори, доставчици, тук има дори името на банкер!

Нокс кимна. Познаваше участниците в играта от посещенията, които бяха направили.

– Предполагам – продължи Грейс, – че двете плащания от по двеста хиляди долара са свързани с нещо, което се намира на остров Чунмин. Там е моят дом, както и домът на Еди. Предполагам, че плащанията са направени чрез посредник – това са монголците. А после телефонното обаждане на Еди… Гласът му звучеше нервно. Може би не е съобразил и твърде много е форсирал нещата, навлякъл си е неприятности. Идеята ми е, че вероятно е станал свидетел на нещо. Майка ми потвърди, че е бил на Чунмин в деня, в който ми се е обадил, а това е само няколко дни след пътуването на Маргарт.

– Логично е. – Нокс прие казаното като вероятен мотив за отвличането.

– Имам името на шофьора, който Маргарт е наел на Чунмин – каза Грейс. – Имаме и декларацията на плащанията по кредитната му карта – посочи тя. – Можем да хванем следите му. Трябва обаче да определим целта на пътуването, може би то ще ни доведе до Еди и Данър.

– Това е извън нашите компетенции – напомни й той.

– Ти спомена силата, която се крие в тези счетоводни сметки – напомни му Грейс. – И естествено си прав. – За пръв път тя признаваше, че не толкова информацията, а притежанието й бе това, чрез което можеха да искат преговори. – Но узнаването на някаква тайна – такава, която те държат да остане скрита на всяка цена – би ни донесло далеч по-голямо предимство.

– Маргарт не е наш враг, той е този, който ни нае. Дали не е имал и скрити намерения? Естествено. Това е Китай все пак. Но ние можем да използваме пътуването му, без да знаем точните причини за него. И ще го направим с финес.

– Веднъж щом им дам счетоводните записи, може би Еди вече няма да е жив – изрази опасенията си Грейс. – Няма да го има и Данър. Измисли как това да стане с финес! Ами ако целта на Маргарт, и по-точно на „Бертолд Груп“, е единствено да работи съвместно с „Ръдърфорд Риск“, за да разбере доколко допуснатите нередности са откриваеми от трети лица или от разследващите?

Нокс вече бе помислил и за това – дали те двамата с Грейс не бяха използвани като разследващи, които можеха да бъдат пожертвани.

– Сержантът не би ми причинил това… – замислено отрони той. – А Маргарт не би го причинил на „Ръдърфорд Риск“. Не се връзва.

– Моля те, Джон. Трябва да открием как точно посещението на Маргарт на остров Чунмин се вписва във всичко това. Вярвам, че то е ключът към отвличанията.

– Нямаме време – напомни й той. – Самите счетоводни записи ни дават достатъчно голямо предимство. Те са птичето, което ни е кацнало на рамото. Ще действаме с това, което имаме. Ще развеем пред тях счетоводните данни, с които разполагаме. Обещавам ти, че нито Лу, нито Данър ще пострадат от това.

– За да пострада някой, той първо трябва да е жив – напомни му Грейс.

– Ще накараме Ранди да ни направи две копия – каза Нокс. – Ще бъдат кодирани на флашки. Ти ще го наблюдаваш, а когато е готов, Ейми и Ранди ще си тръгнат поотделно. Ранди излиза отзад, Ейми – отпред. Трябва да им стане абсолютно ясно, че е необходимо веднага да напуснат града. Не бива да се връщат на работа или до жилищата си. А да изчезнат.

– Монголецът! – досети се Грейс. Тя също беше забелязала, че ги следят.

– Да. Аз ще се заема с него. Но точно заради това те трябва да си тръгнат на мига – настоя Нокс.

Пет минути по-късно всички бяха запознати с плана. Нокс излезе през задната врата, поемайки по улицата зад салона за красота, докато стигна до задънения й край и се наложи да прескочи зид, зад който растяха гъсти бамбукови храсти. Мина покрай една група работници, които поправяха покрива на някаква сграда, и докато бе сред тях, успя да огледа улицата. Забеляза и монголеца, който не беше помръднал от мястото си. Нокс внимателно се озърна за други преследвачи и в далечината забеляза и втори монголец.

Стойката на по-близкия от двамата се открояваше с полицейска арогантност, която го правеше лесно забележим. Заплахата си личеше отдалеч. Ако монголците се бяха прегрупирали през последния час, то Нокс можеше въобще да не го забележи. Тогава за какво ли бе нужно да улесняват задачата му? Какво ли се надяваше да спечели монголецът с това?

Нокс изпрати съобщение на Ейми и минута по-късно тя напусна салона през предната врата и тръгна уверено по тротоара. Нито един от двамата преследвачи не помръдна.

Нокс изпрати второ съобщение и Грейс също излезе, прикривайки лицето си с чадър. За негова изненада тя се спря на тротоара и се опита да си извика такси, но такситата бяха рядкост заради лекия дъжд, който отново ръмеше. След случилото се с Дулич двамата се бяха разбрали да избягват такситата, но както се оказа, ходът й бе предназначен единствено за да може монголецът да я огледа добре. Миг след това Грейс забърза към автобусната спирка. Преследвачът й се качи на мотоциклета си.

Нокс изпрати третото и последно съобщение до мобилния телефон на Ранди: „Тръгвай“.


18:45 часа

За Мелсчой проследяването на автобуса се оказа детска игра. Простотата на това упражнение му носеше задоволство – беше толкова елементарно, като да забележиш самолетоносач сред лодките по река Яндзъ.

Потокът от велосипеди и скутери продължи да се носи във все същия контролиран хаос. Вниманието на Мелсчой остана раздвоено между автобуса и гледката в огледалото за обратно виждане. Намали скоростта, когато отзад го доближи някакъв мотоциклетист с каска. Чужденецът. Дали и той не беше наблюдавал фризьорския салон?

Автобусът отби вдясно и спря, пробивайки си път сред останалите превозни средства. Каската зад него продължи да се приближава и мотоциклетистът не намали скоростта, както би направил човек, който го следи. Мелсчой натисна газта, за да запази същата дистанция с автобуса, като знаеше, че този ход ще му осигури и по-добра видимост към чужденеца зад него. Погледна в страничното огледало, но не забеляза нищо. Мотоциклетистът сигурно бе отбил встрани или бе спрял някъде. В този момент погледът му се отклони към огледалото от другата страна на рамката, но твърде късно. Мотоциклетистът с каската беше пресякъл тротоара, за да задмине бавното множество от превозни средства, и навлизаше обратно на пътното платно само на метри зад Мелсчой. Той неволно сви към тротоара вдясно, избутвайки няколко велосипеда по пътя си.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю