Текст книги "Оповідання та повісті, окрушини"
Автор книги: Ірина Вільде
Жанр:
Прочая проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 24 (всего у книги 25 страниц)
Десь є дім, в якому ти живеш.
Десь є стіл, за яким ти вечеряєш.
Десь є ліжко, в якому ти спиш.
Десь є жінка, якій ти назустріч посміхаєшся.
Десь є ти – мій і не мій.
ЖІНОЧІ ХИМЕРИ
Коханий, важливе не те, що я сказала, а те, що подумала при тому.
МОЯ ЛЮБОВ
Скільки любові є на світі, а кожна має свій окремий колір і запах. Моя любов до тебе має колір густої травневої ночі й пахне малиною.
ХТО «ЗА»?
Давайте, товариство, розжалуємо таке кохання, що не має сили перетворити будні у свято.
* * *
Аби «товариський лікоть» був ефективніший, треба його дозувати, тобто подавати з перервами.
ЗЛОДІЙ У МАЙБУТНЬОМУ
З великими пертурбаціями у майбутньому багато слів теж мінятимуть свій зміст. Наприклад, словечко «злодій» означатиме людину, яка вкрала у тебе гарний настрій, пригасила вогник твоєї надії, підсипала чорного сумніву під твою мрію, чим, ясна річ, заподіяла тобі великого зла. Отже, людина та – злодій.
МАЙТЕ НА УВАЗІ!
Шлюбна обручка – пересторога, але не охорона від зради.
ЧУЄШ, СЕРЦЕ?
Будь справедливе, серце! Ми з тобою можемо страждати від того, що нас не люблять, але гніватися за це – як же ж нерозумно й не… тактовно!
ТЕМПО, ЖЕНЦІ, ТЕМПО!
Коли від людського віку одняти безвідповідальне дитинство, телячі роки перехідного періоду, шал молодості й хворобливу старість, то для жнив достиглого ума залишається не так уже й багато. А тому: темпо, женці, темпо!
ПРОБАЧТЕ ЗА ЗАПИТАННЯ
Шановний голово колгоспу, я безмірно рада високим удоям ваших корів, гарному виглядові поросят, чудовому самопочуттю телят, але чи не були б ви ласкаві познайомити мене ще й з людьми?
З ІВАНА ФРАНКА
«І яке ти право маєш, черепино недобита, про своє спасення дбати там, де гине міліон»? (Іван Франко «Іван Вишенський»). За цю одну мисль я виписала б вже авторові паспорт у безсмертя.
* * *
Наші безплідні нарікання на «стандарт» та «шаблон» кінець кінцем теж перетворились у стандартний шаблон.
БУЛО, ТА ЗАГУЛО
В дитинстві ходив «сон коло вікон, а дрімота коло плота», а тепер його, ледачого, і насонними пілюлями не заманиш!
ПЕРЕВІРЕНИЙ ЗАСІБ
Хочете викликати заздрість у сусіда? Засукайте рукави по лікті, візьміть рюкзак на плечі й подайтеся в напрямку вокзалу…
ПРОСТЕ ПРАВИЛО
Приклад на пропорцію: настрій співака мається так до пісні, як публіка до її виконання.
АСОЦІАТИВНЕ
Як би нам не докучив мозоль, однак ми пальця не позбавимось.
ЕГЕ Ж!
Старенька з підмальованими губками, може, не зовсім природне явище, зате яке зворушливе…
НЕ СЛУХАЙ ЇЇ!
– Бреши мені, – благала без взаємності закохана жінка.
* * *
Любимо людину не за її форму, а за зміст. Так воно-то так, але до змісту добираємося, зваблені формою.
А Й СПРАВДІ – КОЛИ?
Спати, їсти, займатися фізкультурою, ходити на роботу, слухати лекції, відвідувати кіно і театр, читати розумні книги, – господи, а коли жити?
КОЛИБ…
Смерть була б цікавим експериментом, коли б можна було його повторити.
А ВИ ДУМАЛИ!
Те, чим ми хвалимося у старшому віці, – розсудок – є часто найзвичайнісіньке зістарення почуттів.
ТАК?
Твої руки й ноги, моя дорога, тоді теж були великі й незграбні. Це тільки його любов робила їх «рученьками» й «ніженьками».
З РЕКВІЗИТУ МИНУЛОГО
Перефраза церковної заповіді: не кради у біднішого від себе.
ОКО ЗА ОКО
Метод привчання людей до точності: не спізнюйся, коли тебе чекають, і не чекай, коли до тебе запізнюються.
* * *
Коли б ти був такий принциповий в чайових, що їх отримуєш від держави, як в тих, що не даєш офіціантові, я сказала б: «Оце людина!»
МАЙЖЕ ВІРШЕМ
Не носи, моя кохана, коралів з горобини, бо вкрадуть їх у тебе, а може, й тебе з ними.
* * *
Мені сподобалось, як він сказав: «О господи, ще не стало спогадом, а вже таке гарне».
РОЗУМНИЦЯ!
– Що за чудова троянда! – сказав хлопець, ковзнувши поглядом по декольте дівочого плаття, до крайчика якого була приколота квітка.
– Може бути, – відповіла скромно дівчина, – тільки вона з колючками.
ДОСТЕМЕННО!
З громадськими чеснотами, як з дівочою невинністю: насміхаються з неї ті, що вже її втратили.
ТАК, ДІТИ, ТАК!
Вірність в коханні – це не пережиток, діти, а ласка природи, якою наділяє вона своїх обранців.
ПРИВІД
Ти не прийшов, бо пішов дощ, а краплина на шибі мого вікна нашептала мені: «То тільки привід, то тільки привід».
МОГЛО БУТИ ГІРШЕ
– Минула пора, коли я черпала щастя ополониками. Тепер спасибі долі й за десертні ложечки, – сказала жінка, яка зналася на ціні часу.
ПИТАЮ ТЕБЕ
Яке ж ти право маєш говорити від імені народу, коли не знаєш, чим той народ вечеряє і з якими думами прокидається вранці?
ТРЕБА БУЛО АЖ ТАКОЇ НАГОДИ!
Щойно революція переконала аристократію, що кров має тільки один – червоний колір.
* * *
Найдогідніший час для кар'єри – це вузький просмик між «ще замолодий» і «вже застарий». Та влучити в нього однаково, що сліпому голку всилити.
МОЖЕ Б, ЧЕРЕЗ КОСМОНАВТІВ ПЕРЕДАТИ?
Раніше, коли туга не давала мені спокою, я призивала тебе листом. Як же ж тепер дати знати тобі у засвіти, що чекаю тебе у снах?
ЗАГАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ
Ціна порядності у всі часи висока. А втім, і тут діє загальний економічний закон: чим менше товару, тим більший попит, тим вища ціна.
З СВІТУ КАЗКИ
ДІВЧИНА. Коли слуга вашої високості вручив мені діамантову шкатулку з серцем вашої високості, я не тямилася від щастя! На жаль, моя безмежна радість виявилася дуже короткотривалою, бо коли я відчинила шкатулку, то замість серця побачила там тільки жалюгідні огризки…
ПРИНЦ. О моя кохана, мені дуже прикро, що я завдав тобі болю розчарування, але я припускав, що ти здогадаєшся сама. Хіба, коли б моє серце було ціле й неушкоджене, я посилав би його тобі у діамантовій шкатулці?
ТОМУ ТАК РІДКО ПОДИБУВАНИЙ…
Щирість, якщо попадеться без домішки фальші, – метал неоціненної вартості.
* * *
Трохи побоююсь, щоб біля великої брами в комунізм вартові не прогавили й не пропустили Підлабузника, Лицеміра, Брехуна та їм подібну компанію.
ТИ І КИЦЬКИН ХВІСТ
Тебе обійдено в чімсь зовсім незначному, і ти відразу нарік себе «борцем за правду». Що ж! Киця теж болісно реагує, коли наступити їй на хвіст.
ДЕ ЗГОДА В СІМЕЙСТВІ…
Можна і не миритися з старістю, але незгода ця, як і кожна інша, не приведе ні до чого доброго…
ТОБІ
Дорогий приятелю!
Спішу, щоб цього листа вислати ще перед Новим роком. Вважаю, що в наступному буде непристойністю для шістдесятилітньої жінки писати ліричні листи до мужчини, який для неї не є ні чоловіком, ні братом.
А крім того, не забувай, що у шістдесят сьомому році ми досягнемо пересічного віку нашого сучасника. А Ти знаєш, що це означає? Це означає, мій дорогий, що кожний день за цією границею буде нам записаний як дарований. До того ж звідки певність, що при сум'ятті, яке мусить панувати у небі (Ти тільки згадай, ні, цього навіть уявити собі важко, скільки мільярдів мільярдів людей понавмирало до нас!), ми відшукаємо одне одного? Будемо отак снуватись віками поміж душами незнайомих нам людей і загризати себе докорами, що за земного життя не сказали собі усього, що відклалося в серці.
В останньому листі Ти написав мені, що Твоя «Буковинська рапсодія» повинна перевищити все, що Ти створив дотепер, бо це буде Твоя лебедина пісня.
Я мала великий жаль до Тебе за ці нерозважні слова. Пробач, я не так висловилася. Я мала претензії не до Тебе, а до того старшого добродія, що своїми роздумами про смерть хотів, – Ти подумай лише, які бувають злобні люди, – притьмарити Твій ясний образ у моїх спогадах.
Знаєш, це мене так обурило, що я аж голос підняла на того старшого чоловіка.
– Ідіть собі! – крикнула я йому. – Геть з моєї хати! Ідіть! Ідіть! Ви не на ту адресу потрапили…
Проте згодом, коли я Твого листа прочитала ще раз і ще раз, я була схильна повірити, що Ти і той старший чоловік з гіркою складкою довкола рота – це одна і та сама особа.
Я не можу сказати, що я працюю над останнім своїм твором, хоч повість, яку зараз пишу, може залишитись і недокінченою. На даровані дні широко не розмахнешся…
Ні, Ти не думай, що я вже дуже боюся смерті, мені просто-напросто дуже подобається жити.
І все ж Твоя «Буковинська рапсодія» примусила мене замислитися над впорядкуванням мого паперового господарства.
Повинна Тобі сказати, що ви, музики, по смерті у вигіднішому становищі від нашого брата письменника. Ви залишаєте по собі папери, записані нотною азбукою, яку може розшифрувати кожний по-своєму і ніколи не викрити схованої в ній таємниці вашого серця.
А тепер дивись, яка небезпека загрожує по смерті письменника його кожному зафіксованому на папері слову!
Слова, які аж ніяк не були призначені ні для сторонніх вух, ні для сторонніх очей, по нашій смерті так звані впорядники літературної спадщини виволікають на денне світло (небагато допомагає, що слова ті не даються, пручаються, ховаються за нерозбірливий почерк, за пропущені літери, за невиразні кінцівки, їх однаково по-варварськи роздягають догола) і за копійки продають цікавим разом із своїми, о, як часто фальшивими, коментарями.
Уявляю собі, як заіскрились би очі такому посмертному впоряднику, коли б він поруч листів батька моїх синів знайшов і Твої з паралельними, а то і ранішими датами!
Пілати від літератури, не давши і слова сказати на своє виправдання, видали б вирок розіп'яти їх на хресті, а фарисеї, любуючись їхніми муками, говорили б до юрби:
– Ось вам заслужена покута за гріхи тієї, що їх породила! О, була то велика грішниця, люди! Вдаючи з себе людину твердих моральних принципів і осуджуючи інших (о людське лукавство, де твоя межа?), вона вела подвійне життя, про що і засвідчують ось розіп'яті перед вами на хресті листи її кохання.
А юрба, от як юрба, вона вічно спішить, їй завжди ніколи, навіть не завдала б собі клопоту розібратися хоч побіжно в тому, що почула, і понесла б хулу далі…
І тому я вирішила, коли почую, що наближаюся до неминучого кінця своєї дороги, спалити Твої листи.
Їх не так вже й багато, і такі вони скромні, що, напевно, й не посміють запротестувати проти такого виду смерті. Вони, зрештою, досить розсудливі і знають, що все, що народжується, мусить скоріше чи пізніше померти.
Але – як Ти даси собі раду з моїми листами?
Їх, по-перше, значно більше (враховуймо сюди й оті невислані) – це вже одно очко на їх користь. Потім не забувай, що вони вийшли, як Твої, не з-під руки аматора. І вони – на нашу з Тобою біду – розуміють свою літературну перевагу над Твоїми. Думаю, що саме ця свідомість у великій мірі позбавляє їх звичайної скромності.
І тому, скажу Тобі, я не зовсім певна, чи їм не забагнеться продовжувати жити по моїй смерті.
Я Тобі кажу, зважай, щоб Ти ще не мав колись клопоту з ними. Можливо, теж, що по нашій смерті вони захочуть вступити у бій з фарисеями так, ніби нам від цього буде легше у гробі лежати…
Проте коли вникнути у справу по суті, то, власне кажучи, вся правда на їхньому боці.
П'ятнадцять, рівно по п'ятнадцять (а мені донедавна здавалось, Ти на рік старший від мене) зелених років і одне зелене літо у буковинському селі – і все.
І – все.
Ні, не все. Є ще шкатулка спогадів, яку я вже сорок п'ять років зберігаю з такою ревністю, як фотографію матері. Інколи, залишаючись сама з собою, виймаю шкатулку із сховку, відчиняю і щораз наново дивуюсь, що спогади в ній ані крапельки не втратили своєї росяної свіжості.
…А я буду мандрівником! Побачиш! Ось закінчу гімназію і виберуся в світ за очі.
Я подумала з болем: мене мама не пустить у світ.
– Сам, без нікого підеш?
– Сам. А що?
– Нічого… Хотіла спитати… а не буде тобі страшно самому?
– Пхі!
– І довго будеш мандрувати світами?
– Доки не поверну на те місце, звідки вийшов. Адже ти знаєш – земля кругла.
Я знала: земля не тільки кругла, але й дуже велика.
– Це, напевно… триватиме багато років?
– Напевно…
Я душилася від сліз. Нарешті ти помітив мою муку. Взяв своїм гарним жестом мене за підборіддя і сказав очі до очей:
– Але я вернуся на те саме місце, звідки вийшов. Адже земля кругла, правда? Коли я вирушу з Веренчанки, то буду мандрувати… мандрувати… мандрувати… І знову вернуся до нашого села, на те самісіньке місце, звідки вийшов. Тільки ти чекай мене. Але направду чекай.
Які можу мати сьогодні претензії до Тебе, мій друже, коли я покинула наше село раніше, ніж Ти вирушив у дорогу навколо світу?
Може, коли б чекала на тому самому місці…
Та що про це тепер говорити, коли ми з Тобою переступаємо межу пересічного віку нашої доби, а мої діти самі вже мають дітей…
А проте й тепер ще іноді, коли слухаю музику, яка зворушує мене, чи дивлюся на краєвид, що вражає мене незвичайною гармонією краси, чи у вуличному русі наткнуся на винятково благородне у своїм рисунку обличчя, то до тієї міри відчуваю Твою присутність, що простягаю руку, щоб потиснути Тебе по-змовницьки за лікоть.
І щойно по миті усвідомлюю собі, що поміж нами океан і пропасть часу.
Наші передостанні листи розминулися в дорозі. Варто було побачити, як вони розкланювались взаємно, перелітаючи океан.
Будь мені. Д.
* * *
Кладіть на могили квіти, а не свої надії…
СВІДОК НОМЕР ОДИН
В осуді молодих не забувайте покласти на свідка свою власну юність.
З ЩОДЕННИКА СОБАКИ
Завжди мені дуже прикро, коли помилково гавкну на свого.
* * *
Всюди потрібні… симпатичні люди.
ЄДИНЕ БАЖАННЯ
Тисячі речей потрібні здоровій людині і тільки здоров'я – хворій.
І ЩО КОМУ ДО ТОГО?
Піт, море і сльози – солоні. Моє наплакане кохання до тебе – теж.
СЛУШНО!
Здоров'я моїх очей задороге, щоб втратити його на погані книги.
* * *
Я втомилася безустанними сподіваннями. Уявляю собі, яка це мука була б – безустанна безнадійність!
МЕНЕ НЕ ВЛАШТУВАЛО Б
Я тебе лише тому люблю, що ти любиш мене. Це тебе влаштовує? Дивуюся.
ГІРКА ЗАКОНОМІРНІСТЬ
Люди на старість стають егоїстами? Слухайте, це ж закономірно: хто ще любить їх, крім них самих?
НІКОМУ НЕ ПОТРІБНА ГОРДІСТЬ
Ти – один. Тебе – одного. Тобі – одному. Тобою – одним. На порозі шістдесяти це звучить гордо.
ПОВОРОТИ ІСТОРІЇ
«Такого ще не було!» Правильно, але на поворотах історії мусить колись бути той перший крок і той перший сміливий, що вчинить його.
НЕ СПІШІТЬ!
Не вагайтеся розбудити людину серед ночі, коли несете їй добру вістку. З поганою почекайте до ранку – і то після сніданку.
О! О! О!
Замало любити. Треба ще вміти доставити любов на адресу.
ЗАДОВГО ЧЕКАТИ
Чесність – це вклад, при якому відсотки набагато переростають капітал.
РОЗБИЙ ДЗЕРКАЛО
Я змінив вулицю, на якій жив. Змінив роботу. Змінив докорінно свій спосіб життя. Змінив – о, кари, кари мені! – жінку і однаково далі не можу звільнитись від того скучного, пристаркуватого типа у дзеркалі.
СТАРА ПЛІТКАРКА
«Я не цікавлюся тобою, – обрушилась Молодість на Старість. – Чого ж ти вічно тичеш свого носа у мої справи?»
СКРОМНЕ ПИТАННЯ
Яке ти маєш право патякати про комуністичну мораль, коли ти навіть у касу кінотеатру намагаєшся пролізти без черги?
* * *
Не тому страшно, що роки «ідуть», а тому, що вони «біжать»…
ПРИКЛАД НА ТАВТОЛОГІЮ
Люблю тебе в собі. Люблю себе в тобі. Люблю нас разом. Люблю нас нарізно. Одне слово: люблю любити любов.
НЕ ПИТАЙ
«Чому? Чому?» Я ж не можу сказати тобі, що ти не є тим, на чиїй руці хотіла б я прокинутись вранці…
СИЛА ПРИКЛАДУ
Коли побачу сутулого, завжди випростую спину.
ТІНІ
Нас поки що менше, але нас буде щораз більше й більше. Їх поки що більше, але їх буде щораз менше і менше. Мова про принципових і їх тіні.
«ПРАВИЛЬНИМ» В АЛЬБОМ
З законом-то ти в згоді, а як з совістю?
НАЙВАЖЧЕ
Що за вибрик природи: і все ж таки людині найважче бути… людиною!
ЦІКАВО ЗНАТИ
Про що гудуть безугавно телеграфні стовпи? Напевно, критикують розмови, що ведуть поміж собою телефонні дроти…
НЕМА ТАКОГО ХУДОЖНИКА
Просиш послати тобі за океан картину з краєвидом рідної сторони. Я радо вволила б твою волю, але де ж знайти мені художника, що зумів би фарбами передати небо, списане крилами журавлів, чи проосінній запах лісових опеньок, чи скаргу на «нові порядки» старого млина, а чи мелодії моєї туги, що, наче юродива, й досі шукає тебе по давно заораних стежках…
ІНШІ ПРИЧИНИ – ІНШІ МЕТОДИ
Колись натиралася свіжими листками любистку, аби віднадити його від іншої. Сьогодні кидає засушені листочки цього пахучого зілля в борщ, аби віднадити його від «забігайлівки».
* * *
І найточніше вимагає пояснення. Адже існує страх боягуза і… страх героя.
А СУТЬ ОДНА…
Часто «дерзання молодого таланту» і «формалістичні викрутаси» зводяться, по суті, до одного. Вся справа в тому, хто розбирає твою творчість: друг чи недруг.
У ВІК КОСМОНАВТИКИ
Цить, серце! У вік космонавтики ціняться перш за все нормальні серця.
НЕВМИРУЩЕ
Якщо класика – це й вічна актуальність, то у старого Андерсена вона у фразі: «Королю, королю, ти голий!»
НЕ ЗАВЖДИ ТРЕБА МАТЕРІ СЛУХАТИСЬ
– Не йди за нього, – порадила мені мама. – Музиканти – однаково що цигани.
Я послухалась матері. І – що доброго зробила?
МАТЕРИНСЬКЕ
Воліла б око втратити, аніж довіру сина.
ДУМКИ ВГОЛОС
Які я можу мати претензії до жінки, коли я вже сам для себе застарий?
І ХТО Б ПОДУМАВ!
«Усі думки мої і мислі бродять коло твого дому», – писав ти мені хлопчиною. Хто був би тоді подумав, що пройдуть десятки років і твої слова повернуть к тобі, але вже як посланці від мене.
ДЕЯКИМ КЕРІВНИКАМ В АЛЬБОМ
Не в кожному випадку мовчання люду – знак згоди.
* * *
Скільки б не було визначень поняття «національність», мова є і залишиться його душею.
БІЛЬ
Твоє мовчання болить мене. Твої листи тривожать мене. Куди, куди діватись мені з моїм тривожним болем?
СУМА ТА САМА
Мама ~ Діти ~ Ти
Діти ~ Ти ~ Мама
Ти ~ Мама ~ Діти
Як не варіювати доданками, загальна сума завжди залишається та сама: найдорожчі.
ЗА НАЛКОВСЬКОЮ
Що ми знаємо про деяких наших «молодих», коли знаємо їх виступи на зборах і семінарах, а не знаймо їхніх думок?
ВАЖКО ПОВІРИТИ
Не вірю у безсмертність душі. Але важко мені повірити, щоб мої почуття до тебе мали б скінчитися з моїм життям.
ДВОЗНАЧНІСТЬ
По довгих роках прийшов лист від її першого любка. Здуріла від радощів: притулила конверт до губ.
– Мамо! – скрикнув син. – Це ж так негігієнічно!
* * *
Не бути падлюкою – ще не означає бути порядною людиною, бо порядність, друзі, зобов'язує, як і всяка інша чеснота.
ЗАГАДКА
Що це таке? Всі його шукають, а ніхто не знає, як воно виглядає. (Щастя).
МОЖЕ, Й ВАРТО?
Людство, як відомо, створило чимало міжнародних організацій та різних асоціацій. Чи не настав час, братове, подумати про ще одну? Наприклад, про «Міжнародну асоціацію порядних»?
ХТО, КОЛИ І ЗА ЩО?
Твої рекомендації чудові. Мене цікавить одне, зовсім побічне питання: хто, коли і за що давав їх тобі?
ВПОРУ
Почавши від стародавніх, хвалимо тих, що вміють впору замовчати. А впору замовити потрібне слівце – хіба не заслуговує такої самої, якщо не більшої, похвали?
* * *
Візьмеш невродливу – звикнеш. Візьмеш красуню – теж звикнеш. У чому ж тоді проблема?
* * *
Коли вже твоє становище змушує тебе бути нещирим зо мною, то для пристойності опусти бодай очі.
АХ, ТА МОЛОДЬ!
– Пошануй бодай черевики, коли вже не жалко ніг! – ремствувала мама на доню, що знемагала в танці.
ХИТРІ!
Чоловіки підозрівають нас у надмірній практичності, а самі бач які: освідчуються в коханні, жертвують нам серце, а від нас вимагають руки (і то правдоподібно – правої).
* * *
Прийняти рішення, власне, найлегше. Тільки – як сприймуть його ті, від імені кого ми приймаємо його?
ЗА ЗДИБАННЯ НА ТОМУ СВІТІ
Сиджу за вдівцевим (до речі, такого прикметника в живій мові немає) столом свого сусіда з дитинства – Георгія.
– На Теплого Олекси було п'ять років, як ви були в нашому селі.
– А ви пам'ятаєте! Кожної зими кажу собі: но, вже цеї весни чи літа напевно виберуся на Буковину. А відтак знову якісь справи, цур їм та пек, закрутять мною, і знову відкладаю на наступне літо. І так, Георгію, з року в рік.
– Сягайте, прошу…
– Дякую файно. Випиймо, Георгію, за тих, що ми в них.
– Будьмо, Дарцю. А тепер знову аж за п'ять років увидимо вас у Лукавиці.
– Дай нам, боже, прожити ще п'ять.
– Та я до того і річ веду. А то можете приїхати і застати мене там, де паламар траву косить.
– Що ви, сусіде?!
– А що? Ми з вами вже не молоді, хоч ви і молодші від мене, але й недалеко втіклисьте, гей той казав. Думаю собі, Дарцю, що там у Львові десь у вас покої, а покої…
– Не такі вже й покої, Георгію.
– А в мене оця хатина, як видите. Чотири войни витримала небога, але то пусте. У вас машина.
– Тта…
– А мені, як треба транспорту, то іду до колгоспу просити якої шкапи.
– Чого зараз «шкапи», Георгію?
– Та я так, аби більше розжалобити вас, бо коні в нас, що правда, то правда, один в одного. Але й це пусте! Все пусте, Дарцю, тільки здибання з добрими людьми є що є, а решта фють – пух кульбаби! І тому я вам дуже дякую, що ви зайшли до мене, гей той казав, не погордили моїми низькими порогами.
– Що ви, Георгію, таж наші тати сусідами були. На друге літо доконче приїду знову.
– Ви завжди так говорите, а потім вам інакше виходить. Не вірю вам, перепрошаю за слово, бігме не вірю. Може у вашому житті таке зайти, що можете не встигнути і на мій похорон, а я так би собі хотів, щоб ви були в мене на обіді [24]24
Поминки.
[Закрыть].
– Лишім пусту бесіду, Георгію.
– А чо пуста? Скажу вам, аби ніхто не чув, що я вже потрохи пририхтовуюся до свого обіду. Не хочу ще й по смерті завдавати клопоту сестрі Катріні. Вона, рахувати, вже теж не молода, а в той день і так буде справунків вище голови. То я, чуйте, взяв і приховав у ямі кілька фляшок доморобного виноградного вина на той випадок. От зараз покличу кума Штефана, внесу пляшку, і хай мені здається, що я з вами в себе на обіді.
– Бог з вами, Георгію, я воліла б на вашому весіллі випити.
– Гай, гай, Дарцю, минувся наш шабас. Ми з вами вже з ярмарку вертаємося. Нам уже ближче до обіду, як до весільного столу. А ви скажіть мені, ні, без жарту: який вельможа, який багач, який голова колгоспу, скажім по-теперішньому, який міністр був на своїм обіді? А я буду, і буду пити до вас і до кума Штефана.
– Чекайте, Георгію, а за що ми будемо пити на обіді з живим небіжчиком?
– Ви не знаєте за що? Та за здибання на тому світі, моя злота сусідко!
НА МЕЛАНХОЛІЙНИЙ МОТИВ
Нічого мені так не жаль з моєї молодості, як того, що вже ніколи не зможу одіти рожевого плаття з букетом ромашок на рамені.
В АЛЬБОМ КРИТИКАМ
Не гудьте за життя і не хваліть по смерті.
ПЕРПЕТУУМ-МОБІЛЕ
Сьогодні єресь – завтра правда. Сьогодні істина, завтра – єресь. Якщо, чоловіче, збагнеш цю діалектику, буде тобі добре і довго проживеш на землі. Амінь.
ЯКЕ НЕПОРОЗУМІННЯ
Лікар приписав мені приємні емоції, а ти силкуєш мене ковтати полівітаміни, яких я терпіти не можу.
БУДЬТЕ ВИБАЧНІ
Легко запалюєшся і коротко гориш, зате як часто! Ні, ні, це не про тебе, а коробку сірників!
ТРИ ВИХІДНІ ПОНЯТТЯ
Хатини, дитини, тишини – треба жінці на цій планеті. Все інше – функції цих понять.
ЩЕ ОДНЕ ВИЗНАЧЕННЯ
Кохання – ялинка, обвішана цяцьками ілюзій закоханих.
З ПСИХОМЕДИЦИНИ
Не пам'ятаю вже точно, коли, хто і де прищепив мені того віруса. Знаю тільки одне: любов до України вмре в мені з останнім моїм подихом.
А ТАКА КАРТИНА?
Схід сонця в горах.
Схід сонця над морем.
Схід сонця у степу.
Прекрасні кольористичні картини.
А ви, будь ласка, ще подивіться надосвітку сніжок у пастелевих синювато-лілових кольорах.
* * *
І що з того, дівчинко, що очі в тебе «під японочку», коли душа в тебе «під космополіточку».
ОБЛАСТІ ЕТИМОЛОГІЇ
Боягуз – це той, що боїться за свою гузицю. В переносному значенні – за крісло, на якому сидить.
АДРЕСА: ТА САМА
Напиши або приснися мені, – як тобі зручніше, як тобі безпечніше.
МИ, ЧОЛОВІКИ…
Вітре-вітроньку, люди люблять тебе за твою слабкість і ненавидять за твою силу. А ти все ж таки чоловічого роду. Як же ж бути тоді?
* * *
Талан без таланту може обійтись, але талантові без талану незвичайно важко.
НАДІЙНОЇ ВАКЦИНИ ПОКИ ЩО НЕ ВИНАЙДЕНО
Байдужість – один з видів психічної ракової хвороби, до речі, досить заразливої. Симптоматичне питання враженого інфекцією: «А яка різниця?»
МАКСИМОВІ НЕДАРОМ ТРИ РОКИ
– Ти гарна мама.
Мовчу навмисне.
– Ти дуже гарна мама.
Далі мовчу.
– Ти найкраща мама з усіх мамів на світі!
Голос дитини підвищується до межі, за якою вже сльози.
– Добре, сину, добре. А тепер скажи мені, чому твоя мама найкраща з усіх мамів на світі…
Хлопчик розгублюється. Він ще не знає, що не буває емоції без причини, але вже знає, що, коли питають, треба відповідати.
– Бо ти маєш червоний ніс…
ДИТИНА НЕВИННА
– Не їж, синочку, стільки цукру. Будуть зубки боліти.
– А ти, мамо, йому скажи, хай не буде солодкий.
* * *
Піддалися нищівному впливові часу кленові мости, дубом вимощені, чи камінням вибрукувані, ачи смолою залляті дороги, навіть ріки змінили свої русла, і лише польові стежки ті самі, що були в роки мого дитинства.
Затоптані тисячами-тисячами босих ніг незліченних поколінь, вони не розпилюються у суховії, не розмокають у сльоти.
Вони – незнищимі.
Не коліть їх «шпильками» і не тавруйте фабричним знаком каучукової підошви. Зніміть взуття і підіть ними босо.
Ви ж вступаєте у храм свого дитинства.
МАМО!
Мамо, мамо! Чим ближче до кінця моєї дороги, тим потрібніша ти мені. Чи не могла б ти вивести мене безболісно з життя так, як колись, тримаючи за ручку, вводила в нього?
НЕ ЗНАТИ, ВІД ЧОГО ПОМОЖЕ
(Народне)
– Що це ви, друже? З романів переключились на мініатюри?
– А так! Думаю, з меншою ношею легше буде проштовхнутися у безсмертя.
ЛИСТ ДО ЮВІЛЯРА
Дорогий Михайле Юрійовичу! І як це сталося, що я й досі не встигла розказати тобі, як і коли я вперше познайомилася з тобою як письменником.
Була весна. Це я говорю не для краси. Воно насправді так було: цвіла в саду старезна черешня, гули бджоли в кульбабі, стояло мерехтливе синювате повітря, і так не лізли в голову латинські слівця. А тут ще товаришка прийшла. І не сама. Я відгорнула першу сторінку і застигла. Профіль автора чимсь нагадував красеня Гете в молодості.
– Дай мені почитати…
– Але тільки до завтра…
Того дня (наш клас вчився у другу зміну) я не пішла у школу. Відчула себе «недобре» і лягла в ліжко з «Казкою про перстень». Пані, в якої я була, як говорилося тоді, на станції, з почуття обов'язку перевірила, чим я так зачитуюсь у «хворобі». Слово «казка» зовсім заспокоїло її. Блаженна, вбога духом, коли б вона тільки знала, що то була за казка!
Так, Михайле, так, був це 1921 рік, Чернівці, передмістя Монастирисько.
Гай, гай, як запаморочили мою бідну п'ятнадцятилітню голову твої мініатюри-перлини.
Скільки води у Пруті збігло з того часу, а я й зараз можу процитувати напам'ять:
«Одна дівчина любила ліжко, а боялася дуже ночей, блискавки і смерті.
Як від грому дзвеніли вікна і мовня роздирала пітьму, втікала вона до любка, горнулася до нього, трепетала, плакала, ба навіть сповідалася з гріхів.
Минають літа, відколи та дівчина сама-самісінька в гробі».
Або таке:
«Пара молодят вибралися в гори. Сміх і жарти губили серед тишини, дівчина квапилася, бо хотіла завчасу вийти наверх. Її товариш був веселий хлопець, любив біле личко і з приятеля хотів стати шлюбним чоловіком. Вітер холодив, дівчина мовкла, потім спинилася і повела оком на далекі долини. Такий світ показав сатана Христові, коли підманював на спокусу».
І що ти скажеш про шмаркачку? Вона тут же кинулася писати листа авторові. І тільки коли справа дійшла до адреси, опам'яталася трохи: куди посилати? Книжка ще видана в 1907 році. Автор, напевно, живе в Галичині, а для Буковини на той час це було вже за кордоном. Яким же робом там, десь у Львові чи Станіславі, віднайде його мій лист без точної адреси?
Та я тепер інакше стала розпитувати про тебе. Я шукала тебе в батьковій бібліотеці, по бібліотеках батьків моїх подруг. А в бібліотеці Народного дому сказали мені: «Ще не час читати Яцкова». І все ж таки (а може, саме тому) я ще «передчасно» встигла познайомитись не тільки з «Чорними крилами», «Смертю бога», але й з повістю «Огні горять».
Пізніше, вже на галицькій землі, мені вдруге потрапила в руки «Казка про перстень». О, тепер я вже мала офіційний документ про свою зрілість і дев'ятнадцять років. Крім того, мене вчили в гімназії розбирати якості художнього твору. Одно слово, я прийшла до висновку, що писати не так вже й складно. Їй-бо, коли б трохи понатужити думку, то можна б і самій таке утяти.
Результат був такий, що я послала до тижневика «Неділя» свою першу спробу пера. Це було зовсім «під Яцкова», але мені тоді думалося, що це тим більша запорука, що мій «твір» побачить світ друком. На жаль, старе прислів'я «коли двоє робять одне і те саме, то не є те саме» знайшло гірке підтвердження. Відповіді, що мені прислали з редакції, не пам'ятаю точно, але зміст її приблизно був такий, що, мовляв, не тратьте, куме, сили, спускайтеся на дно.
І щойно по роках, коли вже тут і там були надруковані мої новелки, я зважилася написати тобі листа, мій дорогий друже.
Я не вмію передати тобі, як я очікувала відповіді із Львова, яким болючим сплетенням вились довкола мого серця надія і зневіра. По кільканадцяти днях прийшла відповідь! На листівці – вид якогось приморського міста, рівним, я б сказала, навіть чепурним «під готик» письмом стояло «Дорога товаришко!». Ти розумієш, що означало таке звернення маститого до початкуючого письменника, га?
«Дорога товаришко!»
Думаю, що ти мені повіриш, коли скажу, що на перших порах, я ховала на ніч сірники під подушку, щоб, коли домашні заснуть, ще і ще раз перечитувати твою листівку. На превеликий жаль, воєнна завірюха, яка принесла таке спустошення в мою сім'ю, знищила і твої дорогі листи.
Та моя туга за автором «Казки про перстень» не згасала. Хтось сказав мені, що ти родом з села Посіч на Станіславщині. І що ти думаєш? Не зібрала я в 1927 році молоде товариство і не рушили ми пішечком з Станіслава Богородчанськими лісами шукати твоїх слідів?
І знову пройшло кілька років. Аж одного літа через наших спільних знайомих мене представлено Михайлові Яцкову. Пам'ятаєш? Вечоріло вже, до того ж став дощик накрапати. Аби не стояти серед вулиці (це була Руська), ми зайшли в кнайпу, яка в той час була місцем побачень і зустрічей українського літературно-мистецького світу. І коли ми сиділи за склянкою вина й гуторили, наче добрі знайомі, я, признаюся, була щиро вдячна долі, що вона не вготувала мені найменшого розчарування. Ти хоч і не був подібний до двійника Гете, зате виявився таким, яким створила я тебе в своїх думках.
А ще потім, – пам'ятаєш, Михайле? – ми зустрілись вже як радянські письменники у вільній, своїй державі. Ох, що це були за густі враженнями, казкові дні! Я вже кілька років пробувала їх передати у якійсь літературній формі – і завжди ламається в мене олівець від їх надзвичайності і власного безсилля. Ти пригадуєш, як ми, мов діти, наївно дивувались всьому? Що? Що? Наші книжки видаватимуть державні видавництва та ще й гонорар платитимуть нам за них? Слухай, письменникам аж така шана в Радянському Союзі? Що? Творчі відрядження? Дивись, то ми вже не «віршомази», а громадські діячі? Ти чуєш, наші книжки друкуватимуться тисячними тиражами?