Текст книги "Богиня і Консультант"
Автор книги: Владимир Ешкилев
Жанр:
Современная проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 15 (всего у книги 16 страниц)
15
Софія і Шангар зустрілися у парку. За примхою бхайї-долі, це був саме той парк, у якому Старший ковену Тага благословляв Діану на війну з Орденом. Маг і менталка зайняли зручний ослінчик на березі круглого штучного озера. Сторонньому спостерігачеві могло здатися, що статечний батько розповідає білявій доньці повчальні притчі. Насправді Шангар читав мантри, якими вшановував загиблу за його волею воїтельку ковену Тага. Софія мовчки дивилася на дзеркальну поверхню води. Коли остання з мантр піднеслася до благих і недосяжних для зла світів Шаданакара, вона запитала в мага:
– Що ви зробите зі мною?
– Ти матимеш вибір: можеш повернутися до Тага, а можеш залишитися зі мною. Нам у Курані потрібні здібні жриці. Ти здібна.
– Залишитися з вами? – в цьому запитанні не містилося жодного здивування. Лише безмірний сумнів.
– Ти вбила кохану жінку одного із найвпливовіших Старших Тага. Після цього тобі вдалося втекти від того, кого у Тазі вважають нездоланним Майстром, і навіть завдати йому шкоди. У ваших Старших виникнуть питання до тебе. І ти не зможеш відповісти на їхні питання, не згадавши про мою допомогу. Що подумають про тебе ваші Старші?
– Я мала чіткий наказ Старшого Жиргала убити Діану, якщо виникне небезпека полону.
– Ти, жрице, підкорилася моїйволі. На кілька хвилин, але підкорилася. І це ж я наказав тобі вбити Діану, а не ти виконала наказ ваших Старших. І цього Владика Жиргал тобі ніколи не пробачить. Ніколи.
– Я знаю, – прошепотіла Софія.
– У школі, наскільки мені відомо, тебе ненавиділи усі жриці Тага твого покоління. Чому?
– Не всі.
– Більшість, – Шангар дивився на Софію очима судді.
– Учителі любили мене більше за інших, давали мені більше знань. Інші мені заздрили. Особливо Діана. Вона ж така красива… була.
– І ти відібрала в неї подружку.
– Так.
– Щоби познущатися з неї? Зробити боляче?
– Так.
– Після того учні твого покоління зненавиділи тебе ще більше?
– Так.
– Ти й досі сподіваєшся на милосердя і розуміння від свого ковену?
– Ні.
– Тоді тобі краще залишити ковен Тага.
– Я стану відступницею?
– Ти станеш жрицею ковену Курана. Коли той друг Одноокого, якого ви впіймали, досягне рівня ягина-чели [117]117
Чела – учень (санскрит).
[Закрыть], ви станете парою.
– Першою?
– Ні. Першою парою стануть Верховна Жриця Аратара та її Старший Ягин.
– Хто він?
Шангар промовчав. Софія – за звичкою – торкнулася його свідомості, але знайшла там лише мовчазну порожнечу.
– Вибачте, Владико, – прошепотіла вона.
– Вибачаю, але більше такого ніколи не роби. Я вимагаю поваги, жрице.
– Я ваша рабиня, Владико.
– Тоді виконуй мою вимогу.
– Я слухаю, Владико.
– Звільни друга Одноокого. І приведи його до мене.
– Буде зроблено, Владико.
– Ти щось хочеш мене запитати?
– Так, Владико.
– Запитуй.
– Чому там, біля вокзалу, не було істинного Майстра Кадоша?
– Тому що справжньогоМайстра в Ордені наразі немає. Це одна із найбільших орденських таємниць. Я здогадався про неї вже давно, а сьогодні моя здогадка підтвердилася. Той, кого в Ордені титулують Майстром Зброї і Кадошем Кадаверфером – звичайний Страж. Я зупинив його серце.
– Він не Дракон?
– Ні. Дракон тепер не має тіла.
– Отже, мені пощастило, Владико.
– Так, – погодився Шангар. – Тобі страшенно пощастило, жрице. Якби на місці того Майстра-Стража був істинний Майстер-Дракон, я б не зміг тебе врятувати. І ніхто не зміг би.
– Але, Владико, ковен Тага шукатиме мене для помсти.
– Якщо тебе й шукатимуть, то на твоєму боці буде Куран. Сила проти Сили: це справедливо… А тепер час виконати мою вимогу: звільнити друга мого покійного найманця.
Майбутня жриця ковену Курана поцілувала руку Вигнанця, підвелася з ослону і майже побігла парковою алеєю. Шангар не дивився їй услід. Він знову шепотів мантру.
16
Печерний храм північніше Нішапуру був збудований у незапам'ятні часи ковеном Шріли. В Індії, де мирно співіснували дві тисячі повнокровних магічних ковенів [118]118
У північній Індії сучасним відповідником для поняття «ковен» є «сандхі», на сході і півдні півострову Індостан, де панують бенгальські діалекти – «кхум'асангх».
[Закрыть], цей храм не був ані найбільшим, ані найдавнішим. Але в нього була своя особливість. Ковен Шріли вже півтори тисячі років добровільно виконував роль посередника у перемовинах ворогуючих магів. Печерний храм під Нішапуром був тим місцем, де таємно зустрічалися верховні володарі містичних згромаджень. Сюди часто навідувалися Вищі з Тибету, а секретна бібліотека храму містила детальні записи про стародавні суперечки та домовленості ковенів, орденів, ієрархій і магічних кланів. Подейкували також, що один із наймогутніших Жезлів Сили зберігався у ковені Шріли, але мовчазні ягини у мантіях кольору шавлії ніколи не підтверджували і не спростовували цих пліток.
Одного серпневого вечора, коли прохолода повернулася до храмового порталу, біля нього зупинилася кавалькада дорогих автівок. З них вийшли люди поважного віку, одягнені у європейський одяг. Жерці ковену Шріли зустріли їх з підкресленою повагою і зі співами провели до таємної зали на другому підземному поверсі храму. Цю залу захищали від цікавих очей і вух могутні закляття і пильність жерців-охоронців. Перед дверима зали Старший ковену Шріли перепросив і повідомив прибульцям, що вони повинні залишити магічні предмети, комунікатори, записувальні пристрої і зброю за межами таємного святилища.
Приїжджі склали до великого ящика свої мобільники, стилети, кинджали і такі химерні речі, на які жерці храму намагалися не дивитися, щоби не осквернитися. Потім Старший уважно подивився в очі кожному із гостей. Що він там побачив, жерці не знали, але всіх прибулих провели до зали. Там заздалегідь поставили шість вкритих різьбленням дерев'яних тронів. Запрошуючи до трону чергового гостя, Старший називав його титул. Біля входу сів зморщений бородатий дідок, якого Старший титулував «Віщим ковену Алатара». Напроти нього зайняв свій трон сивочолий величний Коммодор Ордену Істинної Золотої Зорі. Трони зліва від Коммодора зайняли темношкірий Великий Обраний Ієрофант Місру [119]119
Міср – давня назва Єгипту.
[Закрыть] і Старший ковену Тага, схожий на актора, якого загримували для виконання ролі Чингісхана. По праву руку від нього сіли Старший ковену Шріли і Вигнанець Шангар.
Коли владики зайняли трони, молодші жерці Шріли обійшли залу, співаючи пісні й обкурюючи її пахощами. Свіжі запахи сандалу і мирри змішалися із тисячолітніми ароматами храмової зали. Замикаючи коло, жерці проспівали особливу Мантру Примирення. Потім вони залишили залу і запечатали її двері іззовні храмовою печаткою.
Владики тричі прошепотіли молитву до Бога Ганеші [120]120
Ганеша – індійське божество мудрості, яке зображають людиною зі слонячою головою.
[Закрыть], якому давні будівничі присвятили храм. Вшанувавши Ганешу Мудрого, владики занурилися у самоспоглядання. Тишу першим порушив Старший ковену Шріли Рамачакра, який у цій залі був арбітром і хранителем Традиції:
– Ми зібралися у місці священному, чистому, віддаленому від зла і невігластва в ім'я Бхакті для вирішення суперечки, що виникла між давнім і визнаним Орденом Істинної Золотої Аврори та древніми шанованими Жрецькими Колами Шляху Тага і Шляху Алатара. Орден, представлений тут сімдесят шостим Коммодором Владикою Жаном-Клодом Деспер'є вимагає, щоб названі Кола – представлені тут Владиками Навіном Царьовим і Жиргалом Очигиновим – припинили самовільно відроджувати Жрецьке Коло Шляху Курана і віддали на збереження нейтральній стороні Жезл Сили, відомий нам під іменем «Камінь Богині Бау». Що можуть відповісти Владиці Жану-Клоду Владики Навін і Жиргал?
Навін Царьов, бородатий дідок, що займав трон біля дверей зали, ледь прихилив голову в бік Коммодора і промовив навдивовижу сильним для старої людини голосом:
– Ми з братом Жиргалом ніколи не відроджували Курана, не бачили Каменя і не воювали з Орденом. Про що каже Владика Жан-Клод?
– А чому тоді колишня жриця-менталка з ковену Владики Жиргала опинилася серед жриць новоствореного Курана? – запитав Коммодор.
– А чому на місці загибелі моєї особистої охоронниці опинилися Паладин Східної Марки Ордену Сергій Манко і Майстер Зброї Ордену Барі Слокус? – запитав у відповідь Владика Жиргал. – І чому це люди Ордену так активно збирають інформацію про місця перебування карпатських відьм і шаманів?
– Ви так і далі будете відповідати питанням на питання, Владико? – обличчя Коммодора залишалося незворушним.
– А ви не тим адресуєте свої питання, Владико, – зауважив Навін. – Вам, Коммодоре, варто було б запитати про червневі події у Києві присутнього серед нас вигнанця Шангара.
– Шангара треба титулувати не вигнанцем, а Владикою [121]121
Термін «Владика» тут уведено для полегшення сприйняття читачем. Насправді учасники наради титулували один одного «Прадган», а Рамачакру – «Сабгапаті».
[Закрыть], – докинув Обраний Ієрофант Місру Владика Шенуда. – Двадцять років тому у Єгипті ми визнали його Старшим у нашій ієрархії. Це визнання зберігає чинність і досі. Прошу виявляти до Старшого Місру Шангара належну повагу через правильне титулування.
– Тоді виходить, що саме ви, Владико Шенудо, несете відповідальність за самочинні й небезпечні дії свого Старшого? – запитав єгиптянина Деспер'є.
– Я сам несу відповідальність за свої дії, – зауважив Шангар. – Орден у 9785 році Юла Му [122]122
1673/1674 рік за християнським літочисленням.
[Закрыть]знищив Куран без згоди Вищих Тибетського Лона. Нагадаю присутнім Владикам, що тоді Орден ні в кого не питав ніяких дозволів і порад, здійснюючи нестримну агресію на Схід за наказом тодішнього п'ятдесят третього Коммодора Хуана Авальдо. Тодішній орденський Майстер Зброї Маргадак убив двох Верховних Жриць Курана – Самару та її доньку Двійю. Але дивний збіг обставин завадив йому захопити Камінь. Він загинув разом зі всіма своїми помічниками, що, мабуть, зафіксовано в анналах Ордену. Я ж, користуючись мудрістю моїх святих попередників, побачив у цій історії вияв волі Єдиного. Я відроджую Куран за власною і Його волею.
– Невже ані тибетські Вищі, ані ваші друзі в Єгипті, ані Таг з Алатаром зовсім нічого не знали про ваші плани? – запитав Шангара Коммодор, вперто не називаючи його «владикою».
– Ні, – твердо відповів той.
– І ви тлумачите незбагненну волю Єдиного згідно з власними уявленнями і власним свавіллям?
– А вам, часом, не здається доречним вибачитися за деякі діяння ваших попередників? Якби не самовпевненість таких лідерів Ордену, як Авальдо, наш світ тепер був би кращим і гармонійнішим. Навіть близькі вам за духом масони засудили тодішні методи вашого Ордену.
– Ви, напевно, і від масонів отримали титули і повноваження паплюжити Орден на радах Владик? – саркастично посміхнувся Деспер'є.
– Я спілкувався з їхніми Старшими.
– Спілкуйтеся й далі. Нам не шкода. Але ви загрожуєте світові відродженням агресивного ковену, в який вливаєте темну Силу малодослідженого лиходійного Жезла, – голос Коммодора Деспер'є налився залізом владності. – Ніхто із землян не знає, ким насправді є Богиня Бау, звідки і з якими намірами потрапила вона на нашу планету. Її дикі верховні шаманки багато тисячоліть очолювали військово-політичні союзи агресивних племен півночі й благословляли кровожерливих завойовників. Богиня принесла на Землю війни, жорстокість і смерть. Ми пропонуємо віддати Камінь святим відлюдникам у Ладаксі [123]123
Ладакх – область у Західному Тибеті.
[Закрыть]для того, щоб вони уважно дослідили таємниці Богині. Ми попереджаємо всі ієрархії світу: Камінь Бау несе загрозу Світовій Рівновазі. Я сказав!
– Я перепрошую, що втручаюся, – сказав після хвилинного мовчання Рамачакра, – але хочу нагадати Владиці Жану-Колодові, що мої предки-арії теж були серед «агресивних племен», очолюваних спадкоємицями Праматері Йіми.
– Але, Владико Рамачакра, ваші предки встигли вчасно скинути зі своєї шиї ярмо шаманок Бау. Вашими ковенами тепер керують просвітлені ягини-архати, – зауважив Коммодор.
– Тим Старшим, які своїми Жезлами Сили розпалили дві світові війни, не потрібно було ані Каменя Бау, ані жриць із роду Йіми, щоби зруйнувати півсвіту, – сказав Шангар. – Війни були і будуть. І не треба страхати нас «чужістю» волі Бау. Всі присутні знають про істот з інших світів. Їхні закони життя і смерті не надто різняться з нашими.
– У гуманоїдів – так, – погодився Коммодор. – Але в нашій Галактиці живуть не лише гуманоїди. У Книзі Оріона написано, що в мові ящерів або немає відповідника слову «смерть», або на нього накладено найтяжче табу.
– З Каменем не все ясно, – підтвердив Жиргал. – Наші легенди стверджують, що світ, у якому народився Камінь Бау, належав до тої частини Галактики, де колись владарювала негуманоїдна раса Великих Повзучих Отців. А всі присутні, я сподіваюся, знають, що Повзучі не шанували гуманоїдів. Яйцекладних ящерів вони любили і навчали, а гуманоїдів – ні. Здається, Повзучі теж розмножувались яйцями.
– Тристатевими спорами, – уточнив Рамачакра.
– Ми, на жаль, надто мало знаємо про такі віддалені у часі й просторі речі, – сказав Шангар. – На Тибеті теж зберігають записи про прадавню расу Повзучих, і я на власні очі бачив біля Кайласу древню платформу, на яку мільйони років тому сідали їхні кораблі. Але у Камені я не побачив нічого такого, що зв'язувало б його з тою расою, яка вимерла задовго до появи людства. У його пам'яті збереглися спогади про інший світ – Світ Червоної Зірки, світ Бау. Але там, наскільки я зрозумів, мешкали гуманоїди, які мало чим відрізнялися від нас…
– Мешкали? – перепитав Жиргал.
– Той світ загинув.
– От-от! Повзучі знищували світи гуманоїдів, – сказав Навін.
– У пам'яті Каменя я не знайшов жодної вказівки на причину загибелі Світу Червоного Сонця, – заперечив Шангар.
– А якщо це Бау знищила той світ? – не вгавав Навін. – Якщо вона є машиною Повзучих, їхнім Знищувачем Світів? Нехай Владики Жиргал і Рамачакра підтвердять, що і в Книзі Оріона, і в «Некрономіконі» [124]124
Книга Оріона – текст, який у 1969 році антиквар Дж. Тофлер-Кубіца показував тибетологу Дж. Туччі. «Некрономікон» – «Книга провінцій країни мертвих», написана божевільним пророком Абдулою Альхазредом із Санаа (Ємен) у 730 p., перекладена грецькою Теодором Калофалетом у 950 році, один із примірників належав магові Джону Ді.
[Закрыть]є згадки про такі машини, якими Повзучі знищували ворожі їхній расі світи. У Книзі Оріона та епоха, коли припинилася раса Повзучих, названа Епохою Звільнення. Хіба це випадково? Чому гуманоїди з Оріона так зраділи зникненню Повзучих? А оріоніти – чи не найближчі наші родичі у зримому Всесвіті?
У святилищі запала зловісна мовчанка. Жиргал і Шенуда тривожно перезирнулися.
– Ви, Владико, недалекі від істини, – підтримав старого бороданя Деспер'є. – У тому Камені схована страшна і ворожа Сила, керована чужою позасвітовою волею. Його треба дослідити. А в Шангара немає ані знань, ані вмінь для здійснення такого дослідження.
– Зате у вашому розпорядженні, Коммодоре, є такий свідок, який може багато що розповісти про ті часи, коли виник Камінь, – зробив контрвипад Шангар.
– Про якого свідка ви говорите? – насторожився Деспер'є.
– Всім відомо, що ваш Орден у прадавні часи викликав з небуття могутній дух, який Обрані називають Драконом.
– Так, було, – підтвердив Коммодор. Зрештою, усі присутні знали про давню угоду між Орденом Істинної Золотої Аврори і неспокійним духом.
– Цей дух, – продовжив Шангар, – втілюючись у спеціально підготовлене Майстрами Ордену тіло, стає непереможним воїном, Майстром Зброї. Таких втілень, кажуть, вже відбулося більше десяти.
– Дванадцять, – знов підтвердив керівник Ордену.
– Кажуть також, що Дракон колись жив у тілі доісторичного ящера, але не в тілі примітивного динозавра, а у плоті представника розумної раси ящерів. Ця раса населяла Землю кілька мільйонів років, а потім загинула від падіння астероїда. Ми знаємо, що багато позаземних світів населяли і населяють досі представники цієї раси. Дехто припускає, що на Землі була не гніздова цивілізація ящерів, а лише невелика колонія планети ящерів, відомої під ім'ям «Горма». Ми також знаємо, що раса розумних ящерів з Горми вважає своїми вчителями і творцями легендарних Великих Повзучих Отців – найстаршу із кармічних рас нашої Галактики. Ящери цим страшенно пишаються. Дракон може свідчити про Повзучих. Він також може побачити у Камені Бау те, що не зможе побачити жоден гуманоїд, зокрема і я. Закличте вашого Дракона, Коммодоре, і він свідчитиме про Камінь і про його хазяйку.
– Але для цього потрібно підготовити тіло, – сказав Деспер'є. – Це займе кілька років.
– Кілька років наразі не мають значення, – зауважив Рамачакра. – Наш світ, слава Богам, витримував Камінь Бау тридцять вісім тисячоліть, витримає й ще кілька років. У пропозиції Владики Шангара є рація.
– Є, – підтримав арбітра Навін.
– Дракон багато знає, – припустив Жиргал.
– А Дракон схоче свідчити? – запитав Шенуда.
– Хто його зна… – промурмотів Деспер'є, заскочений як раптовим поворотом дискусії, так і зримим наміром присутніх Владик підтримати пропозицію Шангара.
– Якщо Владика Коммодор дуже попросить дух ящера, то він мав би схотіти, – посміхнувся Рамачакра. – Адже Орден, як-не-як, вже дав Драконові дванадцять тіл і, відповідно, дванадцять життів. Це таки чогось варте! А ми усі будемо просити Владику Жана-Клода закликати Дракона якнайскоріше. Нехай Премудрий Ганеша стане свідком нашого прохання і охоронцем згоди мудрого Владики Коммодора! Нехай благі Сили сприяють нашим прагненням! Нехай буде так!
– Нехай буде так! – сказали усі присутні Владики. А Коммодор при цьому зі стриманою недовірою похитав головою.
17
Ягин, якого колись звали Валерієм Мітеликом, дивився на степ із висоти Кам'яної Могили. Зі сходу насувався грозовий фронт, його сиво-свинцева смуга охопила три чверті обрію. Незважаючи на наближення грози, настрій степу не змінився. Степ байдуже чекав на чергове збурення атмосфери. Сотні тисяч таких збурень вже пробігли його поверхнею, не залишивши слідів. У тому, що насувалося зі сходу, не передбачалося нічого незвичайного.
Ягин подумки покликав жінку, яка була десь на іншому боці кам'яної платформи. Вона так само безмовно попросила його не турбуватися про неї і нагадала, що за півтораста метрів від могили є будівля музею, де в разі чого можна буде сховатися від негоди. Ягин присів біля жертовного каменя, намагаючись викликати тіні прадавніх жерців. Але неспокій, народжений східною грозою, не давав йому сконцентруватися.
Ягин рушив туди, де мала знаходитися Жриця Севта, яку колись називали «Софією». Вже багато років він намагався не залишати Севту наодинці. Він все ще пам'ятав слова Владики Шангара: «Ковени не вибачають відступникам». Тепер Нитка Сили між ним і Жрицею була настільки життєво необхідною їм обом, що він міг і не пережити загибелі своєї половини. Він уважно обдивився навколо і звичайним зором, і баченням. Хоча близька негода вже зрушила енергетичні контури навколо давнього Місця Сили, йому вдалося відчути Кам'яну Могилу як одне нерозривне ціле, відчути Севту і ще кількох випадкових тубільців, які не несли в собі жодної небезпеки. Але, коли негода наблизиться, через Могилу пройде потужний енергетичний фронт. Хвилин зо двадцять, а то й надовше, він не зможе відчувати єство Севти так, як відчуває його зазвичай – у повноті спільного буття у Силі.
«Ти страшенно помисливий, – почув він ментальний голос Жриці. – Невже ти й досі боїшся помсти Тага?»
«Шангар вчить усіх нас бути обережними».
«У Тага тепер так багато проблем, що навряд чи вони ще згадують про втікачку з гнізда Соню».
Минула мить, і він побачив Севту – за останні роки вона стала для нього ще привабливішою, аніж тоді, коли він уперше побачив у сні бліде дівчисько із садистськими нахилами. Поправляючи копичку світлого волосся, вона вийшла з кам'яної щілини між двома майже кубічними брилами.
– Хтось зовсім недавно здійснював тут ритуальне жертвопринесення, – повідомила Жриця, кивком показуючи на щілину. – Дорослу людину заклали в ім'я Переможеного. Труп забрали і змили кров.
– Сатаністи?
– Напевно.
– Як недавно?
– Тижні три тому.
– Свіжий слід.
– Свіжий, – підтвердила Жриця. Її обличчя було сьогодні блідішим, ніж завжди. Завдяки цьому її сині очі здавалися ще більшими і притягували погляд Ягина.
– Треба попередити Старших, – сказав він, милуючись грою передгрозового світла на мармуровій шкірі Севти.
– Треба. Раптом це були системники?
– Діти Ньярлатотепа [125]125
Ньярлатотеп (Ньярлатхотеп) – надсвітова сутність хаосу і руйнування. Уперше це ім'я зустрічається в рукописах Г. Лавкрафта у 1920 році. Системники вважають Ньярлатотепа своїм Темним Отцем.
[Закрыть]в наших краях?
– Чому б і ні? Останнім часом їх стає дедалі більше. Ковени слабнуть, а вони займають звільнені місця Сили. Природа не терпить порожнечі.
– Ти зв'яжешся з Аратарою?
– Так.
– Ти все ще тримаєш з нею зв'язок?
– Ні, це тепер неможливо. Вони з Шангаром вже досягли Тибету. А там, як і розповідав Шангар, все закрито екранами Сили Пе-кйона [126]126
Пе-кйон, або Пекам Кьон (Bod khams skyong), – Захисник Тибету (Пекаму), один із титулів верховного архата Шангріли, Царя Світу.
[Закрыть]. Я спробую передати послання через нашого друга в Бенаресі.
Вони мовчки залишили Місце Сили. Дощ нагнав їх біля самого музею. На захищеній навісом терасі перед входом вже знайшла собі прихисток компанія шумних підлітків. Компанія, швидше за все, була звичайною шкільною екскурсією з обласного центру. Двоє дорослих (на вигляд – найзвичайнісінькі молоді педагоги) стояли осторонь і курили. Вони оцінюючи подивилися на Севту. Легкий заштрик одномірної чоловічої заздрості досяг свідомості Ягина.
– Я забіжу помию руки, – сказав він.
Жриця мовчки кивнула, дивлячись на красиві, підсвічені сонцем потоки небесної води, які косо падали з низьких розпатланих хмар.
На вході до музею його зупинив охоронець і за сумісництвом білетер:
– Вхід платний.
– Командире, та я ж лише по потребі, – Ягин спробував торкнутися свідомості охоронця дихальним гіпнозом [127]127
Дихальний гіпноз – один з найпростіших видів легкого гіпнозу. Його техніка базується на здатності гіпнотизера дихати в одному ритмі із тим, кого він гіпнотизує.
[Закрыть], але енергетичний фронт громовиці вже відчутно протидіяв його здатностям. «Мені ще вчитися й вчитися», – сумно констатував той, хто колись був тлуком зі смішним прізвищем.
– Туалет для відвідувачів надворі, – сказав охоронець, поправляючи ремінь з кобурою.
– Там сильний дощ.
– Ну, тоді пройдіть до службового, он туди, – змилосердився страж музею. – Але заплатіть за вхід.
Ягин дав здирникові дрібну купюру, пройшов анфіладу кімнат із копіями археологічних знахідок і підсвіченими стендами. У темному закапелку він знайшов службовий туалет. Коли він вже виходив із вбиральні, обтрушуючи мокрі руки, щось продзижчало над його вухом. Він вловив рух темної цятки і, придивившись уважніше, побачив здоровенного чорного жука, який затягував під надкрилля прозорі мембрани крил. Жук зачепився за нерівний шов між плитками на стіні туалету. Ягин нахилився – він ніколи не бачив таких велетенських жуків. Раптом йому здалося, що жук збільшується у розмірах. За мить чорна блискуча спина жука затулила весь світ. Вона була як гора. Він бачив найменші риски і горбики на цій чорній горі. Сильний біль опоясав поперек Ягина, він обома руками сперся на стіну, перечекав, поки спазм відпустить м'язи, і подумки покликав Жрицю.
Тиша. Ні голосів, ні звуків. Енергетичний фронт розсік усі ментальні канали комунікації. Тиша з тиш. Мегатиша. Тільки жук почав чимось клацати, а в умивальник падали краплі води. Зі стогоном Ягин випростався і, зусиллям волі долаючи пекучий біль у підребер'ї, швидкими кроками рушив до виходу з музею. В акваріумі квиткової каси спав охоронець. Спав міцно. Хтось виявився кращим майстром гіпнозу.
На терасі не було жодної живої душі. Ані Севти, ані екскурсантів. Дощ періщив на повну силу. Сіра стіна води оточила будівлю музею.
«Севта-Тара!» – беззвучно покликав він, уже відчуваючи смертельну порожнечу, яка оселилася під його серцем. Порожнеча і біль не ворогували між собою, а завойовували його тіло, просуваючись по нервових каналах двома незалежними бригадами.
Десь поряд ударила блискавка, остаточно руйнуючи його спроби побачитиЖрицю. Він вибіг з-під навісу й одразу – за лічені секунди – вимок до спіднього. Йому здалося, що у найближчих кущах блиснуло щось нетутешнє. Він підбіг до тих кущів, але побачив за ними лише пляшки з-під пива. Від кущів до виходу прямувала вузька липова алея. Ягин пробіг нею, розбризкуючи калюжі, обдивився асфальтовану парковку біля входу, дерева і кущі за парковкою. Севти ніде не було видно. Екскурсія теж ніби випарувалася. На парковці стояв лише зелений УАЗ без водія. Кіоск, де продавали книжки і буклети про Кам'яну Могилу, виявився зачиненим. Ще одна блискавка вдарила десь поряд.
Ягин повернувся до музею, обійшов будівлю, оглянув гаражі, трансформаторну, майстерні та галявину зі скіфськими і половецькими бабами. Мокрі боввани безжурно дивилися на його відчай. Задрижений і зболений, він знову зайшов до музейного приміщення, проминув сплячого охоронця й оглянув експозиційні кімнати. Севту він знайшов у третій. Вона лежала на підлозі за довгою вітриною, в котрій спочивало ікло велетенського мамонта. Шия Жриці була химерно вивернута, осклілі очі дивилися на вертикальний стенд, де художник коричневою сангіною намалював стоянку первісних людей. Серед троглодитів і мумачих кісток [128]128
Мумак – мамонт.
[Закрыть]він зобразив жінку з лупатими очима, разюче схожу на Праматір Йіму.
«Йохані мамонти… – до голови Ягина, як часто буває у таких випадках, забігла найдурніша з принагідних думок. – Мамонти – вони ж теж слони, тільки волохаті…»
Ягин опустився на коліна перед трупом. Дощова вода з його волосся зволожила воскове обличчя колишньої «ляльки». Він стояв на колінах вже хвилини зо три, коли біль вдарив його у нервовий вузол, розташований над другою чакрою. Ніби безжальні щелепи шамарая прокусили хребет; Ягин осів на правий бік. І тільки тепер побачив зменшену копію Жезла Сили – статуетку Золотої Карни, яку кати поставили за кілька сантиметрів від розметаного по підлозі волосся відступниці.