Текст книги "Бронзовий птах"
Автор книги: Анатолий Рыбаков
Жанр:
Детские остросюжетные
сообщить о нарушении
Текущая страница: 11 (всего у книги 17 страниц)
ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА
КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
Розділ сорок перший
Єрофєєв
Отже, парубки – в лісі. Хлопці торжествували. Виявляється, вони мали рацію. Тут діє банда, інакше чого б парубки ховались? І очолює банду човняр. І, звичайно ж, вони вбили Кузьміна.
Правда, вони чогось шукають у лісі, весь ліс перекопали. Може, скарб, про який з такою іронією говорили і слідчий, і лікар, і художник. У такому разі тим імовірніше, що саме вони вбили Кузьміна, колишнього лісника. Тепер лишається тільки довести це.
Але як довести? Адже слідчий не звертає на хлопців ніякої уваги. А може, він сам хоче що б там не було довести, що Микола винен? Важко цьому повірити, але деякі обставини зміцнили Мишкові підозри.
Коли слідчий приїжджав у село, то він довго розмовляв з куркулем Єрофєєвим. А другого дня Мишко побачив Єрофєєва у Жердяйовій хаті.
Єрофєєв сидів на лаві. Він часто виймав із задньої кишені велику квітчасту носову хустку, схожу на маленьку скатерку, і витирав нею спочатку червону зморшкувату шию, потім лоб і, нарешті, окуляри. Без окулярів його очі були зовсім маленькі, червоні, безпорадні…
Потім він надів окуляри і сказав:
– Ось так, Маріє Іванівно, по-божому треба мислити, по-божому жити. Тобі громада допоможе, і ти громаді допоможи.
– Що ж я можу зробити? – журно спитала Марія Іванівна; вона сиділа біля столу, підперши голову рукою.
– Поїдь у місто, з сином поговори. Навіщо він безневинних підводить?
– Та хіба ж він звинувачує кого?
– Звинувачувати не звинувачує, а від своєї провини відмовляється, – суворо і поважно сказав Єрофєєв. – Тому й шукають інших. Дивись, і безневинного притягнуть… Ось приїжджав слідчий, допитував: «Хто човен забрав?» А хто його забрав? Може, хлопчисько який… А тут на все село, на всю громаду підозра падає. Хіба в човні справа? Тут людину вбито, ось що тут.
– Може, Микола і невинний зовсім, – сумно промовила Марія Іванівна.
– Хто ж тоді винний? Двоє ж їх було, – Єрофєєв зітхнув. – Ні, вже коли согрішив, так покайся. Негарно. Всьому селу, всій громаді неприємності. Хіба ж можна? Ну, посварилися, в несвідомості був. Хіба багато йому дадуть? Тим більше бідняк. Радянська влада до бідняків поблажлива. Через рік і під амністію попаде.
– Хіба ж можна взяти на себе такий гріх, якщо не вбивав? – сказала Марія Іванівна.
– Гріх буде, якщо не покається, – відповів Єрофєєв. – Безневинних із-за нього тягають. Слідчі їздять, нишпорять… Звичайно, нікому від них не боязко, совість у всіх чиста, ну а все ж неприємність. Не можна так… Громада – сила. Хіба ж можна проти громади йти? Громада і з скрути тебе виручить, громада і в біді допоможе. Миколу твого все одно засудять, бо винен. А тобі тут з людьми жити. От і подумай: як на тебе люди дивитимуться, якщо син твій громаду підводить?
Марія Іванівна тупо дивилася на ріжок стола.
Мишка дивувало, що Єрофєєв у його присутності так відверто й цинічно вимагає, щоб Микола признався в тому, в чому він не винний. І, ніби вгадавши Мишкове здивування, Єрофєєв лицемірно додав:
– Звичайно, коли б Микола не був винний, тоді інша розмова. А коли винен – признавайся. І органи судові не треба обманювати. І слідчого не треба вводити в оману. Люди державні, заняті. Правду їм треба казати. Не повинні ми державу нашу радянську обдурювати.
Мишка пересмикнуло від такого лицемірства. Чи ти ба, про радянську владу турбується!
– Радянська влада нас і земелькою наділила, – продовжував Єрофєєв. – Правда, поголос іде, збираються цю землю одібрати в колонію безпритульницьку. Ну, та влада не дозволить. Не залишить вона селян без землі.
Тут уже Мишко не міг змовчати.
– Ніхто в селян землі не одбирає, – сказав він. – Її повинні будуть повернути тільки ті, хто незаконно володіє сотнями десятин і експлуатує бідняків та наймитів.
– Таких у нас немає, молодче, – єлейним голоском заперечив Єрофєєв. – Живемо ми всією громадою, мирно, справедливо, за християнським законом. Немає в нас ні куркулів, ні бідняків – усі єдині. – Єрофєєв підвівся, надів картуз. – Ось так, Іванівно, подумай… – Потім додав: – Увечері хлопчака підішли. Борошенця нашкрябаю. Ох-ох!.. А відносно Миколи подумай. Дуже тебе про це громада просить.
Єрофєєв пішов. Повз низенькі віконечка, на мить затемнивши хату, проплили його чоботи і довгополий піджак.
– І не думайте слухати його! Зрозуміло, Маріє Іванівно? – сказав Мишко.
Марія Іванівна мовчала.
– Невже ви його не розкусили? – вигукнув Мишко. – Він же хоче, щоб Микола взяв провину на себе. Він боїться, що знайдуть того, хто справді убив Кузьміна. І не думайте навіть говорити про це з Миколою. І ніякого борошна в нього не беріть.
– Жити ж треба, – сумно промовила Марія Іванівна.
– Хіба ви без куркулів не проживете? Та ми вам віддамо все, що в нас є!
– Я не про те, я не про борошно, – журно відповіла Марія Іванівна. – Як же підеш супроти громади? Жити ж з ними. Он, – вона показала на Жердяя, – Васька треба в люди виводити.
– Єрофєєв – громада! – аж скрикнув Мишко від обурення. – Ніяка він не громада! Куркулі тут у вас усе захопили. Боїтеся ви їх. Радянська влада вас підтримує, а ви куркулів боїтеся. Неподобство! І я вас попереджаю, Маріє Іванівно: якщо ви вмовлятимете Миколу взяти провину на себе, то я всім розповім, що вас підмовив Єрофєєв. Так і знайте! А ти, Жердяй, не смій ходити до Єрофєєва, не смій! Який благодійник знайшовся! Хоче, щоб ви за кульочок борошна сина продали. Як хочете, Маріє Іванівно, а ми не дозволимо цього. Нізащо!
Розділ сорок другий
Клуб
Побоюючись, що Марія Іванівна все ж пошле Жердяя до Єрофєєва по борошно, Мишко забрав його з собою в клуб.
Зіна Круглова пояснювала сільським дітям закони і звичаї юних піонерів.
– «Піонер сміливий, чесний і правдивий», – говорила Зіна. – Що це означає? Це означає, що піонер нічого і нікого не боїться, ніколи не бреше, завжди говорить правду. Ось що це означає. Зрозуміло?
Діти мовчали.
– Я питаю: зрозуміло чи ні? – перепитала Зіна.
– А як же батька-матір, теж не боятися? – спитав Муха.
– Звичайно, не треба.
– Відлупцюють, – упевнено сказав Муха.
– Якщо ви перед батьками нічим не завинили, то чого ж вам їх боятися?
– Розбиратись не будуть… – сказав Муха. – Відлупцюють, і все. А потім доводь!
– Батьків треба не боятись, а поважати, – пояснив Славик. – Зрозуміло?
Усі мовчали.
– Значить, зрозуміло? – невпевнено промовила Зіна.
– А як же, наприклад, громовицю, – спитав Жердяй, – або блискавку? Їх теж не боятись? А якщо вб'є?
– Боягузтво і обережність – це різні речі, – пояснила Зіна. – Звичайно, людина повинна оберігатися блискавки, повинна її стерегтися, для цього й роблять громовідводи. А боятися не треба. Тим, що ти боятимешся, все одно від блискавки не вбережешся.
– Хіба громовідвід допоможе від блискавки? – посміхнувся Жердяй.
– Звичайно!
– Ні!
– Чому?
– А тому! Громовиця – це що? Це пророк Ілля їздить по небу на колісниці і ганяє бісів. А біси ховаються. І в дерева, і в звірів різних, і в людей навіть ховаються. От Ілля-пророк і б'є по них блискавкою. Сховався біс у дерево – блискавка по дереву лупцює. Сховався біс у людину – блискавка в людину б'є. А щоб біс не вселився в тебе, молитися треба. Будеш в час громовиці молитися, то біс в тебе не вселиться і ти живим зостанешся! Більш ніяк не вбережешся.
Зчинився страшенний галас. Комсомольці доводили, що ні пророка Іллі, ні взагалі ніякого бога немає. Жердяй і Муха стояли на своєму. Так щоразу! Про що б не розмовляли, завжди переходили на бога.
– Давайте тихше! – навів порядок Мишко. – Зараз розмова не про бога, а про закони і звичаї юних піонерів. Про бога поговоримо іншим разом. А поки що вам треба добре зрозуміти закони і звичаї. Інакше як же ви зможете вступати в піонери?
У цей час в клуб зайшли Сенько Єрофєєв і Якимко. Почувши останні Мишкові слова, Сенько сказав:
– Хто в піонери вступає? – Він повернувся до дітей, що сиділи на лавках, і грізно повторив: – Хто? Покажись!
Ніхто не показався. Усі боялися Сенька. Тільки Жердяй не боявся ні Сенька, ні Якимка. І хоч саме він не збирався вступати в піонери, тому що вірив у бога (а втім, після відвідання Голигінської гатки ця віра добре-таки похитнулася), Жердяй сказав:
– А хоч би і я збирався. Яке твоє діло!
– Тільки спробуй! – погрозливо промовив Сенько.
– І спробуєм. У тебе не спитали! – сказав, посмілішавши, Муха.
Мишко мовчав. Він хотів, щоб діти самі дали відсіч Сенькові. Нехай відчують свою силу, нехай зрозуміють, що їм усім вкупі нема чого боятися ні Сенька, ні Якимка. Інакше організований тут загін взимку розвалиться, Сенько і Якимко його розженуть.
Сенько посварився на Жердяя і Муху кулаком:
– Побалакайте!
Але вже такої погрози хлопці знести не могли. Генка підійшов до Сенька і став проти нього:
– Ти чого кулаками розмахуєш? Ану, катай звідси!
– Ну, ну, обережніше! – нахабно і боягузливо відповів Сенько. – «Катай!..» Подумаєш, який хазяїн знайшовся! Ваш, чи що, цей клуб, власний? От як наверну! – і підняв кулак.
– Наверни, наверни! – сказав Генка, наступаючи на Сенька. – Наверни, спробуй!
Діти посхоплювались із своїх місць. Сенько зацьковано оглянувся навколо. Якимко боком відходив до дверей і вже стояв там, готовий при першій же небезпеці дати драчки.
– Що ж ти не навертаєш? – казав Генка, продовжуючи наступати на Єрофєєва.
Він розпалився і ліз в бійку. Нарешті він розрахується за яйце, розбите на його голові.
Але бійки тут, у клубі, не можна було допускати. Мишко став між ними:
– Знаєш що, Єрофєєв? Тобі тут не подобається – іди, не заважай іншим. І май на увазі, ніхто тебе не боїться. Нас багато, а ти один. І з усіма ти не справишся.
Сенько обвів усіх злим поглядом, повернувся і пішов до виходу, супроводжуваний веселим сміхом і улюлюканням усіх сільських дітей. Поразка всесильного Єрофєєва була для них несподіваною і приємною подією.
У дверях Сенько озирнувся і знову посварився на всіх кулаком. Пролунав новий вибух реготу. Тоді в безсилій люті Сенько опустив кулак прямо на шию Якимкові.
– А мене за що? – жалібно спитав Якимко.
– Щоб більше не тікав, от за що!
Розділ сорок третій
Боротьба розгоряється
Сенько і Якимко ганебно були вигнані з клубу. А другого дня в колишньому поміщицькому садку хтось зламав чотири яблуні. Діти цих яблунь і в очі не бачили. Але прийшов голова з двома селянами, запросив Мишка в садок, показав йому зламані яблуні і похмуро спитав:
– Твоїх хлопців робота?
– Ні, – твердо відповів Мишко, – ніхто з хлопців не міг цього зробити.
– Хто ж їх зламав?
– Не знаю.
– Крім ваших хлопців, нікому, – сказав голова. – Хіба ви бачили когось стороннього?
Але нікого стороннього Мишко не бачив.
– Отож бо воно й є, – сказав голова. – Не було тут сторонніх і не могло бути. Значить, ваші хлопці й зламали.
– Ні! – закричав Мишко. – Ніколи вони не ламали б дерев.
Голова сільради похитав головою:
– А ось же зламали.
Мишко терміново скликав збір загону, розповів про зламані дерева і суворо спитав, хто це зробив. Відповіддю йому була загальна розгублена мовчанка. Мишко допитливо вдивлявся в обличчя. На жодному з них він не вловив і тіні збентеження. Та йому й без того зрозуміло було, що ніхто дерев не ламав, та й не міг ламати. Хто зважиться на такий підлий вчинок?
Чому ж їх у цьому звинувачують?
Через кілька днів Мишко зрозумів, чому…
У повітовій газеті одна за одною з'явилися три замітки. Перша називалась «Добрі клубні організатори», друга – «Припинити нищення народного добра!», третя – «Хіба так допомагають старшим?» Усі вони були підписані якимсь «Шило».
Суть усіх заміток полягала в тому, що комсомолець Мишко Поляков несерйозно ставиться до своїх обов'язків, розпустив піонерів, перетворив загін на банду хуліганів. Замість того щоб допомогти селянам Карагаєва влаштувати клуб, Мишко злигався з місцевим алкоголіком, пустив по вітру громадські гроші і зіпсував клуб. Діти ламають фруктові дерева в садибі, що є народною власністю. Комсомолець Мишко Поляков не хоче допомагати місцевим органам влади, приклад цього – випадок з Борками. І в нього встановилися підозрілі стосунки з родиною особи, яка обвинувачується в кримінальному злочині.
Це був несподіваний удар. Діти були приголомшені. Як їх зганьбили! Прилюдно, в пресі… Адже все це несправедливо, неправильно.
– Треба послати спростування, – сказав Славик.
– Хіба газета надрукує спростування проти самої себе? – заперечила Зіна Круглова.
– А ми їх примусимо! – поводячи очима, закричав Генка. – Я сам поїду в редакцію. Нехай спробують не надрукувати!
– Ніхто там тебе не злякається, – резонно зауважив Мишко. – І потім, запитується, що ми спростовуватимемо? З клубом же було, з Борками теж, тільки про дерева неправда. Дуже гарне вийде спростування: «Клуб ми спотворили – це правда. Доручення голови не виконали – теж правда. А от дерев ми не ламали. Неправда». Після такого спростування з нас ще більше сміятимуться.
Хто ж криється за підписом «Шило»? Безумовно зла, недобра людина. Бюрократ. Так казенно, ні за що ні про що осоромити цілий колектив, змазати його роботу! І як міг редактор газети надрукувати це? Така несправедливість! Мишко злився. Може, справді написати спростування? Не в цю газету, в іншу, в центральну. Наприклад, у «Правду» або в «Известия». Адже є справедливість на світі…
І чому, коли вожатим тут був Коля Севастьянов, нічого подібного не траплялося? Ніяких пригод. Усе було гаразд. А при ньому, при Мишкові, все виходить не до ладу. I Сева з Ігорем втекли, і клуб зіпсували, і взагалі. Може, справді він ще молодий і не вміє керувати загоном? Що ж він такого неправильного зробив?
Діти не знали, куди подітися від сорому. Вони проходили селом з похнюпленими головами. Їм здавалося, що всі чигали газету і тепер осуджують їх. А втім, ніхто їх не осуджував. Тільки один Сенько Єрофєєв злорадно заявив:
– Пропечатали вас у газеті! Зачекайте, ще й не те буде!
Сенькові погрози справдилися. Через кілька днів голова викликав Мишка в сільраду і вручив йому папір з губвно. Загонові пропонувалось негайно залишити садибу «через систематичне псування її». Папір був підписаний Сєровим.
Отже, їх виганяють. Яка ганьба!
Хіба вони можуть піти звідси? Піти – значить, визнати свою провину. Яку пам'ять лишать вони про себе в селі? І як же все кинути: загін, який ось-ось уже буде організовано, лікнеп, клуб, який вони вже встигли довести до ладу, перефарбувавши малюнки анархіста Кіндрата Степановича.
Як же вони можуть кинути все це? Кинути із-за того, що на них звели наклеп! І звели наклеп спеціально для того, щоб вижити їх звідси. Значить, вони комусь заважають! Ні, вони так швидко не здадуться! Вони ні в чому не винні і доведуть свою правоту.
Було вирішено, що Мишко з Славиком поїдуть у місто і добиватимуться там скасування розпорядження Сєрова. Тим більше, що «графиня» теж поїхала в місто і, звичайно, наговорюватиме там на загін. Вожатим на час відсутності Мишка залишиться Генка.
– Дивись, Гонко, – сказав йому Мишко, – до мого повернення табору нізащо не залишати. Хто б не наказував.
– Не турбуйся, – відповів Генка, – ніхто нас звідси не виселить! – І зробив театральний жест. – Тільки через мій труп.
Розділ сорок четвертий
Боротьба триває
Товарно-пасажирський поїзд посувався повільно, зупиняючись на кожному полустанку. За вікном вагона пропливала знайома одноманітна картина: залізничні будки, телеграфні стовпи, зграї горобців на проводах, закриті шлагбауми і валки підвід за ними, жінка-стрілочниця із згорнутим жовтим прапорцем в руці, село на косогорі, ставок за насипом і качки на ставі, на платформі – бородатий чоловік з маленьким блискучим бідончиком у руках, люди з ломами і лопатами – робітники, які ремонтують колію, бабуся, що плентає стежкою з барвистим вузликом, дачники на велосипедах.
А втім, милуватися пейзажем Мишко і Славик особливо не могли: вони їхали без квитка, зайцями.
Мишко знав багато способів такого пересування. Найпростіший полягав у тому, щоб сидіти посередині вагона і, як тільки на дверях з'явиться контролер, зараз же тікати в протилежний кінець, вливаючись у життєрадісну юрму інших зайців.
Але останнім часом контролери приловчились і почали заходити вдвох з різних кінців вагона. Тому Мишко їздив тепер за найскладнішим способом. Під час руху поїзда він стояв на площадці. Як тільки поїзд підходив до зупинки, він зіскакував на платформу, дивився, куди сідають контролери, і діяв залежно від цього. Спочатку вагонами йшов у протилежний кінець поїзда, потім на наступній зупинці злазив, платформою перебігав у той вагон, де контролери вже перевірили квитки, і спокійно їхав далі. Він так наловчився, що, побачивши контролерів, міг з точністю до однієї хвилини, передбачити, коли вони з'являться в тому чи іншому вагоні.
Так вони з Славиком добиралися до міста. Славик не те щоб боявся, – але був делікатним і сором'язливим хлопцем. Йому здавалось, усі розуміють, що він заєць, і йому було соромно перед іншими пасажирами. Мишкові теж було соромно. Але, як завжди, він підвів теоретичну базу.
– Звичайно, недобре їздити зайцем, – говорив він, – але зайці – явище відбудовного періоду. От коли наша країна розбагатіє, то ніхто не їздитиме без квитка.
– Якщо всі так міркуватимуть, то ніхто не купуватиме квитків. Але ж залізниці на госпрозрахунку, – заперечував Славик.
Обговорюючи таким чином це питання, вони маневрували, перебігаючи з вагона у вагон, тому що цього разу контролерів на лінії було багато. Перебігали вони доти, доки одна обставина не привернула їхньої уваги.
Вони побачили «графиню»…
Вагон був переповнений. Тільки на верхньому ярусі люди лежали. На другій лавці вони сиділи, звісивши ноги в обличчя тим, хто сидів на нижній. Було жарко і душно, «Графиня», притиснута в куток, куняла. Вона сиділа біля відчиненого вікна проти ходу поїзда, і чорна паровозна кіпоть сідала їй на обличчя.
Хлопці знали, що «графиня» теж поїхала в місто, і тому зустрічі з нею вони не надали б особливого значення, якби в іншому вагоні не побачили човняра.
Чого ж вони обоє їдуть? І в різних вагонах?
– Може, кожен з них їде сам по собі, – припустив Славик.
Мишко заперечливо хитнув головою:
– Не думаю… Ось приїдемо і побачимо, разом вони приїхали чи нарізно.
Поїзд прибув до міста. Пасажири, що вийшли з вагонів, заповнили мокру платформу. Видно, тільки що пройшов короткий літній дощ. Краплі його виблискували на урнах, на плетіннях вокзальних ферм.
– Я слідкуватиму за човнярем, а ти за графинею, – прошепотів Мишко. – Тільки дивись не лови гав!
Не зводячи очей з «графині» і човняра, хлопці повільно посувалися в натовпі. «Графиня» і човняр ішли окремо, вона попереду, він на досить значній відстані позаду. Тому хлопчики добре бачили човняра, а «графиня» то з'являлася, то знову зникала в натовпі.От і привокзальна площа, пожвавлена на той короткий час, коли на неї вихлюпується потік прибулих пасажирів. Візники на високих, незграбних прольотках зазивали сідоків. Коли така прольотка рухається по бруківці, то її чорний відкидний, схожий на гармошку верх підстрибує і трясеться… Рознощики води з великими бутилями, в яких хлюпається звичайна водопровідна вода, підфарбована дешевим сиропом. Лоточники з лотками на грудях. Безпритульні, «останні з могікан», простяглися в затінку вокзалу в лінивих позах, проте пильно стежили за речами пасажирів.
«Графиня» зникла, але човняра хлопці не проґавили. Він пішов вулицею, хлопці – на деякій відстані за ним. Йдучи слідом за ним, вони знову побачили «графиню», що йшла попереду.
Незабаром хлопчики переконались, що човняр не просто йшов за «графинею», а слідкував за нею. Він тримався від неї на значній відстані, тулячись до стін і якось дуже спритно ховаючись за спинами перехожих, що йшли попереду. Коли, пропускаючи довгий обоз, «графиня» затрималася на розі, човняр теж зупинився, навіть сховався за ґанок будинку і зробив вигляд, що скручує цигарку. Хлопці ледве встигли сховатися за газетним кіоском.
Так вони йшли деякий час – човняр за «графинею», хлопці за човнярем, – доки всі не прийшли на вулицю, де був краєзнавчий музей і де Мишко вже був з Борисом Сергійовичем.
Це була тиха, безлюдна вулиця. Сховавшись за рогом, хлопці бачили, як «графиня» увійшла в музей, як, причаївшись за виступом стіни, слідкував за нею човняр. Потім човняр перейшов вулицю і ліг на траві на невеликій полянці в затінку дерев.
Хлопці трохи постояли в своїй схованці. Потім пробралися на бокову вулицю і почали радитись, що їм робити далі.
– Хто ж його знає, скільки часу «графиня» пробуде в музеї, – говорив розсудливий Славик. – Може, аж до вечора. Що ж, так і стоятимемо тут? У нас же є важливіша справа. Треба йти.
Але Мишко не погоджувався. Пропустити таку нагоду! Коли б «графиня» прийшла сюди одна, тоді інша справа: хоче поглянути на майно садиби. Зрозуміло. Але чому човняр стежить за нею? Її вірний слуга і співучасник! Тут щось є. І дуже важливе.
– Я до Сєрова піду один, – сказав Мишко, – а ти лишайся тут і постарайся дізнатись, чого графиня пішла в музей і чого човняр за нею слідкує.
– Але ж… – хотів було заперечити Славик.
– Давай, давай, – сказав Мишко, – про все дізнайся. І чекай мене тут. Я скоро повернусь.