Текст книги "Повісті та оповідання, драматичні твори"
Автор книги: Григорий Квитка-Основьяненко
сообщить о нарушении
Текущая страница: 31 (всего у книги 40 страниц)
А Пархім так зрадів, що нічого не бачить і не чує. Ви-димо-невидимо накупив ласощів... Забира у полу– не влІ« зе, позапихував за пазуху і вже останні насилу зібгав та у жмені забрав, а сам усе приговорює «Не кидай, Пархіме, нічого; не зоставляй, забирай усе: ти за сі ласощі гроііЙ платив. А ти, бісова жінко, не діждеш, щоб я тобі і липнути дав! Ні, сам поїм усе». От і вибрав собі місце па горбику. Зняв свиту, розіслав, ноекладувп» свій товар, позасукував рукава і сідаючи каже:
– Ось тепер, Пархіме Уласошічу, поснідаєш собі добре! їж уволю, ніхто тобі ие поміша... Усе до останнього поїм, та так обрепаюсь, що, може, через силу і додому дійду...
Та з сим словом схопив корінець, та – кусь!.. Жур.сердега!.. Тут жує, а тут у ніс так і шгіигп, і сльози з очей так і біжать... Жує, жує – і не проковтне. Далі утер сльози, став віддихати, бо дух йому захвачує, і каже:
– Бач, як за пресучою жінкою давно вже ие лпеуппп, так ось ласощі і у горло не йдуть.
Та вп’ять стане їсти, то по три, то по чотири корінця вже пхає в рот, так що ж бо? Ні жувати, пі коптити не можна, не йде у горло. Се бо був хрін! Де ж його можип їсти? Лихо нашому Пархімові! Вже скільки вій ие потрощив корінців, а кучка ні Трошки не позначилась. Вже аж не зміг сидіти, приліг і за живіт береться... Відпочипе-від-почине та вп’ять за хрін, і чуб йому мокрий, і пику аж роздуло, губи порепались, а він силкується їсти...
– Та й до біса ж я накупив сих ласощів,– казан, стогнучи та сльози втираючи, Пархім.– Але їм, їм – і кінця не видно. А сльози так і заливають!.. Аж очі рогом лізуть!.. Ох, лишечко!.. Бачили чортові очі, що купували, їжте оюі..
От з такого-то Пархімового снідання пішла меж людей і приговорка,
МАЛОРОСІЙСЬКА БИЛЬ
Недалечко від якогось-то города, чималенького, що в нім було аж три церкви, одна кам’яна, а дві дерев’яних, було село, а у тім селі жив собі чоловік Демко. Він би то і розумний, як і усяк чоловік, так, потрошку: знав і своє діло коло хліба, вмів свитку залатати, кожушок вихутро-вати, усе знав, що доводилося, тільки, на лихо собі, хотів кріпко величатися, щоб усяк його почитував, усяк завидовав. Пуще гіркої редьки досадно йому було, як де у кунпанії, де зберуться люди, а як було біля города, то і хороші люди зіходились поговорити де о чім, а не так поговорити, як послухати дяків, що як зійдуться та стануть таке розказовати, що нам і уві сні не присниться побачити. £к же у городі було аж три прихода, а у кожному по два дяка та сьомий сільський, так де зійдуться, так так! є чого
послухати, як стануть розказовати. Один почне з євреїв, другий перехопе та приньметься за гога й магога, інший товкує про «обаче», то, я ж кажу, нашого братчика, неписьменного, слухаючи, аж сльоза пройме!., недаром сказано, письменний!.. А у такій кунпанії кого посадити на покуті? Дяка. Кому перша чарка? Дякові. Перед ким, хоч ти і старий, помовч? Перед дяком. А усіх прочих других хоч би і не було.
Через теє Демкові кріпко досадно було. Хоч частісінько підголював чуб і бороду, вздягав і синій жупан і не пропускав, де збиралися почотні люди, то поки дяків нема, то і йому добре: обсядуть його старики, слухають, що він розказує про саранчу, як колись налітала у старовину, а він се чув ще від батька; а як почне розказовати, як вже він і сам бачив, як шествовав сам губернатор через їх город, так, батечку! було чого послухати! Божився, що і перед ним, і за ним усе пани біжали тройками, то у бричках, то у кибитках, а інші і на простих повозках. А сам, каже, губернатор їде у колясці, що скрізь у вікнах, мов хата яка! а дзвоників-дзвоників! І у передніх дзвоники, і у задніх дзвоники, і у самого на колясці дзвоники... та усі разом як зателенькають, так аж у вухах лящить!..
Оттаке усе як розказує, що і у самого аж дух радується, і знай уси розгладжує та ще й придумує, щоб то розказати, а тут дяк – рип у хату! Зараз хазяїн до Демка: «А устань,– каже,– Демку, пусти пана дяка, нехай нам дещо з премудрості розкаже». От тобі Демкові і честь!.. Встане мов обпльований, на людей не гляне, зараз за шапку – і хоч і не проси, щоб зостався, хоч чого хоч піднось йому, не хоче і не хоче, мерщій з хати; тільки його і бачили! А то ж і не досадно, скажете, як чоловікові дуже хочеться повеличатись і щоб його шановали, а тут ніхто і не дивиться на нього та при ньому величають других.
«Тривайте ж,– так собі подумав раз уночі, як не спав з нудьги,– я вас усіх провчу. Будете тямити Демка. Будете топтатися не тільки у хаті, та й коло хати, аби б як протовпитись та послухати дечого. Нехай тогді дяки сховаються з своїми премудростями. Заткнемо їх за пояс. Замовкнуть против нас».
Так подумавши та надумавши, що робити, узяв уранці і відвів хлопця, свого-таки сина, у науку, попереду до піддячого. Як же хлопча узялось за письмо і стало не спотикаючись читати аж по верхам, батько, нігде дітися, хоч з нуждою пополам, хоч у позичку ускочив* а віддав хлопця у науку до дяка, та аж до соборного, щоб навчив, чого сам зна. І щось недешево і поєднав, ° ‘
І не узяв чорт Харка, Демкового сина, Незабаром, годіп через сім, попяв добре і читати, і писати; єрмолой увссі» проспіва, стихири усякі, який би то дяк відкіля б то по явився, що хоч починай, а Харко вже й тут: попереду ок-селеитує, а там і пішов сам горою; і переводи виводить І нд таке зведе, що хоч би тобі тут п’ять дяків співало, то він усіх зіб’є, замовкнуть, зостанеться один та й докінча, еде, «сам зна.
,.,Така-то розумна дитина була. Демко не нарадується. Еге! Так що ж бо: з книжки що хочеш він тобі прочита, а свого розумного слова не скаже, не видумає нічого.
Як прийшло хлопча з науки, а вже так було йому годів вісімнадцять, батько й каже йому: «А що, каже, Харку, чи не зумів би ти якого розумного слова сказати нашим дякам, щоб не знали як і розжувати його; знаєш, носа їм утерти, щоб не дуже брови піднімали? Видумай-таки що-ие-будь; а я закличу їх і других яких людей, що тільки їх І слухають, і поважають; а ми їм при них і відріжемо, і пристидимо».
– Так що ж, тату,– каже хлопець.– Після чого я розумне слово скажу? Адже я тільки вчився у школі. Через науку не станеш розумним. Хоч усі книжки вивчи напам’ять, а розуму не наберешся. Треба світу повидатн, з людьми поводитись, тогді до розуму дійдеш. Давай, тагу, кошту; піду по другим городам, запримічатиму, де як поводиться, а звернувшись, таке їм скажу, що усі дяки і старики наші тільки плямкатимуть, а не второпають нічого.
Нічого Демкові робити. Хоч і дуже потратився на Харкове письмо, а треба ж його і до розуму довести. Нехай світу побачить, роздивиться, як де у людей поводиться, вернеться додому та й загне дякам карлючку, щоб не дуже пащекували. Здихнув важко Демко, достав позичкою Ще скільки там десятків карбованців, віддав Харку та й випроводив його. Два года на третьому приїхав Харко до батька, найняв чоловіка з дальньої сторони, щоб віз його додому, а як грошики процвиндрив, так поєднав так, що, каже, батько заплатить.
Чухався Демко довго, нічого робити, заплатив. А сина попереду, як увійшов, та й не впізав. Острижений, підперезаний не по-нашому, а чортзна по якому. Розказує, руками бовта, слова варнякає не наші, а на московські закида, та тільки не до ладу. Батька не взива, як закон велить, «батько» або «тату», а усе «старик», та усе придирається: «У вас,– каже,– не так усе, як у людей. Стидно тобі, старик, що і досі не вмієш жити по-людськи».
– Та то дарма,– каже Демко,– навчимось опісля. Ти тільки скажи мені, чи набрався ти, по чужим сторонам ходячи, розуму, якого тут нема?
– Що се ти, старик, розказуєш! Старий, та не вмієш розсудити. (Трохи-трохи не сказав батькові у вічі, що дурний єси). Я тільки ув одну сторону ходив, так і розум бачив з одного боку. Постачай грошей ще, піду у другу сторону, так ще розумнішим вернуся.
«Може, хлопча і правду каже»,– подумав Демко. Сяк-так, то просячи, то молячи, роздобувсь на гроші, віддав синові і проводив його у другу сторону меж чужі люди.
Ледве-ледве на п’ятий год вернувся наш Харко, і вернувся ще чудніший. Не второпає, що батько каже, батько стоїть, а він перед ним сидить і руки йому не цілує ніколи. Батько дечого йому багато каже, а він відвернеться та й скаже: «Мужик!» Оттаким розумним вернувсь наш Харко з чужих людей!
– А що, сину,– каже батько,– чи набрався дуже великого розуму? Чи задаси пинхви нашим дякам? Так коли теє, так я зібрав би їх, попоштував чим ще є, та і пристидили б їх.
– Ти-то думаєш так і задати їм пинхви? Бач, який швидкий! – Се-то син на батька так каже. Знаєте, вже він побував по чужим сторонам, так йому стидно против батька бути звичайним. О, бодай вас, з вашою наукою! – Треба попереду довго думати, поки що вигадаєш до пуття сказати. Учені люди завсегда так роблять. Купи лишень мені, старик, на гривню свічок, так я ніч посиджу та й видумаю щось розумне.
Купив Демко за ту гривню свічок, а Харко, повечерявши добре, як звичайно вчений, сів думати та видумувати розумне слово. Свічки позасвічував, сів за стіл, голову підняв, у стелю дивиться, виваливши очі, руками розводить, то палець у лоб ткне, то на ніс положить, то у рот всуне та сопе, аж свистить, мов на сопілку гра... та разом скочить з лавки, стане ходити по хаті, руками б’ється об поли, здихне... та вп’ять сяде за стіл. Та таку кумедію строїв через усю ніч; свічки догоріли, став світ. Харко знемігся, звалився на лаву і захріп.
– А що, милий сину! що розумне видумав? "чи ззивати на завтра дяків, щоб твого розуму дознали? – питав батько уранці.
– Потривай! Спішачи, Миколу звалиш!—каже Харко.– Як кажуть мужики, такі розумні, як і ти. Так-то ув одну ніч і видумаєш. Купуй ще на гривню свічок, коли хочеш до мого розуму добратися.
Купив батько свічок; попалив їх син, як і у першу'ніч, а усе-таки не придумав нічого, бо кріпко розуму набрався по чужим сторонам.
Пропала батькова ще одна гривня иа свічки, попалив І їх Харко.;. Еге! —та трохи лишень чогось-то ие видуман, бо ліг спати веселенький і рано скочив.
– А що, синашу? – питається батько.– Чи закликати дяків?
< – Клич,старик, хоч усе село,– каже Харко,– я їм такого усучу, таке скажу, що і через десять год не розжують усі дяки, скільки їх є.
– Отеє добре, сину,– каже батько,–так на завтра і покличемо.
Почали муку сіяти, птицю різати, горілки добувати.,, звісне -діло, письменні люди будуть обідати, по мало їм треба придбати.
Батько землі під собою не чує! Збігав у город по дяким, по піддячим, кого знав, і у себе по селу, ’усіх просить побувати до нього, хліба-солі покушати, сина, що звернувся з чужої сторони, послухати його розуму. Усяк, погладжу* ючи себе по череву, усяк обіщався,– та таки і зійшлось чималенько.
Посідали за стіл. Звісне діло, дяки на покуть, а опрочі усяк по почоту. Демко знай частує гостей; а дяки, штрикаючи себе то в лоб, то по носу, то стукаючи кулаками по столу, товкують гіромеж себе, що то озпача «виспрь» – чи воно птиця, чи звіряка, чи чоловік, чи... місто святе про нас? – та спорять, та кричать на усю хату. А опрочі, неучс-ні, сидять та слухають, рот пороззявлювавщи... звісно, що наш братчик скаже проти такої премудрості? Тут же дяки спорять; а свого-таки не забувають: те й діло, що нань-мички Демкові миски з стравою подають та знов доливають і печеного підкладають. А Демко знай з чарками обходить усіх, веселенький, усміхається та дума собі: «Мур-дуйтесь, мурдуйтесь! Сьогодні ваше пущання; забудете бришкати. Замовчите, як де у беседі явиться мій Харко. Він вам заб’є баки своїми словами, що набрався, у розумних людей».
А Харко позакладав руки у китаєві штани, ходить собі по хаті, дметься, як той індик, не дивиться ні на кого, не помога батькові, щоб кого почастовать або чим кого при-поштовать, не чує, що коло нього говорять, і дума: «Тут усе не так, як бачив я по чужих сторонах. Нехай лишень послухають і мого, що їм скажу. Помнуть свої чуби, як нам’яв і я свій добре, поки видумав».
Дяки і гості пообідали... чи то пак, вичистили хазяйську посуду добре, дотла, аж вискромадили; кісточки пересмок– :тали; а що напитків, так і крапелини не зоставили – таки-так упоралися, як звичайно вчені люди, що аж спотикаються, уставши із-за столу. Зараз би то за шапки та за палички, а зачим прошені, того і позабували; так Демко і зопинив, і попросив посідати вп’ять та послухати, що скаже син його, що навидався світу і від людей наслухався усього розумного. Посідали знов дяки і опрочі гості, голови понурили, паличками попідпирались і налагодились слухаїть.
– А скажи нам, сину,, чи не знаєш чого розумного? *– почав Демко, і сам узявшись у боки від хвастощів перед дяками, що от-от посміється над ними.
А Харко і гукнув: «Оттак пак! отеє я ходячи вам буду казати? ні – нехай виясниться. У тих сторонах, де я бував, так там, хто хоче розумне сказати, так його саджають на покуті. Пустіть і мене на покуть, а то не скажу нічого».
Пороздвигалися дяки, пустили Харка на покуть, і мов* .чать, і налагодилися слухати.
Сидить Харко на покуті, викашлявся, уса розгладив, окинув оком усіх та й каже:
– А що, панове дяки, і ви, старі люди! вам і не присниться там бути, де я побував; ніколи і на думку вам не спаде, що я видав. Набрався-таки розуму; буде з мене. Що і скажу вам, так ви не второпаєте. Одначе спитаю у вас чогось, а ви, коли достане у вас розуму, скажіть, що і як бути. Та навряд скажете: ви дальше світу не бачили, як у своєму селі, не так, як я. А скажіть мені: як згорить батькова хата, де будуть тогді горобці водитися? Га? а скажіть, хто зна?
Дяки і усі люди, що слухали, аж почервоніли від сорому за таку нісенітницю і ще нижче голови понурили; а старий Демко як сплесне руками, як схватить себе за волосся, як крикне:
– Пропали свічки!., пропали й гроші за свічки!., пропали гроші за науку!., лучче б ти, сякий-такий сину, дурнем ріс би дома, ніхто б і не знав, що ти єси дурень; а тепер усяк бачить, що ти вернувся більшим дурнем, чим був...
Гм! Надогад. Себто проти... та ви і самі, здорові були, знаєте. Ось і наш Харко їздив далеко ума-розуму куповать.
ПІДБРЕХАЧ
Дуже недобре діло брехати! «Брехнею,– кажуть люди,– світ пройдеш, та назад не вернешся». Брехун собі ворог і людям зло робить. Усякий зна сю правду, одначе усяк броню. І Тс нарівно: один бреше на усі заставки, іншнГі броню потрішку, оглядаючися; а усе недобре діло брехати. Хоч ти на нівпальця збрешеш, а лиха наробиш на ввесь пік. Оглядітеся лишень круг нас, иа кого карлючка пакар-ліочнться? Оттой як сватався, так казав, що п нього дві слободи і грошей повні комори: одурив дівчину, пішла па нього та й плачеться по увесь вік, бо ие тільки нічим о.о* держуватися з діточками, та, глядіть лишень, чи є що кусати! Другий позича гроші, божиться: «Через год,– каже,– віддам», а год минув—не тільки рост, та й істе пропало! 1Інший каже: «Давайте попереду грошики, я вам мудрих книжок понаписую». Грошики зчистив, а аа книжками хоч і не приходьте. «Цур дурнів,– каже,– одурим вас, буде з мене, слухайте ось вам кумедії...» Та як уео розказувати, як, хто і коли збрехав, так і до світу не перекажеш їх. Ми тільки подумаймо об тім, що недобро діло брехати; недобре для себе, а другому такого наробиш, що й не відчитаєш нічим! Ось слухайте.
Просив Пархім Остапа, щоб пішов за нього старостою до Хіврі. Хівря була дівка годяща, була хазяйка, роботяща, мала й худобинку; а Пархім теж парубок голінний – хоч куди. Остап, нічого робити, каже:
– Добре, піду, аби б товариша зиськатн.
Зострівся з Самійлом.
– Зділай милость, Петровичу Сам імло,– каже Остап,– іди зо мною підбрехачем за Пархома до Хіврі.
– Та чи зумію лишень,– каже Самійло,– зроду не був у сім ділі.
– Та воно не трудно,– каже Остап,– я буду починати брехати, а ти підбріхуй; звісно, як старости брешуть про парубка, за кого сватають, а без брехні вже не можна! Я збрешу на палець, а ти підбріхуй на цілий локоть, то й за-кінчаєм діло, зап’ємо могоричі, а молоді опісля нехай живуть, як знають!
– Добре, Остапе, зумію, піду добуду паличку і зайду за тобою,– сказав Самійло і потяг додому.
Зібралися старости, як довг велить, узяли хліб святий під плече, палички у руки, пішли до Хіврі.
Увішедши у хату, помолилися, хазяїну поклонилися і почали казати законнії речі про порошу, про князя, про куницю і звели на красну дівицю.
Добре усе. Старі Хіврині усе слухають, далі почали розпитувати, що є у молодого.
– Та у нього чимало є чого,– каже перший староста. іб' —Де-то чимало? – каже підбрехач.– У нього усього
багацько.
– Єй волики.
– Та які волики? Таки настоящі воли.
– Єй овечата,– почина перший староста.
– Та які овечата? Таки настоящі вівці,– підбрехує Са-мійло.
– Єй хатина.
– Та яка хатина? Настояща хата, новісінька, просторна.
– І у господарстві не дуже кому дає волі.
– Та таки і ніякому. Сам усім орудує і що хочеть, те й робить.
Хіврині старі аж плямкають, що таке добро достанеться їх дочці, та й почали питати, хто іменно парубок.
– От, коли знаєте, Пархім,– сказав Остап.
– Терешкович, Понура,– договорив Самійло.
– Е! Себто той кризий на ногѵ? – спитала мати Хів-рина.
– Та він так, трошки, храма на одну ногу,– сказав перший староста.
– Де-то храма? І по на одну, а він і обома не здужа ходити,– підправив підбрехач.
– Та трохи чи не косий? – пита батько Хіврин.
– Та так, косенький, на одно око,– каже староста.
– Де-то вже на одно? І не косенький овсі, він і обома нічого не бачить,– доповнив підбрехач.
– Та він щось горілку часто вжива? – питається батько.
– Так, вип’є потрошку, коли та коли,– каже Остап.
– Де-то вже коли та коли? Таки повсякдень, і таки не потрошку, а п’є, поки звалиться.
– Та, кажуть, щось там нашкодив, так чи не буде йому біди? – допитується батько.
– Яка там біда? Може, провчать трошки,– сказав староста.
– Як то можна трошки? його так гарно кат кнутом попоб’є та й на Сибір зошлють,– закінчив підбрехач...
Після такої розмови що батькові та матері Хівриним робити? Випровадили нечестю старостів і трохи чи й не позивали ще за бешкет, що за такого жениха приходили сватати їх дочку. А на парня пустили славу, що й повік не збув!
Дуже недобре діло брехати!
Харьков, 1842, февраль, 18.
ДРАМАТИЧНІ
ТВОРИ
СВАТАННЯ НА ГОНЧАРІВЦІ
Малороссийская опера в трех действиях
ДЕЙСТВУЮЩИЕ ЛИЦА
Прокип Шкурат – обыватель из-за Лопаии. Одарка – жена его.
У л я н а – дочь их.
Алексий – помещичий крестьянин.
Павло Кандзюба – обыватель из-за Харькова. Стецько – сын его.
Осип Скорик – отставной солдат.
Т ы м и ш – обыватель из Заиковки.
Девки, подруги Ульянины.
Действие в г[ороде] Харькове, на Гоичаровке.
ДЕЙСТВИЕ ПЕРВОЕ
Улица на Гончаровке. Вдали видна Холодная гора.
ЯВЛЕНИЕ ПЕРВОЕ
Прокип (врасхмель, выходит из своего двора без пояса и шапки, свиту несет на плече и поет):
Спить жінка, не чує,
Що мужик її мандрує.
Спи, жінко, спи!
Я тим часом одягнуся Та на вольну заберуся,
А ти, жінко, спи!
Хоч немає ні алтина,
Відвічатиме свитина,
А ти, жінко, спи!
Як заставлю я свитину,
То і вип’ю четвертину,
А ти, жінко, спи!
О, та мудра ж і сивуха!
А ти, жінко, псяюха,
Спи кріпко, спи!
Як уволю я нап’юся,
Чорта й жінки ие боюся,—
Нехай вона спитьі (Крадется чрез театр.)
Одарка (выходит из избы, не выходя со двора).А ку-ди-то вже потяг, йолопе? Чи то вп’ять на вольиу? Вернися лишень сюди!
Прокип (с неудовольствием, в сторону).От чортова доглядачка! Таки і вздріла! (Кричит ей с досадою.)Чого там вертатися? Ніколи!
Одарка. Яке там ніколи припало? Вернися, бузовіру!
Он ее не слушает, она ему грозит кулаками.
Вернись, кажу тобі, вернись! Чи хоч, щоб за патли вп’ять притягла?
Он хочет идти; она, разозлясь, выбегает из-за ворот и кричит.
Вернись, вернись, вернись!
Прокип (с досадою возвращается).Тадже і вернувсь! Ну, чого там так пильно припало?
О д а р к а. А кажи, куди було помандровав?
ҐІрокип (все с сердцем).Та де тобі помандровав? Тільки хотів було йти до шевця, щоб чобіт залатав.
Одарка. Яке тепер латайня? Неділенька свята; забув єси, католиче? Чи з глузду спився? Ще добрі люди і з церков не повиходили, а ти вже і на вольну швандяв? Знаю я тебе! оце було б так, як позавчора: п’ятінка свята, люди ні рісочки у рот не беруть, а він на вольній, та так впився, що не зміг і додому дійти. Ввалився у провалля оттам, на Холодній горі, та й спав цілу ніч. Ще то навдивовижу, як тебе москалі не обідрали? Чи то ж не стид та й не сором? Гай-гай! Побила мене лиха година та нещаслива! Занапастила я свою головоньку з таким п’яницею! .^Тільки б йому по вольним і шлятись!..
Прокип. Оттак пак! А чому вольиу зробили далеко? Постановили б її ось тут, на нашій вулиці, так би я випив та й додому потрапив би, а то біда! Ідеш, ідеш, поки до тієї вольної дійдеш!
Одарка. А, дурний та божевільний! А про те не ка-жеть, що нащо б то пити? Ось коли б кабатчики та відмежували б геть по Залютин, то-то б я спасибі сказала!
Прокип. Холодком і туди недалеко. Аби б туди дійти, а то й байдуже!
Одарка. Бач, п’яниці море по коліно! Він знай своє товче! Я тобі кажу, нащо ти п’єш? Чи мало ти худоби пропив? Був хазяїн як хазяїн; були волики, була й коровка.
Була й одежа, неначе у якого міщанина; усе позбував, усе попропивав, звівся нінащо. Одним одна свитина, а пояса і шапки катма!
Прокип. Брешеш-бо, не усе попропивав: шапка і тепер цілісінька у тебе у скрині, а пояс застановив.
О д а р к а. А бодай тебе заставляла трясця та болячка! Нащо ти заставляв?
Прокип. Оттак пак! Чи я ж винен, коли шинкар набор не дає?
О д а р к а. Та нащо ти п’єш?
Прокип. Але, нащо! Шинкар дуже до мене добрий, хоч опівночі прийду, то й відчиня; та таки і горілка не розведена. Вже пак до кабатчиків не піду. Та нащо і горілку вигадали, коли її не пити? Якби її не було на світі, то я б і не пив. Тогді б послухав тебе.
Одарка. Ох, моя головонько бідна! Що мені з п’яницею робити? Усе одно товче: усе пить та пить. А за що вже і пити? Коли б не своїми бубликами торговала, то досі усі б з голоду попухли! Який мене гаспид поніс за сього п’яницю? Була козир-дівка: чи на вулиці, чи у танцях, чи в дружках, чи у колядці,– усім була голова; на жарти, на скоки,– усім була приводниця! А й казала покійній матері: «Не віддавай мене, мамо, за мужика, за хлібороба; я собі дівка не проста: мій дідусь та був на Іва-нівці попом; та його мати – що вона против мене? Вона сластьоним торговала, а я собі бублейниця, та ще й перва по базарю. Старша сестра за школяром, може, й за мене лучиться панич з правленія». Так-таки іди та іди! От же і пішла; от і живу! Люди у щасті та у багатстві і не чують, як живуть; а я занапастила себе. Де мої молодії літа? Де моя дівичая краса? Усе заїв оцей п’яниця, шибеник, харцизяка, воло... (Увидев, что Прокип между тем все тихо пробирался и чуть было не ушел, бежит за ним.)А куди-то, куди? Тривай лишень! (Тащит его из-за кулис за чуб.)Ось так же, коли честю не слухав.
ДУЭТ
Одарка. Чи я ж тобі не говорила?
Чи я ж тобі та не веліла?
Щоб ти дома сидів І на вольну не ходив?
Прокип (кланяясь).
Ой ти, ланко моя!
Ти, голубко моя!
Пусти ж мене прогулятись,
Коли ласка тнои!
Одарка (толкая его во двор и затворяя ворога).
Ой, тут гуляй, мій миленький!
Мов той цуцик кривенький,
Сиди там, пропадай І нікуди не Втікай!
П р о к и п (из-за ворот).
Та тут же я скучатиму,
Усім, усім казатиму:
Била жінка мужика,
Била, била і товкла!
Не брешу я, не брешу:
Била жінка і товкла.
Брешеш, брешеш, гісська донько,
Била мене і товкла. } (Вмсстс.)
Одарка. Брешеш, брешеш, вражий сину!
Я не била, не товкла.
Потягла я за чуприну,
Тільки страху задала.
Одарка. Сиди, сиди собі там, мапдрованнй цуцику! Та й гляди: ось тільки хоч ногою вийдеш, то ие побоюся гріха, битиму, кажу тобі, що битиму. Коли б мені апатії, як то у панів бува? Адже розказовала клюшппця оттого пана, що у великих хоромах з зеленим верхом жшн так, каже, пані так над паном вередує, що і крий боже! І чого б то не забажала – чи мочених кисличок, чи німецьких медяничків, чи якої хустки або одежі, то усе і є; хоч опівночі забажа чого, то усе їй і поставля, і без її волі з хати не іде. Через що-небудь же вона так їм овладала? Вже ж не приходиться жінці мужика бити; хіба у панів така мода? А дуже б добре було, якби ми по-панськи ііерсдоналп над мужиками!
ЯВЛЕНИЕ ВТОРОЕ Те же и К а н д з ю б а.
Кандзюба. Дай боже день добрий! З неділею будьте здорові.
Одарка. Спасибі, будьте і ви здорові. Як ся маєте? К а н д з ю ба. Та до якого часу ще б то і не теє.
О д а р к а. А ваші за-харківці, чи усі живі? Кандзюба. Та вже нашим за-харківцям така прийшла біда, що й сказати не можна.
О д а р к а. А що там за біда?
Кандзюба. Там таких салдатів найшло, що й сказати не можна! Таки що вулиця, то й салдат на кватері. Видимо-невидимо! Аж тридцятеро їх, кажуть, прийшло. Така біда! А старий ваш дома?
Одарка. Та через силу дома. Оце тільки спинила мандровати.
Кандзюба. А куди ж то?
Одарка. Та ви знаєте його натуру? Йому ні праз-ника, ні неділеньки; усе б йому швандять по шинкам.
Кандзюба. Ось, знаєте, що я вам посовітую: така була в мене перша жінка, п’яниця непросипенна. От же я її і повіз до знахура; він і дав їй якоїсь води та й побожився, що вже, каже, не буде більше пити. Що ж? мабуть би, і перестала, та не до горілки їй було; пробі кричала, що у животі пече, та до вечора і вмерла. Ось повезіте лишень і ви по знахурам, то й вам таке щастя буде.
Одарка. Та я ж возила і де то вже не була! Була і у Тишках, була і у Деркачах, об правій середі аж у Во-долагу їздила; так що ж? Усі ув один голос кажуть: «Починено та й починено». Та, спасибі, вже ув Островерхівці ворожка, так та заочі відгадала; каже, що любощів давано, та, не вміючи, переборщили. А хто ж то й дав, так навдивовижу! Каже, дала йому чорнява молодиця, а в неї хата з немазаним верхом. От як у воко уліпила! Чи знаєте Грициху, старого Пискавки невістку? Вона, вона йому починила! Адже ж сама чорнява, та й верх на хаті немазаний. Я ще її, падлюку, буду позивати, щоб не відбивала мужика. Ну, одже ж то ворожка і дала мені зілля та й каже: «Звари та й дай йому якраз на молодику, у глуху північ, як перші півні заспівають», а я, собі на лихо, чи проспала, чи так на мене наслано, що первих півнів не почула та дала, як другі заспівали. Що ж: як випив, як зскоче, як дерне з хати, та на вулицю; а там як чкурне, так аж ляпотить, та й поченчиковав аж на Косолапівку. Пив, пив, три дня там пив, усе з себе попропивав. Вже сама знайшла та насилу додому доволокла. Та від того часу ще гірш п’є. Та вже хіба крадькома вирветься, а то, як того цуцика, на верьовці держу.
К а н д з ю б а. Де ж він тепер?
Одарка. Оттам заперла, нехай висидиться.
Прокип (за воротами поет).Била жінка мужика, за чуприну взявши...
Кандзюба. Бач, де обізвався! Здоров, приятелю; а ходи-ке сюди!
Прокип. Рада б душа в рай, так гріхи не пускають.,. Як жінка скаже.
К а и д з ю б а (Одарке).Випустіть-бо його, будьте ляскані. Маю до вас діло.
Одарка. Ану вже іди сюди, іди!
Прокип выходит.
ТЕРЦЕТ
Кандзюба. Послухайте мене,
Ось будьмо ми сватами.
Одарка. Кажіть, кажіть, у чім?
Сьому ми раді сами.
Прокип. ' На вольну щоб сходить?
Горілки принести?
Одарка. Та годі тобі, дурню,
Не знать про що товкти!
Він знай своє. (Кандзюбе.)
Кажіть, а що таке?
Кандзюба. А що? Дочка в вас є?
Прокип и Одарка. Є, є!
Кандзюба. Така, що треба годовати?
Одарка. Хоч сьогодня віддавати.
Кандзюба. Сина маю.
Прокип и Одарка. Знаю.
Кандзюба. Так віддайте!
Одарка. Потурайте! Чи він нам рівня?
Прокип. От і треба добувати. Та на вольну швидш чухрати. А де твоя гривня?
Одарка (мужу).Відв’яжися, врагова дитина! (Кандзюбе.)
Усяк зна,
Що в вашого сина Та клепки иема!
Кандзюба. Що б то як?
Одарка. Та так:
Прибитий на цвіту,
Кандзюба. Тю-тю!
Та ще фіть-фіть!
Ви діло тут кажіть:
Чи віддасте? (С насмешкою.)
Чи нехай ще підросте?
Мене ви не держіть.
• К а нд з ю б а. А чому ж і не віддати? ] , в.
В нього всього є. / ( Вместе)
Прокип. Як же можна і віддати,
Коли горілки він не п’є? Одарка. Як же можна і віддати?
(Вместе.)
Дурний! Його всяк б’є.
Кандзюба. Гай-гай! Товкуєте не знать об чім! Горшка окропу не стоїть. Та хоч би і зовсім дурний був, так не узяв його кат, буде багатий після моєї смерті; аж розумній жінці за ним і добре буде. Слава тобі господ»! Є великів пар, може, двадцятеро; ходимо у Крим за сіллю і за рибою на Дін і усякую хуру беремо, чи у Кирсон, чи у Водесу. Є й коров’ят з п’ятнадцятеро та овечат там чи дві сотні, чи й більш; батраків дома з десяток та при скотині на бразі скільки є. Буде чим орудовати; перепадатиме копійка. А мій же Стецько та не зовсім і дурний: він, собі на лихо, трошки непам’ятливий та нерозсудливий, та до сьома не налічить, та не зна, що руб, а що гривня; а то зовсім парень-друзяка. Та й яка нужда, що нічого не зиа: жінка навчить і усьому товк дасть, та й буде панею жити. Коли схоче яке ремество держати, чи коца-рювати, чи по-вашому бублейничати...
Прокип. Або й шинкарювати; і то діло дуже добре!
Кандзюба. Та що захоче, то вже не піде до людей позичати. Нуте, чого тут думати? Так чи не так, так я піду до других; бачите, вже нерано.
Одарка (с явным удовольствием слушала его).А що, Прокопе, як думаєш?
П р о к и п. Ти думай, а я вже за тобою.
Поют:
Кандзюба. Так будьмо ж ми сватами!
Одарка. Сьому ми раді сами.
Кандзюба. Пришлю, пришлю людей,
Свати мої любезні!
Стецька свого пришлю.
Прокип. Пришліть, пришліть людей,
Ой сватушка любезний! } (Вместе.)Горілки накуплю.
Одарка. Пришліть, пришліть людей,
Ой сватушка любезний!
Я хустку почеплю.
Обнявшись приплясывают.
Одарка. Е! тривайте лишень: ще треба дівки спита* ти, як-то вона ще скаже?
Кандзюба. Хіба вона часом і ис туди?
Одарка. Та таки трошки вередливеиька. То скаже: не варіте з салом, а з яловичиною; то мине а пе схоче, а сала забажа; то тараня солоиа, та що-пебудь і вигадуй; така вже собі ніжна! То щоб і з женихами ис стала передова™.
■ Кандзюба. Та вона ж не панянка! Нехай вже ті вередують, поки довередуються до свого. Та нічого гріх» цшти, тепер і усюди така мода; наші мужички – так усе б то за міщан; а міщанка вже і об купцеві не дуже дума, а щоб вискочити за палатського або за скубеита; то і гляди: дівують, сердешні, до того, що можна буде їми на Донці греблю загатити. А з своєю як хочете, а я людей пришлю. Не наробіть тільки бешкету.
Одарка. Та не бійтесь, не бійтесь, присилайтс-таки старостів; вже ж вона не без розуму, вміє розсудити.
Кандзюба. Спасибі ж за ласку. Ждіть від нас людей по закону, увечері; а я Стецька пришлю, нехай з дівкою... Я щось її не знаю; а як її зовуть?
О д а р к а. Та Уляна ж і досі.
П р о к и п. Та ще й Прокопівна.
Кандзюба. Так нехай мій Стецько з Уляною, як там треба, поговорють; а ви її навчіть, щоб часом не брикалась. Прощайте до якого часу.