Текст книги "Планета Фей"
Автор книги: Тарас Микітчак
сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 16 страниц)
А вони вміли розслаблятися, – сказав Тарас, ковтаючи слинку від довгого читання.
– Я тут дечого не розумію. Чому Даяні не було пари в танці?
– Та п’яні вони всі були! Я читаю далі, – голос з шафи лунає наче з могили.
"27 вересня 2146 року.
Томас Селвінг.
День після вечірки на честь Дороті, коли всі напилися до чортиків. Кожен прокинувся там, де упав вчора: я – на м’якому кутку, моя дружина – на кріслі в еркері, Дороті – посередині кают-компанії, напівроздягнена, а Ендрюс... Ніхто такого не сподівався, це просто жахливо! Він був єдиним чоловіком, крім мене. Але не буду забігати наперед.
Коли всі встали, то не змогли знайти Бріксті. Ніхто не пам’ятав, куди він вчора завалився, через кілька хвилин Даяна побачила його ногу, яка стирчала з-під скатертини. Стіл перенесли вбік, щоб його розбудити, але він не спав. Напевно, що взагалі не спав усю ніч. Боже, це справді, жахливо! Ендрюс лежить на підлозі, розпростерся, мов труп, очі широко розплющені, мало не вивалюються з орбіт, в кутиках рота запеклася піна, блідий як сама смерть, в обличчі ні кровинки, але живий.
Його занесли у медпункт, – у нього параліч. Щось вчора до нестями перелякало бідного Ендрюса і параліч виник на нервовому ґрунті.
Доки дівчата бігали навколо нього, я перечитав вчорашні записи Даяни. У мене склалося таке враження, що вона переплутала стан алкогольного сп’яніння із сильним переляком. Що ж могло так налякати дорослого чоловіка під столом?
11.00. Ніхто не пам’ятає, що вчора трапилося. Усім алкоголь відбив пам’ять.
Ми прибрали кают-компанію, потім зробили аналіз напоїв, які вживали на вечірці. Аболютно нормальне спиртне, куплене там, де завжди, без стимуляторів, без запобіжників, та вчора воно на нас дивно подіяло. Даяна напише по наших аналізах крові, сечі і міжклітинки доповідь і введе її у диск F до папки особливо важливих звітів по стану нашого здоров’я.
12.00. Я повернувся з невеликої мандрівки, збирав гербарії, пройшовши кілька кілометрів.
Усе дуже гарне. Елементарні ромашки чи дика роза такі насичені і чіткі, що аж дух захоплює, коли їх бачиш. Можливо, це через надзвичайну чистоту тутешнього повітря?
А повернувся я швидко, бо поламав фотокамеру, впавши і розбивши її фіксатор об камінь. У кают-компанії нікого не застав. Взявши інший апарат, пішов знову бродити по плато.
13.30. Йду по неглибокій ущелині, записи роблю на блокнотному аркуші, якого потім буде вклеєно у бортовий журнал. Знайшов джерело.
14.30. Йду наверх по течії струмка, набрав вже більше сотні проб води, щоб потім вияснити видовий склад водоростей. Серед місцевих видів я знайшов 13 ендемічних для цієї планети, переважно це зелені водорості родів cценедесмус і вошерія. Вони не надто відрізняються від земних прототипів, але різниця є, справжня, а не надумана. Цим зацікавиться і Бріксті, бо у нього тепер манія знайти новий тип хлорофілу. Взагалі-то, тут часто зустрічаються дивні речі, так, наприклад, рогіз Typha latifolia Ocean часто росте на сухих горбах посеред хвойного лісу, де і натяку на воду ніколи не було.
Крім хлорофілів, Ендрюс тепер займається також дослідженням перетворення молекул АТФ у місцевих рослинах, заходячи доволі далеко у своїх судженнях. Його висновки часто вражають обґрунтованою сміливістю. Він каже, що процес фотосинтезу тут проходить не так, як на Землі, і пов’язано це з різницею спектру випромінювання Сонця-1 і Сонця-2.
Так, ця планета дуже схожа на Землю, але це не Земля. Це дещо інше, можливо, категорично протилежне.
15.00. Втомився. Радий, що вже не думаю про Бріксті. Сумні думки відходять на другий план перед ликом природи. Вибрів до озера, воно велике і гарне, хоча якимось чином не потрапило на карту. Останнім часом мене просто вражають деякі невідповідності місцевого рельєфу з картами, складеними з космосу. Тут так чудово і Typha на місці. Сосни відбиваються у воді, над ними сонце з неправильним спектром. Коли фотографував протилежний берег, то там, у заростях рогозу, щось заворушилося, доволі велике. Судячи за рухом рослинності, воно втекло. Я не зрозумів, що це таке, але надіюсь роздивитися його на світлині, тому вирушаю назад.
18.15. Як пес голодний приперся до станції. Жінки вже почали переживати, куди я подівся. У них все спокійно, нічого нового не трапилося.
Цікаво, як це так? До озера я зайшов за дві години, роблячи щохвилини проби води, а назад ледь не біг, рухався без затримок, та чомусь повертався три години. Припустимо, що швидка хода втомленої людини, це те саме, що й повільний крок бадьорої.
19.00. Поїв і переглянув на комп’ютері фото. Збільшив те зображення, де в кадрі протилежний берег лісового озера. У тому місці, де хиталися стебла рогозу, був звір. У холці не більший за два метри. У кадр потрапила пляма чорної довгої шерсті, блискучої і шовковистої. Не розумію, що це таке, чи голова, чи спинний горб. Можливо, це ведмідь або зубр, але ні одних, ні других раніше тут не відмічали. Якість фото барахлить, тому точно сказати, що це було, не можу.
21.00. Моя дружина і Дороті посварилися. Даяна приготувала на вечерю котлети із розмороженого м’яса (ми деколи харчуємося своєю контрабандою) і там якось опинилася невелика гостра кістка. Дороті прорізала нею собі тверде піднебіння, та це не завадило їй накричати на Даяну. Нерви.
Ендрюс далі не рухається. Він у прострації. У жінок через це все з рук валиться.
28 вересня 2146 року.
Дороті Едмінгтон." – почерк дуже нерівний.
– "Я так перелякалася зранку. Психушка, а не станція. Встала я з ліжка швидше за всіх, щоб передивитись записи у журналі за останній час (можливо, хтось підмітив те, чого не бачила я?), але перед цим зайшла у медпункт глянути, як там наш хворий, і подивилася...
На лампі мотузка, зав’язана у петлю, так, ніби когось запрошували повіситися, а Бріксті сидить на ліжку, втупившись своїми божевільними очима в цю петлю. Ну я і заверещала. За мить отямилась від страху і запитала нашого хворого:
– Ендрю, що це все означає?
– Не знаю. Я вже поснідав і якраз йшов у спортзал, як тут помітив цю петлю.
– У спортзалу? Ти вже здоровий?
– Я сам встав і прийшов сюди.
– Що з тобою сталося? Ти пам’ятаєш?
– Ні, – сказав так, ніби промовчав. Таке враження, що мені не відповіли на запитання і не хочуть відповідати, а це "ні" було як видих голосу.
Його обличчя застигло у дивній мертвизні.
– Ти заліз під стіл і там побачив... ?
– Ти знущаєшся наді мною? – різко перервав він мене і встав. Я відмітила, що рухається він досить впевнено. – Я йду у спортзалу і прошу мені не надокучати. – пішов до ліфту такий набундючений.
Мене й досі сильно болить піднебіння, яке я вчора травмувала за вечерею. Думаю, що Даяна навмисне поклала у фарш цю кістку, як же інакше вона могла потрапити у перемелене м’ясо? Я завжди казала, що найкраще користуватися машиною швидкого режиму. Але все це нерви. Просто нас покинули на самих себе. Ми були готові до такої роботи... але ж не до такої! Тут не ті умови, в яких ми завжди працювали. Океан тисне на нас.
11.00. Працювала з євгленами. Ендрюс позаздрив б мені, я ж виділяла пігменти, цілі веселки пігментів.
У лабораторію Даяни залетів чорний дрізд, турдус меруля. Це вельми дивно, бо досі жоден мешканець цієї планети добровільно не наближався до станції, навіть трава по її периметру відхилилася геть від металопластикових стін. Даяна спіймала пташку і тепер вимірює її серцебиття, просвічує рентгеном, робить морфологічні заміри, виколупує паразитів, бере мазки на аналізи.
12.00. Селвінг зайшла до мене. Сказала, що почуває себе винною за вчорашню кістку. Ми помирилися, бо насправді це смішно сваритися через кістку, ми ж не собачки. І як я могла не помиритися із своєю колегою, яка підготувала для мене таку незабутню вечірку в честь мого дня народження? Також вона сказала, що дрізд здох без видимих на це причин. Як я його розумію. Ми теж можемо здохнути тут без видимих причин.
Томас знову пішов на те озеро, де сфотографував якогось звіра. Ми з його дружиною просили залишитися, але він не послухався нас.
13.00. Пішла подивитися на спортивну залу, крізь замкову щілину під декоративною непотрібною клямкою. Ендрюса не було видно, але чути шум тренажерів.
15.00. Подивилася фільм "Тарзани Чортової Сарматії" – класика, чим трохи підняла собі настрій. Намагаюся не думати про нещастя Бріктсі, всі так роблять, навіть він сам. А дарма, бо тут не все так просто. Треба скликати збори і зв’язатися із Землею, та Селвінги напевне "замнуть" цю пропозицію. Вони хочуть зберегти склад персоналу до закінчення контракту з філіалом СКЕУ.
Ендрюс далі тягає кілограми на тренажерах, певно, зациклився на цьому, Даяна бродить в пошуках нової жертви, яку можна обміряти й угробити, а Томас ще не повертався.
16.00. Даяна схвильована, бо її чоловіка ще й досі немає. Але він завжди приходить з мандрівок пізно. У нього просто погане відчуття часу. Ендрюс на другому поверсі, не знаю, що він там робить.
Я по передавачу запросила на коктейль. Приготування напоїв не довіряю машині. Коктейлі – це моя стихія. Сьогодні приготувала "дейзі" – хороше бренді з лимонним соком, у пропорції один до двох, із двома кубиками льоду з яблуневим смаком та тонкою жовтою ароматною шкірочкою лимона, що своєю спіралькою обгорнула кристалики льоду.
Прийшли Даяна і Бріксті. Я хотіла організувати партію в покер, але мої плани зруйнувала Селвінг, завівши безглузду розмову з Ендрюсом, який сидів, мов п’яна мумія, нервовий і незадоволений. Вона, ніби, між іншим, запитала в нього:
– Ендрю, як ти?
– Зі мною все гаразд. – відповів тихо, врівноважено, але якось по-злому.
– Але я бачу по твоїх очах, що не все..! – голос Даяни такий всепоглинаюче материнський, наставницький, що аж мене від нього нудить.
– На себе краще подивися.
Ця фраза глибоко заїла Даяну, глибше, ніж можна було сподіватися. Вона завжди боялася таких висловів через деяку свою закомплексованість, тому на хвильку замовкла, а далі вже говорила з тонкою образою в голосі:
– Ми говоримо про тебе.
Я теж хотіла допомогти Бріктсі, але на відміну від пані Селвінг, уникала задушевних розмов, бо розуміла, що зараз йому на деякий час потрібен спокій. Вона ж цього не хотіла розуміти і прагнула зцілити його душу словами, а я мовчала. Мовчала, можливо тому, що першою заговорила моя подруга, або тому, що не хотіла зачіпати роздратованого Ендрю.
– Чому про мене? Я став особливим?
– Заспокойся. Давай просто поговоримо.
– Йди ти! Я спокійний, а ти намагаєшся зробити з мене ідіота.
– Розкажи, що сталося тоді, на вечірці. Можливо твоя пам’ять проясниться тоді, коли ти прочитаєш мої записи?
– Я без них все пам’ятаю! – раптом випалив Ендрю і відразу ж з-під лоба зиркнув на себе у дзеркало в бронзовій рамі.
– Тоді розкажи!
– Нічого тоді не сталося! Облишмо цю тему.
– Ти уникаєш відповіді. Боїшся?
– Нічого я не уникаю!
– Що тобі заважає розповісти про події того вечора? Більше ніхто нічого не пам’ятає, ніхто, крім тебе!
– Ми всі випили, – його голос тремтить, – потім танцювали...
– З ким? – раптом запитала я, втрутившись у розмову, сама не знаю навіщо. Бріксті зблід, подивився на мене, буквально вдаривши поглядом. Йому мало дихання не сперло, але ця блідість та переляк зникли, і він відповів мені, вже досить спокійно:
– Як з ким? Ми четверо.
– А вони? – це далі говорю я.
– Хто вони?
– Вони ж були там?!
– Я нікого не пам’ятаю!
– А чому з тобою стався припадок?
– Погано переношу алкоголь.
– В твоїй медичній картці на цей рахунок немає ніяких поміток.
Бріксті одним залпом допив "дейзі", кристалики льоду стукнули йому по зубах, встав і без слів пішов до себе в каюту.
Я так ретельно передала розмову, бо вона мене сильно зацікавила. По закінченню контракту, психологи зможуть проаналізувати нашу поведінку.
Тепер ми з Даяною зрозуміли, що в нас, всередині, живе незрозумілий страх перед Океаном. Ми готові повірити у будь-що через страх перед можливістю його існування.
17.00. Повернувся Томас. Він вклеїв у журнал половинку листка з блокнотика, хоча, судячи по виразу його обличчя, сьогодні бачив він немало.
"Пишу коротко, бо інформації обмаль, зате вона дивовижна. Подам усе коротко і ясно.
Я бачив сліди коня, тут, в зоні хвойних лісів. Здається, це речення пояснює все. Більше писати не хочу."
М-да. Така новина інтригує. Томас приніс зліпки слідів і фотографії. Так, це сліди коня. Без коментарів.
18.00. До холу повернувся Бріксті. Здається, він вже заспокоївся. Попросив у мене та Даяни вибачення, списуючи свою сьогоднішню поведінку на перенапруження і розхитані нерви. Після цього я пішла у медпункт і просиділа там близько півгодини, переглядаючи картки і нотатки щодо здоров’я Бріксті, та феномену його одужання не змогла пояснити, мушу просто погодитися з тим, що віднедавна на "Смерековому раю" відбувається щось дивне.
Бріксті з Селвінгом домовилися завтра вдруге летіти до Веленських висот. Перша мандрівка, як відомо, завершилася невдало.
19.00. Вимушена констатувати, що наукова робота через останні події ведеться слабо. Персонал "Раю" переважно слухає музику, дивиться фільми, читає книги та грає в захоплюючі комп’ютерні ігри. Всі намагаються заглушити розвагами незрозуміле тремтіння у грудях, вічну хронічну затамованість подиху та наполегливий безпричинний біль у голові. З нами щось коїться, ми починаємо дивитися один на одного вовками, шукаючи без вини винного у теперішній ситуації. Ніхто насправді не боїться, не панікує, бо не сталося нічого конкретно страшного, але страх живе. Страшно серйозно глянути на останні події, щоб не дай Бог не знайти в них що-небудь незвичайне, таке, що не піддається нашому розумінню.
29 вересня 2146 року.
Томас Селвінг.
Пишу я, бо Ендрюс описував політ минулого разу, точніше, зараз він просто не бажає писати. Я сам зрозумів це, хоч він і промовчав на цей рахунок.
Вилетіли в п’ятій годині ранку. Все на своїх місцях, ніяких неполадок як і минулого разу. Курс на Веленські висоти. Відмова хоч одного приладу через можливі обставини просто виключена. Ми обоє боїмося, що другий політ буде ще гіршим за перший. Через страх бажання побачити Велени зросло. Мені здається, що я знайду там щось незвичайне.
Кермо закріплене автопілотом, тож я сиджу і пишу. Мимоволі, якось рефлекторно, прикриваю написане обкладинкою журналу, щоб не бачив мій напарник, бо зараз буде про нього. Так, нас двоє в цій бляшанці, і, якщо він справді хворий, якщо справді божевільний.., то я відчую це сьогодні на собі. Досі він поводився нормально, аж занадто нормально. Мені здається, що сьогодні Ендрюс спокійніший навіть за мене. Та саме цього я і боюся, цією безтурботністю він прагне сховати свій неспокій. Правда, я не надто добрий психоаналітик, щоб досконало розбиратися в чужих відчуттях.
Він заговорив:
– Я боюся виглядати божевільним. Не пиши цього."
– Тут, мабуть, перерва. Наступний абзац почали писати через годину-півтори, бо помітна різниця в чіткості чорнила. – вставив своє пояснення Тарас і читав далі:
"Ендрюс так нічого конкретного мені і не сказав, намагався лиш заспокоїти мене. Йому дуже хочеться зазирнути у журнал, але він мовчить про це, а я й не пропоную. Йому не подобається можливість того, що я можу писати про нього, не подобається те, що написала Дороті, отож я не буду робити цього – людину можна завжди зрозуміти.
7.00. Внизу ліс, деколи трапляються прогалини і галявинки. За дві години польоту я нарахував 89 повалених вітром старих смерек. Дерева порідшали.
8.00. Спати хочу, але це минеться. Дорога, якою ми летимо, інша, ніж попереднього разу, я це просто відчуваю. Будемо надіятися, що правильною є саме вона.
9.00. Кілька кабанів, вісім оленів, три лосі. Лосів бачили біля водопою на лісовому озері.
Коли, якась тварина з’являється під лижами гелікоптера, я одразу ж думаю, що це кінь, лиш згодом роздивляюсь її краще. Сьогодні в нас немає на меті провести облік, але все-одно підраховуємо звірів, щоб не нудьгувати.
10.00. Бріксті каже, що, коли повернеться, то зв’яжеться зі штабом СКЕУ на Землі. Я думаю те ж саме, але мовчу.
11.00. Одні лиш смереки, однакові, стрункі, прекрасні у своєму багатстві.
12.00. – 20.00. Розмовляємо про вечірку в честь Дороті. У мене є деякі здогади – мені треба попрацювати з головним комп’ютером.
22.00. Злі, як чорти, але Велени вже годину мелькають під нами. Ми робимо кола, щоб сфотографувати і просканувати рельєф. Це справжні маленькі гори з піщанику.
Потрібно кудись сідати. Навколо темно. Системи працюють вже на резерві енергії. Внизу світлі лисі звивисті вершини пагорбів, між ними темні розмиті плями закучерявлених долин. Наші фари нарешті вихоплюють пологий пагорб з майже плоскою верхівкою. Навколо кам’яні громади неймовірних форм чітко проступають своїми фантастичними обрисами на фіолетовому фоні неба. Ми немов занурюємось в сон.
Лижі нашої машини чиркають по уламкам скель, сідаємо на самий шпиль цього пагорба. Чорт! Зламали ліву лижу і мало не повибивали собі зуби. Завтра проведемо маленький ремонт, а поки що розкладаємо свої крісла і лягаємо спати. Зовсім вибилися з сил.
30 вересня 2146 року.
Томас Селвінг.
8.23. Вже половина дев’ятої, а ми щойно прокинулися і визираємо в ілюмінатори. Боже! Під нами справжнє провалля в кількасот метрів глибини. Але ж вчора його тут не було! Вночі стався оповзень, край цієї прірви починається за десять метрів від гелікоптеру. Йдемо з Ендрюсом назовні. Обвал тільки з лівого боку гелікоптера.
Піщаний пагорб. Можливо, ґрунт почав сповзати від поштовху при посадці гелікоптера. Напевно, що саме ми – причина цього явища. Я збираюся спуститися на тросі вниз. Сама машина міцно засіла в піщаному ґрунті, тому немає чого боятися за її рівновагу. Вона простоїть, тим паче комп’ютер видав підрахунок, що ґрунт під нею почне рухатись аж через чотири години, отже, я ще встигну спуститися в долину і відібрати там зразки рослинних покривів.
Пишу вже внизу. Спуск пройшов успішно, підйомник працює без перебоїв. У мене в руках знову мій блокнот і я намагаюся зрозуміти механізм нічного обвалу. Горб майже наполовину складається з піскуватого ґрунту – наносна антикліналь, всередині він вологий, скутий, але сильно прорізаний стічними водами, які по ярах проникають вглиб пагорбу, вириваючи своєю течією лабіринти печер. Зовні вітер та сонце створили суху, але крихку кірку, яка заросла травами. Сейсмічно ненадійна висота, центр пагорба більш-менш скам’янів завдяки солям кальцію.
9.10. Зібрав кілька цікавих екземплярів невизначених рослин, схожих на лептоспорангіальні папороті. Разом з ними по іншому підйомнику відправлю цю списану сторінку блокнота, а з рештою піднімуся сам.
14.00. Пише Бріксті.
Тільки смерть Томаса Селвінга, мого найкращого друга і порадника, заставила мене взяти в руку ручку. Я знаю, що від того часу, відколи я почав знати більше за інших, мене рахують несповна розуму, бо я один знаю, що сталося на дні народження Дороті. Це настільки важливо та жахливо, що я нікому нічого не пояснюю, щоб підозра у моєму божевіллі не переросла у впевненість. Я наперед знаю, що жінки звинуватять мене у смерті Томаса, але все-одно спробую виправдатися, "вбити пострілом воду", тому опишу все в деталях. Правду, тільки правду.
... Томас Селвінг бродить по схилу осипу серед глиб. Він закладає рослини в сушилку, вже передав мені перші зразки разом із своїми записами. За годину я повинен підняти його у машину. Рух ґрунту під гелікоптером за нашими підрахунками почнеться через три-чотири години. Його страхувальний трос увесь час натягнутий, я не даю йому ослабитись, бо тоді його петлі можуть заплутатись в мереживі гострого каміння, серед напівзасипаних кущів. Регулюю його довжину котушкою на блокіраторі підйомника, справно фіксуючи все нову і нову висоту.
Так триває п’ятнадцять хвилин, а далі я відчуваю, що вся машина дрібно тремтить. Тільки-но я це зрозумів, гелікоптер різко нахилився вбік, від несподіванки я мало не випав з дверки, кілька секунд висів на руках, але зумів влізти назад у кабіну. Я тут, а Томас – там, внизу. Потрібно запустити стабілізатори. Отож, я клацнув тумблером, трос почав намотуватись на барабан, далі підбіг до пульту і включив систему стабілізації. Гелікоптер під кутом стояв на просілій кірці. Десь внизу чути шум обвалу. Раптом з-під лівої лижі вниз зірвався великий кусень піщанику, машина різко перехилилася в бік провалля. Я вже думав, що полечу в цій бляшанці у долину, як тут запрацювали бокові двигуни, випрямляючи корпус.
Включилась аварійна система обстеження. Проминула хвилина, друга. Машина у повітрі. Трос далі намотується на підйомник, Селвінг повинен вже досягнути коротенького трапу в кілька сходинок, але я не чую, щоб він хапався за нього руками. Підйомник автоматично зупинився. Я встав і визирнув у дверку, надзвичайно боявся тоді побачити труп на тросі, але ні, Томас живий. Його права рука дивно обвисла, а лівою він тримається за плече, з якого капає кров. На його обличчі гримаса болю, зуби міцно зціплені. Побачив мене.
– Томасе, що з тобою?
Він скривився, хвилинку безшумно ворушив губами і нарешті відповів:
– Мене трохи проволочило по схилу і вдарило глибою у плече – рука зламана десь в плечі.
Я перегнувся вниз, щоб підчепити його рукою і дотягнути до трапу. Мої пальці торкнулися тубуса-сушилки, бракує ще кілька сантиметрів, щоб я схопив свого напарника за куртку. Я натягнувся як струна до пораненого... Десь біля двадцяти метрів тросу раптом вислизнуло з-під мене і змоталося з підйомника. Селвінг вмить опинився далеко внизу, його сильно перетрясло при падінні. Він розхитувався на тросі і кричав. Мабуть, швидше від злості, а не від болю. Одночасно з поломкою блокіратора, запустився задній двигун. Ми летіли.
Перед носом гелікоптера височіє скелястий кряж. Якщо пощастить, машина повинна пройти над ним, а от людина внизу...
Скелі швидко наближалися. Я кинувся до пульту і побачив на екрані дані аварійного обстеження, всього кілька рядків. Перший знак повідомляв: "Штопор системи керування. Автопілот", далі – знак множення, що означає – ремонт в даних умовах без посадки неможливий. А посадити машину на цей рельєф – просто самогубство. Я не зміг покерувати ні вгору, ні вбік. Розумію, серйозних причин для таких поламок не було, та я бачив те, що бачив.
До скелі летіти ще хвилину, другу. В моїй голові відразу прокрутився рій думок. Думаю, що непотрібно пояснювати, що зараз мало статися щось страшне.
Я стрибнув до дверки і схопив трос руками, потягнув на себе. На моїх долонях залишились червоні криваві смуги. Я не встиг щось зробити, його вдарило об каміння і потягло угору. Крик обірвався. Закривавлене тіло волочилося за гелікоптером, вдаряючись об нові виступи породи. Підйомник раз-по-раз смикався з місця під вагою тіла Селвінга, яке билося об скелю. Я не міг на це дивитися і від’єднав корпус підйомника. Він вивалився з кабіни і зник унизу слідом за довгою спіраллю тросу. Навіть тіла Селвінга не залишилось.
Автопілот тримає курс до станції. По дорозі вже не зустрічатимуться гори. Я лечу до "Смерекового раю", як на смертельну кару, і, хто знає, чи долечу.
1 жовтня 2146 року.
Даяна Селвінг.
3.00. Із записів Бріксті мені вже все зрозуміло. Він сам визнав, що збожеволів. Мені справді шкода його, шкода Дороті, яка вірить цьому параноїку.
Ендрюс прилетів посеред ночі. Без Томаса. Збудив нас із Дороті, потім похапцем, затинаючись на кожному слові, все розповів. Я не повірила у смерть свого чоловіка – божевілля Ендрю просто жорстоке. Я почала кричати на Бріксті, мало не побила його. Він подивився на мене, зітхнув і пішов геть, можливо, навіть у ліс. Ось і все.
Я взяла себе в руки. Само собою, що Бріксті ідіот, – мій чоловік живий. Це все хвора фантазія божевільного вченого. Шкода, що він втік у ліс, треба було відправити його на Землю.
12.00. Пише Дороті Едмінгтон.
Усі дослідження закинуті. В лабораторіях порожньо, ніхто не заходить туди, щоденники не ведуться. Само собою, що нас чекає догана від керівництва СКЕУ, але жодні вказівки щодо різних непередбачуваних випадків до нашої ситуації не підходять. Вони всі звучать тепер зовсім безглуздо, сценарій подій розвивається сам по собі. Все вийшло з-під контролю, та й нерви геть розхитані.
13.00. Нова година принесла ще одне неприємне відкриття. Так хочеться назвати все те, що коїться, катастрофою...
Вийти на зв’язок із Землею чи Сарматією чомусь неможливо, певно, надто сильні перешкоди природнього походження. Даяна пішла в бібліотеку працювати з комп’ютерною системою. В наших серцях назавжди знайшов домівку страх.
Дві жінки в царстві зеленої тиші, без чоловіків, ізольовані від цілого світу. Повністю ізольовані, і ніхто навіть випадково не заблукає до нашої планети, оскільки її координати засекречені.
14.00. Діалог із Землею не виходить через магнітні аномалії Океану. Це наслідки магматичної діяльності. Під материковою корою в зоні нашого плато тече ріка магми на глибині приблизно 90 кілометрів. Цей величезний потік ще місяць тому виявив Бріксті, спостерігаючи деякі відхилення в сейсмологічних нормах. Але ніхто тоді не знав про можливі магнітні аномалії, які так сильно впливають на радіозв’язок.
15.00. Пише Даяна Селвінг.
Ми нічого не робимо, сидимо. Дороті плаче, але я плакати не буду. Я не вірю, що мій чоловік загинув, не можу повірити божевільному. Потрібно полетіти туди, знайти цей горб, Томас стоїть десь біля нього і чекає на мене. Дороті вмовила мене почекати до завтра, мовляв, за кілька годин нічого не зміниться.
16.00. Відкрила Святе Письмо. Читала його і здається, що мені стало дещо легше. З вірою в Бога і в свою удачу чекаю завтрашнього дня.
Едмінгтон пішла на екскурсію, куди не сказала, але я й сама все зрозуміла: вона шукає того ідіота, Бріксті, людину настільки божевільну, що він вигадав смерть Томаса і сприймає цю вигадку як дійсність.
17.00. Нехай вона тільки прийде. Я вб’ю її! Цю суку..! О, Боже, що я таке написала? Нехай... я на неї страшно зла. Хвилин десять тому я сіла за дисплей головного комп’ютера, щоб переписати собі траєкторії польоту до Веленських висот. Але диск залишився порожній. Інформацію стерто! Саме карта шляху до Велен стерта. Це вона, Дороті! Навіть резервну інформацію стерла, щоб я не полетіла туди шукати Томаса. Вона вірить Бріксті і вважає, що зробила краще за мене. Але це не так!
17.40. Слухала гру на скрипці "Токата і фуга в де мінорі", яку виконувала одна з японських скрипачок позаминулого століття. Трохи заспокоїлася, музика витягнула з мене злість, тому, коли прийшла Дороті, я з нею не сварилася. Що дасть сварка? Краще промовчу.
Едмінгтон не знайшла Бріксті. Мені так хочеться повидирати їй ці розкішні коси! Як вона підло повелася зі мною! Але мовчу. Відчуваю, що, як завжди, дуже ображена, але не можу нічого зробити у відповідь.
Мені набридло писати. Більше не буду.
2 жовтня 2146 року.
Дороті Едмінгтон.
Я читала маячню Даяни. Вона вже не може контролювати свої емоції. Мушу одразу ж написати, що наші погляди на смерть Томаса не співпадають. Розкажу і я про події позаминулої ночі. У моєму викладі вони звучать, на мою думку, набагато об’єктивніше.
Вночі нас розбудила сигналізація, хтось ставив машину на сьомий майданчик. Прилетіли чоловіки. Ми з Даяною сиділи до другої години, чекаючи на них, але потім не витримали втоми і пішли спати. І от нарешті вони прилетіли!
Коли ми одягнулися і вибігли у коридор, туди якраз заходив Бріксті. Його вигляд перелякав нас. Його руки – долоні пересікають криваві смуги, кров коричневими розводами запеклася на продертій до м’яса шкірі. Але мене вразили не настільки руки, як очі. В них – глибина болю, не фізичного, це – відчуття втрати. Щось сталося!
Він оперся на стінку і по ній з’їхав на долівку, закрив очі долонями, виставивши рани назовні. Отак сидів і говорив, розповідаючи все те, що перед цим записав.
Даяна відразу ж почала кричати. Вона мало не побила бідолаху, зірвалася з місця, кілька разів вдарила його навмання, обзивала. Бріксті підвівся, подивився на неї переповненими сухими слізьми очима і раптом вибіг зі станції. Я бачила, як він біжить по доріжці, по траві в ліс, і кинулась за ним. Та Ендрюс бігає набагато швидше за мене і за хвилину зник з моїх очей за прямими і голими знизу стовбурами бурих смерек – розчинився в лісі.
Я зупинилась приголомшена. Навколо шелест хвої і темрява – хвойна темрява. За сотню метрів від мене освітлена зсередини коробка "Смерекового раю". Там – безпека, а тут... Я, без пам’яті від раптового панічного страху, побігла на світло, а коли влетіла у двері головного входу, то закрила його на кодовий замок, зовсім не подумавши про те, що, якщо Бріктсі повернеться з лісу, то зайти вже не зможе. Це геть вилетіло мені з голови.
Даяна реве, розмазуючи величезні сльозини пальцями по щоках. Я пішла на кухню, власноручно зготувала дві рожеві "Маргарити", в одну склянку вкинула дозу снодійного і понесла в кают-компанію. Напій із снодійним подала Селвінг, яка випила його одним махом. В таких випадках люди тягнуться до алкоголю. А снодійне плюс спиртне подіє на неї позитивно – вона засне і заспокоїться.
Через кілька хвилин справді заснула. Я поклала її у ліжко, сама пішла у гараж, щоб перевірити апарат, на якому Бріксті прилетів.
Все сходиться: бортовий комп’ютер зафіксував всі порушення систем, про які повідомив нам Ендрюс. Отже, Томас Селвінг насправді мертвий, про що свідчить і відсутність підйомника в гелікоптері.
От так все і було. Зараз восьма година ранку.
Я боюся, що почуваю себе беззахисною перед Даяною, перед мертвим Томасом і божевільним Бріксті, навіть перед самою собою, перед Океаном. Здається, що навколо вже нічого немає, нічого, крім мерців. Не дай, Боже, я залишуся сама на цій планеті. Це буде жахливий кінець гарної людини.
Ця плаксива розумниця ще спить. Вчора вона заявила, що летить на ці чортові Велени шукати Томаса. Дура! У ній немає того логічного зерна, яке завжди було притаманне її чоловікові. Я впевнена, що Томас загинув, вона ж вірить, що він живий. Вона впевнена, що знайде його, а я знаю, що нікуди не дозволю їй летіти, хоча б тому, що Даяна недосвідчений пілот і може легко розбити гелікоптер і сама розіб’ється. Вона навіть за картою і навігатором не змогла б знайти Велени, а я не хочу залишатися тут сама. Боюся цього дужче за все, бо відчуваю, що тоді до мене хтось може прийти, той самий, хто приходив під час вечірки в честь мого дня народження, той, хто перелякав до смерті Бріксті... Можливо, що нікого і не було, я не знаю, але ця невідомість найгірша, не бажаю залишатися з нею на самоті.
Бортовий журнал віднині вестиму тільки я. Даяна сказала, що не хоче писати і не вважає це потрібним. Вона навіть не знатиме, про що я пишу.