Текст книги "Лагідний янгол смерті"
Автор книги: Андрей Курков
Жанр:
Прочие приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 17 (всего у книги 22 страниц)
Петро відчинив двері назовні. Голосніше залунав стукіт коліс. Ми обганяли поодинокі далекі та близькі вогники. А зверху світили зірки. Небо було порізане плавною чорною лінією. Поїзд повільно піднімався в гори.
Петро видихнув тютюновий дим, і його туманна хмаринка вилетіла у відчинені двері.
– Що ми веземо? – тихо, зі схиленою головою, запитав він.
– Наркотики, – так само тихо відповів я.
Петро важко зітхнув.
– А я гадав, що пісок, – промовив він утомлено.
– І пісок теж веземо... Тільки мені здається, що піску малувато... у нас було два самоскиди...
Петро кивнув, не підводячи голови. Знову підніс люльку до рота.
Я пригадав, що у супровідній документації на вантаж була згадка про дванадцять тонн піску. Дванадцять тонн – це, напевно, майже повний вагон чи принаймні піввагона. А скільки тут? Я замислився, підраховуючи приблизну кількість мішків із піском. «Та ні, це марна справа», – вирішив я і визирнув у відчинені двері. Небо піднімалося дедалі вище над горами, які підпирали знизу.
– Я на хвильку, – мовив Петро і попрямував до купе.
Повернувся він уже без люльки, з двома піалами кави в руках.
– Що робитимемо? – запитав я, гріючи гарячою піалою долоні. – До першої великої станції та в міліцію? Так?
– І що далі? Заберуть нас, пісок викинуть, а наркотики... хто його знає, як із ними вчинять?!.. – він знову зітхнув, відсьорбнув кави. – Слід довезти пісок до України, а там можна і в міліцію, там уже своя міліція...
– Так, українська міліція нам швидше повірить, що ми взагалі-то пісок із Казахстану везли, а не зброю і наркотики... Особливо, якщо ми попросимо полковника Тараненка підтвердити, що ми кажемо правду.
– Не повірять нам, – холодно промовив Петро, але не було в його голосі ні відчаю, ні особливої турботи.
Він наче заспокоївся, бо збагнув, що так просто нам із цієї халепи не виборсатися. – Слід їхати далі, буцім ми нічого не відаємо. З Божою поміччю доправимо пісок, а там уже помізкуємо, як далі чинити...
Я присів навпочіпки, притулившись спиною до стіни. Пив маленькими ковтками міцну гірку каву і поглядав на небо, що тремтіло під стукіт коліс. Пригадував початок своєї втечі-мандрівки. Вона й починалася з трьох бляшанок із наркотиками, які я прихопив зі складу «дитячого харчування», і завершується у вагоні, який везе із Кавказу «очерет іще крутіший» у білих мішках, захованих під мішками з піском. Уся ця містика із запахом кориці здавалася тепер дитячою казкою. «Матеріальні прояви національного духу...» – пригадав я слова полковника і гірко похитав головою. «Нічогенький собі полковник, – подумав я, – світла голова – перетворити двох абсолютно різних ідіотів-ідеалістів на команду рейсовиків, які супроводжують зброю та наркотики!»
Я подумки повернувся до наших розкопок біля укріплення. Був там і запах кориці, і мумія, яка пахла так само. У кишеньці рюкзака до цього часу лежав золотий хрестик і такий самий жовтий ключ, знайдені там, у піску. Ці знахідки були реальними. І годинник, який відшукала Галя. Усе це було нормально, все це не виходило за рамці нормальності. Навіть похорон майора Науменка був відносно нормальним. Але те, що відбулося потім? Викопування піску, завантаження його на самоскиди, пором «Нафтовик»? І полковник, який залишився вирішувати якісь надважливі справи у Красноводську, але обіцяв наздогнати нас по дорозі?
– Мені здається, Тараненко все це заздалегідь улаштував, – сказав я Петру. – Пісок – це міф! Нас просто в божевільню загребуть, якщо ми комусь почнемо розказувати про пісок, який здатний змінювати психологію людини... Ми вляпалися в кримінал...
– Ти не правий, – Петро перейшов на російську мову. – Хіба ти не пам'ятаєш, як казах-торговець ледве не подарував нам увесь свій товар? А гадаєш, я з тобою раніше, до цього, по-російському розмовляв би?.. Те, що ми не можемо науково пояснити загадку цього піску, ще не означає, що її не існує. Ми не науковці!
– Це точно, – гірко посміхнувся я. – Нас, скидається на те, вже пізно вчити...
– Ти дарма так, цинізм – це, напевно, найбільша біда нашого покоління, і якщо віра в пісок хоча б од цієї біди нас очистить, вже з’явиться надія на краще майбутнє для всієї родини.
– Віра в пісок?.. – повторив я.
– Та не пісок це, – Петро занервував і підвищив голос. – Це дух, розчинений у піску.
– Почекаємо, може, полковник усе ж таки з’явиться і детальніше розкаже. І про мішки з піском, і про інші мішки... – я повільно звівся на ноги.
Каву ми допили. Бажання спати не було ніякого, але й лишатися тут, у тамбурі, поруч із Петром, не хотілося. Мій нічний цинізм явно зачіпав його віру, і далі вести цю дискусію не було сенсу.
Повернувшись до купе, я заліз на свою полицю.
На столі досі горіла спиртова таблетка. Жінки спали.
Я повернувся на бік і наштовхнувся ребрами на щось чужорідне. Витягнув із-під підстилки пістолет і запхнув його до рюкзака.
62
Зранку я прокинувся під давно забутий звук – шепіт дощу. На тлі цього шепоту окремими розміреними ударами падали краплі води, яка сочилася крізь щілину в дерев’яному даху купе. Вітер поривами закидав дощ через проріз вікна досередини, і дрібні краплини падали мені на обличчя, але відчув я їх, тільки пробудившись. Провів долонею по щоках – наче вмився.
Я прокинувся останнім, усі решта вже не спали. Гуля сиділа поруч, на моїй полиці. Петро і Галя сиділи навпроти. Усе було як зазвичай, тільки вологий вітер час від часу намагався загасити палаючий примус, на якому стояв казанок.
Усі, крім мене, пили чай. Я всівся. Гуля прихопила казанок рушником і налила чаю ще й мені.
– Уночі Грозний проїхали, – повідомив мені Петро.
За чаєм я вибачився перед ним за свій нічний цинізм.
– Нічого, буває, – без образи відповів він.
За вікном маяла мокра зелень дерев, дахи будинків, путівці. Один із них біг якраз уздовж залізниці. Сіре небо нагадувало про осінь.
Потяг мчав, наче намагався втекти з-під дощу.
Повз нас пролетіла й залишилася позаду мокра платформа з приземкуватою одноповерховою спорудою вокзалу, «Станція Лабінськ». У двох вікнах цього вокзальчика горіло яскраво-жовте, тепле світло.
До мене раптом дійшло, що Кавказ лишився позаду. Ми ще спускалися з його пагорбів, скочувалися в рівнину, імені якої ми не знали. Але російські назви залізничних станцій, які проносилися повз нас, радували душу.
Я подивився на Петра – він теж утупив погляд у вікно. Його обличчя випромінювало царський спокій, в очі повернулася твердість і самовпевненість. Може, і минулої ночі в тамбурі він теж був спокійний і впевнений у собі? Це я психував, намагаючись знайти миттєвий вихід із ситуації, коли все стало зрозуміло. Це я, раптом відчувши себе зрадженим усім і всіма: і полковником Тараненком, і цим піском, і власним попереднім ідеалізмом, – намагався примусити Петра розділити зі мною моє розчарування й невіру. А він приніс мені каву та прочитав лекцію про шкоду цинізму. Але не було в моїх нічних словах цинізму. Принаймні мені зараз здавалося, що не було. Я і тепер міг би, напевно, повторити все те ж саме – моя думка за кілька годин сну не змінилася. Змінився стан. Але, очевидно, стан духу зараз значно сильніший. Якщо тверда омана допомагає Петру залишатися спокійним, то нічого в цьому поганого нема! Нехай і далі обманює себе! Я і сам був би радий дурити себе, приписувати цьому піску чудодійну силу й цілком покладатися на цю силу в майбутньому відродженні України.
– Колю! – відірвав мене раптом Петро. – А ну як ми всі ці наркотики пожбуримо геть на ходу?
– Що таке верзеш! – Галя кинула на нього пильний погляд. – А коли діти знайдуть?
Петро, не звернувши уваги на Галину репліку, все ще дивився на мене – очікував почути мою думку.
Я провів рукою по вологому волоссю. Думав, намагаючись знайти відповідь на його питання.
– Збагни, на кордоні перевірятимуть! – вів далі свою думку Петро. – Спершу російська митниця, відтак – наша. Коли хтось із них попхнеться під брезент – нам гаплик.
– Хтось обов’язково попхнеться, – погодився я з ним. – Може, справді викинути на ходу?
– Якби у річку викинути... – запропонувала Гуля.
Петро посміхнувся:
– Це треба, щоб вагон посеред мосту став як стій і з годину там простояв! – і він заперечливо хитнув головою.
Хвилин за п’ятнадцять ми з Петром пробралися до вантажної частини вагона. Пройшлися під дощем по слизькому брезенту.
– То як, приміримося? – Петро зупинився біля внутрішнього боку рухомих дверей вагона.
Ми спробували відчинити двері, але вони намертво сиділи на місці. Ручки зсередини не було, і ми впиралися руками в мокре дерево, а ногами – у слизький брезент. Ноги від’їжджали, а двері стояли на місці.
– Нічого не вийде, – зітхнув я, відступивши на крок. Під дощем, який дедалі посилювався, витягнув із долонь кілька скабок. Озирнувся на Петра.
– Розумієш, ми, коли двері штовхаємо, стоїмо на мішках, і вони від нашої ваги ще міцніше ці двері тримають!
Петро знайшов край брезенту, відгорнув його, щоб оголити мішки з піском, які підпирали двері.
– Може, посунемо їх?
– Мені здається, це не найвдаліша думка, – зупинив я свого напарника. – Ми ж не знаємо, хто і де буде зустрічати інші мішки!
Петро стурбовано подивився на мене.
– Може, за півгодини потяг зупиниться, і до нашого вагона під’їде якась вантажівка. Що тоді робитимем? Живими нас навряд чи відпустять.
Петро зітхнув. Із його чорних вусів крапала вода. Ми вже обидва були до нитки мокрими.
– Гаразд, ходім до купе, – нарешті промовив він. – Варто ще помізкувати...
Повернувшись до купе, ми викрутили свій одяг – на підлозі від цього з’явилася чимала калюжа. Гуля розтерла мене своєю підстилкою, а Галя, подлубавшись у чорній господарській торбі, поставила на стіл півлітровку «Столичної».
Петро саме сушив рушником голову, завмер і вирячився на пляшку.
– Ти ж казала, що не брала з собою! – повільно і сердито промовив він.
– То я замість ліків, про всяк випадок... Вона була в мене скотчем до дна сумки приклеєна...
– Та ти, – Петро зблиснув очима, але відразу ж скосив погляд на мене, натягнуто посміхнувся, – бач яка у мене... хазяйновита...
Петро здер із пляшки «безкозирку» і налив у дві піалки, на око намагаючись визначити, скільки туди входить. У пляшці лишилося грамів триста.
– Давай, грійся! – кивнув він на мою піалку. Ми випили діловито і без тостів.
– Ще? – запитав Петро, піднявши пляшку над столом. Я кивнув.
Незабаром порожня пляшка полетіла у вікно. Повз нас промайнула ще одна станція з російською назвою. Дощ бив великими краплинами по даху вагона.
Петро відкинувся спиною на стінку. Ми сиділи мовчки і слухали дощ.
Горілка викликала в мені якусь радісну байдужість до найближчого майбутнього. Видно, це була хороша горілка, така ж, яку пив наш народ і до революції, і після.
Поїзд заколисував мене. Стукіт коліс зливався з барабанним дробом крапель об дах вагона. Я влігся на нижній полиці, підігнув ноги під себе, щоб не заважати Гулі. Вже засинаючи, відчув, як турботливі руки Гулі вкривали мене ковдрою. Затишне тепло прискорило прихід сну.
63
Прокинувся я вночі від стороннього шуму. Потяг відбивав колесами по рейкових стиках монотонний ритм. Але до цього ритму мої вуха вже звикли, щось інше вклинювалося в гул рухомого поїзда. І за вікном у нічній темряві пливли плями жовтого кольору.
Я спустив ноги на підлогу і присунувся до вікна.
Уздовж залізниці тепер мчало широке шосе, яким рухалася нескінченна колона вантажних машин із критими кузовами. Їхні фари й розбавляли темряву, додаючи до неї жовтизни. Фари кожної вантажівки били світлом у задній борт передньої. Я побачив усередині однієї машини солдатів, які дрімали, сидячи на лавках уздовж бічних бортів.
Потяг поволі зачав обганяти військову колону. У світлі фар промайнув синій щит: «Тихорєцьк – 50 км, Кущевська – 120 км, Ростов-на-Дону – 255 км».
Колона зупинилась і залишилася позаду. Шосе тепер було суцільною чорною смугою, яка бігла вздовж залізниці. Машин більше не було, і сторонній шум зник.
Я дивився на небо, на нерухомі зірки. Ми дійсно виїхали з-під дощу – усі зорі висіли на своїх місцях, жодна з них не ховалася за хмарою. Попереду на нас чекав гарний сонячний день, і хотілося вірити, що він буде гарний не тільки погодою.
До світанку я встиг заснути ще раз, сидячи за столом, підклавши під голову руки.
Уже напівпрокинувшись, я повільно розплющував очі.
Сонце сходило позаду потяга, жоден із його променів не потрапляв до віконця купе, але за вікном усе світилося. І так само бігло в яскравому сонячному світлі шосе, вже наповнене своїм автомобільним життям. Промчав повз «Ікарус» із табличкою «Ростов-Кропоткін», важкий рефрижератор натужно обганяв наш вагон.
Я налив води із балона до піалки, вийшов у тамбур і вмився. Опустив піалу на дерев’яну підлогу, відчинив зовнішні двері – і до тамбура одразу увірвалися гул і свіже повітря. Вітер за хвилину висушив моє мокре обличчя.
Ми вже снідали, скромно і мовчки, коли потяг уповільнив хід і почав повертати ліворуч. Шосе віддалялося від нас, і разом із шосе віддалялися рейки магістралі, що блищали на сонці. Тепер збоку простиралося кукурудзяне поле. Ми з Петром перезирнулися.
Галя опустила піалу з чаєм на стіл, повернула голову до Петра.
– Ви позбулися наркотиків?
Її обличчя випромінювало хвилювання.
Петро заперечливо хитнув головою.
– Та скажи хоч ти своєму! – Галя перевела погляд на Гулю.
– Жінки не повинні втручатись у справи чоловіків, – неголосно промовила Гуля.
Галя тільки похитала головою.
А потяг узяв іще лівіше. Петро визирнув у вікно й подивився уперед за ходом поїзда.
– Ну, що там? – запитав я нетерпляче, заразившись від Галі нервозністю.
– Депо.
Я теж визирнув із вікна і побачив, що ми наближаємося до стоянки товарняків. Праворуч можна було нарахувати десятків зо два потягів. Скільки їх було ліворуч – ми не бачили. Що кілька метрів відходила праворуч нова залізнична гілка, все далі й далі відсуваючи від нас кукурудзяне поле.
Потяг уповільнив хід, наче машиніст боявся проґавити потрібне йому відгалуження. Зупинився. Знову рушив.
Ми в'їжджали в ряди товарняків. Поміж найближчим із них і нами лежала ще одна, поки не зайнята гілка.
Я дивився на сусідній товарняк, повз який ми повільно сунулися. Товарняк був повним «асорті» – рефрижераторні вагони чергувалися з брудними цистернами і звичайними вагонами, схожими на той, у якому ми зараз їхали.
– Якщо пощастить, то звідси ми поїдемо вже без зайвого вантажу, – промовив я, намагаючись заспокоїти Галю. Бо ж саме під час останньої такої зупинки з’явилася нічна бригада, завдяки якій ми дізналися, що везли.
Щоправда, того разу потяг зупинився у безлюдному місці, й відбулося це, знову ж таки, вночі. А зараз радісне сонце піднімалося все вище над землею, яка прокинулася зі сну. Тому думати про те, що ми незабаром позбудемося небажаного вантажу, принаймні зараз було нелогічно.
Коли потяг зупинився, ми з Петром провели поглядом локомотив, який покинув нас. Довкруги стало незвично тихо.
Петро набив люльку і вийшов із вагона. Зупинився під вікном.
– Тепло як! – сказав він.
Ми теж вийшли. Теплий вітерець блукав відкритими «коридорами» поміж рядами товарняків. Під ногами хрускотіло сміття. Такий знайомий вокзальний запах тут віддавав паленою гумою. У небі над нами співали пташки. Десь поруч зацвіркотів коник. Дивна суміш дикої цивілізації і дикої природи, де звук суперечив запаху, відгукнулася якимсь холодком у душі. Я озирнувся на Гулю. Вона стояла, заплющивши очі й підставивши обличчя сонцю.
– Ти нічого не чуєш? – запитав у мене Петро.
Я прислухався. Звідкись здаля долинув ритмічний шум потяга. Коли гудіння стихло, мені почулися людські голоси. Вітерець на мить затих, і голоси чулися вже краще, але все одно занадто тихо, щоб розібрати бодай слово.
Ми залишили жінок біля вагона і, дослухаючись, пройшлися вздовж сусіднього товарняка. Десь поруч дзенькнуло скло, і ми зупинилися. Я нахилився до землі, зазирнув під вагон. Погляд мій зіштовхнувся з наляканим поглядом худої чорної кішки, яка відразу ж відскочила і побігла геть, залишивши позад себе порожню пляшку з-під пива. Я вже збирався звестися на ноги, але якийсь рух у цій неповній підвагонній перспективі привабив мою увагу. За трьома рядами залізних коліс у черговому проході між потягами я побачив два ящики і дві пари ніг. Двійко людей мирно сиділи й про щось балакали, хоча робити висновки я міг лише зі спокійних інтонацій.
– Там хтось є, – сказав я Петру.
Він теж опустився навпочіпки і зазирнув під вагон.
– Піди подивись!
Я проліз під вагоном, потім під другим. Зупинився.
– Щось Васі довго нема, – почув я чоловічий голос. – Може, без нього?..
– Ти що! – відповів другий чоловічий голос. – Так не роблять... Потім по голові получиш!
Коли я виліз із-під вагона, на мене з подивом і нерозумінням витріщилися два обідрані бомжі, які сиділи на порожніх ящиках. Старигань і чоловік трохи молодший. Поруч на землі валялося безліч недопалків, дві порожні пивні пляшки і одна з-під вина. За ящиком, на якому сидів старий, лежав брудний спальний мішок.
– Гей! – молодший підвівся з ящика. – Ми тут тільки відучора... Нічого не крали, не ламали... Не треба нас гнати!..
Швидко збагнувши, що в цих двох навряд чи мені вдасться щось дізнатися, я поліз назад під вагон.
– Бомжі, – повідомив я Петрові.
Він кивнув, не виймаючи люльки з рота.
Збоку вагона пролунав ляскіт. Я озирнувся і побачив, що Гуля і Галя витрушують у чотири руки ковдри. З кожним новим лясканням над ними здіймалася хмарка пилу.
Хвилин десять ми з Петром спостерігали за нашими жінками, доки ті не перетрусили всі ковдри і підстилки. Потім вони повернулися до купе, але, судячи зі сміття, яке вилітало час від часу з вікна, прибирання тривало.
– Колю, – покликала мене Гуля.
Я підійшов і одразу ж отримав у руки порожній п’ятилітровий балон. За допомоги бомжів я відшукав на краю кукурудзяного поля цистерну з питною водою.
Галя хотіла зварити гречаної каші із залишків крупи, але її планам довелося відсунутися на потім. Біля нашого вагона з’явився кудлатий бомж Вася у засмальцьованому плащі з болоньї та відром у руці.
– Мене хлопці прислали, – сказав він, відрекомендувавшись. – Я по раки ходив, візьміть собі штук п’ятнадцять.
Петро, коли почув слово «раки», пожвавішав. Він вистрибнув із вагона, присів навпочіпки біля відра, поставленого на землю, подивився на зелених, які копошилися там.
– Ти бери, бери, – підбадьорював його засмальцьований Вася, якому на вигляд було років сорок. – Жаль, пива нема. Пиво ми вчора допили. З пивом вони, як пісня!
Петро набрав у пакет раків і подякував Васі, а тоді повернувся до купе. Раків ми висипали з пакета просто в киплячу воду. Вони не поспішаючи червоніли, викликаючи в мене своїм виглядом приплив апетиту.
Але навіть раки не могли змусити мене повністю забути про невизначеність нашого найближчого майбутнього. Поки ми їхали і поки було видно, що ми їдемо в Ростов, на душі було спокійно. Дорога – сама по собі вже дія... Але цей тупик?!
Правда, що більше я думав про цю зупинку, про безлюдність і дивність цього місця, то легше мені уявлялося: саме тут відбудеться те, що полегшить подальшу дорогу.
Так і сталося. Шум машини зачувся, коли ми лежали на полицях, відпочиваючи по обіді.
Я визирнув у вікно і побачив військовий «ЗІЛ». Він проїхав повз і зупинився одразу за нашим вагоном. Усе це здалося мені цілком логічним. Нелогічним було інше – з кузова вистрибнули майор і два прапорщики з автоматами.
– Із купе не виходити! – гукнув майор, зупинившись під нашим вікном.
Ще троє військових у камуфляжних комбінезонах зістрибнули на землю. Було чутно, як зі скреготом відкотилися двері вагона, зашелестів брезент.
Військові працювали злагоджено і без перекурів. Вивантаження білих мішків у них зайняло хвилин десять.
– Усе? – пролунав голос майора.
– Усе, – різко видихнув хтось.
Ми з Петром сиділи один навпроти одного біля вікна. Йому було видно більше.
Коли «ЗІЛ» поїхав, Петро зітхнув із полегкістю.
– Вони нам щось у вагон вкинули, – сказав він.
– Ходімо поглянемо! – запропонував я.
Ми вибралися через дверцята туалету до вантажної частини вагона. Зім’ятий брезент лежав у далекому кутку, мішки з піском безладно валялися, а перед зачиненими основними дверима лежав цератовий тюк.
Ми підійшли. Тюк був застебнутий на «блискавку». Коли Петро розшпилив «блискавку», ми завмерли, зачаївши подих. Тюк виявився цератовим мішком для трупа. Крізь блискавку, що роз’їхалася, можна було визначити тільки те, що труп був одягнутий у військову форму.
Петро знову нахилився до мішка. Вжикнула, засуваючись, блискавка.
Він розгублено подивився на мене, наче запитуючи: що діяти?
Я розвів руками. Схоже, один небажаний вантаж у вашому вагоні змінювався на інший, ще небажаніший.
– Треба щось вигадати, – прошепотів я. – Тільки їм нічого не кажи, – кивнув я в бік службового купе.
– Нумо зараз під брезент його схоронимо, – запропонував Петро. – А там, може, десь викинемо дорогою.
Ми розтягнули брезент, підіткнувши його краї у щілини між мішками і стінками вагона. Повернулися до купе.