Текст книги "Зруйновані зорі"
Автор книги: Олег Авраменко
Соавторы: Валентин Авраменко
Жанр:
Научная фантастика
сообщить о нарушении
Текущая страница: 17 (всего у книги 23 страниц)
29
Прокинувшись, я ще кілька хвилин лежала із заплющеними очима, думаючи про те, що могло б статися цієї ночі, але так і не сталося. Напередодні Олег не виявив достатньої наполегливості, і в результаті ми розійшлися спати в різні каюти. А шкода. Було б так приємно прокинутися в його обіймах, і…
Я рішуче відігнала залишки сну і встала з ліжка. Вгамуйся, дівчинко, щось ти надто розійшлася. Свербить в одному місці, га? Ну то потерпи. Трофейний крейсер, що мчить на всіх парах до напханої ворожими кораблями дром-зони, – не найкраще місце для любовних пригод.
Настінний хронометр показував 9:17 ранку за бортовим часом, який точнісінько співпадав з ніколайбурзьким. До початку прориву в дром-зону залишалося трохи більше десяти годин. Екран мого терміналу був порожній, жодних повідомлень не надходило. Отже, все гаразд. Якби щось трапилося, мене б розбудила тривога.
Проте для власного спокою я підключилася до штурманської рубки. Картинка на екрані свідчила, що на кораблі справді все гаразд – у капітанському кріслі привільно розвалився Валько, а Олег сидів на місці другого пілота. Хлопці спокійно розмовляли, і якраз ішлося про мене. Оскільки я була командиром корабля, моє підключення залишилося непоміченим.
– …Мила й чарівна, – говорив Валько. – Справжнє золотко. Але не мій тип.
– Радий чути, що ми не суперники, – сказав Олег. – Та все ж цікаво: що тебе в ній не влаштовує?
– Я не сказав, що вона мене чимось не влаштовує. Просто не мій тип. Мені потрібна не валькірія, а звичайна дівчина. А от Рашель звичайною ніяк не назвеш.
– Авжеж, вона надзвичайна, – з мрійливою усмішкою погодився Олег. Раптово усмішка його зів’яла. – Вона майже на два роки старша від мене.
– Ну, це найменша з твоїх проблем. Куди більше тебе має турбувати її сексуальна інфантильність. У цьому плані вона ще дитина.
– Хочеш сказати, що в неї ще нікого не було?
– Напевно стверджувати не стану, але схоже, що так. Проте не виключаю, що вона з кимось раз-другий переспала. Чи, може, бавилася з подружками, хоча це й не рахується. Але найголовніше, що вона…
Я перервала зв’язок з рубкою і попрямувала до ванної, на ходу стягуючи з себе позичену в Аниному гардеробі нічну сорочку. Обличчя моє паленіло від сорому, а всередині все кипіло від люті. Ну, Валько, стривай! Я ще пригадаю тобі і „сексуальну інфантильність“, і твої гидкі припущення щодо подружок. Ти в мене матимеш…
За чверть години, прийнявши крижаний душ, я охолола й дійшла висновку, що сама винна. Не слід було підслуховувати чужі розмови. Нічого вульґарного й образливого Валько про мене не сказав, він просто ділився з Олегом своїми думками. Звичайна розмова двох хлопців, які відверто обговорювали знайому дівчину. А те, що я підслухала їх, уже моє особисте горе.
Висушивши волосся і вклавши його в нехитру зачіску, я почала порпатися в одежній шафі серед Аниних і Сашкових мундирів, підшуковуючи собі щось відповідне до мого зросту. Це виявилося проблематичним, оскільки Аня була набагато нижча від мене, а Сашко – значно ширшим у плечах і талії. Нарешті в глибинах шафи я знайшла польову форму – сорочку й штани синього кольору, які майже підійшли мені за розміром. З чималим жалем я зняла з коміра адміральські зірки, а натомість почепити було нічого – у капітанській каюті не знайшлося ранґових відзнак для земних мічманів.
Потім я поснідала сандвічами з харчового автомата, випила філіжанку гарячої кави й лише тоді піднялася на верхній ярус. Коли я увійшла до штурманської рубки, Олег зустрів мене захопленою усмішкою
– Доброго ранку, Рашель. Маєш чудовий вигляд.
– Привіт, Олеже, – відповіла я. – Привіт, Валько. Як справи?
Валько звільнив капітанське крісло, зобразив якусь подобу стійки струнко і недбало козирнув.
– Лейтенанте-командоре, мем! Доповідаю: усі бортові системи функціонують нормально, політ проходить відповідно до ґрафіку.
– Годі блазнювати, – сказала я трохи роздратовано. – Ніякий я тобі не лейтенант-командор, а мічман.
Валько поморщився.
– Дурепа ти, а не мічман. Я аж зі шкіри пнувся, так хотів вразити тебе знаннями правил вашого флоту, а виявляється, що ти сама їх не пам’ятаєш.
Нарешті я збагнула й ляснула себе долонею по лобі.
– Хай мені чорт! Я справді дурепа.
– А в чому річ? – поцікавився Олег.
– У ВКС Землі, – пояснив йому Валько, – всі посади чітко розписані за званнями, і жодних винятків, навіть для форсмажорних обставин, не допускається. Наприклад, командувати кораблем такого класу, як „Нахімов“, може лише офіцер не нижчий від лейтенанта-командора – тобто по-нашому капітана третього ранґу. Тому в них існує система подвійних звань – постійних і тимчасових. Так, якщо молодший офіцер за якихось обставин займає старшу офіцерську посаду, то на цей час він автоматично підвищується в чині. Я думав, що Рашель це знає…
– Знаю, – запевнила я. – Просто… просто не зорієнтувалася.
– А я зорієнтувався. І знаючи, як серйозно ти ставишся до таких дрібниць, навіть змайстрував для тебе ці брязкітки. – Він відійшов до задньої стіни рубки, порився в одній із вмонтованих у неї шаф і вручив мені пару позолочених лейткомівських значків у формі дубового листя, погони з двома широкими і однією вузькою нашивками, а також іменну планку з написом „LCDR R. Le Blanc“. – Носи на здоров’я.
– Отакої! – вражено вигукнула я. – Ну просто як справжні… Велике тобі спасибі!
Я вдячно чмокнула його в щоку, потім прикріпила на комір значки йі почепила справа на груди планку, а погони просто поклала на приладову панель поряд із консоллю – у земному флоті їх носили лише разом із білою, вихідною або парадною формою.
– Чим би дитя не тішилося, – поблажливо пробурмотів Валько, проте видно було, що він задоволений моєю реакцією. – Радий, що зміг зробити тобі послугу… А зараз, мем, – продовжив він уже офіційним тоном, – дозвольте залишити вас. Я маю відпочити перед початком прориву.
– Ви вільні, лейтенанте, – відповіла я. – До речі, міг піти й раніше, коли прокинувся Олег.
– Власне, так. Але ми розговорилися про те, про се… Гаразд, іду спатоньки. А ви тут поводьтеся пристойно, без пустощів.
Змовницьки підморгнувши Олегові, Валько відсалютував мені й вийшов з рубки.
Я сіла в капітанське крісло і взялася до стандартної перевірки бортових систем. Корабель уже наблизився до площини екліптики й за дві години мав розпочати гальмування на ґравітаційних рушіях. Це, певна річ, не так ефективно, як із застосуванням термоядерних двигунів, зате ми не ризикували бути виявленими за довгим плазмовим шлейфом.
– Ти пропустила нуль-зв’язок, – через кілька хвилин озвався Олег.
Я відірвала погляд від тактичного дисплея і запитливо глянула на нього.
– Що-що?
– Ну, систему нуль-зв’язку… – він раптом замовк і розгублено посміхнувся. – Вибач, спрацював умовний рефлекс. Це з Вейдерової віртуальності.
– То ви там не лише мочили чужинців, а й літали на кораблях?
– Ага. Літали на кораблях і мочили чужинців. А зв’язок здійснювали за допомогою нуль-хвиль, що миттєво розповсюджувались на будь-які відстані. Дурниці, звісно… Хоча чому дурниці? Адже телепортація, схоже, відбувається миттєво.
– Гм-м… – промугикала я, знову повернулася до дисплея і зажадала від бортового комп’ютера інформацію про стан нуль-зв’язку.
Відповідь з’явилася негайно:
„Система нуль-зв’язку не функціонує, оскільки деактивовано нуль-портал. Розпочати активацію нуль-порталу?“
Я відповіла „ні“, припинила перевірку систем і проказала задумливо:
– Власне, це було очевидно. Ми не знаємо, як проходить телепортація, але вже по суті своїй це явище передбачає миттєвий зв’язок, незалежно від відстані. Коли Аня покликала своїх рожевих слоників і зелених кроликів, їй не довелося чекати дві години, поки сиґнал пролетить п’ятнадцять астроодиниць до корабля. Ми перемістились негайно. Атож, це ясно як день. А я не додумалася.
– Я теж, – сказав Олег. – І Валько.
Я похитала головою.
– Він якраз додумався.
– Тоді чому нам не сказав?
– Бо для нього це елементарно і саме собою зрозуміло. Мабуть, він і в гадці не мав, що ми можемо бути такими недотепами. І знаєш, давай не розчаровувати його. Зробимо вигляд, що відразу здогадалися.
– Гаразд.
Я вже збиралася продовжити перевірку, аж тут мені сяйнула одна слушна думка.
– А у Вейдеровій віртуальності кораблі схожі на цей?
– Не зовсім. Менші за ґабаритами, швидше корвети, ніж легкі крейсери, але дуже наворочені. За ходовими властивостями вони не набагато поступаються „Нахімову“ і також озброєні електромаґнітними гарматами.
– Це було всерйоз? Маю на увазі саму постановку гри.
– Так, цілком. Вейдер жартів не любить. Жодних поблажок, як у звичайних іграх, нічого схожого на deus ex machine[7]7
Deus ex machine – буквально „бог з машини” (лат.). Під цим висловом зазвичай мається на увазі неочікуваний поворот подій, який дає змогу героям вибратися з безвихідних ситуацій. Щось на кшталт палочки-виручалочки.
[Закрыть]. Все як у реальності… звісна річ, за винятком надмірної крутизни наших кораблів. Але „Нахімов“ справді крутий корабель, і навіть нуль-зв’язок є.
– У тім-то й річ, – зітхнула я. – Від усього цього у мене голова йде обертом… А ти ким був у ваших, так би мовити, іграх?
– Капітаном другого ранґу. Командиром крила з чотирнадцяти бойових одиниць.
– Ну і як ви діяли? Успішно?
– Попервах паскудно. Навіть з нашим озброєнням і потужним захистом нам добряче діставалося від альвів. Але за два роки ми добре натренувалися.
– А хто входив до складу твого крила?
– Усі мої хлопці й дівчата. Командири кораблів, другі пілоти й артилеристи. Решта членів екіпажів, включно з бортінженерами, були віртуальними.
– Та-ак… От що, Олеже, продовжуй перевірку систем за мене.
– Слухаюсь, мем! – серйозно відповів він і тут-таки взявся до справи.
З процедурою Олег був знайомий досконало. Він справився швидше, ніж зробила б це я, – почасти через відсутність мовного бар’єру, а почасти тому, що впродовж двох років мав справу з віртуальними моделями кораблів такого типу й добре знав специфіку їхньої конструкції.
Потім ми викликали карту тутешньої дром-зони і взялися разом розраховувати можливі траєкторії, які проходили б через найбільше число каналів другого роду. Таких маршрутів треба було прокласти близько десятка, щоб при підльоті до дром-зони, з огляду на розташування ворожих сил, обрати найбезпечніший.
На це ми витратили решту часу до початку гальмування. У результаті отримали дюжину більш-менш оптимальних маршрутів прориву, які перетинали від п’ятнадцяти до двадцяти ділянок входу-виходу каналів другого роду. У зв’язку з цим наш курс вимагав незначної корекції, здійснити яку я довірила Олегові.
Він діяв чітко і безпомилково, ніби цілісіньке життя провів у пілотському кріслі. Я спостерігала за його роботою із захопленням, до якого дедалі більше додавалася якась негарна, ірраціональна досада. Коли Олег закінчив і з задоволеною усмішкою повернувся до мене, ця досада так виразно відбивалася на моєму обличчі, що він миттю перестав усміхатися.
– Я щось не так зробив, Рашель?
– Ні, все правильно. Просто… – Тут я не витримала. – Хай тобі чорт, це несправедливо! Мені дев’ятнадцять, я на два роки старша від тебе, я все життя вчилася, я тільки цим і займалася, у мене більше не залишалося часу ні на що, хіба на музику, а ти… Ти собі розважався, упадав за дівчатами, грав у футбол, керував підпільною ґрупою, а між іншим займався на віртуальних тренажерах – і керуєш кораблем не гірше від мене.
Зо хвилю Олег розгублено дивився на мене, потім встав, підійшов до мене й узяв мої руки у свої.
– Ну що ти, люба, я… я ж зовсім не такий гарний пілот, як тобі здається. Знаю все лише в теорії, не маю жодного практичного досвіду. Це був перший маневр, який я провів у справжньому космосі, на справжнісінькому кораблі.
Зненацька мені стало соромно. Дуже соромно.
– Ох, вибач, будь ласка. Я мала привітати тебе, а натомість… Я така свиня!
– Ти просто дурненька, – лагідно заперечив він. – Треба ж таке вбити собі в голову. Гаразд, я непогано керую кораблем. Я вмію визначити оптимальний курс. Але це, по суті, все. Більше ні в чому я не розбираюся. Якщо на кораблі відмовить якийсь механізм, я не зможу його полагодити – чи то кавоварку, чи то систему подачі дейтерію в реактор. А ти ж зможеш?
– Мабуть, зможу. Не так, як дипломований бортінженер, але зможу.
– Ото ж бо. І з комп’ютером ти порозумієшся, якщо у нього щось там заскочить. І впораєшся з озброєнням. І надаси медичну допомогу хворим або пораненим. А я можу лише пілотувати. Ну, і ще приготувати більш-менш пристойний обід… До речі, цим я зараз і займуся.
Поцілувавши мене, він вийшов у камбуз. А я, залишившись одна в рубці, останніми словами кляла себе за дурість, еґоїзм і безсердечність. Ні, треба ж бути такою дитиною!..
За півгодини Олег прикотив візок зі свіжим обідом. Як виявилося, готував він не просто пристойно, а пречудово, і я поїла з неабияким апетитом, хоча й не почувалася голодною. Я навіть пожартувала, що за нього небезпечно виходити заміж – з такими кулінарними здібностями він швидко відгодує свою дружину до розмірів пузатого поросятка. У відповідь Олег цілком серйозно заявив, що надалі намагатиметься готувати не так смачно.
Після обіду я вирішила бодай трохи компенсувати свою недавню нетактовність і на весь період гальмування передала командування Олегові, а сама пішла оглядати корабель. Під час цього огляду знайшла комірчину, де зберігалося обмундирування, і змогла нарешті підібрати собі форму, яка цілком відповідала моєму зростові й розмірам.
Переодягнувшись, я вже збиралася продовжити обхід, коли задзвонив настінний інтерком. Ввімкнувши його, я побачила на невеликому екрані обличчя Олега.
– Паскудний хлопчисько! Щойно підглядав за мною?
– А от і ні, – відповів він. – Навіть не знаю, де ти. Просто я попросив комп’ютер викликати тебе.
Тільки зараз я помітила, що він дуже схвильований.
– Щось сталося?
– Так. Але не з кораблем. На планеті. Я тут проглянув записи отриманих радіосиґналів з Новоросії. Якість поганюча, багато перешкод і спотворень, але цілком можна розібрати, що вже другу годину по всіх каналах транслюють „Лебедине озеро“.
– Що-що? – розгублено перепитала я. – Балет Чайковського?
– Так. У класичній постановці.
– І що це значить?
– Ах, вибач. Зовсім забув, що тобі це ні про що не говорить. У нас, коли помирає цар, цілісінький день усюди крутять „Лебедине озеро“. Така традиція, що виникла ще в давні часи. На зразок вашого „Le roi est mort, vіve le roi!“[8]8
„Король помер, хай живе король!” (фр.)
[Закрыть] – Ніякої скорботи в його голосі не вчувалося. – Отож Вейдер і компанія почали діяти. І діяти рішуче. Як то кажуть, відразу взяли бика за роги.
Перші альвійські патрулі запеленґували нас за десять мільйонів кілометрів від краю дром-зони. Це було дуже непогано, з огляду на те, як ретельно чужинці охороняли навколишній простір. Ми мчали вперед з божевільною швидкістю в чотирнадцять тисяч кілометрів на секунду, що становило мало не п’ять відсотків від світлової, і до найближчого каналу другого роду нам залишалося всього дванадцять хвилин польоту.
Тільки не подумайте, що я ставила перед собою непосильне завдання встановити рекорд швидкісного прориву. Просто в своїх розрахунках виходила з технічних можливостей „Нахімова“, які були набагато вищими, ніж у стандартних розвідників класу „Зорі Свободи“. Наш трофейний крейсер міг розвивати прискорення до восьмисот одиниць (для порівняння, „Зоря Свободи“ – близько сотні), а отже, мав майже втричі кращу маневреність. До того ж його випромінювач резонансних імпульсів був далекобійнішим – згідно зі специфікацією, він міг відкривати гіперканали на відстані до півтора мільйона кілометрів. Це давало нам добрих дві хвилини на те, щоб підкориґувати курс корабля і спрямувати його точно в горловину каналу. В сумі ці складові значно полегшували нашу задачу, а висока швидкість дозволяла прослизнути буквально під самим носом у ворога, уникнувши вогневого контакту з ним.
Та в крайньому разі ми були готові й до бою. З’єднаний через свій імплант з бортовим комп’ютером, Валько одночасно тримав під контролем ходову частину корабля, захисні системи й усю артилерію, включно з електромаґнітними гарматами. А Олег, окрім того, що страхував мене як другий пілот, уважно стежив за ефіром, прослуховуючи перемовини чужинців. Частина з них велася відкритим текстом, частина була зашифрована, але, як виявилося, пам’ять бортового комп’ютера містила більшість шифрів, якими користувалися альви. Розмовляли вони здебільшого російською та анґлійською, тому Олегові лише зрідка доводилося вдаватися до комп’ютерного перекладу, щоб зрозуміти значення реплік португальською та японською мовами.
– Усе йде до того, що альви мають намір пропустити нас без перешкод, – сказав він. – Вважають, що ми звичайні розвідники й поспішаємо сповістити своє керівництво про загибель царя.
– Тим краще, – пролунав з динаміків голос Валька. Сам він сидів у кріслі офіцера зв’язку із заплющеними очима й відстороненим виразом обличчя, а його розум блукав десь у надрах комп’ютера. – Хоча насправді звістку вже давно відправлено.
– Нуль-зв’язком? – запитала я, не відводячи погляду від тактичного дисплея.
– Авжеж.
– Гадаєш, він діє так далеко?
– Через всю Ґалактику навряд. Але судячи з того, що я тут розкопав, – під „тут“ він явно мав на увазі пам’ять комп’ютера, – десяток парсеків цілком пробивна відстань. Особисто я не сумніваюся, що в одній із сусідніх систем постійно чергують наші кораблі. І щонайменше в одного з них є нуль-приймач.
– Мабуть, так, – погодилася я. – Шкода, що ми не знаємо, де вони.
– Не хитруй, Рашель. Тобі зовсім не шкода.
– Чому це?
– Бо тоді ти вже за кілька годин мусила б скласти з себе капітанські повноваження й попрощатися з цими цяцьками на твоєму комірі. А ти хочеш гордо провести корабель з одного кінця Ґалактики в другий і з помпою вручити ключі від нього самому адміралу Дюбарі. Він похвалить тебе за відвагу й кмітливість, а може, додатково поклопоче перед земним Ґенштабом про твоє підвищення. Мовляв, якось незручно після лейткомівських значків знову надягати мічманські, а ось лейтенантські ще куди не йшло.
Зніяковівши, я проіґнорувала його випад і рівним голосом проказала:
– Вісім хвилин до найближчого каналу. Шість з половиною хвилин до запуску імпульсного випромінювача. П’ять хвилин до ввімкнення ґенератора.
– Готовність усіх ходових систем підтверджую, – озвався Валько. – Почато трьохсотсекундний відлік… До речі, Олеже, ти впевнений, що Вейдер у цій компанії за головного?
– Мені завжди так здавалося. А що?
– Та я все сушу собі голову, вбили вони вашого царя чи тільки викрали. Ми з Вейдером цілий місяць спілкувались у віртуальності, він справив на мене враження хлопця рішучого, жорсткого, але не жорстокого. У всякому разі, не бездумно жорстокого.
– Я теж не помічав за ним такої риси. Вейдер раціоналіст. У всіх своїх вчинках він насамперед керується вигодою й доцільністю.
– А смерть царя йому невигідна, оскільки це створить проблеми у його стосунках з Павлом. Вірно?
– Думаю, так. А якщо відверто, мене мало переймає, живий найясніший государ Олександр Михалич чи ні. Не вважай мене бездушним, просто мені на нього начхати. Головне, щоб він ніколи не повернувся на трон. Я сімнадцять років прожив під його владою, з мене досить.
Дві години тому, слухаючи перемовини між альвійськими кораблями, ми нарешті дізналися, що цар Новоросії Олександр IX сьогодні вранці загинув в авіакатастрофі, коли, як завжди по понеділках, наодинці здійснював прогулянковий політ на своєму невеликому реактивному літаку. Певна річ, його супроводжував ескорт озброєних винищувачів, а з землі підстраховували досвідчені диспетчери, готові будь-якої миті взяти керування на себе, але всі вони виявилися безсилими, коли літак вибухнув у повітрі, а його уламки попадали в море з двадцятикілометрової висоти. Спочатку не виникало сумнівів, що це терористичний акт, але, за останніми даними, в царських покоях було знайдено прощальну записку, і вона начебто була справжньою. Особисто для мене ця записка була переконливим свідченням того, що цар Олександр не вбитий, а викрадений…
– Шість хвилин до каналу. Три хвилини до ввімкнення ґенератора.
Підтверджуючи Олегове припущення, чужинці не намагалися перехопити нас. Утім, з розрахунків комп’ютера випливало, що, попри значну концентрацію альвійських сил у дром-зоні, жоден із кораблів не встигав підійти до нас на відстань, достатню для ведення прицільного вогню. Все-таки в тій скаженій швидкості, з якою ми рухалися, була своя перевага. От коли б кораблі могли так само швидко вилітати з каналу, завдання проникнення в систему значно полегшилося б. Але після гіперпереходу будь-який матеріальний об’єкт опиняється в стані спокою відносно центрального світила. Виняток становлять лише електромаґнітні хвилі, які в будь-якій системі відліку поширюються із швидкістю світла.
– Чотири хвилини до каналу. Шістдесят секунд до ввімкнення ґенератора.
За сім мільйонів кілометрів попереду за нашим курсом один з важких крейсерів випустив нам навперейми з десяток позитронних ракет. Траєкторії семи з них точно перетиналися з нашою. Але це не проблема: кілька поштовхів ходового двигуна з прискоренням 500 g – і ракети пролетять далеко за нашою кормою. Їхня система самонаведення просто не встигне зреаґувати.
Утім, до ракет було ще далеко, а до першого з каналів залишалося всього три мільйони кілометрів.
– Ввімкнення ґенератора, – скомандувала я.
– Є ввімкнення, мем! – відрапортував Валько. – Ґенератор працює в холостому режимі. Розрахункова потужність при вході в канал – півтора теравата. Рекомендую підвищити до двох.
– Рекомендація приймається. Повна готовність до запуску імпульсного випромінювача.
– Випромінювач до роботи готовий.
За один мільйон двісті тисяч кілометрів від першого каналу я послала вперед резонансний імпульс. Через шість секунд прямо за курсом спалахнула блакитна зірочка. Комп’ютерний розрахунок свідчив, що жодних маневрів робити не потрібно – корабель має пройти точно по центру щойно відкритої горловини.
– Оце так здорово! – не втримавшись, вигукнула я. – Нам просто казково пощастило.
– У Вейдерової віртуальності, – зауважив Олег, – канали завжди відкривалися в точці інтерференції.
– Ну, це дурниці, – сказала я. – А ти ще казав: ніяких поблажок, усе як у реальності…
– Рашель! – сердито прикрикнув на мене Валько. – Годі базікати, глянь на екран, роззяво!
Я знов зосередилася на тактичному дисплеї. До входу в канал залишалося сімдесят секунд. Далі йшли його астрофізичні характеристики – довжина (ого! майже одинадцять кілопарсеків) і координати точки виходу. А також попередження: „Увага, система відсутня в Універсальному Каталозі. Місце розташування – зовнішній обід Ґалактичного Ядра. Небезпека четвертого ступеня.“
– Прокляття! – вилаялася я.
Четвертий ступінь небезпеки не обіцяв особливих неприємностей, але я вирішила не ризикувати й коротким поштовхом бічних двигунів трохи відхилила корабель від курсу, щоб оминути цей канал.
– От халепа! А все так вдало складалося…
Я надіслала вперед черговий імпульс до наступного каналу. І знову блакитне сяйво виникло прямо за курсом.
– Дві випадковості – уже закономірність, – приголомшено промимрила я. – Схоже, твій Вейдер нічого не спрощував.
– А я що казав! – вагомо озвався Олег.
– Ну-ну! З таким випромінювачем прорив крізь блоковану дром-зону стає справою не пілотської майстерності, а лише потужності двигунів – що швидше, то краще…
Цього разу параметри каналу були нормальні: довжина – трохи більше тисячі шестисот парсеків, місце виходу – подвійна зоря USCG 253-317846-581, недосліджена, ймовірно, без планет, власна назва відсутня.
– П’ятдесят п’ять секунд до входу в канал, – мовила я.
– Ґенератор працює нормально, – відповів Валько. Потім суворо додав: – Рашель, де були твої очі, коли ти прокладала курс? Якого біса тебе понесло до Ядра?
– Четвертий ступінь – це не страшно, – виправдовувалася я. – Лише високий рівень радіації… І взагалі, я нічого не розумію. На карті дром-зони той канал був позначений як недосліджений. Цей, до речі, також.
– Ти впевнена?
– Абсолютно. Я ж не сліпа. Ось, сам подивися… – Я почала було проводити маніпуляції на консолі, але зупинилася. – Ні, потім. Десять секунд до входу в канал… П’ять секунд… Є!
За передньою стіною рубки всіма барвами веселки запалав гіперпростір. Валько доповів:
– Резонансний ґенератор вийшов на робочу потужність дві цілих і сім сотих теравати. Розрахунковий час гіперпереходу за об’єктивним ґалактичним часом – дві години сорок три хвилини і тридцять одна секунда. За власним бортовим – стандартний півторадобовий інтервал… А тепер зачекай трохи. Зараз я дещо перевірю.
Олег сидів, відкинувшись на спинку крісла, і не відривав погляду від оглядової стіни. Він насолоджувався першими хвилинами першого в своєму житті польоту крізь гіперпростір.
Я не стала відволікати його й вивела на екран потрібну ділянку карти дром-зони. Так, справді – обидва канали були позначені на ній як недосліджені. А комп’ютер видав повідомлення: „Додано два досліджені канали. Обновити схему?“
Хай мені чорт! Невже?…
Зліва, у кріслі зв’язківця, заворушився Валько. Розплющивши очі, він від’єднав від свого імпланта роз’єм і повернувся до мене. Його погляд був розгублений і винуватий.
– Я дурень, Рашель. Тупак. Це ж треба, не додумався перевірити детектор каналів…
– А він, – підхопила я, – вдосконаленої конструкції. Сканує канали не лише першого, а й другого роду.
– Угу. Вже багато століть вважалося безсумнівним фактом, що апріорі неможливо визначити, куди вони ведуть. А тут на тобі – виявляється, що можливо. Тепер ясно, звідки з’явилося так багато нових досліджених каналів, до того ж дуже зручно розташованих. Проте нашим завжди вистачало обережності не афішувати це відкриття. Наприклад, ми летіли на Новоросію шість із гаком діб за бортовим часом, хоча могли потрапити туди за допомогою одного-єдиного затяжного стрибка… І ще. Ти уявляєш, що це означає? Таким чином ми можемо подорожувати до сусідніх ґалактик, перестрибуючи від однієї блукаючої у міжґалактичному просторі зорі до іншої.
„Чистісінька правда,“ – подумала я. – „Так і є. Для цього не потрібні ніякі канали третього роду…“