Текст книги ""Веста" не знає пощади"
Автор книги: Микола Козакевич
Жанр:
Прочие детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 8 (всего у книги 19 страниц)
4
Капітан Решкевич приїхав до управління тільки після обіду. Це був лисуватий блондин з повним рожевим обличчям. “Певно, у нього завжди хороший апетит”, – майнула у Завірюхи думка. Одягнений у добре пошитий костюм з модною жилеткою, в коричневих черевиках на товстій каучуковій підошві, Решкевич скидався більше на заможного купця, ніж на інспектора міліції. Він почастував капітана дорогими сигаретами з щойно розпочатої пачки. “Скільки ж заробляють інспектори Головного управління, якщо вони живуть з таким шиком?” – подумав той. Решкевич, напевне, помітив погляд Завірюхи, бо знехотя пояснив:
– Куріть, капітане. Це імперіалістичні. Мені подарував один американець – я знайшов фотоапарат, який у нього украли… Дурень той, хто дає, але дурніший той, хто не бере, коли дають. – Інспектор випустив під стелю клубок пахучого диму…
Капітанові хотілося зауважити, що таке підійшло б кожному хабарникові, але промовчав – зрештою, у нього не було ніяких підстав дратувати елегантного офіцера, який тримав у своїх руках долю “Вести”.
Сказавши кілька загальних фраз про погоду, про завантаження роботою, інспектор Решкевич перейшов до діла.
– Возитеся ви з тією “Вестою”, мов кіт з гарячою кашею, – сказав він прямо, – а важливі справи лежать. Візьміть, наприклад, убивство старої Конвіцької або справу з тією псевдолікаркою, яка фабрикувала бальзам капуцинів. Зрозумійте, ми не можемо дозволити, щоб один із найздібніших слідчих офіцерів тижнями сидів над давно закінченою справою, а свіжими важливими справами займалися малокваліфіковані слідчі…
– Але ж справа “Веста” криє в собі ряд нових і несподіваних питань, – запротестував Завірюха. – Тут можна натрапити на інші, до того ж дуже важливі злочини…
Інспектор Решкевич скривився, немов у нього раптом заболіли зуби.
– Послухайте, капітане, ви говорите, наче новонароджений. У кожній справі є багато різних питань, у кожній можна натрапити на нові злочини. Але ми не маємо можливості докопуватися щоразу до останньої точки, якщо збирається багато нових справ. Поки ви розмазуєте цю стару, в нових затираються сліди, рвуться зв’язки, які можуть допомогти нам швидко піймати злочинця. І нарешті, як виглядатиме наш показник викриття злочинів? – ударив найважчим аргументом Решкевич. – Начальство не хоче нічого знати про всякі там ускладнення, про можливі сліди нових злочинів… Їх цікавить процент викриття злочинів. По ньому оцінюють нашу роботу, визначають премії…
– Це просто неподобство, – обурився Завірюха. – Краще в одній справі розібратися до кінця, ніж поверхово розслідувати п’ять…
Решкевич знову випустив дим і співчутливо похитав головою:
– Мрійник! Ви хочете змінити світ? Були вже такі. І чого вони досягли? Порозбивали собі лоби, намагаючись пробити мур… Начальство хоче мати проценти, – значить, треба робити проценти! Ви міліціонер, а не філософ!
Завірюха не міг заперечити, що з прийнятої точки зору інспектор міркує правильно. Але він не міг і не хотів погодитися з такою точкою зору. Капітан почав палко переконувати Решкевича, що справа “Веста” ще зовсім не розкрита, вже тепер у нього є достатня кількість доказів, які свідчать про те, що висновки першого слідства були помилкові. Рем не вбивав своєї дружини і сам не кінчав самогубством, їх обох вбили…
– Хто? – недовірливо запитав Решкевич, граючись автоматичним олівцем.
– Цього я ще не знаю. Але певен, що вбили його ті, з ким Рем якось був замішаний в аферу з контрабандою годинників… Та й остання жертва – вбитий кілька днів тому Чорна Ручка – свідчить, що справа “Веста” із смертю Ремів не закінчилася.
Решкевича це не переконало, і він тільки знизав плечима:
– Якщо це афера з контрабандою, то нею повинен зайнятися господарський відділ, а криміналісти не можуть гаяти час на розслідування таких злочинів.
– Але для того, щоб розкрити контрабанду, треба розслідувати справу вбивства, а вбивство можна з’ясувати, тільки розкривши аферу, – гарячкував капітан. – Ці дві справи тісно зв’язані між собою і взаємно обумовлені.
– Все зв’язано між собою і взаємно обумовлено, – зарозуміло посміхнувся інспектор, – цього нас вчили ще на курсах з питань ідеології. І що з того?
Кінець кінцем після довгих умовлянь Решкевич погодився, щоб капітан ще тиждень займався “Вестою”, а потім передав справу господарському відділу. Інспектор захотів ознайомитися з усіма документами справи і забрав їх на вечір з собою. Коли він пішов, Завірюха згадав, що серед тих документів немає стенограми свідчень Ковальського, а також копій обох каблограм, надісланих у Відень і районні управління міліції. Але капітан був такий схвильований і сердитий на інспектора, що, махнувши рукою, вирішив не говорити, що в спрачі немає цих документів.
РОЗДІЛ V
1
Сержант-магістр Недєльський недаремно пробув три дні у Кракові. Але під кінець другого дня він перестав мріяти про те, що привезе вбивцю Чорної Ручки і передасть його капітанові, скромно говорячи: “Прошу, ось людина, яку ми шукали”. Після двох днів напруженої праці сержант дійшов висновку, що коли йому пощастить добути хоч один певний слід, хоч кілька нових доказів, то це буде немало.
Приїхавши до Кракова, він одержав у міліції телефонограму від Завірюхи, в якій капітан називав номери і марки автомобілів, записаних міліцією під час розшуків на дорогах поблизу Варшави. Виявилося, що з усіх цих машин тільки одна була зареєстрована в Кракові. Недєльський міг довідатись, чия це машина, де працює її власник, дістати всі інші дані. Та навіщо вони, коли з реєстраційної карточки відомо, що це старий автомобіль, а машина, яку розшукував капітан, була нового випуску. Сержант знав, що все це ще не заперечує припущення капітана Завірюхи – вбивці таки могли приїхати до Отвоцька з Кракова, – але перше розчарування вплинуло на сержанта, як холодний душ.
Ще важче було встановити особу невідомого передплатника “Краківської газети”. Виявилося, що по вулиці Діетля жило 352 передплатники цієї газети. Якщо почати особисто перевіряти їх і кожному приділити хоч півгодини, то на цю неймовірно копітку справу потрібно було б місяць часу. Та й як тут перевірити, щоб не викликати підозрінь цікавих? Нарешті, як узнати, хто з 352 чоловік загорнув у свій екземпляр пістолет ТТ?
Наприкінці другого дня Недєльський зайшов до кафетерію на Плантах[1]1
Планти – район Кракова.
[Закрыть] і, дивлячись на трамваї та автомобілі, які мчали вулицею, намагався розробити реальний план дії. його молоде, ще хлоп’яче обличчя було зосереджене і серйозне, сержант так задумався, що й не почув, коли офіціантка у білому фартушку і акуратному чепчику запитала, що він замовлятиме.
– Чашечку кави і тістечко. Два тістечка, – швидко додав, бо він був великим ласуном і, коли його не бачив ніхто із знайомих, наїдався ласощами, як дитина.
– Каву чорну чи “мулатку”? – запитала офіціантка, записуючи замовлення.
– А що таке “мулатка”? – здивувався Недєльський, не знаючи краківської назви.
– Кава із сметаною.
– То хай буде “мулатка”, – погодився сержант.
От за цією “мулаткою” Недєльський биту годину просидів у кафетерії, навіть не помічаючи, що гарненька офіціантка, якій сподобався цей не по віку поважний і елегантний юнак, кокетливо усміхаючись, весь час поглядала на нього. Недєльський ніколи не був залицяльником, а тепер йому особливо не хотілося знайомитися з будь-ким. Насамперед він визначив черговість виконання завдань. Спочатку треба розшукати машину з червоною стрілкою, потім – невідомого передплатника газети. Адже машина не могла не привернути до себе уваги. Передплатників було 352 і поки що всі схожі між собою. Крім того, сержанта цікавив не перший-ліпший передплатник, а тільки той, що був якось зв’язаний з машиною чи з її власником.
Отже, ключ до виконання завдання, безперечно, був у машині. Тільки як його знайти?
– Може, ще чогось бажаєте? – усміхнулась офіціантка, підходячи до столика. Недєльський окинув поглядом майже порожній зал, тоді подивився на офіціантку. Хвилинку думав про щось, потім і сам усміхнувся.
– Я б випив чарочку лікеру, але тільки з вами.
Офіціантка почала відмовлятися, – мовляв, їй не можна цього робити, завідувач кафетерію дивитиметься косо, та кінець кінцем погодилась. І вже через кілька хвилин Недєльський знав про неї все, а вона довідалася тільки те, що він вважав за потрібне сказати. Сержант розповів, що він шофер. Шеф зараз у Новій Гуті,[2]2
Нова Гута – новий металургійний комбінат у Польщі.
[Закрыть] от у нього є кілька вільних хвилин.
– Ох, заздрю я вам, – мрійливо промовила офіціантка. – Скільки ви світу побачите, скільки наїздитесь машиною…
Недєльський скромно заперечив, сказавши, що найчастіше він їздить по Варшаві, а відрядження на далекі траси, на жаль, бувають рідко.
– То ви варшав’янин? – сплеснула в долоні дівчина і зразу ж призналася, що вона теж варшав’янка і тільки після війни живе у Кракові. Розмова стала тепліша, знайшлася захоплююча тема – порівняння характеру варшав’ян і краков’ян, причому, на думку офіціантки, куди там краков’янам до мешканців столиці! Недєльський поволі, але рішуче перевів розмову на автомобілі, Скаржився, що його “Варшава” вже стара, хвалив закордонні марки. Отак підготувавши ґрунт, він запитав, чи його нова знайома не бачила часом розкішної автомашини кремового кольору з червоною пластмасовою стрілкою ззаду.
Офіціантка зацікавлено глянула на нього:
– А навіщо вона вам?
– Кілька днів тому я зустрів її на шосе, – стояла пошкоджена – і затягнув її на буксирі в майстерню. У піжона не було грошей, щоб мені заплатити; він сказав прийти до нього на вулицю Діетля, а я, на лихо, загубив папірець з адресою. А в Кракові не так легко знайти когось, якщо не знаєш номера будинку…
Офіціантка кивнула головою, потім, зморщивши лоба, задумалась.
– Почекайте. Така машина кілька днів тому приїздила десь перед обідом. Кремово-шоколадна, – згадувала дівчина. – Її власник – такий пристойний високий брюнет, кілька разів заходив до нас пити каву… Але чи була на тій машині червона стрілка? Іренко! – звернулася вона до товаришки, яка саме проходила поблизу. – Ти пам’ятає! того піжона, який недавно заїжджав до нас на кремово-шоколадній машині?
– А що? – поцікавилась та і чомусь зашарілася.
– Нічого, я тільки не пам’ятаю, чи була на його машині ззаду червона стрілка. Це ось пан запитує, бо той піжон винен йому гроші.
– То ви знаєте того іноземця? – недовірливо запитала офіціантка.
– Та як там знаю, – недбало махнув рукою Недєльський, відзначаючи про себе, що шофер потрібної йому машини був іноземець. – Він стояв на дорозі, бо колесо спустило, і я затягнув його на буксирі в майстерню. Обіцяв мені за це сто злотих…
– Він жив у готелі “Поллєра”, але вже виїхав до Варшави…
– Звідки ти знаєш? – підозріливо запитала подруга. Дівчина зашарілась і не відповіла.
Сержант Недєльський вирішив не збільшувати її замішання.
– Чорт з ним, тим Поллєром, – сказав з умисною грубістю. – Мене цікавить, чи то був той самий піжон і та сама машина з червоною стрілкою.
– Авжеж, на ній була стрілка, – почала тріщати друга офіціантка, – уночі вона світилась…
Сержант Недєльський на мить завагався – чи не спитати йому про номер автомобіля – але легковажна офіціантка скористалася з короткої перерви і втекла на кухню. А втім, навряд чи могла вона запам’ятати номер. “Для цього потрібна не жіноча голова”, – подумав Недєльський з зарозумілістю, властивою молодим чоловікам.
Він раптом заспішив, пообіцяв офіціантці, коли пощастить вирвати у іноземця гроші, запросити її після роботи на танці і, оплативши не дуже великий рахунок, вийшов з кафе.
У готелі “Поллєра” сержант пред’явив товстому адміністраторові своє службове посвідчення і велів показати книгу реєстрації мешканців. Адміністратора схвилювали відвідини працівника міліції, та ще й з Варшави. Він, раз у раз витираючи спітніле чоло, докладно розповідав про все, намагаючись якнайшвидше позбутися непроханого гостя.
– У нас зупиняється багато іноземців, – сказав він на запитання Недєльського, – і мені важко вгадати, який вас цікавить…
– Мене цікавить високий чоловік, який жив тут три, ну, може, чотири дні тому. У нього була машина шоколадно-кремового кольору найновішого типу, з червоною пластмасовою стрілкою ззаду…
– То, мабуть, пан Гомолякс… Так, це може бути тільки він. – Адміністратор неспокійно забарабанив товстими, наче сардельки, пальцями по грубій реєстраційній книзі. – Він дуже порядна і заможна людина…
– Мене цікавить не ваша думка про Гомолякса, а його анкетні дані, – різко перебив Недельський.
Товстун розхвилювався ще більше. Пальці перестали слухатися, він не міг перегорнути сторінки, але нарешті все-таки знайшов графу, з якої Недєльський виписав потрібні дані. Франц Гомолякс, 40 років, австрійський громадянин, приїхав із Відня такого-то дня, номер візи такий-то, професія – журналіст. Сержант занепокоївся: журналіст? Він сподівався, що то купець, промисловець (адже йшлося про годинники), але журналіст!!? Недєльський ще раз запитав адміністратора, чи збігається опис особи і чи була у Гомолякса така машина, про яку він щойно казав. Товстун мало не плакав:
– Пане капітан, їй-богу, я не знаю… Пан Гомолякс високий брюнет, але чи це саме він вас цікавить? Клянуся, що інших високих іноземців цими днями у нас не було.
– А опис машини? – безжалісно наступав Недєльський.
– У нього був автомобіль кремовий, але я до нього не приглядався. У мене стільки роботи, пане капітан…
Підвищений одразу на стільки рангів, сержант Недельський поважно випростався і сказав, що тепер він хоче послухати швейцара і покоївку, яка прибирала в кімнаті пана Гомолякса.
– То я вже можу бути вільний? – зрадів адміністратор, який, видно, не любив надто близьких зв’язків з владою.
Через годину Недєльський вийшов з готелю, несучи з собою ще одну важливу новину: Гомолякс кілька разів приїжджав разом з якимось Яном Галкою, власником відомої у Кракові великої граверно-золотильної майстерні і маленької фабрики церковних виробів. Сержанта зацікавив уже сам факт перебування закордонного журналіста в товаристві ремісника. Але особливої ваги надавала йому та обставина, що майстерня Яна Галки містилася на вулиці Діетля, його прізвище було і в списку передплатників “Краківської газети”.
Недєльському здалося, що він натрапив на слід. Забувши про обід, він попрямував до автомобільного парку, який містився поруч. Сторож автопарку, вусатий інвалід на дерев’яному протезі, чудово пам’ятав машину з червоною стрілкою і її щедрого власника. Старик підтвердив, що Гомолякс справді приїжджав кілька разів з Яном Галкою. Сержант вирішив піти до найближчої бензоколонки, де, за твердженням інваліда, Гомолякс заправляв машину. Дві години переглядав квитанції за останній тиждень – у них були записані номери автомобілів. Але працівники бензоколонки сказали, що на тій машині був закордонний номер. Серед сотень автомашин, які протягом останнього тижня заправлялися на цій бензоколонці, Недєльський знайшов кільканадцять з іноземними номерами. Він переписав їх і потім сидячи за обідом, порівнював ці номери з тими, які йому дав капітан Завірюха. І раптом мало не подавився куском жилуватого біфштексу: в обох списках був один і той же номер – CUX–C5. Звичайно, могло бути, що якась зовсім інша закордонна автомашина заправлялась у Кракові, а згодом, у ту фатальну ніч, опинилася поблизу Варшави, і її записали. Але це могла бути і ниточка, яка виведе на важливий слід. До кінця обіду Недєльський сушив собі голову, як би точніше перевірити цей таємничий номер, встановити, чи справді то машина Гомолякса. Нічого не придумавши, сержант вирішив піти у міське управління і довідатися що-небудь про дивного гравера та власника майстерні церковних виробів, у якого такі дружні стосунки з закордонними журналістами.
2
Ковальський прийшов точно в призначений час. Прочитав стенограму розмови, підписав її, потім передав капітанові знайдені листи Рема про нелегальні імпортні угоди.
– Ви повідомили дирекцію Бюро про відкриття, які стосуються Августа Рема? – спитав Завірюха.
Ковальський знітився.
– Справа в тому, що я й сам не знаю, як бути. Головний директор у відпустці, повернеться тільки через тиждень. А я не хотів би робити сенсації навколо цієї неприємної для всіх нас справи. Тим більше, що я в деякій мірі відкрив її…
– Виходить, що ніхто, крім вас і мене, нічого не знає?..
– Ніхто.
– Це добре. І не говоріть, будь ласка, нікому, поки я не скажу, що вже можна розповідати.
– Навіть головному директорові? – здивувався Ковальський. – Не знаю, чи я маю право це робити.
– Навіть головному директорові. В разі потреби я видам вам письмове посвідчення, що заради слідства вас зобов’язала до цього міліція…
– О господи, в що тільки може вскочити людина, сама того не бажаючи!.. – зітхнув пригнічено Ковальський. Але капітан підбадьорив його поглядом і вже шанобливо почав прощатися з педантичним службовцем, коли, враз щось пригадавши, запросив відвідувача знову сісти.
– Ще одне запитання, пане Ковальський. Учора я багато думав про ваше відкриття і не міг зрозуміти одного: чому тільки майже через місяць після смерті Августа Рема ви вирішили переглянути його документи?
Ковальський здивовано подивився на капітана:
– Це ж не від мене залежало. Я зайнявся цим тільки позавчора, бо мені доручив це зробити заступник головного директора. Я, пане капітан, керую тільки одним відділом…
Завірюха кивнув головою, – мовляв, він розуміє, що сам Ковальський не міг тут нічого зробити, – але вів далі:
– І протягом цілого місяця у Бюро не відчувалося відсутності Рема, не виникало потреби перевірити, які папери лишилися після нього?
– Я не розумію, до чого ви хили… – уважно приглядаючись до капітана, сказав Ковальський. Але Завірюха не збирався докладно пояснювати, до чого він “хилить”, і поставив наступне питання, яке, на перший погляд, не мало нічого спільного з попередніми.
– Які стосунки були між Августом Ремом і головним директором?
– Тільки офіціальні, але бездоганні.
– А з заступником головного директора?
– Чудові. Оскільки мені відомо, вони часто зустрічалися поза службою, здається, були давніми знайомими чи не з довоєнних часів.
– Так. А головний директор, кажете, повертається, з відпустки тільки через тиждень?
Ковальський кивнув головою, явно здивований хаотичними запитаннями, які задавав цей слідчий.
– Головний директор поїхав у відпустку на цілий місяць чи на менший час?
– Поїхав на цілий місяць до моря.
Завірюха якусь мить подумав, ніби щось обчислював у пам’яті:
– Отже, головний директор пішов у відпустку приблизно через тиждень після смерті Рема?
Тепер уже Ковальський замислився, пригадуючи досить давні події. Проте коли відповідав, у нього був голос людини, цілком впевненої в тому, що говорить:
– Справді, головний директор пішов у відпустку за кілька днів після смерті Рема, але пам’ятаю, що в день, коли знайшли труп, його не було у Варшаві, бо ще перед тим він виїхав у службових справах до Гданська, а звідти зразу ж мав їхати відпочивати.
– Ну ось тепер уже, мабуть, справді все, що я хотів про це знати. – Капітан стомлено провів рукою по лобу. – Хіба тільки ще одне маленьке запитання, – додав він, побачивши, що Ковальський уже підвівся і збирається вийти. – Як звати заступника головного директора, котрий доручив вам переглянути папери Рема?
– Генрік Згожельський. Інженер, – сказав Ковальський, намагаючись прочитати в очах капітана, навіщо йому потрібні всі ці відомості і яке відношення вони можуть мати до злочинної діяльності Августа Рема.
– Згожельський… Згожельський… Звідки, я знаю це прізвище? – повторив кілька разів капітан. – Чи не бачив я десь вивіски з цим прізвищем?
Ковальський полегшено зітхнув:
– Ну звичайно! На Новому Світі є годинниково-ювелірна фірма Мирослава Згожельського, брата нашого директора Згожельського…
Завірюха посміхнувся:
– От бачите! Тепер я зможу спокійно спати. А то мучило б мене це прізвище…
Ковальський відповів усміхом:
– А я вже злякався, думав, знову щось випливе, схоже на аферу Рема. Бо якщо міліція знає чиєсь прізвище, то з цього нічого доброго не буде…
– Ну, не треба перебільшувати! Знаємо, наприклад, ваше прізвище, проте не тільки не маємо до вас ніяких претензій, а навпаки, щиро вдячні вам…
Розпрощалися дуже тепло, але Ковальський був би страшенно вражений, коли б побачив, як змінилося обличчя капітана, тільки-но зачинилися двері. Завірюха швиденько переглянув принесені договори і листи, поклав їх у папку, взяв низку ключів од квартири Рема, попередив секретарку, що повернеться за годину, і сказав, щоб Юрек, коли приїде, мчав до будинку на Новогродській.
Подвір’я на Новогродській було сповнене тухлим підвальним запахом. Купа сміття все ще лежала в кутку двору. Капітан впевнено попрямував до квартири Рема. Печатки на дверях були цілі, замкову щілину засновано павутинням. Завірюха відімкнув обидва замки і ввійшов на кухню.