Текст книги "Я 11–17… Небезпечний маршрут"
Автор книги: Василий Ардаматский
Жанры:
Прочие приключения
,сообщить о нарушении
Текущая страница: 14 (всего у книги 14 страниц)
– Диплом. Трудову книжку. Заяву. Копію наказу з інституту.
– З підписом Вольського?
– Так.
Потапов шпурнув олівець на стіл, схопився і почав ходити по кімнаті, багатозначно поглядаючи на полковника.
– Ну, і в якому стані справа зараз? – поспішив розрядити обстановку полковник.
– Він уже кілька днів веде переговори з директором свого інституту. Повинен сьогодні-завтра остаточно домовитись.
– Коли він має прийти до вас?
– Сказав, що сьогодні в мене ночуватиме. А коли прийде – не сказав. Адже я запропонував йому жити поки що в мене.
– Так ось, товаришу Аксенчук, – помовчавши, почав полковник Астангов, – ви повинні знати все. Ми вам довіряємо і нічого приховувати од вас не збираємось: людина, про яку ви нам розказали, небезпечний ворог нашої Батьківщини… Так, так! Ворог небезпечний і хитрий. І він хоче використати вас у своєму злочинному задумі. Як це він зробить, поки що невідомо. Але тепер справа вже не в цьому, йдеться про те, що ви можете серйозно нам допомогти.
– Я готовий. Але невже?.. – Аксенчук дивився на полковника круглими від страху очима.
– Так, Миколо Євгеновичу, ми сказали вам правду…
Через годину Аксенчук пішов додому.
– А раптом він?.. – Потапов не договорив.
– Ні, Потапов. Усе буде гаразд. – Полковник сердито подивився на Потапова. – При всій нашій чекістській пильності ми мусимо довіряти радянським людям. Ну чому він обов'язково повинен стати зрадником? В інституті він учився непогано. Увесь його злочин поки що тільки в тому, що він погано працював у Вольського, за це й покараний.
– На мій погляд, це розкладений тип, якому немає нічого дорожчого за ресторанну гулянку.
– Це в якійсь мірі вірно, але це питання виховання. Винен і його батько, винні люди, з якими він стикався, – люди, які люблять базікати про комуністичне виховання, та не люблять або не вміють по-справжньому ним займатися. А ви задумайтесь на хвилинку – яку науку на все життя дістане тепер Аксенчук!
5
О пів на одинадцяту вечора Окайомов підійшов до будинку, де жив Аксенчук. Він пройшов спочатку мимо, потім круто повернув назад – перевірити, чи не стежать за ним. Вулиця була тиха і безлюдна. Окайомов зайшов у під'їзд і через хвилину виглянув звідти – усе спокійно. Він піднявся аж на найвищий поверх, і уже потім зійшов на другий, де була Аксенчукова квартира. Кілька хвилин стояв перед дверима, прислухаючись, а потім натиснув кнопку дзвоника.
Од дзвінка водночас здригнувся і Аксенчук, який уже кілька годин чекав Окайомова, і Потапов, що був у сусідній квартирі, де дзвінок пролунав у радіодинаміку на столі.
– Приготуватись, – тихо сказав Потапов технікові, який схилився над чемоданом з магнітофоном.
У динаміку віддалено почулася розмова двох чоловіків. Потім їхні голоси наблизилися і лунали зовсім виразно.
– Включайте, – наказав Потапов. Диски магнітофона почали повільно обертатись.
… Аксенчук провів Окайомова в їдальню.
– Вважайте, Віталію Олексійовичу, цю кімнату своєю. Я вам і постіль уже приготував.
– Дякую, дорогий. Та тільки я думаю, що нам не слід поспішати в ліжко. У нас відбудеться зараз чудова чоловіча бесіда. – Окайомов пішов у передпокій і повернувся з пляшкою коньяку. – А у вас, мій друже, щось поганий настрій?
– Хвилююся за роботу. Як там? – Аксенчук подивився на нього з надією.
– Все гаразд! – розкорковуючи пляшку, відповів Окайомов. – Давайте-но замочимо ваше призначення. Отже, мій друже, кожна історія має свій кінець. І першу чарку ми вип'ємо за щасливий кінець нашої історії! Хильнули?
– Хильнули, – хрипким голосом промовив Аксенчук і випив.
– Ну, а другу – за саму справу… – Окайомов налив чарки, встав, пройшов по кімнаті і зупинився позад Аксенчука. – Незаперечний факт, мій друже, полягає в тому, що з вашими документами ви нікуди не влаштуєтеся. Ні-ку-ди!..
Аксенчук через плече злякано і здивовано подивився на Окайомова.
– Відтепер, мій друже, великий Радянський Союз у вашій особі дістає безнадійного безробітного. Вам це ясно?
– Я сам так думав… Але ви сказали…
Окайомов сів поруч і повернув Аксенчука до себе:
– Далі, мій друже… за вами плаче в'язниця і військова колегія Верховного суду… Ради бога, перестаньте тремтіти і витріщати очі!.. Що вас дивує? Хіба не ви віддали сторонній людині диплом, трудову книжку і копію наказу на бланку найсекретнішого інституту? Хіба не своєю власною рукою ви написали заяву з проханням узяти вас на роботу? На яку роботу, дозвольте вас запитати? Чому в заяві це не уточнено? Нарешті, тій самій сторонній людині ви розповіли дещо і про справи вищезгаданого інституту.
– Я нічого особливого не розповідав… Я взагалі не розумію, що ви говорите…
– Ага, не розумієте? А те, що винні мені майже десять тисяч карбованців, це ви розумієте?
– Віталію Олексійовичу, киньте жарти! Ви ж самі запропонували… в борг. Я можу ці гроші одразу ж повернути…
– Добре, мій друже. Облишмо жарти. Слухайте мене уважно. Зараз ви почуєте найголовніше. З вами зараз розмовляє посланець могутньої держави. Якщо хочете ясніше – розвідник…
Зобразивши жах, Аксенчук одхитнувся від Окайомова, намагаючись підвестися. Різким рухом Окайомов притиснув його до стільця.
– Спокійно, друже. Давайте говорити, як належить чоловікам, – спокійно і мужньо. Я не падлюка і не розбійник з великої дороги. Я таємно представляю тут державу не тільки могутню, але й благородну. Ось чому військовій колегії не пощастить відправити вас на розстріл. І ви не станете вічним безробітним. Ви разом зі мною поїдете далеко-далеко від усіх цих неприємностей. Ви поїдете туди, де ваша послуга моїй державі буде гідно оцінена, а це означає, що вам житиметься там чудово. Ну, що ви на це скажете, мій друже?
– Я не вірю… я… – Аксенчук тремтів, як від холоду. – Я увесь час думаю, що ви жартуєте…
– Жарти ми давно облишили! – з похмурою посмішкою промовив Окайомов. – Знаєте, коли ми будемо з вами жартувати? Коли проминемо кордони вашої країни. Вирішуйте. Або ви зі мною, і це для вас означає життя з усіма радощами… Або… – Окайомов не договорив, уп'явшись в Аксенчука крижаним зловісним поглядом. – Звичайно, я сам не бруднитиму рук. Це за мене охоче зроблять ваші товариші чекісти. Я їм тільки допоможу трохи… Ну! Вирішуйте!
Аксенчук довго не відповідав, поринувши у важкі роздуми.
– Я з вами, – сказав він нарешті.
– Молодець! – Окайомов поривчасто обняв Аксенчука за плечі. – Ви не уявляєте, що я пережив, поки ви думали! Бачите? У мене піт на лобі виступив. Ну, тепер ми друзі на все життя! – Він тремтячою рукою налив коньяк у чарки. – За успіх нашої справи і нашої подорожі! За нового громадянина моєї великої держави!
Вони випили, Аксенчук спитав:
– Коли ми поїдемо? І як? Це ж так важко за кордон…
– Ми поїдемо завтра вночі. На морському узбережжі нас візьмуть на борт підводного човна. І прощавай, радянська земле!..
– А ви… не залишите мене?
Окайомов устав:
– Слухайте, мій друже, не вірте пліткам про нас. Через кілька днів ви самі переконаєтеся, яка це брехня. Про вас уже повідомлено, і мені просто наказали взяти вас із собою. Ми люди слова і діла. І ми вміємо працювати.
Ми ненавидимо вашу країну. Тому, перш ніж залишити її, ми з вами дуже гучно грюкнемо дверима. Грюкнемо, мій друже?
– Можна, звичайно. Але як?
– А так, наприклад, щоб від усього вашого інституту разом з Вольським лишився тільки порох. Не погано?
– Як? – Це «як» у Аксенчука не вийшло, воно прозвучало дуже неприродно.
Окайомов пильно подивився на нього і сказав:
– У вашій записній книжці є три телефонні номери Вольського. Серед них є квартирний?
– Так. Три сімнадцять ноль один.
– Ви зараз подзвоните йому.
– Уже пізно. Він не захоче говорити зі мною.
Окайомов підняв руку:
– Припиніть дискусію! Треба діяти, а не базікати! Ви подзвоните йому і скажете, що влаштовуєтеся на роботу. Адже ж він обіцяв вам підтримку? Попросіть пробачення за те, що пізно подзвонили, і скажіть: йдеться про ваше життя або смерть. Благайте його, щоб він прийняв вас завтра на п'ять хвилин: мовляв, у зв'язку з вашим влаштуванням виникли такі обставини, які ви можете пояснити йому тільки особисто. Благайте! Якщо треба, пустіть сльозу… Дзвоніть! – Окайомов показав на телефон.
Аксенчук підійшов до телефону і зняв трубку. Окайомов став позад нього.
Розмову з Вольським Аксенчук провів дуже майстерно. Професор зупинив його голосіння і сказав:
– Гаразд, товаришу Аксенчук, можете прийти до мене завтра о другій годині сорок хвилин.
Аксенчук поклав трубку і озирнувся на Окайомова:
– Завтра о чотирнадцятій сорок…
– О'кей, мій друже! – Окайомов знову витер піт з лоба. – Вважайте, що ви уже вчинили подвиг. Де мої речі?
– У тій кімнаті, у шафі, де ви поклали їх.
– Несіть усе сюди!..
– Погасіть світло! – розпаковуючи згорток, тихо наказав за хвилину Окайомов і включив рацію. У напівтемній кімнаті зачервоніли вогники радіоламп. – Сядьте, мій друже, і мовчіть. Я зараз доповім про все начальству й уточню, коли приходить за нами підводний човен.
Кілька хвилин Окайомов сидів нерухомо, в думці складаючи текст радіограми, а потім швидко почав стукати ключем:
«Працює «три ікс»… «три ікс»… Операцію виконаю завтра по всіх трьох пунктах. Креслення уже в мене. Підтвердіть час приходу за мною транспорту. Переходжу на прийом…»
Окайомов переключив рацію і надів навушники.
Аксенчук бачив його напружене обличчя, ледь освітлене тьмяним світлом радіоламп.
У цю хвилину Окайомову здалось, що він немов бачить, як Барч і начальник центра читають радіограму. Ось вони прочитали фразу про креслення і перезирнулись. Барч сказав: «Бачите, я був правий, коли настояв, щоб заздалегідь відправили човен у той район».
Окайомов посміхнувся: «Я ж чудово розумію, містери начальники, що моя диверсія для вас дорожча за сотню таких, як я. І коли я все зроблю, ви охоче мною пожертвуєте. Але креслення вам дуже потрібні, дуже! Правда, я потім вас трохи розчарую, повідомивши вже особисто, що креслення загинули, скажімо, разом з Аксенчуком, який зробив непростиму помилку. Але все буде зроблено, і я стоятиму перед вами. І вам нічого не залишиться, як подякувати мені…»
Окайомов здригнувся і притиснув рукою навушники – йому відповідали:
«Бажаю успіху. Транспорт з другої години ночі завтра в умовленому місці. Барч».
Зірвавши з голови навушники, Окайомов схопився на ноги:
– Засвітити світло і налити чарки! Дорогий Аксенчук! Мені й вам бажають успіху. Нам надають двомісячний відпочинок. Це і є моя країна! За неї! – Вони випили. – А тепер, мій друже, спати! Спати! Завтра у нас нелегкий деньок!
– А все-таки, що мені треба завтра зробити? – тривожно запитав Аксенчук.
– Не хвилюйтеся, мій друже. Дрібничку! Вам не доведеться ні стріляти, ні кидати бомби, ані підливати отруту. Зараз ми лягаємо спати. На світанку я піду. Ви знаєте кафе на бульварі, навскоси від інституту?
– Знаю.
– Рівно о першій годині тридцять хвилин вам треба туди прийти. Я вас чекатиму.
– І все?
– Усе. – Окайомов зареготав. – Усе, дорогий, робиться дуже просто у наш вік атома. А тепер усі свої документи, разом із паспортом, знищіть. Ваш диплом у мене, а там тільки цей документ буде потрібний, щоб одержати гідну вас роботу. Давайте останню чарку вип'ємо за чоловічу хоробрість! І б'юся об заклад, що там, далеко звідси, ви ще не раз піднімете келих за нашу дружбу!
– Я за це хочу випити вже зараз. І за наш успіх!
– Молодець! Амінь!
Розділ сьомий
1
– Ну, Потапов, що ви тепер скажете про Аксенчука? – вигукнув полковник Астангов, коли вони прослухали магнітофонний запис. – От молодець, га? Ви думаєте, йому було легко вести таку бесіду?
– Не думаю…
– Після цієї історії він усе своє життя побачить в іншому світлі.
– Ви генералові доповідали? – ухиляючись од цієї розмови, спитав Потапов.
– Так. Вирішили Окайомова брати в останню хвилину. Так би мовити, з максимумом доказів. Цілком ясно, що в годину тридцять він передасть Аксенчукові міну і накаже покласти її в інституті. Цілком зрозуміло і те, що механізм вибуху буде поставлено на такий час, щоб міна вибухнула, коли Аксенчук буде ще в інституті. Аксенчук потрібний йому і його начальству, як торішній сніг. І ось цей вузлик з часом вибуху нам треба розв'язати.
Адже він може поставити запал і з таким розрахунком, щоб вибух стався в наступну хвилину після того, як Аксенчук з'явиться в інституті. Про це нам треба добре подумати.
– А що коли ми візьмемо його там, у кафе? – запропонував Потапов.
– Думаєте, коли ми його візьмемо, він не схоче зробити собі приємність, підірватися разом з нами? Адже механізм він установить ще зранку, в кафе він цього не робитиме. А наше прохання розрядити міну він може й не виконати.
– Але це зможе зробити наш інженер.
– Рисковано, Потапов. У інженера буде дуже мало часу, а міна може виявитися з секретом.
– Але коли Аксенчук внесе міну в інститут, у інженера буде ще менше часу!
– От саме в цьому, Потапов, і вузлик. Ми мусимо продумати, як дістати додатковий час на знешкодження міни…
Незабаром у кабінеті полковника Астангова зібралася майже вся оперативна група Потапова. Всі намагалися триматись спокійно, але збуджений блиск в очах виказував, яке хвилювання переживали ці люди.
– …З квартири Аксенчука він вийшов уранці без чверті п'ять, – доповідав далі Потапов. – Ось знімок, як він виходить з дому.
Полковник Астангов узяв фотографію.
– Нахаба! Він абсолютно спокійний! – Полковник гидливо кинув знімок на стіл. – Далі…
– Пішки і зовсім не ховаючись він дійшов до приміського вокзалу і сів на першу електричку. Зійшов на дачній станції Академічний посьолок. Ми вже було перелякалися – чи не змінив він рішення і чи не зібрався атакувати дачу Вольського? Але він пішов у ліс і пробув там майже дві години. Працював над міною. Ось знімок, зроблений за допомогою телеоб'єктива. Потім…
– Стривайте… – перебив Потапова полковник. – Інженер Короленко, візьміть цей знімок. Подивіться, яка в нього міна? Може, знайома вам? Продовжуйте, Потапов.
– Потім він повернувся на станцію. Годину пробув у буфеті. Добре поснідав. Ось знімки… Поснідавши, він вернувся в місто і пішов у кіно на денний сеанс. Зараз він удруге дивиться «Ушакова»… Спостереження за ним триває.
– Чудово. Коли востаннє говорили з флотським начальством?
– Півгодини тому. Підводний човен у зануреному положенні увесь час курсує в нейтральних водах. Зрідка лягає на грунт.
– Чудово. Хай відпочиває, він теж матиме великі неприємності… – Полковник Астангов звернувся до інженера Короленка: – Ну, як? Знайома вам ця штука?
– Наче ні, товаришу полковник. – Кругле, як місяць, добродушне обличчя інженера почервоніло, мов у школяра, спійманого на невивченому. – Коли б у руках її потримати…
– Прийде час – потримаєте… – сказав полковник і замовк, щось обдумуючи.
– У мене є пропозиція, – сказав Потапов. – Аксенчук приходить у кафе в годину і тридцять хвилин. Він прийде, коли в кишені Окайомова лежатиме міна уже з підготовленим терміном вибуху. Скажімо, цей термін – дві години сорок хвилин, тобто час прийому Аксенчука Вольським…
– Ну-ну… – підганяв Потапова полковник.
– Так ось… Аксенчук приходить у кафе і повідомляє Окайомову неприємну новину – Вольський переніс час прийому: він повинен бути в нього за чверть друга.
– Так-так… далі…
– Перезарядити міну Окайомов уже не зможе, і ми виграємо цілих тридцять хвилин для обробки міни. Навіть на випадок, коли інженер Короленко одержить від Аксенчука міну і побачить, що загадка йому не під силу, в нього буде час вивезти міну в безпечне місце.
– Що ж, Потапов, це вихід! Дзвоніть Аксенчукові!
2
Окайомов справді був абсолютно спокійний. Він прекрасно знав цей уже не раз пережитий стан непохитної упевненості в успіху, який наступав у вирішальні години операції. Все, що мало статися, було перевірено найточнішими розрахунками і жило в ньому, немов поза його волею, коли мозок і нерви були вже вільні.
Він сидів у літньому кафе, з цікавістю розглядаючи навколишнє життя. Ось він подивився, як на підлозі кафе ворушаться сонячні плями променів, що пробилися крізь листя дерев. Потім з усмішкою стежив, як дві школярки, приставивши пошарпані портфельчики до ніжок стола, зосереджено їли морозиво: з'їли по одній порції, перезирнулися і замовили по другій. На піщаній стежці коло веранди поважно прогулювались голуби. Він накришив їм печива і дивився, як вони клюють крихти. У кутку кафе про щось теревенили з дуже серйозними обличчями офіціантки. З білими наколками на волоссі, вони були схожі на ромашки. На лаві перед кафе, впустивши газету, дрімав дідусь, його бриль зсунувся набік, і через це він мав вигляд бравого гульвіси. А трохи далі, з рогаткою в руках, причаївся хлопчина – він вистежував на дереві горобців.
Окайомов, спостерігаючи все це, раптом подумав: а що тут робитиметься, коли вибух висадить у повітря кам'яне громаддя інституту, що виднілося в далині. Що станеться з цими дівчатками? Як здіймуться голуби? Як упаде з лавки дідусь… Окайомов тихо засміявся і в цей час побачив Аксенчука, який поспішав до кафе. «Ну, мій любий Аксенчук, запам'ятовуйте ці хвилини, вони у вашому житті останні!»
Аксенчук, не здоровкаючись, підсів до Окайомова.
– Біда, – сказав він тихо: – Вольський переніс прийом.
Окайомов зблід, обличчя його скривилося від люті:
– Що-що?..
– Переніс, і все. Сам подзвонив. Треба йти зараз. Він чекає на мене за чверть друга.
Окайомов швидко прикинув час і заспокоївся.
– Ну що ж, хай буде так… – Він замовк, обдумуючи, як би, не викликавши підозри в Аксенчука, сказати йому, щоб він затримався в інституті якомога довше – словом, до вибуху. – Слухайте, дорогий друже. Говоріть з Вольським не поспішаючи, інакше він може відчути щось недобре. Спершу розкажіть йому, яких митарств ви зазнали, поки знайшли роботу. Наплетіть йому цілий мішок переживань. Потім… потім попросіть у нього поради – як вам, молодому вченому, знайти вірний шлях у науці. Усі вчені світила страшенно люблять повчати молодь. Потім – старе прохання про підтримку. Загалом, у мене все так розраховано, що ви повинні попрощатися з Вольським не раніше як у дві години сорок п'ять хвилин. Ясно?
– Ясно. А якщо він не підтримає розмови і все відбудеться швидше?
– Ну що ж, не вийде, то не вийде. Трошки порушиться мій план. А все інше без змін. Знаєте стоянку таксі коло булочної?
– Знаю.
– Коли вийдете з інституту, швидко – туди. Я чекатиму вас уже в машині. Зрозуміло?
– Зрозуміло.
– Не хвилюєтесь?
– Анітрохи. Сам дивуюсь.
– Ви – справжній герой. Тепер так… – Окайомов вийняв з кишені плисковатий предмет, схожий на коробку від акварельних фарб. – Це треба непомітно залишити там… Киньте в урну для сміття. Або забудьте в гардеробі. Можна упустити вже в тамбурі парадного, коли будете виходити. Одним словом, це повинно залишитись.
– Розумію…
– Ну, вперед, мій друже! Ідіть! – Окайомов підштовхнув Аксенчука, і той швидко пішов через бульвар до інституту. Окайомов дивився йому в спину і мимоволі лічив його кроки: «… Шістнадцять… дев'ятнадцять… тридцять…» Ось він перейшов вулицю і зник у під'їзді інституту.
Окайомов покликав офіціантку, розрахувався і повільно попрямував до стоянки таксі.
У тамбурі парадного Аксенчука зустрів інженер Короленко.
– Швидше давайте! – шепнув він і, схопивши міну, тут же в тамбурі розкрив її і, вставивши в око лупу, «як у годинникаря, почав розглядати механізм капсуля.
– Так, так… – шепотів він, і лоб його в цей час вкривався потом. – Контакт хімічний… новинка не дуже свіжа… Так, так… А де ж вхідний канал? Ось він, любий!.. – Короленко зробив щось у міні і, трохи прочинивши двері в вестибюль, гукнув: – Порядок!
Короленко й Аксенчук пройшли в вестибюль. Полковник Астангов потиснув руку Аксенчукові:
– Все йде прекрасно, Миколо Євгеновичу!.. Короленко, дякую вам!..
Окайомов, дотримуючись усіх правил вуличного руху, кругом обійшов перехрестя і підійшов до таксі. За ним з воріт будинку, що був трохи далі від стоянки машин, стежив Потапов.
Окайомов сів у таксі поруч з шофером:
– По західному шосе!
– А далеко? – перепитав шофер. – У мене бензину малувато.
Окайомов вилаявся, виліз із машини і підійшов до іншої:
– А у вас бензин є?
– Повний бак! – весело відповів шофер. – І на той світ вистачить! Сідайте!
Вирушивши зі стоянки, машина помчала в бік західного шосе.
І одразу з глибини двору в тунель воріт, де стояв Потапов, в'їхала «Победа», Потапов скочив у неї.
– Швидше! Он за тим таксі!
У цей час з інших воріт виїхали ще дві машини і пристроїлися вслід за потапівською… Таксі вирвалося на шосе, і тільки тут Окайомов помітив погоню. Він не зразу повірив у це.
– Збільшити швидкість, – спокійно сказав він шоферові.
– Це можна, шосе чудове!.. |
Окайомов крізь заднє вікно бачив, що три «Победи» відстали і незабаром сховалися за поворотом шосе. Минула хвилина, друга, і ось з-за повороту вилетіли всі три «Победи», вони невблаганно наближалися.
– Швидкість! – хрипло крикнув Окайомов.
– Даю на весь клапан, – похмуро відізвався шофер, який уже зрозумів, що відбувається щось недобре. Попереду виднівся ліс. Він був тепер для Окайомова єдиною надією на порятунок. Швидше до лісу і сховатися в ньому.
– Швидше! – люто прохрипів він і, вихопивши з кишені пістолет, сунув під бік шоферові. – Швидше, або… Я сам поведу! Швидше!
Шофер додав швидкості, стрілка спідометра переповзла через цифру «90».
Стиснувши руль побілілими від напруги руками, шофер пильно дивився вперед. Коли б Окайомов у цю хвилину подивився в його очі, він побачив би в них таке, що не дозволило б йому зволікати з пострілом.
Швидко наближався поворот, де шосе поринало у ліс. Поворот ближче, ближче, і… раптом ніби відмовив руль – машина не зробила повороту, диким стрибком перелетіла через глибокий кювет, перевернулася догори колесами, вдарилася об дерево, ще раз перевернулася і лягла набік.
Коли Потапов і три його співробітники підбігли до таксі, його верхні колеса ще крутилися. Потапов зазирнув крізь розбите бокове скло – Окайомов лежав, навалившись на шофера, обидва були непритомні.
– Швидко відчиняйте двері! – наказав Потапов.
Але не так-то просто було відчинити перекривлені від ударів дверцята – це забрало хвилин п'ять. Потапов не зводив очей з Окайомова; той лежав нерухомо. Нарешті дверцята відчинили, витягли з машини Окайомова і шофера і поклали їх на траву. Один із співробітників припав до грудей Окайомова.
– Що? – тихо спитав Потапов.
– Живий… Мабуть, струс…
Першим опритомнів шофер. Він трохи підвівся, побачив чекістів, усміхнувся і знову впав горілиць.
До місця аварії, завищавши гальмами, підлетіла санітарна машина, підбігли лікар і санітар.
– Шприц… ампулу… бинти… – наказував лікар.
І санітар, мов фокусник, блискавично діставав із сумки те, що було потрібне.
Окайомов поворушив рукою, трохи розплющив очі і його погляд зустрівся з поглядом Потапова. Диверсант заплющив очі.
Шофер в цей час уже сидів, притулившись до дерева, і очманіло поглядав на всі боки.
– Ну й номер! – сказав він.
Всі засміялись. Тільки Потапов напружено дивився в заплющені очі Окайомова.
Окайомов уже прийшов до пам'яті, але симулював непритомність: думав виграти на цьому час.
– Він опритомнів, – шепнув лікар Потапову.
– Я бачу, – голосно сказав Потапов. – Ну, Окайомов, годі! Однаково нічого не придумаєте!
Окайомов зробив різкий рух до коміра сорочки, де була зашита ампула з отрутою. Але Потапов вчасно перехопив його руку:
– Не треба, Окайомов, – вам шкідливо робити зайві рухи. Лежіть спокійно або ж киньте строїти дурня, вставайте і поїдемо в місто. Ми ж з вами дорослі люди і чудово розуміємо один одного. Гра скінчена!..
Окайомов підвівся на лікті. Санітар хотів йому допомогти, але шпигун відштовхнув його і повільно встав сам.
3
На міському кладовищі так тихо, що чути, як з розлогого клена падає багряний лапчастий лист. Вже по-осінньому холоднувате сонце, пробившись крізь поріділе листя, розкидало навколо золотисті плями. Сонячний промінь заграв на полірованому мармурі могильної плити, на якій вирізьблено:
ГОНЧАРОВ
ПАВЛО ВАСИЛЬОВИЧ
Загинув при виконанні службових обов'язків
Коло могили, обкладеної давно зів'ялими вінками, на незручній, маленькій лаві сиділи полковник Астангов і майор Потапов. Вони прийшли сюди вже годину тому і весь час отак сидять, – не розмовляють, але, мабуть, думають про одне і тому не відчувають своєї мовчанки.
Зрідка Астангов поглядає на Потапова, бачить його зсунуті брови, уперто стиснуті губи і спрямовані в одну точку примружені очі…
На алеї почувся шелест листя під ногами людини, що швидко наближалася до могили. Астангов озирнувся – алеєю йшов чоловік у військовому й пильно поглядав на всі боки.
– Боюсь, Потапов, що це нас розшукують, – підводячись, тихо промовив Астангов.
– Так… час іти… – так само тихо відізвався Потапов і теж устав.
Полковник не помилився – чоловік у військовому шукав саме їх: начальник управління наказав терміново прибути до нього.