Текст книги "Незнайко на Місяці"
Автор книги: Николай Носов
Жанр:
Сказки
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 27 страниц)
Розділ шостий
ВІДЛІТ
Брехав Незнайко! Насправді йому дуже хотілося полетіти на Місяць. Його не полишала надія, що Знайко якось забуде про те, що трапилось, і не здійснюватиме своєї погрози. Проте він даремно сподівався. Знайко нічого не забув. Через якийсь час призначили день відльоту і Знайко склав список коротульок, які мали летіти на Місяць. Як і слід було сподіватися, в цьому списку Незнайка не було. В ньому не було й Пончика та деяких інших коротульок, які погано переносили стан невагомості.
Незнайко, як кажуть, був убитий горем. Він ні з ким не хотів розмовляти. Усмішка зникла з його обличчя. У нього пропав апетит. Вночі він ні на хвилину не міг заснути, а наступного дня ходив такий сумний, що на нього шкода було дивитися.
– А чи не можна все-таки вибачити Незнайкові? – сказала Знайкові Рибка. – По-моєму, він більше не пустуватиме. Притому він так добре переносить стан невагомості. Для нього це буде занадто суворе покарання.
– Це не покарання, а запобіжний захід, – відповів Знайко. – Подорож на Місяць – не розважальна прогулянка. В цю подорож повинні вирушити тільки найрозумніші й найдисциплінованіші коротульки. Незнайко дуже добре переносить стан невагомості, однак стан його розумових здібностей залишає поки що бажати кращого. Від своєї недисциплінованості Незнайко й сам постраждає, і інших підведе. А космос не така річ, з якою можна жартувати. Нехай краще Незнайко почекає до наступного разу, а за цей час постарається порозумнішати. Це моє останнє слово!
Почувши таку категоричну відповідь, Рибка більше не поверталася до цієї розмови.
З часом Незнайко помаленьку заспокоївся і вже не побивався, як перше. Апетит повернувся до нього. Сон теж поліпшився. Разом з іншими коротульками Незнайко приходив у Космічне містечко, дивився, як випробовують ракету, як тренуються мандрівники перед відправленням у космос, слухав лекції Фуксії і Рибки про Місяць, про міжпланетні польоти. Здавалося, він остаточно змирився із своєю долею і вже не мріє про подорож на Місяць. Навіть характер у Незнайка ніби змінився. Найспостережливіші коротульки помічали, що Незнайко часто про щось замислюється. Коли у нього бували напади задуми, на обличчі з'являлася якась мрійлива усмішка, мовби Незнайко чомусь радів. Ніхто, проте, не міг догадатися, що настроювало його на такий радісний лад.
Якось Незнайко зустрів Пончика і сказав:
– Слухай, Пончику, тепер ми з тобою товариші по нещастю.
– По якому нещастю? – не зрозумів Пончик.
– Ну, тебе ж не беруть на Місяць, і мене теж.
– Мені не можна на Місяць. Я надто важкенький. Ракета не підніме мене, – мовив Пончик.
– Дурниці! – відповів Незнайко. – Всі, хто полетить у ракеті, перебуватимуть у стані невагомості, отже, для ракети однаково, важкенький ти чи не важкенький. Ніхто нічого не важитиме. Зрозумів?
– Чому ж тоді мене не беруть? Це несправедливо! – вигукнув Пончик.
– Ще й як несправедливо! – підхопив Незнайко. – Так несправедливо, що й сказати важко. Ми з тобою повинні виправити цю несправедливість.
– Як же її виправити?
– Вночі, напередодні відльоту, ми заліземо в ракету й сховаємось. А вранці, коли ракета полетить у космічний простір, ми виліземо. Не будуть же через нас повертати ракету назад.
– А хіба можна робити такі штуки? – спитав Пончик.
– А чому ж не можна? От дивак! Найголовніше, розумієш, – це щоб нас не встигли висадити, поки ми будемо на Землі. А в космосі вже не висадять, можеш не турбуватися.
– А де ми сховаємося?
– У харчовому відсіку. Там дуже зручно й різних продуктів сила.
– Сила продуктів – це добре! – сказав Пончик. – Але ж ракета розрахована на сорок вісім мандрівників.
– Дурниці! – сказав Незнайко. – Де це бачено, щоб було сорок вісім мандрівників. Що це за цифра така, подумай сам. Для рівного рахунку треба, щоб було п'ятдесят. А де вміститься сорок вісім, там влізе й п'ятдесят. До того ж нам з тобою не треба місця в каюті: ми сидітимемо в харчовому відсіку. Як кажуть, тісно, зате тепло.
– А ти точно знаєш, що в харчовому відсіку продукти є? – спитав Пончик.
– На власні очі бачив, от не зійти мені з цього місця! – поклявся Незнайко. – Я, брат, ракету всю вздовж і впоперек вивчив. Все, що хочеш, із заплющеними очима знайду.
– Ну що ж, тоді гаразд, – погодився Пончик.
Увечері, напередодні призначеного для відльоту дня, Незнайко й Пончик не лягли спати. Дочекавшись, коли всі коротульки поснуть, вони вибралися тихенько з дому й пішли в Космічне містечко. Ніч була темна, і в Пончика мороз бігав по шкірі від страху. При самій думці, що він скоро полетить у космічний простір, душа у нього, як кажуть, ховалася в п'яти. Він уже жалкував, що встряв у таке небезпечне діло, однак соромився признатися Незнайкові, що перелякався.
Було вже зовсім пізно, коли Незнайко й Пончик дісталися до Космічного містечка. Зійшов Місяць, і навкруги стало ясніше. Прокравшись повз будинки, наші друзі опинилися край круглої площі, в центрі якої височіла космічна ракета. Вона поблискувала своїми сталевими боками в голубуватому світлі Місяця, а Незнайкові й Пончикові здавалося, що ракета світиться сама собою, немов зроблена з якогось світлого металу. В її обрисах було щось сміливе й стрімке, що нестримно рвалося вгору. Здавалося, що ракета ось-ось зірветься із свого місця й полетить у височінь.
Намагаючись проскочити непоміченими, Незнайко й Пончик пригнулися до землі і так, згорбившись, перетнули площу. Опинившись біля ракети, Незнайко натиснув пальцем кнопку, що була в хвостовій частині. Нечутно відчинились дверцята – й до ніг мандрівників опустилась невелика металева драбинка. Побачивши, що Пончик вагається, Незнайко взяв його за руку. Вони разом піднялися по щаблях і ввійшли в так звану шлюзову камеру. Це була ніби невеличка кімнатка з двома дверима, що зачинялися герметично. Одні двері, через які ввійшли Незнайко й Пончик, вели назовні, другі вели всередину космічного корабля.
Як тільки друзі ввійшли в шлюзову камеру, зовнішні двері автоматично зачинилися. Пончик побачив, що дорога до відступу відрізана, і з переляку у нього все похололо всередині. Він хотів щось сказати, але язик наче задерев'янів у роті, а голова стала, мов порожнє відро. Він уже сам не розумів, про що думав, і не знав, чи думав він про щось взагалі. В голові у нього чомусь весь час вертілися слова пісеньки, яку він колись чув: «Прощай, моя люба береза! Прощай, незабутня сосна!» Від цих слів йому стало якось боляче й сумно до сліз.
Незнайко тим часом натиснув кнопку біля других дверей. Двері так само нечутно відчинилися. Незнайко рішуче ступив у них. Пончик машинально рушив за ним.
– Прощай, моя люба береза! – похмуро пробурмотів він. – Ось тобі й усе!
Щось клацнуло. Другі двері зачинилися так же щільно, як і перші. Ці двері мовби непрохідною стіною відгородили наших мандрівників від зовнішнього світу, від усього, з чим вони були досі зв'язані.
– Ось тобі й усе, – ще раз повторив Пончик і почухав рукою за вухом.
Незнайко в цей час уже відчинив двері ліфта й, смикнувши Пончика за рукав, сказав:
– Ну йди! Почухатися ще встигнеш!
Пончик мовчки заліз у кабіну ліфта. Він був блідий, як привид. Тихо здригаючись, кабіна почала підніматися вгору. Коли вона піднялася на потрібну висоту, Незнайко вийшов з неї і мовив:
– Ну, вилазь! Що ти там, наче неживий якийсь?
Пончик виліз із ліфта й побачив, що опинився у вузенькому, кривому коридорчику, який ніби кільцем обгинав шахту ліфта. Пройшовши по коридорчику, Незнайко зупинився біля круглих металевих дверцят, схожих на дверцята пароплавної топки.
– Ось він. Тут харчовий відсік, – сказав Незнайко.
Він натиснув кнопку. Двері відчинилися, наче роззявили пащу. Незнайко поліз у цю пащу, намацуючи в темряві ногами сходинки. Опинившись на дні відсіку, він знайшов на стіні вимикач і ввімкнув світло.
– Ну, давай спускайся сюди! – крикнув він Пончикові.
Пончик поліз униз. Від страху в нього затряслися жижки, тому він спіткнувся і скотився по сходинках просто у відсік. Він, правда, не дуже забився, бо у відсіку все – і стіни, й дно, і навіть сходинки були обклеєні м'якою еластопластмасою. Всередині ракети всі приміщення були обклеєні такою пластмасою. Це було зроблено для того, щоб хто часом не вдарився, перебуваючи в стані невагомості.
Побачивши, що падіння не завдало Пончикові ніякої шкоди, Незнайко зачинив двері й сказав, весело всміхаючись:
– Ось ми і вдома! Спробуй-но знайти нас тут!
– А як ми назад виліземо? – злякано запитав Пончик.
– Як влізли, так і виліземо. Бачиш, біля дверей кнопка? Натиснеш її, двері й відчиняться. Тут усе на кнопках.
Незнайко почав натискувати різні кнопки й відчиняти дверцята стінних шаф, термостатів і холодильників, на полицях яких зберігалися найрізноманітніші харчові продукти. Пончик, однак, був так сильно стривожений, що навіть продукти його не тішили.
– Що з тобою? Ти мовби не радий? – здивувався Незнайко.
– Та ні, чому ж? Я дуже радий, – відповів Пончик, маючи вигляд злочинця, приреченого до страти.
– Ну, якщо радий, то лягаймо спати. Вже зовсім пізно.
Сказавши це, Незнайко простягнувся на дні відсіку, підклавши під голову замість подушки свій власний кулак. Пончик зробив так само. Якнайзручніше вмостившись на м'якій пластмасі, він почав обдумувати своє становище, і в голові його поступово визріла думка, що йому найкраще відмовитися від цієї подорожі. Він вирішив зараз же признатися Незнайкові, що вже перехотів летіти, але подумав, що Незнайко почне сміятися з нього й дорікати за боягузтво. Нарешті він усе-таки набрався хоробрості настільки, що наважився признатись у власному боягузтві, але в цей час почув рівномірне хропіння Незнайка. Впевнившись, що Незнайко міцно заснув, Пончик підвівся і, намагаючись не наступити йому на руки, прокрався до дверей.
«Вилізу з ракети і втечу додому, от тобі й усе, – подумав він. – А Незнайко нехай летить собі на Місяць, якщо йому так хочеться».
Затамувавши подих, Пончик піднявся по сходах і натиснув кнопку біля дверей. Двері відчинилися. Пончик виліз з харчового відсіку й пішов по кривому коридорчику, намагаючись відшукати дверцята ліфта. Він не був так добре обізнаний з будовою ракети, як Незнайко, тому кілька разів обійшов коридорчик навкруг, кожного разу попадаючи до харчового відсіку. Боячись, що Незнайко прокинеться і помітить його відсутність, Пончик знову почав нервувати, втрачаючи тяму. Нарешті йому все-таки вдалося знайти дверцята ліфта. Не довго думаючи, він заліз у кабіну й натиснув якусь кнопку. Кабіна, замість того щоб опуститися вниз, піднялася вгору. Але Пончик не звернув на це уваги й, вийшовши з кабіни, заходився шукати двері шлюзової камери, через які можна було вийти назовні. В шлюзову камеру він, звичайно, потрапити не міг, бо її тут не було, а потрапив замість цього в кнопкову кабіну й почав обмацувати в темряві стіни, намагаючись знайти вимикач. Вимикача йому виявити не вдалося, але посеред кабіни він наткнувся на невеличкий столик, на якому намацав кнопку. Подумавши, що цією кнопкою вмикається світло, Пончик натиснув її і одразу підскочив угору, опинившись у стані невагомості. Одночасно він почув рівномірний шум запущеного реактивного двигуна.
Деякі, найдогадливіші читачі, напевне, одразу збагнули, що Пончик натиснув саме ту кнопку, яка вмикала електронну керуючу машину. А електронна керуюча машина, як це й було передбачено конструкторами, сама ввела в дію прилад невагомості, реактивний двигун і все інше устаткування, завдяки чому ракета вирушила в космічний політ у ту мить, коли цього ніхто не чекав.
Якби хто з жителів Космічного містечка в цю хвилину прокинувся й виглянув у вікно, то був би вкрай здивований, побачивши, як ракета повільно відділилась від землі і плавно піднялась у повітря. Це сталося майже безшумно. З нижнього сопла двигуна з легким шипінням виривався тонкий струмінь нагрітих газів. Реактивної сили від цього струменя було досить, щоб надати ракеті поступального руху, бо з приладом невагомості сама ракета не мала ніякісінької ваги.
Тільки-но ракета піднялася на достатню висоту, електронна керуюча машина ввімкнула механізм повороту, і головна частина ракети почала описувати колові рухи, з кожним колом нахиляючись більше й більше. Та ось ракета набрала такого кута нахилу, що в поле зору оптичного приладу, обладнаного фотоелементом, попав Місяць. Світло від Місяця було перетворено фотоелементом на електричний сигнал. Одержавши цей сигнал, електронна керуюча машина привела в дію самонавідний пристрій і ракета, зробивши кілька затухаючих коливальних рухів, стабілізувалась і полетіла прямо до Місяця. Завдяки самонавідному пристрою ракета, як заведено говорити, була націлена на Місяць. Тільки-но ракета з якихось причин відхилялася від заданого курсу, самонавідний пристрій повертав її на цей курс.
Спочатку Пончик навіть не зрозумів, що він накоїв. Відчувши стан невагомості, він почав робити спроби вибратися з кнопкової кабіни, гадаючи, що десь у іншому місці стану невагомості немає. Після ряду зусиль це йому вдалося, і він повернувся до ліфта. Цього разу він як слід розібрався в кнопках, що були в кабіні ліфта, й натиснув саме ту, яка забезпечувала спуск кабіни на найнижчий поверх, тобто в хвостову частину ракети. Вийшовши з ліфта, він опинився перед дверима в шлюзокамеру, через яку, як уже було сказано, можна вийти назовні. Поряд з дверима Пончик побачив на стіні кнопку. Та хоч скільки він натискував цю кнопку, скільки бив у двері ногами, двері не відчинялися. Пончик не знав, що двері шлюзокамери могли відчинитися лише тоді, коли б він надів на себе космічний скафандр. І, треба сказати, добре, що Пончик цього не знав. Якби він натиснув кнопку, спочатку натягнувши на себе скафандр, двері відчинилися б, і Пончик, покинувши ракету, вивалився б просто в космічний простір. Звичайно, в такому разі він уже ніколи не зміг би повернутися додому, бо лишився б на віки вічні літати в космосі, мов планета.
Пооббивавши об двері кулаки й п'яти, Пончик вирішив повернутися до Незнайка й категорично зажадати, щоб той випустив його з ракети. Це рішення він, однак, не міг здійснити, бо забув, на якому поверсі лишив Незнайка. Довелося йому їздити по всіх поверхах, лазити по всіх кабінах, каютах, відсіках. Час був пізній. Пончик дуже втомився і до того ж страшенно захотів спати. Можна було б сказати, що Пончик падав від утоми з ніг, коли б він взагалі міг стояти на ногах. Через стан невагомості Пончик просто не мав змоги стояти на ногах, а плавав, як той карась у банці, раз у раз стукаючись головою об стіни й перевертаючись у повітрі. Зрештою він перестав будь-що розуміти. В голові в нього запаморочилось, очі самі почали заплющуватись, вибившись з останніх сил, він заснув саме в ту мить, коли піднімався в кабіні ліфта.
Незнайко тим часом спокійнісінько спав у харчовому відсіку й навіть не відчував, що космічний політ почався. Серед ночі, однак, прокинувся і ніяк не міг зрозуміти, чому він тут, а не вдома в ліжку. Потім він таки згадав, що навмисне заліз у ракету. Відчувши невагомість і звернувши увагу на рівномірний шум реактивного двигуна, Незнайко зрозумів, що космічний корабель перебував в польоті.
«Отже, поки я спав, Знайко й інші коротульки повантажились на корабель і вирушили на Місяць. Все вийшло точно, як я розрахував!» – подумав Незнайко.
Обличчя його розпливлося в щасливій усмішці, а всередині щось ніби затріпотіло від радості. Він уже хотів вилізти із своєї схованки, розшукати Знайка й признатися йому, що без дозволу заліз у ракету. Подумавши трохи, він вирішив усе-таки почекати, поки ракета відлетить далі від Землі.
«Сказати Знайкові завжди встигну. З цим ділом можна й не поспішати», – подумав Незнайко.
В цей час він згадав про Пончика і, оглянувшись довкола, сказав:
– Дозвольте, дорогі друзі, а де ж Пончик? Ми ж разом з ним залізли у відсік!
Раптом Незнайко помітив, що двері відсіку розчинені навстіж.
«Ага! Виходить, Пончик уже прокинувся й виліз, – догадався Незнайко. – Ну що ж, якщо так, то й мені нема рації тут самому сидіти».
Незнайко виліз з відсіку й, відчинивши двері ліфта, побачив у кабіні Пончика.
– А, ось ти куди забрався! – вигукнув Незнайко. – Відчуваєш? Уже летимо!
– Що? – спитав, прокидаючись, Пончик і позіхнув на весь рот.
– Летимо! – радісно закричав Незнайко.
– Куди летимо? – спитав Пончик і почав протирати кулаками очі.
– На Місяць! Куди ж іще?
– На який Місяць?
– Ну, на який… Не знаєш, який Місяць буває!
Тільки тоді Пончик почав розуміти, що сталося. Деякий час він очманіло дивився на Незнайка, а потім як закричить страшним голосом:
– На Місяць?
– На Місяць! – весело підтвердив Незнайко.
– Летимо?
– Летимо, в тім-то й річ! – закричав Незнайко і, не в силі стримати свою радість, кинувся обнімати Пончика.
Від страху в Пончика перехопило дух, нижня щелепа у нього одвисла, очі округлились, і він дивився на Незнайка переляканим нерухомим поглядом.
– А де ж усі інші? Ти не бачив їх? – спитав Незнайко, не помічаючи дивного стану Пончика.
– Я-я-к-і ін-ш-ші? – спитав, заїкаючись від хвилювання, Пончик.
– Ну, де всі коротульки? Де Знайко?
– А вони хі-хі-ба тут?
– А як же? Чому ж ми летимо, по-твоєму? Поки ми з тобою спали в відсіку, всі прийшли й вирушили в політ. Зрозумів? Зараз ми з тобою піднімемося вгору й знайдемо всіх у каютах.
Незнайко натиснув кнопку, й ліфт підняв їх поверхом вище.
– От здивуються, коли побачать нас! – сказав Незнайко, зупиняючись біля дверей однієї з кают. – Зараз ми ввійдемо й скажемо: «Здоровенькі були! От і ми!» Ха-ха-ха!
Тремтячи від сміху, Незнайко відчинив двері в каюту і, побачивши, що там нікого немає, сказав:
– Тут чомусь нікого нема!
Він зараз же заглянув у другу каюту:
– І тут чомусь нікого нема!
Ці слова він повторював кожного разу, коли заглядав у порожню каюту. Нарешті сказав:
– Знаю! Вони в салоні. Мабуть, там зараз відбувається якась важлива нарада, от усі й пішли туди.
Спустившись у салон, друзі пересвідчилися, що й там було порожньо.
– Та тут взагалі нікого нема! – вигукнув Незнайко. – Схоже, що ми в ракеті самі.
– Як – самі? – злякався Пончик.
– Так, самі, – розвів руками Незнайко.
– Хто ж тоді запустив ракету?
– Не знаю.
– Не могла ж ракета запуститися сама!
– Не могла, – погодився Незнайко.
– Отже, її хтось запустив, – сказав Пончик.
– Хто ж її міг запустити?
– Ну, не знаю.
Незнайко підозріло зиркнув на Пончика і спитав:
– Можливо, це ти її запустив?
– Я? – здивувався Пончик.
– Авжеж, ти!
– Як же я міг її запустити? – знизав Пончик плечима. – Я й не знаю, як її запускати.
– А чого ж ти виліз із відсіку? – спитав Незнайко. – Чому ж, коли я прокинувся, тебе в відсіку не було? Ти куди ходив, признавайся?
– Та я, розумієш, уночі передумав летіти й хотів піти додому, та, розумієш, заблукав у ракеті, а потім не міг відчинити дверей, от і передумав іти й зостався, – белькотів розгублено Пончик.
– А ти не натискував ніде кнопки? Адже щоб запустити ракету, досить натиснути всього одну кнопку. Зрозумів?
– Чесне слово, я ніде нічого не натискував. Я тільки попав ненароком у якусь маленьку кабіночку й натиснув там одну зовсім-зовсім маленьку кнопочку на столі…
– А-а-а! – страшним голосом закричав Незнайко і, схопивши Пончика за комір, потягнув у кнопкову кабіну. – Ану, признавайся, ти в цій кабінці був?
– 3-з-да-єть-ся, в цій, – роззявляючи рота, наче витягнута з води рибина, промимрив Пончик.
– Оцю кнопочку натискував?
– 3-з-да-а-єть-ся, цю, – признався Пончик.
– Ну так і є! – вигукнув Незнайко. – Отже, це ти запустив ракету! Що тепер робити?
– А чи не можна я-я-як-небудь зу-у-пинити ра-а-а-аке-ту?
– Як же її зупиниш?
– Ну, натиснути ще яку-небудь к-к-но-п-о-чку.
– Я тобі як дам кнопочку! Ти натиснеш кнопочку, ракета зупиниться, і ми з тобою застрянемо серед світового простору! Ні, вже краще полетимо на Місяць.
– Але ж на Місяці, кажуть, нічого їсти, – мовив Пончик.
– Нічого, тобі це корисно, схуднеш трошки, – сердито відповів Незнайко. – Іншим разом знатимеш, як без дозволу кпопочки чіпати!
Варто було Пончикові згадати про їжу, як його думки різко змінилися. Йому раптом страшенно захотілося їсти. Тепер він уже ні про що не міг думати, окрім їжі! Тому він сказав:
– Послухай, Незнайку, а чи не можна нам чогось поїсти? Адже я з учорашнього дня нічого не їв.
– Поїсти, що ж… Поїсти, мабуть, можна, хоча ти цього й не заслужив, – буркотливо відповів Незнайко.
Повернувшись у харчовий відсік, друзі відкрили термостат, у якому зберігалися гарячі космічні котлети, космічний кисіль, космічне картопляне пюре та інші космічні страви. Всі ці страви називалися космічними тому, що зберігались у довгих целофанових трубочках, на зразок ліверної ковбаси. Приставивши кінець такої трубочки до рота і здавлюючи її руками, можна було домогтися, щоб їжа попадала з трубочки прямо в рот, а це було дуже зручно в умовах невагомості. Знищивши по кілька таких трубочок, друзі закусили космічним морозивом, яке було напрочуд смачне. Це космічне морозиво мало тільки один недолік: від нього страшенно мерзли руки, бо ж весь час доводилося стискати холодну целофанову трубочку руками – інакше морозиво не могло попасти в рот.
Як тільки Пончик наситився, настрій у нього одразу поліпшився.
– Що ж, виявляється, і в ракеті можна добре попоїсти! – сказав він.
І йому вже здавалося, що нічого страшного не сталось і що ракета зовсім не летить, а стоїть собі на землі.
– Слухай, Незнайку, чому ти думаєш, що ми кудись летимо? По-моєму, нікуди ми не летимо, – мовив Пончик.
– А звідки ж, по-твоєму, стан невагомості? – відповів Незнайко.
– А пам'ятаєш, коли ми були вдома, я вдарився носом об стіл. Тоді ми теж нікуди не летіли, а невагомість була.
– Зараз ми піднімемося в астрономічну кабіну й подивимось в ілюмінатор, – сказав Незнайко. – В ілюмінатор буде видно, де ми перебуваємо.
Друзі швидко піднялися в астрономічну кабіну. Подивившись у бічні ілюмінатори, вони побачили навкруги бездонне чорне небо, всіяне великими зірками, серед яких сяяло сліпучо-яскраве сонце. Здавалося, був день, але в той же час була й ніч. Так на Землі ніколи не буває. Коли на Землі видно сонце, то не видно зірок, і навпаки, коли є зірки – нема сонця. В одному з верхніх ілюмінаторів яскраво світив Місяць. Він, здавалося, був трохи більший, ніж звичайно здається нам з Землі.
– Цілком ясна річ, – сказав Незнайко. – Ми вже далеко від Землі. Ми в космосі!
– От тобі й усе! – розчаровано пробурмотів Пончик.