355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Светлана Поваляева » Орігамі-Блюз » Текст книги (страница 4)
Орігамі-Блюз
  • Текст добавлен: 11 октября 2016, 23:43

Текст книги "Орігамі-Блюз"


Автор книги: Светлана Поваляева



сообщить о нарушении

Текущая страница: 4 (всего у книги 9 страниц)

Мрія здригається, судомиться всім тілом, розплющує розплющені очі й бачить себе на дерев’яній долівці з нетесаних дощок, під білими склепіннями просторої галереї, серед прадавніх монастирських стін. Вона упізнає Галерею СучАрсу. Довкола вештаються здебільшого не показні, проте загорнуті богемці, дудлять шам пану, але, чомусь не з пластикових стаканчиків, а з пробірок. «Теж мені «Цикута22»! Триста тридцять третє китайське попередження про СНІД!» – думає Мрія, – ще б у баяни понабирали!» Мрія бере зі столика пресреліз.

Надруковано на лазерному принтері: «Шокуюча маніфестація безглуздя сучасного світу.

Безкордонність та безпардонність. Розгорнута десутикляризійна панорама інсталяцій під назвою «ОБОВ’ЯЗКИ ЛЯЛЬКИ». А також супутневий медіаматеріял й усіляка асо ціятивна прутня. Шановні панове! Жорстокість як категорія мовлення й дотепер зали шається актуяльною. Ідея презентованого проекту звертає увагу до алхімічної мутації статевих стосунків між чоловіком, жінкою та ноосферою.

Усі ці три чинники прийдешнього колапсу, спрогнозійованого й візуальованого авторами, перебувають у хворобливому, депресійному, межовому становищі – на линві фраґ ментуйовано земного до патоформності уяв лення про власну особину від грубо й безкомпро місово фройдівської опінії понад прірвою збоченства та вар’яцтва. Ця макабрична виставка двох не менш макабричних юних митців – Марії Кордамон та Вероніки Шайзе, які нещодавно здійснили операцію корекції ста ті, демонструє дещо викривлено закцентуйо ваний погляд на ґендерну мазафаку у голові сучасної української жінки. Кожна експозиція іменується «Поза» й виявляє певний аспект кіберстосунків між сучасними українцями та інформативним гіперпростором. Архетипи екс понатів: лялькакраля. На жаль, на початку експозиції вона блює спогадами й не лише; лялькажурналіст. Також красуня. Забагато думає. Латентна істеричка; лялька, яка добре вчиться. Втілення лялькової сутності; лялька мистецтвознавець, журналіст, кулінар; Макс №76520947851 – лялька чоловічої статі, журналіст; V. – лялька лише через те, що всі решта довкола – ляльки, режисер відеомонтажу; інші епізодичні ляльки… Цитату до експозиції обрали самі автори – не випадково – з роману Вільяма Барроуза «Джанкі»: «До спрутеніння нудні розмови, словесна гра у кості на жорстких металічних стільцях, дезінтегровані у косміч ному божевіллі людські сукупності, безладний та безглуздий потік новин у конаючому всесвіті.» Мрія починає валандатись тудисюди залом й роздивлятися «макабричні інсталяції».

Під табличкою «Поза №1: Мамусині знаряддя 1» вона бачить дешеву ґумову сексляльку у її звичайній позі: з тупо розчепіреними ногами.

Лежить горілиць, сідницями на клавіатурі, притискаючись своєю жахливою штучною піхвою до комп’ютерного монітора. В кожній руці – по комп’ютерній миші, скеровані на монітор, як пульти на телевізор. З розбитого шкла екрана загрозливо стирчить велетенський гелевий фалоімітатор. По долівці розсіяно скалки, закличнояскраві бляшанки зпід етилових труток, пакети з чіпсами, самі чіпси, пакетики зі смаженими горішками, самі смажені горішки ітеде. На стіні – квадрат з гіпсокартону від навісної стелі. На ньому в порядку ху дожнього безладу приклеєно та прицвяховано: чорний, пошматований ножем на локшину бюстгальтер, чорні панчохисітки, за тасьма яких запхано по одній однодоларовій купюрі, чорний пасок для панчіх, чорні порізані трусики, навушники для плеєра, невикористаний чорний презерватив. Усе це притрушено листям і пелюстками висушених білих троянд. «Поза №2: Мамусині знаряддя2» – являє собою Сексляльку на гінекологічному ґвинтокрилі у позі морської зірки. Поряд – стриптизерська жердина, на якій – дві сексляльки, одна з них – майже під стелею. Поза №3 – «Дитинство Бріт» – ґумова секслялька вниз головою. В кожній руці – по ляльці Барбі, одну з яких вона запихає до своєї жахливої штучної піхви, а іншу – до свого жахливого штучного рота.

Далі – більше: «Поза №4: Чи є життя після Євробачення?» – це велика, прикрашена папе ровими квітами клітка, до якої прилаштовано невеличку телевізійну супутникову тарілку. У клітці – секслялька, прикута кайданками та нашийником до ґраток, на голові – аудіо навушники. На підлозі, між її розчепіреними ногами – купка недопалків. Навпроти ляльки, поза кліткою – телевізор з розбитим екраном. З рота ляльки стирчить пульт дистанційного керування. На стіні – квадрат з гіпсокартону від навісної стелі. До нього одним велетенським цвяхом брутально прицвяховано вінілову платівку і лазерний диск «Все про бізнес $».

Довкола на тло у довільній формі крезонутого колажу абияк наліплено чи прицвяховано: одноразові зужиті пакетики чаю, пакетики зпід кави, недопалки, комп’ютерні деталі, журнальні й газетяні клапті з фотографіями, тампакси, дискети, паперові квіти, талончики й проїзні на різні види транспорту, жетони, телефонні картки та інший мотлох, навіть лушпайки з насіння та фісташок. Усе це притрушено листям й пелюстками висушених білих троянд. Мрія щодалі то більше дивується. Всі ляльки чимось невиразно нагадують їй або її саму, або Макса.

«Новорічна Америка» – клітка заввишки за людський зріст. Прутки обліплено пір’ям з подушки й обмотано касетною магнітоплівкою.

У клітці – секслялька бавиться фалоімітатором.

Навпроти – така ж клітка. Всередині знахо диться фалос в людський зріст. Його створено за принципом штучної розбірної ялинки, себто з отворами по всій довжині, у які вставляються «гілки» – манекенні литки, що висять у кож ному торговельному наметі – «ноги у пан чохах». Поза №5 називається «Наша хата».

Горизонтальні офісні жалюзі, які всі охочі можуть піднімати й опускати на бажану висоту.

Позаду жалюзі – на стіні намальовано вікно, на тлі якого висять манекенні литки, оті «ноги у панчохах»: одна нога у черевичкулодочці на карколомній шпильці, інша – боса, а черевичок валяється поруч. Інша пара «ніг» – також у панчохах, але без взуття. Обидві пари ледь погойдуються, й, оскільки жалюзі не підні маються вище тієї межі, де закінчується муляж, створюється враження, що це висять двоє людей у зашморгу. Поруч – ще одні жалюзі, за ними таке ж вікно, й також дві пари ніг у капронках (ймовірно, саме за колготки «ноги» підвішено до стелі). Перша пара: між ногами погойдується «Тампакс», прикріплений за ниточку до того місця на колготках, де між живими ногами мала б – замість капронової порожнини – бути піхва. Інша пара: замість «Тампакса» – фалоімітатор.

Мрія довго вдивляється у «повішених» під різними кутами, доки, поволі задкуючи, не натикається на «Астрал, Анал і Орал»: секс лялькачоловік попавучому стоїть рачки дупою до телевізора. З розбитого позирала стирчить величезний фаловібратор, що цілить ляльці в анус. В руці лялька тримає іграшковий водяний пістолет, якого встромляє собі у рота. Лялька нестерпно нагадує Макса. Над головою нещас ного висить на стіні квадрат з гіпсокартону від навісної стелі. На ньому в порядку художнього безладу приклеєно сплутану магнітоплівку й саму касету – плівкою забрано все поле. У нижньому лівому куті наклеєно газету «Бульвар» й до неї прицвяховано сушену засолену рибу (т. зв. «тараньку»). У верхньому правому куті – прямокутний уламок люстерка з двома доріжками кокаїну, поруч приклеєно пакетик з кокаїном та згорнуту в трубочку баксову купюру. Усе це притрушено листям й пелюстками висушених білих троянд. На аркушику пресрелізу написано, що «для візуальної імітації кокаїну підходить дрібна цукрова пудра». Хтось ненавмисне підштовхує Мрію, трохи обливши шампаною та виба чившись, до наступного витвору митців транссексуалів – сплетеної з колготок сітки, чогось на кшталт батута, на якому, наче ластівки на дротах, зібрані у коло потворні Фарбі. На підлозі довкола «батута» сидить секслялька й тримає у руках журнал «Натулі» чи якийсь «Касмаполітен» – Мрія не зауважила – так, ніби «читає діточкам казочку». В іншому залі, до якого занесло спантеличену Мрію, – одразу впадає в око величезний – майже на всю стіну – червоний постер, поділений на три частини: три фотографії жіночого підборіддя з густо нафарбованими губами, котрі дещо відріз няються за відтінком. Перед постером на підлозі вишикувано ланку різноманітних фалоіміта торів, деякі з них мають сліди шмінки. По центру зали – композиція «Уродини ляльки» з логотипом Орґія.org.ua: велика купа Барбі, Кенів, напівздутих сексляльок, просто ляльок, вібраторів, фалоімітаторів, презервативів, – довкола впереміш із дитячими іграшками й різним електронним непотребом розкидано пошматовані на клапті одежини лікарів, міліціонерів, військових, льотчиків, офіціанток, вечірні сукні й смокінги, строї працівників метрополітену й провідниць, сині робочі халатики, протигази, балетне причандалля… – а в кутку – «Поза» під назвою «Мить тварини».

Пара сексляльок, чоловік та жінка, дуже схожі на Мрію та Макса, під штучним офісним деревом, прикрашеним, наче новорічна ялинка.

Він сидить на унітазі, вона – верхи на ньому.

Вони обплутані серпантином, долівку рясно засипано конфетті. На єдиному серед інсталяцій цілому екрані перманентно на ревері крутиться чорнобілий німий фільм, озвучений лише потріскуванням й сичанням плівки. Навпроти цього телевізора стоїть старовинний ручний кінопроектор, а поруч – китайський касетний магнітофон, який синхронізовано із зобра женням, й на ревері озвучується закадровий текст або уривки музики там, де це необхідно.

Поволі розвиднюючись, виникає назва «ПОЗА КАМЕНЯ». Текст: «Чатує невидима, невловна кінокамера – вічний спостерігач, особистий страж кожного на межі у потойбіччя. Він переслідує усе життя, немов хрестовина з дротиками – маріонетку, цей внутрішній й водночас сторонній – відсторонений спос терігач». Голос гугнявий, одноманітний. Зобра ження: Мрія зачиняє двері й до упору відкручує крани, щоб напустити гарячої пари, зігріти холодну мушлю ванни. На мить вскочила до кухні – лишає на підлозі калюжі – захопила попільничку, цигарки й сірники стосиком – мерщій назад – змішувати дим і пару.

Відсахується від каламутного дзеркала, ніби помічає на своїх губах чужі думки… Закадровий текст: «…як добре, дорога моя, що смерті не боюся я, а ти про смерть не думаєш… ми – летимо… повільно зіслизнула у гарячу воду і випав у гарячу воду недопалок з охлялих вуст вода суцільна рудувата червінь від блювоти й від крові сім розпуст сто п’ятдесят гріхів та п’ять чеснот дванадцять яблук та один безкрилий янгол й кольору веселки двадцять сім скорбот було змальовано на тілі бумеранга Смерть тулить свою сукню на вішак щоб голою зайти до неї у ванну а вона думає що то сусідмудак й на повну силу вивертає крани і музика бабах! й двері грюк! і клаць гачок! тамтами й барабани бо смерть коли вода й музика це глюк дим пара газ комети хвіст омана розґвезьґана цигарка не доводить факт лесбійського зв’язку між нею й смертю вона доводить лише те що був антракт у п’єсі про кохання та безсмертя!». Японські традиційні барабани Вадаіко: Оодаіко, Шіме даіко, Окедоудаіко, Чанго, інші. Виконуються стародавні ритуальні та сучасні композиції.

Зображення: Мрія занурюється у воду до підборіддя. Недопалки перехнябленими пото пельниками зринають у попільничці, наповне ній брудною від попелу водою… видно, як у гарячій ванній боляче калатається серце, метається по колу, немов риба у сажалці… нічним птахом серед білого дня, рибою, що черпає пісок зябрами, тріпоче й б’ється вже поза межами плоті, засліплене… мерехтіння болю…

Зображення у кольорі: червона вода невідво ротно тікає – відносить із собою свідомість.

Мрія занурюється у зливу душу – зіщулюється молюском, в якого всадили голку, охоплює колінами голову, руками – коліна, червоні патьоки облизують гіпсові ноги й тікають у стік разом із водою – рожевою, як червневе світання… На екрані з’являється логотип «дизайн журналу «НАШ», після чого під гуркіт водяного струменя на екрані виникає зображення розкішної джакузі, по краях якої розставлено й розкидано якісь декадентські небезпечні леза, флакони, сигарети, панчохи, мундштуки, коньяки й таке інше, а у ванній потворно скорчилася напівздута закривавлена ґумова секслялька. Над її головою незугарно виведено по лискучих кахлях венозною кров’ю:

«Мєня нікто нє любіт!» Сумний напис зісковзує вниз, жмакаючи відчайдушнокічові літери. Ч/ б. Німа порепана плівка: Самотнє шосе під дощем. На узбіччі – великий мовчазний валун.

Наступний кадр: На узбочині під дощем (чорно біла плівка порскає, немов свічка на вітрі) зіщулилася дівчина, схожа на Мрію, сховала голову в коліна, коліна – у власні обійми, з торочки на джинсах стікає на босі ступні дощова вода. Стопкадр. Плівка мерехтить. На узбочині самотнього шосе – великий мовчазний валун.

Плівка обривається… Одноманітний голос з магнітофона: «Зринає черевом остання риба в ту мить, коли вода стає живою!» у темряві екрана. Кажуть, якщо сидіти на узбочині й вдавати з себе камінь, то повз тебе пройдуть усі, кого ти мав зустріти протягом життя.

Може, Мрія сиділа в пустелі? Або цей чоловік, Макс, був казковим велетнем, який зупинився перед її розчахненими вустами й затулив своїми стегнами весь світ? Скам’яніла лялька… Крупний план. Наїзд. Знову виникає назва «Поза каменя»… Мрія тікає від телевізора. Біжить до виходу, долає східці, що ведуть на вулицю, у двір, але… шлях виявляється східцями нічного клюбу в стилі industrial, до якого Мрія спускається, попри те, що бігла начебто вгору.

Мрія опиняється у величезному похмурому клюбному залі з барною стійкою посередині.

Техногупання оглушує Мрію. Від спалахів кольорового світла у прокуреній, напхом нап ханій людьми темряві Мрію нудить. Вона не може оговтатись, доки не відчуває чийогось тіла, що притуляється до її тіла. Перед очима все пливе, все йде обертом, в голові гуде, але вона змушує себе вдивитися в того, хто її обіймає. Це, зрозуміло, Флеш. По його губах Мрія бачить, що він щось говорить до неї. І навіть чує, як долинає крізь дискотечні децибели його голос, але слів не розуміє. До них підходить смаглява дівчина в яскравочервоній мінісукні. І очі, й волосся дівчини, стрижене під каре, – такі чорні, що здаються неприродними. Дівчина бере Мрію за руку й веде до гурту танцюючих повз столики, позварювані з каналізаційних люків і труб. За тими конструкціями на великих розфарбованих автомобільних шинах сидять п’яні люди й дудлять пиво. «Я – Раміна», – називає себе дівчина, наближаючи своє лице майже впритул до Мріїного обличчя. Вустами Раміни пробігають полиски флуоресцентного світла, окреслюючи їхню бездоганну форму, зафіксовану густим шаром прозорого блиску для губів. Раміна проводить кінчиком язика по сліпучобілих зубах, притискається до Мрії.

Дихання Раміни відгонить пивом, якого не може забити ґумка. Мрія відчуває, що Флеш дивиться на них. Вони танцюють дуже повільно, хоч довкола всі жваво гоцають. Раміна весь час відчужено посміхається – так, ніби те, що вона робить (а саме: облапує Мріїне тіло, прити раючись щоразу щільніше), не має до неї жодно го відношення. Чимдалі Мрія вдивляється в обличчя Раміни, тим глибше занурюється у бентежливе відчуття, що ця дівчина чимось невловно подібна до Флеша. Ця схожість проступає, неначе над вогнем лист, написаний молоком; й не лише зовнішня – схожість в манері посміхатися, торкатися, в рухах та жестах, в інтонації, з якою Раміна назвалася (це єдина вимовлена нею вголос фраза, і вона досі бринить в осерді Мріїного страху о Раміна, Королева Польових Мишей!..). Очі Раміни такі темні, що в них неможливо угледіти геть нічого, ані натяку на думку, чи настрій, чи намір… Мрія збуджується і теж починає спочатку непевно пестити, а згодом грубо обмацувати Раміну.

Власна поведінка й присутність Флеша в ролі спостерігача доводять Мрію до такого шалу, що вона остаточно забуває про довколишніх (і навіть про Флеша), здирає зі стегон Раміни умовні трусики й занурює руку в її міжніжжя. В руці Мрії опиняється гарячий набряклий пру тень.

В очах Мрії чорніє, зблискує й знову – повільніше – темніє від крику Флеша. Мрія рвучко підхоплюється в ліжку, розплющує очі й безтямно дивиться в простір перед собою.

Мрія нічого не розуміє: в глибині незнайомої по рожньої кімнати з вкритими шаром жовтуватої крейди стінами – вульвоподібний отвір високого ґотичного вікна.

Тіпаючись від жаху, Мрія зістрибує з ліжка й падає на підлогу: старовинне, вирізане з темного дерева ліжко виявляється дуже високим. Услід за Мрією з ліжка повільно зісковзує шовкове простирадло кольору чайної троянди. Підлога з дерев’яних дощок – холодна, як мармур. Вікно забрано кволо підсвіченим ззовні вітражем, що зображає сцену злягання Жінки з Драконом, себто Змієм. Мрія підводиться, помічає, що вона гола, загортається в холодний шовк простирадла і йде до вікна. Якийсь час вона роздивляється вітраж. Потім, змикитивши, як відчиняється вікно (рама без жодної клямки), хапається за нижню частину шиби й щосили тягне її вгору – спочатку однією рукою, притримуючи іншою простирадло на грудях, потім – обома.

При цьому ламає нігті, а простирадло сповзає, оголюючи тіло, до босих закоцюблих ніг, але шиба, хоч і важко, піддається, піднімається на половину, залишаючи для споглядання нижні частини тіл Жінки й Змія. Вітраж, здається, жев ріє власним світлом: за вікном – чорна пустка.

Звідтам віє нетутешнім жахом мертвої прірви.

Мрія відчуває, що в цьому зовнішньому просто рі – не просто нічого не видно у щільній темря ві – там справді нічого нема! Захлинаючись страхом, Мрія істерично намагається опустити шибу, зриваючи залишки нігтів до крові. Флеш кричить у Мріїному сні.

Мрія сіпається від його крику і, вдарившись головою об кут свого нічного столика, про кидається під гуркіт падіння керамічного свіч ника у вигляді жаби, якого недбало поставила вчора на самісінький край, та під стукіт згарка свічки, що викотився зі свічника.

*Сон. Приклад другий. Прохолодні лискучі барви. Гуаш. Земля, ґрунт. Скелет, хребет, кістки. Північний та північносхідний вітер.*

Глупої ночі Мрія йде якимось селом. Рап том розкриваються чорні небеса. Повня аква мариновою блакиттю підкреслює вугільну чор ноту тіней, абрисів, силуетів – від телеантен на дахах до останнього листочка на кущах. Мрія відчуває натхненноділове нічне життя їжаків. Її цікавить й бентежить тільки одна думка: чи сплять вночі равлики. Щось клацає перед очима, і Мрія опиняється на знімальному майданчику.

Голос режисера, схожий на бензолпилу:

«Третій дзвоник. Три… Почали!»

Клацає перед очима напис: «ДІЛЯНКА А-67Z».

Вкривається обережними тріщинами гіпсова маска смутку. Тріщини охайні, як сплетіння голих виноградних лоз на обтрісканому вап ні стіни старого будинку. Ти ж знаєш, що відбувається з тими, хто втрачає свою маску (це ще гірше, аніж розбити люстро?), яка за бобонність, ні, це все одно, що для слимака – втратити мушлю (і одразу ж хтось зіштовхує його з виноградного листка на грудку червоного пекучого перцю чілі), гаряче, їж свої канапки…

Будь ласка, ще дві подвійні кави та двічі по сто коньяку… дим обплітає всі предмети сивими – ніби в інеї – виноградними лозами, каламутна напівтемрява навіює сон з розплющеними очима, сон тремкий, як світло в акваріумі, де повільно пересуваються круглі столики з актиніями прозорих попільничок і драглистими протуберанцями порожніх слоїків з погризеними трубочками для коктейлю… залишки пива живим мереживом жевріють на склі величезних бокалів з емблемами… ганделик «Равлик» в льошку, в центрі Старого Міста… охоронець викидайло на дверях, в руках – скрипкаальт, він подеколи грає «Чардаша»… столики у тьмяному освітленні схожі на антикварні шахівниці…

Голос режисера, схожий на бензопилу:

«Стоп! Фігня! Брехня! Пафос! Все з початку.

Раз… Почали!»

Клацає перед очима: «ДІЛЯНКА А-67Z.»

Вкривається обережними тріщинами гіпсова маска смутку. Тріщини охайні, як сплетіння голих виноградних лоз на обтрісканому вапні стіни старого будинку. Граємо в нісенітницю, тільки без папірця (у неї такі синці під очима, ніби вона штрикається героїном… дим обплітає всі предмети сивими – ніби в інеї – виноградними лозами, каламутна напівтемрява навіює сон з розплющеними очима, сон тремкий, як світло в акваріумі, де повільно пересуваються круглі столики з актиніями прозорих попільничок і драглистими протуберанцями порожніх слоїків з обсмоктаними трубочками для коктейлю… за лишки пива живим мереживом жевріють на склі величезних бокалів з емблемами). Ти починаєш, я продовжую, ані на мить не замислюйся, від повідай одразу. Гаразд, «виголити фрагмент з кішки… -… в стилі жахливої панкової плі шини… -… у вигляді тренувального полігону для бліх… -… супінатори для мізків та ортопедичні рукавички… -… рецепт від плоскостопості лівої мозкової півкулі… -… дуже простий: треба похилити мізки… -… в усіх напрямах – трубами з рідким неоном… -… що тече, як звук реактивного літака… -… коли зливаєш воду в клозеті…» Приїхали! Поїхали, допивай…

Цигарку розчавлює об шкло попільнички при тиском пальців – вона випускає їдкий дим, як спрут – каламар…

Голос режисера, схожий на бензопилу: «Сто оооп! Лайно! Ти розумієш, ви обоє розумієте, що от ви зустрілися, а говорити вам нема про що, тому що ти його ненавидиш, але ти – делікатна людина й навіть собі не хочеш в цьому зізнатися, ти не знаєш, навіщо ти прийшла на цю довбану зустріч, а ти – ти її несамовито хочеш, але ти такий, бляха, крутий хлопець, ти самовпевнений супергерой (комплекси з тебе так і лізуть, але ти навіть помислити не можеш, що це може хтось помітити!), ви обоє поводитеся як справжні ідіоти, але ти – невимушено. Невимушено.

А тобі – тільки здається, що невимушено!

Поїхали!»

Клацає перед очима: «ДІЛЯНКА А-67Z.»

Вкривається обережними тріщинами гіпсо ва маска смутку. Тріщини охайні, як сплетіння голих виноградних лоз на обтрісканому вапні стіни старого будинку. У неї такі синці під очима, ніби вона штрикається героїном… дим обплітає всі предмети сивими – ніби в інеї – виноградними лозами, каламутна напів темрява навіює сон – з – розплющеними – очима, сон тремкий, як світло в акваріумі, де повільно пересуваються круглі столики з актиніями прозорих попільничок і драглистими протуберанцями порожніх слоїків… викидайло альтист біля дверей… здуріти можна!.. залишки пива живим мереживом жевріють на склі величезних бокалів з емблемами… (Порожні слоїки постійно міняє офіціантка, аби картинка лишалася незмінною). Вона мовчить через те, що весь час щось або п`є, або їсть, або за курює сигарету. Він мовчить, вдає, що його все влаштовує. Врешті все з`їдено, випалено й випито. Останню цигарку розчавлює об шкло попільнички притиском пальців – вона ви пускає їдкий дим, як спрут – хмару чорнила…

Він важко підводиться, стоїть, доки вона щось шукає в торбинці, потім одягається й лише тут підводиться теж. Вона рушає до виходу, пропускаючи кельнера, котрий іде прибирати їхній столик, не помічає, що її супутник не рушив з місця – тому зіштовхується з ним й рефлекторно відсахується з миттєвою непідконтрольною від разою. Він легко торкається її плечей, та від чувши цей блискавичний сплеск огиди, опускає руки, важко повертається, прямує до виходу…

Голос режисера, схожий на бензопилу:

«Стоп. Все. Молодці, дуже добре. Можете годи ну перепочити». Світло вимикається й вми кається. Мрія знову бачить себе на початку сну.

На її шляху опиняється біле кошеня. Мрія знає, що воно виведе її до Моря. Тому прямує за білим хвостиком кошеняти, доки воно не завертає до якоїсь хати. Мрія розчаровано вагається на порозі. Відчиняються двері, ніби хтось впускає кошеня, але при цьому чийсь голос звертається до Мрії: «Проходьте, баришня!» Мрія долає навпомацки темний коридор, штовхає двері, на які натикаються її простягнуті руки, й сліпне.

Двері прочиняються прямо на гірський плай, довкола – скелі, порослі кипарисами, ялівцем, покарлюченими соснами, внизу – море. Мрія чує позаду себе крик Флеша й обертається, але двері затраснулися й зникли. Мрія сідає на великий сріблястий камінь. Похмурий день, в повітрі висить гроза, альбатроси тусують поруч із Мрією, не наважуючись наблизитись до моря.

Мрія дивиться вниз – туди, де штормові хвилі розбиваються феєрверками шампани об кам’яні нагромадження. Далеко в морі – фрагмент чорного неба, покресленого блискавицями, з’єднаного з видноколом завісою зливи. Це гроза в морі. З бічної хмари раптом вивільняється, витягується, видовжується чорний поросячий хвостик. Росте, перетворюється на свинцово сірий стовп. Там, де цей неймовірний хобот торкається води, виразно видно потужний конус кольору печального й суворого сірого моря.

Це водяний смерч. Він п’є воду з моря. Мрія зачудовано спостерігає, як поруч поступово утворюється з хмари другий смерч, потім – по мірі того, як блякне перший, – поруч з другим утворюється третій, найвеличніший.

Картинка наближається, ніби Мрія дивиться в бінокль. Наступної миті вона опиняється біля сплюндрованої мечеті, понад якою на тлі далеких гір висить в повітрі густозелена розлога японська сосна. Мрія розуміє, що знаходиться у Сімеїзі. Але довкола – знову ніч.

Зашпортане місячне ряботиння розбігається кривим асфальтом. Повз несуть небіжчика в білому савані, неначе зламану хризантему.

Сомнамбулічні хмари танечно виконують в небі нестерпно повільні рухи, трансформуються довкола Повні. Все міниться, ніби увесь світ спотикається, белькоче, затинаючись, зашпортується, кульгає.

Мрія заходить всередину мечеті й раптом помічає в дальньому куті непевне фіолетове світло. Водночас вона чує голоси, що стиха бурмочуть щось на кшталт мантри: «Риба Опіум, РибаТруба, Риба Місяць, підманюємо тебе, підманюємо тебе, підманюємо тебе, Рибо Опіум, йди до нас, пливи до нас, РибоТруба…». Мрія підкрадається на звук, опиняється перед килимом, який звисає зі стелі й запинає прохід, відгинає обережно його край і бачить людей. Збіговисько типових кримських опіюшниківсатаністів, всі – в подертих джинсах, чорних майках, обвішані пентаграмами на масивних ланцюгах, шкіряним плетивом, якимись предметами, кощаві обличчя облямовані брудними сірими пасмами – кольору водяного смерчу. Людці лежать прямо на долівці й курять опіум. На стіні влаштувався велетенський богомол й теж курить опіум, обіймаючи лампу, утворюючи з лампою єдине ціле. Мрію тягне до них, мов магнітом – не одразу долунює до неї крик Флеша. Вона бере простягнутий богомолом мундштук і не може затягнутися, ніби отвір заліплений намертво, щосили тягне й повертає куріння богомолові, розуміючи, що то якась найобка. Богомол одразу ж спокійнісінько затягується, порціями випускає густий дим. Мрія бачить на стіні проекцію знятого на 35 міліметрів перформенсу: посеред Костелу – Дому Органної Музики по вулиці Червоноармійська у Києві – стоїть на кам’яній підлозі величезна емальована мидниця (така є у Мрії на дачі, вона іноді наповнюється рибою, яку треба почистити). Мрія стовбичить над нею, вбрана у весільну сукню; в одній ру ці – чорноруда курка сторчголів, в іншій – скальпель; Мрія театральним жестом під німає за ноги курку, заносить скальпель й вперіщує ним по венах тієї руки, яка тримає втілену курячу конвульсію; Мрія перекладає скальпель в ту руку, яка тримала курку (курка видирається й намагається втекти, кам’яна долівка вкривається чорнорудим пір’ям гальва нічної істерики), повторює операцію; курка забивається під ноги глядачів; кров цебенить до миски, струменить сукнею; Мрія думає: «Я від цього не помру, а курка неодмінно померла б…»

Зачіски партеру перетворюються на цементні химери Городецького. Мрія чує, що хтось кри чить десь на вулиці, але не реагує, доки крик не починає бриніти у її вухах зсередини й засте ляти їй очі. Мрія прокидається, вкрита рясним липким потом – одразу навалюється на неї нестерпна депресія. Непояснювана, але з тих, що призводять до чергової спроби суїциду. «Я вирвуся, я вирвуся, я вирвуся», – гарячково шепоче Мрія сама до себе, не тямлячи звідки саме їй вириватися, втрачаючи свій сон так швидко, що по хвилі вже не може пригадати нічого, окрім непевного відчуття Моря. З очей Мрії котяться сльози, як це часто буває під час пробудження у багатьох людей. Але

Мрії здається, що вона плаче… Мрія засинає в сльозах, бо за шибою ледь розвиднюється – ще не час прокидатися, не хочеться… Не хочеться ані прокидатися, ані знову поринати у сновидін ня – хочеться опинитися по той бік декорацій…

Павутинове горище з круглим вікном на ліхтар. На стінах пліснява й комунальне гариво.

В надтріснутому гранчаку – жовтуватий час стоїть водою голосів Мрії, Флеша, P.J.Harvey, Кейва… Занімілі блюзи валяються по кутках.

Непевні спогади танцівною ходою проходять мов на подіумі тіні. Темрява виколює очі. Голос прибою. Темряву, немов ретельно наклеєний на екран аркуш копірки, невидима рука починає віддирати від зображення, яке проступає на звільнених ділянках. Залишки зішкрябує неви димий скальпель. Тепер екран вільний. Мріїні сни часто схожі на фільми. Інтер’єр:

Кімната в старому будинку. Білі стіни. Чор ний килим вкриває всю підлогу. Зі стелі зви сають череп’яні буддійські шепотуни, скляні муляжі очних яблук, сухі троянди на червоних вовняних нитках, срібні брязкальця. Люстра – накидане на залізний каркас гілля, ніби щойно почате вороняче гніздо. На гіллі денеде – мушлі чи суха квітка. На тоненьких дротиках звисають бутелькові скельця. На лівій стіні – дві нерозбірливі картини у чорних облямівках.

Одна – високо у кутку, інша – посередині.

Навпроти стулчастих дверей – величезні широкі вікна. У проміжку між ними – на чорному тлі попелястий абрис чаплі понад мармуровим каміном. На камінній дошці – всілякі дрібнички: розірвані бісерні фіньки, поламаний гребінець, декілька жетонів на мет ро, дріб’язок…

Нерозбірливі портьєри – сховище пилюки.

На підлозі у кутку – дешевий магнітофон, звід там лунає (виявляється, записаний на плівку) голос прибою. Поруч багато касет. Згарок свіч ки, з якого стирчать запахущі палички. Кілька турецьких подушок.

Через прочинені стулки вікон заходить пов ногруде повітря, торкає цяцьки, що звисають зі стелі.

Посеред кімнати – чорна попільничка з недопалками. Чорна запальничка. Пачка «Lucky strike». Нерозбірлива цятка.

Наплив камери.

Цятка виявляється дівчиною, що лежить на спині – руки вздовж тіла в довгому чорному светрі. Незворушна. Боса. Мрії вона нікого не нагадує.

З коридора відлунює телефонний дзвінок. Дів чина підводиться, виходить з кімнати. Великий порожній коридор. Телефон стоїть серед взуття під вішаком, заваленим найрізноманітнішим гіповим мотлохом. Дівчина бере слухавку. Сідає на підлогу. Слухає. Кладе слухавку, вертається до кімнати.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю