Текст книги "Богиня і Консультант"
Автор книги: Владимир Ешкилев
Жанр:
Современная проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 16 страниц)
11
Одноокий «вів» Діану від будинку, де мешкав Мітелик. Коли дівчина вийшла з під'їзду, найманець світлих сил Ярослав Стеблинський зрозумів, що недарма дочекався її появи. Що недарма насторожився від слів Індиго, коли та повідомила: поряд із старшим консультантом ФПП знаходиться жінка, думки якої затемнені. І недарма боровся зі сном, вдивляючись у темряву. Як він і передбачив, мутна шмара з «непрозорою» свідомістю виявилася зовсім не тою «дєффкою Свєткою», яку він замовив для братана Міти у «Галактиці» і котру завіз на колишню квартиру Новака. Про те, куди ж поділася безталанна Свєтка, він вирішив поміркувати пізніше.
Обпалену щоку Одноокого звело ніби наркозним занімінням. Таке бувало з ним лише у моменти справжнього оперативного просвітлення. «Нарешті, – відчуття тріумфу розгорнулося в ньому дзвінким вітрилом, – нарешті вонисебе виявили! ОМ TAPE ТУТТАРЕ ТУРЕ СОХА'М! [13]13
Мантра до буддійської Богині Тари.
[Закрыть]»
Одноокий пошкодував, що не прихопив цього разу відеокамери з об'єктивом нічного бачення. Він кілька разів клацнув Діану звичайним цифровим фотоапаратом, але записи вийшли, як і слід було сподіватися, ніякими. На темному тлі можна було роздивитися лише сріблясту накидку «непрозорої» шмари та її біле взуття.
«Nissan» Одноокого причаївся між гаражами. Звідти він простежив, як Діана пройшла до дитячого майданчика у кінці двору. Почувся звук мотора, увімкнулися фари. Тільки тепер Яра зауважив за майданчиком низький силует темного авта, непримітного в антрацитових тінях передрання. Двічі клацнули дверцята. Одноокий зачекав, коли авто заверне за ріг будинку, і собі вирулив з-за гаражів.
На порожніх ранкових вулицях вистежувати нескладно. Яра тримався на значній відстані від об'єкта стеження, але жодного разу не втратив його. Упевнившись, що об'єкт не відчуває «хвоста», він скоротив відстань, увімкнув дистанційну прослушку, навів на темне авто «гарматку» мікрофона, але нічого не почув. Або об'єкт захищали спеціальні екрани, або ті, хто сидів у салоні, мовчали. Авто виїхало до південного передмістя і зупинилося перед брамою двоповерхового особняка, оточеного кованим парканом і живоплотом. Здалеку було видно, як Діана вийшла з машини і пройшла через прочинену кимось хвіртку. Авто відразу рушило далі. Перед цим Ярі вдалося сфотографувати його так, щоби було видно номер.
Тепер йому довелося обирати між об'єктом стеження і особняком. Він вирішив, що особняк нікуди не втече і продовжив переслідування авта. Воно виїхало на головну і повернуло до міста. Раптом ожила прослушка. Яра почув: «Так. Відвіз. Так. Добре». Хтось, певно, шофер, розмовляв по мобільному. Потім у салоні темного авта увімкнули ефемку.
Лужний голос заспівав:
Дым сигарет с ментолом
Пьяный угар качает…
При в'їзді до міста авто припаркувалося біля бензозаправки. Одноокий зупинив свого «японця» за кілька метрів від нього. З авта вийшов темноволосий чоловік років тридцяти у короткій жовтій шкірянці. У нього були широкі плечі й товста шия борця. Чоловік зачинив авто і рушив до скляної буди мінімаркету.
Одноокий теж вийшов з машини. Як тільки «борець» увійшов до магазинчика, він підійшов до його авта, озирнувся навколо, присів і закріпив під бампером металеву «таблетку» датчика, змащену з одного боку полімерним клеєм. Він ризикував. Принаймні троє людей на заправці могли зауважити цей його маневр. Робітники заправки у червоних уніформах і шофер вантажівки, що якраз повертався від каси. Зате нарешті можна було з'їхати з хвоста. Жучок запрограмували кожні три хвилини посилати сигнал до супутника. А звідти на бортовий навігатор «Nissan'а» мали злітати точні координати темного авта.
«Борець» повернувся за кілька хвилин, коли Одноокий знов сидів у машині й вдавав із себе сплячого. Крізь темні окуляри він бачив, як «борець» відкриває щойно куплений блок «Davidoff». Товсті пальці брутально дерли картонку. Але шматків із відбитками пальців «борець» не залишив, передбачливо закинувши блок до салону. Фотографувати товстошийого Яра не ризикнув, той був надто близько. Але встиг добре запам'ятати його обличчя, пласке й широке, наче млинець, із глибоко посадженими очима та масивними надбрів'ями. «Борець» припалив сигарету, в роті блиснули металеві зуби.
«Канкрєтний пацанюра, певно, бикував на зоні», – припустив Одноокий.
Коли темне авто рушило до середмістя, найманець світлих сил розслаблено витягнув ноги й вже по-справжньому заплющив очі. Він стомився й подумки накидав план найближчих дій. План, частково продиктований саме багатоденною втомою. Хоча цього Одноокий ніколи б не визнав.
У світлу частину доби, вирішив він, наближатися до особняка надто небезпечно: у тихому передмісті, де за кожною новиною пильнують старі селюки, проїхати чи пройти непоміченим майже неможливо. Але недалеко від особняка він бачив законсервоване будівництво – цегляну «коробку», вікна і двері котрої забили дошками. Вночі там можна обладнати спостережний пункт. Отже, підбив підсумок Яра, тепер йому необхідно: по-перше, відстежувати маршрути «борця» й, по-друге, добре виспатися. Шкода, зрозуміло, що не вдалося зробити знімків загадкової шмари й цього пласкопикого клоуна. Поки що доведеться відкласти пробивання їхніх мордочок по базі. Як сталося, так вже сталося. Не все вдається навіть могутнім святим архатам.
ОМ TAPE ТУТТАРЕ ТУРЕ СОХА'М!
12
О десятій Мітелик закінчив опрацьовувати досьє. Свої попередні висновки він накидав на перших сторінках новенького блокнота. Чернетка аналітичної записки виглядала так:
1. В офіційних звітах експедицій реліквія не згадується. Або її дав професорові хтось невідомий, або її спеціально не вказано у звітах (звіти фальсифіковано, принаймні один із них?). За межами України Адамчук розкопок не вів, тому, якщо саме він знайшов реліквію, то вона зберігалася з давніх часів на території України. Реліквію повинна була супроводжувати усна або ж письмова «легенда», інакше б її значення та властивостей після знаходження, швидше за все, не вдалося б оперативно оцінити і виявити.
2. Серед тих експедицій, під час яких Б. Р. Адамчуком могла бути знайдена реліквія, особливої уваги заслуговують розкопки курганів Заяча Голова та Відьмина Могила-2 біля річки Молочної під Мелітополем у травні-вересні 1992 року. Курган Заяча Голова – поховання жриці високого рангу доскіфського (?) періоду. Перелік артефактів куций, багато незрозумілого у їхньому датуванні та культурній прив'язці, деякі знахідки (фібули, кістяні циліндри з орнаментами) належать до таких типів, які ніколи до того не зустрічалися на території СНД. Курган Відьмина Могила-2 (розташований на відстані 60 метрів від Заячої Голови) мав чотири пізніші підпоховання XVII–XIX століть, про які місцеві мешканці казали, що це могили місцевих чаклунок (планетниць), яких священики місцевої парафії не дозволили ховати на християнському кладовищі. Ці ж люди казали, що чаклунки мали силу від «планетного каменя» (звіт № 3 – 54/1992, сторінки 8—11). Про первісне поховання дані звіту скупі, натяками говориться про жрецький тип поховання, час поховання не визначений, кістяк і залишки одягу не знайдені, авторами звіту (канд. істор. наук Вербенко С. Т., н.с. Полянцер А. А.) припущено, що могилу пограбували ще в часи середньовіччя. В оригіналі звіту відсутні сторінки 12, 17, 18. Їх, швидше за все, вирізали вже після того, як звіт відправили до архіву (для уточнення потрібна додаткова інформація про порядок зберігання таких звітів в архіві Інституту археології та про доступ до них працівників архіву і сторонніх осіб). Порівняльний аналіз структури аналогічних звітів дозволяє припустити, що на цих сторінках могли знаходитись загальні креслення первісного поховання у кургані Відьмина Могила-2 з відмітками місць знахідок та їх нумерацією, а також, малюнки (?) і фотографії (?) окремих знайдених артефактів.
3. Проф. Адамчук надавав «предметам сили» надзвичайно важливого значення, був переконаний, що ці «предмети» є містичними центрами (стрижнями, каталізаторами, ембріонами) формування провідної верстви нації, її ментальних особливостей та її духовного егрегору. Наявність чи відсутність «предметів сили», на його думку, впливали на історію народів. Знання про «предмети сили» професор отримав під час своїх наукових досліджень (в експедиціях?). Ці знання не тільки не суперечили його фаховому досвідові, але й підкріплювалися ним. Це дозволяє припустити, що, якби він знайшов такий «предмет» під час розкопок, він би його сховав, щоби вберегти від, імовірно, адептів «ворожих» окультних угруповань і, відповідно, сфальсифікував би звіти. За суспільними переконаннями він був патріотом і не довіряв офіційній державній владі, яку вважав байдужою, некомпетентною і продажною. Він вважав конспірацію обов'язковою, знав (здогадувався?) також про якусь реальну загрозу для тих, хто володіє «предметами сили».
4. Проф. Адамчук, швидше за все, не був єдиним у цих переконаннях та діях (не зміг би, зокрема, одноосібно провести фальсифікації звітів та колекцій та вилучення матеріалів з архіву з метою сховати знайдені «предмети сили»). З великою часткою ймовірності можна припустити, що він мав однодумців (учителів? послідовників?) у науковому середовищі. Можливо, існувала законспірована група «хранителів предметів сили». Членів цієї групи слід шукати серед археологів, працівників архівів, викладачів університету, особистих друзів, політиків, ентузіастів язичництва.
5. Не виключено, що причиною загибелі родини Адамчуків була необережність у висловлюваннях та інтерв'ю самого професора. Інша версія – в групі «хранителів» з'явився зрадник або агент конкуруючої окультної організації (спецслужби, бандформування «чорних археологів»?). Ще одна версія: у 2004 році, під час президентських перегонів, хтось зіграв на патріотичних почуттях професора і спровокував його «допомогти» політикам певного спрямування. Професор погодився, «засвітив» реліквію у політичному (консалтинговому? окультному? силовому?) середовищі й невдовзі став жертвою атаки зацікавлених сил.
6. Члени групи «хранителів» теж можуть не знати про долю реліквії і шукати її. Тоді можна припустити, що в пошуках реліквії («предмета сили», «жезла сили») бере участь кілька зацікавлених законспірованих (впливових?) сил. Це можуть бути «окультисти», «чорні археологи», найманці впливових колекціонерів, спецслужби або збірні за складом групи, що складаються з представників цих різновидів зацікавлених сил.
Мітелик перезвонив Одноокому, але робот-оператор повідомив йому: «Ваш абонент поза зоною досяжності».
– Поза зоною досяжності твій дядько Славко, – повідомив він Індизі.
– Вимкнув мобілку. Напевно спить, – припустила та. – Він цілу ніч не спав.
– Ок. Нехай спить. Тоді ти лишаєшся тут на господарстві. А мені треба на роботу йти. А то мене скоро звільнять за злісне неробство.
– А ще тому вам треба йти, що на роботі Інтернет халявний. Так? – мала телепатка хитро примружилася.
– За несанкціоноване читання думок вас позбавлено права на отримання двох обіцяних тістечок, – повідомив старший консультант і дав малій Індиго щигля. – Відтепер впроваджуються штрафи та інші репресії!
– Я не читаю думки, я їх бачу! – відкоректувала його присуд Індиго і показала Мітеликові язика.
В офісі ФПП панував благодатний спокій. Шеф із Наташею виїхали до Києва на політологічну конференцію, і співробітники працювали у «сплячому» режимі. Почеконіус відпросився до міста, Фролюк від ранку щось вирішував в облдержадміністрації, дівчата моніторингової групи висіли на телефонах, обговорюючи багатосерійні жіночі проблеми. Навіть секретарка залишила свій спостережний пункт у приймальній і пішла пліткувати до соціологів. Тому Мітелик майже непоміченим прокрався до свого кабінету і скористався офісним вай-фаєм.
Він зайшов на пошуковий сайт і набрав у віконечку «Дролма». Переглянувши низку сайтів, він записав найважливіше до того ж блокнота, де вже перебували попередні висновки щодо досьє професора Адамчука.
«Дролмою» на Тибеті називали буддійську богиню Тару, відому у двадцять одному втіленні. З цих усіх втілень богині найбільше інформації в інтернеті Мітелик знайшов про дві милостиві та благодатні інкарнації – Білу Тару (тибетське ім'я якої було Долкар) та Зелену Тару – Махашакті й Махамайюрі – «велику енергію» і «велику царицю таємних мистецтв». Особливо Валерія Петровича зацікавила та обставина, що, окрім білого і зеленого, до кольорів Тари-Дролми належали ще й червоний, синій та золотий. Він згадав п'ять кольорових колон зі свого сну. Кольори збіглися, старший консультант обвів занотовану інформацію про них подвійною лінією. Про Золоту і Синю інкарнації богині він не знайшов нічого, зате Червона Тара виявилася войовничою володаркою магії на ім'я Курукула. На одному з сайтів Мітелик знайшов зображення восьмирукої Курукули Тарабхави [14]14
Тарабхава – «та, яка вийшла з Тари».
[Закрыть]і ретельно переписав у блокнот її тибетське ім'я Sgrol-ma-Dmarpo, яке читалося чомусь «Дрол ма Марпо».
Зі всіх втілень великої богині Мітеликові найбільше сподобалася Біла Тара, блага володарка Чистої Землі, що дарує людям здоров'я і довге життя. Він на всяк випадок зберіг у своєму ноутбуці велику довідкову статтю, де розповідалося, що Біла Тара є духовною дружиною могутнього буддійського просвітленого Авалокітешвари, що її атрибутом є лотос і що вона має семеро очей, додаткові з котрих розташовані на чолі, на долонях та на п'ятах богині.
Богознавчі вправи Валерія Петровича тривали б довше, але з облдержадміністрації повернувся Фролюк. У нього там щось не вийшло, він був не в настрої й, певно, через те терміново зібрав нараду. Мітеликові довелося півтори години вислуховувати нудне перегавкування заступника президента Фундації із соціологами, які вперто не погоджувалися «коректувати» рейтинг губернатора в офіційному прес-релізі ФПП. Нарешті здогадалися перетелефонувати президентові, і той наклав вето на будь-які корекції. Роззлощений Фролюк відігрався на секретарці, заборонивши їй приходити на роботу у джинсах.
Після наради Мітеликові знов не пощастило зв'язатися з Однооким, і він вирішив діяти за власним планом. У базі даних ФПП старший консультант розшукав додаткову інформацію про учасників археологічної експедиції дев'яносто другого року. Виявилося, що в одній із міських шкіл викладає історію колишня студентка Адамчука Валентина Дворська, яка разом із ним брала участь у розкопках курганів Заяча Голова і Відьмина Могила.
На групових фотографіях 92-го Дворська виглядала ефектною дівчиною з ретельно розчесаним світлим волоссям і приємним лисячим личком. Коротенькі шорти не приховували струнких довгих ніг дівчини. Фотографуючись біля розкопок, вона постійно обирала місце поряд з доцентом Вербенком, автором експедиційного звіту. Валерій Петрович читав у досьє, що Дворська в 1995 році стала законною дружиною Вербенка, зруйнувавши його перший шлюб. Разом вони прожили дев'ять років, мали спільну дитину. Тепер Вербенко був одруженим утретє, і знов зі студенткою історичного факультету.
Із самим Сергієм Тарасовичем Вербенком Мітелик мав намір зустрітися пізніше. У своїх аналітичних припущеннях він позиціонував доцента, одного з найімовірніших активних «хранителів» реліквії. Також у нього були всі підстави сподіватися, що після розлучення Дворська не залишилася вірним охоронцем секретів свого колишнього чоловіка.
Мітелик встиг до початку перезмінки, котра у цій школі починалася о пів на третю. На другому поверсі незграбної бетонної споруди він знайшов кабінет історії. Видовжену навчальну кімнату з великими вікнами, крізь які на столи і шафи линули агресивні потоки сонячного світла. Дворську старший консультант упізнав відразу. Вона й тепер, на межі сорокаріччя, залишалася ефектною жінкою. Сірий костюм бездоганно облягав стримані лінії її тіла. Дворська сиділа за вчительським столом, недбало закинувши на коліно ногу. Світло немов пливло засмаглою гладкою шкірою, згладжуючи красиві лінії м'язів. Це було приємне видовище. Навіть для такого вибагливого естета, як син артилериста. Валерій Петрович пошкодував, що не зняв обручку.
Побачивши Мітелика, що нерішуче зупинився на порозі кімнати, Дворська швидким рухом поправила зачіску. До її очей застрибнули веселі відблиски від сонячних смуг, що замешкали на скляних дверцятах книжкових шаф.
– Ви до мене? – спитала вчителька. Вона дивилася трошки вбік від Мітелика. Її лисячий профіль у цій позиції нагадував рельєфні зображення єгипетських цариць.
– Так, – старший консультант напружив обличчя, надавши підборіддю твердості.
– З якого питання?
– Я пишу книгу про вашого вчителя, Бориса Робертовича Адамчука.
– Ну? – очі Дворської втратили веселий блиск.
– Хотів би з вами побалакати, Валентино Семенівно.
– Пєрєтопчєшся.
– Що? – Мітеликові здалося, що він не дочув.
Дворська звернулася до школярок, які прибирали класну кімнату: «Вийдіть на хвилину». Ті залишили швабри і вийшли до коридору, обмацавши Валерія Петровича оцінюючими поглядами.
– Я ж пояснила вже, що таку інформацію я дам лише за великі гроші, – сказала Дворська, роблячи наголос на слові «таку». Її обличчя застигло, лише на правій скроні пульсувала хвиляста судинка. Її вік пробився крізь макіяж сіткою неконтрольованих зморщок.
– Ви мені нічого не пояснювали.
– Не вам, а тій вашій дівчині.
– Якій ще «моїй дівчині»? – спиною Мітелика пробігли мурашки. – Я не посилав до вас ніякої дівчини.
– Ви хочете переконати мене, що то не ви посилали її до мене? – Дворська скривилася. Вітрильця її гострого носа презирливо напнулися. Мітелику подумалося, що цей різкий вираз обличчя вчителька відпрацювала, роками вислуховуючи брехливі виправдання невстигаючих учнів.
– Так, не я, – він вклав у три короткі слова усю переконливість, на яку був спроможний.
– Тоді вибачте.
– Нічого, – син артилериста перетворився на втілену куртуазність. – Певно, хтось паралельно зі мною вивчає спадок професора.
– Напевне, є що вивчати, – Дворська ледь відкинула голову, демонструючи гладеньку шию. Настороженість не залишила очей, але з обличчя сповзла маска ворожості.
– Звісно.
– А що вас конкретно цікавить?
– Мене цікавлять наукові досягнення Адамчука.
– Це дуже широка тема. – Лисяче личко розтягнула хитра посмішка. – Вам краще звернутися до його колег із кафедри. До архіву.
– Я звертався.
– Ну?
– Пані Дворська, ви вже вдруге ставите мені це невизначене питання.
– Можна просто Валентина.
– А я просто Валера.
– Дуже приємно.
Дворська посміхнулася. Видно було, що вона не проти пограти у гру, запропоновану Мітеликом. Десь в астралі зі скрипом і лясканням прочинялася чергова брама звичайних людських бажань. Валерій Петрович відчув ці початки прочиненості й обрав наступальну тактику.
– Валентино, ми могли б обговорити формати майбутнього співробітництва не тут. Напроти школи я бачив кав'ярню з літнім майданчиком.
Дворська заперечно похитала головою.
– Там постійно сидять наші шкільні сучки.
– Пліткують?
– А що їм ще робити? У них язики заточені на цю справу. 3 дитинства.
– Біда…
– Отож-бо.
– Тоді запрошую вас до ресторану.
– Невже? – Дворська розсміялася. – Ще не вечір, Валеро. Мені ще зошити перевіряти…
– Я не обмежений у часі.
– А ваша законна дружина, Валеро, завжди пробачає вам таку необмеженість? – Дворська хитро подивилася на його обручку.
– Я майже розлучений.
– Ви отак усім жінкам повідомляєте про «майже»? Може, варто почепити на груди табличку: «Майже вільний Валєра»?
– Ні, не всім я повідомляю, лише чарівним допитливим білявкам, які нахабно розпитують про мою дружину.
– «Чарівним білявкам»… «Нахабно розпитують»… Як ви швидко переходите на банальності, Валєрочко. На дешеві банальності… Мені вже не вісімнадцять.
– Мені теж.
– Боже, – зітхнула Дворська, – як усе запущено! Чоловіки в цій країні вироджуються. Скоро не буде навіть з ким підтримувати світську розмову.
– Sorry. Я щось не так сказав?
– Ти все не так сказав.
– Все?
– Все.
– Я радий, що ми вже на «ти».
– Рано радуєшся.
– А як щодо спогадів про великого археолога?
– Про кого? Про великого археолога? Ну, звісно… Так ми ж з тобою ніби вже домовилися. Валеро, ти обіцяв дамі ресторан. Обіцяв? Обіцяв. Так давай. Веди. Вези! – Дворська рішуче підвелася. Вона відкрила двері й покликала: – Дівчата, де ви там? Швидше йдіть домивати!
За годину старший консультант і вчителька пили «Старий Таллінн» серед кущів і дерев заміського ресторану. Тісна дерев'яна альтанка і міцний лікер сприяли грі. Дворська притискалася до Мітелика і дражнила його несподіваними вульгарними вибриками.
– Ти єщьо такой маладой, Валєрка, – казала вона, – ти ще не відчуваєш, як швидко усе навколо змінюється. Все змінюється, все… Ще кілька років тому Адамчук був ледь не науковим богом, а тепер якісь там срані спогади про нього – лише привід для того, щоби перепихнутися з класним мальчіком. Ти ж у мене класний мальчік, нє?
– Ясний чмок. Я цілий мачо.
– Ти? Мачо? – Дворська засміялася. – Як кажуть мої шмаркачки з десятого «А»: я пруся з тебе, Валєрко! Козлячо ти і щенячо. Але ти тільки не впадай у нерви – я з тобою ще попрацюю. Будеш мужиком.
– Маєш педагогічний талант? Але я вже доросленький мачо.
– На тебе мого таланту ще вистачить, не сци… До речі, ти, чмока, не спи там, склянки сохнуть.
Мітелик наповнив склянки в'язкою рідиною. Коли вчителька вчергове «підняла градуси», він обережно спитав:
– А що то була за дівка, яка розпитувала тебе про Адамчука?
– Про неї ми не говоримо. Добре? – Дворська примружила потемнілі очі. – Ми домовилися: говоримо тільки про великого археолога.
– А він все ж таки був великим?
– Поряд із нікчемами не важко бути великим. Поряд з нашими нікчемами він був цілим велетнем.
– Навіть так?
– Навіть так.
– Ти, я бачу, його не любила.
– Любила, не любила… До одного місця усі ці любові… Його, до речі, і без мене було кому любити. Великий археолог перелюбив півфакультету.
– Валю, ти гоніш.
– Що? Я гоню? Пхе! Розпитай секретуток в нашому славному навчальному закладі. Вони тобі порозказують. Мексиканські серіали. Триста тридцять три серії. Там багато таких козлів… Тобто великих археологів нах…
Дворська одним духом хильнула ледь не півскланки лікеру. Її вже гребло. Мітелик почав міркувати, що він тепер робитиме з п'яною в дупель вчителькою історії. Везти її на квартиру і знайомити з Індиго здалося йому недоречним. Навіть неможливим.
Дворська немов прочитала його думки.
– Ти, чмока, про всяке різне не думай. Цьоця Валя про все подбає. Зараз ти підеш, візьмеш таксі і мы поедем мы помчимсядо моєї корєфанки. Там порожня хата і водка в холодильнику. Відтягнемося.
13
Одноокий прокинувся, коли на місто наповзли сутінки. Спав він у гаражі, заниканому серед складських споруд і залізничних колій промислової зони. Десь поряд глухо скреготали механізми цементного заводу. Яра увімкнув ноутбук, зв'язаний з відеокамерою зовнішнього спостереження. Вузький проїзд між гаражами втішив його безлюддям. Пси мирно відпочивали на теплому бетоні.
Запис даних радіомаяка показував, що авто «борця» вже кілька годин стоїть припарковане біля аеропорту. «Недалеко від того особняка, якщо не поряд», – зауважив диспозицію ворога Одноокий. На одному з телефонів він знайшов відповідь на свій ранковий запит. У кодованому SMS-повідомленні містилася інформація, що особняк за адресою: вул. Ботанічна, буд. 208 – збудували 1997 року і з того часу він належить неодруженій 36-річній співвласниці більярдного клубу «Массе» Людмилі Савар.
Яра пробив прізвище у своїй базі даних. Людмила Савар виявилася єдиною донькою і спадкоємицею покійного бізнесмена Нерсеса Раванського. З фотографій Людмили на одноокого дивилася симпатична чорнявка з високим чубчиком і впертими очима. Вона носила прізвище матері й замість «Нерсесівна», писала у документах по-батькові «Миколаївна». Першим чоловіком Людмили був відомий у місті лікар-гінеколог Артур Цихмістренко, другим – професійний танцюрист («Стриптизер!» – подумки посміхнувся Одноокий) Іванко Ванц, громадянин Придністровської Молдавської республіки. З обома співвласниця більярдного клубу була давно і законно розлучена. Клуб справно платив податки і працював під дахомодного із київських авторитетів, який в установчих документах ТзОВ «Клуб «Массе» значився другим його співвласником.
Одноокий також продивився досьє покійного Раванського. Як він і передбачав, київський авторитет за радянських часів спочатку був партнером батька Людмили у підпільному бізнесі, а потім проходив з ним по одній кримінальній справі. Бізнес-партнер і родина панни Савар органічно гармонували як із зовнішністю шофера-«борця», так і з талантами шпигунки-шльондри.
Одноокий ще раз пошкодував, що не може поки що пробити по базі двох останніх персонажів ранкової комбінації. Він всіма рецепторами відчував, що очікуване сталося, що він таки вийшов на членів одної із тих передбачених бізнес-груп, котрими, як стверджували знаючі люди, «погані хлопці» маскували присутність окультних світодержців в Україні. Серце Одноокого прискорено билося у передчутті відповідей на давні і всесвітні питання.
Тепер залишалося дочекатися повної темряви і вирушати у розвідку. Яра поклав у салон авта прилади нічного бачення, відеокамеру, дистанційну прослушку, матрац, запасні акумулятори, питну воду і харчі, запаковані у велику торбу. Перевірив зброю. Подумав і додав до відібраних речей дві книги – монографію «Теоретические основы проектирования ствольных управляемых ракет» за редакцією О. П. Коростельова [15]15
Книга видана у Києві 2007 року видавництвом «Defense Express Library». Доктор технічних наук О. П. Коростельов – генеральний конструктор і генеральний директор Київського конструкторського бюро «Луч».
[Закрыть]і саморобний переклад посібника Логана Айзіка «Майстер-пул диверсійної справи». Він знав, що для читання часу в нього не буде. Але ці книги були його талісманами, і залишити їх у гаражі здалося йому неправильним. Варіанти нічної програми Яра розділив на мінімальний та максимальний. За мінімальний варіант він визначив успішне обладнання в недоробленому будинку постійного спостережного пункту, за максимальний – проникнення безпосередньо до вілли панни Савар.
Одноокий виїхав із промзони через залізничний проїзд, хвилин сорок маневрував містом, перевіряючи, чи не веде за собою хвоста. З об'їзної дороги він з'їхав у поле, півгодини вичікував під деревами, випробовуючи прилад нічного бачення. Дорогий ніконівський Monarch – надійний, з високою світловою трансмісією.
З поля він знову повернувся до виїзду з міста, припаркував «Nissan» на платній стоянці й пірнув у темряву. Як і планувалося, Яра наблизився до вілли Савар з боку річки. Жодне вікно там не світилося, лише на подвір'ї жарівка сіяла на бетон непевне світло.
До недобудованого дому Одноокий вийшов, повернувши лівіше від об'єкта спостереження. Намагаючись бути непоміченим, Яра наблизився до реп'яхів, які щільним муром оточували цегляну коробку. Він підрізав кілька рослин, розсунув решту колючок і протиснувся до широкої цементованої ринви, що виступала з одноповерхової прибудови.
Спершись на ринву, він закинув на прибудову торбу, підтягнувся на руках і опинився перед забитим дошками вікном. Дошки недовго чинили спротив і навіть не рипнули, коли він, нарешті, відірвав їх від опалубку. Перш ніж увійти до будівлі, Одноокий вийняв газовий пістолет з прикрученим до люфи ліхтариком. Концентрований синій промінь світла відігнав кішку від щойно впольованого щура. Кішка ображено зашипіла. Яра цикнув на неї, і смугаста мисливиця щезла між купами будівельного мотлоху. Він вимкнув ліхтарик, проминув кімнату і вийшов до іншої. З вікна відкривався огляд особняка Савар. Це вікно не закривали дошки, лише грубо приварені іржаві ґрати.
Яра розклав на підлозі матрац, вийняв із торби і перевірив спостережну апаратуру. На знімках, зроблених через прилад нічного бачення, стіни особняка яскраво світилися. «Якесь особливе покриття», – припустив Одноокий. Вікна залишалися темними і непроникними. Дистанційна прослушка фіксувала тільки фонові звуки. На подвір'ї не було видно жодного охоронця. Вілла Савар стояла мертвою, немов гробниця. Яра вирішив зачекати. Нехай події самі йдуть шляхами, які відомі лише Добрій Богині. ОМ TAPE ТУТТАРЕ ТУРЕ СОХА'М!
Зручно розташувавшись на матраці, він замислився. Згадав, що забув прихопити балончик з розпилювачем гамадіоксибутерату [16]16
Гамадіоксибутерат – наркотична речовина обмеженої в часі дії. Використовується для введення людини у параліч і безпам'ятство.
[Закрыть]. Пошкодував, що не має спецодягу, покритого суперінтенсивною чорною фарбою, який дозволяє командос повністю зливатися з нічною темрявою. Згадав також, що забув проінструктувати Індиго щодо форсмажорного вилучення грошей і зброї з таємної схованки у лісі. Все ще розмірковуючи про ту схованку, Одноокий раптом пригадав щось дуже важливе, що раніше не спадало йому на думку. Він згадав про сховок, у якому дванадцять років тому брати-партизани Яра, Міта і Боб ховали свої дитячі секрети.
14
Одночасно з Однооким про сховок згадав і Мітелик, який цієї самої миті перебував за кілька кілометрів від брата Яри, у двоспальному ліжку, що належало подрузі Валентини Дворської. Згадав після того, як учениця покійного Адамчука сказала, затягуючись цигаркою:
– Ми всі в дитинстві шукали скарби, робили нички. Всі були трошки археологами.
Вона відправила до стелі красиве кілечко диму і раптом засміялася.
– Де ти купив таку дебільну краватку? – спитала вона скрізь сміх.
– У Єгипті.
– Жах!
– Чим тобі не подобається моя краватка?
– Чим мені не подобаються ті бридкі червоні верблюди на синьому тлі? Ти, чмока, у цій краватці нагадуєш мені цирковий фургончик з мультика.
– Дякую за добре слово. Фургончиком мене ще ніхто не називав.
– Викинь її. Я куплю тобі іншу.
– Ти вирішила зайнятися моїм гардеробом?
– Якщо більше нема кому…
– А ти завжди така… ініціативна?
– Так, чмока, завжди. Поки від вас, чоловіків, чогось дочекаєшся, буде пізно. Прівєт, клімакс! – Дворська помахала рукою, немов підступний клімакс причаївся десь між ліжком і телевізором.
– Судячи із сьогоднішніх акробатичних вправ, до клімаксу, Валю, тобі ще далеко.
– А тобі направду сподобалося?
– Сподобалося.
– Твоя дружина тобі такого не робить? – Дворська потягнулася до попільнички. Атласне покривало сповзло з її стегон.
– Вже ні.
– Бідний, бідний чмока. – Вона поклала недопалок на попільничку. Тепер старший консультант міг бачити всю розкіш її зрілого доглянутого тіла. – Доведется цьоці Валі зайнятися не тільки твоїм гардеробом.
– Я – «за»! – Мітелик пригорнув Валентину до себе і почав обціловувати її солоне від поту обличчя. Їхні руки і ноги переплелися знову, а потім – відразу після бурхливої кульмінації – Валерій Петрович на вологому і теплому ліфті з'їхав у сон.
Школа X
(сон Валерія Петровича, частина друга)
Він у довгому вузькому коридорі. Стіни викладені білими кахлями. Він звідкись знає, що цей коридор знаходиться у підземній частині школи X. Коридор освітлюють неонові лампи. Від їхнього світла тіла рабинь-вихованок здаються сіро-блакитними. Три рабині супроводжують володарку. Одна йде попереду, дві ззаду. Володарка одягнена у білу мантію з каптуром. На мантії вишито червоне колесо. На вихованках немає одягу. Тільки блискучі металеві нашийники і ланцюжки на стегнах. Червоні колеса намальовані на їхніх спинах. У тій рабині, що йде попереду процесії, Мітелик упізнає Діану. Її тіло відблискує, воно намащене чимось жирним.