Текст книги "Щоденник Миколки Синицина"
Автор книги: Николай Носов
Жанр:
Детские приключения
сообщить о нарушении
Текущая страница: 1 (всего у книги 12 страниц)
Микола Носов
ЩОДЕННИК МИКОЛКИ СИНИЦИНА
Повість та оповідання
Малював АНАТОЛІЙ ВАСИЛЕНКО
Перекладено за виданням: Николай Носов, Собрание сочинений в трех томах, т. І, «Детская литература», М., І968.
ЩОДЕННИК МИКОЛКИ СИНИЦИНА
Повість
28 травня
У мене сьогодні дуже радісний день: заняття в школі закінчились, і я перейшов до наступного класу з самими п'ятірками.
Завтра починаються канікули. Я задумав під час канікул вести щоденник. Мама сказала, що подарує мені вічну ручку, якщо я вестиму щоденник акуратно. Я купив товстий загальний зошит у синій обкладинці і поклав собі акуратно записувати в цей зошит різні цікаві випадки.
Тільки-но трапиться щось цікаве, я відразу й запишу.
Крім того, записуватиму свої думки. Думатиму про різні речі, і тільки-но спаде щось гарне на думку, я теж запишу.
Сьогодні ще нічого цікавого не трапилось. Думок теж поки що не було.
29 травня
Сьогодні також іще нічого цікавого не трапилось. І думок ніяких не було. Певно, це тому, що я весь вільний час грався у дворі з хлопцями і мені ніколи було думати.
Ну нічого. Почекаю до завтра. Може, завтра буде що-небудь цікаве.
30 травня
Сьогодні знову нічого цікавого не трапилось. Думок теж поки що чомусь не було. Прямо не знаю, про що писати! Може, мені просто вигадати що-небудь і написати? Але ж це не годиться – в щоденникові писати вигадки. Коли вже щоденник, то треба, щоб усе була правда.
31 травня
Сьогодні у нас був збір ланки. Наш ланковий Юрко Кусков сказав:
– Хлопці, ось уже почалося літо, і нас відпустили на канікули. Деякі з нас, може, думають, що влітку нічого робити не треба, лише гуляти, але це неправильно. Піонери навіть і влітку не припиняють своєї роботи, щоб не марнувати часу. Нумо придумаймо на літо якусь цікаву роботу і виконуватимемо її всією ланкою.
Ми всі замислились і стали придумувати на літо роботу. Спочатку ніхто нічого не міг придумати, потім Віталик Алмазов сказав:
– Хлопці, у нас при школі є дослідний город. Може, нам на городі працювати?
Юрко каже:
– Запізнилися: вже цю роботу друга ланка захопила. Вони вже посадили огірки, і помідори, і гарбузи.
– Тоді садімо дерева в шкільному саду, – запропонував Євгенко Шемякін.
– Спохопився! – каже Юрко. – Дерева треба напровесні саджати. І до того ж у нас усі дерева вже посаджено. Більше саджати ніде.
– Нумо всією ланкою збирати поштові марки, – сказав Федько Овсянииков. – Я дуже люблю збирати марки.
– Марки кожен окремо може збирати, а для ланки це не робота, – відповів Юрко.
– А то є ще така робота: збирати обгортки з цукерок, – сказав Гриць Якушкін.
– Іще що вигадаєш! – відповів Павлик Грачов. – Ти ще скажеш – збирати сірникові коробки! Яка від цього користь? Треба таку роботу, щоб користь була.
Ми знову посилено думали, але більше нікому нічого на думку не спадало. Юрко сказав, щоб ми ще поміркували вдома, а тоді зберемось і обговоримо, які в кого будуть пропозиції.
Вдома я не відразу став думати. Спершу я погуляв у дворі з хлопцями, потім пообідав, потім ще трішечки погуляв, потім повечеряв і ще капелинку погуляв. Тоді повернувся додому і взявся писати щоденник.
Тут мама сказала, що вже спати час, й аж тоді я згадав, що мені треба подумати про роботу влітку. Я вирішив, що думати не обов'язково сидячи. Думати можна й лежачи. Зараз я роздягнуся, ляжу в постіль і думатиму.
1 червня
Учора я ліг у постіль і став думати. Але замість того, щоб думати про роботу, я чомусь розмірковував про моря та океани: про те, які. в морях водяться кити й акули, чому кити такі великі, і що було б, якби кити водились на суші і ходили вулицями, і де б ми жили, коли б який-небудь кит зруйнував наш будинок. Тут я помітив, що думаю не про те, і відразу ж забув, про що треба думати, і задумався чомусь про коней та віслюків: чому коні великі, а віслюки маленькі, і що, можливо, коні – не те ж, що й віслюки, тільки великі; чому в коней та віслюків по чотири ноги, а в людей лише по дві, і що було б, якби у людини було чотири ноги, як у віслюка, – була б вона тоді людиною чи тоді вона була б уже віслюком; чому віслюк маленький, а хвіст у нього великий, а слон великий, проте хвіст у нього не такий уже й великий; скільки з одного слона можна наробити коней чи хоча б віслюків, і чому в слона хобот, а в людини нема, і що було б, якби в людини був хобот.
Тут я знову помітив, що думаю не про те, і. хоч як намагався думати про справу, в голову лізла сама нісенітниця. Виявляється, у мене якась уперта голова: коли мені треба думати про одне, вона обов'язково думає про інше. Я вирішив, що з такою головою краще зовсім не думати, і швидко заснув.
2 червня
Ура! Мама подарувала мені вічну ручку! Отепер я писатиму цією ручкою. Тільки от лихо: ручка є, а писати нічого! Цілу годину думав, про що писати, і нічого не придумав.
Але ж я не винен, що ніяких цікавих пригод не було.
3 червня
Сьогодні вранці я вийшов на вулицю, дивлюсь – іде Гриць Якушкін. Я питаю його:
– Куди ти йдеш?
Вій каже:
– Я йду до школи на заняття гуртка юннатів.
Я кажу:
– Візьми мене з собою.
Він каже:
– Ходімо.
Пішли ми разом і по дорозі зустріли Юрка Кускова. Він також ішов на заняття гуртка юннатів. Коли всі юннати зібрались, наша вчителька Ніна Сергіївна, яка керує гуртком юннатів, повела нас у сад і стала показувати, як побудована квітка рослин. Виявляється, у квітці є тичинки з пилком, і ось коли цей пилок потрапляє з квітки на квітку, то з такої запиленої квітки утворюється плід, а якщо пилок на квітку не потрапляє, то з неї ніякого плоду не буде. Різні комахи сідають на квіти, пилок прилипає до них, і вони його переносять з квітки на квітку. Отже, комахи допомагають збільшувати врожай, бо коли б вони пилку не переносили, то плоди не утворювалися б.
Над усе урожай збільшують бджоли, бо вони збирають на квітах мед і цілими днями літають з квітки на квітку. Тому повсюди треба ставити пасіки.
Після заняття гуртка юннатів Юрко скликав збір ланки і спитав, хто що придумав. Виявилося, що ніхто з хлопців нічого не придумав. Юрко наказав, щоб ми ще гарненько подумали, і вже хотів закрити збір ланки, аж тут обізвався Гриць Якушкін:
– Зробімо вулик і будемо розводити бджіл.
Ми всі зраділи. Нам сподобалася ця пропозиція.
– По-моєму, це діло добре, – сказав Юрко. – Бджоли приносять велику користь: вони не тільки роблять мед, а й допомагають збільшувати врожай.
– Хлопці, – закричав Павлик Грачов, – ми прославимося на всю школу! Поставимо вулик у саду, і в нас при школі буде пасіка. Вся ланка наша прославиться!
– Стривай, – сказав Юрко, – спершу треба зробити вулик, а тоді вже можна думати про те, щоб прославитися!
– А як зробити вулик? – стали запитувати всі. – Адже ми не знаємо, як його збудовано.
– Треба в Ніни Сергіївни запитати. Вона, напевно, знає, – відповів Юрко.
Ми побігли до школи, побачили Ніну Сергіївну і заходились розпитувати її про вулик.
– А чому ви цікавитеся вуликом? – запитала Ніна Сергіївна.
Ми сказали, що хочемо розводити бджіл.
– Де ж ви бджіл візьмете?
– Наловимо, – сказав Сергійко.
– Як наловите?
– Руками. Як же ще?
Ніна Сергіївна засміялася:
– Якщо ви почнете ловити бджіл по одній, то вони не житимуть у вас, тому що бджоли живуть лише великими сім'ями, і кожна бджола полетить з вашого вулика назад до своєї сім'ї.
– Як же роблять, коли хто-небудь хоче завести бджіл? – запитали ми.
– Треба купити відразу цілу бджолину сім'ю, або рій, – сказала Ніна Сергіївна.
– А де вони продаються?
– Можна поштою виписати.
– Як – поштою? – здивувались ми.
– Треба написати в яке-небудь бджолярське господарство, і звідти можуть прислати бджіл у посилці.
– А де є таке бджолярське господарство?
– Оцього я не знаю, – сказала Ніна Сергіївна. – Але я постараюся довідатись і скажу вам.
Ніна Сергіївна розповіла нам про будову вулика. Виявилося, що вулик дуже простий. Це неначе великий дерев'яний короб чи ящик з діркою. Коли в такий ящик посадити бджіл, то бджоли в ньому житимуть, будуватимуть з воску стільники і приноситимуть мед. Але стільники вони ліпитимуть прямо до стінок ящика, і мед буде важко діставати звідти. Для того, щоб мед було діставати легко, пасічники придумали ставити у вулик дерев'яні рамки з вощиною, тобто з тонкими листами воску.
Бджоли будують стільники на цій вощині, і, коли треба дістати мед, пасічник виймає рамки з готовими стільниками.
Ми вирішили з завтрашнього дня будувати вулик.
Толя Пісоцький сказав, що працювати можна буде у нього в сараї. Юрко звелів, щоб кожен із нас приніс які в кого є інструменти.
Потім я пішов додому і задумався про бджіл. От яка цікава штука! Виявляється, бджіл можна посилати поштою. До чого тільки не додумаються люди!
4 червня
Уранці вся наша ланка зібралась у Толі Пісоцького в сараї.
Віталик Алмазов приніс пилку, Гриць Якушкін – сокиру, Юрко Кусков – стамеску, обценьки і молоток, Павлик Грачов – рубанок і молоток, а я теж приніс молоток, отож у нас виявилося відразу три молотки.
– А з чого робити вулик? – запитав Сергійко.
Тут ми всі пригадали, що у нас немає дощок.
– От лихо! – сказав Юрко. – Треба дошки шукати.
– Де ж їх шукати? – кажемо ми.
– Ну, треба подивитися, може, в кого-небудь у сараї знайдуться.
Ми всі пішли шукати дошки. Обнишпорили всі сараї й горища, ніде не знайшли. Юрко каже:
– Ходімо до Галі. Може, вона нам допоможе.
Ми пішли до нашої старшої піонервожатої Галі і розповіли їй про все.
Галя сказала:
– Я попрошу в директора школи. Може, він дозволить нам узяти ті дошки, що залишилися після ремонту.
Вона поговорила з директором, і він дозволив нам узяти для вулика чотири великі дошки. Ми притягли їх у сарай, і тут у нас закипіла робота. Хто пиляв, хто стругав, хто забивав цвяхи. А Толя порядкував і кричав на всіх. Він вважає, що коли ми працюємо в нього в сараї, то він може кричати на кожного. Я навіть мало не посварився з ним через це. Потрібен був йому молоток, він і ну кричати:
– Де молоток? Щойно у мене в руках молоток був, а тепер ось кудись подівся!
– Постривай, – каже Юрко, – я тільки-но забивав цвяхи.
– Куди ж ти молоток приткнув?
– Та нікуди я його не тикав!
– От шукай тепер!
– І ти шукай.
Вони заходилися шукати молоток, але його ніде не було. Тоді всі хлопці кинули роботу й заходилися шукати молоток. Нарешті знайшли його у мене в руках.
– Чого ж ти стоїш тут, мов опудало! – напався на мене Толя. – Хіба не бачиш, що ми молоток шукаємо?
– Звідки ж я знаю, що ви цей молоток шукаєте? Здається, у нас три молотки.
– «Три молотки»! «Три молотки»! Ось спробуй познаходити їх, коли тут і одного не відшукаєш!
– Ну й нема чого тут кричати! – кажу я. – Я теж маю право забивати цвяхи. Усім працювати хочеться.
Сьогодні ми ще не встигли зробити вулика, тому що день кінчився і в сараї стало темно.
5 червня
Ура! Вулик уже готовий! Я навіть намалював його собі на пам'ять. Унизу намалював самого вулика, а вгорі – дах. Знизу в передній стінці зроблено дірку, щоб бджоли могли вилазити. Ця дірка називається льотком, тому що бджоли через неї вилітають з вулика. Вгорі є ще один маленький льоток, для того щоб, коли якійсь бджолі закортить вилізти угорі, вона могла вилізти. Біля нижнього льотка прибито дошку. Вона називається прилітною дошкою. Бджоли на неї сідають, коли прилітають. Дах зроблено окремо, щоб його можна було знімати з вулика, коли треба діставати рамки. Крім вулика, ми зробили дванадцять рамок.
Юрко ходив до Ніни Сергіївни, щоб запитати про бджіл, але Ніна Сергіївна ще нічого не взнала, тому що була дуже зайнята. А як Ніна Сергіївна так і не дізнається, де дістати бджіл, що тоді робити?
6 червня
Сьогодні розпитував у всіх, чи не знає хто-небудь, де дістати бджіл, але ніхто нічого не знає. Цілий ранок я ходив сумний.
Потім я повернувся додому, а до нас прийшов дядько Олекса.
– Чому ти такий сумний? – запитує дядько Олекса.
Я кажу:
– Я тому сумний, що не знаю, де дістати бджіл.
– А навіщо тобі бджоли знадобилися?
Я розповів, що наша ланка вирішила влаштувати пасіку, тільки ми не знаємо, де взяти бджіл. Дядько Олекса сказав:
– Коли я жив на селі, у мене був знайомий пасічник, котрий ловив бджіл у лісі пасткою.
– Якою пасткою?
– Зробить із фанери скриньку з діркою, на зразок шпаківні, покладе в неї трохи меду і повісить у лісі на дереві. Бджіл принаджує запах меду. Якщо звідкись вилетить рій, він може поселитись у такій скриньці, а пасічник візьме скриньку, віднесе до себе на пасіку й посадить бджіл у вулик. От зроби таку пастку, а коли поїдеш з мамою на дачу, повісь у лісі, можливо, в пастку попадеться рій.
Я став питати маму, коли ми поїдемо на дачу.
– Не скоро, – каже мама. – У мене відпустка наприкінці липня буде чи, може, в серпні.
Тоді я пішов прямо до Сергійка й розповів йому про пастку. Сергійко каже:
– Давай зробимо пастку й ловитимемо бджіл у нас на дачі. У нас там є ліс гарний і річка.
– А де ваша дача?
– В Шишигині, п'ять кілометрів звідси.
– А нам дозволять там жити?
– Дозволять. Там цілий будинок пустує. Сама тітка Поля живе.
Я відразу ж повернувся додому і став проситись у мами до Сергійка на дачу.
– Що ти, що ти! – каже мама. – Як ви туди поїдете? Ще під поїзд потрапите.
– Та туди зовсім не треба поїздом їхати. Це недалеко. Ми пішки дійдемо. Всього п'ять кілометрів.
– Ну, все одно, – каже мама. – Як ви там будете самі жити? Це пустощі!
– І ніякі не пустощі, – кажу я. – І жити будемо не самі: там тітка Поля.
– Що ж – тітка Поля! – каже мама. – Хіба ви будете слухатись тітки Полі?
– Звичайно, будемо.
– Ні, ні, – каже мама. – Ось буде в мене відпустка, поїдемо разом, а то ви там у річці втопитесь, і в лісі заблудитесь, і ще я не знаю що буде.
Я сказав, що ми зовсім купатися не будемо, навіть підходити близько не будемо до річки, і в ліс не ходитимемо, та мама навіть слухати нічого не хотіла про це. До самого вечора я канючив і хникав. Мама пригрозила, що поскаржиться на мене татові. Тоді я перестав проситись, але за вечерею нічого не хотів їсти. Так і спати ляжу голодний. Ну й нехай!
7 червня
Вранці я прокинувся трохи раніше і знову взявся за своє. Мама сказала, щоб я не набридав їй, а я все набридав і набридав, поки вона й на роботу пішла. Потім я пішов до Сергійка, і він сказав, що вже домовився з Павликом і завтра вони вдвох вирушають на дачу, якщо я не зможу відпроситися. Мені стало заздрісно, що Сергійко й Павлик вирушать без мене. Цілий день я просидів сумний, і, тільки-но мама повернулась, я став просити з подвоєною силою. Мама розсердилась і знову сказала, що поскаржиться татові, але я не заспокоювався, тому що тепер мені було однаково. Нарешті тато прийшов, і мама поскаржилася йому. Тато сказав:
– Що ж тут такого? Нехай іде. Хлопець уже великий. Йому корисно привчатися жити самостійно.
Тоді мама сказала, що тато завжди заважає їй правильно виховувати дитину (це мене тобто), а тато сказав, що мама сама неправильно виховує мене, і вони тут мало не посварилися через це, а потім помирились, і тоді мама пішла до Сергійкової мами, і вони відразу про все домовилися. Сергійкова мама сказала, що на дачі ми нікому не заважатимемо, що тітка Поля за нами нагляне і варитиме нам обід. Нам тільки треба взяти з собою продуктів. Мама заспокоїлась і сказала, що відпустить мене на три дні, а якщо я поводитимуся добре, то знову відпустить.
Я сказав, що поводитимуся добре.
Усі хлопці дуже зраділи, коли дізналися, що ми йдемо ловити бджіл на дачу. Юрко подарував нам свій компас, щоб ми не заблукали в лісі; Толя дав складаний ніж; Федько приніс нам похідний казанок на випадок, якщо ми самі захочемо собі варити обід на вогнищі. Потім ми дістали фанери і стали майструвати пастку для бджіл.
Пастка вийшла гарна. Спереду ми зробили дірку й дверцята, щоб закрити її, коли зловляться бджоли. А дашок зробили, як у вулику, окремо, щоб пастку можна було відкрити і дістати бджіл.
До вечора мама накупила різних продуктів – крупів, борошна, масла, цукру, булок, консервів – і склала все це в рюкзак, так що рюкзак у мене вийшов важкий. У Сергійка теж вийшов великий рюкзак. Але найбільший рюкзак у Павлика. Він поклав у нього казанок та фляжку, і ще не знаю, що він туди напхав. Одне слово, в нас усе готове. Тепер швидше б настав вечір, а завтра ми прокинемось – і відразу в похід у Шишигино.
8 червня
Ура! Ми вже в Шишигині. Я думав, яка там дача, а це, виявляється, просто дерев'яний будинок, а навколо дерева, навіть паркана нема, тільки стовпи вкопано. Напевно, не встигли зробити. Будинок виявився на замку, і в ньому нікого нема. Тітка Поля кудись пішла. Ми її чекали, чекали, а тоді вирішили, щоб не марнувати часу, піти до лісу і повісити пастку. Пішли в ліс, поклали в пастку меду й повісили її на дерево. Тоді пішли на річку купатися. Вода в річці була холодна. Ми купались, купались, доки аж посиніли від холоду. Потім нам захотілось їсти.
Ми вилізли з води, розпалили на березі вогнище і почали варити обід з консервів. Після обіду ми повернулися на дачу, але тітка Поля ще не прийшла. Павлик сказав:
– А що, коли нам знайти в лісі дупло з бджолами? Ми відразу зловили б цілу бджолину сім'ю.
– Як же знайти дупло? – кажу я.
– Нумо стежити за якою-небудь бджолою, – запропонував Павлик. – Бджола набере меду й полетить до свого дупла, а ми побіжимо за нею і дізнаємося, де живе бджолина сім'я.
Ми помітили на квітці бджолу й стали стежити за нею. Бджола літала з квітки на квітку, а ми повзали за нею рачки і не випускали її з поля зору.
Від повзання у мене заболіли і руки, і ноги, і спина, і шия, а бджола все працювала й не думала нікуди летіти. Нарешті Сергійко сказав:
– Мабуть, бджоли пізніше полетять до себе в дупло. Ходімо ще скупаємось, а потім знову стежитимемо за бджолами.
Ми знову пішли на річку і стали купатися. Купались, купались і зрештою побачили, що день уже скоро кінчиться. Тоді ми повернулися на дачу, а тітки Полі все ще не було.
– Може, вона куди-небудь поїхала і не повернеться сьогодні? – кажу я.
– Повернеться, – каже Сергійко. – Куди вона могла поїхати?
– А що як не повернеться? Ходімо краще додому.
– У мене й так уже ноги болять, – каже Павлик. – Я нікуди не піду.
– Де ж ти ночуватимеш?
– Можна піти на сусідню дачу й попроситися, щоб пустили переночувати, – сказав Сергійко.
– Навіщо на сусідню дачу? – каже Павлик. – Побудуємо курінь і переночуємо тут.
– Правильно! – зрадів Сергійко. – В курені навіть цікавіше. Я жодного разу ще в курені не ночував.
Ми тут же заходилися будувати курінь. Павлик звелів нам наламати зелених гілок, а сам узяв чотири жердини, поставив верхівками одну до одної, щоб вони стояли пірамідкою, і почав обкладати навколо гілками. Коли курінь був готовий, ми наносили в нього сухого моху, а під голови поклали рюкзаки з продуктами. В курені вийшло тіснувато, зате дуже затишно.
Ми вирішили більше нікуди не ходити, тому що дуже втомилися. Подумати лишень, скільки ми сьогодні ходили: з міста йшли, до лісу ходили, на річку ходили, назад з річки на дачу ходили, тоді знову в ліс, знову на річку, знову назад на дачу. Потім ще курінь будували. Яка-небудь нормальна, проста людина за місяць стільки не виходить, скільки ми за один день!
Зараз ми сидимо на ґанку й відпочиваємо. Я пишу щоденник своєю нічною ручкою, а Сергійко й Павлик милуються на курінь. Вечір такий тихий, гарний! Вітру нема. Дерева гіллям не махають. Тільки на осиці листя дрібно тремтить. Воно неначе срібне. На небі ані хмариночки. Червоне сонечко заходить за лісом. Ось пастухи уже додому женуть колгоспну череду. Корови повагом ідуть по дорозі. їх багато: штук п'ятдесят, напевно. Чорні, бурі, руді, рябі і навіть якісь рожеві, правильніше сказати – тілесного кольору, а є й плямисті. Всякі є! Ось сонечко вже наполовину сховалося. Зараз ми заліземо в курінь і будемо спати. Ще, правда, видно, але скоро смеркне. Не сидіти ж до сутінок проти неба, якщо у нас свій курінь є!
9 червня
Зараз я запишу про те, що трапилося вночі. Павлик виявився хитрий: він перший заліз у курінь і зайняв місце посередині, а нам із Сергійком дістались місця обабіч. Сергійко як ліг, то відразу й заснув, а я довго чомусь не міг заснути. Спочатку мені було дуже зручно, і я навіть дивувався, для чого люди придумують різні матраци та подушки, коли й без цього можна чудово обійтися. Потім мені стало щось давити в потилицю. Я вирішив дізнатись, на чому я лежу, на крупах чи на макаронах, і заходився мацати під головою рюкзак. Але там виявилися зовсім не крупи і не макарони, а казанок.
«Ага, значить, мені попався Павликів рюкзак», – догадався я і перевернув рюкзак на інший бік. Але тепер мені під голову потрапила консервна бляшанка, і я знову не міг заснути. Тоді я став крутити рюкзак на різні боки, щоб відшукати булку чи що-небудь інше, м'якіше…
– Що ти там шукаєш? – питає Павлик.
– Булку.
– Невже так швидко зголоднів?
– Та ні!
– Навіщо ж тобі булка знадобилась?
– Я спатиму на ній, а то твердо дуже.
– Подумаєш, ніжності! – каже Павлик.
– Ось спробуй поспи на консервній бляшанці, то взнаєш, які ніжності, – кажу я.
Булки я так і не знайшов, але мені попався якийсь пакунок, напевно, з цукром. Я сяк-так примостився на цукрі і вже хотів заснути, але тут у мене заболіла спина. Видно, я перележав її. Тоді я став перевертатися на бік.
– От крутиться, як вуж на сковорідці! – пробурчав Павлик.
– А тобі що?
– Та ти мене весь час штовхаєш!
– Подумаєш, вже й не штовхни його!
Я перевернувся на бік, але скоро бік теж заболів. Деякий час я мовчки терпів і щосили старався заснути. Нарешті я не витримав і став перевертатися на живіт.
– Та чи даси ти мені, зрештою, заснути! – засичав Павлик.
– Почекай, зараз заснеш, – сказав я і… зачепився ногою за жердину.
Жердина встала – і весь курінь повалився прямо на нас.
– Ось тобі! Докрутився! – закричав Павлик.
Сергійко прокинувся, висунувся з-під гілок і спантеличено подивився навколо.
– Що це за жарти? – закричав він.
– Ніякі не жарти! – каже Павлик. – Просто оцей бегемот повалив курінь! Ну, вставайте, чи що, лагодити будемо.
Ми вилізли з-під уламків куреня і в сутінках заходилися відновлювати зруйновану будівлю.
Ніч спадала швидко, і ми наледве встигли сяк-так поставити курінь. Як тільки все було готове, я заліз у нього перший і ліг посередині.
– А ти чому на моє місце вмостився? – здивувався Павлик.
– Тут місця ненумеровані, – кажу я. – Це тобі не театр.
Він хотів виштовхнути мене, але я не піддався. Павлик ліг скраю і сердито засопів. Він довго перевертався. Видно, не дуже зручно було лежати. Я теж довго не міг заснути. Все-таки якимсь дивом я нарешті заснув. Не знаю, чи довго я спав, і навіть не пам'ятаю, що мені снилось, та раптом щось як лусне мене по голові! Я вмить прокинувся і довго не міг утямити, що скоїлося. Поступово я догадався, що курінь знову повалився і мене вдарило по голові жердиною. Навколо було темно. Небо над нами чорніло, як сажа, тільки зірки миготіли на ньому. Ми знову вибралися з-під уламків куреня.
– Що ж, треба знову лагодити, – каже Сергійко.
– Полагодиш тут, коли така темінь!
– Треба спробувати. Не сидіти ж нам просто неба.
Ми повзали в темряві серед гілок і розшукували жердини. Три жердини ми знайшли відразу, а четверта ніяк не знаходилася. Насилу ми її знайшли, та, поки шукали, загубились ті три жердини, що вже були знайдені. Нарешті ми їх знову знайшли. Павлик хотів ставити жердини і раптом каже:
– Почекайте, а де ж наше місце?
– Яке місце?
– Ну, де наші рюкзаки.
Ми блукали в темноті і розшукували рюкзаки, але їх ніде не було. Тоді ми вирішили побудувати курінь на новому місці. Павлик ставив жердини, а ми з Сергійком обдирали кущі і носили гілки.
– Слухай, – закричав раптом Сергійко, – іди-но сюди – тут багато наламаних гілок!
Я підійшов і наткнувся на цілу купу гілок, що лежали на землі. Ми притягли Павликові по оберемку і повернулися по решту гілок.
– Стій, – каже Сергійко, – тут іще щось лежить.
– Де?
– Ось під гіллям. Якийсь неначе мішок.
Я нагнувся і намацав у темноті мішок.
– Справді, – кажу. – Мішок, чимось напханий. І ще один тут.
– Правда! – ахнув Сергійко. – Два мішки, як пні.
– То ми з тобою дурні, як пні, – кажу я.
– Чому?.
– Тому що це наші рюкзаки. Дивись, ось іще й третій.
– Справді! А я й не докумекав відразу!
Ми покликали Павлика і сказали, що знайшли старе місце.
– А там уже курінь готовий, – каже він.
– Ну, перенесемо туди наші речі, і справі кінець.
Ми взяли рюкзаки і пішли до куреня. Я поспішив першим, щоб зайняти місце посередині, і ходив-ходив навколо куреня, але ніяк не міг відшукати входу.
– Де ж вхід? – питаю.
– Ах, щоб тебе! – каже Павлик. – Забув зробити вхід, з усіх боків гіллям заклав!
Він заходився розбирати гілля і робити вхід. Тільки-но це було готове, Павлик прошмигнув у курінь першим і зайняв місце посередині. Я так стомився, що навіть не сперечався з ним. Ми із Сергійком мовчки полягали скраю. Під голову мені знову попалося щось тверде – чи то казанок, чи консервна бляшанка, – але я навіть не звернув на це уваги і заснув як убитий. От і все.
А зараз уже ранок. Я прокинувся раніше за всіх і пишу щоденник. Сонечко вже піднялося високо й починає припікати. Небом пливуть білі кучеряві хмари. З села чути мукання корів, собачий гавкіт. Сергійко та Павлик ще сплять у курені. Зараз я їх розбуджу, і ми варитимемо сніданок.