Текст книги "Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія"
Автор книги: Марина Павленко
Жанр:
Детская проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 5 (всего у книги 12 страниц)
Якщо від почутого по Софійчиній спині трошечки й пробігали мурашки, то їх одразу змивали прохолодні смарагдові бризки! Краса, краса і ще раз краса!..
Насилу повилазивши з води, пішли облаштовувати нове тимчасове поселення і помагати кухарці готувати сніданок.
Коли вишнопланетяни, себто вишнопільчани понаїдались і перемили посуд, звідкись долетіла нова сенсація: там, біля дальнього виступу скель, пірнають з аквалангом! За гроші, звісно, зате дають усе обмундирування й інструктора! І вчитель фізкультури вже навіть пірнув!
Хоч як утримували дітей Ліда Василівна й Олена Гаврилівна (у цьому питанні були одностайні), цілий гурт роззяв та сміливців, серед них і Софійка, рвонули до заповітного скелястого виступу.
Біля інструктора вже витупцювала чи то юрба цікавих, чи то черга за аквалангом. Якраз виряджали на дно когось зі старшокласників, а щасливий фізкультурник жваво давав йому останні напучування ще й із власного свіжого досвіду.
– Що, розкажіть, що Ви бачили? – прикипіла до вчителя Софійка.
– О, не питайте! Все як ото у фільмах Кусто, ще й краще! Отако тобі рибки пропливають, отако – медуза, отако – водорості якісь особливі!.. Ет, хіба словами розкажеш?!. Такі пейзажі точно можуть бути хіба ще... хіба в кіно!
Софійка зрозуміла, що словами справді того не передати, і забагла спробувати й собі. Та коли порівняла ціни і свої гроші... Ох, навіть якби вона кілька разів не спокушалась пахлавою чи морозивом і навіть якби передумала купувати сувеніри (цю приємну процедуру лишила для Ялти), однак би не вистачило!.. Батьки думають, як за дорогу й харчі заплатили, то дитині більше нічого й не треба! На всю мандрівку – такі копійки!.. Втім, голубонька, сама винна, що не брала прикладу з Сашка, не заробляла й не заощаджувала! Словом, скільки гривень у гаманці не рахуй, більше їх від того не стане!..
– Заплатити за тебе? – несподівано почула над головою знайомий голос і відчула чиюсь лагідну руку на своєму плечі.
Сіроокий!!! Він дивився на неї згори вниз своїм фірмовим поглядом – поглядом затишним і водночас чимось аж небезпечним.
Ні! Точніше, на слово не спромоглась, просто різко затрясла головою.
– Як хочеш, діло хазяйське! – байдуже проказав баритон і звернувся до Віти: – А за тебе, мала?
– Ну що, пірнатимеш, Терен-Кущ? – напівжартом рятував трохи незручну ситуацію Алі-баба, поки Віта, мов риба на березі, безпомічно зіпала своїм завше таким балакучим ротом.
Віку-куся питально глянула на Софійку і, не чекаючи відповіді, теж заперечно похитала кучерявою кучмою.
– Що ж, тоді ми з Козирним самі! – зітхнув Тимур, – Ну, хіба ще Кулаківський із нами захоче? Тю, десь його не видно. Вже злиняв.
– Ага, тому і бабла жалко, і страшно! Давай п’ять! – і хлопці серйозно-діловито (чи ховаючи ніяковість?) по-братньому вдарили один одного долонями й наблизились до інструктора.
Дівчата ж, не змовляючись, по-сестринськи хутенько подріботіли скелястим берегом назад до табору. Обох трусило, мов у лихоманці, і на слово й тверезу думку спромоглись аж забившись (наче хто доганяв!) у рідний намет.
– Чо’ ти не погодилась? – передовсім учепилась товаришка.
– А ти чого? – огризнулась Софійка.
– Та я б!.. Я б за Тимуром, хоч на край світ’! Але ж хіба не ясно, що це вони ради тебе підстроїли? А я вже так, за компа’!..
– Мені нічого не ясно! А може, заради тебе? – тремтіла (ще й цей камінь на шиї холодить!), накрившись джинсовою курточкою, Софійка.
– А то я не ба’, як той сіроокий на те’ витріщається! – пхикнула Віта.
– Ага, особливо, якщо поруч – ти! – відпхекнула їй Софійка.
Ясно було тільки одне. Що так завжди! Коли Вадим їй пропонував зайти у кафе чи Сашко збирався сказати щось особливе, спрацьовувала звичайна Софійчи-на реакція: тікати, перевести на інше, уникнути надто несподіваного розвитку подій!
З іншого боку, вони зробили правильно, хіба ні? Чого це вони братимуть гроші в майже незнайомих, ще й у хлопців? Навіть якби позичили, віддавати чим? І взагалі, чи так дуже хотілось їм пірнати в ту страшну глибину?
– Мені то й зовсім ні! – заявила хитра Вікука.
– Отже, ми все зробили правильно! – Софійка відчула, що зігрілась і відкинула куртку: – Ходім купатись?
Уже пірнаючи на своїй мілині й намагаючись розплющеними очима, без маски й акваланга, розгледіти під водою космічні пейзажі, Софійка згадала, що старшокласника Альбабарін назвав... Козирним! Отже, Козирний і А. Т. – все-таки різні люди? Чи хтось один? Або до неї прихильні обидва, або... Або обидва байдужі! І небайдужі, наприклад, до Віку-кусі! Кому ж тоді дарувались подарунки? І ким?
Забракло повітря, й вона виринула на поверхню. Містичний краєвид пустельного острова мерехтів на сонці, наче лукаво підморгував.
А може, слово «Козирний» сьогодні узагалі причулось?
Пірнула. Пелехата цистозіра-кустозейра, або полісифонія, танцювали серед підводного світу, пухнасто розправляючи гілки-мацаки.
Випірнула. На далекій смарагдовій лінії, де сяйливе море сяйливо переходило в небо, майнуло неначебто щось багряне. Пурпурові вітрила?
Потрусила головою, розсипаючи краплі з волосся. Вітрила щезли. Примарились?
...Як і вся сьогоднішня пригода?..
24.ІРЧШЕ ЗІЗНАННЯ ДРУГА СПРОБА
Коли Софійка ще раз виринула з води, біля неї хлюпалась уже не Віку-куся, а Завадчучка.
– Що за мара? Де Віта?
– Розслабся, все під контролем. Ти ж у курсі, що нам треба побазарити.
– Надіюсь, ти її не втопила?
– Замочила! Ги-ги! Та не парся, кажу: я її на півгодинки нейтралізувала, знайшла їй діло. Щоб не плуталась під ногами. Вона скоро підрулить, то ж давай не будем тягнути. Вилазь, бо точно лускою обростеш і хвостом розживешся!
Софійка вийшла на берег і накрила плечі футболкою. За ці кілька днів устигла здобути красиву засмагу (Сашко вже місяць загоряє біля свого ремонту, а от Пустельник, мабуть, поїде до своєї Кореї геть білий) і вмудрилася не спектись. Може, тому, що у воді перебувала здебільшого не по плечі, як інші, а часом і з головою, і сонячні промені тоді не діставали до тіла. Може, через люб’язно відданий тітонькою Сніжаною дорогий сонцезахисний крем. Ним ділилася з товаришками, і вони теж не згоріли. Та й учителька й медсестра просто фанатично оберігали-рятували дітей від зайвого сонця.
– Я тебе слухаю, – вмостилася на черепашнику біля Ірки.
– Тут таке діло... – Завадчучка то блідла, то червоніла, і Софійка ледве стрималась, щоб не пожартувати: мовляв, думала, бліднути-червоніти вже здатне тільки її вічно пофарбоване волосся. Але вчасно прикусила язика, бо тоді точно втратить Ірчину довіру.
– Мені тут Аська одну фігню розказала...
Софійка перетворилась на суцільну увагу.
– ...Тоді, коли ти зустріла мене з Вадом у старому парку...
Зустріла – це м’яко сказано! Ірка тоді була в устілку п’яна і майже нерухома. Кулаківський, згадуючи всіх чортів і проклинаючи все на світі, пояснив Софійці, що була гулянка на природі, і що Завадчучка («ця дурка»), крім того, що пила, себто назюзюкалась (здається, як коза чи корова), ще й напросилась, аби він її провів додому, хоч Ірку можна було тільки нести. Або тягнути.. Тоді ж Вад перекинув свою мороку з хворої голови на здорову, тобто на Софійку й на Софійчину тітоньку Сніжану, квартира якої була неподалік.
Про все це Софійка мужньо мовчала, чекаючи продовження Ірчиної розповіді. А та, здається, знов занепала духом і лиш облизувала сухі уста.
– До речі, – щось намацавши язиком у себе в роті, Завадчучка пожвавішала: – Ти бачила мій діамантик? – і вишкірила бічний верхній зуб: на ньому блищав камінчик.
– Інкрустація! – похвалилась. – Між іншим, зараз це на піку гламуру й крутизни!
– Жаль, що немає моди інкрустувати в мізки, – Софійка вже не могла змовчати. – Була б нагода побачити, у кого вони взагалі є. Ради цього ідіотизму ти попсувала зуба?
– Не попсувала, а тільки трохи надточила! І не для ідіотизму, а для вищої краси! Втім, як то кажуть, нащо перед свиньми діаманти метати!..
– У приказці не діаманти, а бісер, – філологічно уточнила Софійка. А потім зовсім нефілологічно додала: – Я зовсім не маю охоти комусь у зуби заглядати!
Рішуче встала, аби йти геть, але Завадчучка відчайдушно схопила Софійку за руку:
– Сядь, не кіпішуй! Коротше, про той вечір... Думаєш, чого Лізки з нами нема? Бо того вечора вона теж напилась до зелених чортиків... І... як би це пояснити?.. Кілька пацанів... Ну, скористалося цим...
– Вона... втратила незайманість? – перепитала десь вичитаною фразою Софійка й запалала стома вогнями: і від промовленого, і від почутого.
– О, це ти красиво сказала! Не, з незайманістю в неї ще до того... Вона ще раніше хвалилась, що мала якогось кореша... А потім другого... – і собі шарілась Ірка. – Але то ж були шури-мури типу по любові, а це з дуру фраєрнулась... Коротше, вона й сама цього не пам’ятала, та добрі люди роздзвонили... Не, не я, бо я й сама той... у відключці була... Точніше, тоді мене на тій тусі уже взагалі не було – я у твоєї тітоньки від передозу ковбасилась!
– То, може, хтось набрехав? – радісно вхопилась за рятівну думку.
– Нє, свідки стопудові... Але, звісно, ніхто не наробив би шурхоту, якби Лізка після того якогось спаму не підхопила... Чи то вагітність, чи якась болячка – не признається... Та й ми з Аською цілу дорогу з нею лиш есемесками перекидались: не говорити ж про таке вголос! Уже й родаків мусила на вуха поставити, зараз там типу вирішують проблему разом... Правда, перед тим збили доцю, як сама каже, на синю смужку...
Якийсь час мовчали. Софійці відняло мову. Уявляла ровесницю вагітною і ніяк не могла уявити...
– Коротше, западло так западло!.. – констатувала Ірка. – І як тут не закуриш, погодься? Це ще й так чудо, що досі тримаюсь!..
– Отже, тебе вже тоді на вечірці не було? – нарешті перепитала Софія.
– Не було, це точняк, нас із Кулаківським навіть не викликають як свідків. Але я не тільки про це... Я хотіла тебе спитати... Коли ти найшла мене тоді в кущах заглючену... Як думаєш, тоді зі мною нічого такого...
Софійку аж заморозило від жаху, що, виявляється, ще й таке могло бути. Але швидко оговталась, пригадуючи деталі:
– Ні, не хвилюйся! Ти культурно й пристойно лежала в рові під стежкою... – ненароком таки ж підкусила товаришку. – 3 тобою був тільки Вадим, він волік тебе від самої, як він казав, поляни... І він, пробач, ну ніяк не показував на такого, що тобою спокусився!..
– А, той! Нє, той не по цих ділах! – Ірка зітхнула полегшено. – Він завжди твердить, що з дівками зв’язуватись не збирається, бо це може влетіти у такі бабки, що цілий вік потім батяні їх не відробить!
– Ну, і цього, як його... спаму ж у тебе ніякого відтоді немає? – тривожно зазирала в Ірчині очі під темними окулярами.
– Нє, Бог милував! – жваво захитала головою та.
– Значить, пронесло! – і собі зітхнула полегшено. – Виходить, цього разу обійшлось тільки загубленою мобілкою!
– Підколюєш? – ображено зиркнула з-під окулярів Ірка. – Мобілу мені батьки вже купили другу (я навішала їм лапші про злодіїв у маршрутці), а от що ти маєш на увазі під словами «цього разу»?
і
Софійка опустила очі, бо висловити всі тривоги про ту всю ганьбу нізащо б не відважилась.
– Ти що, думаєш, у мене бував «інший» раз? Тільки це між нами, бо Аська завжди хвалиться своїм мудаком, то і я не хочу відставати. На словах. А на ділі в мене ніколи не було ще цих... ну, стосунків... Та й ти ж знаєш, я Вада люблю...
– Любиш? Ти ж після того, як він тебе тоді зіпхав на мене, його зненавиділа!
– Так, він, по суті, злив тоді мене в унітаз, і я йому цього ніколи не прощу. Але хай собі як хоче, але заміж за нього, падлюку, я колись усе-таки вийду!
– Це і буде твоєю страшною помстою? – не розуміла такої залізної логіки Софійка.
– Хай і так! – презирливо труснула свої тисячу і одну кіску Ірка. – Думаєш, йому зі мною буде мед? Думаєш, не поп’ю з нього крівці й не розведу на гроші? О, ти мене погано знаєш!..
Гм, Софійка справді погано знає... Нічого, виявляється, не знає... Ні про Ірку, ні про життя...
– О, твоя Вікука суне! – пробурчала Іра. – Гудбай, Америка! Але ми вже й добалакали все, що мали. Мені наче гора з пліч, як страшний сон позаду...
– Шкода, що Лізка цього не може сказати про себе! – щиро поспівчувала Софійка.
– Мда, тут ти права... – засумувала й Ірка. – Зате я такого фуфла вже точно ніколи не пожену, до такої капецної ситуації себе ніколи не доведу, навіть нічого подібного не допущу!!!
– Я вірю тобі, Ір! – гаряче стисла її долоню. – Ну все, бувай!
– Пожди, я ще щось... – стисла і Софійчину долоню Ірка. – Дяки тобі... Ти розвіяла мої найбільші страхи... Я більше нікому не могла злити цієї інфи...
Навіть Асьці... Тільки це між нами, січеш?
– Звісно, між нами! – спаленіла праведним обуренням.
– Та ша, ша: я знаю, що ти френда надійна, не здасиш!
Софійка вже рушила назустріч Віті, як Завадчучка знов погукала:
– Стривай, а можна ще одне спитати?
– Що?
Ірка підсунула на чоло окуляри, і в її очах заграли звичні бісики:
– Як там твій дядечко, красунчик Пустельник?
Тьху! Так і знала, що цей телепузик щось вивергне
на прощання!
– Тільки розлучиться – дасиш знати! – затремтіли від реготу косички навпроти сонця й морського блиску.
25. ФЛОРА І ФАУНА
Розмова з Іркою не йшла з голови й тоді, коли разом з Вітою, Лесею і Дмитриком вирішили прогулятись півостровом. Іваненко захоплено розповідав, як він щойно пірнав з аквалангом, а Софійка думала про Ліз-чину пригоду. Книжок про таке перечитала чимало, і з мамою не раз говорила. Про те, що в чотирнадцять років уже можна й народити... Хоч уявити Лізку (як і себе) матір’ю... Ні! Але й аборт, надто перший, тітонька Сніжана казала, особливо небезпечний. А мама взагалі проти абортів: як би, мовляв, жили ми зараз без
Ростика? Та він у снах би приходив, сумним ангеликом прилітав би в найбезтурботніші моменти життя й не давав би спокою! Узагалі – як без нього, без його перших зубчиків, без курочки-ко-ко-ко, без ясних оченяток? Звісно, ніяк! Родити треба, нікуди не дінешся. Але ж яке те маля в Лізки народиться, якщо били її батьки, як мовить, до синього? Якщо пила-курила вона, і ті хлопці (бр-р-р! – подумати гидко і страшно!), татусі так звані, нетверезі були? А якщо й не вагітна, лише підхопила яку заразу... Ну вилікується, звісно, але жити з цим – як? Мабуть, так і жити. Поміняти усе в житті, почистити, якимись добрими-добрими вчинками позакривати всі чорні діри минулого...
– А в Карпатах! – розповідав про щось Дмитрию – Ми з татом як ходили!.. На Говерлі, з того боку, де президенти не ходять, пляшок, сміття! Ще на одну Говерлу набереться!
– А я лиш бачила ролик по теле’, як річку перегатили, аби пластик затрима’, бо вже сусідня країна цю, як її, ноту протесту заяви’, що з карпатської річки до них сміття пливе, – додала Віта. – То як показа’!.. Води й не видно: гора пляшок!
– Первісні люди, що тут скажеш! —зітхнула Радзивілка.
А, це вони про пластикові пляшки, які то тут, то там, гнані вітром, торохтять по степу! От тобі й сучасне перекотиполе – милуйтесь, поки не трапляються обіцяні Іідою Василівною фісташка і ялівець!..
Ой, нарешті! Он за каменем квіточка якась: лазурова, як її черевички!
Підбігла, щоб нею помилуватись і побачила синій пакет!
– Чому?! – нарешті спромоглась на слово й собі. – Чому кругом така краса, а люди такі свині?!
– А но в Леськовичах на Крайньому ставку (це не той, що біля замку) завжди було повно лебедів, а від-ко’ один скоробагатько узяв ставок в оренду – всіх повідстрілював, щоб, бач’, риби не жерли?!
Леле, це ж чи не родичів тієї лебідки, що згоріла живцем у гнізді? Почуте остаточно струснуло Софійку й повернуло до реальності. Вона пірвала того чортового пакета й аж люто почала збирати в нього пляшки! Цю, і ту, і он ще ту! Хоч трохи! Хоч на краплю чистіше стане на цій латочці світу! Якщо й не стане, то...
То бодай на душі не так тяжко буде, не так соромно за всіх двоногих тварин!.. Ні – тварюк!
– Соф’, сьодні великий празник – Зеле’ неділя, робити гріх! – зауважила Віта.
– Отже, рвати всяке зілля, аби посвятити його в церкві й заквітчати ним хату – не гріх, а прибирати, аби тому зіллю хоч трохи чистіше рослося – гріх?
– На жаль, усього півострова не прибереш! – обережно вступив Дмитро.
І даремно, бо роздраконена Русалка просто-таки вибухнула у відповідь:
– Вже краще наївно, хоч і безрезультатно, пробувати врятувати світ, ніж у чотирнадцять років обрости черевцем... Ну, маю на увазі – моральним або пивним черевцем і скептично на все попльовувати!
І цю пляшку, й цю целофанку, і цей пакет!..
Чи то ця міні-промова, чи то Софійчине завзяття так вплинуло на друзів, що вони теж неквапно побрали кульки й заходилися вкидати у них сміття. Утім, хай би лиш спробували не вкидати! Наслухались би такого!..
Краєвид і справді почистішав. Софійка потроху заспокоювалась і роздивлялась довкола уже не тільки з прицілом на пластикові пляшки. Ох, недарма Олена Василівна казала, що «Меганом» означає «Велике
поселення»! Тобто поселень тут, може, й не було, але що велике – точно-точнісінько!.. Щось і про згаслий вулкан Карадаг (хоч би не прокинувся, поки вони тут!) говорила... Степ і степ, з пустельними хребтами на горизонті! Сонце – хоч і призахідне – шмалить немилосердно, і від того пейзаж наче іще безмежніший!
От би зустріти-таки в цьому безмежжі тваринку чи пташку! З отих куликів-сорок, жовтих чапель або чорних коршунів!.. А то вже стільки всього цікавого побачили, стільки побачили всього такого, чого бодай і не бачити (саме підбирала чергову пляшку), —а тварини якоїсь екзотичної – жодної!
До табору повернулась із повним мішком сміття, але хоч із трохи меншим тягарем на серці. Якось знов почало віритись у казку зі щасливим кінцем, бо так же не може, так не мусить бути!..
Повикидали свої знахідки в сміттєві баки, позмивали в морі пилюгу й бруд і розбрелись хто куди. Ну, Софійка, звісно, ще разок скупнулась, і аж як покликали до вечері, полізла в намет переодягнутись у сухе.
Вже готувалась ускочити у вечірні джинси, витягнуті з купи одягу в кутку намету, як зненацька по нозі прослизнуло щось слизьке і вогке.
...Здається, збулась омріяна зустріч із якоюсь тваринкою...
26. змія
– А-а-а-а-аааа!
Софія кулею вискочила з намету.
– 3-з-з-змія-а-а-а!!! Та-а-а-ам, за рюкзаком...
Уже опинившись на безпечній відстані, гарячково натягнула джинси (оце була б ганьба, якби, укушена, там, у наметі, без них і вмерла!) і продовжувала тремтіти й тихенько голосити-завивати:
– 3-з-з-змі-і-і-ія-а-а-а...
– Та ну, може, здалося? А ти хоч ціла? Точно не вкусила? – співчутливо обступили однокласники, які теж іще не встигли піти до столу.
– По ноз-з-зі... От-т-т-так-к-к-ко пр-р-р-роповз-з-зла...
Лякливо позиркуючи в тамбур палатки, всі підтримували Софійку у тремтінні й голосінні.
– В когось є ліхтарик?
Дівчинкою так трусило й тіпало, що вона не одразу второпала, що сіроокий старшокласник-баритон зовні спокійно, без паніки, повільно поліз у намет.
Ледь помітне коливання брезентових стінок і майже невидне тьмяне рухливе світло виказувало, що хлопець обережно нишпорить між речами. Лелечко, там же так і валяється Софійчин мокрий купальник! Знов оганьбилась перед тим ашником!
– Під спальником, під спальником дивись! – підказували найбільш небайдужі.
– Я вже послала по фізрука і медсестру! – де не взялась Ліда Василівна. – Без паніки, друзі, тільки без паніки! То може бути мідянка, найменша кримська змія! Вона з сімейства вужів, тому неотруйна!
Біологічка не знала, що змія в наметі не сама, а з її підопічним. Тому спокійно розвивала свої теорії: – Може також бути полоз леопардовий. Ти, Софіє, не бачила на змії таких коричневих плям і смуг із чорненькою облямівочкою?
– Воно... чорне... з-з-здається...
– Шкода, а то полоза вважають найрідкіснішою і найкрасивішою кримською змією, ба, навіть і України! А чорною могла бути степова гадюка! Це єдина отруйна змія в Криму!
Від сказаного всім глядачам одібрало мову, і тому ніхто навіть не запитав, яке розмаїття латинських термінів і народних назв мають ці полоз леопардовий, мідянка й гадюка.
Хвилини повзли неймовірно довго. Здається, іще повільніше, ніж самі гади. Ліда Василівна озиралась за фізруком, а старшокласник десь там, у наметі, полював на непрошену гостю.
Надійшли фізрук і медсестра, за ними, дожовуючи, відірвалась од вечері Олена Гаврилівна, й почали обговорювати:
– Дівчата, як це ви намета ставили? Дивитись же треба!
Софійка, Віта й Леся перезирнулись. Дивитись? Вони дивились на море, яке манило свіжістю після мульких автобусних сидінь, а на кам’янистій землі що цікавого? Та й були ще сонні...
– Або герметично зашнуровувати, як виходили! Вона тоді могла заповзти!
Та наче шнурували!.. Втім, як про аквалангістів почули, то ясно, що не до того було!
Сварись, не сварись, а треба якось рятувати ситуацію.
– Може, їй на дудці заграти? Як у документальному серіалі «Незнана Індія»? – резонно запропонував фізрук.
– О, замість дудки, можем щось підібрати на мо-більнику! – підхопив ідею хтось із хлопців.
– Може, краще зібрати намета, а вона потім сама втече? – не менш слушно пропонувала медсестра.
(Ой, тоді Софійчин розкиданий купальник потрапить під ще ширшу глядацьку аудиторію!)
– А якщо на нас кинеться? – запротестували дівчата.
– Мої вдома вчора тушканчика по хаті сачком ловили, коли він клітку прогриз і вискочив! – докинула Олена Гаврилівна. – До речі, якщо комусь треба у господарстві тушканчика, можу подарувати, безкоштовно!
– Прогриз і втік? – перепитав хтось із учнів.
– Атож, сачком так і не зловили! Вже й зітхнули полегшено, а сьогодні вранці його сусіди принесли, він у їхню квартиру попід бетонною стіною нору прорив... І поскаржились, що, бачте, в них у хаті було повно одягу, а тепер стало повно вати... Наче їх у школі не вчили, що тушканчик яку ганчірку не вхопить – вмить розриває-перетрублює собі на підстилку для гнізда!.. Тепер ще й за ремонт платити... Але змія ж не стрибає на два метри в довжину, її й сачком можна спробувати!..
– Але ж сачка ні в кого нема!
– А може, покиньмо тут цей злощасний намет і розбиймо табір на іншому місці? А дівчатам скинемось грішма і в найближчому населеному пункті купимо необхідне! Ночувати розселимо по інших наметах! – Ліда Василівна не переставала показувати себе майстром найсміливіших теорій.
Не встигли дівчата запротестувати проти такої наруги над їхніми речами (не те що пурпурових вітрил, лазурових черевичків і камінчиків – кожної дрібниці шкода!), як сіроокий так само повільно, з гідністю, але наче аж недбало вибрався з намета, міцно тримаючи налякану змію за шию.
– А-а-а-а! – запищали, відскакуючи, дівчата.
– Є!!! – переможно зарепетували хлопці.
– Ледве знайшов! Ховалась, зараза! – вдавано байдужо пояснив баритон.
– Андрію?!? Ти був... ти був там?! Поки ми... – звереснула Олена Гаврилівна і, закотивши очі, важко зсунулась на землю. Софійчин досвід із музейницею підказував, що історичка зомліла, однак по склянку води бігти було нікому, бо фізрук і ботанічка теж були в повному шоці.
Зате в дітей реакція спрацювала миттєво: фотоапарати й мобілки вже блискали об’єктивами, фіксуючи рятівника з гадюкою, що роззявляла пащу й зловісно миготіла роздвоєним язичком у його руці.
А декілька ще кмітливіших парубійків уже стояли з каменюччям напоготові.
– Не вбивайте! – отямилась Софійка. Вона мало не вигукнула читане в якійсь п’єсі: «Я її прощаю!», але хватило розуму обмежитись прозаїчнішим: – Віднесіть далеко-далеко й відпустіть, вона не винна, що вона... змія!..
– Покажи куди віднести й де відпустити! – сірі очі спідлоба вже дивились звично насмішкувато.
– Андрій! Він же міг... Нас же за те могли... О, не дай, Боже!.. – почувся мало не з царства Аїда хрипкий голос Олени Гаврилівни.
– Вона і є!.. Гадюка отруйна!.. – поблідлими устами шелестіла Ліда Василівна. – У неї зуби... Яд не в язиці, а в зубах, обережно!
– Ну, знаєш! Це крутіше, ніж у реаліті-шоу! – вітально потискував старшокласникові вільну від змії руку фізкультурник.
– Мда, мандражорчик був ще той! – уперше за весь час подав голос Кулаківський. – Але якби ти скреати-вив і якось її вирубив, було б, знаєш, трохи кайфовіше!
– Ой, так! Ходімо десь її викинем! – спохопилась Софійка, не забувши повним зневаги поглядом розмазати по ракушняку нікчемного мандражорчика-ма-жорчика (і що тільки вона колись знаходила в цьому Вадові?).
Указуючи напрям і все-таки з осторогою позиркуючи на гадюку й тримаючись на відстані, Софія подріботіла (в ногах дрижаки, наче після ста присідань на фізрі) кудись у бік степу. Сіроокий (отже, він звався Андрієм? Зовсім заплуталась у його іменах!) із гадюкою в кулаці широкими неквапливими кроками рушив слідом.
За ними поспішили вчителі (крім Олени Гаврилівни, яка сиділа просто на землі й обливалась водою з принесеної кимось пляшки), медсестра з джгутами для перев’язки напоготові, Дмитро з Лесею, Алі-баба (ну, звісно ж, хіба він відпустить Софійку з чужим хлопцем саму?), Віта й ще кілька вешників. Намагались додивитись небезпечну пригоду до її щасливого завершення.
– Боже, як вона туди залізла? Як ти її знайшов? Як ти не боявся? – не так питала, як вибалакувала зашпори від пережитого.
Щось безперестанку навперебій говорили й фізрук та Ліда Василівна. Здається, вони на всі заставки лаяли відчайдуха й розповідали, на яку небезпеку наражав себе і всіх.
Андрій, трохи невдоволено оглядаючись на цей кортеж, тільки здвигнув плечима:
– Ще трохи поговорите – й понесу її туди, де взяв!
...Ну та й не герой же, га? Ні, Сашко, звісно, теж попхався б куди завгодно, аби порятувати свою Софійку, але, по-перше, трусився б, мов осиковий листок, а по-друге, не зробив би це так ефектно, так...
Ох, Боже, дай розуму й розсудливості, щоб усе це усвідомити й спокійно сприйняти!
Змію було врочисто винесено на скелю й ще урочистіше спущено в кущі на якійсь приступці внизу. Ми тебе відпустили, то й ти, гадюко, назавше дай людям спокій!
Назад ішли тихо. Софійка чомусь згадала розкиданий купальник і решту шляху соромливо мовчала.
– Мені просто підфортило, визнаю! – герой нарешті узяв слово. – Зо два рази доводилось виловлювати гадів у наших походах, – кивнув у бік фізрука.
– Щось не пригадую такого! – похитав головою фізрук.
– Бо то все траплялися звичайнісінькі вужі, не було про що й говорити!
– Якби гадюка тебе вкусила, то теж навряд чи ми зараз би тут говорили! – підколола Ліда Василівна.
– Добре, винен! Каюсь! Закрили тему! – різко обірвав хлопець.
Повертались мовчки. Вже біля табору, шаріючись, зважилась підступити ближче до свого рятівника й видавити із себе «дякую». Але що те «дякую» додало їй чергового сорому, бо прозвучало наче «ква-а-ак», то на люди більше й не потикалась. Навіть вечеряла окремо, добре, що Ві-ку-куся подбала про кашу і чай для подруги.
– Ти гля’, що ро’! Ти гля’, що ро’! – захоплено приказувала Віта.
– Слухай, Віт, кажи вже щось конкретне, бо в тебе наче запис заїло! – буркнула Софійка.
– Та що каза’? Ба’, на що він пішов ради те’?!
– Ради мене? – раптом Софію пронизав серйозний сумнів. – Намет так само мій, як і твій!
Перед сном ще десять разів обдивились своє брезентове мешкання і старанно зашнурували його зсередини. Довго дослухались до всіх шиплячих-свистячих звуків, поки нарешті все розчинилось у шумі хвиль і мареві снів. Зі стрибучими тушканчиками, страшними гадюками та сміливими сіроокими принцами. Але оскільки примовка цей раз вийшла трохи незграбна («Сплю у звільненому від змії наметі, приснись, мій коханий, де ти»), то хтозна чи можна тим снам довіряти?
27. ЗНОВ У порогу
Історія з гадюкою, як, до речі, й несамовита спека та брак води, спричинили до того, що наступного ранку вишнопільці згорнули свій табір і рушили з Меганома на два дні раніше, ніж планували. Шкода, зате до Ялти ще на крок ближче! А в Ялті – гори, пальми, цілюще повітря! Недарма ж там лікувались (мама перед поїздкою Софійку трохи напакувала інформацією) Леся Українка, Василь Доманицький, працював Степан Ру-данський, бували історик Микола Костомаров, педагог і композитор Петро Ніщинський, письменники Яків Щоголів, Амвросій Метлинський, Дніпрова Чайка, Іван Карпенко-Карий!..
Це ж під Ялтою – маєтності графа Воронцова, якому Катерина Друга віддала в рабство Степана Симиренка, покаравши за непокору. А потім уже Симиренко-молодший помстився тим, що став головним
конкурентом графа в цукровому бізнесі... Цікаво побачити на власні очі якісь доріжки з тенет недавно особисто пережитого й майже розплутаного Софійкою лабіринту!
Кількома словами перекинулась по мобілці з мамою, звісно, про гадюку ні слова, – про неї уже вдома, коли все буде позаду. Сашко знов поза зоною, хоч учора, поки тривала зміїна історія, дзвінків від нього аж п’ять пропущених.
Дорога міняється, більшає зелені, вищають гори.
Гм, чудернацькі тут і в усьому Криму назви поселень! Точніше, не так чудернацькі, як, навпаки, на один копил! Леніне, Фрунзе, Дачне, Октябрське, Южне, Прав-дине, Гвардійське, Геройське, Виноградове, Передове, Нове, Щастлівоє...
– Колись більшість цих назв були татарськими, – ніби вгадала Софійчині думки Олена Гаврилівна. – Але в радянські часи татарів повиселяли...
– Як повиселяли? І татарів також? – не втрималась від здивування Софія.
– О, ще й як! Так-от, коли їх силоміць звідси вивезли, кинулись нищити будь-які сліди їхнього перебування, заодно й усе кругом перейменовувати. Оці всі Октябрські-Южні – колишні Султанівка, Юзкуї, Чалбаси, Розенталь, Кючок Таракташ... Між іншим, помітили: остання назва звучить схоже на «тушканчик», хоч і означає Мале Жабеня!..
– А ще – село Шейх-Мамай, де поховано Мамая: воно тепер Айвазовське! – додала дещо і з власних пізнань. Про тушканчика, на жаль, додати поки що нічого не годна: розмова з мамою про це непевна й не телефонна, хай ще потерпить його в себе родина Олени Гаврилівни, а там, як дасть Бог, станеться диво, і Софійчина мама дозволить...
– Атож, – учителька якраз не про тушканчика, а знов про слова: – Також зникли єврейські, шведські, релігійні, козацькі назви: Найдорф, Арнаутка, Янголи, Хрестовоздвиженка, Прогної, Британи, Шабо...
Ох, правда, що слова так само народжуються, страждають і вмирають, як і люди! Правда, що в словах – історія!..
– За такою логікою навіть дивно, як ніхто не забанив мого прізвища!
Це сказав... Альбабарін, який, виявляється, вмудрився обмінятися місцем з якимось ашником і сидів тепер простісінько позад Софійки!
– Ой, ти вже тут, Альбабаріне? – здригнулась усім пишним тілом від несподіванки й Олена Гаврилівна. Правда, оклигала вона вмить, бо відразу скористалась із появи свіжого слухача: – Аз твоїх родичів часом ніхто не мріє завести собі...
– ...Тушканчика? – Альбабарін, виявляється, і тут у курсі. – Ні-ні, дякую, у нас уже є хом’як!