355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Юрій Усиченко » Вулиця Без світання » Текст книги (страница 5)
Вулиця Без світання
  • Текст добавлен: 31 октября 2016, 02:31

Текст книги "Вулиця Без світання"


Автор книги: Юрій Усиченко



сообщить о нарушении

Текущая страница: 5 (всего у книги 11 страниц)

– Дайте взвод солдатів, і я по камінчику переберу весь костьол, а тайник знайду, – запропонував Данилко.

– І це дасть матеріал для провокаційної кампанії в буржуазній пресі, – в тон йому відповів Грицай. – Піднімуть галас на весь світ, що радянські війська руйнують храми, знущаються над почуттям віруючих. А попи-шпигуни зметикують, в чому справа, і розбіжаться хто куди – шукай тоді вітру в полі. Втече і суб'єкт, який шукає документ.

– Ага, зрозумів, нарешті! Треба його піймати, а він викаже інших.

– І знову не так, – посміхнувся полковник. – У нашій справі найпростіший шлях до мети ще далеко не найвірніший. По-перше, зовсім невідомо, видасть він спільників чи ні. А по-друге, нам потрібен насамперед список – справжній, в цілковитому порядку.

– Для чого? – здивувався лейтенант.

– Ви ж родом з цих місць і не вам розповідати, що уніатська церква завжди була найвідданішою служницею реакції. Але серед віруючих уніатів більшість чесних, хороших людей, яких просто обдурили. Широко опублікований документ про співробітництво церковників з фашистами викличе відгуки у всьому світі – адже українці-уніати живуть і в Північній Америці, і в Південній. Зараз уніатська церква намагається надіти на себе тогу борця проти фашизму. Список, який ми шукаємо, відкриє очі чесним людям.

Задзвонив телефон.

– Я занятий, – сказав Грицай, узявши трубку. Хтось відповідав йому вибачливим тоном, але настійливо.

– Прийміть його самі, – спокійно відповів полковник.

У трубці знову затріщало – хтось виправдовувався, умовляв.

– Гаразд, випишіть перепустку, – нарешті згодився Грицай. – Якийсь дуже настирливий відвідувач хоче поговорити тільки зі мною, – пояснив він Данилку. – Доведеться прийняти. Вийдіть, будь ласка, у коридор, поверніть за ріг і побудьте там. Я вас потім покличу.

За хвилину-другу новий відвідувач постукав у двері кабінету Грицая.

– Будь ласка, – запросив полковник.

Чоловікові, який так настійливо домагався побачення з полковником, було років шістдесят.

– Отакого начальника мені й треба, – почув уже з порога. – А то сидить молодий, у мене син старший. Я з таким говорити не можу, мені треба серйозного начальника, який може уважно вислухати і все грунтовно пояснити.

– Сідайте, – запросив Грицай.

Старий сів, поклав капелюх на невеличкий столик для телефонів, приставлений до письмового, повільно розправив довгі сиві вуса:

– Справа у мене, товаришу полковник, така, що навіть я сам у ній розібратися не можу – чи то правда, чи ні. Нічогісінько не втямлю.

– Може, разом розберемось, – ледь помітно усміхнувся Грицай.

– Може, й розберемось, – охоче згодився старий. – Кажуть, одна голова добре, а дві – краще. Тільки тут не дві, може, цілих двадцять треба, щоб маху не дати. Хочу сказати вам для початку, що попів цих я все життя терпіти не міг. Ще як одружуватись збирався з старою своєю, то так-таки напрямки і сказав: «До церкви не піду, хоч ти що!» І вже як вона плакала, і батько мій лаяв мене. Ніде правди діти – довелося піти. Що його вдієш – тоді час такий був, самі знаєте. З роботи б вигнали, в поліцію запроторили. А безробітних і без мене вистачало. На будь-яке місце, тільки скажи, зразу десять прибіжить. От і довелося проти своєї совісті йти. До церкви я таки пішов, а отцю Григорію – священик був у тому селі, де моя стара жила, – йому й кажу: «Невіруючий я. Атеїст, якщо по-вченому», А він і відповідає: «Та про мене. Гроші плати, а в церкві, що скажу, те й роби». Правда, напідпитку він тоді був, та, й усі вони випити люблять, скільки я їх не зустрічав…

Старий помовчав, вийняв з кишені величезний кисет з тютюном. Грицай простягнув йому коробку «Казбека». Той презирливо зморщився: «Не вживаю», старанно скрутив цигарку і, пускаючи клуби їдкого диму, провадив далі:

– Усі вони люблять випити, крім одного – отця Іваньо, що поряд зі мною живе. Такий тихий піп, просто на диво. Горілки – ані-ні. Щодо жінок – теж. Усе з дітлахами возиться, в саду порається, читає. І поговорити з ним приємно: ввічливий, отрути своєї релігійної не сіє. Думав я: невже цей піп не такий, як усі, невже користь від нього, а шкоди немає? Подивишся, наче людина як людина, а додому від нього прийду, посиджу, обміркую все і не йму віри. «Ой, кажу собі, Вершило (це мене так звати – Андрій Вершило), не вір попові, всі вони одним миром мазані».

Вершило знову урвав свою розповідь, дістав з кишені велику червону хусточку, витер спітніле чоло. Грицай уважно і добродушно поглядав на співрозмовника.

– Так от, товаришу полковник, учора я допізна в своєму садку сидів. Унадилися хлопчаки в мене яблука красти. Вдень хай собі приходять. Я їм сам виберу, дам, яке тільки сподобається. Дитина, вона, самі знаєте, смачненьке любить. Коли з дозволу, я не проти. А красти – це не годиться, до добра не доведе таке діло, та й дереву шкодить. Сиджу ото я в садку, в найтемніший закуток забрався. Спершу куняв, а потім поглянув навколо – така краса. Ніч тиха, зорі ясні-ясні. 1 раптом сумно мені стало. От, думаю, дід Вершило, життя ти вже прожив, а добра не бачив – по чужих людях та по чужих хатах тинявся. Тільки тепер щастя настало, а ти вже старий. Замислився я, раптом чую – шум. А треба сказати вам, мій садок і садок Іваньо – поряд. Раптом, значить, чую – шум. Що це, думаю, таке? Коли бачу, в будинку ксьондза відчиняються задні двері, що в садок ведуть. Хоч темно, а розібрати можна: вийшов з будинку чоловік. «До побачення, – каже. – Рівно опівночі буду». І крадеться через садок, та так тихо, обережно, видно, чогось йому ховатися треба. А пан-отець за ним з відчинених дверей стежить. Пройшов цей чоловік зовсім близько від мене, навіть дихання було чути – важко так дихає, сопе. Розглядів я його трохи. Па зріст невисокий, плечі, широкі, руки дуже довгі. Підкрався до паркана, прислухався, потім перестрибнув через нього – тільки й бачили. Вранці пішов я до сусіда свого – Стьопи. Надстроковик він, старшина, десятий рік в армії служить. Бойовий хлопець. Я йому про все розповів, а він мені порадив, куди піти. Справді, думаю, треба піти. Може, воно вам і без потреби, а все-таки на совісті спокійніше. А може, думаю, який підозрілий.

– Правильно зробили, Андрію… По батькові як вас?

– Іванович.

– … Андрію Івановичу. Добре зробили, що прийшли сюди. Спасибі, – Грицай міцно потис старому руку.

– То виходить, правильно я подумав, що він пройдисвіт якийсь? – зрадівши, спитав Вершило.

– Оцього я вже не знаю, Андрію Івановичу. Мало хто до ксьондза ходить. Може, людина дитину охрестити вирішила, а відкрито цього робити не хоче, може, ще якась справа – всяко буває, – посміхнувся Грицай. – Одначе розмову нашу прошу зберегти в таємниці.

– Та хіба я не знаю, – кивнув головою Вершило. – Нема нічого розумнішого, як язик за зубами тримати.

Вершило встав, узяв зі столика свій капелюх і, попрощавшись, вийшов.

Полковник теж вийшов у коридор, покликав Данилка. Молодий офіцер стояв біля вікна, задумливо дивлячись у високе холодне небо.

– Ходімо, – сказав полковник. – Здається, я тільки що одержав дуже важливі відомості…


X. НІЧНА ОБЛАВА

На побачення Павлюк з'явився точно в призначений час. Додержуючись правил конспірації, він озирнувся, перевірив, чи не стежить хто за ним, і лише тоді обережно шмигнув у хвіртку.

Як і минулого разу, священик уже чекав його і відразу впустив у будинок.

Привітавшись, Іваньо передусім повідомив про інженера Грицая.

– Я не думаю, щоб його надіслали контррозвідники, – сказав він. – А втім… У нашому становищі треба остерігатися всього. І дещо в його… може, навіть не в словах, не в поведінці, а швидше в погляді, в манерах здалося мені підозрілим. Особливо не подобається мені, що він бачив наші помітки на плані. З них можна легко зрозуміти, що ви шукаєте.

Павлюк удачливий і досвідчений шпигун з багаторічним «стажем», мав своє «професіональне самолюбство» – визнати свою помилку йому не хотілося.

– Дурниці, – сказав він навмисно недбалим тоном. – Нічого не зрозуміє. Мало хто і з якою метою міг лишити помітки на плані. Все одно невідомо, в якій камері треба шукати тайник.

– Усе це так, але обережність необхідна.

Павлюк знизав плечем.

– Це правда, святий отче. І все ж не такий страшний чорт, як його малюють. Я на своєму віку мав справу з німецькою, французькою, турецькою, американською контррозвідками і, як бачите, живий, здоровий, не збираюсь умирати. Будемо сподіватись, що нас мине і радянська контррозвідка. Вони в гіршому становищі, ніж ми.

– Чому?

– Дуже просто. По-перше, вони не знають, хто ми, де ми і які наші наміри. Потім уявіть собі найгірше: нас арештували. Признатися, що ми шукали тайник – для нас усе одно, що підписати собі обвинувальний вирок, цього ми ніколи не зробимо. Правильно?

– Ну звичайно.

– По-друге, воші повинні схопити нас саме в той момент, коли при нас буде список – не раніше і не пізніше. Раніше – арешт ні до чого не приведе, пізніше – ми зникнемо з важливим документом. Як бачите, завдання у контррозвідників не легке.

– Тим краще… Ви добре оглянули третю камеру?

– По-моєму, шукати треба не там.

– А де?

– В одній із суміжних – другій, четвертій або напроти – в десятій. Словом, десь біля третьої. Скільки всього камер у підземеллі?

– Двадцять одна.

– Багатенько, шукати доведеться довго. От коли б був помічник… У вас часом нема надійної людини, такої, щоб і допомогла і, звісно, не патякала. Треба знайти підхожого чоловіка. Коли все зробимо, якось здихаємося його…

Обидва добре розуміли значення слова «здихаємося».

– Де таку людину знайдеш, – з сумом сказав Іваньо. – А ваш хазяїн, шинкар, для такої справи не підійде?

– Старий, полохливий, ненадійний. Треба молодого, енергійного.

– Тоді доведеться робити все самим.

– Приготуйте електричні ліхтарі: при свічці багато не зробиш. Мабуть, знадобиться і ломик. Якщо в тайнику є сейф, то може бути потрібен і автогенний апарат, щоб різати метал.

– Де ж я знайду такий апарат? – вигукнув священик. – Під яким приводом його купувати чи позичати?

– У нашій справі треба передбачати навіть дрібниці, – сказав Павлюк, сердито знизавши плечем. – Адже дрібниця може погубити нас. Дев'яносто дев'ять шансів із ста, що апарат не буде потрібен, і все ж таки ми повинні на всякий випадок мати його. Уявіть собі, в якому безглуздому становищі ми опинимося, коли розламаємо стіну, знайдемо тайник і не зможемо добути з нього документ. Тоді вже пізно буде шукати апарат. Через годину після того, як знайдемо тайник, мене не повинно бути в Кленові.

Священик замислився.

– Нічого не можу придумати,

– Безвихідних становищ нема, святий отче.

– Скажіть, – після паузи спитав Іваньо, – а вибухівкою відкрити сейф можна?

– Беруся, – кивнув Павлюк, – мені доводилося.

Пан-отець помовчав, щось обмірковуючи, потім неголосно промовив:

– Є люди, які й досі не склали зброї, блукають по лісах.

– Це з УПА [2] 2
   УПА– так звана «Українська повстанська армія» – націоналістична бандитська зграя, рештки її деякий час після війни чинили розбій на території західних областей України.


[Закрыть]
? – спитав Павлюк,

– Так. У них повинна бути вибухівка.

– А хто до них піде?

– До них іти не треба, – відповів Іваньо. – Один їхній іноді буває в Кленові. Я зможу з ним зустрітись і домовитись.

– Тим краще.

– Ну а що, коли зненацька з'явиться Грицай і застане вас у підземеллі? – спитав священик, несподівано міняючи тему розмови.

– Дякувати богові і святим отцям-інквізиторам, сховатись у підземеллі є де. В разі небезпеки виберусь через потайний хід у Залі судилища.

– Ви добре запам'ятали його? Натиснути на правий край дошки, грати каміна розсунуться, і ви ввійдете в камін – він широкий, як пекельна піч. Замість димоходу – гвинтові сходи, якими підніметесь просто на дах костьолу. Обійдете по карнизу шпиль. Правда, карниз досить вузький, але для людини з міцними нервами це не страшно, не треба тільки дивитися вниз. Потім пожежною драбиною спуститесь у маленький дворик. Звідти вибратися на вулицю легко.

– Не забуду – дошка, камін, гвинтові сходи, карниз навколо шпиля, пожежна драбина, дворик,

– Правильно,

Павлюк глянув на годинник,

– Час іти. Занадто пізній перехожий може викликати підозру.

– Ідіть.

Іваньо теж підвівся. Як і минулого разу, загасивши світло, щоб бува хтось з вулиці випадково не побачив дві постаті в будинку, за руку вивів Павлюка на ґанок.

Гість попрощався, переліз через паркан і швидко попрямував до ресторану на вулиці Без світання. Звідси до нього треба було йти з півгодини.

Ішов Павлюк обережно, прислухаючись до кожного шелесту, не випускаючи пістолета, тримаючись якомога далі від крутих поворотів і великих під'їздів, де могла причаїтися засада. Одного разу, коли обернувся, йому здалося, що від освітленого місяцем будинку шугнула тінь. Павлюк завмер, почав пильно вдивлятися в темряву. Не ворушачись, нічим не виказуючи своєї присутності, стояв довго – хвилин з десять. Проте нічого підозрілого більше не помітив і вирішив, що помилився.

Поминувши три квартали, Павлюк вийшов на пряму, довгу, без провулків вулицю, що вела на простору площу із сквером. Вулиця і площа були погано освітлені, як і взагалі все місто, що тільки-тільки пережило окупацію, тяжкий воєнний час. У темряві Павлюк почував себе впевненіше, безпечніше.

Раптом, уже майже біля площі, швидше інстинктом злочинця, ніж розумом, відчув небезпеку. Попереду – нікого. Швидко. озирнувся на всі боки. Прислухався. Позаду наганяють четверо. І тоді зрозумів, звідки виникло відчуття небезпеки: ці четверо крокували по-військовому, в ногу. Павлюк не міг збагнути, звідки вони взялися. Нещодавно вулиця була порожня. Певно, вийшли з якогось будинку.

Павлюк прискорив ходу.

– Громадянине! Заждіть! – почувся голос ззаду.

Що робити? Зупинитися, почати з ними розмову, пред'явити документи? А коли це патруль? Павлюк боявся нічної облави – а що як когось шукають? Тоді й Павлюка можуть затримати, щоб перевірити документи, з'ясувати, хто він такий… Ні, треба за всяку ціну уникнути небезпечної зустрічі. Павлюк пішов швидше.

– Громадянине! Стійте!

Павлюк побіг. Як на зло, нема куди звернути аж до самої площі.

– Стій, стрілятиму! Стій!

Тільки б встигнути добігти до площі! Від неї в різні боки ведуть кілька вулиць…

Пролунав постріл. Поки що стріляли вгору.

Павлюк мчав щосили, думаючи тільки про одне: швидше б досягти площі.

Але коли до бажаної мети лишилося не більше як двісті-триста метрів, попереду в тьмяному світлі ліхтарів майнула кілька постатей. Павлюк зрозумів: вулиця закрита з обох боків.

Усе ще біжучи, він оглядався навколо, намагаючись знайти хоч якийсь закуток, де б можна було сховатися.

Вулиця була темна й пустинна: неосвітлені вікна, наглухо зачинені під'їзди. А кроки позаду наближалися.

Раптом, уже майже втративши надію на порятунок, Павлюк побачив, що порота, які вели у двір одного з будинків, трохи відхилені. Інстинктивно, не розмірковуючи, кинувся туди.

І відразу ж пожалкував, йому здалося, що він у пастці. Це був типовий двір-колодязь – правильний чотирикутник, з усіх боків оточений стінами високих будинків. Вихід з нього був лише один – на вулицю.

У будинок вело п'ятеро дверей – кожні в окрему секцію. Одні з них були відчинені. Павлюк кинувся тули.

Опинився на крутих сходах, брудних, пропахлих котами. Не торкаючись поручнів, перестрибуючи через східці, мчав з поверху на поверх. Задихався, відчував, що серце от-от вискочить, але не зупинявся ні на мить, розумів: швидкість – єдиний шанс урятуватись від переслідувачів, голоси яких уже чулися в дворі.

Павлюк мав надію встигнути піднятися на горище, вилізти на дах і по ньому перебратися на другий будинок, третій, четвертий, поки не натрапить десь на спуск униз.

Сходи закінчувались площадкою, на яку виходили маленькі вузькі двері.

«На горище», подумав Павлюк, шарпнувши їх.

Але помилився – опинився не на горищі, а в якомусь зовсім темному приміщенні. Намагаючись зорієнтуватися, Павлюк зробив обережний крок уперед і відразу ж завмер на місці: в спину йому вперлося щось тверде, холодне. Хтось пошепки наказав:

– Руки вгору! Якщо скажете хоч слово або крикнете – застрелю!

Павлюку нічого не лишалось, як негайно виконати наказ. Він стояв з піднятими руками, не маючи сили перевести подих після довгої погоні. Він так стомився від бігу, що не міг як слід зібратися з думками, зрозуміти, що ж сталося, в чиїх руках він опинився.

Голоси внизу і тупіт чобіт на сходах наближалися. Ось вони почулися зовсім близько, на останній площадці сходів. Павлюк відчув, як пістолет, що уперся йому в спину, раптом здригнувся, а його власник затамував подих.

– Підемо вище? – спитав один із переслідувачів.

– Та нема його тут, – заперечив другий. – Кажу тобі…

– Все одно з двору йому не вибратися, – погодився перший. – Ходімо.

Вони почали спускатися, незабаром тупіт затих.

Павлюк мовчки чекав, що буде далі. Переляк, який охопив його під час втечі, поступово минав. Він зрозумів, що потрапив до людини, яка сама боїться радянських органів державної безпеки. Адже варто було тільки покликати тих, що піднімалися сходами, і його б арештували.,

Настала тиша. Переконавшись, що все спокійно, невідомий променем кишенькового ліхтаря освітив Павлюка ззаду і незаперечним тоном наказав:

– Ідіть уперед! Рук не опускати!

Тримаючи руки над головою, Павлюк пройшов вузеньким коридором, звернув ліворуч, штовхнув благенькі дощані двері і опинився у маленькій кімнатці з похилою стелею, освітленій чадною гасовою лампою. Житло було влаштоване на горищі. Залізна койка, покрита ганчір'ям, кривий стіл і табурет – ото і всі меблі в кімнаті. Праворуч від входу темніли ще двері, мабуть, у сусідню кімнату. За вікном на чорному небі миготіли зорі, великі й сумні.

– Сядьте на табурет! Руки на стіл!

Павлюк виконав наказ.

Незнайомець сів на койку, напроти Павлюка.

Тепер Павлюк міг роздивитися того, хто так безцеремонно розпоряджається ним. Він потрапив у полон до парубка років двадцяти трьох. Одягнений він був у зношений, зім'ятий сірий костюм, з-під піджака виглядала брудна сорочка. Очевидно, парубкові довелося зазнати немало злигоднів, проте голос і манери його були пройняті впевненістю. Можливо, одною з причин цієї впевненості був парабелум, націлений просто на Павлюка. Павлюк не міг відвести очей під круглого, темного дула, зловісна цятка, як магніт, притягала погляд,

– Ну, чого ви тікали? – грубо спитав парубок.

– А чому я повинен вам це пояснювати? – Коли минав страх, до Павлюка поверталося зухвальство.

– Тому, що інакше я вас пристрелю, – все так само грубо й рішуче відповів молодий чоловік. – Я мушу знати, з ким маю справу.

– А ви самі хто такий?

– Ти, сволото, відповідатимеш чи ні? – розлючено вигукнув парубок і підняв пістолет, націлюючись…

Павлюк зрозумів: жарти кепські.

– Який ви нервовий, – з удаваною посмішкою сказав він, знизав плечем. – Невже не ясно, що якби за мною не гналися, я б не тікав.

– Зброя є?

– Є, – Павлюк вийняв з кишені кольт. Пістолет парубка був націлений прямо йому в груди. Взяв кольт за дуло, простягнув, парубкові, – Візьміть на деякий час собі. Я не боюсь вас і довіряю вам.

Він розумів: парубок все одно відбере у нього зброю, і вирішив випередити його, інсценувавши «довір'я».

Парубок, узявши зброю, поклав її поруч з собою на ліжко, але парабелума не випустив.

– Документи?

– І документи є. – Пошаривши в задній кишені, Павлюк простягнув запасне посвідчення – своїх документів вирішив до певного часу з обережності не показувати.

Парубок лівою рукою недбало перегорнув сіреньку книжечку, презирливо скривився:

– Липа.

Павлюк знизав плечем:

– Ви не міліціонер, з вас досить і такого.

Молодий чоловік подумав і згодився:

– Хай і так.

Узяв кольт, клацнув пружиною, виймаючи обойму, повернув зброю хазяїнові.

– Покладіть обойму в праву кишеню, пістолет у ліву. Зарядити його можете тільки на сходах, не раніше. Я стежитиму, і в разі чого – нарікайте на себе… А тепер – забирайтесь геть звідси.

Павлюк остовпів.

– Я кому сказав – забирайтесь геть, – повторив парубок.

– Послухайте, – почав урезонювати його Павлюк. – Ви мене виручили, а тепер хочете погубити. Адже квартал, безперечно, ще оточений, і мене схоплять.

Довід здався парубкові переконливим, бо, трохи поміркувавши, він порадив:

– Тікайте через дах. Я покажу дорогу.

– Ви що, їх за дурнів маєте! За дахом вони теж стежать. Боюсь, що там засідка.

– Мені до цього нема діла. Втекли раз, втечете і вдруге. – На Павлюка дивилися холодні очі.

– Та чим я вам заважаю! – скипів Павлюк. – Я вас не збираюсь виказувати, а в разі небезпеки нам навіть краще захищатися вдвох. – Промовивши це, подумав: «Такий нам стане у пригоді. Хлопець, видно, бувалий». – Я можу бути для вас корисний, якщо хочете знати.

– Ви? – Повні губи скривились у зневажливій посмішці. – Для мене може бути корисний якийсь бандит, криміналіст?

– Часто люди зовсім не такі, якими здаються, – багатозначно сказав Павлюк.

– Висловлюйтесь ясніше.

– Поговоримо спочатку про вас. З радянською владою ви далеко не в дружніх стосунках…

– Припустімо, – згодився парубок. – Що ж з цього виходить?

– Багато дечого.

Павлюк бачив, що розмова зацікавила парубка. Він опустив парабелум, дивився на Павлюка вже без зневаги.

Проте розкриватися перед незнайомцем диверсант не поспішав – багаторічна конспірація привчила його до великої обережності. Насамперед треба дізнатися, що являє собою цей молодий чоловік. Тоді вже можна буде вирішити, чи можна йому довіряти.

Давайте зробимо так, – запропонував Павлюк. – Ви дозволите мені переночувати, а завтра познайомимося ближче і поговоримо.

Парубок погодився.

– Добре, ідіть сюди.

Відчинив двері в суміжну кімнату, провів туди свого нового знайомого, дав йому сірники, свічку і показав на дерев'яний тапчан у кутку.

– Спіть. Попереджаю, що в мене гострий слух: я почую, коли ви підведетесь. Для певності защепну двері із свого боку на защіпку.

= Як хочете, – знизав плечем Павлюк. Недовір'я, підозріливість і грубість парубка йому подобалися. В ньому дедалі більше зміцнювалась думка, що з цього молодого чоловіка може вийти надійний помічник.

Уранці він прокинувся:і твердим наміром узнати, хто цей загадковий парубок. Той в свою чергу теж зацікавився Павлюком, був заінтригований його багатозначними натяками. Розмовляти із своїм «гостем» почав лагідніше, майже ввічливо, пістолета з кишені не виймав.

– Як вас звати? – спитав парубок.

– Павлюк. А вас?

– Дем'янко.

Хазяїн дістав з розсохлої шафки в кутку банку американської тушонки, окраєць чорного хліба, а з-під ліжка – пляшку з каламутною рідиною. Поставив усе це на стіл.

– Поснідаємо,

Каламутна рідина виявилася дуже міцним самогоном-перваком. Павлюк непомітно заволодів пляшкою, підливав та й підливав у склянку господареві. Сам же намагався пити якомога менше. Така тактика швидко дала свої наслідки. Рухи Дем'янка втратили чіткість, язик почав заплітатися. Молодий чоловік став багатослівний, відвертий. Із зайвими, зовсім не пов'язаними з справою подробицями він почав розповідати, як у сорок третьому році завербувався в дивізію СС «Галичина», створену гітлерівцями для боротьби на Східному фронті. Коли Радянська Армія вщент розбила її, Дем'янкові – одному з небагатьох – пощастило врятуватися. Деякий час він тинявся по селах, жив у селян. Але довго засиджуватися на одному місці боявся: його могли примітити, спитати про документи, а їх у колишнього есесівця, звичайно, не було. Та одного разу Дем'янкові таки поталанило: господар хутора зглянувся на становище «знедоленого» і дав йому паспорт свого сина, який утік з фашистами. З цим паспортом Дем'янко виїхав у Кленів і живе й досі, працює, де прийдеться, бо на постійну роботу з таким документом влаштуватися небезпечно – відразу піймають. Скільки він так ще протягне, важко сказати. Найкраще було б утекти за кордон, але як…

Дем'янко схилив голову, втупився у пляшку з самогоном.

– Розумію, – співчутливо сказав Павлюк, поклавши руку на плече парубкові. Відчув, як той здригнувся від несподіваного дотику. – Ви мені допомогли, а я не люблю залишатися в боргу. Звіртесь на мене, і ми влаштуємо ваше життя. Ви ще потрапите за кордон, побачите світ і не раз згадаєте мене добрим словом… А тепер вип'ємо ще.

– Вип'ємо, – важко мотнув головою остаточно сп'янілий Дем'янко. – Дістаньте з-під ліжка ще одну пляшку.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю