Текст книги "Повісті та оповідання, драматичні твори"
Автор книги: Григорий Квитка-Основьяненко
сообщить о нарушении
Текущая страница: 30 (всего у книги 40 страниц)
– А що будемо робити,– став казати Денис,– як ми підемо? Скоро зовсім буде темно. Страшно без дороги йти.
– Аж ом маячить лісок,– сказав Трохим,– поспішай" мо туди.
– Де лісок? Я ні його і нічого не бачу.
– Ом як блисне блискавка, так від дороги иа праву руку. Ходім мерщій; усе темніше становиться.– Воші поспішають. Піднялася і стіна. Стало зовсім темно. Поки по блисне, то нічогісінько і не бачать перед собою. Стіна густа, чорна, страшна надвинула і простяглася від сходу до заходу сонця, і із усіх місць блискавка знай блиска. Грім гуде з переливом, мов де по горам громадне каміння качають,– і інше мов упаде, стукне та й замовкне... а тут луна і загрохотить по усьому небу, по усім куткам сієї великої хмари. Замовкнеть же грім, так чути, щось гуде, клекоче, бурлить, страшніше самого грому... А блискавка безперестанно! І як блисне, так після неї пуще нічого не видно.
– А де ти, Трохиме? – казав дрижачи Денис.– Озьми мене за руку та веди, я швидко впаду. Ніг ие підволочу.
– Держись за мене,– каже Трохим.—Тут вже недалечко. Он від блискавки видно.
– Та я бо сієї блискавки боюсь. Ох, коли б швидче до лісу!.. Бач, яка страсть ідеть! Ось і дощик... Ой, швидче, швидче поспішай!
Зовсім повис йому на руки Денис; і Трохим сам утомився, і його волоче; через велику силу дотащив його під густе дерево, положив, і сам звалився...
Тут же і уся туча надвинула якраз над той ліс і усюди небо покрила, як саме чорне сукно; хоч скільки хоч дивися, нічого перед собою не побачиш ніяк! Заревіла пре-страшенна буря, шумить під небесами, носиться по полю, упирається у ліс, преть його, мов з місця хоче його спихнути і зомняти овсі; гілляки тріщать, ламаються, падають... Тут щось страшно загуло, аж свистить иа увесь ліс, грім покрило... і разом геп!.. Впало, аж земля здрогнула! А тут грім як загримотить, і вп’ять земля задрижала;.. А тут вп’ять такий же свист і шум, і вп’ять щось-то впало, затріщало!.. То буря порається, вікові дуби валя, мов' пруття! Як же хлине дощ, і вже не йде, а ллє; по лісу шумить, з гори біжить річками, клекоче... і від неї, і від бурі, шо бушує, і від грому, що . так І розривається над головами, шум такий і грохот, що страшно і згадати!.. А тут блискавка червоним огнем очі засліпля... Іменно преставленіє світу!
Денис ні улежить, ні усидить і не постоїть на одному місці. Ходить, перебіга з-під одного дерева під друге, руки ломить, сам себе не тямить., «Трохиме, Трохиме! ти спиш, не боїшся нічого?» – так голосно зо страху ска-і зав він.
– Ні, я не сплю та й не боюсь нічого.
– Грім уб’єть!
– Воля божа! Я се знаю, та хоч і лежу, та молюсь богу.
– Хіба ж він і помилує, як йому молитися? Ух! як затріщало у лісі вп’ять!
, – Помилує, тільки покайся...
– Як покаятись такому грішнику? Як мене бог може простити?
– А що ж! Кайся від щирого серця, твої гріхи не які великі, ти так грішен, як і усяк чоло... Господи! що се?
Тут вони впали обидва навколішки...
Огненна стріла прорізала усе небо і, як оком моргнути, вдарила у те саме дерево, під котрим попереду стояв Денис і отеє прийшов до Трохима. Дерево преви-соченне було; його так до половини у мілку щепу розбило і усі гілля стерло і зм’яло, так що і сліду їх не зосталось.
Насилу піднявся Денис; а се від них, де вони стояли, теж під деревом, було не більш як саженів з десяток.
Очунявши трохи, ухопив Трохима за руки і став прохати: «Ходім, ходім відсіля! тут нас бог поб’є».
– Куди ж ми заховаємось? – каже йому Трохим.– Бач, яке лихо по усьому лісу? Отто грім запалив дерево; бач, горить. Адже і далеко від нас, та й по усьому лісу така халепа.
– Ой, страшно, страшно! А то хто сидить та дивиться на мене?
– Бог з тобою! Нема нікого. Молись лучче богу!
– Мене і бог не помилує. Ти думаєш, я такий... Ох, лице запалило!
– Помилує, молись, кажу, та кайся.
– Де вже мені покаятись? Я той, що вас обкрадав, не було другого злодія у селі... се моє діло. Мене підводили другі... Я обкрадав вас усіх... передавав циганам, москалям... брав гроші та багатів... лавки обікрав... вивертівся! Хотів і тебе так, як оттого, що сидить і дивиться грізно на мене...– Так казав, не тямлячи нічого, Денис, і б’ючи Себе в груди кулаччям.
Тут разом як осяє їх блискавка,, як хрясне грім, мов небо на них впало!.. Обидва впали нечувственно. Трохим, підпливши водою від дощу, трошки очуствовався, бачить: Денис біга коло нього, руки лама, блідний як смерть і, не тямлячи себе, кричить: «Я не тільки злодій, я й душогубець, зарізав иищого... мав грошей у нього знайти... Одежу свою закровавив, а він онде свариться... Господи! І ти мело не помилуєш?»
І став бігати як ие о своєму умі. Спромігся трішки Трохим, піднявся на ноги, став його розговорювати, щоб прийшов у чувство.
– Ні,– кричить Денис,– мені бог смерть дасть... мене грім уб’є... Я злодій!.. Я прикидався добрим, на других пеню зводив, тебе мав зарізати, щоб ти про лавку у селі не розказав... тепер кажи! Ось-ось мене бог вб’є; розкажи усім, який я.
– Та бог з тобою, Денисе! що се ти думаєш? повір по мені – богу святому, що як я побожився, так і не збрешу; буду держатись присяги і тебе не попрекну ні у чім.
Тут же Трохим його розважує, а тут грім так і рокотить, а блискавка аж очі палить! Як стукне, як грякне, як лясне, як затріщать дуби, як запала де верх деревини якої, як шарахнуть гілля,– тут Денис і стане вні ума і вп’ять своє розказує, що він душогубець; злодій, прикидався добрим і усе таке. Далі приставляється йому старець, що свариться на нього, і він почне розказувати, як убив його, і усе каже Трохимові: «Усім, усім се розкажи, нехай бережуться мене».
Гримів, торохтів грім, далі став стихати, бо туча вже перейшла. Затих і дощик, тільки блискавка не давала нічого розглядіти, далі і та усе потрошку, усе тихше, усе менше, далі вже блиска тільки здалеку.
Роздивився Трохим, аж вже стало на світ заньматись. «Ходім,– каже,– Денисе! вже– ми недалечко від свого села. Ходім швидше».
– Братику Трохиме! – каже Денис, не сходячи з місця.– Боюсь ворухнутись, усе мені чується грім, усе мені бачиться той анахтемський старець! Трохимчику, голубчику! не розказуй нікому нічого.
Вп’ять Трохимові треба божиться: сяк-так розговорив його, пішли.
Що досвітком, що вже й сонечко зійшло, йдуть і усе поспішають. Денис через усю дорогу хоч би пару з уст пустив, усе задумавшись іде; далі як крикне:
– А лучче б мене грім убив!
– Бог зна, що ти споминаєш,– сказав Трохим і глянув на Дениса та аж злякався: очі, як жар, горять і сам розлютований, мов звір який! А усе розговорює його:
– Будь веселенький,– каже,– вже тільки п’ять верстов зосталося, се вже наше поле.
– Тільки п’ять верстов! Тільки не видно, як з ким-не-будь пострічаємось і мене віддаси! Пропадай же ти один!– Та з сим словом так і повалив Трохима і насів його.
– Бог зна... що ти... Денисе, робиш! – сказав, стогнучи Трохим під Денисом; далі став проситись: «Пусти мене, братику, голубчику, соколику! Єй, велике слово, нікому нічого не скажу! Возьми собі усі мої гроші, що тут зо мною, тільки не губи душі своєї і моєї! Не сироти моїх діточок, не вбивай за живота жінки. На кого моя старенька матінка зостанеться? Братиком, батьком рідним буду тебе цілий вік звати! Не дай мені без покаянія вмерти! Дай же мені хоть часиночку богу помолитись!..»
– Помолишся і на тім світі! – лютуючи, як звір, ка« зав Денис, одною рукою держачи руки Трохимові і коліном його надавивши, а другою рукою достаючи із-за халяви ніж свій: так як не поспіша, не справиться однією рукою. А Трохим знай проситься; здихнув і каже: «Господи милостивий!.. Не несе бог нікого, щоб хто свидітелем був моєї безвинної смерті!»
Тут підкотилося перекотиполе від вітру і до самого його. Він глянув жалібно та й каже: «Нехай се перекотиполе буде свидітелем, що ти мене безвинно погубляєш!»
– Нехай свидітельствує, скільки хоче! Знав же, на кого і послатись,– казав, регочучись Денис, і рознімаючи ніж зубами, той ніж, яким усю дорогу краяв Трохимів хліб і пропитувався.
– Господи милостивий! прийми мою душу!.. Жіночко... діточки... тату...
Денис замахнув рукою... хотів щось, регочучись, сказати... так ангел божий, щоб не дати йому у сей час насміятись, хлинув йому у рот братовою кровію і, прийнявши душу безвинного праведника, поніс її прямо на небеса...
Прибігли двоє пастухів від череди і об’явили голові, що у такім і такім місці лежить зарізаний чоловік; а хто? вони з ляку і не роздивились. Голова зараз самих надеж-них людей послав, щоб біля того зарізаного калавурили і щоб ні самі до нього не підходили і нікого не допускали; а стане хто нав’язуватись, або що такеє робити, або казати, то його як подозрительного узять і до волості привести. Тут же написали лепорт до земського суду об такім случаї, що «скоропостижно вмерший, зарізаний чоловік, по імені і прозванію неізвєстний, лежить благополучно на тім самім місці, де його смерть постигла».
Деякі з хазяйства пішли з села на заробітки і іще не попортились додому, та жінки їх і нічого, і нужди нема... 'Громімова ж жінка і мати... що то, почувши об сім, ув однії голос крикнули: «Ох, лишечко! се ж Трохим, певно, Трохим!» – і заздалегідь стали голосити. Серце звістку подало!
Що то вже вони просили голову, щоб подозволив піти оглядіти, і коли він, так хорошенько його обмити і вбрати, а коли можна і додому привезти – звісно, жіноче діло: вони не знають порядку. Голова – і не дай боже нікому і підступати, кріпко-накріпко запретив, поки суд не виїде і не розв’яже йому рук.
Аж ось .на другий день явився у село і Денис. Та що то одягний! Іще лучче усе собі посправляв, у чім попереду ходив. Веселий, говорливий, жартує з усіма, кого иостріча. Бачить, що люди зіходяться усе до волості, і піп туди. Йому й розказують, що знайшли зарізаного; а піп зараз
і не втерпів і питається:
– Що ж його жінка та мати кажуть?
– Чиї? – дивуючись, пита його голова.
– Адже ви... чи хто пак казав!., що, кажуть, то Трохим!
– Ще не звісно, і ніхто з нас об тім і не думав, не те що казати. Чимало їх повиходило з села на заробітки. Може, ще і не наш.
– Хто не єсть, нехай собі лежить, поки зведемо,– сказав сміючись Денис.– А хто зарізав, свидітелі скажуть.
Деякі молодці тут були, так аж зареготались і кажуть*
– О, щоб тебе з Денисом! Вже хоч що, а латку і приставить. Де ж таки у чистому полі свидітелі? Вже коли порався, так сам на сам...
Аж ось дзвоник. Сам справник прибіг і зараз крикнув:
– Где мертвое тєло?
– На місці, ваше благородіє! – одвіт дав голова.
– Писар, одбери понятих чесних людей, возьми з иих присягу і веди до тела; я сейчас буду! Голова, йди за мной!
Увівши голову у хату, защепнувся і став його розпитувати, чи нема на кого якого сомнінія, хто що казав при сьому ділі.
Голова, як мав Дениса за чесного, то і не сказав, як він було проговорився, і не забризкав його. Так і зосталося.
Під’їхав і лікар; заприсягли і поняті. Справник побачив меж ними Дениса і каже:
– Зачим же в понятиї та такого молодого парня поставили? Тут надобно добросовісних стариков.
– Се, ваше благородіє,'– казав голова,– хоч і молод чоловік, а у нас з стариків нема такого розумного, розсудливого, понятливого і як то усе умно розбере!
Се ж голова казав справникові тихенько, сам усе поглядаючи на Дениса, а той і бачить. Як же справник, почувши се від голови, сказав голосно, і собі дивлячись на Дениса: «Хорошо, подавай його сюди!» – то, сеє почувши, Денис кріпко поблід, а справник і запримітив, і буцім і нічого.
Зібрались усі до місця, де лежало тіло; справник велів понятим свидітельствувати, чи нема боєвих знаків?..
– Та нема! – гукнув Денис, здалеку стоячи,–Де вони будуть? Тут разом різонуто ножем – та й амінь.
Справник замітив і се і мовчить!
Оглядаючи, знайшли, що поли у свиті на кінцях пови-різовані, і як біля того знайшли гривеничок, так і догадались, що у свиті були гроші, та вийнято. Як же роззули чоботи і онучі, то і знайшли зашитих аж п’ять золотих. Тут Денис овсі забувся та аж скрикнув: «Бач, і не признався!» Та, сказавши се, схаменувся, зиркнув, аж справник на нього пильно дивиться – так він і не знав, куди йому очі діти: заморгав, поблід та швидше меж народ... Справник ще змовчав.
Як ось настигли жінка і мати Трохимові; за ними учепився і хлопчик його по шостому году. Ще й не дійшли гаразд, а вже жінка і пізнала, і крикнула: «Трохиме,
Трохиме, мій Трохимочку!» – і припала до нього з матір’ю, а хлопчик, звісно дитина, плаче, та кругом його облазить, та дивиться.
Справник було повелів відвести їх, щоб не мішали діло робити, а далі і сказав: «Пускай они його оплачуть. Кров– не вода. Ми своє дєло успіємо справити». І став біля них з лікарем, а Денис, як то привик хвастати, що усе поперед усіх і усе б то до панів рівнятись, так і тепер став побіля справника.
І як же то дуже голосили і жалібно приговорювали над Трохимом! Мати каже: «На кого ти мене, мій синочку, лебедику, покинув, пішедши на заробітки? Хто мене, стару, немощну, догляне? Лучче б мені смерть заподіяно» – і усе таке. А жінка приговорювала: «Промов, мій Трохимочку, хоч одно словечко! Дай мені порадоньку: як мені без тебе з дітьми бути? Промов слово, скажи, хто розлучник наш? Покажи, чи не було якого свидітеля, як тебе замучували, як ти душу господу віддав?»
– А се, мамо, що? – крикнуло хлоп’я, граючись з. чим-то, що вийняло з батькової руки.
Справник, почувши се, сказав Допису, що край його, надувшись та набакир шапку маючи, стоя»: «Посмотри, што там такое, і покажи сюда».
Деиис пішов, вийняв, подивився, здригнув упссь, яом*няв у руці і кинув геть. Сам же то поблід*поблідяк стіна.
– Зачим ти бросив? – крикнув иа нього справник.– Што там такоє? Покажи сюда І
– Та се нічого, ваше благородіє, се так... бур’ян,– кгГже Денис, а самого мов лихорадка трусить.
– Какой бур’ян? Покажи сюда!
– Бур’ян, так, трава. Мабуть, як покійник пмирао, тлк за траву ухопився, так вона у нього у руці 1 зосталася.
– Та какая ж то трава? Покажи сюда! – так допиту* вався справник, бачачи, що Денис ні з-за того ні з-за сього усе більш, усе більш мішається.
– Та так, пе... пере... коти... поле,—ледве промоїж» Денис.
Тут хлоп’я ухопило перекотиполе, що як на те прикотилося туди їх багацько, та й показує Денисові і каже здуру: «Ось, дядьку, ще таке! їх багато коло тата. Вони, мабуть, бачили усе...»
– Брешеш! – крикнув Денис, відіпхнувши хлопця від себе і вже не тямлячи, що й казати. Так-то вже у нього бог і розум відняв, і язик попутав...
– Полно! – крикнув справник.—Говори тепер усю правду. Ти знав, що на мертвому побоїв нема; ти жалкував, що він не признався об золотих, тепер боїшся перекотиполя. Говори, чого ти боїшся його? Розказуй, как дело було?
Денис і сюди і туди, і відбріхуватись би то, так справник на усякому слові так його і піньма, і тільки що покаже йому перекотиполе, то Денис так і затруситься, і помертвіє. А далі,– нігде дітись,– упо всім поиіпшвея: за віщо і через віщо, як він зарізав Трохима; як той, сердешний, здався на перекотиполе; як, утікаючи відтіля, щоб обмити кров, усюди по полю чіплялося йому за ноги перекотиполе. І якби не воно тепер та ие хлоп’я з ним у вічі прилізло, то, може б, ще і одбрехався.
■ – Так вот какой он бездільник,– сказав справник, а далі напав на голову і каже: – Как ти смів, голова, назначити у поняті такого ледачого?
– Що ж, ваше благородіє! – приступив голова, а за ним і усі поняті, усе старики, сіді та чесні.– Він у нас чесна душа, нікому нічого. Коли б усі такі були, то б і добре було!
– Не було ж у вас у селі якої шкоди і на кого ви думаєте? – спитався справник.
– Що ж? – сказали люди.– Хоч часом і була шкода, так се не він. Як обіськовали, так він, було, де сам во-рівські вещи знаходив.
– Говори, признавайся, его твоє дєло? – крикнув справник на Дениса.
Той як затрусився і повинився уво всім, що як поча^ з курей красти, та бачачи, що грошики перепадають, ,т,ак він і дальш; як зазнався з москалями, що великі промисли робили і по усім усюдам крали, та з циганами, приро-жденними злодіями; як і де з ними і кого обікрав,– усе розказав; далі – як і старця немощного зарізав, надіючись у нього грішми поживиться; усе дочиста розказав, і як на других пеню зводив.
Люди, слухаючи його, так і вжахнулись, та аж об поли руками вдарили і кажуть: «Хто ж на нього надіявся, що воно таке ледащо? Ми думали, що його розумнішого, мо-торнішого і чеснішого і у селі нема, а воно ось яке виявилось! Самий перший злодій, мошенник і душогубець!»
– Хоч люди не знаючи і думають про кого, що він є добрий, а коли бездільнича і кінці хова, то бог його, хоч не скоро, а завсегда виявить,– сказав справник і велів Дениса препроводить у город.
Досталося ж Денисові Лискотуну за усі його діла! Катюзі по заслузі.' Полискотав його катюга добре, і спроваджено до кумпанії, до товариства, туди, де козам роги правлять.
Так-то суд божий не потерпів неправди, і хоч як кінці були заховані, так бог об’явив; і через яку безділицю? Через бур’ян, через перекотиполе.
Харьков
ПАРХІМОВЕ СНІДАННЯ
Не було і на усій слободі дурнішого, як Пархім Ше-ревертень. А й слобода не мала була! Опріч що по неділям зіходилися баби з слободи та з ближчих хуторів і приносили на продаж і масличко, і сметанку, і яєчок, і буханців, І солі товченої, і усякого такого товару; а то ще двічі на год були і ярмарки у тій слободі: одна об теплому Олексію, а друга об перших Парасках 1. І чого-то на т^ ярмарках не було? Аж з самого города приїжджав крамар з залізними гвіздочками: кому, :шлгп треба чоґіопі підбити. Та бував і купець з хорошим товаром; :і хиіііііми, та родзинками, і з синім камінцем. Л вже циганів, отти.ч коноводів, мошенників, що обдурюють парод, так і по розминешся! Обманув, украв, обміняв личко па реміпоні. та
іі дальш...
Так через такі ярмарки се вже не слобода звалася, її містечко. І скільки там не було народу, що там жили і иа ярмарки наїжджали, ие було дурнішого, як я кажу, Пар-хіійа Шеревертня.
Еге! Дурний собі, та таки оженився, знайшов собі жінку. Пожалуй, багатенький-то був, а через таку благодаті, дівчата не дуже дивляться, чи хороший, чи поглнпГі, чи розумний, чи придуркуватий: аби в кишені повно було. Ось і тут такечки. Тільки задумав женитися паш ІІлрхім, якраз і вискочила за нього дівка бойка; сама іі поспитала себе за нього, сама і весіллям орудувала, і як хотіла, так і вправилась.
Вона була попереду наньмичкою у городі, по купцям, так знала усякі порядки і світу повидала. А якось-то навернулася у свою слободу, бачить, що Пархім, зоставшись після батька сам собі господар, не зна нічого і не вміє кінців ні у чому звести, а худобини до гаспида! Вона і підлізла до нього з своїми теревенями... а завтра вже і рушники подавала, а у неділеньку і весілля відбули І
Люди дивовалися: «Чи ие иавіжена сяя Настуся (так її звали), що йде притьмом за дурня, за Пархіма Шеревертня?» А вона собі й байдуже. «Нехай,– каже,– що хочуть, говорять, а я своє робитиму!»
Та й прийнялася ж добре! Усе поприбирала до своїх рук. Мужикові коли дасть коли добре пообідати, то то йому і празник, а не те, так частісінько, окроме сухого хліба, через цілісінький день нічого ие побачить. Одежа па ньому абияка, сорочка розхристана, чоботи порвані, а частіш і зовсім босий, пика невмита, борода поголена... і таки зразу можна було бачити, що він є.
Сама ж – так ну! Виряджена, неначе міщанка. Свекрушині і плахти, і очіпки, і намиста одвічають поусяк-день! Ласо їсть, на м’якому спить, і така виходилася, що молодиця хоч куди! А зубата була! Вже не заїдайся з нею ніхто!
Тільки зачепи її, так разом як залящить, затріщить, загомонить, перекоренить і батька, і матір, і увесь рід, і таких прикладок поприклада, що й не додумаєшся, відкіля вона усього набралася? І вже її нізащо ие переговориш. Як вода, бува, греблю прорвавши, і біжить, і шумить, і реве, і клекоче, так і Настуся, як з ким зчепиться. Вже пак не дурно стільки прожила у городі!
Швидко стали знати її і проїжджающі. І купець, і панич, і крамар, і ремесний, і школяр, як тільки їдуть через слободу, то вже неодмінно і заїдуть до Настусі. І хоч би як ще зарані було, що можна було б верстов з десяток уїхати – ні, і не кажи: зостануться ночувати, хоч як. Та уміла ж усіх привабити до себе! Купцеві зараз чайничок настановить, а усе мала у себе; простому народу доброго борщу з салом постановить; паничеві молошної каші подасть. Старенькі пани не заїжджали до неї, зараз скаже: «Не приньмаю нікого». Та так участує усіх, що довго згадують Настусю.
А мужикові її, Пархіму, то не було добра, а як заїдуть постояльці, так йому зовсім халепа! Знай жінка посила його по усій слободі: біжи туди, достань того, принеси те. Набігається, лебедаха, утомиться, засапається, дума ніччю відпочити. Так куди ж! Жінка протурить його до постояльцевих коней: «І сіна підкладай, і дивись, щоб без-престанно їли, і щоб хто коней не вкрав, калавур і не виходь від них; а у хату і не думай забиратись, не смій і носа показати». То Пархім, було, і слуха жінки: ходить коло постояльцевих коней і тільки чує, як у хаті чарки бряжчать, миски цокотять і хазяйка з постояльцями щебече, та не у лайку і не у спор; в них усе йде до ладу. А Пархім ходить та голодний дрижаки їсть по холодній зорі, не маючи у віщо і одягтись... Терпів-таки багато, сердега, від такої жінки. Як діла нема дома, піде, було, блукати по селу. Вже й знали усі, що він терпить дома від жінки. Хто, було, закличе, нагодує його, хто й додому паляничку або грудку каші дасть... І Пархім, де, було, вздрить, що люди чого-небудь зійшлися, то і він тутечка. Слуха собі готового, а вже свого не питай. Наслухався, скільки йому треба, і пішов. І то з нього.
Сидячи раз з людьми біля волосного правленія, слухав дечого багато, і про те далі стали розказувати, як жінки своїх мужиків обдурюють. А що найпуще, як почне жінка вередувати, забажаючи або нового очіпка, або яловичини чи усякої ласощі, або часом грошей забажа. І стогне вона, і недужа, і не знать що говорить, і буцім що їй престав-ляється, і мужика гонить з очей, і лає його на усі застав* ки. І таку волю через вередовання озьме, що бідному мужикові і підступити до неї не можна. Ходить сердешний по сіням, руки ломить та вбивається за бідною жінкою! Тут вже й знахурка поспіла. І що то, чого не робить, чого не діє: і підкурює, і шепче, і пмива, І злизує – нічого не літ-шаі Мѵжик аж до ніг до знахурки приняло та просить:
– Тітусю, ослобони жінку під бідиі Цілий год мм* тір’ю зватиму; що хоч заплачу, тільки порятуй її!
– Але! Вже б я не рада їй помогти! – каже знохур-ка.—Так що ж, коли дано, та ще й уміючи. Сс, чоловіче, дала твоїй жінці удова, що, може, і ти її знаєш...
– Та як же? Знаю, знаю. Ще вона і дівкою були, так, було...
– Та так же, так. Се вона хоче знести твою жінку, щоб опісля самій за тебе вийти.
– А щоб вона не діждала! Я вже лучче озьму Хвойну, ось що за Терешком Бульбахом, коли овдовіє, п її по хочу.
– Та, бач, не знаю, чим і ослобонити твою жінкуі
– Та вже чим хоч, а тільки зведи її: я кошту по пожалію; бо як вмре, так самий похорон більш буде коштувати, чим лік.
– Так хіба ось що зробимо: купи лишень їй кав’яру солоного та булочку, нехай вона поїсть. А як після сього захочеться їй пити, так ти їй купи осьмуху пива; нехай п’є, скільки хоче. А далі вже, щоб не гірко було після пива, так купи їй медяничків, родзинків, чорносливу. Нехай наїдається добре, поки аж спотіє. Та тогді вже будемо прислухатися, чого вона з немощі забажа, та швидше їй і купиш, щоб лихо прогнати. Сердега-мужнк усього того накупить; наїсться жінка, нап’ється та й почне кричати:
– Ой, пробі! Очіпка хочу! Очіпка по вишневій землі з зеленими розводами!.. Пробі! такого хочу, як і на дячисі!..
– Та купуй, Охріме, купуй мерщій! Бач, чого лихоманка забажала? Поставляй їй усе, а то щоб до вечора не вмерла.
Побіг Охрім, купив, подає жінці... Тут лихоманка, як побачить очіпок, та так стрясне болящу, що насилу улежить: а далі й почне стогнати та охати і ледве каже:
– Коли б ще мені... тепер... та п’ять кіп.... то я б і устала!..
Тут жінка стогне та бажа, а тут знахурка нападається, щоб давав мерщій, щоб лихоманка, гроші побачивши, зовсім відійшла від неї. Нічого Охрімові робити! Виньма з кишені гроші, лічить п’ять кіп, та усе ж то новими п’ятаками, кладе біля жінки... Жінка, стогнучи, бере без ліку. Загарбала усі, і вже і устала, і пішла поратись, і сюди і туди... і ще до вечора разів тричі з мужиком полаялась.
Оттакі-то вередливі жінки у бідних, сердешних, простих людей! Добре панам жити, що в них жінки і не сміють, і не зуміють так вередувати.У них жінки перед мужиками як по струночці ХОДЯТЬ і против мужикової волі ні у чім нічичирк!
Про таке жіноче вередування слухав наш Пархім та й узяв собі на розум, та, йдучи додому, і каже сам собі: «Не яж буду, щоб яне зробив по-своєму! Вистачай, жінко, кат бив би твою матір! вистачай усе!..»
Як прийшов додому, зараз і почав стогнати на усю хату і пробирається, щоб то злізти на піч.
– А якого гаспида ти там стогнеш? – пита його Настуся, дивуючись, що її дурень та осміляється без спросу лізти на піч.
– Але! Гаспида!.. Коли ж я недуж!.. І у груди коле, і в бік штрика, і у спину шпига, і на поперек не піднімуся...
– Та що се тобі сталося?
– Але, що!.. Не знаєш?.. Вередую.
– Що?.. Що таке?..
– Вередую, кажу тобі. Хіба не знаєш вередування? Се ваша жіноча натура на мене напала.
– Ось я тобі дам! Ще й він вередувати! Устань, кажу тобі! Коли тебе напала жіноча натура, то я озьму мужичу натуру та тут тебе так відвередую, що ти й гадки не матимеш!
– Я таки й то гадки не маю, та лежу собі, та усе вередую собі.
– От щоб тебе з твоїми вигадками! І сміх і лихо здурнем! Скажи ж мені на милость, чого-таки ти вередуєш?
– Так. Вередую та й вередую. Ласощів хочу! Ой, хочу ласощів!.. І поти усе вередуватиму, аж поки купиш ласощів.
– А рожна не хоч? А трясці та болячки?
– Не хочу сього нічого. Мені дай ласощів, то я й перестану вередувати. А не даси, то я і вмру, справді вмру.
– Та пропадай, вража личино! Коли б вже й давно щез!
– Так не пропаду-бо, поки не довередуюсь до свого! Ой, вередую! Ой лишечко, ласощів хочу!..
– Та яких тобі ласощів? Зділай милость, не кричи: сусіди почують, ще більш сміятимуться, скажуть, що ти зовсім здурів.
– Та й кричатиму, і одурію, і вмру тобі, поки ласощів не купиш.
– Та яких же? Кажи мерщій! Запхну тобі пельку, щоб не кричав.
– І родзинків купи, і рогозу купи, ігорохвяничків... і
кав’яру... іпасльону... іусього ласого.., '*
– Бач, чого навередував! Себто я покинула усе та ніш ла по ярмарку усього йому куноватп! Адаускп не хочеш?
– Я і дзуски, і трясці твоєї не хочу; мені купи тих ласощів, що я, вередуючи, хочу.
– Захотілося гирі проти ночі кісничка. Отеє гак І побіжу, як ген купці з’їжджають на двір. Геть, кажу тобі, :і печі! Вбирайся з хати. Не знаєш, що при чужих людях тобі не можна тут бути!
– Знаю я, голубочко, усе! Ти думаєш, я нічого не знаю? Ні, я усе знаю. Тим-то і почав вередувати, що я дещо :иіаю. От бач, і не устану, і не піду з хати, хоч тут що приїжджі робитимуть. Не устану та й не устану. Бач, передую, покг даси ласощів. А там ще й грошей забажаю.
– Та на вже, цур тобі, й грошей, тільки втікай швидше з хати.– І дала йому три шаги, знаючи, що він ліків не зна.
– Мені треба сім кіп...– Одначе узяв гроші, перекиду-вав їх у руці, перекидував, далі устає і каже: «Ну, так і є!—Ухопив мерщій шапку та навтікача з хати; і пішов, сміючись та думаючи собі: «Оттак ти жінку провчи! Тями-тиметь мене довго!»
Пішов же наш Пархім по ярмарку і не журиться ні об чім. Гроші є, тепер дума, чого 'б тільки накупити. От і дума: «Свити в мене катма! Не знаю, чи синього сукна узяти, чи хоч і сірого, та тільки доброго, мильного? та вибиратиму довженну та широку... Або ось і чоботи в мене роти пороззявляли, їсти просять: так, може, чоботи лучче? І правда, шкапові куплю, з довгими халявами, з підковами, а дьоготь так щоб і тік!.. Цур дурня тобі, пане Пархіме (се уже сам собі каже), та масла грудка на прикуску. Чи не дурний же ти справді? На якого гаспида ти будеш тратитись? Одежу і чоботи нехай тобі жінка постачить, а ти сі гроші, що вивередував єси, проласуй на чім хочеш, чого душа забажа! Отся річ до діла. Так і зроблю. Накуплю усього, що побачу, та й наїмся, щоб аж з душі перло!.. Чого б же то накупити?.. Е, ген сластьони: подавай їх сюди!..» От і підійшов до сластьонниці... Що за гарно дивляться на голодного Пархіма!.. І так і шкварчать у олійці...
– Подавай сластьона! – гукнув Пархім на жінку, що їх тут прягла.
– А на скільки тобі треба? – питається вона.
– Подавай усі,– аж кричить вже Пархім, узявшись у боки.
, , – Та тут, дядюшка, як увесь товар озьмеш, так його буде на шість золотих.
– Увесь, увесь беру, на гроші,– та й тиче їй один шаг.
– Та що се ти мені даєш? Се на сміх, чи що? Ти давай більш, давай усі, сорок алтин.
– Як же я дам усі? Отеє я наїмся, так і пити захочеться. Так отеє другий на збитень, а се ще піду до москаля та родзинків накуплю...
– Так ти, бачу, такий? Геть же від лавки, не мішай людям в мене товар розбирати. Сих грошей трохи: або давай усі, або геть собі!..
Пішов, сердега, дальш, чуприну чухаючи, і каже собі: «Урагова баба скупа! Та дарма! Я й стовпців наїмся».
Підійшов до москаля з стовпцями. Так що ж бо? Дає москаль за його гроші тільки три стовпця...
– Цур і йому! Який дорогий! Не вмру без них, знайду ще чого смачнішого...
І пішов по базару витришків їсти. І що то: що вздрить, те й купив би. Та не дума одно-двоє купити, ні, давай усе! А грошей катма! Тільки три шаги і є!
Ходив наш Пархім, ходив по базару, вибирав, прицінявся: усе дорого, не по його грошах... Вже він і гречаники, і горохвяники, і млинці, і буханці, і пиріжки торгував, кидався і на мочені кислиці, і на калені горіхи, і на медяники... Так урагові люди потрошку дають за його гроші. Що йому з одного або з трьох: йому давай усе, багато накладай йому, так-так! Ходив він, ходив, аж остило. Бачить, жінка продає якісь корінці, і усяк, хто йде, то й купує тих корінців, і вже кучка невелика зостається.
– Отже, щоб не впустити товару! – сказав Пархім, і підбіг до жінки, і пита: «А скільки тобі, молодице, за твій товар?»
– А покажи лишень, скільки в тебе грошей? – спиталася молодиця.
Пархім вийняв свою суму на долоню і брязка перед молодицею.
– Добре, дядюшка, беріть увесь товар. Кете гроші сюди.
– Увесь? – пита Пархім і сам собі не вірить.
– Та увесь, увесь. Треба було вам денежку здачі дати, та пороздавала. Нехай за вас подам на бідність.
Зібралась молодиця і покрилась дальше, щоб купець не роздумав та не прикинув би їй товару.