Текст книги "Щоденник моєї секретарки"
Автор книги: Брати Капранови
Жанр:
Современная проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 19 (всего у книги 22 страниц)
– Цікаву історію ви мені розповіли. Цікаву.
Як іще можна було назвати те, що відбулося? Не казати ж вголос усе, що я думаю про цих скажених сук. Жорик – людина патріархальна, родинні цінності для нього понад усе.
– Ну, яка вже була, Сергійку, таку й розповів. Від себе нічого не додав, все лишив, як чув.
– Так тут і додавати нічого не треба, – я сумно посміхнувся. – А от якби ви додали, що все вигадки, я був би дуже вдячний.
Жорик тільки мовчки по-старечому розвів руками.
– Ну добре, Георгію Ісаковичу. Побіжу я. Ви іще, будь ласка, по моїй людині попитайте. А раптом це все-таки хтось із наших? А може, й на донецьких якісь ходи відшукаються.
– Попитаю, звичайно попитаю.
– Дякую.
Опинившись у коридорі, я дістав мобільний і набрав дружину, але потім передумав і, не чекаючи гудків, натиснув на відбій. Ну що насправді я можу їй сказати по телефону та ще й з чужого офісу? Розбірка почекає до дому.
Володаря Колес поки не було і щоб не світитися перед імовірним хвостом, я влаштувався почекати біля заднього виходу з офісу. Ситуація зайшла у глухий кут. Якщо все те, що сказав Жорик, – правда, якщо вони й справді мають у Донецьку приватних ментів і приватні тюрми, якщо вони забрали Катьку туди, у мене не лишалося жодної можливості діяти. І єдиний шлях порятунку перерізала моя дорогоцінна дружина своїм невиліковним ідіотизмом.
За що затримали Катьку? Ким був цей солідний, з яким вона сиділа в ресторані? Навіть розпитати ні в кого. Може, це через взаємозаліки? Але якщо звернутися з цього приводу до Гриба, то замість допомоги отримаю сеанс паніки, купу пліток, а справа піде в рознос. Нам зараз категорично не можна виглядати слабкими – і без того все тріщить по швах, тільки дай слабину, одразу порвуть на шмаття.
Я все-таки набрав Гриба по телефону, але виключно з метою продемонструвати йому твердість, неосяжний оптимізм і попередити, що завтра до нього заїде Сапула. Остання інформація мала на меті перевірити, чи в курсі він останніх подій. З відповіді складалося враження, що не в курсі.
Наступний дзвоник адресувався гуманоїдам. Я пригрозив, що Катерина завтра призначить їм зустріч, і щоб вони не думали косити й ухилятися від неї. Вовчик тут-таки почав зіскакувати – мовляв, давай після другого туру, зараз складна ситуація. Судячи зі всього, і вони про зникнення не відали, відповідно й відношення до нього не мали.
Знову глухо. Чорт, хоч би знати, хто це зробив, я б із нього душу витряс!
Ну, не вмію я впадати у відчай! Навіть у найскладніших ситуаціях уява завжди підказує вихід, бодай примарний, тому замість порожніх переживань я всі сили кидаю на його реалізацію.
Залишалася надія, що Жорику переповіли конфлікт на каналі у сильно згущених барвах. Але про це я міг довідатися тільки з перших вуст – від безпосередньої учасниці події… Хоча чому тільки з перших? Чоловіки часто вміють пліткувати не менше за жінок.
Дочекавшись на Володаря Колес і отримавши усний звіт у вигляді лаконічного: «Порядок, шеф!», я вмостився на задньому сидінні.
– Додому!
Машина рушила зі стоянки.
– А що там трапилося у Ірки з Ларисою? – запитав я зненацька, відхилившись так, щоби бачити обличчя мого водія у дзеркалі заднього огляду.
– Та трапилося, – Володар Колес закусив губу, стримуючи посмішку.
– А чому ж ти мені не сказав?
Посмішка зникла і обличчя шофера пересмикнулося.
– Так я думав… Я думав, ви знаєте…
– Тобі яка різниця, знаю чи ні? – якщо водії і секретарі починають тримати таємниці від шефа, це до добра не доведе. – Що там сталося насправді?
Володар Колес озирнувся на мене через плече, неначе перевіряв, чи немає когось стороннього в машині.
– Ну вона цей… Вона…
– Хто, вона?
– Ну, Лариска ж. Вона зайшла на канал до Ірини Павлівни приймальні…
Я здивовано підвів брови:
– На канал? Чого її туди понесло?
Шофер знизав плечима.
Справді дивно. Лариса не мала на телебаченні жодних справ, а останнім часом і жодних подруг. Треба віддати Паші належне: канал вже рік працював, як годинник, виконуючи вказівки з Банкової. І досягти цього вдалося, тільки витиснувши з посад усіх до одної подруг його власної дружини.
– Ну, далі давай.
– От… А секретарка там – мого кума малая.
– Це ти від неї про все довідався?
– Від неї, – губи Володаря Колес розпливлись у задоволеній посмішці, яку він тут-таки похапцем сховав. – Вона каже, що не звернула уваги. Ну, зайшов хтось, і зайшов.
Хороша секретарка… А втім, це упізнаваний почерк моєї дружини – оточувати себе холуями, абсолютно не звертаючи уваги на професійні якості.
– А Ірина Павлівна у цей час саме розмовляла телефоном.
– У приймальні?
– Нє-е. В кабінеті. Просто двері були відкриті. Ну, ви ж знаєте, як вона розмовляє по телефону.
Це правда. Коли моя Ірка говорить по телефону, в кімнаті не вміщується жоден інший звук.
– А ця хитра Лариска принишкла так біля дверей і слухає.
– Це тобі секретарка розповідала?
– Так. Мого кума малая.
Уявіть собі, секретарка в приймальні спокійно реагує на те, що підслуховують її начальницю!
– І що вона?
– Ну а тут ваша дружина починає говорити… – Володя прокашлявся. – Ну вобшем, що Паша – імпотент і тільки тому досі не вигнав цю сучку, Лариску.
– Зачекай. А вона не вигадує?
– Малая? – кинув погляд у дзеркало Володар Колес. – Так їй нема смисла. Що тут вигадувати, коли Лариса влетіла в кабінет, схопила Ірину Павлівну за волосся і витягла у приймальню.
– Прямо за волосся витягла?
Володя з ентузіазмом кивнув.
Усе це виглядало апокаліптично.
– Ну, а секретарка що?
– Вона, каже, побігла кликати на допомогу.
Прекрасна ідея. Якщо вже б’ються дружини начальників, варто зібрати якнайбільше публіки.
– Понабігли люди. Там же самі жінки на поверсі. Всі стоять і не наважуються розбороняти.
– Їм просто було цікаво подивитися, – не витримав я.
Володар Колес коротко хихотнув.
– Нє-е. Вона казала, що Ірина Павлівна добре билася. Вона спочатку розгубилася трошки, Лариска її кинула на землю і за волосся била об підлогу. А потім ваша дружина вкусила її за руку, вирвалась і роздерла тій сукню і ліфчик.
– Сподіваюся, це ніхто не знімав?
Шофер знову усміхнувся.
– Так камери ж на тиждень розписані.
Уявляю собі цю сцену. Дві голі сорокарічні кобили на очах підлеглих тягають одна одну за патли.
– Ну, а далі?
– Далі Лариса вирвала у вашої дружини сережку, і пішла кров. А Ірина Павлівна роздерла нігтями їй обличчя і груди…
– Силікон не вивалився?
– Що?
– Силікон, питаю, з грудей не потік?
Водій озирнувся через плече і знову хихотнув:
– Силікон? Ну ви й жартуєте.
Жартую… А що мені іще залишається?
– Далі давай.
– Ну, а далі прийшла знизу охорона і розтягнула їх в різні кутки.
– Це все?
– Ну так. Вони ще плювалися одна в одну, а Лариса заїхала охоронцеві по морді, коли він її за голі груди схопив.
Клас. Цікаво, що має робити охоронець, коли охороняємий об’єкт б’є його по морді?
– Тобто, виходить – нічия?
Володар Колес на секунду замислився.
– Виходить, що наші перемогли.
– Як ти рахував?
– Ну… – шофер замислився. – Я так думаю: поранене вухо і головою об підлогу проти сукні, ліфчика й подряпаного фасаду. Фасад для жінки – найбільша шкода.
– Логічно.
А як іще я міг зберегти обличчя перед Володею, якщо не за рахунок цинізму?
– Але давай подивимося з іншого боку. Ларису на компенсацію симпатичний охоронець за груди помацав. Хіба не зараховується?
– Ги-и, – сказав мій водій. – Зараховується. Тоді все-таки виходить нічия.
– Так і домовимося.
Якби ж то тільки були не моя і Пашина дружини…
Навіть так: якби це навіть були наші дружини, але в інший час і за інших обставин…
Хоча насправді згадка про Пашину імпотенцію виводила конфлікт на зовсім інший рівень. Паша – все-таки господар каналу, а Ірка – лише працівниця, хоч і телезірка. І не годиться працівниці просторікувати про імпотенцію боса.
Тим часом машина зупинилася прямісінько біля мого під’їзду.
Володар Колес вистрибнув з-за керма, відкрив задні дверцята і витягнув валізу.
– Сам донесу, – зупинив я його службовий ентузіазм. А може, це він просто хотів на власні очі побачити побиту Ірку?
– Тоді я вже не потрібен?
Я замислився. Навряд чи сьогодні можна буде ще щось зробити.
– Не потрібен. Відпочивай.
– Завтра, як завжди?
– Так.
Я підхопив валізу й рушив сходами нагору. Бажання іронізувати на тему останніх подій одразу зникло. Я уявив собі, в якому світлі Лариска подала усе це Паші. Цікаво, чи мене тепер взагалі пустять до приймальні?
Проте справа не в мені, а в Сапулі. Тому навіть якщо доведеться всією родиною просити у Лариски пробачення, ми зробимо це. Я готовий навіть власноруч зашити порвану сукню.
Цікаво, чи вистачило б у мене самого гумору, щоб поводитися шляхетно на Пашиному місці?
Я навмисне гучно гацнув вхідними дверима, а потім дверцятами шафи у передпокої. Проте на звук не з’явився ніхто. Ну, Богдан, напевне, ще гуляє, тим більше, коли там ідеться про дівчину.
Але Ірка? Може, її теж нема вдома?
Знявши пальто і перевзувшись, я підійшов до дверей спальні і різко їх прочинив. На ліжку, освітлена слабеньким вогником нічника, лежала моя дружина. Я одразу оцінив мізансцену. У театрі це називалося б «смерть головної героїні».
Ірка не поворухнулася, навіть коли я зайшов до кімнати. Промінь світла з-поза нещільно зсунутих штор давав можливість докладно роздивитися рушник на лобі й вигідно підкреслював скам’янілі риси обличчя. Моя дружина постійно мерзне, тому зараз вона вкрилася двома ковдрами – обидвома пуховими, щоб ви не сумнівалися.
Певно, за сценарієм я мав опуститися на коліна і притиснутися губами до безвольної та холодної долоні. Але саме через те, що добре розумів мізансцену, я намацав на стіні електричний вимикач і натиснув обидві клавіші, заливши яскравим світлом нашу подружню спальню.
– Скажи мені, будь ласка. Яке тобі діло до Пашиної потенції?
– Що? – слабким голосом спитала Ірка.
Я підійшов до ліжка і, руйнуючи усі заготовки, одним рухом відкинув обидві пухові ковдри. Дружина лежала вдягнута у зворушливо просту, наче з дитячих спогадів про піонерський табір нічну сорочку. Гармонійно, проте раніше я не помічав у неї захоплення подібними речами.
– А… Це ти? – сказала вона слабким голосом.
– Я. А хто ж іще?
– Приїхав?
Чи то вона й справді не розчула мого питання?
– Приїхав. І вже встиг почути багато цікавого.
– Мені холодно, – сказала дружина.
Чорт забирай! Це єдине, що вона може мені сказати?
– А я думала, це Богданчик прийшов, – продовжила вона без будь-якого переходу.
– Богдан гуляє, я його бачив біля стадіону.
– Він зараз рідко буває вдома. І ти теж. От бачиш, я лежу одна.
– Бачу.
Моя дружина знову капризно скривила губки:
– Мені холодно.
– Нічого, – відповів я твердо. – Не помреш.
– Богданчик зовсім нас кинув. Якісь нові друзі. Вдома не ночує. А я лежу одна. Нема кому навіть води подати. Лікарі сказали, що не виключають струс мозку.
– У боксерів так часто буває після змагань…
Вона знову зробила вигляд, що не чує.
– Вони сказали, що мені треба лежати цілий тиждень. А як я можу лежати?
Мені остогидла ця вистава, і я вирішив її перервати.
– Слухай, мені все розповіли про вашу бійку.
Дружина мовчки закотила очі і прикрила повіки.
– Я все розумію. Жіночий рестлінг, боротьба у бруді, стриптиз та інші розваги. Але мене цікавить одне. Навіщо ти на весь офіс патякаєш про Пашину імпотенцію?
Ірка закотила очі ще вище. Я втратив терпець і для профілактики міцно взяв її за комір сорочки.
– Чуєш? Я з тобою розмовляю, – тендітна тканина затріщала під моїми пальцями. – Яка тобі, курва мать, справа до Пашиної потенції? Га?
– Мені боляче, – сказала дружина.
Я послабив захват, але присунув обличчя ближче.
– Нехай тебе так цікавить питання чоловічої потенції, але чому про це обов’язково говорити на роботі та ще й на всю приймальню?
– Вона на мене напала, – схлипнула дружина.
– А ти? А ти б не напала, якби про твого чоловіка таке говорили?
До речі, гарне питання. Не знаю, як повелася б моя благовірна у подібній ситуації.
– Не кричи. У мене може бути струс мозку.
– І буде, – запевнив я твердо. – Гарантую: що у тебе зараз буде струс мозку, якщо ти не поясниш мені, нащо тобі здалася Пашина потенція.
За два десятки років спільного життя я жодного разу не вдарив дружину. Навіть жартома. Але тепер не був певний, що продовжу цю добру традицію.
Вона мовчала.
– Я тебе, твою мать, питаю…
– Мені боляче.
Довелося розпрямитись і кілька разів глибоко вдихнути для заспокоєння.
– Ти розумієш, що наробила? Якщо не розумієш, я можу пояснити.
Ірка нарешті поворушилася. Після довгого вовтузіння вона сіла на ліжку і спустила ноги на підлогу. Що ж, це вже значно краще, ніж помирання й закочування очей.
– По-перше, ти підставила мене. По-друге, ти підставила Пашу. Як нам тепер дивитися один одному в очі? Вдавати, що нічого не сталося?
Дружина досі тримала мовчанку. Невже щось зрозуміла?
– По-третє, уяви, що тепер говорять по всьому місту. Як обсмоктують подробиці. Напружся і уяви.
– А я? – прорізався раптом голос у моєї дружини.
– Що ти?
– А я? Чому ти не береш до уваги мене? Між іншим, я твоя дружина. Якщо ти це ще пам’ятаєш.
– Ну то й що?
– То й що? – Ірка зіщулилася. – А те, що твою дружину побили. Те, що у неї струс мозку? Хіба чоловік не повинен захищати свою дружину?
Ні, ви бачили такий цирк?
– Захищати? Слава Богу, що мене там не було, бо тоді б…
Ірка не дала мені закінчити.
– Справжній чоловік! Його дружину по-звірячому побили, а він замість того, щоб помститися, приходить і вичитує.
– Помститися?
– А що? – стрепенулася дружина. – Слабо?
– У тебе й справді струс мозку, – я показово постукав пальцем по лобі. – Кому мститися? Ларисі?
Ірка пхекнула і відвернулася.
– Ні, ти скажи. Я що, по-твоєму, повинен іти бити морду Ларисі? Жінці? Так роблять справжні чоловіки?
Дружина не пожалувала мене відповіддю.
– А може, мені викликати на дуель Пашу? Кинути йому рукавицю через те, що моя дружина на весь офіс назвала його імпотентом?
– Так!
– Що так? – не второпав я.
Тут Ірка підскочила з ліжка.
– Ти повинен піти до Паші і сказати йому, що не дозволиш так поводитися з твоєю дружиною! Вони ламають мені кар’єру! Зняли з ефіру наступну програму! – в голосі дружини забриніли сльози.
– А що ти хотіла? Щоб тобі премію виписали?
– Я хотіла, щоб мій чоловік мене захищав.
– А не підставляти саму себе, та ще й свого чоловіка, та ще й весь бізнес заразом ти не хотіла?
Ірка у відповідь стисла губи й відвернулася.
– Цікава у тебе філософія! Значить, ти можеш робити все, що захочеш: на весь офіс теревенити про імпотенцію власника каналу, роздерти обличчя його дружині, порвати їй сукню, а я повинен тебе захищати… Захищати від наслідків твоєї ж власної поведінки… Від усього того, що ти сама на себе накликала.
– Повинен, – дружина знову вперто стиснула губи.
– А може ти поясниш, заради чого?
Кілька секунд Ірка мовчала, потім сказала тихо:
– Бо я – твоя дружина.
– На жаль, – похитав головою я.
– Ах, на жаль? – Ірка раптом смикнулася і зробила крок убік. – На жаль?
Я взяв жінку за плече, але вона люто збила мою руку.
– Ти навіть не уявляєш, що насправді наробила…
– Я уявляю. І уявляю, що ти, мій чоловік, відмовляєшся мене захищати. А такий чоловік мені не потрібен, – голос її несподівано став майже спокійним. Ірка сіла назад на ліжко.
Тут уже паузу взяв я, просто щоб перетравити зміст останньої заяви.
– Тобто ти хочеш зі мною розлучитися?
– Ні, – вона твердо подивилася мені в очі. – Я просто кажу тобі: Іди геть!
Я не повірив власним вухам.
– Геть?
– Так. Мені не потрібен чоловік, який не хоче виконувати свій чоловічий обов’язок і захищати свою дружину.
Цікавий поворот. Я, звісно, міг припинити цю істерику в два ходи, але сьогоднішні події були перебором навіть для моєї загартованої душі. І натомість я з викликом спитав:
– Гадаєш, мені нема куди піти?
– Мені байдуже. Я хочу, щоб ти негайно пішов з мого дому. Чуєш? Негайно!
– Твого дому? – здається, мені почулося.
Ірка холодно посміхнулася:
– З мого! Це мій дім. Ти сам підписав договір. І, до речі, не тільки про дім…
– Зачекай, – я не міг прийти до тями.
– Чого чекати? Ти хотів бути бідним депутатом? Перше вже збулося. Ти – бідний. Іди тепер до Паші і спробуй не упустити депутатство. У тебе є шанс.
Вражений таким поворотом, я замовк, а дружина скористалася паузою, вже зриваючись на крик:
– Іди! Іди вибачись перед нею! Скажи, що кинув мене заради неї! Скажи! Вона пробачить! Га?
Ірчині губи істерично трусилися. Вона вже нічого не чула і не розуміла.
Насправді у мене був невеликий вибір – задушити її прямо тут або піти.
І повагавшись, я все-таки вибрав останнє.
Десять останніх років я не допускав в Україні нестабільності. Не допущу й зараз.
Звернення президента України Л. Кучми до українського народу
Політологи України, Росії, Грузії й Сербії схильні вважати, що в Україні готується «силовий варіант» президентських виборів, однак можливість його реалізації зведена до мінімуму через відсутність умов і необхідності «революції».
Інтерфакс-Україна
У антиющенківських роликах, які крутили УТ-1 та «Інтер», застосовано технологію 25-го кадру. Це є намагання донести до глядача приховану інформацію, зміст якої можуть оцінити лише фахівці.
5 канал
Дружина київського губернатора спростовує інформацію про побиття її чоловіка прем'єр-міністром Віктором Януковичем.
Українська правда
Я відчинив двері офісу власним ключем – мабуть, вперше за кілька років. І вперше мені назустріч не зблиснув погляд з-поза стійки секретаря. Хоч, можливо, я й перебільшую – сюди доводилося приїздити і вночі, і рано вранці, і у вихідні, коли дівчата відпочивають. Проте сьогодні порожнеча здалася мені особливо красномовною. На столах не лежало жодного папірця, а двері до Сапулиного кабінету були по-сирітськи привідкриті. Я підійшов до них і зазирнув до середини. Звісно, я й не чекав нікого побачити, але порожнє крісло та чистий стіл моєї заступниці справили гнітюче враження.
Катю-Катю, як же тебе витягти?
Я натиснув кнопку кавоварки і довго спостерігав, як розумна машина сама себе запускає – гуде, блимає індикатором, з натугою промиває нутрощі. Мабуть, це єдине, що я зараз міг зробити – мовчки дивитися на темний струмінь кави, що ллється до чашки.
Однак саме цей процес раптово наштовхнув мене на ідею. Зачекайте. Але ж я маю добрі зв’язки з опозицією. Хоч би через того самого Мирослава. Що, коли звернутися до нього? Незаконне затримання прибічниці Ющенка – а Катька цілком може зійти за помаранчеву, принаймні тому, що розмовляє українською. Який-небудь пікет біля Генеральної прокуратури, статті на сайтах. Може, спрацює? Зараз ситуація складна, навряд чи майбутньому президенту потрібен зайвий негатив. Звісно, це може здатися наївним – негативу зараз вистачає, але погодьтеся: одна справа витягати з тюрми опозиціонерку, а зовсім інша – пробувати захищати комерсантку, яку взяли на фінансових порушеннях, чи що там їй шиють?
Кава так і залишилась стояти на підставці розумної машини, а я вже набирав телефон Мирослава. Їм же врешті-решт потрібні гроші на вибори? Так хай зароблять – я не жадібний, коли йдеться про своїх.
«Ваш абонент знаходиться поза зоною досяжності», – повідомив жіночий голос. Я набрав другу мобілку – Мирослав заощаджує на зв’язку, тому носить кілька телефонів. Почувся гудок – слава Богу, значить зараз візьме. Але гудки ішли один за одним довгою чергою.
– Візьми трубку! Ну ж! Візьми! – благав я.
Врешті телефон заморився чекати й зупинив виклик. Спробував ще раз – той самий ефект, десяток гудків та відбій.
– Падло!
Я став поспіхом переглядати записника – чи немає там ще якогось номера – і раптом надибав телефон Олеся. Це – те, що треба. Він завжди крутився з усякими опозиційними поетами-письменниками і, напевно, зможе знайти усі паролі, явки і ставки.
Проте Олесь теж не поспішав брати слухавку. Що вони там, змовилися?
– Слухаю, – нарешті пролунав знайомий голос.
– Слава Богу! Пішов у підпілля?
Він трохи здивувався:
– Чому у підпілля?
– Через вибори, я гадаю. Конспіруєтеся?
– Ні. Я не працюю, ти ж знаєш.
– Знаю, – погодився я, згадавши історію з кав’яром, після якої хлопець змушений був звільнитися. – А Мирослав живий чи прибили десь?
– Наче був живий. А що?
– Та от не можу його знайти, а справа термінова. Може, підкажеш, де він може ховатися?
– В принципі, де завгодно.
– Може, в якомусь штабі?
Олесь недобре гмикнув.
– Може, і в штабі. Ти в «Зоряний» дзвонив?
Я спочатку навіть не зрозумів, про що він.
– Який «Зоряний»? Там же сидять януковичі.
Він посміхнувся:
– Точно. А ти що, не знав?
– Що не знав?
– Що Мирослав працює на Яника.
– Та брешеш!
– Чого це я брешу? Він їм рекламні ролики знімав, в тому числі той, про осідлану Україну.
– Що-о-о?
– А ти не знав? – Олесь явно тішився моїм здивуванням. – Мирослав – режисер. У нього робота така – знімати кліпи, ставити концерти. Вони замовили – він зняв.
– Він зняв оце паскудство?
– Він. Сто процентів він. Жаль, у рекламі немає титрів, а то ти б сам переконався.
– Не може бути!
– Може. Він професіонал, а вони бабки платять.
– Але ж Мирослав…
Почуте не хотіло вміщатися у моїй голові.
– Що Мирослав?
– Ну цей, він завжди говорив… тобто був за помаранчевих… він же…
– Не знаю, може, він і зараз за помаранчевих. Але працює на біло-блакитних, це абсолютно точно.
– Нічого собі!
– А отож, – у Олесевому голосі звучала сатисфакція. Коли сам замазався в лайно, легше примиритися зі світом, якщо той теж у лайні.
– А чому ж він раніше не казав?
– Що казав? Що знімає паскудні ролики?
– Ну хоч би й це. Ми ж наче товаришували. Пили разом.
Олесь у відповідь засміявся. Я й справді ляпнув дурницю – але хіба міг її не ляпнути?
– Він же завжди агітував: «Ми переможемо, наші люди». Лаяв Януковича.
– Мало що лаяв? Хіба тільки він каже одне, а робить інше?
І все-таки я не міг цьому повірити. Олесь, звісно, зараз ображений на весь світ – і це не дивно після публічного приниження з кав’яром та Пашиною повією. Хлопець молодий, без досвіду, та ще й поет, а у творчих людей душа нарозхрист. І легше повірити у те, що всі кругом падлюки, ніж зрозуміти свої помилки. Мирослав не міг працювати на Яника з мільйона причин. Проте мільйон перша причина все-таки не виключала такої можливості. Режисерам зараз важко знайти роботу поза телебаченням, а значить і поза політикою.
– Знаєш, де його точно можна знайти? – Олесь на тому кінці буквально прочитав мою думку. – На каналі. Він там постійно товчеться. Готує інавгурацію.
– Зрозумів. Дякую, – остання фраза свідчила про те, що хлопець повністю заглиблений у пошуки психологічного реваншу. Я помовчав трохи, збираючись у відповідь порадити не зациклюватися на негативі і змінити погляд на світ. Але раптом зрозумів, що у теперішній ситуації просто не знайду потрібних аргументів. Швидше навпаки – погляд на світ варто змінити саме мені, от для цього якраз аргументів вистачить.
– Па, – попрощався Олесь.
– Па-па.
Кава у чашці вже охолола, але я випив її автоматично, немов мікстуру. Пошукати через канал – думка не порожня. Тільки як це зробити? Після шоу, яке влаштували Ірка з Пашиною дружиною, для мене дорога туди закрита. Може, звернутися до когось з дирекції – все-таки особисто зі мною конфлікту не було? Але я занадто добре знав телесвіт, щоб зрозуміти – після тієї події ані Ірки, ані мене для керівництва каналу просто не існує, так само, як і для продюсерів, режисерів, ведучих та іншої творчої братії. Кожен з них тримається за своє місце в ефірі і не збирається міняти його на вигадані цінності, такі, як людські стосунки чи дружба. Хіба що охорона…
А до речі, охорона! Це непогана думка. У мене з цими хлопцями завжди був контакт – мабуть, через те, що ніколи не удавав велике цабе і завжди вітався. А ще тісніший контакт з ними у Володаря Колес. Водійсько-охоронне братерство по-справжньому незламне, незалежно від того, кого возиш сьогодні і кого охоронятимеш завтра. Сам бачив, як охоронці Кучми жартують з водіями Ющенка. Так, це й справді гарна ідея!
Зачинивши порожній офіс, я всівся в теплу машину і попрохав Володю, якому через мої особисті проблеми так і не вдалося відпочити:
– З’їздимо на телеканал?
– Як скажете, Сергію Миколайовичу.
Київські вулиці принишкли перед вирішальною неділею. Останній день «без агітації», по радіо музика, але бігборди все ще лякають неуникненним громадянським конфліктом у випадку перемоги не тих, кого треба. Перехожі супроводжують поглядами нечисленні помаранчеві стрічки на антенах машин, немовби шукаючи останнього аргументу. У повітрі фізично відчувається тривога – а може, це тільки здається на тлі моїх особистих негараздів. Може, я так само, як і Олесь, поширюю власні проблеми на весь світ. А насправді життя прекрасне, Янукович стане чудовим президентом, а я відповідно – чудовим народним депутатом, і ми з ним будемо керувати країною. Люксусово, як каже Мирослав, керувати.
Вузенька вулиця з трамвайними коліями, на якій височів білий офіс телекомпанії, була заставлена машинами по саме нікуди. Ще б пак – у медійників зараз жнива, гроші течуть рікою, тільки встигай загрібати.
Я попрохав Володю притулитися десь зовсім непомітно – адже мою машину тут добре знали. Почекаю в салоні, поки він наводитиме довідки у колег. Не хочу тиснути пітні руки й бачити, як відводять очі колишні знайомі. Та й самому не варто опинятися перед вибором: привітатися чи ні? Адже ніхто не знає завтрашніх розкладів, все-таки жінки залишаються жінками, а чоловіки – це трохи інше. Чоловіки можуть і помиритися. В теорії.
Міркуючи так, я машинально роззирався у пошуках вільного місця між машинами і раптом побачив знайому картату куртку та хвіст темного волосся над нею.
Щастить же інколи! Мирослав стояв біля сходів та жваво спілкувався з кимось, чийого обличчя видно не було.
– Пригальмуй! – попрохав я Володаря Колес і вискочив просто на дорогу. Поки будемо їздити у пошуках парковки, Мирослав, не дай Боже, втече, як його потім діставати?
Подякувавши кивком «опельку», що пригальмував, пропускаючи, я вискочив на тротуар і став повільно підходити до співрозмовників. Нічого, хай завершать свої справи, а тоді вже я.
Осіннє повітря було сповнене звуками міста, але вся увага моя зосередилася на Мирославі, мабуть, саме тому я почув голос його співрозмовника, знайомий голос із характерною гаркавістю.
– Ти должен понять, что нам нужен європєйскій лідєр. Чтоб па картінкє чотко било понятно – ето всєрьйоз. Понял?
– Ну так ясний пєрєц! – Мирослав, здається, іронізував за звичкою творчих людей.
– Нєт, нє ясний! І нє пєрєц! Отеті свої смєхуйочкі заканчівай. Інавгурация – сєрьйозноє дєло, ето ти панімаєш?
– Понімаю.
– А раз панімаєш, значить, прівикай… Да, і нащот музики. Хор, вєночкі, вишиванки – шоб всьо ето било. Януковіч – украінскій прєзідент! Спєцифіка. Ето тоже должно бить понятно.
– Может, капелу бандуристів?
– Нє, нє годітца. Украіна – європєйская страна. Нікакіх, блядь, бандур! Поспівали, вишиванки снялі, і впєрьод! І да, чтоб вишиванкі билі сінєнькіє, понял?
– Ага. Но ето будєт стоіть дєнєг, так бистро вєсь хор пєрєодєть.
– Дєньгі – хуйня. Ти здєлай.
– Здєлаю!
Я підійшов вже досить близько, так що співрозмовник Мирослава, зробивши півкроку вбік, потрапив у поле зору. Я впізнав його – політтехнолог зі штабу, з московської групи. От звідки голос знайомий.
– О, прівєт! – сказав він, побачивши мене.
– Здоровенькі були! – відповів я, простягаючи руку.
Мирослав обернувся, заскочений зненацька. На обличчі промайнула тривога.
– Привіт! – дещо штучно посміхнувся він.
– Ну, ти всьо понял? – поцікавився політтехнолог.
– Понял.
– Тада давай! – він пішов сходами до прохідної.
Я мовчки проводжав поглядом фігуру, що піднімалася сходами. В голові була повна каша.
– Це що? – запитав у Мирослава автоматично.
Він засмикався.
– Та я ж тепер отут на каналі тойво, розумієш…
– Ну? – тепер вже очі мої впіймали його у приціл.
– Ну робота там, шоу…
– Інавгурація, – підказав я.
Мирослав пересмикнув плечима, ніби після холодної води.
– Ні, ти не зрозумів.
– Все я зрозумів. Тільки як тепер твої палкі промови? Що вони бандити. Що обираємо президента, а не пахана. Що люди не дозволять.
Він нервово озирався, немовби побоюючись, що нас почують. А втім, скоріш за все так воно й було.
– Тут не те місце, щоб розмовляти. Ходім десь, мо’ на каву, то я все поясню.
– Ходім, – погодився я, не випускаючи його обличчя зі свого прицілу.
Мирославові очі бігали сюди-туди, а плечі й руки робили якісь неприродні рухи, немовби щось потрапило за комір сорочки і колеться там, хвіст мотилявся сюди-туди, замітаючи картату куртку. Я спостерігав за цією пляскою святого Вітта, поки ми переходили через дорогу.
Навпроти телеканалу було кілька ресторанів, але Мирослав забракував їх усіх.
– Там багато тамтих, – смикнув він головою у бік прохідної, і я зрозумів, кого саме він має на увазі.
Врешті-решт ми зайшли у демократичну через свою забрьоханість забігайлівку побіля цирку. Кава тут була паскудна, зате наливали коньяк.
Мирослав одним духом вихилив п’ятдесят грамів і миттєво, просто на очах, змінився: очі, руки та плечі припинили свої танці, спина виструнчилася, на щоках з’явився рум’янець. Буквально за кілька секунд переді мною сидів мій старий товариш, що з ним говорено-переговорено, випито-перевипито.
Я спостерігав за цим дивним перетворенням мовчки і тільки пригублював зі свого келиха.
– Сергію, бачиш, що коїться? – почав він першим. – Вони перетискають. То всьо вже очевидно. Люди піднімуться, як будуть фальсифікації. А фальсифікації будуть.
– Чекай-чекай, – зупинив я. – Що це було?
– Де? – не зрозумів він.
– Ну, оця розмова про інавгурацію. Це що?
Мирослав нахилився до мене змовницьки:
– Перепрошую, ти знаєш, який там бюджет?
– Чого бюджет?
– Інавгурації! То мільйони! Ла Скала може на ті гроші рік співати задурно! Зрозумів?
– Ні, – чесно зізнався я.
– Отож, – він нахилився ще нижче і стишив голос до мінімуму. – Але то не тільки гонорар – ще й відпиляти можна троха від загальних витрат. Я за десять років стільки не зароблю.
– Зачекай, Мирославе! А як же переконання?
– А що ти маєш до переконань? – здивувався він.
– Ти ж сам казав, що вони – злочинці.
– Казав. І буду то казати.
– Виходить, що ти ведеш до влади злочинців?
– Я веду? – очі його реально полізли на лоба. – Яким це робом?
– А ролики хто їм знімав? – я вирішив вистрелити Олесевою інформацією.
Хмарка набігла на Мирославове чоло, він немовби зважував, що мені може бути відомо.
– Та йой. Я ж режисер. У мене робота – знімати ролики на замовлення.
– Та йой, – скопіював я його інтонацію. – Так це й називається працювати на злочинців. Це аморально.
– Ну ти й встругнув! – він розвів руками. – Як я знімаю рекламу пива чи цигарок, чи газованого напою, котрий садить підшлункову залозу, то теж аморально? Я теж тоді виходить працюю на злочинців?