Текст книги "Ченге втора употреба"
Автор книги: Богомил Райнов
Жанр:
Шпионские детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 4 (всего у книги 18 страниц)
Предното помещение бе под опеката на двама млади хора: Една върлинеста слаба мома, у която всички жизнени сили избуяваха в дългите изрусени коси, разрошени по посока на всички градски ветрове. И един двайсетгодишен симпатяга, много пълен и много луничав. По всичко личеше, че двамата не могат да се траят, което бе странно, тъй като добре се допълваха, доколкото тя не можеше да си намери място от нерви, а той едва си отваряше очите от мързел.
Обстановката в магазина бе скромна, но достатъчно строга, за да вдъхва респект. На витрината бяха изложени известен брой брави и алармени устройства, отдавна прашасали. А вътре бяха инсталирани две блиндирани врати и дузина мостри за предпазни решетки. В помещението зад магазина се намираше кантора с две работни бюра, два шкафа и огромна метална каса, твърде паянтова, за да повярва някой, че съдържа нещо повече от кафеварката и сандвича, който касиер-счетоводителят си носеше за закуска. По-голямото и по-лъскаво бюро естествено принадлежеше на Петко и рядко бе заето. Като команден пункт на предприятието служеше другото бюро, отредено за току-що споменатия счетоводител, чието лице бе тъй анемично и тъй прикрито зад огромните очила в рогови рамки, че трудно се поддава на описание. По мое мнение този именно субект с вид на пустинник единствен вършеше нещо в предприятието, защото самият управител рядко се заседяваше тук, а двете млади същества в магазина нямаше какво друго да правят, освен да се ненавиждат.
Всъщност не бих могъл да твърдя, че наблюденията ми са съвсем точни, защото пристигах в предприятието привечер, когато персоналът вече си тръгваше, и го напусках заран, когато той току-що пристигаше. Личното ми трудово задължение се състоеше в това да не върша нищо, освен да будувам. В случай на опит за взлом трябваше да звъня на COT, a ако взломът все пак успееше – да използвам предоставения ми газов пистолет, за който не бях сигурен, че работи.
Заранта, когато касиерът ми брои първата заплата, срещнах на излизане Петко.
– Къде се измъкваш – рече. – Няма ли по случая да изпием по една бира?
Влязохме в най-близкото гаражно кафене и додето се черпехме, позволих си да кажа:
– Благодаря ти за щедрото възнаграждение, братко. Жив да си и по възможност здрав, но не бива да злоупотребявам с великодушието ти.
– Защо бе? Какви ги приказваш?
– Ами тази тъй наречена моя служба си е чиста синекура. Подозирам, че си я измислил само за да ми правиш услуга.
– Глупости. Пълни глупости. Че нали ако не си ти, ще бъде друг, бе! Аз съм длъжен да имам охрана.
– По кой закон?
– Остави го закона. Ти представяш ли си резила, ако утре по вестниците се появи съобщение, че точно „Кобра“, фирмата за охранителна техника, е обрана?
И след малко:
– Много мило, че ме смяташ за свой благодетел, но аз вече ти казах: фирмата не е само моя собственост и назначенията не зависят само от мене.
– Добре – отстъпвам. – Виноват. Не ми остава друго, освен да чакам някое нападение, та да покажа, че все пак ме бива за нещо.
Минали са вече два месеца от назначаването ми в „Кобра“ – време достатъчно, за да свикна да бдя по цели нощи в един магазин, при все, че рискът да бъде обран е нулев, понеже тук няма нищо за крадене. За разнообразие чета вестника, оставен ми от Борислав или слушам радио. Понякога заран се случва да срещна и току-що пристигащия шеф на фирмата.
– Как мина, справи ли се с бандитите? – пита Петко.
– Естествено. Натръшках ги всичките.
– Тогава да пием по едно кафе.
Кафето го пием в заведението – гараж до магазина и бъбрим по текущите въпроси на деня. Според Земляка положението е сложно, според мене – направо калпаво, но и двамата сме съгласни, че решението на проблемите не зависи нито от него, нито от мене. Скучни срещи и безцелни разговори, но аз ги понасям търпеливо, за да не обидя Петко. С тия покани от дъжд на вятър за по едно кафе той вероятно иска да подчертае, че все още ме третира като приятел, а не като подчинен.
Една заран, тъкмо сме се настанили пред гаража и към нас се присъединява нова сянка от миналото – Манасиев. Кима свойски на Земляка, а мене удостоява и с възклицание:
– Я, Боев!
– Същият, господин началник!
– Не се подигравай, че може наистина да ти стана началник – произнася добродушно полковникът и сяда при нас.
– Късно е – отвръщам. – Вече съм в запаса.
– Такива като тебе само Смъртта може да ги прати в запаса.
– Приятно ми е да го чуя. Какво ще пиете?
– Стоп! – обажда се Петко. – На тази маса само аз поръчвам.
Момичето, обслужващо гаража, донася кафетата, а малко по-късно обяснява, че трябва да отскочи до магазина и изчезва.
– Разбрах, че са те пенсионирали – казва полковникът.
– На всекиго се случва.
– Въпросът е – кога? Аз ли да ти казвам, че ти далеч още не си за пенсия.
„Защо да го казваш на мене, кажи го на шефовете си“ – отвръщам, обаче наум.
Настъпва мълчание. Тъкмо се питам докога ще продължи, когато Манасиев решава да го наруши:
– Знам, Боев, че ти открай време не ме долюбваш. Наричали сте ме с твоя Борислав „Сухар“, „Дървен човек“ и други подобни, не съм го правил на въпрос. Когато си свикнал да се държиш резервирано с околните, нищо чудно да те обвинят за безчувствен. Но сега, понеже не сме вече в служебни отношения, ще ти кажа направо: Когато завчера случайно научих от Петко, че си станал нощен пазач, наистина ми стана болно. След като знам какви задачи сме ти възлагали и какви рискове си понасял, наистина ми стана болно.
– Минали работи – произнасям, колкото да кажа и аз нещо.
– Не са минали, настоящи са. Вярно е, че при всяка промяна сътресенията са неизбежни, но грешките са си грешки. В службите надойдоха млади хора, нетърпеливи, жадни за прояви… Чудесно. Но защо трябваше да изхвърляме тъкмо онези по-старите и по-опитните които можеха да си предадат опита на младоците.
– Ами защото са комунисти.
– Дай да не прехвърляме разговора на политическа тема. Не говоря за политическите служби, те разбира се трябваше да бъдат разпуснати. Но какво общо имат с това истинските полицаи! Полицаите навсякъде по света са си полицаи. Това не е идеология. Това е професия. А специално за разузнаването, всички знаем, че разузнаване винаги е имало и винаги ще има.
– По вестниците пише, че вашият нов шеф твърди обратното.
– Абе остави, какво твърди шефът. Това, дето го твърди, са лафове за пред журналистите. И какво може да разбира от проблемите на разведката един цивилен.
– Не рискуваш ли малко, като ги приказваш тия неща.
– Ами ако са ти заръчали да ме прислушваш… И подир къса пауза:
– Нека говорим сериозно. И нека, поне за момента, оставим настрана понесените обиди. Понеже аз също понесох удари.
– Чух, че сте имали някакви неприятности.
– И то, какви! Знаеш, че партийните подмазвачи не понасяха такива като мене, дето си гледаха работата, вместо да повтарят колко са верни на другаря Живков.
– Мисля, че все пак не ви уволниха.
– То само това оставаше, да ме уволнят. Тикнаха ме в глуха линия и добре, че дойда промяната, та отново да оживея.
Замълчава и поглежда часовника си. Усещам смисъла на жеста му и за да го окуража, промърморвам:
– Е, поговорихме си.
– Само че нищо не сме си казали – поправя ме Манасиев.
Поглежда ме в упор и произнася:
– Разговорът, дето трябва да го водя с тебе, Боев, тепърва предстои. Искам да се върнеш на работа.
Заран, след като изляза от „Кобра“, обикновено се шляя безцелно по улицата, за да поема някоя и друга глътка въздух. Това е моето междучасие, разделящо нощната изолация в магазина от дневната самота в стаята на Атина. Знам, че трябва да поспя, но спането за мене не е отмора, защото сънувам всевъзможни неща от миналото, преминаващи често в кошмари.
Трябва да е от възрастта. Настоящето ми дотолкова е изпълнено с минало, та едното и другото се смесват понякога и дори ми се струва, че живея повече в миналото, отколкото в днешното. Затуй додето измервам с крачкомера си улиците, все по-често ми се случва да срещам стари познати които, трезво погледнато, едва ли би трябвало да се намират в този град и то тъкмо сега. Веднъж зърнах по „Руски“ да се задава насреща ми флегматичния черноок хубавец Ралф Бентън, достоен представител на ЦРУ, с когото някога се бяхме озовали блокирани в едно бомбоубежище на Остринг. Но когато хубавецът се приближи, оказа се, че това съвсем не е Бентън. Друг път ми се стори да разпознавам в тълпата масивната фигура и бръснатата глава на Брунер и дори инстинктивно ускорих крачки, за да проверя, не е ли това наистина Брунер. Разбира се, не беше той. Видях веднъж и стария си приятел Любо Ангелов. Крачеше на няколко метра пред мен с обичайната си накуцваща походка, обаче този път не се забързах да проверявам. Още преди много години Любо бе ликвидиран пред очите ми.
Съвсем наскоро ми се случи да видя и Сеймур. Седеше до витрината в кафенето на хотел „София“, леко загърбен към площада и четеше вестник. Сеймур в София … Звучеше като „Алиса в страната на чудесата“. Сънуваш – рекох си и това ми напомни, че наистина е време да се прибера и да дремна.
Насън или наяве, случва се в здрачевината на спомена да се мяркат и жени. „Съществува мнение, че в операциите ти прекалено често фигурират жени“ бе ми казал веднъж генералът. „Сещам се за чие мнение намеквате – отвърнах – но какво съм виновен, че понякога ми пращат жени“. Бяха наистина жени от професията, не уличната а нашата, общо взето хладни и пресметливи жени, които според случая могат с еднаква лекота да те прегърнат или да те гръмнат; такива като някогашната Франсоаз, дето първа ме бе назовала Господин Никой, или като Грейс, Флора, Дороти и други от същия тип, свързани поне с едно разузнаване и то, твърде различно от моето.
Имаше и редки изключения, като Едит, но моята първа и последна голяма любов нямаше нищо общо с хетерите на разведката. Затуй съвсем естествено бе при илюзорните ми срещи из софийските улици да попадна тъкмо на нея. Само че този път не беше възможно да греша. Идваше право към мен, стройна и ведра, с тъмната буйна коса, бялото лице и малко унесения поглед на кестенявите очи. Да, идваше тъкмо към мен и дори леко ми се усмихваше.
– Маргарита… – произнесох неволно. Усмивката по лицето й изчезна. Сега то изразява ше недоумение.
– Каква Маргарита? – запита жената.
– Маргарита Пеева – промърморих, все още не дошъл на себе си.
– Така се казваше майка ми.
– Именно. Страшно много приличате на майка си – опитах се да се оправдая.
– Знам. И други са ми го казвали. Недоумението се е стопило, заменено от израз на лека досада. Жената се готви да продължи пътя си, но й е неловко направо да ме подмине. Един миг на колебание, който не пропускам да използвам.
– Бихте ли приели да седнем насреща да изпием по чаша кафе?
– Защо? По какъв повод?
– Без повод. Просто така.
И за да бъда по-убедителен, добавям:
– Някога бяхме приятели с майка ви.
Младата жена ме поглежда, този път по-продължително:
– Вие сте Емил.
Заведението насреща се казва „Цезар“ и навън има все още свободни маси, макар да наближава обед. Поръчваме нещо и разменяме незначителни думи както при всяко ново запознанство. Не си правя илюзии, че мога да бъда забавен и не се съмнявам, че тя подир малко ще си тръгне.
– Знам всичко за вас – мама ми е разказвала. Вие сте първата й любов.
Изпитвам странно чувство, когато я слушам да говори за Маргарита, защото в момента именно тя е за мене Маргарита. И за да избегна опасната зона на емоциите, насочвам разговора към по-прозаични неща. Не, тя самата не се казвала Маргарита – две Маргарити в един дом щели да бъдат много. Казвала се Бистра, по името на баба си. Не, не била омъжена и засега не възнамерявала.
– Не знам как е според вас, но според мене бракът означава край на фантазиите. А на мене ми се иска още малко да си пофантазирам.
– Например?
– Е, то се знае. Никой не иска да живее в такъв мръсен град и да получава заплата, колкото да си плати парното.
И подир малко:
– Знам от мама, че вие доста сте пътували.
– Такава ми беше работата.
– И аз бих искала да имам такава работа. Сега уча езици.
Държа като последна резерва въпроса от какво е починала майка й, но Бистра ми го спестява, с обяснението, че баща й в къщи я чака.
– Драго ми беше – усмихва се мило тя на тръгване. – Кой знае, може пак да се срещнем някой ден по широкия свят.
Не знам дали в понятието „широкия свят“ включва и отвъдния или си въобразява, че още обхождам планетата.
Не, Бистра е красиво момиче, но не е Маргарита. И дано да не бъде. При Маргарита нищо не се разви както трябва, включително и любовта. Съдбата я бе орисала да избира между две възможности, а тя бе посегнала към по-калпавата и аз не бях направил нищо, за да я спра. И какво, ако я бях спрял? Щях да я превърна в една нещастница. Накрая тя така и приключи, като нещастница, но не по моя вина.
„Съществува мнение, че прекалено често в операциите ти фигурират жени“. Бях напълно сигурен че въпросното мнение принадлежи на полковник Манасиев. Не ми беше пряк началник, но понякога участваше в съвещанията при генерала.
В служебната дейност всеки си има номер. Номерът на Манасиев беше да печели престиж с висока принципност и дребнав педантизъм. Беше сух човек в буквалния и преносен смисъл на думата. Мнителен, подозрителен и заядлив, но затова пък образцов във всичко. Бе почнал кариерата си като младши лейтенант в армията и бе запазил изпружената напета стойка, свойствена на младите офицери в онези героични години. По-късно младите офицери станаха старши офицери. Градът бе пренаселен от полковници, с отпусната походка и канцеларски чанти изобщо военни с цивилна небрежност, понеже на преден план вече бе не героизмът, а бюрокрацията.
Манасиев обаче бе съхранил наперената стегната стойка и може би дори тайничко съжаляваше, че в интерес на служебния си възход трябва да се примири с външния вид на цивилна гарга. Разбирах го. В началото аз също се надявах тайно, че ще получа чин и униформа. Докато един ден моят кръстник в професията не лисна кофа студена вода върху младежките ми блянове:
– Емиле, ти никога няма да носиш пагони. Такава ти е орисията, братко. И не мечтай за униформа, защото единствената униформа, която би могъл да получиш, е затворническата, в случай че противникът те налапа и реши да ти спести куршума.
Нямаше причини да не му вярвам. Тогава той сам бе с чин полковник, но с охлузения си бозов костюм приличаше по-скоро на архивар. Манасиев обаче бе шеф от съвсем друга класа. Личеше си, че е военен, въпреки, че ходеше цивилен. По тази причина едва ли бе твърде подходящ за секретна мисия, обаче за началник бе екстра. Лицето му също беше началническо – длъгнесто, слабо, с малки пронизващи очи и тънък агресивно заострен нос, винаги сериозно, а пред подчинените и леко навъсено.
– Радвам се за тебе, но не ти завиждам – поздравява ме Борислав, когато вечерта му разказвам за срещата си с Манасиев.
– Значи не се радваш. Ако наистина се радваше, щеше да прибавиш и малко завист.
– Не мога да прибавя. Всички тия Манасиевци и тем подобни дотам са ми втръснали, че никога не бих се върнал в компанията им. Но ти си друго. На тебе там ти е хвърлен пъпа и виждам как просто боледуваш, задето не си там.
– Нека не преувеличаваме. Още повече засега всичко е само приказки.
– Манасиев не е човек на приказките. Щом ти предлага нещо, значи вече го е съгласувал.
– За какво го махнаха, за какво го върнаха?
– За каквото го махнаха, за такова го и върнаха. Правил е доноси, за да отстрани съперниците си и да се докопа до генералския пагон. Сега пък доносничи за цялото предишно ръководство. Нашият генерал е вече в затвора. Какъв по-удобен момент за Манасиев да се настани на мястото му.
И по-късно:
– По онова време и аз като тебе не бях в страната, така че не знам подробности. За подробностите ще питаш Алата, той знае всичко.
Когато на другия ден повдигам въпроса пред Алата, той изобщо не пожелава да го обсъжда:
– С предатели не се занимавам.
С тази тема започва разговора и Манасиев, когато няколко дни по-късно наново се срещаме в кафенето – гараж.
– Зная, че някои бивши колеги ме смятат за изменник. Ако държах на мнението им, би трябвало да се обидя. Само че, Боев, аз пет пари не давам за тях ното мнение. И не бих споменал изобщо за него, ако това не беше в интерес на работата.
Млъква, като изчаква момичето да сервира кафетата. После запитва:
– Откъде тази идея да се тикате с Петко в такъв гараж?
– Защото е по-близо.
– Вече ти казах, че ни предстои сериозен разговор. Ще ходиш ли да спиш?
– Рано ми е да лягам.
– В такъв случай предлагам ти подир половин час да се видим на този адрес.
И ми подава някакво листче.
– Бихме могли да отидем и заедно с колата, но по ред причини не желая за сега да ни виждат заедно.
Измърморва „до скоро“ и поема с твърдата си походка към спрелия наблизо мерцедес.
„Не знам какъв дефект му намира на този гараж – мисля си, додето уреждам сметката. – Освен може би, че тук няма микрофони.“
Жилището, в което ме въвежда полковникът, не е никакво жилище, а квартира за секретни срещи. Казионна мебел, спуснати полупрозрачни пердета и спарен въздух. Пердетата са с някакви зелени орнаменти, оскъдната светлина в помещението също е зеленикава. Разполагаме се в креслата с полуизхвръкнали пружини и Манасиев без предисловия взима думата, за да продължи започнатия в гаража монолог:
– Аз не съм по идеологиите, Боев, знаеш го. Аз съм си технократ. Такъв бях в миналото, такъв съм и сега, тъй че нямам основание да се чувствам изменник. Изменят се обстоятелствата, над които и ти, и аз нямаме никаква власт. Ама, казват, защо по-рано си служил на ония, а сега служиш на тия? Как да им обясниш на подобни чугунени глави, че има нещо по-важно от правителствата, които идват и си отиват и че сме призвани да служим именно на това по-важно нещо. Става дума за аксиома, а аксиомите не се доказват.
Млъква и ме поглежда, очаквайки вероятно одобрението ми.
– Така е – съгласявам се. – Таблицата за умножение не се доказва.
– Остави я таблицата. Тук става дума за нещо повиеше. Става дума за народа. За Отечеството. За България.
При тези думи в тона на Манасиев прозвучава някакво едва доловимо чувство на горест:
– Тази наша България, Боев, е днес една разграбена страна.
И малко по-късно:
– Превърнаха я в просекиня!
В душното помещение настъпва тишина. Шумотевицата по „Цар Шишман“ едва се дочува през спуснатите завеси.
– На може ли да отворим прозореца? – питам.
– Не трябва. Ще отворя откъм коридора.
В зеленикавия здрач става малко по-хладно. Това се отразява донейде и на емоциите. Полковникът е възвърнал сухия си служебен глас:
– Тия приказки, че вече закриваме разузнаването може да имат някакъв смисъл относно военното разузнаване. Нашата работа обаче тепърва ще се разраства. Някои хитреци, дето използваха суматохата, за да окрадат страната, побързаха да изнесат плячката си зад граница. Нашата задача е да върнем поне част от разграбеното.
– За да го до разграбят други.
– И за това е помислено.
– Нали съществува Интерпол.
– Да. И добре работи. Обаче работи за онези, дето го ръководят, а не за нас. Съществуват и ред правителства с полицейски и съдебни органи. Но и там е същото: Могат да ни върнат някой крадец на коли или сутеньор. Обаче стане ли въпрос за едри акули и големи пари, винаги удряме на камък.
Отново прави пауза.
– Стана ли ти по-хладно?
– Донякъде.
– И вероятно ти се пуши.
– Ами …
– Можеш да запалиш. Тук някъде има пепелник. Изчаква великодушно да запуша и продължава:
– Знам че казаното до тук ти прилича на вербовка. И навярно се питаш кому и защо е нужна. Не става дума за вербовка, Боев. Ти си вербуван още откакто си влязъл в системата, още от първия си работен ден. Минал си през огън и вода, през уловките на противника и през идиотизмите на нашите служби. Ти си ченге и в кръвта си – за какво е нужно тепърва да те вербувам.
– Вече не съм ченге.
– Глупости. Може да има разпопен поп, обаче истинското ченге никога не става бивше.
– Има разни ченгета.
– Така е. Но аз говоря за истинските, за компетентните и необходимите. Знаеш че Вернер фон Браун е автор на първите ракети, с които нацистите трепеха съюзниците. Но американците не го разстреляха, ами му дадоха всички привилегии и улеснения за да създава нови поколение ракети. Разбираш ли какво имам предвид. Ти си ми нужен като специалист и ми е съвсем безразлично какво мислиш по въпроса дали битието определя съзнанието или обратното.
– Благодаря.
– Казвам ти го, понеже имаше и други мнения по въпроса. Някои от подвизите ти още се помнят, и за добро, и за лошо. Бедата е, че такива като тебе ги помнят главно за лошо. Можеш да бъдеш уверен обаче, че аз те третирам като добър специалист, а не като стар грешник.
– Благодаря.
– Иронията ти е излишна. Има неща, които не зависят от мене. Но по това, което зависи от мене, можеш винаги да разчиташ на подкрепата ми.
Този път се въздържам от благодарност, за да не каже пак, че го иронизирам.
– Мога ли да попитам все пак като какъв ще работя?
– Като Емил Боев. По-висока атестация от тази – здраве!
– Нека не се четкаме, господин полковник.
– Няма да скрия, че ролята ти ще бъде малко двусмислена. По-точно – неофициална. Не поради липса на доверие, а защото такава е ситуацията. Ти по-добре ги разбираш тия неща. Нали винаги си бил нелегал.
– Вярно е.
– И си контактувал пряко единствено с генерала.
– Точно така.
– Сега ще е същото. С тази разлика, че от тук нататък аз ще ти бъда генерал.
Наближава девет. Готвя се да тръгвам, когато пристига Земляка.
– Само ти ли си?
– И счетоводителят е тук. Сигурно вече решава кръстословици.
– Какви кръстословици?
– Ами кво драска там непрекъснато, когато в дюкяна няма и помен от покупко – продажба.
– Ти в девет заранта ли чакаш да става покупко – продажбата. Трябва да идем някой път в работилницата, да видиш с очите си как върви бизнесът.
– Прощавай – казвам, – не исках да те засягам на бизнес.
– И нямаш причина. Не виждаш ли, че както е тръгнало, ще изрешетим цяла София. Да не повярваш просто, че преди пет-шест години хората тук въобще не знаеха какво са решетки.
В този момент в магазина влизат рошлата и луничавият и това ми дава възможност да се измъкна. Имам среща в градината с Алата, но още е рано, та тръгвам по обиколния път. В алеята пред гроба на Незнайния войн амбулантните антиквари както винаги са изложили съкровищата си върху малки масички. Обхождам ги бавно, за да убивам времето, когато продавачът на една сергийка ме повиква.
– Май не ме помниш – установява той, забелязал недоумението ми.
Сега вече си го спомням. Беше някакъв дребен чин във военното разузнаване. После стана дипломатически куриер. После… знам ли. Спирам пред масичката му, за да не го обидя и разглеждам натрупаните експонати:
– Ордени, медали… – май не си скъсал с емблемите на бойната слава.
– Нали тя ни храни.
– И доста стока си насъбрал.
– Стока да искаш.
И за всеки случай запитва:
– Ти няма ли да си вземеш нещо? Или си имаш.
– Нямам си.
– Вярно. Ти беше от ония, дето ги награждават посмъртно. Тихия фронт.
– Сигурно не ти липсват мющерии – измествам темата.
– Там е, че липсват. Навремето всичко живо се натискаше за отличия, а сега и по две за лев да ги давам, пак няма желаещи.
Отминавам нататък и излизам на „Раковски“. Все повече потъвам във всекидневието. Оставил съм за по-късно колебанията, анализите и равносметките, зает да зяпам дреболиите на бита, който ме заобикаля – навалицата при автобусната спирка, жените с пазарските чанти, обикалящи магазините, децата, следващи в немирна върволица учителката. Погледнато бегло и отдалеч всичко изглежда нормално, стига да не се приближаваш и да не забелязваш отпечатъка на сиромашията и немотията върху оръфаните облекла, разкривените обувки, угрижените лица, гладните погледи, стига да не обръщаш внимание на просяците, на хорицата, завиращи се в контейнерите за боклук, на старците, понесли към пунктовете за вторични суровини денковете с празни кашони и вързопите стари вестници.
– Това е нищо – възразява Алата, когато малко по-късно разговаряме в градината по въпроса. – Истинската мизерия няма да я откриеш на „Раковски“ или „Аксаков“, ами трябва да почнеш доста по-отдалеч. Но за какво са ти тия открития? И можеш ли нещо да поправиш или да измениш?
– Тогава, да се правим на кьорави ли?
– Ами май че само това ни остава. Онази заран гледах през прозореца, как децата на нашата улица си играят с кученцата, дето кучката от съседния двор ги беше родила преди месец. После дойдоха онези със зелената камионетка та изтрепаха кучката и кученцата. А децата втрещени гледаха.
– Престани.
– И аз да престана, и ти да замижиш, все тая, Емиле. И хич не ми говори, че сега било така, а по-рано било инак. Злото открай време е управлявало света и до края така ще бъде. Ти чел ли си евангелието?
– Не ми е оставало време.
– Ами прегледай го някой път, когато те хване безсъницата. И ще научиш, че по времето на Христа пак са ставали главно злини. А кои са били хубавите неща? Чудесата, дето ги е произвеждал Исус. Единствено те. Значи – от една страна самата реалност, сиреч злините. А от другата страна – измислените добри дела, сиреч чудесата. Само че днес никой не вярва в чудеса, освен бабичките.
Въздъхва примирено и запитва:
– По още едно кафе ще почерпиш ли?
– Тогава за какво живеем? – питам след като донасям кафетата. – За да зяпаме от прозореца какво вършат убийците ли?
– Питаш ме, като че аз съм го създал този свят. Що не попиташ Господа?
– Не му знам адреса.
– Искаш да кажеш, че не съществува. Аз пък ще ти кажа, че щом хиляди хора в продължение на две хиляди години го отричат, значи все има нещо. Инак защо е трябвало да си хабят силите да го отричат.
– Може и да си прав. Но в такъв случай как да си обясним, че светът, дето го е създал, е толкова калпав?
– Много просто. Създал е Бог света с най-добри намерения, но по някое време се е уморил и е казал на хората: „Аз съм до тук. Сега вие продължете“. И онези продължили. Известно как. Най-първо Каин убил брат си, а оттам нататък… кво да ти разправям.
– Убедителен си – признавам. – Що не вземеш да напишеш едно вероучение.
– Та да просвещавам неверници като теб ли? Отрекохме Бога. Добре. А с какво го заменихме? С глупизми и измишльотини. „Човек звучи гордо“ и прас, по главата, „Септември ще бъде май“, само че на върба, „който се учи, той ще сполучи“ – вятър и мъгла.
– Е, не за всички.
– Ами поне това да им бяхме казали на децата, че не за всички, та да не си правят илюзии.
– Ти кога го разбра.
– Доста отрано.
И разказва, как когато бил малък всеки ден на връщане от училище минавал край витрината на някакъв ресторант и гледал масите с бели покривки и вкусните ястия, разнасяни от сервитьорите и сладоледите в големи кристални чаши, и винаги, когато се прибирал, питал „тате, няма ли и ние да идем някой път на ресторант?“. „Щем, щем, синко, що са дни, занапред са“ отвръщал бащата, но дните минавали, а мечтаното събитие все не наставало. Най-после веднъж таткото се смилил и завел детето. Само че не на ресторант, а на шкембеджийница. „Но татко, това не е ресторант“ – позволил си да каже малкият, когато седнали край една маса и стопанинът донесъл две паници чорба. „За такива като нас това е ресторантът, сине“ – рекъл бащата, и като видял че очите на детето са пълни със сълзи, добавил: „И не се гевези, ами сърбай чорбата, че това ще ни бъде и обедът, и вечерята.“
– Така и не влезе в ресторанта…
– Поне разбрах от коя страна на витрината ми е мястото. А после американските бомби го сринаха.
– Обектът е изключително важен за нас. И твърде труден за разработка – говори полковникът.
Отново сме в секретната квартира със зелените завеси и отново в стаята е душно, за което допринасям и аз, понеже пуша втора цигара. Няма как да не пуша: навлезли сме в най-съществената част на разговора – конкретното поставяне на задачата.
– Касае се за огромно състояние, изнесено от страната и ограбено в последна сметка от държавата. Само че ограбено по всички правила на изкуството, тъй че от формална гледна точка няма никакви улики за грабеж – продължава шефът.
Единствената напитка в помещението е минералната вода в светлосиня пластмасова бутилка. Манасиев си налива половин чаша и я изпива надве едри глътки, за да проясни мисълта си.
– Основната цел на операцията е очевидна: Да се върне заграбеното. Но има и една втора, не по-малко важна страна. При успешен край престъпниците ще разберат, че никакво бягство зад граница не е в състояние да ги спаси от ударите на закона. А престижът на нашата служба пред обществото отново ще бъде възстановен.
Замълчава, налива си още половин чаша, но преди да я изпие пояснява:
– Не знам доколко си в течение, Боев, обаче в нашия сектор през последната година възникнаха доста недоразумения. При такава промяна няма как да се мине без недоразумения, само че трябва да се преодоляват възможно по-бързо. Крайно време е оперативността на службата ни да се възстанови и с няколко ефектни удара да покажем, че отново сме на ниво.
Поглежда ме, за да провери ще кажа ли и аз нещо, но понеже нищо не казвам, допива водата си и продължава:
– За да разбереш в каква криза бяхме изпаднали, достатъчно е да знаеш, че въпросният обект преди години беше тук, под носа ни, и никой даже с пръст не го пипна. Липсвали неоспорими доказателства срещу него, трябвало да изчакаме, за да го пипнем при някоя по-голяма далавера, въобще протакаше се. А през това време той си прехвърли в Австрия и последните авоари, основа си там нова фирма и спокойно си пие кафето на Кертнерщрасе. Сега седим и си блъскаме ангелите, как да го върнем.
– Него или авоарите му? – питам.
– Ами то е все същото.
– Някой не ви ли подсказа да върнете авоарите, пък той да си остане в Австрия.
– Не става – поклаща глава полковникът. Той не е от хората, дето биха се огънали пред заплахи или шантаж. Такъв като него даже да го убиеш, пак няма да отстъпи. Тогава за какво да го убиваш. В случая трябва да се действа съвсем деликатно.
И уточнява:
– Затова се реши ти да влезеш във връзка с обекта.
– Понеже ме смятате за деликатен.
Манасиев мълчи две-три секунди, сякаш преценява дали е дошло време да изплюе камъчето, сетне пояснява:
– Понеже си служител с голям опит. И понеже лично познаваш човека. Става дума за Траян Табаков.
Името не ми говори нищо и това достатъчно ясно личи по безучастния ми вид.
– Табаков, бе! – настоява шефът. – Навремето сте били заедно в школата.
Сега вече се сещам. Само че някога ние го именувахме по инициалите – ТеТе-то или за по-интимно – Траян Пищова. Защото тогава все още бяха на въоръжение съветските пистолети ТТ, сиреч модела Тулский Токарьов.