Текст книги "Царська охота"
Автор книги: Валентин Чемерис
Жанр:
Юмористическая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 1 (всего у книги 19 страниц)
Валентин ЧЕМЕРИС
ЦАРСЬКА ОХОТА
Оповідання
ДОБРИЙ ВИГАДЬКО І ШТУКАР
Лауреат літературних премій в жанрі сатири та гумору – республіканської імені Остапа Вишні та перчанської імені Федора Маківчука – Валентин Чемерис належить до когорти тих відомих і – ведучих, – наших сміхотворців України, – чиї веселі речі я читаю із задоволенням, з відчуттям відкриття нового. Він невтомний, плодовитий в хорошому значенні цього слова, вигадливий і, безперечно, знаходиться в постійному русі, на творчому злеті. Майстер, він урізноманітнює прийоми, дошукується свого, пише гостро-актуально, образно-дотепно. Якщо використовує відомі сюжети (чи героїв), повертає їх по-своєму, інтерпретує свіжо й винахідливо-іронічно. Фантазії йому не позичати. Добрий вигадько і штукар! Чудовий гуморист від Бога!
Валентин Чемерис, або для мене просто Валя, Валя Чемерис – сміхотворець високого рангу і класу, я його люблю і шаную. Певний, що українську гумористику без його імені вже не уявити.
Павло Глазовий
* * *
Справжнє втілення українських рис – Валентин Чемерис.
Петро Осадчук
* * *
ТВОРЧІ ПОТУГИ
Валентинові Чемерису
Твій вогник творчий не згасити.
Чемерисе, Чемерисе, гей!
Не можеш й місяця прожити
Без нових романів, повістей…
Олесь Жолдак
* * *
В Валентина Чемериса
Є така чудова риса:
Має ліру як мортиру —
Чеше прозу і сатиру.
Анатолій Камінчик
* * *
Він був і є, як гумор молодим,
А молодих, як сміху, наплодив.
Він їх творив – не з власного ребра,
А з гострого, веселого пера.
Бо є закон: ніколи Чемерис
Без усміху й не спав і… не журивсь.
Михайло Чхан
ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОГО ПОЛЮВАННЯ НА ШПИГУНІВ
У нас тут один… той, шпигуна спіймав – з дурного розуму, як потім виявиться. Та хіба ж він знав, що шпигунів у нас ловити не можна? Нічого не підозрюючи, пішов чоловік на риболовлю, а спіймав шпигуна – біля автобусної зупинки той щось там фотографував, купи позаторішнього – чи якого там? – сміття.
Ну, спіймати спіймав, а що далі робити зі своїм уловом – не відає. Спасибі, добрі люди підказали. Подзвонив він куди слід: так і так, мовляв, що робити зі шпигуном, якого я спіймав? Висилайте оперативну бригаду. А сам тішиться: медаль чи й орден йому забезпечені. А, може, й додаткова відпустка влітку. Чи й путівка на відпочинок в урядовий санаторій.
– У нього що – на лобі написано, хто він такий? – дивуються на другому кінці дроту. – Звідки ви взяли, що він – шпигун?
– Дак сміття ж, кажу, наше фотографував. На автобусній зупинці воно там не один рік накопичувалося, нікому очей не мозолячи. Всі нуль уваги на нього, ніби так і треба для естетики. А цей тип, дивлюсь, дістає фотоапарат, озирнувся і давай клацати його з усіх боків. Ясно, чужак, бо нащо його нашому фотографувати? Підкравсь я, та за шкірку його – хап! Що ж ти, гад. кажу, наші державні таємниці розсекречуєш? Ясно, що шпигун, бо хто б наших звернув увагу на те сміття, га? Роками воно там лежить – і нічого. А цей – за фотоапарат. Знеславити нас хоче на увесь світ, щоб зарубіжні інвестори нам відмовили в інвестуванні.
– Мда-а… – зітхнули на другому кінці дроту. – Здається, ви маєте рацію, свої на сміття не звернули б уваги.
– Атож, своїм, хоч і місто у смітті потоне, байдуже. Приїжджайте та швидше його забирайте.
У відповідь йому – відро холодної води:
– Шпигун то шпигун, та хто вас… просив? Хто вас, зрештою, уповноважував ловити шпигуна? Воно вам ото треба? Робити вам нічого? Ловили б і далі собі карасів… В цьому ділі професіонали потрібні. Ви ж дилетант! Самодіяльність, шановний, розвели, свої повноваження по ловлі карасів перевищили. Ви ЇХНЬОГО спіймали, а ВОНИ тепер, щоб відомстити нам, нашого й відповідь схоплять. А ми ж його не один рік готували, по домовленості з НИМИ у НИХ його внедряли… І взагалі, кому він заважав, шпигун чужої держави? Ну, шпигунив собі потихеньку, то й хай би шпигунив на здоров’я! Зрештою, в нього професія така… У нас із НИМИ угода: ми їхніх шпигунів не ловимо, а вони тим же нам віддячують і наших не чіпають. І нам добре, і їм не зле. У нас таким чином – жодного провалу, нагороди за це маємо, премії. І ВОНИ теж мають… А тепер доведеться СВОЇМ жертвувати, бо ви їхнього здуру схопили, заміну йому шукати. А де її знайдеш? А там знову якийсь наш дурень, звиняйте, їхнього схопить, а вони у відповідь нашого – і все починай спочатку…
– Дак звідки ж я знав? – розсердився чоловік, який необачно спіймав шпигуна. – Ви хоча б їм таблички на груди чіпляли: «Шпигун. Викривати й ловити суворо заборонено».
– І взагалі, шановний, ліцензія у вас є?
– Я-яка? – чоловік аж похолов.
– А така… на відлов шпигунів.
– Н-немає…
– О, тоді ви ще й браконьєр! І зазнаєте покарання – за відлов шпигунів без ліцензії, та ще й не у встановленому для цього місці.
– То що ж мені тепер робити? – геть розгубився чолов’яга.
– Негайно відпустіть свій улов! Роз’ясніть йому, що ви, мовляв, обізнались. Що ніякий він, мовляв, не шпигун. А ми вас на перший раз прощаємо, ловіть собі й далі карасів – так безпечніше. І взагалі, рибалко, глядіть! Бо вдруге за несанкціонований відлов шпигуна ми вас можемо й до криміналу притягти…
СКЕЛЕТ ЗА РОЯЛЕМ, АБО ПРИВИДИ ПЛАНЕТИ ІКС
Фентезі на одну дію
Дійові особи: два привиди, один ніби чоловічого роду, другий ніби жіночого та Скелет .
Старовинний замок. Велике простора зала. Стирчать напівзруйновані колони. Всюди – уламки дорогих меблів, каміння, шматки тиньку, сміття, все покрите товстим шаром нечіпаного пилу. На підлозі де-де зберігся паркет.
Ліворуч – напіврозбитий рояль, за яким сидить на стільці Скелет, схилившись над клавішами. (Далі читачів із слабкими нервами просимо не читати. Автор застерігає: за можливі наслідки він відповідальності не несе).
З вибитих вікон падає місячне світло, надаючи залі якогось містично-моторошного ореолу. Як і годиться – дванадцять годин ночі. З’являються двоє у білих балахонах з білими обличчями. Очі в обох – мертві.
Перший привид (радо):О, яка симпатична зала! Певно, ВОНИ тут влаштовували свої бали – уміли жити в своє задоволення.
Другий привид:Еге ж… Уявляю, як у високих бронзових канделябрах горілі свічі, грала музика, кружляли розкішно вбрані кавалери і дами… Шелест модних нарядів, бризки шампанського, перешіптування, сміх, поцілунки… І – танці, танці до самого ранку.
Перший привид: Не дуже захоплюйся, все одно це був не наш світ.
Другий привид (смикаючи свого супутника за рукав балахона):Послухай… давай і ми потанцюємо – не все ж їм. А той… добродій (показує на Скелет за роялем)нам буде акомпанувати. Запрошуй…
Перший привид (вередливо):Але чому це… я?
Другий привид:Тому, що ти будеш чоловічого роду, а я побуду – ніби жіночого… У них, кажуть, так було. Ну ж бо. Побудь хоч раз ка… кавалером. Запроси даму свого серця на танець.
Перший привид:Але ж у мене немає серця.
Другий привид : А ти уяви, що воно в тебе є.
Перший привид, уявивши, галантно розкланюється і запрошує привид «ніби жіночого роду» на тур. Вони починають повільно кружляти в подобі танцю. Несподівано завмирають.
Перший привид:Тссс! (притуляє пальця до порожнечі, де має бути рот). Вчулося, чи насправжки?..
Обоє якусь мить стоять непорушно, сторожко прислухаючись.
Другий привид (тулячись до першого):Я… боюсь… Мені – страшно.
Перший привид (бадьориться):А мені – дарма. Та й де ти бачила привида, який би… б-боявся? Згадай, що таке привид. Дух померлого, який привиджується ЖИВИМ. Це нас, привидів, мають боятися, а ми – нікого!
Другий привид (прислухаючись):Здається, сюди хтось пі-підкрадається. А вже північ. Ой!.. Б-боюсь. А раптом це…
Перший привид ( злякано, пошепки):Хто? Хоч не лякай мене. І взагалі, чому ти… б-боїшся?
Другий привид: Бо хтось у пітьмі замку бродить-колобродить. А раптом це… ВОНИ?
Перший привид (злякано озирнувшись, верескнув):Що ти мелеш? Хто ВОНИ?
Другий привид:Ну, ті… ЖИВІ. Не ворушись, щоб не побачили нас. Кажуть, ЖИВІ люблять ночами блукати в покинутих замках.
Перший привид:І ти віриш у ці… у ці казки?
Другий привид:Тссс!.. Хтось таки чап-чалапає сюди. Чуєш?
Перший привид:То все… галюцинації. Слухові й зорові. Крім нас, привидів, у замку більше нікого немає.
Другий привид:У замку, може, й немає, а на планеті?
Перший привид:Після останньої ядерної війни, що її затіяли ЖИВІ, на планеті Ікс більше немає жодного ЖИВОГО. Ото все (показує на Скелет за роялем),що від них зосталося. В кращому випадку, бо від більшості й скелетів не вціліло. Тепер господарі планети Ікс ми – привиди. То чого нам боятись? Давай краще танцювати.
Кружляють у танці. Раптом чути різкий звук: бре-ень!
Обидва привиди (разом):Ой!!!
Тремтячи, звук повільно завмирає. Привиди вражено дивляться на Скелет за роялем, що, розсипаючись у хмарці пороху, сповзає на паркет жмутком кісток.
Перший привид (полегшено переводить подих):Так можна й дуба врізати, ху-ух… Це струна в роялі лопнула. Остання. Скінчилася їхня музика, тепер вже не бійся, давай танцювати.
Другий привид:Почекай . (Тицяє рукавом балахона на протилежну стіну зали).Глянь, там їхні письмена… А раптом то… чарівництво?
Перший привид (старанно читає по складах):«Всі на бо-оро-ть-бу за ми-ир… Хто не за на-аш мир, то на-аш во-рог!»
Другий привид:А що таке… мир?
Перший привид:Не знаю. Мабуть, те, за що ЖИВІ боролися на цій планеті до останнього. Одні з них запевняли, що тільки їхній спосіб боротьби за мир єдино правильний, а другі – що їхній. Так і розділилися на два непримиренні табори… Як результат – ядерна війна і все таке інше… Тепер тут – суцільний мир на радіоактивних руйновищах.
Другий привид (дивлячись на купу кісток біля рояля):Мені здається, що вони… ворушаться.
Перший привид:Не жахайся, маестро вже своє відмузичив. Тепер ми тут танцюємо, істинні господарі планети Ікс. Кавалери запрошують дам. Прошу… Раз-два – почали.
Танцюють у вихорі, аж злітаючи під розбиту стелю. Завіса.
БІДУЙМО РАЗОМ ІЗ СВОЇМ НАРОДОМ!.
– Пане лікарю, світ сколихнула вражаючи новина: наш урядовий санаторій «На сьомому небі», флагман, так сказать, колишніх, нинішніх і майбутніх благ закривається. Як? Чому? Адже це той санаторій, який прославився великими успіхами у боротьбі за зміцнення здоров’я вищих урядовців, а в недалекому минулому й партійних бонз. То що ж сталося?
– Нові часи – нові мітли. А нові мітли, як відомо, по-новому й метуть. Щодо нашого санаторію, то закривається він у зв’язку з тимчасовим перепрофілюванням: на його базі створюється урядовий «Центр по бідуванню».
– «Центр по бідуванню»? Овва, розкажіть, будьте ласкаві, чим викликана необхідність появи такого дивного закладу?
– Нічого тут дивного немає, адже центр створено в руслі широкомасштабної програми по оздоровленню нашого народу. Сьогодні, як ви знаєте, наш народ, на превеликий жаль, злидарює. Звичайно, це явище тимчасове, а тому наш чудовий народ спокійно сприймає труднощі і згоден ще і ще цілком добровільно занепадати, оскільки розуміє, що економічна ситуація у нас, м’яко кажучи, непроста. А тому не можна в такий час залишати народ наодинці з його проблемами. Народ треба надихати на нове убозтво. Отож серед високопоставлених урядових посадових осіб і виник новий і, не побоюсь цього слова, істинно патріотичний рух: «Бідуймо разом із своїм народом». І це зрозуміло. Адже в час, коли народ в нужді, високопоставлені посадові особи (ВПО) не можуть, як раніше, жити в достатку – це, зрештою, аморально. Але й непросто апаратникам відразу ж перейти до злидарювання. Народ, приміром, завжди умів і завжди уміє бідувати. тут йому не звикати. А еліта? Вона навіть не тямить, як бідувати! Тож треба навчити високопоставлену посадову еліту бідувати, адже начальство повинне бути завжди разом із своїм народом, з його труднощами і своїм мужнім прикладом надихати простий народ на все нові й нові подвиги на ниві злидарювання. Ось чому цей благородно-патріотичний рух серед ВПО «Бідуймо разом із своїм народом» набув масового характеру у вищих ешелонах влади.
– У чому ж це конкретно проявилося?
– О, в нас сьогодні вже сотні й сотні урядовців успішно й прекрасно тимчасово поневіряються разом зі своїм народом. А скільки тих, хто бажає повторити їхні подвиги! Треба сказати, що наша влада оперативно відгукнулася і все робить, аби допомогти кращим своїм представникам погорювати разом з рідним народом. Ось тоді й було вирішено на базі нашого спецсанаторію «На сьомому небі» створити «Центр по бідуванню». В Центрі вже працюють досвідчені фахівці, психологи, екстрасенси, спеціалісти з лікувального голодування, астрологи та ін. Щотижня відбуваються лекції з практичними порадами на тему «Як самому навчитися бідувати». Ті, хто бажає займатися цим благородним ділом, прибувають до нас за спецнаправленнями і під наглядом досвідчених спеціалістів та спеціалісток займаються злиднями протягом 24-х днів. Для тих, у кого зайва вага, а таких переважна більшість, – це дуже і дуже корисно. Одне слово, поєднуємо приємне з корисним. Після повного курсу бідування представники ВПО отримують номерні золоті та срібні значки «Народний бідак» або «Народний бідолаха» першого, другого чи третього ступенів. Тим, хто вже відбув свою чергову профспілкову відпустку, організовуємо «Бідування без відриву від керування».
– Цікаво, який термін бідування вибирають представники ВПО?
– В основному – годину на день. Але початківцям радимо починати з десяти-п’ятнадцяти хвилин. Потім бідування під наглядом спеціалістів можна довести до години на день, потім до одного дня на тиждень і вже потім – до одного місяця на рік (але тільки для особливо витривалих і загартованих). Тут масове захоплення. На боячись високих слів і патетики, скажу: це воістину героїзм! Звичайно, не кожному представникові влади це під силу, непросто й нелегко навчитися бідувати, це дуже трудно. Особливо враховуючи, що в тебе все є, але… Але немає таких труднощів, яких би не подолали наші керівні діячі!
– Що ви порадите тим діячам, які завтра зголосяться тимчасово побідувати зі своїм народом?
– Перш за все, треба морально себе підготувати, прослухати лекції про тяжке життя простого народу, увійти, так би мовити, в його становище. Зрозуміти просту істину: народ бідує постійно, за всіх режимів та епох. Під час бідування посадовим особам не рекомендується відвідувати сауну, неодмінно треба уникати колективних поїздок на риболовлю чи полювання, а побільше бути на вулицях, в громадському транспорті, взагалі – серед простого люду. Їсти теж серед народу – окраєць густо посоленого хліба з цибулиною і, бідкаючись, мужньо запивати його квасом. Іноді можна по-народному поговорити: «Ядрьонная мать, і до чого вони народ довели?!» – і так далі, в тому ж дусі і стилі. Ще раз підкреслюю і застерігаю: бідувати з народом непросто, для цього потрібне чудове здоров’я і велика відповідальність за долю трудового люду.
– Як складається подальша доля тих представників ВПО, які пройшли повний, двадцятичотириденний курс бідування з народом?
– Ми беремо їх під суворий медичний нагляд, виділяємо їм певні суми для зміцнення здоров’я та для реабілітації. Всіх відправляємо в санаторій «На десятому небі», а звідти (із збереженням заробітної плати) для повного оздоровлення – у найкращі санаторії Європи та далекого зарубіжжя. Головне, тепер ніхто не скаже, що вищі наші урядовці відірвалися від свого народу, не живуть його злиднями. Ні і ні! Вони разом зі своїм народом, з його нестатками й нуждою, вони готові ще і ще тимчасово з ним потерпати і надихати народ на все нові й нові подвиги на ниві всенародного бідування.
ЗАРАДИ КОНСПІРАЦІЇ
– Привіт, друзяко!.. Ми, здається, років п’ять не бачилися. Як живеш?.. О-о!.. Якщо мене пам’ять не зраджує, ти й велосипеда тоді не мав.
– Я й зараз його не маю.
– Велосипеда, може, й не маєш, а на «мерсі» шикуєш?
– Змушений…
– Нічого собі… змушений! Хто б мене так змусив, га? Стривай, а чого це тебе супроводжує якийсь… даруй, «Запорожець»?
– Тсс!.. У «Запорожці» мій шеф. А він – крутий! Як і його фірма.
– Ти на шестисотім «Мерседесі», а твій шеф – на «Запорожці»?
– Нічого не вдієш, маскарад заради – тільки нікому ані слівця! – конспірації.
– Нічого собі конспірація. Ти ким, до речі, працюєш?
– Начальником безпеки свого шефа.
– Тоді чому твій крутий шеф у «Запорожці», а ти у «Мерседесі»?
– Шеф дуже за свою безпеку турбується: йому по кілька разів на день, не кажучи вже за ніч, увижаються замахи на нього. У світі крутих це не так уже й далеко від реальності. Тож шеф мій певний, що конкуренти, аби зжити його зі світу білого, вже найняли на нього кілера. Сідає він у свій розкішний драндулет, а кілер з «калаша» – дррр! І – шефу капець! Пишні похорони і так далі… Зрештою, убивства конкурентів на замовлення сьогодні – звичайна реальність. У пресі тільки й пишуть: того фірмача кокнули, того олігарха прикінчили, того банкіра на той світ відправили… Тому я загримовуюся під шефа сідаю в його «шестисотий», а він слідом у «Запорожці», спеціально для цього в якогось пенсіонера куплений і реставрований… Кілер і подумати не подумає, що в якомусь там… «Запорожці», що трясеться за розкішним «Мерседесом», знаходить той, кого він має убити.
– Але ж це, напевне… небезпечно?
– Для шефа – так, Вчора я одну престижну іномарку до бордюра ненароком притис. Ну й було!.. Як повискакували круті з іномарки, мене за свого сприйняли в «мерсі». Себто за крутого, то зігнали злість на шефові – витягли його із «Запорожця» і добряче йому пику набили!..
– І шеф…
– Задоволений.
– Тим, що йому пику побили?
– Тим, що наша конспірація на сто відсотків удалася і його сприйняли за якогось лоха… Але треба, каже він, і далі конспірацію вдосконалювати… Звідтоді я ходжу в його костюмі від Кардена, а він у моєму ширпотребівському. Ще й капронового бриля для маскування надіває. Вилитий лох. Вимагає од мене ще глибшої конспірації… Ти, каже мені, будеш отримувати мою зарплату, а я – твою. А тому сидітимеш у моєму кабінеті в офісі, ніби ти і є шеф, а я в твоїй сторожці… Правда, ще боїться, що вдома його можуть викрити… Ну, ляже він спати зі своєю жінкою, а кілер з «калаша» – дрр! Так ми й тут помінялися: я живу в його розкішній триповерховій дачі з сауною і басейном, а він – у хатці для обслуги.
– А жінка?..
– Так я ще неодружений…
– Я питаю за жінку шефа.
– А-а… До халупи для прислуги шеф брати свою жінку не зважується, щоб по ній його, бува, не вирахували. Та вона б і не пішла в ту челядницьку – то така… розкішна пані! Пальці оближеш. Прямо тобі модель! Тож мені заради конспірації доводиться в його спальні спати…
– З ким… даруй?
– Та з його жінкою. Щоб усе натурально було. Щоб ніхто нічого й запідозрити не міг.
– А жінка ж його як?
– Погодилася.
– Спати з тобою?
– Заради, каже, стопроцентного маскування. Щоб уберегти свого любого чоловіка. Ось так і конспіруємось. Шеф мною задоволений – аж-аж! Що я добре граю його роль – при його жінці.
– А жінка?
– Вона теж мною задоволена. Прямо… захоплена. Шеф, як по правді сказати, для неї старуватий. А я – якраз. Каже, що я добре виконую чоловічі обов’язки її… чоловіка. Не нахвалиться мною. Конспіратор ти, каже, Льошенька, вищого класу, старайся й далі оберігати мого чоловіка… Я й стараюся. Шефова половина аж квітне. Навіть замовила мені дитину… Ніби від її чоловіка, хоча від постійного ляку перед замахом він сам ледве стоїть… Тож доводиться мені… А що? Заради конспірації. Щоб усе натурально було, щоб можливого кілера з толку збити.
ВІДРЯДЖЕННЯ НА СІЦІЛІЮ
Фентезі
– Це ж треба??! Мафія у них неперспективна!!! Що чують мої вуха?.. Бодай би вони нічого не чули!!. Дожилися, т-туди т-твою!.. Ганьба, як нині модно кричати!
Бліді мафіозі, хоч і стояли навитяжку, але все одно ще і ще витягувались, намагаючись стати ще стрункішими, хоч цьому й заважали їхні розкішні черева, вигуляні та викохані за роки попередньої апаратно-кабінетної служби. Куратор, чи то пак Хресний Батько, походжаючи перед главарями мафіозних структур, гнівно свердлив їх спопеляючим поглядом.
– У них, бачте, вже зарплату нічим платити! І це – мафія! Курам на сміх! Ви недостойні високого і відповідального звання мафіозі! Вам би очолювати яку-небудь артіль, чи товариство з обмеженою відповідальністю, а не структурний підрозділ безсмертної мафії! Хто вас на такі відповідальні пости рекомендував? Та чи ви взагалі тямите, за віщо ви взялися? Чи хоч знаєте, що таке мафія, га? Справжня. Цитую по пам’яті: «Таємна, централізована, бандитська…» Чого засіпались? Не подобається визначення «бандитська»? А ви хотіли, щоб – «янгольська»? Ні, бандитська. Бо це ви, коли за минулого режиму були партбонзами, давали таке визначення у своїх енциклопедіях, на кшталт УРЕ, Отже, підемо далі: «…бандитсько-терористична організація… Виникла на острові Сіцілія в кінці XVІІІ – на початку XІX ст. в результаті об’єднання в єдину централізовану організацію злочинних елементів». А далі ви, колишні ідеологи колишнього режиму, його вірні цепні пси, писали загалом правду: «Спроби урядів Італії і США покінчити з мафією не дали наслідків». Не дали! Коли мафія справжня, а не така дохла, як у вас. Та з вами й боротися не треба, ви самі себе доконаєте. Це ж треба, мафія, яку ви створили, на раді Батьків нашої структури визнана неперспективною. Ви такі кволі, що правоохоронцям і боротися з вами не треба – самі загнетесь. Правоохоронні органи мусили б не боротися з вами, а – допомагати вам вижити. Чи, може я не те кажу, га??
Керівники мафіозних груп і підгруп тільки мовчки сопіли та все ще намагалися утриматися навитяжку, що було явно над їхні сили, та марно силкувалися повтягувати животи, які втягти вже не було аніякої можливості.
– Ап-паратники т-туди т-вою!.. Вони надумали… мафію створити. Як кажуть в народі, нате й мій глек, аби і я була Химка!.. Та вам!.. Та ви!.. Понавивішували лозунгів – «Хай живе мафія – світле майбутнє людства!» Полінилися навіть щось нове придумати. Позаміняли «комунізм» на «мафія» і, думаєте, що все? Схопили Бога за бороду? Позвикали у своїх райкомах та обкомах гаслами стіни обклеювати: «Виконаємо і перевиконаємо заданіє партії!» «Постанову (таку-то від такого-то числа) Політбюро про підняття сільського господарства виконаємо!» І – що? Виконали хоч одну постанову? Підняли те господарство? Допоки будете діяти по-старому? «Хай живе мафія – світле майбутнє людства!» і – на бокову? Але, щоб мафія жила, мало одних лозунгів та закликів. Працювати треба! Не для звіту, як раніше, не для галочки-виручалочки! А ви… Р-робітнички, т-туди т-твою!.. Вам тільки в райкомах-обкомах сидіти, а не в мафії! Мафія вимагає передових, прогресивних методів роботи. Ні, я більше не бажаю мати справу з партійними функціонерами! Комунізм не збудували, так мафію вирішили збудувати? Воно, звичайно, похвальне бажання, але ж треба ще й працювати, а не тільки свого зацитованого вождя ще і ще цитувати та з прапорами до пам’ятників ходити. Все Досить! Пора братися за діло! Досвід роботи для мафії у вас все ж таки є – ви ж комунізм будували, але методи, стиль роботи доведеться кардинально міняти. Сьогодні, приміром, банки захоплювати не треба – там нічого вже немає. Банки вичистили ще до вас. Свої! Сьогодні треба навпаки – створювати банки та різні офшори. А ви з чого почали створення мафіозних структур? З підпільного гуртка по вивченню марксизму-ленінізму? Гроші треба відмивати, за кордон їх переправляти, в різні там Швейцарії і навіть Антигуа чи Панаму! А ви?.. І взагалі, кінчаємо базар! Є такий острів в Середземному морі. Там на тамтешнє соціально-економічне життя мафія має великий вплив, не кажучи вже про досвід роботи. От і повчетеся у неї в тамтешньому місті Катанії…
– Товаришу секретар…
– По-перше, я вам не товариш, а – бос, а по-друге – секретарем я колись був. Хто з нас не помилявся? І нічого минулим тицяти в очі! Ви теж секретарювали… І взагалі… взагалі, пішли ви всі…
– Куди, товаришу… е-е… бос?
– Та кажу ж, на Сіцілію. Про все вже з тамтешньою мафією домовлено. Пройдете у них прискорений курс молодого мафіозі і – за роботу, товариші… Пардон, синки!.. І – за працю! З новими силами і знаннями. Та глядіть, ніякої згадки про мафію, якої у нас взагалі немає і бути не може. А нас усі демократи, та соціалісти… Ну, ще там різні ліберали. А ви – хто? Правильно, керівники банків, нафтових компаній, різних там металоконцернів та енергоносіїв! І так далі… Тож і будуйте… Кого? Та оту саму, як її? Ага, згадав. Незалежну державу. Щоб вона була залежною лише од вас, а од усіх інших і справді незалежною. Та глядіть, щоб зопалу її і справді не збудували, незалежну. Хоча… де вам! А покищо пакуйте чемодани і за наукою на Сіцілію! Мо’ з вас ще й путнє щось вийде…