Текст книги "Останній рейс"
Автор книги: Владлен Суслов
Соавторы: Вениамин Росин
Жанр:
Детские остросюжетные
сообщить о нарушении
Текущая страница: 4 (всего у книги 18 страниц)
ПОМИЛКА
Луговий та Олійник уважно слухали. Засмаглий парубок, раз у раз відкидаючи непокірне пасмо темно-русявого волосся, розповідав:
– … Ми з товаришем вступаємо. до автодорожного інституту на заочне відділення. Вчора увечері я прийшов до нього… У нас так уже заведено: щодня готуємось. Засиділися до дванадцятої години. Помучилися над тригонометрією. Призабули тангенси, синуси, косинуси… Зібрався було йти, а тут злива…
Коли вона вщухла, я й пішов. На тролейбус спізнився, довелося пішки. Біля будинку мене зупинили… Відвели в Жовтневий райвідділ міліції, а звідти сюди… Сталося якесь непорозуміння… Прошу скоріше розібратись. У мене завтра екзамен.
– Не хвилюйтесь, розберемось, – сказав Луговий. – Все у вас, громадянине Пасько?
– Начебто все.
– У мене до вас кілька запитань.
– Слухаю. Тільки, прошу, розберіться, будь ласка, швидше, запевняю вас: тут непорозуміння. Мене помилково вважають за когось іншого.
«Стріляний горобець, – Олійник сердито глянув на затриманого– Чи бач, наступальну тактику обрав… Непорозуміння! А що на вулиці робив, коли чесні люди сплять? Інститут вигадав… Викручується…»
– Отже, до автодорожного вступаєте? – перепитав Луговий, розглядаючи документи Паська.
– Так. За спеціальністю… Адже я шофер…
– Де працюєте?
– В таксопарку.
– Якої марки ваша автомашина?
– «Победа».
Андрій Остапович щось швидко написав.
– Товаришу Олійник, віднесіть це Петрові Гарасимовичу. – І, вже звертаючись до Паська, поцікавився.
– Як прізвище вашого товариша?
– Леонід Козир. Разом працюємо. Мій напарник.
– Ви виходили з квартири Козиря?
– Ні. Весь час штудіювали конспекти.
– Хто може підтвердити?
– Перш за все сам Льоня. Хто ще? – замислився Пасько. – Його мати, батько… Увечері приходив старший брат Льоні з дружиною. Ми ще разом пили чай. Але вони пішли раніш. Перед дощем.
– Якого кольору ваша машина?
– Раніш була сіра, а…
– Як це «була»! – перебив Олійник, що повернувся.
– Машину списали. Відбігала вже своє. В гараж днями прибуває партія нових «Волг». Нам з Козирем обіцяли дати одну з них.
– Вам доводилося бувати в гаражі автодорожного інституту?
Олійник засовався на стільці, чекаючи відповіді.
– Бував. Коли? Дайте подумати… Останній раз… якщо не помиляюсь, взимку.
– Не можете пригадати, чого саме?
– Гальма відмовили. Якраз біля гаража. Я зайшов подзвонити, щоб вислали буксир.
– На якій вулиці живе Козир?
– На Донецькій, сімдесят два, квартира двадцять п'ять.
– Як ви од нього поверталися додому? – запаливши, спитав підполковник і простягнув Паськові коробку «Казбека».
– Дякую, не палю. Спочатку я йшов Донецькою… А біля цементного звернув на Кузнечну… Ближче, звичайно, Михайлівською, та її всю перекопали – прокладають теплоцентраль. А після такої зливи, як учора, там не пройдеш. І штани в мене білі. Потім не відпереш.
– Ви кого-небудь зустрічали по дорозі додому?
– Кого ж у такий час можна зустріти?
– А сторожа цементного заводу?
– Хто його зна… Може, бачив, а може, й ні. Повірте, просто не пам'ятаю… Скажу невлад, а ви мене в чомусь запідозрите… Пробачте, навіть гаряче стало… Дозвольте, я скину піджак. – Лишившись у тенісці, він обтер обличчя і шию хусточкою.
Увійшов майор Кульбич.
– Ваше завдання виконано. – Він передав Луговому червону папку і відразу вийшов. Андрій Остапович заглибився в папери. Настала тиша, і лиш крізь відчинене вікно долинав різноголосий вуличний шум.
– Все ясно… – підвів очі підполковник.
Обличчя у Паська витяглося.
– Повірте… я не винен…
– Тепер, товаришу Пасько, жодних сумнівів у цьому немає. Повинен вибачитися від себе особисто і від імені лейтенанта за непорозуміння. Ви вільні… Бажаю успішно скласти екзамени. Як кажуть, ні пуху ні пера. Візьміть ваші документи.
– Дякую, що швидко розібрались… – і, вже посміхнувшись, додав: – Найголовніше, товаришу начальник, правильно розібратись. А претензій у мене жодних немає… Я не ображаюсь…
Олійник не знав, що й думати. Як же так? Підполковник Луговий відпускає небезпечного злочинця?.. Ні, це, звичайно, неспроста…
– Товаришу підполковник, – не витримав Олійник, тільки-но вони лишились удвох, – самі знаєте, я недавно в міліції… Мені вчитись і вчитись… Цікаво, як ви вирішили з ним? Якийсь хитрий хід?
– З Паськом? Він не має ніякого відношення до справи. Тому і звільнений.
– Не має? – щиро здивувався лейтенант.
– Зараз поясню. Зі слів дружинників Дорошенка і Гавриша, на злочинцеві, що зник в провулку, була біла сорочка та чорні штани. Такі самі свідчення і охоронника цементного заводу. Ось протокол: «До мене підійшов невідомий громадянин у білій сорочці й чорних штанях»…
– Досвідчений злочинець міг для маскування переодягти штани…
– Припустимо… Але слухайте далі. «… Він середній на зріст, огрядний, голений. Коли прикурював, то я помітив у роті золоті зуби». І дружинники запевняють, що злочинець був лисий, огрядний, середній на зріст. Згодьтесь, що – Пасько не індійський факір, не містифікатор і не міг так змінити свою зовнішність.
– Тоді чому ви одразу не звільнили його?
– Судячи з наявних у нас даних, злочинців було троє. Один з них учора викрав номери в гаражі автодорожного інституту. Він уміє водити машину і таких самих, приміром, років, як Пасько…
– От бачите! – вихопилося в Олійника. – Виходить, я не помилився.
– Не поспішайте з висновками. «Audiatur et altera pars» – слід вислухати і супротивну сторону, як любив говорити наш ректор. У злочинця на руках татуїровка, а в Паська її немає. І не те найголовніше. Кульбич перевірив свідчення Паська. Вони відповідають дійсності. Вчора він справді пробув у Козиря до дванадцятої ночі. Обидва працюють в таксопарку, відгуки про них лише позитивні. А втім, ознайомтеся самі із свідченнями дружинників, Балашова, відповіддю секретаря комсомольської організації таксопарку, взагалі, з усіма матеріалами.
Підперши голову руками, Олійник подовгу затримувався на кожній сторінці. Нарешті він закінчив і тяжко зітхнув.
– Виходить, Пасько – хороший хлопець, а я в шахраї його записав… Як же це так сталося, – журився лейтенант. – Запідозрив чесну людину, а злочинця проґавив?
– Витратили б зайвих дві-три хвилини, щоб розпитати охоронника, і помилки, я певен, не сталося б.
– З кожним може трапитись… Інша хазяйка суп варить. Здається, що мудрого? І, буває, пересолить, що й у рот не візьмеш…
– Звідки таке панство?.. – обурився Андрій Остапович. – Зневага, байдужість до людей. В нашій роботі не повинно бути помилок. Партія і уряд нам довіряють, дали великі права… Але навіть стосовно злочинців, не кажучи вже про чесних людей, ми не повинні допускати ані найменших порушень конституційних прав громадян. – Луговий підійшов до книжкової шафи, пробіг очима червоні корінці праць Леніна, взяв 29 том і прочитав: «… Найменше беззаконня, найменше порушення радянського порядку є вже діра, яку негайно використають вороги трудящих…» Діра! Ось як Володимир Ілліч ще в дев'ятнадцятому році оцінював послаблення радянської законності…
– Ви мене відчитуєте, немов я сам вчинив злочин, – образився Олійник. – Зрештою, нічого страшного з Паськом не трапилося.
– Як би ви реагували, коли б цілком безпідставно затримали не його, а вас! Ми поставлені захищати громадян. Про це слід пам'ятати вдень і вночі. – Андрій Остапович запалив цигарку і, заспокоївшись, додав: – За безпідставне затримання оголошую вам сувору догану. І ще от що, – спохмурнів Луговий. – Чого це не зволили повідомити мене про затримання Паська і взагалі, де ви, що з вами? Шість годин ми про вас нічого не знали.
– Товаришу підполковник, двічі дзвонив, але ніхто не відповідав.
– Я був у лікарні. Треба було подзвонити черговому.
– Випустив з уваги… Винен…
– Хай це буде востаннє.
НЕВЖЕ ВІН ДВОРЯНИН?
Зустріч з Макогоном справила на друзів гнітюче враження. Обидва довго мовчали. Першим не витримав Вітя.
– Не сподобався мені Макогон…
– Ти помітив, які в нього оченята? Маленькі, а шарять, шарять по тобі… Знаєш, – Альоша стишив голос майже до шепоту, – тут щось неспроста…
– Що неспроста?
– Тихше! Не горлай на всю вулицю.
Вітя ображено насупився і, нахилившись над рулем велосипеда, натиснув на педалі.
– Не сердься, – сказав Альоша, наздогнавши друга. – Поговорити треба. Завернемо в цей сквер. Га?
Вітя згодився, і вони звернули у сквер, в центрі якого на п'єдесталі з червоного граніту височіло бронзове погруддя Івана Франка.
Альоша попрямував на лавку, щедро освітлену сонцем.
– Чого там смажитись? Он є вільне місце, – показав Вітя на лавку під крислатим каштаном, де сиділа жінка з дитиною на руках.
– Не бачиш, лавка зайнята.
– І для нас місця вистачить.
– Дивак! Нам по секрету треба. Зрозумів?
Вітя зітхнув і неохоче сів поряд з товаришем на розігріту лавку.
– Матвійович… – озирнувшись на всі боки, зашепотів Альоша, – не Матвійович!
– Матвійович не Матвійович? – У Віті від здивування поповзли догори чорні, наче намальовані вуглем, брови. – Про що ти говориш?
– Скажи, будь ласка, чого він називає себе Сергієм?
Вітя у відповідь лиш зітнув плечима.
– Невже ти не можеш зрозуміти? – розпалився Альоша. – Він колишній дворянин і приховує своє минуле.
– Матвійович – дворянин! – Вітя пирснув у кулак. – Спека на тебе вплинула. Адже, що не кажи, 30 градусів.
– Я серйозно, а тобі все жарти… Чув, як він говорить? Замість квартира – фатера… не магазин, а магазин… Пам'ятаєш, позавчора ми грали у волейбол, що він тобі сказав? – І Альоша, випнувши губи, скопіював: – «Шкілет, а за м'ячем ганяєшся…» Велосипед лисапетом називає, трамвай – транваєм… А сьогодні забув, що малописьменного з себе удає, і пообіцяв презентувати мені півкарбованця на морозиво, якщо я відвезу листа.
– Ну й що з того?
– Ти знаєш, що таке «презентувати»? – запитанням на запитання відповів Альоша.
– Ні.
– От бачиш, у восьмий перейшов, а не знаєш. Почитай книжки. Російські дворяни розмовляли між собою тільки по-французьки. А презентувати – слово французьке. Означає – подарувати. Отже, малограмотний Матвійович знає французьку мову… І навіть латинь…
– Латинь?
– Адже постскриптум – по-латині – написати опісля. Тепер зрозуміло, хто він такий? Шкілет, магазин, транвай, лисапет – все це прикиди, маскування, щоб збити з пантелику.
– Еге ж… – розгублено мовив Вітя. – Ну й справи… І як це тобі вдалося розплутати? Я б ніколи в житті не додумався, що він дворянин!
– Дворянин! Чом би не так. Граф, мабуть, а то й князь. Не менш. Тепер ми його…
– Гаразд, – перебив Вітя. – Згоден. Хай Матвійович граф або навіть князь. А далі що?
– Як то що?
– Вже скільки років Радянській владі! Нічого йому не буде за те, що він граф. Він зараз нічого поганого не робить.
– Нічого поганого?! – вигукнув Альоша і, спохватившись, нахилився до вуха товариша. – А Макогон? А записка? Пам'ятаєш, що в ній написано? «Чекаємо в умовленому місці». Че-ека-ємо! В умовленому місці! Це тобі не просто так, це не випадково. Він не один. Вони змовники. Таємно збираються… І «ЯА» зовсім не ліки, а кличка їхнього ватажка. Тепер дійшло?
– Чого ж ми сидимо?! Треба повідомити в міліцію.
– А хто нам повірить? Засміють. Скажуть – начиталися шпигунських книжок, от і вигадуєте різні нісенітниці. Скрізь шпигуни ввижаються.
– Чого не повірять? А записка. Ти ж сам казав…
– Ми ж її віддали Макогонові. А той, напевне, спалив записку.
– Хай і так. Його викличуть, і він не викрутиться. Ми в очі йому все скажемо.
– Наставляй кишеню. Так він тобі і скаже.
– Навіщо ти віддав записку? – дорікнув Вітя.
– Та в тім і справа, що я оце тільки зараз зміркував, хто вони такі.
– Як же бути?
– Поки що треба стежити. Довідаємось, де вони збираються, хто ще з ними разом. Коли перевіримо, взнаємо більше, – тоді й повідомимо куди слід. Тільки, гляди, нікому про це, нікому анітелень.
– Не маленький. Розумію, але…
– Завжди в тебе, Вітько, «але» та «але»!
– Не перебивай, а краще вислухай. Вчора ще дужче припікало, ніж сьогодні, а Півень у валянках вийшов. Ну який же з нього шпигун?
– Звідки ти взяв, що він шпигун?
– Сам казав.
– Я? Ніколи не казав. І не думав. І як ти слухаєш? У Матвійовича були палаци, маєтки, слуги, а під час революції все забрали. Ясно? От він і незадоволений Радянською владою. Хоче повернути старий лад, щоб знову був цар, щоб знову заволодіти своїми багатствами. Матвійович не шпигун, а… монархіст!
– Про що ти, Альошко, говориш? Від монархістів давно і сліду немає.
– І сліду немає? Приходь до нас, я дам тобі журнал «Новое время», там надруковано спогади Любимова, сина царського губернатора; після революції їхня родина емігрувала в Париж. Він пише, що за кордоном багато всіляких білогвардійських організацій. Свої газети видають і навіть є якийсь Кирило Володимирович. Російським царем себе називає. А ти кажеш, монархістів немає.
– Все одно, – не згоджувався Вітя. – Вони шпигуни і збирають дані для іноземних розвідок. Я про це навіть читав десь. Не думай, що лише ти один читаєш.
– Не будемо сперечатись, – примирливо сказав Альоша. – Ти згоден, що за Півнем та Макогоном треба стежити, вивести їх на чисту воду?
– Важко… – зітхнув Вітя. – Це тобі не голи забивати.
– Звичайно, важко, – погодився Альоша. – За Матвійовичем я можу стежити. Ми ж сусіди… А ось до Макогона щодня доведеться їздити…
– Боюся, що нам удвох не справитись. Когось би ще… Барабаш непоганий хлопець… Гальперін… Коля може допомогти.
– Віденко?
– Еге ж, він. Чого ти дивуєшся?
– Обійдемось без нього, – насупився Альоша. – Нікчема… Як він сьогодні на воротах стояв! Нам, може, життям доведеться ризикувати, а він…
– Я просто так. Не хочеш, не треба. Та й коли багато хлопців, то хто-небудь ще роздзвонить. Знаєш, Альошо, поїдемо до тебе або до мене і все обміркуємо.
– Давай до мене: у вас Оля, бабуся, а в мене нікого. Мама на роботі. Ніхто не заважатиме.
Вони не встигли вийти із скверу.
– Стій! – схопив Вітя Альошу за рукав. – Бачиш, Макогон? Он він, он! На тому боці. В блакитній тенісці і солом'яному брилі.
– Ага, бачу.
– Альошо, бери мій велосипед, а я за ним.
– Чому ти? Давай разом.
– Я за ним, а ти їдь додому, стеж за Матвійовичем.
Доводи приятеля були цілком слушні, і Альоша більше не заперечував.
– На, – простягнув він світлозахисні окуляри. – Надінь. Так краще. Маскування.
Макогон зайшов у трамвай, що саме зупинився. Вітя, не звертаючи уваги на автомобілі, що сновигали туди й сюди, перебіг через дорогу і, розштовхавши чергу, скочив у задній вагон.
– Ох і діти зараз пішли, – поскаржилась літня жінка, звертаючись до інших пасажирів. – Піонер, певно. Чого їх тільки навчають? Мало того, що без черги, так іще й штовхнув мене.
– Пробачте, я не хотів, – тихо сказав Вітя, побоюючись, що в цьому вагоні Макогон.
– Ввічливий став! – підхопила кондукторка. – Вони ладні цілими днями кататись. Через нього, може, зайнята людина лишилась…
– Зрозумійте, ніколи мені, – пояснював Вітя. – Дідусь захворів. За ліками я…
Пасажири в переповненому трамваї розділилися на два табори. Одні захищали хлопця, інші – осуджували.
«Спробую пролізти до виходу, – вирішив Вітя. – Щось його не видно. Певно, в передньому вагоні… Візьме та й вийде на першій же зупинці, а я залишусь». Працюючи ліктями, він насилу протискувався вперед.
– Обережніше! – пролунало над його головою.
– Пробачте, я… – підвів очі Вітя і запнувся… Перед ним стояв Макогон.
– Чи ба! Оце так зустріч! – Похмуре обличчя Макогона розпливлося в усмішці. —Недарма кажуть – світ тісний. Далеко зібрався? А приятель де?
– Я… я… – силкувався Вітя зібратись з думками.
«Пізнав мене, і окуляри не допомогли. Як пояснити, чого тут? Навіть не знаю, яким маршрутом іде трамвай. Тут ходить і одинадцятий і двадцятий… Скажу в кінотеатр «Славу», а коли я в двадцятому?»
Виручила кондукторка. Вона об'явила: «Вулиця Грибоєдова. Наступна зупинка – Прозорівська». Тепер ясно: трамвай іде одинадцятим маршрутом.
– Ми в кіно. Альоша по гроші поїхав… Забули…
– Що ж, кіно справа хороша, – глибокодумно зауважив Макогон і сів на місце, що звільнилося.
«От невдача, – досадував Вітя. – Нащо про кіно вигадав? А він візьме та й вийде раніш. Чого відразу не спитав, куди він їде? Розгубився».
З кожною зупинкою людей ставало все менше й менше.
– Йди сюди, – покликав Макогон. – Місце вільне.
Вітя сів поруч. Повз вікна промайнула сіра будівля університету. «Зараз аптека, а за рогом Альошин будинок, – міркував Вітя. – Цікаво, дома уже він? Ні, напевно… Що не кажи, два велосипеди… Але тут і Півень живе! А Макогон не вийшов! Від Прозорівської йому йти два зайвих квартали… Може, їде по ліки. Та ліків же ніяких немає! І Вітя аж смикнувся од несподіваної думки, – Макогон не знає Касторку. Ну, звичайно! Сам же прохопився словом. Збрехав, що ходив з Півнем до школи. А ми й вуха розвісили. Нічого собі однокласники. Макогону десять, Півню – сорок і за однією партою сидять… Обов'язково треба буде Льошці розповісти…»
ЙОГО ТРЕБА ПРИСТРАХАТИ
– Все гаразд, Серього. Твою записку віддав, – доповів Півень. – Хлопчисько обіцяв миттю відвезти. А куди дівся той проноза? – спитав він, не побачивши Чистякова.
– Поїхав. Я наказав йому поставити машину на місце.
– Вірно зробив, – схвалив Півень.
– Спасибі, Матвійовичу, за те, що дав нам притулок. Бувай здоровий! А те заховай негайно, – Чернушкін показав очима на тюк Драпу.
– Не турбуйся.
Через годину Чернушкін і Тетеря сиділи в невеликому літньому ресторанчику на березі річки. Час тягся поволі. Обидва мовчали, аж поки до столика не підійшов Чистяков.
– Повний порядочок… Загнав у двір і накрив брезентом.
– На калим поки що не виїжджай, – попередив Чернушкін.
– Не збираюсь… Давно тут?
– З півгодини… Гм, де ж це Макогон?
– Певно, заарештували, – висловив припущення змарнілий за ніч Тетеря.
– Облиш! Біду накаркаєш, – урвав Чистяков.
Розмова не в'язалась.
– За Макогона не боюсь, – почав Чернушкін. – Впевнений, як у самому собі. От Яшко… Якщо міліція злапає, ця лемішка…
– Чим вам Яшко поганий? – огризнувся Чистяков, відсуваючи од себе тарілку з салатом. – Для вас усі п'яниці, ледарі й дурні…
– Твій дружок тебе першого з тельбухами продасть! І треба було мені з ним зв'язуватись! Не хотів же… Інстинктом чув… Все ти! Мовляв, Яшко комбінатор, світла голова, величезні зв'язки. А тепер що? Що?!
– Та він кремінь! – відпарирував Чистяков. – І голова в нього працює, дай боже кожному.
– Твій «кремінь» так переполошився, що забув про все на світі і кинувся куди очі світять.
– Будьте певні, хто-хто, а Яків Архипович завжди вийде сухим із води. Битий жук. Коли гроші вам робив, був хороший, а тепер… – І він одним духом вихилив склянку вина.
– Йому особливо втрачати нічого. Більш як п'ятнадцять не одержить. А нас за вбивство міліціонера в розход виведуть. Забув новий указ? Може, тебе тішить, що твій друг через п'ятнадцять років принесе квіти на твою могилу, а мене це не влаштовує.
– Невже нас розстріляють? – тремтячим голосом спитав Тетеря. – Я ж не хотів… Сам не збагну, як це вийшло… А якщо піти розповісти? Можуть врахувати?..
«Слизняк! – з роздратуванням подумав Чернушкін. – Треба його пристрашити, а то, чого доброго, справді побіжить заявляти». – І втупився очима в Тетерю.
– Чого ти вважаєш, що нас з Жорою розстріляють разом з тобою? Одного тебе, зрозумів, од-но-го ухекають, – зловтішно підкреслив. – Ти вбив міліціонера! Нас не питав. Може, я або Жора наказали тобі стріляти? А може, ще скажеш, ми дали тобі пістолет? Жоро, ти дав йому пістолет?
– Та ви що, смієтесь? – витріщився той. – Йому ж Мишко підкинув… Поніманський.
– Ми з Жорою, звичайно, не святі, але у всякому разі не вбивці. Суд розбереться, можеш мені повірити… Як, по-твоєму, Жоро, врахується нам, коли ми, як чесні, благородні люди, повідомимо… Ні, краще віддамо в руки правосуддя убивцю. – Чернушкін під столом штовхнув спантеличеного Чистякова ногою, даючи зрозуміти, що всю розмову затіяно лише для того, щоб залякати Тетерю. – Признаюсь, ця думка мені все більше й більше подобається… Судді беруть до уваги як зізнання, так і допомогу у викритті злочинців.
– Це точно, – підтакнув Чистяков. – Коли мене заарканили за спекуляцію, майор Новохатній зачитав таку статтю.
– То як? Вирішено? Допоможемо міліції?
– Треба б, – випустивши через ніс струмінь диму, згодився Чистяков, скоса зиркнувши на спільника, що як неживими пальцями м'яв скатерку.
– Братці, – заблагав Тетеря. – Невже ви мене?.. Та я не навмисне. Простіть…
І Чернушкін вирішив припинити спектакль.
– Так і бути, – сказав він, – повіримо, забудемо все. Як ти вважаєш, Жоро? Простимо його?
– Давайте, начебто хлопець наш в доску, – погодився той. – Трохи злякався… Буває… На випий, все минеться. – Взявши карафку, Чистяков налив повний фужер вина. Тетеря жадібно випив, і обличчя його порожевіло.
Вино розв'язало Тетері язика.
– Шкода мені… Кожний з нас втратив не менш як чотириста карбованців…
– Дай боже, щоб на цьому скінчилося, – замислено промовив Чернушкін. Він з гуркотом відсунув стільця, підвівся. – Пройдуся трохи, ноги затерпли… І може, Опанаса Степановича зустріну.
Постеживши очима за ватажком і переконавшись, що він вийшов на вулицю, Чистяков покликав офіціантку.
– Пляшку коньяку! П'ять зірочок. Тільки швидше.
– Навіщо коньяк? – зморщився Тетеря. – Вина ще півграфина. Марно гроші витрачаємо. Та й старий…
– Наплювати мені на нього! Подумаєш, начальник знайшовся! – Офіціантка принесла коньяк, і Жора потягся до пляшки. – Давай краще вип'ємо. За дружбу, за успіх, щоб добре скінчилося. Ми ж сьогодні з тобою вперше за столом зустрілися. Щоправда, бачив тебе кілька разів, коли ратин передавав, а хто такий – не знав. Почував, хлопець наш… І не помилився.
– І ти теж молодця, – промурмотів Тетеря. – А старий… Матвійович… погань.
– Досить базікати! Давай швидше перехилимо, доки Сергій Олександрович не повернувся.
– Наливай! За дружбу! Дай боже, щоб не остання.
– Вранці ти казав, – копирсаючи пальцем у зубах, розсівся Чистяков, – що в тебе свій будинок. Великий?
– Не дуже. П'ять кімнат. Вісімдесят сім квадратних метрів.
– Ого! Нічого собі! Сім'я чимала?
– Удвох ми. Я та дружина.
– То якого дідька ще й тягнеш? Мало? Скупердяга ти, як я бачу.
– Машину хочу… Гараж давно збудував… От і доводиться… Сам розумієш… – Тетеря несподівано образився. – Чого ти мене злодієм обзиваєш?! Я, наприклад, в житті ні в кого копійки не вкрав, чужого ніколи не брав, а ти «злодій» та «злодій»!
– А ратин твій, чи що! – ошкірився Чистяков.
– Не мій… І не твій… Державний. А чого ти до мене причепився? Чого тобі від мене треба?
– Кінець! Аллах з тобою! Більше не буду. Не ображайся… Ти мені з першого погляду сподобався…
– І ти… мені… – гикаючи, признався помітно сп'янілий Тетеря. – Коли хочеш, доведу, як я тебе люблю… поважаю… З сьогоднішнього дня… ні, зараз… переходь до мене… Місця вистачить…
– Оце так друг! – І Чистяков так ударив співрозмовника рукою по кволих грудях, що той аж похлинувся.
– Я такий! Я добрий… Ти ще не знаєш Петра Борисовича… За місяць з тебе… братиму всього півсотні… О! І все!
– За що?
– За кімнату… буде тур… турбота… То ти прийдеш, то ти… підеш… А мені ходити… хвіртку відчиняти, зачиняти… людина я хвора… У мене легені… серце…
– Та-ак… Бачу, ти штучка… Півсотні хочеш здерти! Та згинь, пропади із своїми хоромами! У мене є де жити. Ще в друзі лізе! Таких, як ти…
– Пожартував! Даю дві кімнати… ні, три… І ні копійки… Не віриш? Візьми піджак. Мені не шкода.
– Не потрібен мені твій ментик. За нього в базарний день щербатого п'ятака не дадуть.
– Тоді годинник.
– І годинник мені не потрібен. А коли ти справжній друг, замов ще пляшку коньяку.
– Будь ласка! – і Тетеря на увесь ресторан загорлав. – Офіціантка! Офіціантка!
До столика підійшла молода дівчина в білому фартусі і в мереживній наколці на густому чорному волоссі.
– Нам, баришня, цього… як його… – хихикнув Тетеря, – коньячку… ще пляшечку…
– Мені здається, вам уже досить, – зауважила офіціантка.
– Давай, тобі кажуть! – Тетеря вдарив кулаком по столику. Забрязкотів посуд. – Тягни книгу скарг! Клич сюди начальство!
– Петю… Петре Борисовичу, припиніть, – почав умовляти Чистяков. – Дівчина хороша, розуміє…
– Ну, гаразд… – схиливши неслухняну голову на стіл, пробуркотів Тетеря. – Гаразд…
– Краще тихо, мирно… Для чого зчиняти шум? Завжди можна по-хорошому домовитись. Зараз нам принесуть… – Чистяков осікся.