355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Андрій Кокотюха » Чужі скелети » Текст книги (страница 11)
Чужі скелети
  • Текст добавлен: 18 апреля 2017, 13:30

Текст книги "Чужі скелети"


Автор книги: Андрій Кокотюха


Жанр:

   

Триллеры


сообщить о нарушении

Текущая страница: 11 (всего у книги 15 страниц)

Не маючи дому, Жанна Чорна не була прив’язана до жодного з міст. Тому появу її саме в Жашкові начальник карного розшуку не пояснював ніяк. Занесло лихим вітром, ось вам причина.

Оперативники вже пішли нишпорити по тутешніх злачних місцях, аби знайти підтвердження того, що глухоніма Жанна крутилася в Жашкові кілька днів. Можливо, на неї навіть вдасться списати кілька крадіжок і позгортати заодно нікому не потрібні справи. Що стосується нічної пригоди в будинку Гараніної, то з цього приводу Петриківський уже навіть доповів начальнику міліції.

Картина – ясніше нема куди. Рецидивістка Жанна Чорна вишукувала чергову жертву. Багатий будинок надибала давно. Склоріз – її злодійський інструмент, вміння знаходити спільну мову з тваринами – теж своєрідна відмичка. Напередодні їй усе ж таки вдалося щось украсти, бо розжилася дозою наркотику.

Перелізла через паркан, приспала собаку, вирізала шматок скла, убила пса без жодного жалю і проникла в дім. Вбивати хазяйку наміру не мала, бо в такому разі прихопила б із собою або садові ножиці, якими перерізала дроти, вимкнувши сигналізацію, або ножика з кухні. Поводилася необережно, власних рухів не чула – глуха. Гараніна прокинулася, і Жанні нічого не лишалося, як кинутися на неї.

З довідки видно: вона агресивна, жорстока, до того ж має певні психічні відхилення. Коли спокійна, ті не проявляються. Та варто відчути викид адреналіну, вавка в голові починає боліти, підсилюючи жорстокість та агресивність.

Юлії Василівні ще пощастило – така і вбити могла. Може, навіть збиралася, що їй втрачати!

Правда, Костюк на всю цю логіку висловив лише одне серйозне зауваження: Жанна Чорна знала про сигналізацію. Перерізавши дроти, можна вирубати світло. Але насправді такої потреби для професійної крадійки не виникало. Навіть короткий послужний список Чорної свідчив: у жодному з епізодів із її участю такої складної проблеми, як знешкодження сигналізації, взагалі не виникало.

Нема питань, сказав Костюк. Злодійка могла готувати візит до будинку Гараніної. І дізнатися про сигналізацію… від кого? З ким глухонімій крадійці, яка в Жашкові ніколи, здається, не була, треба потоваришувати і знайти спільну мову, аби дізнатися про особливості охорони саме цього приватного будинку?

Хоча в цілому історія видавалася ясною, і лишалося лише зняти свідчення з самої Юлії, після чого благополучно закривати справу.

Але, мов комета Галлея, виник перед начальником міліції Антон Сахновський – і все зіпсував.

4.

– Я готовий це все написати, – сказав Антон.

– Для чого? – зітхнув підполковник Костюк.

– Розповідь, викладена працівнику правоохоронних органів у письмовій формі, називається заявою. Або – свідченнями. Після чого списаний від руки папірець набуває характеру офіційного документу.

– І що з того?

– Я розумію, що ви тут зараз прикидаєтесь.

– З язиком обережніше, Сахновський.

– Я дуже обережний з язиком. Так ось, два тижні тому, невдовзі потому як Юлію повідомили чи попередили про викрадення брата, вона побачила вночі за вікном свого будинку темну постать. Яку серйозно вважала привидом. Якби там була людина, собака б гавкав.

– Звідки знаєте?

– Так Юлія сказала.

– Ну-у, якщо вже Юлія так сказала…

Про те, що являла собою Жанна Чорна, начальник міліції не вважав за потрібне розказати Сахновському. Та тільки-но почув про темного привида за вікном, на якого не гавкав пес, відразу зробив потрібні висновки. Які, втім, зовсім йому не потрібні. Бо тепер було схоже, що Жанна Чорна крутилася довкола будинку Гараніної досить давно, навіть намагалася вже один раз проникнути туди. Чи просто постояла за вікном у садку, а Юля бачила її – і не повідомила. Хоча Костюк, як і Петриківський, чудово розуміли, чому Юлія Василівна не поспішала розповідати міліції цю страшну історію.

– Звідки ви це знаєте, Сахновський?

– Юлія сама розповіла.

– Для чого вам воно?

– Про наші ділові стосунки ви вже в курсі…

– Ага, ділові – далі нема куди. Місто на вуха поставили, люди досі згадують ваші екстремальні перегони. А вам тільки дивом ребра не поламали, ділові ви люди…

– Хай це лишиться моєю особистою трагедією. Претензій до міліції я не маю, – криво посміхнувся Антон.

– Я дуже вдячний вам, пане Сахновський. За те, що ви не маєте претензій до міліції після того, як вас побили люди Крамаря, а потім Крамар вирішив не саджати вас за напад на себе.

– Може, я договорю до кінця?

Костюк махнув рукою.

– Так ось, – продовжив Антон, – коли я приїхав сюди і лишився ночувати в тітчиному будинку, в підвалі якого, як на ранок з’ясувалося, вже понад тиждень лежав мертвий та зв’язаний Руслан Гаранін, вночі до мене під вікно теж приходила темна постать. Однакове видіння двом дорослим людям примаритися не могло.

Начальник міліції пошкріб нігтями підборіддя.

– Ви хочете сказати, що Жанна Чорна намагалася вбити і вас?

– Ніхто не намагався мене вбити. Більше я примари не бачив, мені від наступного ранку чужих родинних скелетів вистачало і досі вистачає. Але невже треба мати спеціальну освіту, аби зіставити ці дві історії?

– З чим зіставити, пане Сахновський?

– Привид… вірніше, оця жінка… ну, Чорна… Вона має… мала якийсь стосунок до того, що сталося з Русланом Гараніним.

– Руслан Гаранін, як ви вже, напевне, знаєте, був за життя типом, за яким ніхто не заплаче після смерті. Між іншим, на сьогодні, на другу годину, Юлія Василівна призначила його похорон. Тіло їй збиралися видати, могилу викопали, труна зроблена, навіть якийсь там обід замовлений… Для кого, не знаю… Для копачів, для священика… Що тепер із цим усім робити, поняття не маю… Але Бог уже з ним: її молодший брат насправді не вартий жодної уваги. Ми ж із вами вже знаємо – Русик хотів інсценувати власне викрадення. Не домовився з Ігорем Крамарем – напевне, знайшов когось іншого. Потім ця компанія шукає зручне місце для своєї дислокації, і тут вибір випадково падає на будинок вашої покійної тітки. Його невпинно здає сусідка і найкраща подруга покійної. Дзвінок Гараніній міг бути частиною плану, частиною гри. Хто вам сказав, що в кінці цієї гри Юлія Василівна не повинна була знайти свого брата зв’язаним десь у підвалі? Ось тільки Русланчик давно ходив по краю, серце просто не витримало. Подільники злякалися, накивали п’ятами. Ось чому, пане Сахновський, більше дзвінків до Юлії не було.

– Логічно. Ви під таким соусом збираєтеся закрити справу?

– Послухайте, до чого тут соуси-шмоуси? Хіба вам, особисто вам не вигідне закриття справи? Вас із вашою спадщиною залишать у спокої…

– Чорна навряд чи пробиралася попід вікна Юлії і до мого саду просто так, – уперто гнув своє Сахновський.

– Ясно – не просто так! – вигукнув Костюк. – Вона злодійка, професійна крадійка. Глухоніма, тому й не могла нікому з вас відповісти. Та якби й могла – не завела б із вами бесіду серед ночі! Вона шукала, де б і що вкрасти, ясно вам? Нарвалася, через трагічну випадковість закінчила своє погане життя. Так само, до речі, як і Руслан Гаранін. Якщо хочете – зв’яжіть цих двох таким ось чином.

– Забагато випадковостей.

– Наше життя – ланцюг випадків, пане Сахновський. Повірте мені, я в міліції не перший рік, навіть не десятий. У нас на випадкових збігах обставин такі справи розкриваються повсякчас! Хочете, ще скажу?

Навіть якщо чоловік і жінка планують дітей, а не роблять їх випадково, захопившись своїми справами в ліжку, все одно ніколи не можна зробити навмисно або хлопчика, або дівчинку, або близнят. За великим рахунком, ми з вами народилися з пісюнчиками спереду, а не з дірочками, зовсім випадково. Бо і ви, і я могли народитися дівчатками, погодьтеся…

– Ви, я так бачу, філософ…

– А, – підполковник махнув рукою, – розумійте, як хочете. Мені лишається радіти – дві справи закриваємо відразу. Двома гадами на світі менше стало. Клопоту нам, ментам, від цього не поменшає. Та може, хтось із людей зітхне вільно, зараз я абсолютно щиро кажу… Юлія Василівна Гараніна живою залишилася. Теж позитивний момент. Та й ви свої справи зі спадщиною можете тепер починати.

– Всі, значить, задоволені?

– Всі, – впевнено кивнув Костюк. – Тепер ви дасте мені спокій? Передумали про привида заяву писати?

– Майже. Якщо допоможете в одній справі – взагалі залишу в спокої славну жашківську міліцію.

– Наприклад?

– Дайте людей. Вільних чоловіків, будь-кого. Шестеро потрібно.

– Для чого?

– Ну як? Могила викопана, священик чекає, навіть десь щось замовлено… Якщо виникнуть проблеми, я спробую вирішити. Чого так дивитесь? Поховати Руслана треба, бо коли його сестра буде годна цим займатися – ніхто не знає.

Костюк знову пошкріб підборіддя.

– Ви… той… серйозно?

– Абсолютно. Покінчимо вже всі разом із цим. Гадаю, Юлія не заперечить.

5.

Дивне рішення – Антон сам собі ще довго чудувався.

І не менш дивними вийшли похорони зовсім незнайомої людини, яка за кілька останніх днів так щільно ввійшла в його життя, що стала ніби рідною. Відчував Антон до покійного те ж саме, що і справді рідні та знайомі йому люди – нічого хорошого. Якби десь хтось хотів знайти еталон справді поганої людини, то Руслан Гаранін пасував до цього якнайкраще.

Коли шестеро молодих жашківських міліціонерів винесли з моргу на ношах тіло брата Юлії в труні та поклали в спеціально обладнаний для доставки покійників на кладовище бусик, Сахновський іще не переживав жодних емоцій. З Русланом ніхто не прощався – віко посадили на чотири цвяхи ще в морзі, один із копачів лише озброївся молотком і хвацько, зі знанням справи, загнав їх по шляпку. Потім для певності загатив іще два цвяхи.

Та коли четверо копачів на цвинтарі мовчки опустили гріб у землю, й один із них, так само мовчки, простягнув лікареві лопату, аби той кинув за традицією першу грудку землі, Антон зловив себе на думці: зараз відбувається щось на зразок утилізації чужого минулого. І він особисто причетний до цього.

Грудка глухо вдарилася об кришку труни.

Хоча Сахновський не вперше когось ховав, тут він не знав, як треба себе поводити далі. Але раптом сталося щось іще неймовірніше, ніж те, що вже відбувалося з лікарем: мов хто дав відмашку, до цвинтаря одна по одній під’їхали чотири машини. З однієї, службової, виліз підполковник Костюк із дуже скромним, та все ж таки – букетом квітів. За ним сунув начальник карного розшуку Петриківський. Джип Крамаря теж ні з чиїм не сплутаєш – Ігор, без квітів, діловито підійшов до могили, кивнув Антону, коротко потиснув руки міліціонерам, причому – не лише начальству, а й шістьом сержантам.

– Ніхто не знав, ховатимуть чи ні, – пояснив він свою присутність. – Потім кажуть: повезли. Ну, думаю, дай гляну. Знав же я його…

– Та й ми знали, – коротко відповів Петриківський.

А Костюк, видно, в останній момент засоромившись свого букетика, не знаючи, куди його подіти, просто жбурнув дві квіточки в могилу.

– Отак, – промовив Крамар.

Підходили ще люди. Переважно чоловіки, хоча один був із жінкою, ймовірно – з дружиною. Більше ніхто квітів не приніс, та й зійшлося на загал не так багато. Проте кожен, хто приїхав, мовчки постояв біля краю могили, дивлячись, як могильники дружно засипають її землею, привіталися одне з одним, і всі кивнули Антонові, хоча нікого з більшості новоприбулих він не знав.

– Однокласники, – почувся в нього за спиною голос Костюка.

– Чиї? Його? – запитав, не обертаючись, Антон.

– Її. Юльчині. Слухай, Сахновський, – він перейшов на «ти», – як там буде – не ясно, але ти вже тут давай, розпоряджайся далі, раз узявся.

– В смислі?

– Може, народ таки дійсно хоче по чарці випити? Василівна все в силі лишила, там замовлено… На двадцятеро осіб.

– Звідки знаєш? – Антон теж вирішив відкинути церемонії – на кладовищі вони зайві.

– Сама сказала. Ти поїхав – мені з лікарні дзвонять. Прокинулася, хоче говорити. Тебе, до речі, згадувала. Ну, я все їй той… сказав… Дякує, значить…

– Знаєш, куди треба йти? Бо я – ні.

– Знаю. Ти з машиною?

– Тут, ремонтується ще. Я своїм ходом, першою ж маршруткою з Києва… Як вона подзвонила…

– Тоді пішли з нами, в мою машину.

На могилі тим часом виріс свіжий пагорб. Копачі чекали остаточного розрахунку.

– Гаразд. Я дожену… Ось тут треба ще заплатити… І взагалі, до своїх на могилу зайду…

– До своїх?

– Ну да. Батьки мої тут… І тітка… Я ж місцевий…

6.

Додому Юлія Гараніна змогла повернутися вже наступного дня.

Лікарі, щоправда, не відпускали. Та вона сама наполягла – нічого серйозного, остаточно прийде до тями вдома. На той час уже дала свідчення, вони цілком задовольнили слідчого, і всі, від кого це залежало, мало не хором запевнили: чиста самооборона, та й убита, Жанна Чорна – та ще птиця. Навіть якби хтось вирішив убити її навмисне, навряд чи до справи поставилися б серйозніше, ніж є.

Будь-яка смерть таких людей, якими були Жанна Чорна та молодший брат Юлі, нічого, крім полегшеного зітхання, в людей довкола не викликає.

Тому з цими історіями Юлія тепер лишилася сам на сам.

І не збиралася просто так зупинятися.

Її далі дуже цікавило, якої такої страшної шкоди наробив її брат, після чого сам змушений був переховуватися від мисливців.

А в тому, що на Руслана полювали з метою зведення рахунків, Юлія не мала жодних сумнівів.

7.

– Що ти зробила?

– Подзвонила одним своїм знайомим у Київ. Вони мають вихід на когось із групи Костянтина Стогнія[4]4
  Стогній Костянтин – відомий український журналіст, полковник міліції, автор, ведучий та керівник низки телевізійних проектів, у тому числі – пов’язаних із кримінальною тематикою.


[Закрыть]
чи на самого Стогнія, точно не знаю, – повторила Гараніна.

Вони сиділи в тій-таки залі, де позаминулої ночі розігралася фінальна частина драми за участі Жанни Чорної. Електрику вже полагодили.

Приїхавши додому, вона подзвонила йому відразу, подякувала за допомогу – це прозвучало як «дякую за похорон» – і попросила приїхати: не хочеться лишатися самій, навіть коли все минулося. Антон поїхав, хоча не розумів доладно для чого: спочатку вони сваряться, потім Юлія в розпачі кличе його на допомогу, і ось тепер їх несподіваним чином поєднали темні привиди та цвинтарні історії. Правда, зі свого боку він теж мав що сказати Юлі. Але вона дозволила гостеві лише поцікавитися її здоров’ям, після чого відразу почала розмову вже знайомим Антонові діловим тоном: їй знову потрібна допомога.

Вона хоче дізнатися, хто вбив її молодшого брата.

Задля цього ще в той день, коли вони так погано розійшлися, вона вжила деяких заходів. Вони видалися Антонові настільки несподіваними, що він попросив повторити – не в’їхав із першого разу, мусив проникнутися й усвідомити.

– У мене нема фотографії Руслана. З останніх років, як ти розумієш. Взагалі можна знайти лише його шкільні, юнацькі, за десять останніх років я точно не пригадаю, аби він позував фотографу. Ну, я тоді поїхала в морг і сфотографувала на цифровик. Там, у морзі, Руслану все ж таки надали людського вигляду.

– І це фото ти переслала своїм знайомим, котрі мають вихід на людей Стогнія?

– Так. Гадаю, є можливість показати фото Руслана по телевізору і закликати всіх, хто щось знає про цю людину, яка померла за нез’ясованих обставин, дзвонити за вказаним номером телефону.

– Навряд чи така ініціатива сподобається твоєму приятелю Костюку.

– Ну, мені якось фіолетово, що йому сподобається.

– Чого ти домагаєшся?

– Я вже, здається, пояснювала: мені треба це знати.

– Гаразд, ось ти дізналася, що, назвавшись Васею Петренком, він зґвалтував та убив чиюсь доньку. Після чого родичі жертви планомірно розшукували твого, царство йому небесне, братця. Він покараний і похований. Ти збираєшся тягти месників до суду?

Юлія помовчала.

– Домовмося так: тебе це не стосується.

– Тоді давай ще про одне домовимося: я встану і піду. Бо себе в твоїх розкладах я, вибач, не бачу.

Знову запала мовчанка.

– Гаразд, – промовила за деякий час Юлія. – Можливо, я повторюся. Ще більш можливо, що ти нічого не зрозумієш. Бо я сама ще не зовсім… Слухай, ти мусиш утямити – адже ти чомусь вирішив взяти на себе клопоти з похорону! – вона навіть трохи пожвавилася. – Ну, ти ж чомусь вирішив брати в цьому участь!

– Бо покійник повинен лежати в могилі, – просто відповів Антон. – Я дуже хотів покінчити з цією історією. Якщо при цьому виявився корисним тобі – завжди прошу! Я, між іншим, так і не збагнув до кінця, для чого ти мене покликала… тоді, тієї ночі…

– Ніхто інший мені не допоможе, – Юлії не хотілося втішати самолюбство Сахновського фразою про порив, який несподівано охопив її тієї страшної ночі. В цій ситуації головне – аби вона могла пояснити кожен свій учинок собі.

– Нехай так, – погодився Антон. – Закрили цю тему: ти покликала – я кинув усе і примчав.

– До речі, хіба це не співпадає з твоїм бажанням покинути все взагалі? Маю на увазі – в Києві. Хтось, здається, обмовлявся про перспективу почати нове життя…

Антонові не хотілося визнавати вголос правоту цієї жінки. У ставленні до якої він, до всього іншого, ще не визначився остаточно. Юлія подобалася йому – та між ними стояв її мертвий брат, завдяки якому вони дивним чином познайомилися. Та він, сам того не бажаючи, запитав:

– Якщо ти виконаєш свою програму-мінімум і дізнаєшся про найгірший учинок у біографії Руслана, ти заспокоїшся? Він дасть тобі спокій?

Юлія несподівано посміхнулася.

– За це і люблю чоловіків.

– За що?

– Ви здебільшого можете двома реченнями раціонально підсумувати наші жіночі емоції. Так, я справді хочу, аби він дав мені спокій. Для цього треба хоча б частково виконати те, що я задумала і почала. Тепер, коли це з’ясовано, скажи – допоможеш?

– Не зовсім розумію чим.

– А я й сама не знаю, – чесно призналася Юлія. – Просто хочеться, аби поруч хтось був. Може, давай коньяку?

Сахновський знизав плечима. Сприйнявши це за позитивну відповідь, Юлія підхопилася з крісла, принесла з бару пляшку, почату ними ще того вечора, як вона вирішила з якогось дива поставити на стіл оці самі канделябри, один із яких урятував їй життя. їсти нічого не хотілося. Запропонувала Сахновському – той теж відмовився. Обох у результаті цілком задовольнив коньяк із цукерками.

– Як думаєш, хто вона? Ця жінка, Чорна… – запитала згодом Юлія.

– Тут мої думки ні до чого. За мене кримінальні справи думають. Послужний список у неї – сама ж знаєш.

– Так, Саша Петриківський говорив. Страшна жінка… Знаєш, я навіть подумати тоді не могла, що вона глухоніма.

– Ну, це не найстрашніше. Кажу ж тобі – немає значення, що думаю про неї я. Важливіше насправді – що про неї думають твої приятелі з міліції. Не знаєш? Не казали тобі? – (Гараніна зробила ковток коньяку і похитала головою). – Я тобі скажу: вони ніяк не пов’язують її появу спочатку під твоїми, а потім під моїми вікнами з Русланом.

– Ти, значить, не згоден.

– Я поясню, але спочатку скажу, з чим я згоден, Юлю. Тобі це не сподобається – але послухай, – він теж зробив ковток коньяку. – Є версія про те, що твій брат розігрував власне викрадення, і в якийсь момент серце, без того перевантажене і хворе, таки не витримало. Кажу тобі, як лікар: це могло статися в будь-який момент. Я консультувався, до речі, з цього приводу в Києві з колегами… І ти теж погодься: на твого брата все це дуже схоже. Аж до того, що він дозволив імовірним спільникам себе зв’язати. Зображати жертву – то до кінця, хіба ні?

– Ну-ну… Ти ведеш до того, що насправді мої пошуки не мають жодного смислу?

– Пусте коливання повітря, – впевнено заявив Антон. – Нема складу злочину.

– Не обговорюється, – відрубала Юлія.

– Хай так, – Сахновський зробив іще один ковток. – Давай тоді повернемося до Жанни Чорної. Міліція не хоче шукати зв’язку між нею та твоїм братом. Це навісить на них додаткові турботи і в принципі ніяк не змінить основної версії – про нещасний випадок. Проте, – він багатозначно підніс пальця, – зв'язок, швидше за все, існує. І розкриває деякі не відомі нам подробиці з Русланового життя. Дивись: Жанна не просто злодійка і наркоманка – вона волоцюга. Бомжиха по суті. Такий точно спосіб життя вів твій брат. Ось у якийсь момент і зустрілися дві самотності, хіба не може такого бути? Я б навіть припустив, що Жанна Чорна – дівчина твого брата.

Сказавши так, Антон зрозумів, як химерно та кумедно це твердження прозвучало для стороннього вуха. Але зрозуміла це і Юлія.

Похилившись уперед, вона поставила бокал із коньяком на стіл.

Потім повільно підвелася, підійшла до Антона впритул, нависнула над ним скелею, коротко замахнулася і хльостко ляснула його по щоці.

Сахновський чекав чого завгодно, тільки не такого, тому в перший момент розгубився. Скориставшись цим, Юлія відважила йому другий ляпас, та втретє бити себе лікар не дозволив: рвучко підвівся, одночасно перехопивши її руку своєю. Замах другою, лівою рукою – але і лівий зап’ясток опинився в лещатах міцної, хоча й не грубої на вигляд, п’ятірні хірурга.

Якийсь час вони боролися: Юля намагалася вирвати руки, Антон не давав їй це зробити, тримав і не відпускав. Нарешті розтиснув пальці, відштовхнувши жінку від себе, повернувся, збираючись забратися геть із її незрозумілого життя, та замість цього знов повернувся до Юлії всім корпусом.

їхні погляди зустрілися.

Антон першим зробив крок до Юлії. Тепер його руки дужо стискали її плечі.

За мить його губи міцно і палко цілували її.

Вони цілувалися, мов спраглі підлітки – до болю, до нестями, до крові.

…На другий поверх, у спальню, не піднімалися. Кімната для гостей із незручною канапою виявилася ближче.

8.

– То що ти хотів сказати?

– Битися не будеш?

– Буду.

– Бийся.

– Говори.

– Повтори ще раз, як менти характеризували Жанну Чорну?

– Жорстока, злобна, психічно неврівноважена…

– Не це.

– Її за бажання можна було приручити?

– Правильно. Твій брат міг впливати на людей, міг за бажання подобатися, бути хорошим, викликати довіру. Сама ж говорила.

– Ну…

– Давай навіть не припустимо, а погодимося з фактом: ці двоє перетнулися в житті. Відчули одне одного. І Руслан буквально приручив глухоніму Жанну. Як собачку. А вона ладна була за нього порвати кого завгодно. Міг твій брат знайти спільну мову з глухонімою?

– Він міг за бажання знайти спільну мову з ким заманеться. І для цієї людини здебільшого знайомство з ним приносило потім самі неприємності. Різного ступеня тяжкості.

– Тільки не Жанні Чорній! Погодься, Юлю – лише їхнє знайомство пояснює і ту обставину, що вона, мов примара, крутилася біля твого будинку, і те, що вона знала про сигналізацію та собаку.

– Барона вона, припустімо, могла й побачити через паркан… Але про сигналізацію ти в принципі правий… Вона навіть не шукала – точно знала, де треба різати дроти. Бо просто так порізати – мало, вмикається аварійне живлення. А вона й аварійку примудрилася відрізати. Тільки чому, в такому разі, ця Жанна не пробралася в будинок раніше і не чекала мене десь у засідці?

– Тобі б цього дуже хотілося?

– Я серйозно.

– І я серйозно. Собака міг би якось виказати її. Відсутність електрики в будинку, дірка в склі – іншим способом Чорна все одно б до тебе не зайшла. А так заскочити зненацька людину, яка спить, глупої ночі – саме воно. Потім: вона ж удень мусила не так стежити за тобою, як роздобувати шматок хліба чи, швидше, дозу щастя.

– Наркотики?

– І їх. І гроші на них. Дивись, як усе складається: з якоїсь невідомої причини Руслан знову вирішив потурбувати тебе. Тільки на цей раз чомусь не ризикнув діяти відкрито, а почав цю дурнувату, але, як він розумів, приречену на успіх гру з викраденням. Якщо припустити, що Жанна – приручена ним вірна подруга, готова йти за твоїм братом всюди й завжди, то цілком логічна її поява тут, разом із Русланом. Вона напевне знала все про тебе. Як вони спілкувалися – гадки не маю. Цілком імовірно, що твій брат вивчив мову жестів, котрою спілкуються глухонімі. Чи писав їй записки, чи… словом, Бог його знає. В усякому разі, Руслан розповів, де тебе шукати. Далі – увага. Припускаю – Жанна Чорна весь цей час знала, що сталося з ним.

– Знала, що він мертвий?

– Навіть знала, де перебуває труп! Ось тільки сказати не могла! Так само, як і попросити про допомогу. В кого, до речі, вона може попрости про допомогу? Руслан приїхав до рідного міста доїти, вибач на слові, власну сестру! І до цієї-таки сестри його спільниця побіжить проситися?

– Тоді права я!

– В чому?

– В тому, що Руслана таки викрали по-справжньому! В іншому разі Жанна була б заодно з усіма і його тіло точно не лишилося б зачиненим на замок у твоєму льосі!

– Не факт! Спільники могли зачинити труп і втекти. А Чорна, в свою чергу, не могла забрати тіло, бо в хаті постійно хтось був! Значить, спочатку вона виринула в твоєму садку, бо на той час уже все сталося, і вона не знала, як їй діяти. А потім кружляла під моїми вікнами, бо там покоїться тіло її коханої людини. Юлю, ця Жанна – патологічна особистість. Не віриш – завтра подзвоню Ромі Кравцову, теперішньому чоловікові моєї колишньої дружини, і цей кваліфікований психіатр прочитає тобі лекцію такої довжини, яку ти лиш згодишся витримати і вислухати.

– Нехай так. Що нам дає це припущення?

– Поки не знаю. Може – нічого. А може бути – все. Так чи інак, треба ще раз потрусити Іванівну, сусідку мою.

– Ту, що будинок здавала всім підряд?

– Її, бізнесменку. Треба знати, хто жив там відтоді, як тобі подзвонили й повідомили про викрадення, і скільки там їх жило.

– Міліція її вже допитувала.

– Так точно. Ось тільки мені протоколи допитів ніхто не сподобився показати. Таємниця слідства.

– Тепер слідства ніби як нема… Отже, таємниць теж…

– Тепер вони тим більше з’явилися. Ліпше вже я побалакаю завтра зі Світланою Іванівною сам, неофіційно. По-сусідському….

– Антоне…

– Я…

– Може… в спальні зручніше?

– Тут якось вузько… Але все було нормально, хіба ні?

– …

– !!!

9.

Розговорити Іванівну виявилося нескладно.

Провини своєї вона далі не відчувала. Навіть якимось вітром на базарі їй надуло – міліція має намір згортати цю справу. Саме це, а не страх чи совість розв’язали їй язика. Остаточно переконавшись, що за грішки їй нічого ні від кого не буде, вона перестала говорити на цю тему обережно, аби чогось там не бовкнути. Навпаки – охоче перемивала кісточки всім незнайомим квартирантам, кожен із яких цілком міг обтяпувати якусь темну справу.

Звісно, вона розказала Сахновському і про перелік, складений спеціально для карного розшуку, і про такого собі Родіона, записаного під номером шістнадцять.

Мешкав він сам. Тепер точно нема чого приховувати – сам.

А привидів Іванівна ночами не бачить. Спить вона ночами, на сон не скаржиться.

10.

Фотографію мертвого Руслана Гараніна показали в ефірі «Надзвичайних новин» із понеділка.

До того часу Антон устиг багато разів зважити своє рішення й нарешті ухвалити його: маленький рідний Жашків справді міг відкрити перед ним, кваліфікованим хірургом, досить великі перспективи. Звісно, зовсім палити мости Сахновський не збирався – після тривалих телефонних розмов із людьми, від яких у чомусь залежав, досягнув домовленості: йому почнуть допомагати. Зовсім уже з нуля свою справу хірург Сахновський не почне. Мати філію на такій важливій міжнародній трасі й одночасно – на досить невеликій відстані від Києва вигідно з багатьох міркувань, в тому числі – стратегічних. Тому про перспективи відкриття тут медичного центру особливо тепер, під час кризи, коли люди починають дбати про здоров'я, з Сахновським погодилися поговорити досить впливові люди в Києві. Зі свого боку, Юлія Гараніна пообіцяла підключити і навіть почала підключати місцевий бізнес – про мудру альтернативу державному медичному обслуговуванню місту й району, куди потроху йдуть іноземні інвестиції, слід потурбуватися.

Словом, із понеділка в Антона починалися переговори та ділові зустрічі. Причому спочатку – в Києві, тож під вечір неділі він на відремонтованій машині подався туди. Повернутися планував не раніше середи-четверга: треба ще навести лад у своєму операційному графіку та подбати про відпустку.

Не вийшло – в понеділок до глядачів звернулися з проханням допомогти зібрати відомості про такого собі Руслана Гараніна, фото якого додається, а номер телефону вказаний швидким рядком.

А у вівторок зранку Юлія отримала перший дзвінок – від підполковника Костюка.

– Ти не заспокоїшся ніяк?

– Що таке, Миколо Миколайовичу?

– Сказав би я тобі, Юліє Василівно, в риму, що таке. Знаєш приказку?

– Дитяча. В дитячому садку діти так лаються.

– Значить, оці твої оголошення по телевізору – не дитячий садок? Вмієш ти, Василівно, проблем підкинути. Дзвонять люди, тільки не тобі й навіть не нам. Колеги з Умані дали знати: вони твого братця покійного вже майже рік розшукують. Тільки не з такими прикметами і не під таким прізвищем.

– Ну, стосовно прикмет – то це у вас у міліції бардак, Миколо Миколайовичу. А під яким прізвищем його шукають? До речі, шукати вже не треба…

– Слава Богу, це мені так з Умані сказали. Шукають його взагалі не під прізвищем. Ніхто ж не знав, як його звати насправді. Учитель Свободи.

Від несподіванки Гараніна на якусь мить втратила мову.

– Чого замовкла?

– Вчитель… чого?

– Учитель Свободи. Два роки тому під таким іменем створив на території Уманського району щось типу комуни, яку нарік Територією Свободи. Себе назвав Учителем Свободи. Існувала спільнота за законами та принципами тоталітарної релігійної секти. Там таке творилося, кажуть… Коротше, Юліє Василівно, твій покійний братик, схоже, в останні роки переплюнув навіть самого себе. Релігію власну створив, не інакше. Дійшло? Богом себе уявив… туди його мать! Тепер купу пояснень давати доведеться. Руслан твій у розшуку, а я його мало не своїми руками в могилу закопав! Гараніна, чуєш мене?

– Чую, – глухо відповіла Юля.

– Раз чуєш – не лізь більше в цю справу! Як людину тебе прошу – нікуди не лізь більше!

Юлія не знала, що діяти.

Не знав цього й Антон, коли вона розповіла йому про несподіваний поворот справи.

Рішення прийшло під кінець того ж дня, коли подзвонили тепер уже їй.

Дзвонили з Умані.

Це була подруга однієї з жертв Учителя Свободи.

11.

– Ти сміятимешся, але я багато де був. Навіть у Каджурахо. А ось до Умані не доїхав.

– Це не смішно.

Весь час у дорозі від Жашкова до Умані Юлія розмову підтримувала без особливого бажання, а щойно в’їхали в Умань, звернувши з основної траси – взагалі напружилася.

– А що таке оте Каджурахо?

– «Таке», «оте» – ех ти, Жашківщино аграрна! Це ж храм кохання в Індії! Відомий на весь світ, один із найпопулярніших центрів паломництва туристів! Після Мекки, кажуть, друге місце серед паломників займає! – Антон сам відчував дискомфорт, та, всупереч усьому, намагався триматися бадьоріше, тому й молов різну дурню.

– Насправді туризм і паломництво, Сахновський, – це різні речі, – зауважила Юля. – Що там, у тому Каджурахо?

– Кажу ж тобі – храм кохання! Навіть цілий комплекс храмів. Таких більше ніде нема: там на стінах виліплені сексуальні пози з Камасутри.

– Є щось таке, чого люди не бачили? – байдуже запитала Гараніна.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю