Текст книги "Седмият папирус (Том 2)"
Автор книги: Уилбур Смит
Жанр:
Прочие приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 22 (всего у книги 25 страниц)
– Добре си ни дошъл! – зарадва се Никълъс на съобщението.
Остави микрофона на куката и широко се усмихна на двете чакащи жени.
– Джени идва насам. Ще…
Но така и не довърши изречението си. Радостното му изражение се изтри за секунда и отстъпи място на обзелата го уплаха. Откъм реката се чуха първите изстрели на калашниците, след което по земята се взривиха няколко гранати.
– О, да му се не знае! – изруга Никълъс. – Казвах си аз, че изглежда твърде хубаво, за да се окаже истина. Ного най-сетне пристигна.
Грабна микрофона и заговори, колкото глас имаше:
– Доли! На сцената се появяват горилите. Готви се за екстремни обстоятелства!
– Дръж си горе коронясаната тиква, Фараоне! – отвърна му той, все едно проблемът не го интересуваше особено. – Идвам веднага.
През следващия половин час престрелките по брега на реката непрекъснато се усилваха, докато накрая всичко се омеси в една безспирна канонада, приближаваща се постепенно към пистата. По всичко изглеждаше, че хората на Мек, разпръснати в дълъг кордон, бързаха да се съберат на къс фронт и да избягат от напора на войската. Хеликоптерът обаче не престана с маневрите си и продължаваше на всеки двадесет минути да вози нови подкрепления. При подобно развитие на събитията нямаше как Ного да не стигне до пистата.
В акациевата горичка бяха останали само двама здрави мъже и това бяха Никълъс и Сапьора. Всички партизани се бяха изнесли към равнината, за да запазят летището извън обсега на противниковите оръжия. Понеже нямаше какво да правят, двамата англичани се заловиха да подреждат сандъците с плячката на едно място, та да им е лесно при товаренето на самолета.
Никълъс не забравяше чувството си за организация и плътно следваше написаните със ситния почерк на Роян бележки по кутиите. От цялата плячка преди всичко останало в самолета трябваше да бъде прибрана златната маска. След нея се нареждаха трите корони: синята, златната и червено-бялата. Стойността на трите сандъка, взети заедно, навярно щеше да надхвърли многократно тази на цялата останала колекция.
Щом свършиха с нареждането на товара, Никълъс отиде при ранените и се разговори с всеки от тях поотделно. Първото, което искаше да им поднесе, бе благодарността за оказаната помощ и жертвоготовност. Предложи им да ги качи на херкулеса, където можеха да получат необходимите медицински грижи. Обеща им, че ако се съгласят с предложението му, веднага щом заздравеят раните им, той лично ще се погрижи за благополучното им завръщане в Етиопия.
Седем от партизаните – тези, които бяха пострадали по-леко и можеха сами да се движат – отказаха да изоставят Мек Нимур. Твърдият им отказ да зарежат борбата беше най-красноречивото доказателство за предаността, която партизаните таяха към своя командир. Останалите се съгласиха да заминат за Европа, но едва след дълги увещания. Всъщност, ако не беше Тесай да ги увери, че Мек Нимур няма да се обиди с нищо за взетото от тях решение, навярно и те щяха да останат на бойното поле. Щом се договори с партизаните, Никълъс хвана Сапьора на работа и двамата пренесоха носилките с ранените при сандъците. От идването си спомняха къде бе спрял самолетът и гледаха хора и багаж да стоят възможно най-близо до рампата.
– Ами ти? – попита Никълъс Тесай. – Ще дойдеш ли с нас? Като те гледам, ще ти е нужно време да се оправиш.
Тя обаче само се засмя.
– Докато краката ми още могат да ме носят, не се отделям нито за миг от Мек Нимур.
– Мен ако ме питаш, изобщо не разбирам какво му харесваш на тоя старец – пошегува се Никълъс. – Говорих с Мек. Иска да взема със себе си неговия дял от плячката. Казва, че в настоящия момент не може да мисли за излишен багаж.
– Да, знам, двамата с него обсъждахме въпроса. Много по-нужни са парите, които можем да използваме за борбата.
В следващата секунда Тесай се дръпна уплашено встрани и прикри глава с ръцете си. На няколко метра от горичката отекна мощна експлозия и се издигна висок стълб прах. Над главите им засвистяха парчета от шрапнел и се посипаха листа и натрошени клони.
– Света Богородице! Какво беше това? – попита уплашена Тесай.
– Петдесетмилиметрова минохвъргачка – отговори й делово Никълъс. Нито беше помръднал от мястото си, нито дори бе направил жест да се предпази от хвърчащите железа. – Повече лае, отколкото хапе. Сигурно я е донесъл с последния полет.
– Кога ще пристигне херкулесът?
– Ще трябва да се обадя на Джени да го питам.
Никълъс се зае с радиостанцията, а Тесай тихо пошушна на Роян:
– Вие, англичаните, винаги ли сте толкова хладнокръвни?
– Мен не ме пиши към тях. Аз съм си египтянка и се страхувам, та се не знае – усмихна й се тя приятелски и сложи ръка върху рамото й. – Ще ми липсваш, госпожо Слънце.
– Може би пак ще имаме случай да се срещнем. В по-добри времена…
Горещо я целуна по бузата и я притисна до себе си.
– Надявам се. Надявам се с цялото си сърце тези по-добри времена да настъпят скоро.
В това време Никълъс говореше по микрофона:
– Доли, тук Фараон. Къде се намираш в момента?
– Фараоне, на двадесет минути път сме от целта. Бързаме, колкото можем. Боб ли печете за вечеря или това, което чувам, е минохвъргачка?
– Като си толкова умен, защо не дойде по-рано? – не му беше до шега. – Горилите вече са завзели южния край на пистата. Трябва да приближиш задължително от север. Вятърът е западен, скоростта му е приблизително пет бала. Както и да кацнеш, ще ти дойде странично.
– Прието, Фараоне. Колко пътници и какъв товар трябва да вземем?
– Пътниците сме трима прави плюс шестима на носилка. Товарът представлява петдесет и две парчета с общо тегло около четвърт тон.
– Че защо трябваше да бия всичкия този път за някакви си джунджурийки?
– Има и друго. В района действа още една летателна машина. Хеликоптер, тип „Джет Рейнджър“, оцветен е в зелено и червено. Вражи, но невъоръжен.
– Прието, Фараоне. Ще ти се обадя пак, когато пристигна.
Никълъс остави слушалките и се върна при двете жени, клекнали до ранените.
– Няма да чакаме дълго – опита се да ги ободри. Трябваше да вика, за да се чуе сред стрелбата и експлозиите. – Тъкмо време за един хубав чай – допълни той и бутна няколко сухи съчки в жарта от снощния огън. Бръкна в чантата си и извади последните пликчета с чай, докато Сапьора наместваше опушеното си канче над огъня.
Понеже имаше само една чаша, трябваше да пият един след друг.
– Най-напред дамите – рече Никълъс и подаде чая на Роян. Тя отпи и изгори устните си.
– Хм, хубаво… – въздъхна, но веднага наостри уши. – Този път съм сигурна, че е Голямата Доли.
Той също се ослуша и кимна утвърдително.
– Мисля, че си права. – Стана от мястото си и се върна пред радиостанцията. – Доли, тук Фараон, Чуваме те.
– Пет минути до кацане, Фараоне.
Никълъс огледа дългата писта. Хората на Мек продължаваха да отстъпват. Като змии се промъкваха безшумно между тревите и отвръщаха на стрелбата откъм реката. Ного вече се беше разбързал.
– Побързай, Джени – помоли се тихичко Никълъс, но веднага си възвърна невъзмутимото изражение отпреди малко и отиде при жените. – Имате време да си изпиете чая. Ще е жалко да го хвърлим.
Шумът от самолетните двигатели вече заглушаваше дори грохота на минохвъргачката. Изведнъж едрото му туловище се показа на хоризонта, толкова ниско над земята, че едва не се закачаше за върховете на дърветата. В сравнение с хеликоптера, който ги беше тормозил цял ден, херкулесът беше направо величествен. Дългите му криле едва се побираха в ширината на пистата. Джени смъкна самолета до земята и тежко се приземи откъм северния край на летището. Веднага превключи перките на обратен ход и под колелата на самолета се вдигнаха кафяви облаци прах.
Голямата Доли мина като на парад пред акациевата горичка и Джени махна на чакащите от кабината. Щом двигателите успяха да убият достатъчно скоростта, пилотите натиснаха спирачките и колелата изскърцаха по пистата. Херкулесът направи пълен завой и се обърна с ревящите си мотори към пътниците и багажа. Още преди да ги е достигнала, рампата започна да се спуска.
Фред вече чакаше на входа на трюма и започна да помага на Никълъс и Сапьора с ранените. За броени минути ги качиха всички в самолета и се заеха с товаренето на сандъците. Дори Роян си избра някоя от по-леките кутии, опря я на гърдите си и се скри вътре.
На по-малко от сто и петдесет метра от самолета избухна мина, половин минута по-късно я последва втора, петдесет метра по-близо до целта.
– Минаха на насочена стрелба – изсумтя Никълъс и грабнал по един сандък под всяка мишница, се завтече нагоре по рампата.
– Вече ни обстрелват – разтревожи се Фред. – Трябва да се махаме. Забравете останалото, качвайте се. Хайде!
Под заслона на акациите бяха останали само четири сандъка и без да обръщат внимание на предупрежденията, Никълъс и Сапьора хукнаха да приберат и тях. Всеки грабна по два и тичешком се върнаха при самолета. Рампата се беше отлепила от пистата и двигателите на Голямата Доли надаваха своя ужасен рев. Двамата хвърлиха кутиите през отвора, хванаха се за ръба на рампата и се откъснаха от земята. Никълъс пръв успя да се набере от горната страна на прибиращия се капак и помогна на Сапьора да го последва.
Когато се обърна към пистата, между дърветата бе останала само Тесай.
– Кажи довиждане на Мек от мен – извика й той през отвора. – Хиляди благодарности за всичко.
– Знаеш как да се свържеш с нас – изкрещя тя с пълно гърло, за да я чуе.
– Довиждане, Тесай – обади се и Роян, но гласът й се изгуби сред шума на моторите.
Вихърът от перките беше вдигнал нови облаци прах и Тесай закри лице, за да прикрие очите си. Рампата се прибра и я скри от погледите на хората в самолета.
Никълъс хвана Роян за рамото и я отведе към предния край на товарния трюм при пътническите седалки.
– Вържи си колана! – нареди й и надникна в пилотската кабина.
– Вече си мислех, че искаш да останеш – поздрави го Джени, но дори не вдигна глава от таблото. – Дръж се здраво! Потегляме.
Никълъс се хвана за облегалката на първия пилот, докато Джени и Фред заедно бутаха двойната ръчка между тях. Голямата Доли набра скорост и бързо се насочи към края на пистата.
Никълъс погледна през рамото на приятеля си и забеляза размазаните силуети на войниците, облечени в маскировъчни униформи. Бяха се скрили в храстите до самата писта и щом самолетът мина покрай тях, започнаха безразборна стрелба подир него.
– Ако си мислят, че с коркови тапи ще постигнат нещо – изсумтя пренебрежително Джени. – Голямата Доли си е имала работа с къде-къде по-големи калпазани. – И отлепи херкулеса от земята.
Стрелнаха се над главите на неприятеля и пилотът насочи самолета към небесните висини.
– Уважаеми пътници, добър ден. Добре дошли на борда на „Африкеър“. Благодаря, че избрахте услугите на нашата компания. Извършваме чартърен полет от аерогара Розейрес до Малта – започна да се шегува по микрофона той, но изведнъж възкликна: – Хо-хо, откъде пък се взе това писанче?
Точно пред тях джет рейнджърът се беше издигнал над гъстата растителност близо до Нил. Хеликоптерът се беше обърнал с опашката си към тях и пилотът навярно не беше забелязал приближаващия херкулес; иначе нямаше все тъй безгрижно да набира височина точно пред носа му.
– Сто и петдесет метра от обекта, скорост сто и десет бала – погледна към таблото пред себе си Фред и предупреди баща си, докато не е станало късно. – Не сме набрали достатъчно височина да завием.
Хеликоптерът беше толкова близо, че Никълъс различаваше фигурата на Тума Ного на предната седалка. Лъскавите му очила отразяваха слънчевата светлина и му придаваха отдалеч вид на слепец. Дори те обаче не можеха да прикрият ужаса, който се изписа по тъмното му лице. Може би за стотни от секундата, преди да е станало твърде късно, пилотът на хеликоптера извърна машината си на сто и осемдесет градуса, за да се размине с носа на самолета. Сблъсъкът изглеждаше вече неизбежен, но като по чудо лекият, маневрен вертолет успя да се преобърне и да пропадне точно под херкулеса, който се канеше да го помете. Тримата в пилотската кабина едва-едва усетиха как двете летящи тела се докосват и после всичко отмина.
И все пак рязката маневра се оказа твърде сложна за пилота на хеликоптера, който застрашително се наклони с носа си към земята. Голямата Доли безгрижно продължаваше по пътя си към облаците, но джет рейнджърът остана да се бори с гравитацията на сто и двадесет метра от земята. Машината постоянно губеше височина и й оставаха някакви си петдесет-шестдесет метра, преди да е станало фатално късно. В този миг обаче крехкият хеликоптер попадна в турбулентната диря на херкулеса. Двигателите на самолета вървяха с мощност от четири хиляди и деветстотин конски сили и за малкия вертолет просто не оставаше възможност за измъкване.
Като сухо листо, подхванато от есенния вятър, хеликоптерът се завъртя на няколко пъти безпомощно из въздуха, и се заби с все сила в земята. Дори в момента на удара перката на рейнджъра се въртеше на пълни обороти. Под тежестта на машината крехкият фюзелаж се намачка като станиол за печене на фурна и Ного напусна света на живите още преди горивото в резервоарите да се е запалило и разбитият вертолет да избухне.
Когато Джени най-после набра достатъчно височина да завие, той плавно насочи Голямата Доли по курса й на север. Тримата в пилотската кабина извърнаха глави назад и погледнаха зад крилото на самолета. Над пистата се издигаше черен стълб от дим и вятърът едва сега започваше да го разнася из африканското небе.
– Нали каза, че хеликоптерът бил вражи? – попита Джени. – Значи по-добре те, отколкото ние.
Пилотът насочи Голямата Доли по курса й на север и самолетът полетя над безкрайната пустош на Суданската долина, а Никълъс се върна при останалите в голямата кабина.
– Да наместим ранените по-удобно – предложи той.
Сапьора и Роян разкопчаха предпазните си колани и заедно с него отидоха при партизаните. В бързината шестимата ранени бяха оставени по пода на самолета.
Скоро обаче Никълъс се отдели от групата и застана пред добре заредения килер зад пилотската кабина. От единия от рафтовете си избра студена консервирана супа, а от хладилника извади пресен хляб, нарязан фабрично на филийки. Докато водата за чая вреше, той се разрови из чантата си и извади найлоновия плик с лекарствата. Отвори едно от шишенцата и изсипа пет таблетки в дланта си.
Скри се отново в килера и стри таблетките на прах. След това изля от врялата вода в две от порцелановите чаши на Джени, пусна пликчетата за чай и изсипа белия прах. Разбърка внимателно и доволно потри ръце. Колкото и да се правеше на египтянка, у Роян течеше твърде много английска кръв в жилите, за да откаже един освежителен чай.
След като поднесоха на ранените супа и хляб с масло, тя прие с радост чашата горещ чай, която й предложи. Докато двамата със Сапьора шумно сърбаха, Никълъс ги изостави и отиде в пилотската кабина.
– По кое време ще стигнем египетската граница? – попита той.
– След четири часа и двадесет минути – уведоми го Джени.
– Има ли някакъв начин да не навлизаме в египетското въздушно пространство? – подхвърли ненадейно.
Джени толкова се изненада от въпроса, че се извъртя на седалката си да го погледне по-добре.
– Е, винаги мога да свърна на запад и да посетя полковник Кадафи. Това, че ще изгубим поне седем часа, разбира се, не е от значение, пък като ни свърши бензинът, ще кацнем на почивка в Сахара. – Той смигна на приятеля си и го изгледа изпитателно. – Кажи, момче, какво те вдъхнови да ми зададеш толкова глупав въпрос?
– Нищо особено, просто ей тъй за разнообразие.
– Доста странен начин да си разнообразяваш живота – смъмри го Джени. – Има неща, с които не бива да се шегуваме.
Никълъс го потупа по рамото.
– Забрави.
Когато се върна в голямата кабина, Сапьора и Роян бяха поседнали на две от сгъваемите койки, закачени за стената. Празната чаша на Роян стоеше на пода в краката й. Никълъс седна до нея и тя протегна ръка да пипне окървавената превръзка под устата му.
– Няма да е зле да те прегледам.
Свали почервенелия парцал от лицето му и с умелите си хладни пръсти започна нежно да опипва възпалената му кожа. Проми зашитата рана със спирт и сложи лепенка отгоре й. Оставил се на лекарските й манипулации, Никълъс се чувстваше доста гузен.
Пръв изпита ефекта от погълнатото приспивателно Сапьора. Без да каже нищо, той се изпъна на леглото и затвори очи. Скоро тихото му хъркане огласи помещението. Няколко минути по-късно и Роян се отпусна лениво на рамото на приятеля си. Той я изчака да заспи дълбоко, намести я върху възглавницата и вдигна краката й от пода на койката. За всеки случай дори я зави с одеялото. През цялото време тя не помръдна и той дори се уплаши да не е прекалил с дозата.
Най-накрая се реши да я целуне по челото.
– Как бих могъл да те мразя? – прошепна той на нечуващото й ухо. – Каквото и да сториш, вече ми е невъзможно да не те обичам.
Отиде до тоалетната и залости вратата зад себе си. Имаше достатъчно време. Двамата щяха да хъркат още поне няколко часа, а Джени и Фред бяха като вързани за командното табло, пък и си бяха пуснали любимата касетка с гласа на Доли Партън.
Никълъс свърши със задачата и веднага погледна към часовника си. Оказа се, че операцията му е отнела цели два часа. Пусна капака на тоалетната чиния и грижливо си изми ръцете. Огледа тясното помещение и отключи.
Сапьора и Роян лежаха, както ги беше оставил, и нямаха намерение скоро да се събуждат. В пилотската кабина Фред свали слушалките и му се усмихна съучастнически.
– Това е то, нилската вода. Като те хване разстройството, можеш да си прекараш часове в клозета. Даже се изненадвам, че е останала плът по тялото ти.
Никълъс се направи, че не разбира намека, и отново се надвеси над главата на Джени.
– Къде се намираме?
Джени забоде дебелия си показалец в някаква точка от картата, разгъната пред корема му.
– Още малко и ще се измъкнем – успокои той клиента си. – След час и двадесет минути минаваме границата.
Никълъс обаче нямаше работа и остана да прави компания на скучаещите пилоти. Най-сетне дойде заветният миг, когато Джени трябваше да изиграе поредната си роля. Грабна микрофона на радиостанцията и заговори на близката контролна кула.
– Ало, Абу Симбел! – избоботи той на арабски с подчертан катарски акцент. – Тук е Зулу-Вино-Униформа-Пет-Нула-Нула.
Дълго време обаче никой не му отговори. Джени чакаше, чакаше и накрая отбеляза:
– Оня хубостник сигурно си е довел някоя в кулата и сега го чакаме да си обуе гащите.
Чак на петото му повикване се чу отговор от летището в Абу Симбел. При започналия разговор Джени отново се захвана да измисля врели-некипели и да се прави на неориентиран арабин от Персийския залив.
След пет минути разправии диспечерът най-накрая го пусна да върви на север, но изрично го предупреди „да се обади отново при Асуан“.
Още един час продължиха да летят без проблеми, но нервите на Никълъс бяха изопнати до крайност.
Изведнъж, без всякакво предупреждение, пред носа на Голямата Доли просветна сребърна стрела. Изпод херкулеса се беше появил боен изтребител, който мина почти отвесно пред очите на тримата мъже в кабината. В следващия миг още два го последваха и от опасната близост Доли едва не попадна в дирите им. Друго, освен да напсува безумните пилоти, Джени не можа да се сети.
Всички добре познаваха модела на изтребителите – МИГ 21 – с цветовете на египетските военновъздушни сили. Под крилата им заплашително висяха ракети „въздух-въздух“.
– Неидентифициран самолет! – изрева Джени в микрофона. – Следваш опасен курс. Представи се.
Тримата в кабината се обръщаха и се опитваха да проследят движението на египтяните. Трите изтребителя почти излязоха от видимост, когато промениха посоката си и в бойна формация се приближиха повторно към тях.
– ЗВУ 500. Тук е Червеният вожд от военновъздушните сили на египетската народна армия. Ще следваш заповедите ми.
Джени погледна с недоумение Никълъс.
– Станала е някаква голяма грешка. Как са успели да ни подушат?
– По-добре слушай какво ти казва човекът, татко – посъветва го с тъжен глас Фред. – Иначе ще ни гръмнат, та окото им няма да мигне.
Джени вдигна рамене и с траурен тон заговори по радиото:
– Червен вожд. Тук е ЗВУ 500. Ще сътрудничим. Кажи исканията си.
– Новата ти посока е 053. Изпълнявай незабавно!
Джени обърна Голямата Доли на изток и погледна картата си.
– Асуан! – възкликна той и едва не заплака от скръб. – Египтяните ни отвеждат към Асуан. По дяволите, поне да ги предупредя, че на борда имаме ранени.
Никълъс отиде при леглото на Роян и я събуди. Приспивателното продължаваше да действа и тя едва се довлачи до тоалетната. Все пак, когато след десет минути се показа отново на вратата, беше със сресана коса и изглеждаше освежена. Той се успокои, че „лекарството“ му не е довело до нежелани последици.