355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Пол Кемпрекос » Бяла смърт » Текст книги (страница 14)
Бяла смърт
  • Текст добавлен: 26 сентября 2016, 19:56

Текст книги "Бяла смърт"


Автор книги: Пол Кемпрекос


Соавторы: Clive Cussler
сообщить о нарушении

Текущая страница: 14 (всего у книги 24 страниц)

23

Предложеното от Райън място на срещата се намираше само на няколко минути от централата на НАМПД. Остин мина по булевард „Джордж Вашингтон“ до знака с надпис „Теодор Рузвелт Айланд“, паркира колата, мина по моста за пешеходци над тесния канал и се озова в мемориала „Рузвелт“ – широк площад с ниски пейки по края. Райън стоеше с гръб към бронзовата статуя на президента и явно се оглеждаше за Остин.

Махна му с ръка.

– Благодаря, че дойде, Кърт.

Обърна се и се загледа в статуята. Рузвелт стоеше с широко разкрачени крака и вдигнат във въздуха юмрук.

– Старият Теди ме вкара в тая луда работа. Поставил милиони акри под федерална закрила, спасил застрашените птици от ловците на пера и направил Големия каньон национален парк. Не се страхувал да използва закона докрай, когато ставало въпрос за доброто на всички. Всеки път, когато имам съмнения относно делата си, си мисля как стои тук и гледа тлъстите котки.

Остин изпита странното чувство, че Райън позира за фотографски сеанс.

– Не мога да повярвам, че изобщо изпитваш съмнения; Маркъс.

– О, изпитвам,и още как. Особено когато мисля за задачата, която сам си създадох – да защитавам световния океан и живеещите в него създания.

– Доколкото си спомням митологията, мястото на морския бог е било заето през последните няколко хилядолетия.

Райън се усмихна като виновно дете.

– Да, сигурно понякога изглежда, че се правя на божество. Но пак от митологията знаем, че боговете обикновено сами се назначават на местата си.

– Ще си го припомня, ако някой ден изгубя работата си в НАМПД. Тери ми каза, че искаш да говорим за нещо важно.

– Да – каза Райън и погледна над рамото му. – Всъщност ето я и нея.

Тери вървеше през площада заедно с някакъв младеж, който според преценката на Остин бе на възраст под двадесет и пет. Имаше червеникавокафява кожа, широко лице и изпъкнали скули.

– Радвам се да те видя, Кърт – каза Тери и протегна ръка. Държеше се делово пред останалите, но очите й издаваха, че не е забравила целувката за лека нощ в Копенхаген; или поне му се струваше, че е така. – Това е Бен Найтхоук, помощник-изследовател в офиса ни.

Райън предложи да се преместят в края на мемориала и когато се увери, че могат да разговарят на спокойствие от мотаещите се туристи, мина направо на въпроса.

– Бен е открил важна информация за „Океанус“.

Райън кимна и младият индианец започна да разказва историята си.

– Аз съм от едно село в Северна Канада. То е доста отдалечено, на брега на едно голямо езеро, и обикновено районът е повече от спокоен. Преди няколко месеца майка ми ми писа, че някой купил голяма ивица земя от другата страна на езерото срещу селото. Според нея купувачът бил голяма корпорация. Искам, като завърша колежа, да работя за опазването на канадската гора, затова силно се заинтересувах, когато прочетох, че купувачите строели денонощно край езерото. Час по час долитали хеликоптери и хидроплани. Помолих я да ме държи в течение и за последен път получих вести от нея преди повече от две седмици. Беше много разтревожена.

От какво? – попита Остин.

– Не споменаваше. Пишеше само, че е свързано с работата от другата страна на езерото. Притесних се и тръгнах към дома, за да огледам. Семейството ми го нямаше.

– Искаш да кажеш, че са изчезнали? – попита Остин.

Найтхоук кимна.

– Цялото село е изчезнало.

– Канада е голяма страна, Бен. Къде се намира селото ти?

Найтхоук погледна към Райън.

– Като му дойде времето, Кърт – каза Райън. – Разкажи на господин Остин какво е станало след това, Бен.

– Тръгнах да ги търся – продължи Найтхоук. – Открих, че ги държат в плен от другата страна на езерото. Въоръжени типове караха мъжете от селото да работят – да разчистват земята около една голяма сграда.

– Знаеш ли кои са тези хора?

– Никога не ги бях виждал. Бяха с черни униформи. – Найтхоук погледна Райън, за да събере кураж, после продължи: – Звучи безумно, но когато стигнахме там…

– Кои „вие“?

– Заместникът ми Джош Грийн отишъл с Бен – обясни Райън. – Не се бой да разкажеш на господин Остин всичко, което си видял, независимо колко шантаво изглежда.

– Добре. – Найтхоук сви рамене. – Когато стигнахме, видяхме единствено гора и мястото, което разчистваха. След това сякаш от нищото се появи огромна сграда.

Той замълча, очакваше Остин да реагира със скептичен смях. Той обаче не отмести синьо-зелените си очи от него и само безстрастно каза:

– Продължавай.

– И така. Вместо дървета пред нас се издигаше гигантски купол. С Джош решихме, че прилича на ескимоско иглу, само че стотици пъти по-голямо. Докато гледахме, горната му част се отвори ето така – той събра шепи и ги отвори като черупка на мида. – Оказа се, че е хангар за цепелин.

– Като рекламите на „Гудиър“ ли? – попита Остин.

Найтхоук се замисли.

– Не. По-голям и по-дълъг. По-скоро като космическа ракета. Имаше дори име на перката. „Ницше“.

– Немският философ?

– Май да – каза Бен. – Видяхме го как каца в хангара и покривът се затвори, след което от вратата излязоха хора. Братовчед ми бе в групата работници и се опита да избяга, но един от онези кучи синове го уби.

Гласът на Найтхоук се разтрепери. Райън сложи ръка на рамото му.

– Достатъчно засега, Бен.

– Бих искал да помогна – каза Остин. – Но ми трябват още подробности.

– С най-голямо удоволствие, но информацията си има известна цена.

Остин вдигна вежда.

– Днес съм закъсал с дребните, Маркъс.

– Не се интересуваме от пари. Искаме SOS и НАМПД да работят заедно за разбиването на „Океанус“. Ние осигуряваме информацията. Вие ни включвате в акциите.

Остин му се ухили широко.

– По-добре се обърни към морските пехотинци, Райън. НАМПД е научна организация, чиято цел е събиране на знания. Не сме военни.

– Хайде, Кърт, стига си се преструвал – с многозначителна усмивка каза Райън. – Разследвахме работата ти в НАМПД. Воденият от теб специален екип се е занимавал с някои доста свирепи случаи. Не си спирал лошите, като си ги удрял по главите с научни трактати.

– Ласкаеш ме, Маркъс. Нямам властта да одобрявам съвместни акции. Ще се наложи да се обърна към по-висшите инстанции.

Райън прие отговора като съгласие и възкликна ликуващо:

–  Знаехси, че ще се съгласиш! Страшно ти благодаря.

– Спести си благодарностите. Нямам намерение да се обръщам към шефовете си.

– Защо не?

– Защото НАМПД ще изложи репутацията си на риск, ако работи заедно с организация като SOS. От друга страна, ти ще получиш обществена подкрепа, като поставиш хората си под легитимния чадър на НАМПД. Съжалявам. Сделката не е взаимноизгодна.

Райън отметна коса назад.

– Не сме ти казали всичко, Кърт. Аз също съм лично заинтересован от всичко това. Не става въпрос само за братовчеда на Бен. Джош също е бил убит.

– Аз съм виновен – каза Бен. – Изтичах на открито и той се опита да ме спре. Застреляха го.

– Постъпил си така, както би постъпил всеки на твое място – каза Райън. – Джош бе храбър човек.

– Вече става дума за две убийства – каза Остин. – Съобщихте ли на полицията?

– Не. Искаме сами да се справим с това. Има и още нещо, което би могло да те убеди да размислиш. Издирихме новия собственик на земята около езерото. Дъщерна фирма за недвижими имоти… създадена от „Океанус“.

– Сигурни ли сте?

– Напълно. Сега с нас ли си?

Остин поклати глава.

– Само да ви напомня с какво се захващате, преди да грабнете револвери и да яхнете конете. „Океанус“ има пари, има връзки по целия свят, а както сте се убедили сами, не се колебаят да извършат и най-хладнокръвно убийство. Ще; смачкат и теб, и всеки от SOS като муха. Съжалявам за смъртта на братовчеда на Бен и на приятеля ти, но тя само доказва думите ми. Ще изложиш хората си на същата опасност. – Остин хвърли многозначителен поглед към Тери.

– Те са готови да поемат всеки риск в името на околната среда – каза Райън. – Явно НАМПД не дава и пет пари за нея.

– Задръж, Маркъс – намеси се Тери. – Кърт е прав. Може би можем да предложим компромисен вариант. SOS може да работи задкулиснос НАМПД.

– Думи на истински адвокат – каза Остин.

Тери не очакваше подобна реакция от негова страна.

– Какво трябва да означава това? – В гласа й се усещаше хлад.

– Мисля, че не става дума толкова за китове, моржове и мъртви другари, колкото за егото на приятеля ти. – Остин се обърна към Райън. – Още си бесен заради загубата на „Морски страж“. Той бе твоята гордост и радост. Щеше да изиграеш ролята на мъченик пред телевизионните камери, но датчаните те изиграха, когато снеха всички обвинения и тихомълком те изритаха от страната си.

– Това не е вярно – каза Тери. – Маркъс е…

Райън й махна да замълчи.

– Не си прави труда. Ясно е, че Кърт е приятел само когато му е удобно.

– По-добре, отколкото никакъв приятел – каза Остин и посочи статуята на Рузвелт. – Може би трябва да се върнеш и отново да прочетеш резюмето за ей онзи приятел. Не е искал от другите да оголват шии. Съжалявам за случилото се с братовчед ти, Бен, както и за Джош Грийн. Радвам се, че те видях пак, Тери.

Беше му дошло до гуша от грандоманията на Райън. Бе изпълнен с надежда, докато слушаше разказа на Найтхоук, но се ядоса, когато Райън затръшна вратата към вероятната диря. Тръгна по алеята и чу стъпки зад себе си. Тери го беше последвала. Настигна го и го хвана за ръката.

– Кърт, моля те да размислиш. Маркъс наистина се нуждае от помощта ти.

– Това ми е ясно. Но не мога да се съглася с условията му.

– Можем да стигнем до някакво споразумение – примоли се тя.

– Ако двамата с Бен искате помощ от НАМПД, ще трябва да се отървете от Райън.

– Не мога да го направя – каза тя и впери прекрасните си очи в него.

– Мисля, че можеш – отвърна той и я изгледа с неотстъпващ по сила поглед.

– По дяволите, Остин, ти наистина си голям инат! – раздразнено възкликна тя.

Той се разсмя.

– Това означава ли, че няма да излезеш на вечеря с мен?

Лицето на Тери потъмня от гняв, тя се обърна и се отдалечи. Остин я гледаше, докато не изчезна зад ъгъла. Поклати глава. Това са жертвите в името на НАМПД, помисли си той. Тръгна към паркинга, но отново спря, когато от дърветата излезе Бен Найтхоук.

– Успях да се измъкна – задъхано каза той. – Казах на Маркъс, че трябва да ида до тоалетната. Исках да говоря с вас. Не ви обвинявам, че не желаете да се обвързвате със SOS. Маркъс се е побъркал на тема известност. Мисли се за Уайът Ърп. Но аз видях как онези типове убиват братовчед ми и Джош. Опитах се да му обясня с какво си имаме работа, но той не ме слуша. Ако SOS се намеси, семейството ми е мъртво.

– Кажи ми къде са и ще направя каквото мога.

– Трудно е да се обясни. Ще трябва да начертая карта. Ох, по дяволите…

Райън крачеше по пътеката към тях, лицето му беше изкривено от гняв.

– Обади ми се – каза Остин.

Бен кимна и тръгна към Райън. Двамата се впуснаха в разгорещена дискусия. После Райън прегърна Бен през рамо и го помъкна обратно към мемориала. Обърна се веднъж и изгледа яростно Остин, който отвърна с пренебрежение на погледа му и тръгна към колата.


След двадесет минути Остин влезе в Музея на авиацията и космонавтиката на Индипендънс Авеню. Взе асансьора до третия етаж и докато вървеше към библиотеката, видя мъж на средна възраст с омачкан костюм, който излезе от едно странично помещение.

– Кърт Остин, от плът и кръв! – възкликна той.

– Чудех се дали няма да се натъкна на теб, Мак.

– На това място вероятността е винаги голяма. Вече буквално живея между тези стени. Как е славата на НАМПД напоследък?

– Идеално. Как е Смитсъновият отговор на Сен Жулиен Перлмутер?

Макдъгъл се изкиска на въпроса. Висок и слаб, с рядка жълтеникавочервена коса и гърбав нос, който доминираше на тясното му лице, той бе физически антипод на дебелия Перлмутер. Но онова, което не му достигаше като килограми, се компенсираше от енциклопедичните му познания по история на авиацията – не отстъпваха с нищо на познанията на Перлмутер по история на мореплаването.

– Сен Жулиен има много повече… ъъъ… тежест в историческия свят от мен – каза той с дяволито пламъче в очите. – Какво те води в разредената атмосфера на архивния отдел?

– Правя проучване върху един стар въздушен кораб. Надявах се да открия нещо в библиотеката.

– Не е нужно да се заравяш в архивите. Отивам на среща, но можем да поговорим по пътя.

– Да си попадал на сведения за дирижабъл на име „Ницше“? – попита Остин.

– О, разбира се. Само един кораб е носил това име – онзи, който изчезнал по време на тайната полярна експедиция през тридесет и пета.

– Значи знаеш за него?

Мак кимна.

– Имало слухове, че германците изпратили тайно въздушен кораб до Северния полюс. Ако мисията бъдела успешна, щели да натрият носа на съюзниците и да разтръбят постиженията на немската Kulturв пропагандната война. Германците отричали експедицията, но не били в състояние да обяснят изчезването на двама от най-великите си пионери в областта на въздухоплаването – Хайнрих Браун и Херман Люц. Междувременно избухнала войната и историята се потулила.

– И това ли е всичко?

– О, не. След войната били открити документи, които давали всички основания да се заключи, че полетът наистина се е състоял и е бил направен с кораб, подобен на „Граф Цепелин“. Твърди се, че при приближаването си до полюса са изпратили радиосъобщение. Открили нещо интересно в леда.

– Казали ли са какво точно?

– Не. Както и да е, някои смятат, че става въпрос за фалшификация. Може би някоя от измислиците на Йозеф Гьобелс.

– Но тивярваш на сведенията.

– Напълно е възможно да са верни. Технологията определено е била налице.

– Какво би могло да се случи с кораба?

– Какво ли не. Повреда на двигателя. Внезапна буря. Заледяване. Човешка грешка. „Граф Цепелин“ е бил много добър дирижабъл, но в случая става дума за екстремни условия. Други цепелини са били сполетявани от подобна участ. Възможно е да се е разбил, да е бил отнесен на стотици километри и да е потънал след разтопяването на леда. – Лицето на Мак грейна. – Стига бе! Да не би да си открил останки от него на дъното на океана?

– За съжаление, не. Един човек ми спомена за него… и научното ми любопитство надделя.

– Идеално разбирам какво имаш предвид. – Мак спря пред една врата. – Срещата ми е тук. Мини пак, ще поговорим по-подробно.

– Ще мина. Благодаря ти за помощта.

Радваше се, че Мак не го притиска да говори повече. Не му се искаше да крие истината от стари приятели.

Макдъгъл спря с ръка на дръжката.

– Странно съвпадение, че говорим за Арктика. Довечера има голям прием по случай откриването на нова изложба на ескимоската култура и изкуство. „Хората от ледения Север“ или нещо такова. Състезания с кучешки шейни, изобщо – пълна програма.

– Състезания с кучешки шейни във Вашингтон?

– И аз реагирах по същия начин, но явно да. Защо не минеш и ти?

– Може и да мина.

На излизане от музея спря при информацията и взе брошура за изложбата, която всъщност се казваше „Жителите на ледения Север“. На приема довечера можеше да се отиде само с покана. Погледът му пробяга по листовката и се спря върху името на спонсора – „Океанус“.

Пъхна брошурата в джоба си и тръгна към офиса си. След няколко телефонни обаждания разполагаше с покана и след като поработи още известно време върху доклада си до Гън, се прибра да се преоблече. Докато минаваше покрай книжните лавици на комбинираната си дневна и библиотека, прокара пръсти по спретнато подредените томове. Гласовете на Аристотел, Данте и Лок сякаш му нашепваха.

Интересът на Остин към големите философи се бе зародил в колежа под влиянието на един провокиращ мисленето професор. По-късно философията му помагаше да се разсее от работата си и хвърляше светлина върху по-тъмните страни на човешката душа. В хода на мисиите си Остин бе убивал и ранявал хора. Чувството му за дълг, справедливост и самозащита го бе опазило от парализиращите, а може би и опасни съмнения. Но Остин не бе коравосърдечен човек и философията му даваше морален ориентир, когато размишляваше върху правотата на действията си.

Извади един дебел том, включи уредбата, от която потекоха живите тонове от саксофона на Джон Колтрейн, и се настани зад бюрото. Прелисти страниците и бързо откри цитата, за който си мислеше, откакто Макдъгъл бе споменал за цепелин на име „Ницше“.

„Внимавай, докато се сражаваш с чудовища, сам да не станеш чудовище. И когато се взираш в бездната, бездната също се взира в теб“.

Известно време се взираше в нищото, питаше се дали е виждал бездната, или по-точно дали тя е гледала обратно към него. После затвори книгата, върна я на мястото й и започна да се приготвя за приема.

24

Над входа на Музея на авиацията и космонавтиката откъм Медисън Авеню бе провесен огромен транспарант, върху който бяха извезани думите „Жителите на ледения Север“. За да не стане случайно някоя грешка, бяха нарисувани и фигури с дебели мъхести анораци с качулки – караха теглени от кучета шейни из суров арктически пейзаж. На заден фон се издигаха грамадни като планини айсберги.

Остин мина между колоните на портика и се озова в просторната осмоъгълна ротонда на музея. В центъра на широкото 25 метра помещение се издигаше истински шедьовър на изкуството на препариране – африкански слон, бягащ сред въображаема савана. В сравнение с петтонното животно дребната фигура, застанала под издигнатото му туловище, изглеждаше още по-миниатюрна.

– Добър вечер – с усмивка го поздрави младата жена и му подаде програма. Носеше олекотена версия на традиционна ескимоска дреха. – Добре дошли на изложбата „Жителите на ледения Север“. Минете през онази врата и ще видите колекцията в специалната изложбена зала. На всеки двадесет минути в кино „Имакс“ ще се прожектира филм за ескимоската култура. Състезанията с шейни и харпуни ще започнат на Пешеходната алея след четвърт час. Несъмнено ще е страшно вълнуващо!

Остин благодари и тръгна заедно с останалите гости към изложбената зала. Добре осветените витрини бяха пълни с ескимоски произведения на изкуството, гравюри върху кост, оръжия за лов и риболов, хитроумно скроени кожени костюми и ботуши, които биха държали топло на собствениците им и при най-ниските арктически температури, дървени шейни, каяци и китоловни лодки. От пръснатите из залата тонколони се разнасяше печално припяване, съпроводено от ритмични удари на някакъв вид барабан.

Бърборещата тълпа се състоеше от обичайната комбинация от политици, бюрократи и журналисти. Въпреки огромната си важност за целия свят Вашингтон си оставаше малък град и Остин срещна доста познати лица. Тъкмо разговаряше с един историк от Военноморския музей, който беше запален гребец на каяк, когато чу някой да го вика. Ангъс Макдъгъл от Музея на авиацията и космонавтиката си пробиваше път към него през мотаещата се тълпа.

– Ела, Кърт, искам да те запозная с един човек.

Заведе Остин при един достолепно изглеждащ сивокос мъж и го представи като Чарлз Глисън, куратор на изложбата.

– Разказах на Чък, че се интересуваш от ескимосите – каза Макдъгъл.

– Всъщност те предпочитат да бъдат наричани „инуити“, което означава „хората“. „Ескимоси“ е името, дадено им от индианците. То означава „суровоядци“. А името, с което наричали самите себе си, било „накурук“, което означава „добър“ – каза Глисън и се усмихна. – Извинявайте за лекцията. Преподавах много години в колеж и явно професионалното изкривяване понякога надделява.

– Не е нужно да се извинявате – каза Остин. – Винаги съм се радвал на всяка възможност да науча нещо ново.

– Много мило от ваша страна. Имате ли въпроси относно изложбата?

– Питах се за спонсора – каза Остин. Прочете табелката, която уведомяваше, че предметите във витрината са взети назаем от „Океанус“, и реши да стреля напосоки. – Чух, че шефът на „Океанус“ се казва Тунук.

–  Тунукли?

– Точно така.

Глисън го изгледа внимателно.

– Сериозно ли говорите?

– Напълно. Бих желал да се срещна с този господин.

Глисън отвърна със странна полуусмивка и издаде звук, който бе някаква смес между хихикане и пръхтене. Накрая не успя да се сдържи и избухна в смях.

– Извинете, но едва ли бих нарекъл Тунук „господин“. Това е инуитското име на зъл дух. Смята се едновременно за създател и разрушител.

– Искате да кажете, че Тунук е име от митологията?

– Точно така. Инуитите казват, че той се намира в морето, земята и въздуха. Всеки път, когато има неочакван шум, като например от пукащ се под краката ти лед, това е Тунук, който дебне жертвата си. Когато вятърът вие като глутница гладни вълци, това също е Тунук.

Остин беше объркан. Тунук бе името, което Тери му бе дала за шефа на „Океанус“.

– Разбирам защо въпросът ми така ви разсмя – каза той със смутена усмивка. – Явно съм разбрал нещо погрешно.

– Не и доколкото са замесени инуитите – каза Глисън. – Когато пътуват сами, те винаги са нащрек за Тунук. Носят костен нож и го размахват около себе си, за да го държат настрана.

Погледът на Остин се отмести към витрината.

– Нещо като онова във витрината ли?

Глисън почука стъклото пред богато украсеното бяло острие.

– Това е много рядък и необикновен екземпляр.

– В какъв смисъл?

– Повечето инуитски ножове са инструменти, използвани предимно за дране. А този е създаден с една-единствена цел – да убива човешки същества.

– Странно – каза Остин. – Винаги съм имал впечатлението, че ескимосите са миролюбив и дружелюбен народ.

– И това е самата истина. Живеят в теснотия, в сурова и неприветлива обстановка, в която разпалените страсти лесно могат да доведат до насилие. Знаят, че взаимопомощта е жизненоважна за оцеляването, и затова са развили цяла серия ритуали и обичаи, предназначени да разсеят агресивността.

– Този нож изглежда толкова агресивен, колкото си е в действителност.

Глисън кимна.

– Инуитите са подвластни на същите тъмни страсти като останалите хора. Онези, които са създали това оръжие, са били от племе, което е нарушило мирния модел. Предполагаме, че са дошли от Сибир в праисторически времена и са се заселили в Северен Квебек. Били склонни към изнасилвания, обири, човешки жертвоприношения… всякакви ужасни неща. Преди много години останалите общности се обединили и ги прогонили. Наричали ги „киолая“.

– Нищо не ми говори.

– Това е инуитското име за северното сияние, което се смята за проява на злото. Никой не знае какво е било истинското име на племето.

– И какво се случило с киолая?

– Пръснали се из цяла Канада. Много от тях се установили в градовете и потомците им започнали да се занимават с престъпна дейност. Най-често от тях излизали наемни убийци и изнудвачи. Някои запазили старите си племенни обичаи като вертикалните татуировки на скулите, докато не установили, че така полицията ги разпознава по-лесно.

– Любопитно ми е… как се събира изложба като тази?

– По много различни начини. Специално за този случай с музея се свърза рекламна фирма на „Океанус“ и ни запита дали ще проявим интерес към организирането на това събитие. Казаха, че спонсорът е силно заинтересован да запознае хората с инуитската култура, че ще организира изложбата и ще плати всички разноски. Е, не можехме да откажем. Представлението наистина е вълнуващо, не мислите ли?

Остин впери поглед в ножа на киолая – бе абсолютно същият като онзи, който бе разсякъл гърдите му на Фарьорските острови. Припомни си и вертикалните татуировки по лицето на мъжа, който размахваше ножа.

– Да, наистина е вълнуващо.

– Тъй като не мога да ви представя на Тунук, може би ще се съгласите да се запознаете с представителя на „Океанус“.

– Тук ли е?

– Говорих с него преди няколко минути в панорамната зала. Елате.

Осветлението в панорамната зала бе приглушено, за да се постигне ефектът на арктическа нощ. Лазери имитираха движещите се северни светлини на тавана. Пред пълномащабното изображение на лов на тюлен бе застанал висок добре сложен мъж с бръсната глава. Очите му бяха скрити зад тъмни очила.

Глисън пристъпи към него.

– Доктор Баркър, това е господин Кърт Остин от Националната агенция за морско и подводно дело. Несъмнено сте чували за нея.

– Щях да съм извънземен, ако не бях чувал за НАМПД.

Ръкуваха се. Остин изпита чувството, че докосва не пръсти, а замразено телешко.

– Надявам се да нямате нищо против, ако споделя нашата малка шега – обърна се Глисън към Кърт. – Господин Остин си мислел, че шефът на „Океанус“ се нарича Тунук.

– А господин Глисън ми обясни, че Тунук не е човек, а зъл дух – добави Остин.

Баркър го погледна през тъмните стъкла и каза:

– Доста по-сложно е. В инуитската култура Тунук наистина се смята за зло. Той е въплъщение на това хитроумно светлинно шоу на тавана. Но подобно на други народи в човешката история, хората от Севера са почитали онова, от което са се страхували най-много.

– Значи Тунук е божество?

– Понякога. Все пак мога да ви уверя, че шефът на „Океанус“ си е съвсем истински човек.

– Признавам си грешката. Щом не е Тунук, какво е истинското му име?

– Той предпочита да пази самоличността си в тайна. Ако ви харесва да го наричате Тунук – моля. Бил е наричан и с много по-лоши имена от конкурентите си. Стои далеч от светлините на прожекторите и на нас, неговите служители, се пада участта да го представляваме. Лично аз работя за „Аврора“, която е дъщерна фирма на „Океанус“.

– Каква точно е работата ви в „Аврора“?

– Аз съм генетик.

Остин огледа стаята.

– Това тук ми се вижда доста далеч от генетиката.

– Обичам понякога да излизам от лабораторията. Аз предложих „Океанус“ да спонсорира изложбата. Имам пряк интерес към киолая. Дядото на моя дядо е бил капитан на китоловен кораб от Нова Англия. Живял е с племето и се е опитал да спре лова на моржове, който довел до изчезването им.

– Господин Глисън ми каза, че останалите ескимоси прогонили киолая, защото били крадци и убийци.

– Правели са онова, което е било нужно, за да оцелеят – каза Баркър.

– Много бих искал да остана, но ще се наложи да ме извините – каза Глисън. – Господин Остин, обадете ми се някой пък и ще поговорим надълго и нашироко.

Когато Глисън си тръгна, Остин се обърна към събеседника си.

– Кажете, доктор Баркър, с какъв точно бизнес се занимава „Океанус“, че се нуждае от услугите на генетик?

Замръзналата усмивка изчезна.

– Стига, Остин. Сами сме и вече не е нужно да разиграваме това представление. Много добре знаете с какво се занимава „Океанус“. Проникнахте във фермата на Фарьорските острови, причинихте куп щети и убихте един от хората ми. Няма да го забравя.

– Гледай ти! – възкликна Остин. – Е, сега вече съм съвсем смаян. Явно ме бъркате с някой друг.

– Не мисля. Датската преса публикува навсякъде снимката ви. Нали се сещате, станахте истински герой в Дания заради спасяването на моряците след онзи сблъсък.

– Сблъсък, устроен от вашата компания – отвърна Остин, отказал се от всякакви опити да се преструва.

– И който щеше да изпълни задачата си, ако не си бяхте напъхали носа, където не трябва. – Мекият и възпитан глас се бе превърнал в ръмжене. – Е, това вече свършва. За последен път се месите в бизнеса ми.

– Във вашиябизнес? Мислех, че сте скромен служител на „Океанус“, доктор Баркър… или да ви наричам Тунук?

Баркър свали очилата си и бледосивите му очи се впериха в Остин. Движещите се цветове танцуваха върху пепелявите му черти като върху екран.

– Не е важно кой съм. Това каквосъм има пряка връзка с бъдещето ви. Аз съм твоята смърт. Обърни се.

Остин хвърли поглед през рамо. Зад него стояха двама набити мъже и му препречваха пътя. Бяха затворили вратата, за да не влезе някой неканен гост. Остин се зачуди кое ще му даде по-добър шанс – да блъсне Баркър през витрината или да си пробие път през мъжете към изхода. Тъкмо реши, че не му харесва нито една от възможностите, когато на вратата се почука и вътре надзърна Макдъгъл.

– Здрасти, Кърт. Търся Чарли Глисън. Извинявай за безпокойството.

– Няма проблем – каза Остин. Макдъгъл не бе тежката артилерия, но все пак щеше да свърши работа.

Стражите погледнаха Баркър, който отново си сложи тъмните очила и дари Остин с ледена усмивка.

– До следващата ни среща – каза сухо и тръгна към вратата. Стражите отстъпиха, за да му направят път, и секунда по-късно тримата мъже изчезнаха сред посетителите.

Остин и Макдъгъл не останаха дълго заедно: Мак забеляза някакъв сенатор, който бе приятел на Смитсъновия институт, и се втурна към него с надеждата да изкопчи допълнителни средства. Остин се помота сред останалите гости и когато обявиха, че започват състезанията с кучешки шейни, тръгна обратно към ротондата. Зърна познати кестеняви коси, спускащи се до голи рамене. Тери явно усети погледа му, обърна се и го изгледа яростно. После се усмихна.

– Кърт, каква приятна изненада. – Докато се ръкуваха, го изгледа от глава до пети. – Изглеждаш доста представително в смокинг.

Остин не очакваше такава дружелюбна реакция след размяната на хапливите реплики на излизане от мемориала на Рузвелт.

– Благодаря. Надявам се да не мирише прекалено силно на нафталин.

Тя оправи ревера му, сякаш бяха на танцова забава по случай края на учебната година.

– Всъщност миришеш доста приятно.

– Ти също. Тази цветиста размяна на комплименти означава ли, че сме отново приятели?

– Никога не съм ти била сърдита. Може би по-скоро обезсърчена. – Тери се нацупи, но очите й проблеснаха чувствено.

– Тогава да обявим примирие и да започнем отново.

– С удоволствие – каза тя и огледа тълпата. – Какво те е довело на този прием?

– Същото, което и теб. Сигурен съм, че не ти е убягнало от вниманието, че изложбата е дело на „Океанус“.

– Това е основната причина да сме тук.

Тери кимна към дъното на ротондата, където стоеше Бен Найтхоук. Изглеждаше неловко в черния си смокинг, не знаеше къде да си дене ръцете и пристъпваше нервно от крак на крак. Тери му махна с ръка да се приближи.

– Радвам се да се видим – каза Остин, докато се ръкуваха. – Хубав смокинг.

– Благодаря – без никакъв ентусиазъм отвърна Найтхоук. – Взех го под наем. Много е неудобен, а и… тук не се чувствам в свои води.

– Не се безпокой – каза Остин. – Повечето от редовните посетители на подобни приеми идват единствено заради храната и клюките.

– Бен се съгласи да ме придружи – каза Тери. – Маркъс реши, че може да се сети още нещо, като види изложбата.

– И така ли е?

– Все още не – каза Тери. – А ти? Научи ли нещо?

– Да – с напрегната усмивка отвърна Остин. – Научих, че не се вслушваш в предупрежденията за евентуална опасност.

– Нищо ново – каза Тери, сякаш се опитваше да запази търпение в присъствието на досадно хлапе. Остин издържа предизвикателния й поглед и реши, че си губи времето с опитите си да я накара да размисли.

– Отивам да погледам състезанието с шейни – каза той. – Ще дойдете ли и вие?

– С удоволствие – каза тя и хвана Найтхоук под ръка. – И ние се бяхме запътили натам.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю