Текст книги "Разделяй и владей"
Автор книги: Том Клэнси
Жанр:
Классические детективы
сообщить о нарушении
Текущая страница: 14 (всего у книги 16 страниц)
– Няма да ти позволя да даваш съвети на президента.
Това не беше просто перчене, а борба за териториално надмощие в Овалния кабинет. Но каква беше точната причина? Не ставаше въпрос само за достъпа до президента на Съединените щати. Фенуик се беше опитал да обърка Лорънс, да го накара да се почувства неудобно, да го заблуди. Защо?
Худ поклати глава и стана. Въпреки че нямаше какво да добави към това, което вече беше казал, искаше да чуе какво ще кажат членовете на Съвета на началник-щабовете. Фенуик не можеше да му попречи да влезе в Овалния кабинет.
Точно когато излизаше от залата, телефонът иззвъня. Беше генерал Орлов.
– Пол, имаме твърде обезпокоителна информация – каза той. Разказа му за какво става дума. Накрая добави: – Имаме основание да вярваме, че Харпунджията и няколко иранци са извършили нападението срещу иранската петролна платформа. Според нас в нападението може би са участвали същите иранци, които са освободили руския терорист Сергей Черкасов от затвора. Така би изглеждало, че Москва е замесена в случая.
– За да бъдат принудени Съединените щати да подкрепят Азербайджан и да балансират нещата – рече Худ. – Знаете ли дали от Техеран са дали разрешение за нападението?
– Много е вероятно – отговори Орлов. – Изглежда, че иранците или са били от ВЕВАК, или най-малкото са били обучени от тях.
– За да предизвикат криза, която би им позволила да изпратят свои въоръжени сили в района – рече Худ.
– Да – съгласи се Орлов. – Според нас присъствието на Черкасов е било нужно, за да даде на Иран повод да заплаши нашите петролни съоръжения. Да вкара Русия в кризата. Черкасов може и да не е имал нищо общо с нападението.
– В това има логика – съгласи се Худ.
– Пол, ти каза, че членове на твоето правителство и хора от АНС са имали контакти с иранското представителство в Ню Йорк. Че член на АНС е поддържал връзка с Харпунджията в Баку. Възможно ли е агенцията да е замесена в тази операция?
– Не знам – призна Худ.
– Може би от иранското представителство са ги свързали с Харпунджията – предположи Орлов.
Подобна вероятност имаше. Худ се замисли за момент върху нея. Защо Фенуик ще помага на Иран да взриви собствената си платформа, а след това ще кара президента да го нападне? Дали целта е била да бъде вкаран Иран във война? Това ли беше причината, накарала Фенуик да скрие от президента къде е бил?
Обаче Фенуик сигурно е знаел за Черкасов, помисли си Худ. Би трябвало да е знаел, че Русия също ще бъде замесена в кризата.
Но това не обяснява защо Фенуик е решил да се обади на президента точно преди официалната вечеря с представителите в ООН. Това е било стъпка, имаща за цел да унижи Лорънс. Да подкопае доверието в президентските _умствени способности_, помисли си внезапно Худ.
Продължи да разсъждава в същата посока. Нали тъкмо това беше обезпокоило Меган Лорънс? Умствената нестабилност – привидна или реална, създадена от старателно следвана линия на въвеждане на президента в заблуждение с цел да бъде объркан? Това явно го беше разстроило дълбоко. Съединените щати се бяха озовали на ръба на война и до това положение ги беше довел Фенуик. Какво ще стане по-нататък? Дали целта на Фенуик беше да подкопае доверието в президента? Да го накара да започне да се съмнява в собствените си умствени способности…
_Или по-скоро целта е да бъде накарана обществеността да започне да изпитва подобни съмнения спрямо Лорънс?_ – запита се Худ.
Сенаторката Фокс вече имаше подобни безпокойства. Мала Чатърджи не изпитваше към него особено топли чувства. Генералният секретар на ООН беше дала интервюта, в които беше заявила, че президентът напълно греши относно инициативата на ООН. Ами ако Гейбъл и Фенуик подхвърлят информация за неадекватни и нелогични решения от страна на президента през последните няколко седмици?
Репортерите щяха да се възползват максимално от нея. Худ беше уверен в това. Пресата щеше лесно да бъде манипулирана с подобна история. Особено пък ако тя идва от такъв надежден източник като Джак Фенуик.
Сега Худ беше уверен, че в тази работа не участваха само Фенуик и Гейбъл.
Там, в Овалния кабинет, вицепрезидентът беше застанал на тяхна страна. Кой щеше да спечели най-много, ако сам президентът, а вероятно и избирателите бъдат убедени, че той не е в състояние да ръководи страната във време на криза? Разбира се, че това ще бъде човекът, който ще поеме поста му.
– Генерал Орлов, има ли някакви сведения за хората ни, които са по петите на Харпунджията? – попита Худ.
– И двамата се намират в хотела, в който той е отседнал – отвърна Орлов. – Сега се готвят да го нападнат.
– Да го ликвидират ли, или да го заловят?
– Не разполагаме с достатъчно хора, за да го заловим – каза Орлов. – Истината е, че нямаме достатъчно хора да се справим и със задачата за ликвидирането му. Изправени сме пред голям риск, Пол.
– Разбирам – каза Худ. – Генерале, информацията, че иранската петролна платформа е била нападната от иранци сигурна ли е?
– Докато частите от телата им не бъдат събрани и те не бъдат идентифицирани, бих могъл само да кажа, че това е много вероятно – рече Орлов.
– Добре – каза Худ. – Ще предам тази информация на президента. Съветниците му го карат да прибегне до военна сила. Явно трябва да го убедим да изчака.
– Съгласен съм – каза Орлов. – Нашите въоръжени сили също са приведени в бойна готовност.
– Обади ми се, ако успееш да узнаеш още нещо – каза Худ. – Благодаря ти, генерале. Много ти благодаря.
Той затвори телефона. Изскочи от залата и се затича по покрития с килим коридор към Овалния кабинет. От стената го погледнаха рисуваните портрети на президента Удроу Уилсън и първата дама Едит Болинг Уилсън. Тя беше управлявала добре страната през 1919, когато съпругът й беше получил удар. Беше се грижила за здравето му и беше защитавала по най-добрия начин интересите на държавата, без да използва това за собственото си издигане. Сега дали сме станали по-корумпирани от онова време? Или пък границата между доброто и злото вече беше напълно заличена? Могат ли добродетелни цели да оправдаят незаконни средства за постигането им?
Така човек можеше да полудее. Худ разполагаше с информация и с убедителен, много вероятен сценарий. Беше накарал Фенуик да пребледнее, когато му беше казал, че Харпунджията е бил заловен. Обаче нямаше доказателство, а без него не виждаше как щеше да убеди президента да не избързва и да прояви по-голяма предпазливост, независимо от това как ще постъпи Иран. Малко вероятно беше да разчита на помощ от Съвета на началник-щабовете. Вече 20 години военните изгаряха от желание да получат законно основание да си го върнат на Техеран.
Зави зад ъгъла и стигна до Овалния кабинет. Офицерът от охраната, който беше на пост пред вратата, го спря.
– Трябва да видя президента – каза му Худ.
– Съжалявам, сър, трябва да си вървите – настоя младият човек.
Худ извади значката, която висеше на врата му.
– Имам достъп на синьо ниво – каза той. – Мога да влизам тук. Моля ви, почукайте и кажете на президента, че съм тук.
– Сър, това няма да ви помогне – каза човекът от президентската охрана. – Съвещанието беше преместено долу.
– Къде? – попита Худ. Обаче вече знаеше.
– В залата за извънредни ситуации.
Худ се обърна и изруга. Фенуик беше прав, като беше казал, че ще му попречи да види президента. Единственият начин да влезе долу беше да разполага със значка за следващото ниво, което беше червено. Всеки с такова ниво можеше да влезе вътре. Фенуик го беше изиграл.
Худ се върна в правителствената зала. Продължаваше да държи в ръка мобилния телефон и да почуква с него отворената си длан. Прииска му се да захвърли проклетото нещо. Не можеше да се обади на президента по телефона. Обажданията в залата за извънредни ситуации минаваха през различен номератор от останалите телефонни номера в Белия дом. Той нямаше разрешение за пряко избиране, а Фенуик сигурно се беше погрижил да се попречи на всякакви опити от страна на Худ да се обади по телефона в залата за извънредните ситуации. Худ беше свикнал с подобни предизвикателства и забавяния. Но винаги беше имал достъп до нужните му хора, за да може да разговаря с тях и да ги убеди. Дори когато терористите превзеха Съвета за сигурност на ООН, пак имаше начини да се влезе вътре. Бяха му нужни само решителност и подходящи хора, за да го направи. Не беше свикнал да бъде напълно изолиран като сега. Беше ужасно изнервящо.
Спря се и погледна към портрета на Удроу Уилсън, а после и към този на госпожа Уилсън.
– Мамка му – изруга Худ.
Погледна към телефона си. Може би пък не беше толкова изолиран, колкото си мислеше.
Пак хукна по коридора и се върна в правителствената зала. Беше готов да се обзаложи, че имаше един канал, който Фенуик не беше затворил.
Не би могъл, дори и да искаше.
Царицата винаги побеждава офицера.
51.
Баку, Азербайджан
Вторник 11,09 часа
Когато вървеше по коридора, Одет се безпокоеше за две неща.
Едното беше, че може би бърка самоличността на човека в стая номер 310. Можеше той да не е Харпунджията. Орлов й беше описал само в общи линии как изглежда той. Обаче беше добавил, че е вероятно да е променил външността си. Представяше си го като висок, с орлов нос, злобен поглед и дълги пръсти. Щеше ли да се поколебае да стреля, ако на вратата се покажеше някой не толкова висок и набит, със сини очи, добродушно изражение и къси пръсти? А това нямаше ли да му даде възможност да стреля пръв?
Един невинен човек би трябвало да излезе и да каже „здравейте“, каза си тя. Харпунджията можеше да постъпи така, за да отклони вниманието й. Тя трябваше да стреля първа който и да беше вътре.
Другата причина за безпокойство беше въпросът за доверието. Мислеше си за нежеланието, което беше усетила в гласа на Орлов. Запита се за какво беше повече загрижен. Че нещо можеше да й се случи или че Харпунджията можеше да избяга? Вероятно и двете. Въпреки че се опита да се окуражи, като се закани наум, че _ще му докаже_, недоверието на Орлов не й помагаше да се чувства уверена в себе си.
_Това няма значение_, каза си тя. Съсредоточи се върху задачата и не мисли за нищо друго. Тя беше най-важното нещо. Целта беше само през няколко врати по-нататък по коридора.
Одет и Дейвид се бяха разбрали тя да започне спора. Тя трябваше да отвори вратата и да влезе вътре. Затова сама трябваше да прецени кога да го направи. Двамата минаха покрай стая 314. Одет държеше ключа в лявата си ръка. Пистолетът все още беше в дясната й ръка под сакото, което беше преметнала върху нея. Батат държеше автоматичния нож край бедрото си. Стори й се по-съсредоточен от преди. Това не я учудваше.
С нея беше същото.
Минаха покрай стая 312.
Одет се обърна към Батат.
– Защо спираш? – попита го тя. Стараеше се да не говори много високо, но все пак достатъчно, за да я чуе Харпунджията. Тонът й беше нормален, разговорен.
– Какво искаш да кажеш с това „защо спирам“ – запита в отговор той.
Одет направи още няколко крачки. Спря пред стая 310. Пулсът й се ускори.
– Няма ли да влезем вътре?
– Ще влезем – каза, губейки търпение той.
– Това не е нашата стая – каза Одет.
– Нашата е – настоя Батат.
– Не е – запъна се Одет. – Тази е нашата.
– Ние сме в 312 – каза уверено Батат.
Тя вкара ключа в ключалката на 310. Това беше сигналът за Батат да се приближи. Той застана директно зад нея. Лявото му рамо направо докосваше вратата.
Пръстите на Одет се изпотиха. Направо усети миризмата на металния ключ. Поколеба се. _Нали това чакаше_, припомни си тя. Възможност да се докаже, да направи нещо, което би накарало Виктор да се почувства горд. Вратата се отвори.
– Нали ти казах, че това е нашата стая – рече тя на Батат и с мъка преглътна. Думите заседнаха на гърлото й, а не искаше до покаже, че се страхува. Харпунджията можеше да усети по гласа й. Открехвайки едва-едва вратата, Одет извади ключа. Пусна го в джоба си и се възползва от момента да се ослуша. Телевизорът не беше включен и Харпунджията не беше под душа. Одет се беше надявала да го изненада в банята. Обаче не чу нищо. Открехна още малко вратата.
Вътре имаше къс, тесен коридор. Там беше тъмно като в рог и абсолютно тихо. Предполагаха, че Харпунджията ще е скрит в стаята. Ами ако не беше? Може да беше отишъл късно да закуси. А може и да беше напуснал Баку. Може би е държал стаята просто така, в случай че му потрябва.
_Ами ако ни очаква?_, помисли си тя. И сама си отговори: _Тогава трябва да се справим някак със ситуацията._ Виктор обичаше да казва, че за нищо няма гаранции.
– Какво не е наред, скъпа? – попита Батат.
Думите му я стреснаха. Тя погледна партньора си. Американецът беше повдигнал едната си вежда. Явно се безпокоеше. Одет разбра, че може би се бави прекалено дълго, преди да влезе.
– Всичко е наред – каза тя. Открехна още малко вратата и протегна лявата си ръка. – Просто търся ключа за осветлението.
Одет бутна още малко вратата, докато тя наполовина се отвори. Видя червените цифри на алармения часовник върху нощната масичка. Точно по средата на завесите се виждаше една светла ивица. От нея стаята изглеждаше още по-тъмна.
Пистолетът на Одет все още беше скрит под сакото й зад полуотворената врата. С лявата си ръка тя напипа ключа за осветлението и го натисна. Лампите в стаята светнаха, както и тези върху нощните масички. Стените и мебелите се оцветиха в убито жълтооранжево.
Одет не дишаше, когато влезе в коридора. Вратата на банята беше от дясната й страна. Тя се обърна натам и погледна вътре. На полицата до мивката имаше тоалетни принадлежности. Сапунерката беше отворена.
Погледна към леглото. Не беше разхвърляно, въпреки че възглавниците бяха разместени. Видя един куфар върху рафта за багажа, но не забеляза обувките на Харпунджията. Може би беше навън.
– Нещо тук не е наред – рече Одет.
– Какво искаш да кажеш?
– Този сак на рафта не е нашият – отговори тя.
Батат застана зад нея. Огледа се.
– Значи съм бил прав – каза той. – Това не е нашата стая.
– Тогава защо ключът стана за нея? – попита Одет.
– Хайде да се върнем долу и да разберем – подкани я Батат. Той продължи да се оглежда.
– Може прислужникът да е сбъркал и да е настанил тук някой друг – предположи Одет.
Изведнъж Батат сграбчи Одет за лявото рамо, грубо я натика в банята и влезе след нея.
Одет се извърна и ядосана го изгледа. Обаче той сложи пръст пред устните си и се приближи плътно до нея.
– Какво има? – прошепна тя.
– Той е тук – каза тихо Батат.
– Къде?
– На пода, зад леглото – отвърна Батат. – Видях отражението му върху металното табло.
– Въоръжен ли е?
– Не можах да видя – каза Батат. – Предполагам, че е.
Одет хвърли сакото си на пода. Нямаше вече нужда да крие пистолета. Батат беше застанал на няколко крачки от нея близо до вратата. В този миг тя видя едно малко кръгло огледало, окачено на стената от дясната му страна. Дойде й идея.
– Подръж това – прошепна тя и подаде пистолета на Батат. Свали огледалото от поставката и отиде при вратата. Застанала на колене, тя внимателно поднесе огледалото навън в коридора. Постави го под такъв ъгъл, че да може да вижда под леглото.
Там нямаше никой.
– Измъкнал се е – каза тихо тя.
Бутна огледалото малко по-навътре, за да види повече от стаята. В ъглите нямаше никой, а и не се виждаше някой да се беше скрил зад завесите.
– Той със сигурност не е тук – каза тя.
Батат приклекна зад нея и погледна в огледалото. Одет се запита дали болният й партньор наистина беше видял нещо, или поради високата температура имаше халюцинации.
– Чакай малко – каза Батат. – Премести огледалото така, че да виждаме края на леглото.
Одет го послуша. Видя се, че завесите леко мърдат като от слаб вятър.
– Прозорецът е отворен – каза Одет.
Батат се изправи. Влезе на пръсти в стаята и се огледа.
– По дяволите!
– Какво? – попита Одет и също се изправи.
– Под завесата има въже. Копелето е излязло през…
Внезапно Батат се обърна и бързо влезе в банята.
– Залегни! – извика той, дръпна грубо Одет и я повали на пода. Той също се снижи до нея зад пластмасовата вана. Бързо метна сакото й върху главите им и остана да лежи така до нея, сложил ръка върху гърба й.
В този миг стаята се освети от жълточервен пламък. Чу се свистене от рязкото нагряване на въздуха. След секунда пламъкът изчезна, оставяйки сладникава миризма, примесена с тази от изгорял килим и плат. Аларменото устройство в стаята, което сигнализираше за наличието на дим, започна рязко да пищи.
Одет махна сакото от главите им и застана на колене.
– Какво стана? – извика тя.
– На бюрото имаше ТКК – отвърна Батат.
– Какво?
– ТКК – повтори той и скочи на крака – Терорист в консервена кутия. – Хайде… трябва да се махнем оттук.
Батат й помогна да се изправи. Тя грабна сакото си и двамата изскочиха в коридора. Батат затвори вратата и се отправи, олюлявайки се, към стая 312. Виждаше се, че едва се държи на краката си.
– Какво е терорист в кутия? – попита Одет.
– Напалм с бензинов възпламенител – каза Батат. – Прилича на крем за бръснене и не може да бъде открит от рентгеновите апарати по летищата. Трябва само да завъртиш капачката, за да се задейства, и бум! Дай ми ключа – каза той, когато стигнаха номер 312.
Батат отвори. Изпод вратата на съседната стая номер 310 вътре вече нахлуваше дим. Той отиде бързо до прозореца. Тежките завеси бяха дръпнати. Внимателно се наведе, за да погледне навън, без до го виждат отдолу. Одет застана зад него. Батат беше принуден да се подпре на стената, за да не падне. Погледнаха към пустия паркинг.
– Ето го там – каза Батат и посочи с ръка.
Одет се приближи още повече и погледна.
– Виждаш ли го? – попита Батат. – Онзи с бялата риза и сините дънки, който носи черна раница в ръка.
– Виждам го – каза Одет.
– Това е човекът, когото видях в стаята – рече той.
_Значи това е Харпунджията_, помисли си Одет. В отдалечаващата се бавно от хотела фигура на чудовището нямаше нищо необикновено. Обаче в непринуденото му държане имаше нещо още по-зловещо. От пожара, който беше предизвикал, за да прикрие бягството си, можеха да загинат хора. Него обаче не го интересуваше. На Одет й се прииска да го застреля оттам, където беше застанала.
– Нарочно върви бавно, за да не привлича вниманието – каза Батат. Той й върна пистолета. Дишаше тежко и с мъка се държеше на крака.
– Имаш достатъчно време да го настигнеш и да го застреляш.
– Ами ти?
– Аз само ще те забавя – каза той.
Одет се поколеба. Преди час тя не искаше той да участва в тази работа, а сега се чувстваше така, сякаш го изоставяше.
– Губиш ценно време – рече Батат. Той леко я бутна и се отправи към вратата. – Тръгвай. Аз ще сляза по стълбите и ще се опитам да се добера до посолството. Ще видя какво мога да направя оттам.
– Добре – съгласи се тя, обърна се и изтича към вратата.
– Той ще е въоръжен! – викна след нея Батат. – Не се колебай!
Тя махна с ръка, за да му покаже, че го е чула, и излезе навън.
Коридорът се пълнеше с пушек. Няколко от гостите на хотела се бяха скупчили там, за да видят какво става. Започваха да пристигат хора от обслужващия персонал и от охраната. Те поведоха всички към стълбището.
Одет каза на един от охраната, че в стая номер 312 има човек, който се нуждае от помощ. После хукна по стълбите.
След по-малко от минута беше на улицата. Паркингът беше от другата страна на сградата. Затича се нататък.
Харпунджията беше изчезнал.
52.
Вашингтон
Вторник, 3,13 часа
Пол Худ се върна в правителствената зала и затвори вратата след себе си. Пое дълбоко въздух, за да се успокои. В стаята миришеше на кафе. Беше доволен. Така миризмата на измяната се чувстваше по-слабо. След това Худ извади пейджъра си, потърси един номер и отиде до телефона, за да го набере. Не искаше да го прави, но трябваше. Това беше единственият начин, който му идваше наум, за да попречи на очертаващия се държавен преврат.
При второто позвъняване отсреща някой вдигна телефона.
– Ало? – каза гласът.
– Меган, обажда се Пол Худ.
– Пол, къде си? – попита първата дама. – Безпокоях се…
– Намирам се в правителствената зала – каза той. – Меган, слушайте. Фенуик определено е замесен в някакъв заговор. Имам чувството, че той, Гейбъл и някой друг участват в тази работа, която има за цел да злепостави президента.
– Защо някой ще иска да изкара мъжа ми, че не е с всичкия си? – попита тя.
– Защото са пуснали в действие план за конфронтация с Иран и Русия за Каспийско море – каза Худ. – Ако успеят да убедят президента или обществеността, че той не е в състояние да се справи с положението, той ще трябва да подаде оставка. Тогава новият президент или ще разшири войната, или – което е по-вероятно – ще я прекрати. Това ще му спечели точки пред народа и пред Иран. Може би при подобна ситуация ще си поделим с иранците петролните кладенци, които сега принадлежат на Азербайджан.
– Пол, това е чудовищно – каза Меган. – Вицепрезидентът участва ли?
– Възможно е – каза Худ.
– И те очакват нещата да се развият според плановете им, така ли?
– Меган, те са много близо до такъв развой на събитията – каза Худ. – Обстановката в Каспийския район става все по-напрегната и са прехвърлили съвещанията от Овалния кабинет в залата за извънредни ситуации. Нямам право да влизам там.
– Ще се обадя по личния телефон на Майкъл и ще го помоля да те приеме – рече Меган.
– Това няма да е достатъчно – отвърна Худ. – Искам да направите нещо друго.
Меган го попита какво точно и той й каза.
– Добре – рече тя, когато той свърши. – Дай ми само пет минути.
Худ затвори телефона.
Това, което предлагаше, беше потенциално опасна тактика както за него, така и за първата дама и при най-добро стечение на обстоятелствата нямаше да бъде приятно, но беше необходимо.
Худ огледа залата.
Ситуацията беше различна от тази, когато трябваше да освободи дъщеря си. Тогава той беше действал инстинктивно. Трябваше да предприеме нещо, ако искаше тя да оцелее. Нямаше друг избор.
Сега беше друго.
Опита се да си представи какви решения са вземани в тази стая през вековете – решения за обявяване на войни, за депресии, за човешки права и външна политика. Всяко от тях се беше отразило на историята в по-малка или по-голяма степен, но по-важното беше дали са били правилни или погрешни. Всички са изисквали поемането на отговорност. Някой е трябвало да повярва, че е взел правилното решение, трябвало е да рискува всичко, като се започне от кариерата и се стигне до националната сигурност и живота на милиони хора.
Худ имаше намерение да вземе точно такова решение.
Имаше една поговорка, която помнеше още от класната стая в гимназията, където баща му преподаваше гражданско право. Тя беше подходяща за случая: „Първите грешки са на тези, които са ги извършили, а вторите на тези, които са ги разрешили.“ Когато Худ излезе от заседателната зала, той не чувстваше тежестта на решението, което беше взел, нито опасността, която криеше то.
Чувстваше само, че има привилегията да служи на страната си.
53.
Баку, Азербайджан
Вторник, 11,15 часа
На Морис Чарлс много отдавна не му се беше налагало да се спасява с бягство от тайна квартира. Беше бесен, че трябваше да бяга от място, което внимателно беше подготвил. Но най-вече го беше яд, че трябваше да бяга от някого или от нещо. В момента за него дори нямаше значение как този някой беше открил къде се намира. От акцента им можеше да се заключи, че натрапниците бяха рускиня и американец. Може би Москва и Вашингтон го бяха проследили, без той да знае. Вероятно някъде беше допуснал грешка или я беше направил някой от помощниците му.
Чарлс не вярваше, че двойката беше попаднала там случайно. Когато се регистрираше, беше взел и двата ключа от стая 310. На рецепцията нямаха трети ключ. Когато ключът щракна в ключалката, той се събуди и разбра, че нещо не е наред. Освен това Чарлс видя краката на жената и я чу да говори, когато влезе. Всичко в нея говореше, че е много предпазлива. Ако тя наистина мислеше, че това е нейната стая, щеше да влезе направо вътре и да светне лампата. Жените винаги бързат да докажат, че са били прави.
Въпреки че беше ядосан, Чарлс не се поддаде на гнева. Първата му задача беше да прикрие следите си, за да може да се измъкне. Това означаваше да ликвидира двойката, влязла в неговата стая. Дори и не помисли да се обади на убийците, които беше използвал предишната нощ. Не искаше да се знае, че беше изпаднал в беда. Това щеше да бъде лошо за репутацията му и за бизнеса. Беше огледал добре краката на двойката и панталоните им. Това беше достатъчно, за да ги разпознае. С него бяха пистолетът и ножът му. Нямаше да доживеят до обяд.
Чарлс беше изминал половината път от паркинга, преди да се обърне. Ако двойката го наблюдаваше от прозореца, той искаше те да го видят. Искаше да се спуснат по стълбите, за да му попречат да избяга. Така по-лесно щеше да ги забележи и щеше да разбере дали имат подкрепление. Ако се бяха обадили за помощ, след минути паркингът щеше да се изпълни с коли и хора. Ако това не станеше, той можеше да ги ликвидира и да напусне града с влак, както беше планирал.
След като даде на двойката възможност да го види, Чарлс се отправи обратно към хотела. Влезе през страничната врата, която водеше до редица магазини. Чуха се сирени на приближаващи пожарни коли, но полицейски не се виждаха. Това не означаваше, че Чарлс може да бъде спокоен, но му подсказваше, че жената и мъжът действат без непосредствена подкрепа в хотела. Беше лесно да се скрие в тълпата, която бягаше от пожара. Но първо трябваше да се справи с натрапниците.
54.
Вашингтон
Вторник, 3,17 часа
При управлението на Хари Труман Белият дом буквално беше съборен и изграден отново заради лошото състояние на вековните дървени греди и вътрешните стени. Семейство Труман се беше преместило в Блеър Хаус на отсрещната страна на улицата и от 1948 до 1952 година бяха издигнати нови основи, а прогнилите дървени греди бяха заменени със стоманени. Подземната част също беше разширена значително, за да се отвори повече място. Всъщност то беше нужно, за да се направят скривалища за президента и неговия екип, както и за техните семейства в случай на ядрено нападение. През годините подземието беше тайно разширено. В него имаше кабинети, командни и здравни пунктове, наблюдателни постове и фитнес зали. Сега то беше на четири нива, които слизаха до 50 метра под земята. До всичките четири нива под земята можеше да се стигне с два асансьора. И двата бяха разположени в източното и в западното крило. Асансьорът в западното крило се намираше в западна посока, недалеч от личната столова на президента, в един ъгъл по средата между Овалния кабинет и кабинета на вицепрезидента. Беше малък, с дървена ламперия и побираше до шест души. Достъпът до асансьора беше чрез пръстови отпечатъци. За тази цел от дясната страна на вратата имаше малко зелено око. Тъй като фитнес залите бяха долу под земята, всички членове на президентското семейство имаха достъп до асансьора.
Худ отиде при кабинета на вицепрезидента и остана да чака отвън. Малко по-далеч в дъното на коридора седеше агент от охраната. Кабинетът на вицепрезидента беше близо до правителствената зала, където старият Бял дом се свързва с по-новото, построено преди век, западно крило.
Худ постоя там не повече от минута, когато Меган Лорънс пристигна. Първата лейди беше облечена в средно къса бяла пола, червена блуза и син шал. Нямаше почти никакъв грим. От побелялата й коса кожата на лицето й изглеждаше по-тъмна. Агентът от охраната й пожела добро утро, когато тя мина покрай него. Меган се усмихна на младия човек и продължи, хващайки Худ под ръка.
– Благодаря, че дойдохте – каза той.
Меган сложи ръка на рамото му и се обърна към асансьора. Трябваше да бъде плътно до Худ и да говори тихо, защото агентът беше зад тях.
– Какво ще правим сега? – попита тя.
– Няма да е лесно – призна Худ. – Още в Овалния кабинет президентът беше много активен. Ако е имал някакви съмнения за способностите си да действа, това, което Фенуик и другите се бяха постарали да направят, е за него най-доброто лекарство. Криза. По-добро от това не биха могли да измислят. Изглежда, че президентът до голяма степен вярва в това, което му казва Фенуик. Той има нужда точно от това. То му помага да се чувства по-уверен.
– Да – каза първата дама, – но всичко това са лъжи.
– Уверен съм, че е така – каза Худ, – но проблемът е, че нямам твърди доказателства.
– В такъв случай кое те кара да смяташ, че те лъжат? – попита първата дама.
– Блъфирах пред Фенуик, когато бяхме сами в правителствената зала. Казах му, че сме заловили терориста, организирал операцията в чужбина. Уведомих го, че той се кани да ни каже за кого е работил, имайки предвид Фенуик. Тогава ми каза, че никога няма да мога да отида с тази информация при президента.
Стигнаха до асансьора. Меган леко натисна с палец зеленото око. Чу се слабо бръмчене.
– Фенуик ще отрече, че те е заплашвал – каза тя.
– Разбира се, че ще отрече – отвърна Худ. – Точно затова сте ми нужна, за да отклоните президента от съвещанието. Кажете му, че трябва да го видите за пет минути. Ако аз го направя, Фенуик и хората му ще ме разкъсат, но на вас нищо не могат да ви направят. Това би настроило президента срещу тях.
– Добре – съгласи се Меган.
Вратата на асансьора се отвори. Първата дама и Худ влязоха вътре. Тя натисна бутона П-1 – подниво първо. Вратата се затвори и асансьорът тръгна.
– Долу има часовой – каза тя. – Той ще трябва да се обади за идването ни. Аз нямам достъп до залата за извънредни ситуации.
– Знам – отвърна Худ. – Да се надяваме, че някой друг вместо Фенуик или Гейбъл ще вдигне телефона.
– И какво ще стане, ако остана сама със съпруга си? – попита Меган. – Ще го извикам, а после?
– Кажете му какво сте забелязала през последните няколко седмици – каза Худ. – Разкажете му честно от какво се страхуваме – че Фенуик го манипулира. Дайте ми време, дори ако това бъдат само два или три часа. Нужни са ми, за да се сдобия с доказателство за спиране на войната.
Асансьорът спря, вратата се отвори. Навън коридорът беше ярко осветен. Стените бяха бели и на тях бяха окачени портрети на видни американски военни, картини от известни битки от времето на революцията до наши дни. Залата за извънредни ситуации се намираше в края на коридора, зад две черни двойни врати. Пред нея на пост стоеше млад, рус морски пехотинец с детско лице, който беше седнал зад бюро вдясно от асансьора. Върху бюрото имаше телефон, компютър и нощна лампа. На метална поставка от лявата му страна имаше няколко монитора.
Часовоят стана и погледна към Худ и Меган.
– Добро утро, госпожо Лорънс – каза той. – Не сте ли подранила за плуването? – рече часовоят и се усмихна.