Текст книги "Емісар"
Автор книги: Олексій Волков
Жанр:
Боевики
сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 19 страниц)
Про користь сексу
Це була порядна діра, якщо сприймати з позицій Інги – а їх я вже встиг добре вивчити.
– Коли та дама прийде, скажи їй, будь такий добрий, щоб хоч столики нормально повитирала – дивитися бридко… – цим єдиним зауваженням вона висловила невдоволення умовами, у які потрапила.
– Гаразд, – я знизав плечима і, схилившись, глянув на відблиск поверхні, яка їй не сподобалася. – Провінція…
Вона добряче втомилася. Машина стала ще однією краплею, оскільки поломка була серйозною, а необхідну деталь довелось замовляти. Переколовши волосся на потилиці, Інга склала руки над головою і відкинулася на спинку крісла, дивлячись у стелю. А я таки перейшовся мимоволі поглядом по її бездоганній фігурі, адже бачити цього вона не могла. До такої погляд прилипає сам. Навіть якщо у голові стільки думок і усі такі важкі й невтішні… Вона дивилася на мене. Виявляється, я відволікся.
– Ти якийсь дивний, – промовила Інга. – Розглядаєш мене як у стриптиз-барі, а думаєш хтозна про що.
– Пробач, – сказав я, отямившись. – Мені дійсно є про що подумати.
– А очі працюють на автоматі… – глузувала вона.
– А що дивного? Ти ж вся така… Пробач. Залицятися не буду, не переживай.
– А я не переживаю, – засміялася вона. – У таких випадках даю собі ради, без проблем.
– Знаю, – скривився я. – За кілометр видно.
– А у нас інакше не виживеш. Треба або гідного мужика мати, або самою мужиком бути, – у цих словах я не почув злості – лише спокійне розуміння життя. – І того часом недостатньо. От як у ресторані. Був би мені екстрим… Давай, я тобі ванною поступаюся, хочу просто посидіти.
При цій жінці, яка за ліком років виявилася «тигром», а місяців – «скорпіоном», можна бути лише «Івановим» – це я давно зрозумів, та боротися не збирався. З ким боротися я мав і без неї.
– Ну, для тебе гідного мужика в усій країні, схоже, не знайдеться, – кинув я з коридору, беручись господарювати.
– Дуже дякую – обізвалася Інга. – Порадував. Хоча… мені вже однаково. Можна і так дожити. А претензії, до речі, у мене стосовно цього доволі скромні.
– І можна дізнатися які? – запитав я, домивши ванну. – Ні, я не збираюся претендувати, не подумай. Просто цікаво. Які ж запити у таких жінок щодо нашого брата.
– Банальні, – скривилася вона. – Щоби був порядною людиною, не залежав від пляшки, не зробив западло у відповідальний момент… Ну, звісно, щоб було цікаво з ним поговорити. Розумієш? Щоб я поважала його як людину.
– І це все?! – здивувався я. – Нормальна позиція. А… ну, словом, руки-ноги… брови…
– А руки, ноги і член у всіх, у принципі, однакові, – ущипливо промовила вона. – Достатньо, щоб усе це не було нижче середнього.
– Дивно… – знітився я, закриваючись у ванній. – Запити у тебе надто скромні.
– Скромні?! – вигукнула Інга. – Навпаки, нереальні. Ви ж усі…
Я мився і слухав лекцію про те, які ми усі деграданти і наволоч, дивуючись, що все більше її розумію. Дійсно, навіщо такій жінці зайві проблеми на власну голову?
– Між іншим, я не образився. Пробач, що у такому вигляді, – я розвів руками, влаштовуючись на дивані. – Футболку довелося випрати.
– Молодець, – здивувалася вона, підкреслено розглядаючи мене – в самих штанях. – Тут ти, звичайно, набагато вище середнього рівня. Давай, тепер я пішла, а ти поквап ту даму, нехай якусь трапезу принесе у номер, якщо у них таке практикується. Ресторанами я вже сита по горло! Давай, на свій розсуд. Тільки мені м’ясного не замовляй, хто їх знає, з якої дохлятини вони тут готують…
Інга насолоджувалась у ванній довго, і коли вийшла, усе вже було на столі.
– Стіл сам протирав, – я чомусь намагався імітувати її в’їдливість. Виходило добре, ще б… – Смачного.
На ній була чиста сорочка з підгорнутими довгими рукавами і джинси. Мені вона простягла футболку.
– А налізе? – засумнівався я. – Де взяла?
– Завжди з собою вожу. Життя ж у роз’їздах.
Її футболка на мені не репнула, ми сіли вечеряти.
– Незручна ситуація, – сказав я, коли вона спитала, чого я так мляво їм. – Ніколи не думав, що буду з тобою на «ти», наодинці та ще й за вечерею за твій рахунок.
– Ну, я також не планувала вечора при свічках, – скривилася вона, – з…
– З людиною не зі свого кола, – договорив я.
Не знаю вже, які б слова підшукала вона сама для визначення мого статусу, якби я не підказав.
– Та припини… Усі ми з одного кола… – махнула рукою Інга.
– Ні, – твердо сказав я. – Я не з твого.
– Чому? Тому що не директор власної фірми?
– Та ні, – пояснив я. – Тому що не хотів би, щоб бензин був по двадцятці за літру.
– Хмм… – вона не приховала свого здивування. – А мені вже здалося, що я тобі в усьому подобаюся. Не треба бути самовпевненою!
– У всьому крім цього, – ввічливо пояснив я. – І потім, я не сказав, що не подобаєшся, просто деяких твоїх позицій не розумію. Пенсіонер, на мою думку, також повинен мати змогу завезти на дачу дві дошки у багажнику. І не менше, аніж ми з тобою, має право стояти перед світлофором. Та й потім… я б не сказав, що у нас «країна олігофренів». Усякі є.
– Хмм… – вона помаленьку допивала своє вино. – А ще які мої позиції не розумієш?
– Ну, ще в «чоловічому» питанні. Не розумію, наприклад, як можна закохатися у першого-ліпшого, аби тільки не був свинею. Навіть якщо усі решта свині.
– А хто казав закохатися? – вона скинула бровами. – Я мала на увазі вийти заміж. Так, якби знайшовся приємний чоловік, у порядності якого я була б упевнена на усі сто, я просто створила б з ним сім’ю.
– А кохання, пристрасть – це непотрібні речі? Чи може ти вважаєш себе не здатною…
Моє питання дійсно звучало непідробно, тому вона відповіла тихо і серйозно:
– Знаєш, кохання, як ти кажеш, пристрасть… На щастя, закохатися дійсно немає в кого. Цього я боюся. І не хотіла б, щоб таке трапилося зі мною. Тому що це робить людину слабшою, залежною, вразливою. Чесно, не хочу, щоб колись це сталося.
– Розумію, але ж… – я і не збагнув, що вже не граю роль. Просто говорив з жінкою, до якої неможливо залишатися байдужим. – Але ж прожити життя без цього, ну щоб жодного разу… Це ж обікрасти себе! Для чого ж тоді жити?
– Не думала, що ти романтик, – здивувалася Інга.
– Я не романтик, але це загальновизнана думка. Не лише моя. Це надбання людства. Можливо, найцінніше. Ти що, ніколи не відчувала, що це таке? Хоча, пробач, звісно, це не моя справа.
– Давай без умовностей, Володю, – попросила вона. – Я дійсно ніколи не була закохана, але знаю, що здатна. Тому й боюся. Тоді усе життя може піти шкереберть.
– Як це? – не зрозумів я. – Від щастя і шкереберть?
– Кажуть: не проси у долі надто багато, – спробувала пояснити Інга. – Тому що його може виявитися забагато настільки, що не упораєшся. А щастя… Людина може бути у житті щасливою один день. Але цей день дається не кожному.
– Та ні, – не погодився я. – Шкереберть – це якраз коли смерть на порозі, а ти ще ані-ані.
– Ну… – вона засміялася чарівно і щиро. – Смерть, сподіваюся, ще не на порозі… Ще є час. Може якраз? – Тон її розмови став жартівливим. – А ти, отже, такий собі – живеш заради кохання? Спробував сьогодні такого, завтра іншого, порівняв, яке краще… Буде що на старість згадувати. Так?
– Ні, не так. – Тепер серйозним був я. – Хоча від кохання, якщо пощастить, не звик відмовлятися. А живу… У мене є заради чого жити.
– І заради чого ж? – у її очах я несподівано побачив справжній інтерес.
– А живу, і чим далі, тим більше у цьому переконуюся, заради однієї речі. У мене є мрія, велика така, одна. Мрія усього життя. От заради цього й живу. Але тобі не зрозуміти. У тебе мрії немає. Сто відсотків. Можеш сміятися.
– Чого ж мені сміятися? – здивувалася Інга, підставляючи свій келих. – Дама залишилася без вина. Дякую. Просто не розумію. Ну, ти ж мене також не розумієш. А яка твоя мрія?
– Узагалі-то я не готовий розповідати про це, даруй. Знаєш, навіть дуже близькій людині часом важко розповісти про щось потаємне… Може ми з тобою більше ніколи не побачимося, але однаково не хотілося б виглядати у твоїх очах якимось схибленим диваком.
Ми говорили довго, бо ж розумом її Бог не обділив. Я намагався бути галантним кавалером і чим більше порожніла пляшка вина, тим далі відходили убік обставини, які привели мене сюди. Я навіть запросив її на танець – музику добряче було чути з бару під готелем. Інга, щоправда, не сприйняла це серйозно і постійно сміялася, говорила. А я б не відмовився протанцювати з нею мовчки – може зробити це з такою жінкою вдруге вже ніколи не вдасться. З огляду знову-таки на обставини. Та попри усю свою зовнішню сексуальність, вона була на дотик якоюсь холодною і взагалі… ніякою. Від неї не відходило жодних хвиль, і я попри все бажання не потрапляв у хмарку її аури, яка мала б існувати навколо неї і примушувати паморочитися у голові.
Музика у барі, нарешті, стихла. Народ ще гуляв унизу. А моя несподівана подруга по нещастю насамкінець вирішила і собі зайнятися господарськими справами. Вона зібрала посуд і постелила обидва ліжка. Я дізнався, що вона непогано готує, причому завжди робить це не з напівфабрикатів, як мені здавалося, а з натурального базарного продукту.
– Усе, – промовила вона. – Вибирай собі ліжко. Ні, не так. Оте – моє. А тепер вибирай. Це щоб тобі легше було. Люблю, коли усе ясно. Пробач, романтикою не наділена.
Світло загасло. Це була ідіотська ситуація. Мені пропонувала себе жінка, на яку я узагалі не заслуговував. Та разом з тим я не міг упевнено сказати собі, що хочу її. Тим паче, з урахуванням обставин. Хіба думатимеш про секс, коли не знаєш, що тебе чекає завтра? Не раз у п’яній компанії за столом точилися балачки про те, чого хотілося б перед смертю… Це якщо смерть не загрожує реально. Тоді хочеться і того, і другого, і третього. А якщо вона поруч? Тоді не хочеться нічого, тільки щоб зникла ця перспектива.
Я сів на край її ліжка і знайшов рукою тіло, не вкрите простирадлом. Вона лягла у сорочці. Отієї хмаринки я так і не відчув, навіть коли зігнувся і поцілував її губи, а потім шию. А обійми Інги виявилися на диво легкими й обережними – зовсім не такими, як манера спілкування. І не відчувалося у них нічого наказового. І я все-таки забув про те, що лишилося назовні. Дивно було б, якби воно не з’явилося – бажання мати цю жінку. Яке щастя, що вона не нав’язувала своєї волі тут! Ні граминки! А я поступово починав втрачати глузд від того, що тримав у руках. Господи… Вона не вміла поводитися у ліжку! І біс з тобою! Чи мені не однаково? Така жінка може бути холодною, наче снігова королева. Добре, що дозволила, а усе, що потрібно, я візьму сам.
Дихання унормувалося, а серце ще довго надриватиметься. І я запитав чи добре їй було зі мною. Інга опустила руку до моєї щоки і легенько приголубила її замість відповіді. А моє вухо, притиснуте до її грудей, чуло мертву тишу.
– Нечесно брехати, – зітхнув я. – У мене серце вискакує, а ти наче на робочій нараді…
Ще хотілося сказати, що у таких жінок взагалі немає серця, але це було б занадто.
Її друга рука також потяглася до мого обличчя і я відчув, що мене кудись спрямовують. Чого ж ти хочеш? А вона притулила мене вухом до свого тіла з іншого боку і тоді я відчув. Ого! Воно бухало так, що не варто було сумніватися у тому, що мене-таки сприйняли як чоловіка. Ну, слава Богу. Адже мені зараз щиро хотілося, щоб їй було добре. І не тільки у ліжку, взагалі.
А за хвилину я зірвався і сів. Різко та несподівано, від чого вона здригнулася. Сон пропав. Розслабленість кудись поділася і усе в середині стислося. Досі, від того нещасливого вечора у кафе «Артист», я тільки й думав – «чому», ламаючи голову, а тепер, завдяки кільком хвилинам у ліжку з Інгою, дістав шанс дізнатися. Чорти б забрали! Невже…
Це було воно. Шлях до відповіді.
– Що сталося? – запитала Інга. – Володю, що сталося?
– Нічого, пробач. Хочу в душ. Поможи мені.
– Що помогти? – не зрозуміла вона. – Помити тебе?!
– Так, якщо тебе не коробить таке прохання з мого боку.
– Ну, чого ж… Н-да… Вовчику, з тобою не засумуєш.
Вода у ванні зашуміла, а у мене дедалі більше вирувало у голові. Ось чому… Ось чому я! І нова тривога, нове важке передчуття огортало холодом щойно розпалене тіло.
Ось, виявляється, чому…
Артист з погорілого театру
Загорнута у сорочку Інга стояла у нерішучості. Я поставив поруч з ванною крісло і повернувся з двома чашками кави.
– Це що… ми питимемо каву? Тут?! Милий мій, а спати коли? Завтра тре…
– Схоже, спати сьогодні не доведеться, – перебив я, відкручуючи воду ще більше і стишуючи голос. – Принаймні мені. Ти питала, що сталося? Дуже важливе сталося, поки ми займалися коханням. Дякую тобі, що запросила, інакше б… Словом, тепер ти мусиш мене вислухати. Гадаю, це важливо і для тебе. Сідай ближче і говори тихо, так як я.
– Ну, кажи, – розвела руками вона, украй здивована моїми інтонаціями. – А чому тут, у ванній? Чому тихо?
– Так треба. Я можу говорити?
Струмінь води тарабанив у решітку, створюючи шум у ванній кімнаті. Інга заклала свої незрівняні ноги одна на одну і промовила:
– Не відволікайся. Давай. А вода що, так і має бігти?
– Має. Не бійся, я не збоченець. Але… і не колишній менеджер, як ти вважаєш.
– А хто ж ти? – безпосередньо запитала вона.
– Я – артист. Так, просто артист. Закінчив Щукінське свого часу. Пощастило вступити з першого разу при конкурсі двадцять три особи на місце. Прийняли за особливі таланти. А потім… Потім усе полетіло під три чорти. Дві епізодичні ролі у кіно, експериментальний театр, який розбігся за рік, порожні кишені…
Вона запитливо дивилася на мене і мовчала.
– Якось доля звела мене з одним мудаком. Ну, бандюган, грубо кажучи. Такий, сам по собі. Хоча фінансист був неабиякий. Він і замовив мені першу роль. Я мав бути професором-фармакологом. Ішла мова про угоду з однією компанією з продажу ліків. Був і справжній професор, керівник науково-дослідницького інституту, який надсилав рецензії, балакав по телефону… От тільки в очі його ніхто не бачив. А для укладання угоди приїхав я, добре вивчивши роль. І мову вів про те, чого б отой справжній професор ніколи не сказав. Минуло усе на біс. Костянтин кинув їх конкретно. Ну а я заробив кілька кусків «зелених». Потім я був директором ринку, капітаном суховантажу… Він був аферист з великої букви, Костя… Розробляв геніальні проекти і кидав товстосумів на тисячі. Словом, нормально усе йшло, хоча інколи ставало страшнувато. А потім він несподівано зателефонував і сказав, щоб я терміново мотав куди подалі. Навіть дав гроші.
Інга мовчки сверлила мене очима, передчуваючи, до чого я веду. Проте навіть вона мала б впасти у розпач, якби здогадувалася, як воно усе насправді.
– В останню мить мене мало не взяли. Пощастило. Якби ні, напевно, просто б замочили. Ті, хто пошився у дурні через останню нашу аферу, були крутими хлопцями.
Обличчя Інги не збиралося висловлювати співчуття.
– Я виїхав до Штатів нелегалом, знайшов роботу прибиральником у супермаркеті і просидів там… знаєш скільки?
По очах було видно, що їй це не цікаво. Схоже, вона помилилась у порядності ще одного чоловіка.
– Вісім з половиною років, – не зморгнувши, продовжував я, допиваючи каву. – А потім… Слухай, тому що усе це має значення. Потім усе кинув і повернувся. Я почав пити. Пити конкретно. А мав уже, як то кажуть, усе. І житло, й умови. Тільки той, хто потрапляє туди сам, один, може це зрозуміти. Так, там культурно, так, там платять, але… Ізоляція – страшна річ. Не усі переносять. Я зрозумів, що не витримаю. Тому й приїхав назад. Поставив на роздоріжжі кафе й останні кілька років тихенько годував клієнта, наливав і навіть співав, як замовлять.
– Гарна робота, – сказала Інга. – А далі, я розумію, потягло на старе, забуте. А тут на тобі, переспав з гарною жінкою, розчулився і тепер є потреба зізнатися і покаятися.
– Та ні, не вгадала навіть близько. Ти не п’єш кави? То віддай мені, вона вже вистигла.
– Та ради Бога… – у її голосі з’явилася цілком зрозуміла відчуженість і зверхність.
І тоді я розповів усе, що почалося у мене від того фатального вечора у кафе. Вона слухала мовчки, а я намагався роздивитися у занімілих рисах цієї жінки якесь занепокоєння, переляк… Хоча б цікавість!
– Розумієш? – тлумачив я. – Останнє завдання, яке я отримав від них – це спілкуватися з тобою, бути поруч. Розумієш, що ти їх цікавиш? Я не знаю, хто вони такі, але це страшні люди, і ти їх чомусь цікавиш!
Очевидно, вона просто мені не вірила і зараз просто намагалася зрозуміти, якого біса я вішаю їй на вуха таку вишукану локшину.
– Не віриш… – зітхнув я. – А чому не спитаєш, чого раптом мені ось тепер, зараз, побувши з тобою у ліжку, приперло розповідати це і переконувати тебе?
– Я казала, чому.
– Казала, а ти б спитала! Я тобі поясню. Я зрозумів це саме тоді, коли втрачав глузд від повноти вражень. Від тебе. Гадав, серце ось-ось вискочить. А у тебе, тим часом… По нулях! Навмисно притисся до грудей твоїх і слухав, чи стукає у тебе. Гадав, ти зовсім схиблена…
Ось тепер її очі зреагували. Ось тепер її думки нарешті почали ворушитися!
– Ну дозволь… – попросив я. – Щойно ж можна було…
І я, нахилившись, притулився вухом до її грудей. Товклося справа. Зліва було практично тихо. Вона тільки трохи відсторонилася, але я домігся свого.
– І що? – сухо промовила вона. – Це вроджене. Серце праворуч. А апендицит, навпаки, ліворуч.
І печінка ліворуч. Усе навпаки. Таке дуже рідко, але трапляється.
– І давно ти знаєш про це?
– Колись у школі на медогляді виявили, – дивлячись крізь мене, беземоційно пояснювала Інга. – І що з того? Яке це має значення для усього, що ти вже годину тут мені…
– Має, – сказав я, відчуваючи, що перебивати Інгу входить у правило. – У мене, уяви собі, те саме.
Інга дивилася у мої очі, не відриваючись, навіть проковтнула при цьому.
– Доганяєш, бачу, – сказав я. – Такі як ми з тобою народжуються з частотою один на двісті-триста тисяч нормальних дітей. Плюс половина з них має ще інші вади і помирає у дитинстві. Прикидаєш тепер, яка ймовірність, щоб двоє таких людей, як ми, зустрілися випадково? Порахуй, це ж твій фах! Майже нульова! А тепер вирахуй, яка ймовірність того, щоб на людину кинули оком такі, як оті мої… А тепер подумай: їх цікавлю я і цікавиш ти. І при цьому обоє ми… Тепер ти розумієш причину, чому ми їх цікавимо? Ну? Ну, не може ж бути таких співпадінь! Ну розворуши ти свою голову досконалу нарешті!
Я сичав це пошепки, домагаючись ефекту лише мімікою, а Інга мовчки дивилась на мене. Схоже, вона починала вірити і водночас не здатна була прийняти, що от живеш собі і раптом…
– І що далі? – вона вже не говорила зверхньо, але…
Я підійшов і обережно притулив її голову вухом до своїх грудей – зліва, а потім справа. Волосся її залакованої зачіски ще трималось. Інга задумливо відсторонилася, ковзнувши по мені рукою.
– І що ж далі?
– Не знаю, – сказав я. – Ти у нас рішуча особа, яка завжди знає, що робити і може навчити інших. А я так, артист з погорілого театру.
– У нас? – перепитала вона, роблячи наголос на останньому слові.
– Як бажаєш, – розвів я руками. – Може я й дарма розповів тобі. Може навіть собі на гірше, але… Не міг більше так, щоб ти не знала… І, можливо, ти краще зможеш. Я не знаю, що робити. От повір – безвихідь! Повна!
– Гаразд. Припустимо, усе це правда, – Інга продовжувала говорити спокійно, лише повільніше добирала слова. – Яке тобі завдання поставили щодо мене? Кудись втягти? Щось дізнатися? Якщо просто трахнути, то ти вже це зробив…
– Ніякого. Розумієш? Бути біля тебе. Усе. Щось має статися. Я відчуваю. Не сьогодні-завтра. Чогось вони чекають. І що буде з нами, коли воно настане, я собі уявити не можу. Але припущення Їй-Богу не з кращих.
Я продовжував, а Інга мовчала, вочевидь не здатна остаточно повірити у те, що хтось був настільки в курсі її справ, що зумів прорахувати її можливі дії в плані контрактів і поїздок. Виходило, що це мої боси підтруїли її помічника, зіпсували машину і навіть зробили диверсію на мобільних мережах, аби допомогти мені сконтактувати з нею.
– Скажи ще, що й дощ вони організували… – розпачливо пробурмотіла вона.
– Не знаю, – не менш розпачливо відповів я. – Не знаю! Після того, що сталося зі мною, хтозна у що можна повірити. Тобі важко. І мені було б важко таке сприйняти, якби хто інший розповідав. Можливо, я вчинив неправильно, розказавши усе тобі. Можливо, ще пошкодую про це. Але що зроблено, то вже зроблено. І я прошу тебе – повір мені і давай разом. Ну, повір же! Усе більше шансів виплутатись.
– Усі жінки рано чи пізно страждають через те, що комусь повірили… – у невластивих для себе інтонаціях задумливо промовила Інга.
* * *
Він з’явився попереду несподівано і дуже близько, наче виріс із високих степових трав. Сам, перекриваючи шлях на південь. І Тубілай відчув, як здригнулося тіло дівчини, коли побачила цього козака, який підвівся з трави разом із конем. Шабля у руці вершника блиснула, відбиваючи сонце, коли кінь заіржав під натягнутим повіддям, стаючи дибки.
А сотник Андруш Підкова швидко приструнив скакуна, що нетерпляче перебирав копитами у передчутті герцю. А сам був на диво спокійний. Рука, що тримала шаблю, опустилася донизу і вістря зрізало китицю найвищої травинки. А ворог, так, наче й не бачив його, їхав собі уперед час від часу посмикуючи збрую. І кінь сотника знову звився дибки, попереджаючи нерозумного бусурмана.
Лише тоді Тубілай зупинився. Ворог був сам. Той, хто наважився так нерозумно, самостійно переслідувати його – яничар-агу великого Сулеймана-паші. Тубілай упізнав одразу того, хто мав би зараз лежати біля млина з розрубаною головою. Високий широкоплечий козак, наче вилитий, тримався у сідлі. Два пістолі за поясом і ще два висіли на гаках біля сідла. Що ж, доведеться захищатися полонянкою замість щита. А з неї ж не має впасти жодна волосинка! Вони застигли один наперед одним.
– Не знаю, бусурмане, чи ти мене розумієш, – нарешті промовив сотник. – Але раджу: облиш панну і їдь собі. Їдь з Богом, хоч і порубав ти двох моїх побратимів.
Тубілай мовчав.
– А ні, то зсади її на землю, – незворушно продовжував запорожець. – Зійдемось у чеснім бою і хай нас Господь Бог розсудить. Чуєш мене, чорна твоя бісова душа, чи ні?
Тубілай не поворухнувся у сідлі, лише кінь його переступив з ноги на ногу. І раптом Андруш упізнав цього воїна! Упізнав лише тепер, адже зустріч біля млина була надто швидкоплинною. Козацькі руки самі натягли повіддя, а губи промовили: «Нехай мені горіти у пеклі…» І одразу ж Андруш зняв з гаків на сідлі обидва пістолі і, перегнувшись низько, поклав у траву.
…Вони їхали майже поруч, за кілька кроків один від одного – запорозький сотник з шаблею у руці, повернувши голову убік ворога, і яничар-ага турецького султана, тримаючи повіддя обома руками і дивлячись попереду себе. Полонянка одного і пістолі іншого залишилися позаду. Вони одночасно злізли з коней та одночасно ляснули їх по шиї, відганяючи геть. І лише тепер Тубілай витяг з піхов ятаган. Ось коли уперше вони зустрілися очима. В одних був холодний спокій, в інших – скажений запал. В одних воля Аллаха, а в інших – святий Хрест. В одних готовність померти при потребі, а в інших – жага перемоги. Але було і в тих і в інших щось спільне, однакове. Що? Однакова козацька кров, що живила розпалені м’язи? Чи відображення прекрасної жінки, яка розділяла їх?
Булат задзвенів раптово, роздягаючись у зелено-жовтих степових хвилях, і одразу, почувши знайомий звук, високо у небі закружляли шуліки у передчутті кривавого бенкету. А нещасна дівчина, заради якої лягло вже стільки вояків, опустивши обличчя на коліна, затулила руками вуха, аби не міг у них потрапити цей жахливий дзвін, від якого біль та жах стискали голову.
Андруш бився запекло, але розважливо, усвідомлюючи силу і вміння ворога. Там, на Січі, йому було мало рівних на шаблях, але цей бусурман… Він передбачав усі його кроки і не було найменшої нагоди вразити клятого ворога. А біс, що засів у голові, настійливо підбурював забути про розважливість і вдатися до такого, що допоможе або перемогти, або ж, навпаки, пропасти.
Лише коли вістря шаблі сотника просвистіло біля його грудей, ледь не зачепивши одяг, Тубілай зрозумів, що там, біля мосту, цей невірний залишився живим не випадково. У кожного з них був свій стиль. Якщо яничар-ага переважно ухилявся від спрямованих на нього ударів, то сотник не шкодував шаблі і жорстко зустрічав його зброю своїм клинком, одразу переходячи у наступ. Обидва рухалися легко і впевнено.
І першим не витримав Підкова. Він добряче натис на супротивника, випади його ставали все більш різкими, і раптово, відбивши один з ударів яничар-аги, сотник махнув у розвороті по грудях, звісно, не надто очікуючи, що дістане спритного турка цим ударом. А от наступним… Ворог дійсно встиг відсахнутися, і от тоді з нового розвороту, перекрутившись на колінах, Андруш просто зрізав його з ніг, спрямовуючи свою шаблю багато вище колін бусурмана – ані присісти, ані підскочити.
Мало хто на Січі володів таким ударом. Проте ноги Тубілая відірвалися від землі, згинаючись у колінах, і важка козацька шаблюка просвистіла якраз по самих підошвах кривоносих чобіт. А наступної миті ятаган уже простромлював Підкову, який майже лежав на землі. Козацька шабля зробила цей рух, здавалося, сама, адже сотник уже не встигав ані очима, ані думками за зброєю ворога, і гостре криве лезо, різонувши руку біля плеча, увійшло в землю. І одразу був Андруш на ногах. Тільки не квапився ворог його добивати, а розпочав знову, наче й нічого не сталося, так, ніби відчував, як німіє поранена рука невірного, як разом із кров’ю витікають через рану його сили.