Текст книги ""Веста" не знає пощади"
Автор книги: Микола Козакевич
Жанр:
Прочие детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 19 (всего у книги 19 страниц)
4
Минуло п’ятнадцять хвилин відтоді, як монастирська хвіртка зачинилася за капітаном Завірюхою, а Юрек просунувся лише на кілька десятків метрів. Він хвилювався, бо підозрілі несподівано зникли. При світлі місяця він побачив на фоні неба край монастирського муру. І раптом на цьому мурі виросла чорна постать людини. Вибравшись наверх, невідомий підтягнув на руках свого товариша. Потім дві чорні, плоскі, ніби вирізані з картону, постаті обережно почали спускатися на другий бік монастирського муру.
“Ах, негідники!.. – в душі вилаявся Юрек. – І що тепер мені робити? Я не мавпа, щоб самому видертися на такий мур…”
Проте, дійшовши до того місця, де невідомі перелізли через мур, Юрек впевнився, що бути мавпою тут зовсім не обов’язково: з вершини муру звисала зачеплена гострими гаками тонка, але міцна шовкова канатна драбинка…
Юрек не вагаючись став на перший щабель цієї драбинки.
***
Капітан глянув на годинник. Вони сиділи на хорах уже п’ятнадцять хвилин. Але йти звідси не можна – за всяку ціну треба побачити Рака в обличчя (а повертаючи назад, злочинець мав обернутися лицем до хорів). Аби тільки негідники не довідалися від монахів, що ще двоє з янтарними мундштуками пройшли цього вечора в бандитське кубло.
– Як ти думаєш, Згожельський, Гомолякс усе підготує для нас у Відні? – поцікавився Галка, на мить відриваючись од грошей.
– Авжеж, на Гомолякса можна покластися, – відповів Згожельський, слинячи пальці, перш ніж перейти до наступної пачки банкнотів.
– Чого тільки він досі нічого не повідомив про себе? – Галка з сумнівом похитав головою.
– Він ніколи не писав раніше, ніж через сім—десять днів після від’їзду. Чого ж йому тепер робити виняток? Це було б навіть необережно!
У Недєльського, мабуть, затерпла нога, бо він тихенько ворухнувся. Капітан повернув голову, щоб зауважити йому, і… остовпів: на порозі, наставивши пістолет, стояв чоловік у картатому плащі. Недєльський помітив напасника лише тоді, коли в залі загримів його голос:
– Руки вгору! Без жартів, пане Завірюха!
Капітан зрозумів, що вже не встигне витягти пістолет, і натиснув курок, не виймаючи зброї з кишені. Гримнув постріл, але куля тільки дзьобнула штукатурку за півметра од дверей. Бандит стрибнув і з розмаху вдарив Завірюху рукояткою пістолета по голові. Втрачаючи свідомість, капітан побачив перекошене від страху і ненависті обличчя інспектора Решкевича і сержанта-магістра, який стояв, піднявши руки вгору.
***
Гримнуло приглушено, але виразно. То був постріл! Уже не маскуючись, Юрек кинувся вздовж муру до брами, над якою блимало світло. З пістолетом у руці влетів до порожнього сірого присінка, збивши дверима гладкого монаха. Юрек вхопив його за каптур і поставив на ноги:
– Де тут два чоловіки?..
– Туди, туди пішли! – застогнав монах, показуючи на довгий коридор, скупо освітлений жовтим світлом електричних лампочок.
– Ведіть! – наказав Юрек, якому здавалося, що він стоїть не на кам’яній підлозі, а на гарячій блясі.
– Але ж я не можу покинути… Треба повідомити старшого брата… – знову застогнав монах.
Тоді Юрек потягнув товстуна за собою. Монах почав бурмотіти заупокійну молитву.
“Ну, коли йому щось зробили!..” – подумав Юрек.
І раптом дорогу їм перегородили масивні двері.
***
Уже внизу Завірюху облили водою, капітан розплющив очі і знову побачив перед собою обличчя інспектора Решкевича.
– А що, капітане, хіба я не радив вам поставити хрест на справі “Веста”? Тепер доведеться ставити хрест над вами і вашим асистентом. А шкода, можна було б обійтися без цього.
Завірюха мовчки оглянувся навколо. Недєльський був похмурий, блідий, руки у нього зв’язані. Сержант уникав погляду капітана. Решкевич, Ян Галка і Мирослав Згожельський стежили за кожним рухом затриманих. І на додаток до всього капітан відчув, що його руки прив’язані до спинки стільця.
– Даремні надії, – відгадав його думку Решкевич. – Звідси не втечеш. Хіба що на той світ, – красномовно помахав пістолетом.
– Слухай, Рак, – презирливо обізвався Завірюха, – можливо, тобі й пощастить покінчити з нами, хоч це іде невідомо, але ти все одно висітимеш на шибениці.
– Кого ти лякаєш! – штучно засміявся Решкевич. – Ти єдина людина, яка знає все про мене. Крім цього шмаркача, звичайно, – зневажливо кивнув він на Недєльського. – Коли знайдуть твоє тіло, якщо його взагалі знайдуть, я сам від імені Головного управління міліції покладу вінок на твою могилу… – кепкував Решкевич.
Галка схвально зареготав, а витончений Мирослав Згожельський гидливо скривився:
– Кінчай, Рак!
– Закінчу, закінчу, не хвилюйся. Але спочатку я повинен узнати, як вони сюди потрапили і чого? Якщо не говоритимеш, я зумію розв’язати тобі язик, – пригрозив Завірюсі, який зневажливо дивився на бандита.
– Не загрожуй мені, Рак. Те, що знаю я, знає майор Ридель з МВС, а за місяць чи два знатиме з судових звітів уся Польща.
– Брешеш! Думаєш, що я дурень, і намагаєшся шантажувати, – процідив Рак і вдарив капітана в обличчя. Завірюха відчув у роті солоний присмак крові.
– Герой проти беззахисних! Це твоя спеціальність! Фльорек, якого ти отруїв ціанистим калієм, був беззахисний. Стонка, якого ти теж намагався отруїти, теж був беззахисний. Беззахисною була Вільгельміна Рем…
– Досить! – гаркнув Рак. Обличчя у нього зблідло, аж позеленіло.
– Рак!
Голос пролунав десь позаду, і всі три бандити обернулися до дверей.
– Що тут діється? Що за люди?
Дивно знайомий був цей гострий і владний голос, але капітан не міг побачити прибулого.
– Шеф, – почав Решкевич, – це бляхарі…
– Ти знаєш, що я не переношу жаргону.
Капітанові здалося, що він уже впізнає цей голос, але припущення було таке неймовірне, що Завірюха одразу ж відкинув його. Та ось дві руки взяли ззаду стілець, різко повернули його на сто вісімдесят градусів, і капітан опинився віч-на-віч з Ковальським.
– Ви?! – мимоволі вирвалось у Завірюхи.
– Я, – відповів Ковальський, але тепер на його рум’яному, старанно виголеному обличчі не було виразу невпевненості і збентеження. – Несподіванка, правда, капітане? – І перш, ніж капітан встиг щось сказати, додав: – Ваша поява тут – це теж несподіванка. Скільки вас, кажи?! – гостро накинувся він, раптом залишаючи ввічливий тон.
– Ви оточені. Весь монастир оточила міліція, – швидко втрутився Недєльський.
У Яна Галки затремтіла щелепа, Згожельський схопив Рака за руку, але той тільки презирливо скривився і сказав, звертаючись до шефа:
– Це брехня. Оточити монастир вони могли тільки при допомозі краківської міліції, а про це мене повідомили б, адже я тут проводжу перевірку.
– Обшукайте їх! – наказав шеф. Рак вправними руками перетрусив кишені Завірюхи, а Галка обшукав сержанта. Побачивши два мундштука з написом “Йоганн Ліпперт і К°”, Ковальський тихо свиснув.
– Ну що ж, капітане, бачу, ви добилися значного успіху в розплутанні “Вести”. Я відзначаю це з прикрістю, бо цим вирішується ваша доля.
Він узяв із стола пістолет капітана і зарядив. Завірюха мимоволі дивився, не відриваючи погляду, на Ковальського, і в той же час напружував м’язи, намагаючись ослабити пута.
– Сподіваюся, успіхи більші, ніж ви думаєте. Ви, наприклад, не знаєте, що австрійський журналіст Гомолякс уже кілька днів сидить під арештом.
– Рак? – Ковальський питально глянув на інспектора.
– Бреше. Я б знав про це.
– Не брешу, – похитав головою Завірюха, з радістю відчуваючи, що спішно зав’язаний вузол на руках трохи подається. – Рак нічого про це не знає, бо Гомолякса піймали на кордоні і перебуває він у прикордонній в’язниці, а не в міліції. Ось чому Гомолякс досі не надіслав вам поздоровлення з Відня, – додав капітан, відчуваючи, що права рука вже вільна.
Тепер навіть Ковальського охопила тривога, хоч він і приховував її під личиною спокою та рівноваги.
– Якщо ж говорити про скарб, який залишив Чорна Ручка… – вів далі капітан, звільнюючи другу руку.
– Досить! – грубо перебив Ковальський, піднімаючи пістолет. Але в цю хвилину Завірюха, мов снаряд, метнувся на бандита і вдарив його в живіт. Над головою гримнув постріл, не завдавши капітанові ніякої шкоди, а сам Ковальський, дико скрикнувши, повалився на підлогу. Завірюха, мов тигр, накинувся на нього. Недєльський ногою відкинув пістолет, який випав у Ковальського, і щосили вдарив інспектора Решкевича.
– Ах ти, негіднику! – Галка з кулаками підлетів до сержанта. Мирослав Згожельський, тремтячи, мов у лихоманці, стежив за бійкою з безпечної схованки під столом. І ось у цей гармидер несподівано ввірвався владний голос:
– Руки вгору! Стрілятиму!
І, немов підтверджуючи реальність цього попередження, під готичним склепінням каплиці лунко гримнув постріл.
***
Двері були замкнені.
– Відімкніть! – наказав Юрек монахові.
– Не можу, – простогнав той, ледве дихаючи після незвичного кросу. – За ними чергує інший брат.
Юрек плечем навалився на двері. Монах, якого він усе ще тримав за каптур, мусив зробити те саме. Двері відчинялися поволі, немов були підперті чимось важким. Як тільки щілина стала трохи більшою, В’юн прослизнув у неї, не випускаючи з рук шнурка, яким був підперезаний гладкий монах.
– Не можу, я не пролізу! – застогнав товстун. Юрек люто вилаявшись, нахилився, щоб відсунути перешкоду. На підлозі лежала людина. Юрек відтягнув її, і монах проліз у двері.
– Брат Яцек! Мертвий! – злякано скрикнув монах, нахиляючись над тілом.
– Нема часу. Ведіть далі…
Людина на підлозі застогнала. І саме в цю мить пролунав ще один постріл. Стріляли, певно, десь зовсім близько, бо від струсу повітря на голови їм посипалися кусочки вапна. Юрек кинувся на постріл, забувши про заложника, який почав клопотати коло непритомного братчика. Тільки-но шофер минув поворот коридора, як перед ним раптом відчинилися двері і на фоні освітленого прямокутника з’явився чоловік. Невідомий щодуху мчав по коридору. Шофер припав до стіни. Коли чоловік порівнявся з ним, Юрек майстерно підставив ногу і в той же час ударив його рукояткою пістолета по голові. Втікач важко повалився на підлогу. Не встиг Юрек ступити й кроку далі, коли в темний коридор вибіг ще один чоловік. В’юн знову повторив той самий маневр і висунув голову, щоб побачити, чи нема там ще кого. Справді, коридором біг, стрибаючи, як олень, третій. Юрек уже виставив ногу і підняв пістолет, але буквально в останню секунду стримався: при слабкому світлі далекої лампочки він упізнав капітана.
– Пане начальник! – радісно гукає Юрек.
Завірюха навіть забув спитати, звідки тут узявся шофер.
– Що з ним? – показує він на другого невідомого, якого затримав Юрек. – Це наш рятівник!
По коридору до них уже бігли сержант Недєльський і ще якийсь чоловік, ведучи в наручниках Яна Галку, Мирослава Згожельського і Ковальського. Супутник Недєльського сковує руки Раку, який усе ще лежить на підлозі, потім вони з сержантом підводять другу жертву Юрека. Невідомий ледве тримається на ногах.
– Кому маємо дякувати за порятунок? – звертається до нього капітан Завірюха, довго, від щирого серця потискуючи йому руку.
– А ви не пам’ятаєте мене, товаришу капітан? – усміхається той. – Я поручик Лонцький з МВС.
– От тобі й маєш! – сплескує руками Юрек. – Це ж той самий поручик, який допомагав нам відвезти бандита, захопленого під мостом.
– Він самий, – підтверджує поручик Лонцький.
– А я його так стукнув! Боже, якийсь компроміс! – Останнє слово має означати у Юрека “конфуз”.
Капітан Завірюха ще раз дякує Лонцькому і посміхаючись запитує:
– Ви й тепер “випадково” гуляли біля цього монастиря, поручику?
Поручик Лонцький теж сміється і, прикладаючи хусточку до пораненої голови, трохи збентежено каже:
– З першого дня мені і цьому товаришеві, – він показує на незнайомого чоловіка, – майор Ридель доручив охороняти вас. І, як виявилося, недаремно.
Епілог
Найважча робота у капітана Завірюхи почалася з того моменту, яким закінчується наша повість.
Тільки на початку листопада всі матеріали справи “Веста” – товсті томи протоколів допиту керівників банди і їхніх спільників, арештованих пізніше, різноманітні акти – знайшли свій остаточний синтез у формі обґрунтованих доказів, що стали основою обвинувального висновку.
***
Увечері того самого дня, коли Завірюха одержав відпустку, Юрек В’юн – грошову премію, а Недєльський – офіцерські погони, до капітана зайшов професор Верхар. Діти з веселим галасом, без церемонії кинулися обшукувати кишені старого психолога. Кожна знайдена в них цукерка викликала вибух радості.
– Ну, сарана, досить! – докоряв їм Завірюха. – Геть до своєї кімнати, дайте батькові порозмовляти.
Дружина забрала дітлахів, і Завірюха з Верхаром посідали у крісла. Радіо стиха грало легкі танцювальні мелодії. Професор поправив окуляри і вийняв з кишені товсту записну книжку.
– Невже ти змінив професію і хочеш взяти у мене інтерв’ю? – жартував Завірюха, спостерігаючи цю підготовку.
– Можливо, й інтерв’ю, але не для преси, – відповів Верхар, гортаючи свою записну книжку. – Я хотів запитати тебе про деякі подробиці у справі “Веста”. Мене дуже зацікавила ця справа, я в деякій мірі переживав її разом з тобою, тому й хотів би з’ясувати кілька питань.
– Тепер я можу тобі все розповісти, – мовив Завірюха, зручніше вмощуючись у кріслі. – Слідство закінчено, справа в прокурора, ніяких таємниць уже немає. Банда була організована майже ідеально. Рак нейтралізував органи безпеки. Ковальський і Згожельський – Бюро імпорту точних приладів, єдину установу, яка могла б встановити, що в продаж надходить забагато імпортних годинників. Банда завдала державі збитків і тим, що штучно організувала офіціальний імпорт годинників, створюючи сприятливі умови для контрабанди, не кажучи вже про контрабанду під вивіскою Бюро. Рем був єдиною людиною, яка напала на слід афери, і тому його вбили. Ну, а що ти хотів з’ясувати?
– Мені не дають спокою кілька питань. – Верхар машинально погладив борідку. – Перше: як же все-таки було з убивством Ремів? Адже з того все й почалося, а потім уже ти займався всім, крім цього вбивства. Принаймні, мені так здається, – поспішно застеріг професор.
Капітан усміхнувся:
– Слушно здається. Після вбивства Чорної Ручки мені стало ясно, що ключ до розгадки смерті Ремів – у афері з годинниками. Я не міг би розплутати цієї таємниці, не розплутавши самої справи “Веста”. Рак чудово розумів це і тому за всяку ціну хотів одібрати від мене справу і передати її в господарський відділ.
– О боже, на яку підлість ідуть деякі люди заради грошей! – зітхнув Верхар.
– Тут немалі гроші, – запротестував капітан. – “Веста” ввезла контрабандою з-за кордону годинників на двадцять два мільйони триста тисяч злотих! Дорогоцінності, срібло в машині Гомолякса плюс долари, які хотів вивезти за кордон інженер Згожельський, і те, що знайдено під час обшуку в монастирі та на квартирі Ковальського – це ще понад чотири мільйони злотих. Є люди, готові заради таких грошей рискувати своїми і чужими головами.
– Нічого не вдієш, – сумно погодився Верхар, – факти свідчать про те, що ти маєш рацію. А звідки, власне, у Чорної Ручки взялися дорогоцінні камені?
– Вкрадено у держави. Мирослав Згожельський передав їх Чорній Ручці, щоб той відшліфував, бо в своєму магазині він не хотів цього робити. Адже Згожельський був тільки хазяїном, а шліфувати камені довелося б доручити робітникам. Чорна Ручка мав занадто великий “досвід”, щоб не догадатися, яке майбутнє його чекає: згортаючи свою діяльність, банда не залишила б у живих такого небезпечного свідка. Тому він вирішив заздалегідь вийти з гри, забравши собі дорогоцінності. Але банда стежила за ним.
Настала пауза. Потім капітан вів далі:
– Ти питав про вбивство Ремів. Банда вирішила вбити їх тоді, коли Рак перехопив у міліції листа Августа Рема: доведений до відчаю батько Теофіла не міг більше мовчати і доповідав про аферу з годинниками. Це був той “вихід”, про який він казав синові під час останнього побачення. Бандити, видаючи себе за працівників Головного управління міліції, по телефону домовилися з Ремом зустрітися в готелі “Ексцельсіор”… Августа Рема неважко було переконати, що коли він прийде в міліцію, то це може насторожити членів банди, тому, мовляв, працівник управління хоче заздалегідь поговорити з ним у такому місці, яке не привертає нічиєї уваги. Представником міліції був Рак, якого Рем доти ніколи не бачив. Рак міг пред’явити своє посвідчення і цим завоювати повне довір’я Рема. Чорна Ручка не був постійним членом банди. Злочинці були надто обережні, щоб приймати рецидивістів, зареєстрованих у міліції. Він тільки час від часу виконував доручення банди. Плануючи якесь “діло”, Чорна Ручка почав працювати в “Ексцельсіорі” як кочегар, і бандити вирішили скористатися з цього. Рак досить часто зустрічався з Августом Ремом, кожного разу в іншому місці, вивідуючи, що знає Рем про банду, чи ділився з ким-небудь своїми підозрами. І тільки тоді, коли впевнився, що лист Рема до Головного управління міліції був першим кроком, Рак затягнув його знову в “Ексцельсіор”, пішов з ним чогось у підвал, а там Чорна Ручка завершив своє діло. Через кілька хвилин після вбивства в котельній сталася аварія, і, поки йшов ремонт, бандитам довелося ховати труп у кімнаті кочегара. Там він пролежав близько дванадцяти годин. Тим часом схвильована Вільгельміна Рем подзвонила вранці Мирославу Згожельському, вона знала, що з ним у чоловіка були якісь таємничі справи. Згожельський заспокоїв її, сказавши, що пришле людину, яка все пояснить, застеріг, щоб не чинила паніки і, боронь боже, не заявляла в міліцію, бо то зашкодить і чоловікові, і Теофілу. Людиною, яку обіцяв прислати Згожельський, був Чорна Ручка. Тільки після смерті Вільгельміни, переглядаючи папери Рема, вони вирішили використати листи Теофіла, щоб інсценувати вбивство і самогубство через ревнощі.
Професор знову заглянув у свою записну книжку і, підвівши очі на приятеля, запитав:
– Слухай, а чому вони не покінчили з тобою тоді, у квартирі Ремів? Пробач, що питаю про це так грубо, але…
– Нічого, нічого, – заспокоїв його капітан. – Я й сам задавав собі це питання. Думаю, що причин було кілька. Насамперед, бандити ще не знали тоді, що я для них такий небезпечний і що мені досить швидко пощастить розкрити їхню діяльність. Тому їм не було потреби рискувати. Рак сподівався припинити слідство. До того ж зустріч зі мною була випадковою. Побачивши мене в квартирі Ремів, бандити самі були захоплені зненацька. Коли б не спішне завдання, то, можливо, вони взагалі пішли б геть, не чіпаючи мене. Так, між іншим, свідчив Ян Галка.
– Яке ж то завдання? – поцікавився Верхар.
– Злочинці мали забрати з тайника портрет Теофіла, листи до батьків, акт всиновлення та інші його особисті документи. Бандити поспішали, бо розуміли, чим загрожує розкриття справжньої особи Теофіла. Ну, а штампи, які мені підсунув раніше Ковальський, вони забрали з власної, досить дурної ініціативи Мирослава Згожельського, якому добре влетіло від шефа, бо це дало мені можливість впевнитися, що договори на прізвище Рема фальшиві.
– А як же годинники ввозили до Польщі – тільки автомашинами?
– Ні, ще й при допомозі тих комбінацій, що їх намагалися приписати Рему. Тільки одержували безмитні посилки інші – Ян Галка, Жанна Шміт і Мирослав Згожельський, – хоч вони й прибували на вигадані прізвища. Але ці люди мали документи: Рак нелегально видав їм бланки паспортів. До паспорта на ім’я Августа Рема, наприклад, було приклеєно фото Яна Галки. Саме за допомогою цього паспорта Галка одержував посилки, надіслані на прізвище Рема.
– Видно, цей Рак робив їм колосальні послуги, – вигукнув професор. – І як це сталося, що така мерзота могла сидіти в міліції, та ще й так високо?
Капітан нахмурився. Ця сторона справи була для нього найболючішою.
– Бачиш, – коротко відповів Завірюха, – це відголосок тих часів, коли всі справи апарату органів безпеки, особливо персональні, були покриті таємницею. Тільки тому Рак, змінивши прізвище на Решкевич, міг знову опинитися в міліції і до того ж просунутися вперед. Справа Рака ще раз показує, як слушно і розумно зробили наші власті, піддавши органи безпеки нормальному контролю державних і політичних організацій. Не хочу про це більше говорити. Додам тільки, що після справи “Веста” Рака судитимуть ще за шпигунство, але то вже парафія майора Риделя. Бандит заплатить за все!
І в голосі спокійного та веселого капітана почулася ненависть. Професор Верхар побачив раптом перед собою іншого Завірюху, якого ще не знав. Він уже хотів було припинити розмову про це, однак Завірюху, видно, дуже хвилювала справа Рака, бо він сам почав говорити далі.
– Офіцер міліції, хай йому чорт! Де взяла банда кільканадцять пістолетів “Веста”? Чому Товстий Казек так легко віддав дорогоцінності Чорної Ручки? Хто повідомив Галку про те, що його чекає обшук? Як машина, де везли Теофіла, уникла нашої облави? Все це робота Рака.
– Останнього не розумію, – перебив Верхар.
– Не розумієш? А який же міліціонер насмілиться обшукати машину, де їде людина з посвідченням офіцера Головного управління міліції? Рак організував на центральній телефонній станції підслухування наших розмов, використавши для цього своє становище. Мерзотник! Я певен, що тільки завдяки йому банда могла так довго діяти.
– Що стало неможливим тільки тоді, коли справу “Веста” взяв до своїх рук геніальний капітан Роман Завірюха, – закінчив жартом професор Верхар і закрив записну книжку.
– Ну, ну, без жартів, професоре! – весело запротестував Завірюха. – Спочатку мучиш мене півгодини питаннями, а потім така вдячність!
Верхар схопив його за плечі і струсонув, сміючись так голосно, що з другої кімнати висунулась постать у коротких штанцях:
– Уже можна, дядю професор?