355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Марина Павленко » Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія » Текст книги (страница 4)
Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія
  • Текст добавлен: 28 сентября 2016, 22:56

Текст книги "Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія"


Автор книги: Марина Павленко


Жанр:

   

Детская проза


сообщить о нарушении

Текущая страница: 4 (всего у книги 12 страниц)

– Яка дискотека, Соф’? Ми з тобо’ вчора усе проспали !

Софійка врешті продерла очі. Як проспали? Вона ж тільки-но лягла!

– Ранок уже! – аж тремтіла схвильована Віта.

– Невже? Вітусю, вибач! Чого ж ти не розбудила?

– Та, нічо’, Соф’, я теж проспа’! Як ото сказала про нову подушку, так і впала на неї, і як убита! Тут інше, Соф’, тут таке!..

– Що? Що сталось?!!

Віку-куся полізла до «дверей» намета, щось там узяла і піднесла на руках...

Невеличкий кораблик з пурпуровими вітрилами!

– Віто, я, мабуть, ще досі сплю? – пощипала себе під коліном Софійка.

– Тоді ми спимо разом! – Віта зняла пришпилений до носа кораблика аркушик і старанно прочитала:

– Пре-муд-рій і пре-красній.

Софійка остаточно прокинулась і вирвала з її рук папірець. «Премудрій і прекрасній!» Ага, і підпис ще: «А.Т.»!

– Тихо, дівчата! Дайте поспати! – невдоволено заворушилась на своїй постелі Радзивілка. Видно, вчора зі своїм Дмитром до півночі воркотіли, то й спить, мов борсук!

– Не дамо, бо тут таке! – авторитетно вигукнула Віта. – Комусь із нас, тобто із вас, подару’ підкинули! Біля входу лежав!

Леська й собі підскочила:

– Чому ти вирішила, що не тобі?

– Бо тут комусь премудрому і прекрасному! Ти, Лесь’, прему’, ти, Соф’, прекра’! А я ні туди, ні туди не підходжу!

Софійка ж мовчала. І зовсім не тому, що вважала Віту не мудрою. Чи Радзивілку негарною. Просто надто добре пам’ятала прислану їй листівку, де було: «Кайфую від премудрих і прекрасних». Та листівка призначалась їй, Софійці...

– Ти, Соф’, так учора шукала... Так хтіла цих черво’ вітрил... – потрохи розшолопувала Віку-куся.

– А мудра – так перекладається Софійчине ім’я! – Леська вміла чітко мислити навіть спросоння. – Та й підписано ж не Дмитриком, а якимось А.Т.! Хто це такий, Софійко, зізнавайся?

Софійка завагалась. Поштівка-бо від Козирного Туза була! А це якийсь А.Т.!

Лиш Віта стала такою блідою, якою ніколи її ніхто не бачив.

– Це... – прошамкотіла вона пополотнілими вустами. – Ви що, не зрозуміли? «А» – Альба... барін... «Т» – Тимур! Ви що, не зна’, що Альбабарін має не тільки незвичайне прізви’, але й найкраще в світі, найнезвичайніше ім’я – Тимур?

А й справді, ніколи над цим не замислювались! До нього всі: Альбабарін чи Алі-баба – вчителі навіть!

То Альбабарін – це і є Козирний Туз? Оц-ц-це так новина! Правда, Софійка допускала цю думку, але не сподівалася, що так скоро...

– Він любить тебе, Соф’! – сердешна Віта промовила це таким голосом, наче сказала: «Я померла, друзі».

Справді – вмерти й не жити від таких несподіванок!..

20. ПРОЩАЛЬНИЙ РАНОК

Ні, все-таки Софійка – не найгірша подруга. Бо далі переймалась уже не хлопцями, а Віку-кусею, на яку боляче було дивитись. Насамперед якнайдалі заховала яблуко розбрату, себто пурпурові вітрила. Довелось, правда, для цього тендітного виробу звільнити фірмову коробку від лазурових черевиків (їх переклала в целофановий кульок).

Також розраювала, відволікала Віту, як лиш могла.

Поки збирали речі й складали намета (Дмитрик, спасибі йому, прийшов помогти), смішила всіх, не змовкаючи. Мовляв, що це за місто таке їх чекає: Коктебель? Коктейль наче! А Меганом – іще смішніше! Бо гноми бувають лиш маленькі, а «мега» означає великий, і як це буде – великий гном? Ха-ха, одним словом. Аж самій було трохи мулько від тих вимучених дотепів, але ліпше хай Віку-куся кривить губки бодай у такій силуваній усмішці, ніж стримується, бодай не заплакати.

На Альбабаріна ж узагалі не глянула ні разу, хоч як хотілось. Навіть тоді, коли він кинув, пробігаючи мимо:

– Помогти щось, дівчата?

Бо тоді Дмитрик, спасибі йому ще раз, відповів за

Віту, Софійку й Лесю разом: «Дякую, сам тут упораюсь».

Альбабарін, здається (бо ж очей не підіймала), пригальмував, завагався...

– А чого ви вчора на дискотеці не були? – питав, мабуть же, точно не Іваненка.

– Та... – непевно викручувався Дмитро, – з Лесею вирішили берегом пройтися... Тут якщо правіше взяти, є такі цікаві...

Зрештою, Альбабарін чи й розчув до пуття: його вже кликав у якійсь жахливо терміновій справі... старшокласник-баритон!

Аж тепер дозволила собі подивитись. Не на Алі-бабу: на того, сіроокого, не знає, як його звати (а й справді, як?). Правда, той чомусь, як ніколи, поспішно відвів погляд. Наполохався? І даремно, бо Софійка

більше й не збирається з ним мати справу. Ну їх усіх! Без них нудно, але й з ними не легше: он скільки горя завдано сердешній Віті!.. Утім... Може, якраз на Віту, а зовсім не на Софійку, він і дивився? Серце стислось: уже як Софійка переживала за подругу, а все одно не певна, чи хотіла б, аби це було так... Невже справді жіночої дружби не буває?

От і все. Місце галасливого табору затихло й спорожніло. Утім, не зовсім: то тут, то там калатають, перекочуючись, пластикові пляшки і шелепають на вітрі викинуті коробочки й порожні пакети.

– Ліда Василівна просила ж прибрати! – розгублено роззирнулась.

Проте всі були зайняті: хтось дов’язував клунки, хтось комусь телефонував, хтось вантажився на автобус... Хіба Віта сумно сиділа на рюкзакові та ще Вадим дошнуровував кросівки: видно, думав, що їхатимуть тепер на північ, шльопанці вже не підходять...

– Не дави на психіку, Софо, не бач, що це дохлий номер?! Усього берега не обшмонаєш, і взагалі я ще не зовсім зшизів, я – індепендна людина, щоб мені ще вказували, що робити!

Для підтвердження своєї індепентності (англійською це – незалежність), Кулаківський зафутболив уже зашнурованим кросівком пластянку з-під йогурту.

– І взагалі, – додав, рушаючи до автобуса, – на цивілізованих курортах із цим ділом усе тіп-топ: там нікого не напружують, чистять усе спеціальні служби!

– Цивілізація всередині кожного з нас! – сердито кинула вслід.

– Ой, дякую, кеп! – цвиркнув крізь зуби хлопець, і Софійка вже знала, що на кулаківській мові «кеп» – це містер очевидність, тобто, річ, яка й гак усім зрозуміла. – Чув я вже цей повний триндьож! І взагалі» це самообслуговування мене, пардон, уже дістало!

Мабуть, він правий: трохи пафосно вийшло, і не дуже переконливо, але... Але вона сама не знає, як найправильніше було б відповісти цьому дурневі!..

– Віто, ну хоч ми... Дивись, хіба ж так можна лишати? – повернулась до подружки.

– То ж не наше, Соф’! Ми своє прибра’! – жалібно пропищала та.

– В тому й біда, що воно нічиє, Вітусю! А значить, ніхто більше не поможе цьому узбережжю, якщо не ми!

Софійка надягнула на руки два целофанові пакети (так прибирали на берегах Кам’янки у Вишнополі) і, прихопивши один із гнаних вітром більших, аби туди кидати сміття, кинулась визбирувати мотлох. З приємністю помітила, що Віта, а за нею і Леська, теж понадягали на руки пакети й узялись робити те саме. Ні, таки жіноча дружба ого-го як існує!

– Моя мама читала, – забалакувала дівчат, перетинаючись із ними на піщаній площі, – у якогось письменника з модним прізвищем... Куделя чи Кунделя...

– Куделя – це вовна для пряжі, і це зара’ не модно, – уточнила Віку-ку.

– А письменник є Мілан Кундера, —додала Радзивілка. О, тут не просто подружки: тут з обох боків просто подружки-всезнайки!

– Ото-ото: в Мілана Кундери читала... Якби, мовляв свого часу древня єгиптянка не виловила з річки... просмоленої колиски з малим Мойсеєм... Так от, не було б ні Старого заповіту, ні Нового...

– Воно, може, б і крові менше лилося, – вставила МУДРУ Думку Леся.

Я того не знаю.. Як каже, Олена Гаврилівна, історія не знає слова «якби»... Я про інше... про те, що врятуй одне життя – і ти врятуєш цілий... заповіт... Цілий світ, коротше!.. Так і ми... Кожна дрібниця – вона важлива... Для моря, наприклад...

– Це вже з науки езотерики, – засапано підказувала Радзивілка, стрибаючи від пакета до бляшанки, від бляшанки до пластинки. – Усяке твоє добро вертається сторицею!..

Страх яка розумнюща ця Деська!

– А ще – яку Маленького Принца: прибрався рано сам – прибери свою планету! – Софійка бадьоренько докинула.

Не завжди й спостерігала, чи все чують її подружки: вони-бо так само туди-сюди бігали берегом, збираючи сміття. Але балакала не так для них, як намагаючись відволіктись від численних поглядів, які вже, мабуть, морально розстрілювали їх із вікон автобуса. А якщо Ліда Василівна зараз ще й вигукує щось на зразок «Ви тільки погляньте, яка ініціативна наша Софійка!», – ті погляди стають ще скептичніші. Ага-ага, он і сіроокий із гурту старшокласників! Певно, тепер її має вже за повну ідіотку! Ет, хай думають, що хочуть!

Нарешті розгреблись. Повідносили зібране барахло до найближчого сміттєвого бака. Тепер тишу порушує лише море, вдячною кішечкою (ох, як там зараз Чор-нобілка?) воркочучи біля їхніх ніг.

Від автобуса (який завбачливо виїхав на асфальт) уже гукають. Прощай, море! У Коктебелі чи Меганомі ти вже, напевно, будеш інакше, хоч і не менш прекрасне!..

 Усе посмутніло, і Софійка теж. Вона така самотня

І на цьому узбережжі! Як... як у тому гарнющому вірші з іншої маминої книжки... Дмитра Павличка, здається:

В морі я хотів печаль свою втопить —

Я до моря вийшов рано – море спить.

1 мені його будити стало жаль —

Залишилася мені моя печаль...

Наступні рядки вірша пригадувала, вже поспішаючи до траси:

Ополудні йду до моря і здаля Бачу, що воно сміється, як маля.

І мені його смутити стало жаль —

Залишилася мені моя печаль...

Решту ж подумки продекламувала, озираючись на, здавалось, прикро схвильоване море уже з салону автобуса:

Уночі до моря знову я прибіг,

А воно мені ридало біля ніг.

І мені його самого стало жаль —

Залишилася мені моя печаль...

21. КОКТЕБЕЛЬ

Назва Коктебеля, як і можна було передбачити, з жодними коктейлями не пов’язана. У кримськотатарській мові це «країна блакитних скель» або «сірий кінь з зірочкою на лобі». Хоч скелі Софійці видались радше жовтуватими, ніж блакитними, а замість коней вулицею водили хіба ослика з мавпочкою для фотографування, назва сподобалась. І правильно, що з

приходом Незалежності містечку повернули стару напну: бачте, після війни комусь заманулось було перейменувати його на Фланерське!.. Правда, один планер (спочатку всі вирішили, що це літак, але фізкультурник запевнив, що то саме планер) якраз і сьогодні таки мрів далеко на обрії...

Все це їм розповіли під час короткої екскурсії, маршрут якої проходив і через музей досі невідомого СофіЙці поета, художника, а насамперед, здасться, оригінала -дивака Максиміліана Волошина. Треба буде спитати в Пустельника, що він думає про Волошинові пейзажі, бо як на неї, то... Аж надто холодно-сухо зображено такі гарні, такі спекотні й мокрі (від моря!) краєвиди!.. Айвазовський ліпший, а Пустельник – то й узагалі поза конкуренцією!

Світ тісний: серед інших письменницьких імен знов прозвучало ім’я Олександра Гріна (він тут відпочивав), і в серці радісно-боляче затріпотіло пурпуровими ві трилами. Як жаль і як добре водночас, що їхній восьмий «В» знов, як і в музеях Феодосії, зараз відокремлений від решти класів!

Після походеньок Ліда Василівна дозволила своїм змореним учням трохи освіжитись у морі. До того ж, усе одно треба діждатися решти груп, перш ніж іти до автобуса: згідно з планом, мають ночувати на Меганомі. Але тепер уже не хвилі вабили Софію-Русалоньку! її вабили камінчики, якими встелено пляж! Оце є та галька, яку мали зустріти аж у Ялті? Яке диво! Тут же ж, мабуть, і коштовні трапляються! Ну певно: ось якийсь аж голубуватий, ось із плямкою!.. Хай учителька сто раз каже, що це звичайний, просто відшліфований морем граніт, але Софійка нарешті збагнула, які сувеніри повезе додому! Ого, тут на весь Вишнопіль вистачить!..

Леся Радзивіл, захоплена Софійчиним ентузіазмом, теж заходилася збирати камінці. Тільки Віта, скрутившись калачиком і накрившись рушником, понуро лежала на пляжі.

– Даремно шукаєте, дівчатка! – хитала головою жіночка з шезлонга неподалік. – Це колись було тут багато халцедону й сердоліку: мій батько в дитинстві збирав їх жменями! Але років із п’ятдесят тому немудрі керівні мужі понівечили всі пляжі! Мільйони тонн піску повивозили на будівництво, а коли похопились, що пляж почало розмивати, позасипали береги щебенем. Море той щебінь шліфує, а самоцвітів годі шукати!

– А ви місцева? – поцікавилась Софійка.

– Ні, я з Києва, але вже друге покоління нашої родини тут відпочиває щороку, то знаю!..

Виходить, і цю красу понівечено? Але Софійка не була б Софійкою, якби і далі вперто не порпалась у гальці.

– Гребетесь, наче кури на горо’! – депресивно зітхала Віта, яка, певно, скучила за домом і почувалась самотньо. – Це зара’ мала би грядки полоти... Карто’ підгортати... А я вилігуюсь, нічо’ не роблю...

– Віку-кусю, ну чого ти? Це ж не щодня таке, перший раз у житті, можна сказати! – не відривалась від свого заняття Софійка. Біля неї вже росла третя торбинка з найраритетнішими камінчиками.

Сашків, погойдуючись на мотузочку на шиї, додавав натхнення.

– Камінь! Чого мене останнім часом так захоплює камінь? – запитувала чи то себе, чи то подружок.

– Не зна’.. Мені зара’ і море, й камені байдужі... – пробурмотіла Віта, – хіба що залізо...

– Залізо? Тебе цікавить залізо? – Софійка аж випустила з рук чергову знахідку.

– А ти що, не зрозумі’, чому? – Віта вмостилась, наче до сну, ніби й не вона завела цю розмову.

– І чому ж?

– Бо «Тимур» з монгольської переклада’ як залізо, хіба не ясно?..

Ого! Віку-куся таки серйозно закохана! І подосліджувала ж!

– Ні, вперше чую. Але звідки ти встигла дізнатись? Тут же ні книжок, ні інтернету!

– А хіба не чу’ в Феодосії на екску’? Ти про Мамая слухала, а хто його поміг розбити якомусь Тохтами-шу? Тимур! Його ж війська пізніше й розорили були Кафу, тобто Феодосію... Тоді екскурсовод і сказа’ між іншим, що в перекладі Тимур – залізо...

– Я завжди тобі товкла, що в тобі сидить велика дослідниця! – вражено похитала головою Софійка.

– Та де там! – проте, підбадьорена похвалою, Віта аж підвелась на лікті й чи не вперше за весь день усміхнулась. І вже голосніше спитала: – Пайті купаться, што лі?

Від почутого Софійка аж згубила щойно знайденого камінця.

– Вітусю, ти чого? Перегрілась?

– Ох, Соф, до чого тут сонце?! Я давно над цим дума’... Ти ж чуєш, усі тут так... Пора, мабуть, і нам...

– Як це – усі? – Уже й Леська відірвалась від ретельних пошуків.

– Тихше, ви! – кивнула Віта в бік жіночки на шезлонгу. – Вона оно з Києва. А російською ж балака’!

– Але ж вона чудово розуміла нашу українську! Інша річ, коли б не розуміла, тоді...

– А чо’ ж тоді нам у школі каза’, що це ознака великої ввічливості: відповіда’ людині тією мовою, якою вона зверну’ до те’...

Гм, і то правда!..

– А розмовляючи з нами, вона ж на українську не перейшла... Не ввічлива? – знайшлась Софійка.

– Ну, забула, може...

– В ідеалі, – порушила ніякове мовчання Радзи-вілка, – варто знати всі мови й відповідати хоч і японцеві його рідною!.. І проти російської ніхто ж нічогісінько не має! Але не в нашій ситуації, Віто! Не серед українців, яких за століття поневолення так залякали, що вони самі себе досі бояться, зневажають самі себе!..

А свої комплекси – за ввічливість видають.

Розумна вона, ця Леся!

– Причому самі не цінуємо своїх скарбів! Та як хочеш знати, українською мовою захоплюються іноземці! Француз Рембо, наприклад, обожнював українські думи!..

Ух, Леська дає!..

– Це той актор, що грав Рембо? – невинно поцікавилась Віта. Ні, зі статусом дослідниці Софійка трохи поспішила!

– Це поет-учений, Артур Рембо! – терпляче товмачила Радзивілка. – Хоч і той актор, що грав Рембо (наголос тут уже на першому складі), – Сильвестр Сталлоне, теж має в Україні якісь корені. Здається, його бабуся з Одеси, хоч, я десь читала, ніби вона все життя це приховувала – ну, як в українців заведено. Хоч і це – ще одне зайве підтвердження: наша земля – земля талантів!

– Вам то що, – стояла на своєму Віку-куся, – а я з села, мені стидно... І так мене всі за дурну мають, ніхто не сприйманні, Софійка останнім часом таки втратила дар красномовства, бо укотре не знає, що сказати, що відповісти, як переконати!.. Знов товкти про своїх предків-

козаків, які відмовились присягати Катерині Другій?.. Чи про те, як Симиренки – он які успішні й багаті – не відцурались рідної мови, рідної культури та звичаїв! Це тоді, коли в усій імперії української мови, а отже, й України офіційно «не било, нет і бить не может»!.. Чи про те, як ті ж таки передові японці свою мову й свої традиції шанують, лекцію прочитати?

– Отут, Вітко, ти що дурна то дурна, Їй-Богу! – не витримала Радзивілка. – Ти чула, як та тітонька по телефону з кимось цокотіла? Українською теревенила, аж дим ішов! А тут, видно, за роки відпочивання звикла прикидатись, щоб не виділятись, як ото ти! Я думаю, пробач, що тут півпляжу таких, як ми! Але всі, як сказав би Кулаківський, шифруються, чогось бояться, наче тут їх покусає хто! Та якби всі присутні зараз перейшли на рідну мову, то за хвилину пляж став би україномовним! Чого соромимось, чого комплексуємо? Мені ще бабця-полячка в голову змалку втовкла: пишайся, що ти та, ким народилась! А дядькова жінка, росіянка, ще й додавала: де народилась, там і знадобилась!

От розумнюща, га! Втім, і Софійці свіжа думка підвернулись:

– Альбабарін твій, перепрошую, хоч раз, як-от Кулаківський, ставив щось із себе, хоч раз на общепонят-ний перейшов? Пригадуєш, що він вигукнув, коли я про своїх предків-козаків, які не присягнули цариці, сказала? Респект їм, мовляв, респект! Мовляв, це круто, і що він сам не з підлиз!

– Угу... – по самі кучері почервоніла Віта.

– А вона тут ще про залізо якесь торочить! – вела далі Леська. – Тимур – залізо, а ти?

– А я дурепа... – Віта вже палала, як сам вогонь.

– Ні, ти не дурепа! – атакувала з лівого краю Софійка, – Ти – Вікторія! Перемога – от хто ти! Ясно? А натомість киснеш, як... як... – Софійка тільки рукою махнула.

– Дякую вам, дівча’! – зворушено шепотіла Віта. -Вірите – урок на все життя ви мені зроби’!

– Знайшла!!! – раптом зарепетувала Софійка. її пальці намацали червоно-жовтий камінчик, трохи у формі сердечка...

Всі кинулись розглядати знахідку.

– Це сердолік, справжнісінький! – від здивування тітонька, засапано прибігши від свого шезлонгу, навіть перейшла на українську.

– Вау! Круто! – визнали навіть ті, хто плював на будь-які авторитети, тобто Ірка (ой, треба ж якось із нею таки поговорити!) й Аська.

– Мо-о-онстр! – заздрісно простогнав Кулаківський. – Фартова ж ти, Софко! То коралі в шафі, то медальйони в річці, то старовинні монети, то чудодійні ікони!..

– Ще й із найдорожчих сортів, я в цьому тямлю, повірте! – продовжувала жінка з шезлонга. – Кажуть, магічний камінь, любовний оберіг! Боже, хто б подумав! Не пропали-таки! Через стільки років нищення!..

Софійка з Лесею обмінялись красномовними й переможними поглядами: вони-бо вловили в сказаному не тільки інформацію про каміння.

– Море зализує рани... Справжнє, мабуть, завжди здатне відновитись... Молодці, що не послухались мене, що на своєму стояли, шукали! Правда, мабуть, що хто шукає, той знаходить! – не могла вийти з дива тітонька.

А Софійці раптом спала чудова ідея.

– Любовмий оберіг, кажете? – хитрувато обвела зором усіх присутніх і королівським жестом простягла знахідку леськівській подружці: – Віку-кусю, дарую!

– Та... Я не мо’... Мені не тре’... Я не мо’ взяти... – горіла-палала Віта.

Юрба ж тільки вражено зітхнула.

– Заперечення не приймаються! – Софійка впевнено розтулила Віти ну жменю і втиснула туди камінчик. – Бери, я собі ще знайду, от побачиш!

Ну, хіба що так... Дяк’... Дякую, подруго! – Віку-куся розправила долоню, піднесла її супроти сонця й замилувалась несподіваним коштовним гостинцем.

Сердолік так палко вигравав барвами призахідного сонця, що навіть підкидав зайчика на Софійчину шию, де, здавалось, аж пульсував од радості вчеплений на мотузочку Сашків камінець.

А прибережні скелі, наче у відповідь на те вигравання, раптом зробились і справді блакитні-блакитні. Кок-тебель!

22. знов У порозі

Коли всідалися в автобус, Софійка здивовано помітила конверта, застромленого перед її сидінням. У таких видають замовлення фотоательє. Знахідка радше стривожила, ніж порадувала: всього якихось півгодини тому залагоджено гострі кути між нею і Вітою! Тепер знов щось пояснюй, заспокоюй, відгадуй!..

Але – о щастя! – Віку-куся затримується надворі: ще дехто просить подивитись на сердоліка. Роззирнувшись по салоні (здається, ніхто не бачить: всі узручнюються на своїх місцях), обережно відкрила послання.

То була одна-єдина фотографія. Звичайне море і скелі. Тремтячими руками перевернула світлину. Так і є: напис! Тим самим почерком!

«Сьогодні відпросився, поїхав, знайшов, заплив і сфоткав. Одна з цих скель схожа на жабу, друга на паску. А третя так і зветься: скеля Русалка. Ця кам’яна краля явно не красуня, до тебе їй, як до неба рачки, але, думаю, тобі буде приємно. Упевнений, що колись відвідаєм це місце удвох. Це зробив сьогодні для тебе і ради тебе. Як і все, що роблю останнім часом. А.»

На світлині – вигляд з моря на узбережжя: це ж хлопець мусив не лише втекти від екскурсії і знайти омріяне місце, але й ще й заплисти на чималеньку віддаль! Ще й із фотоапаратом! Лиш море і гористий берег – неба фотооб’єктив навіть не захопив. І на тому гористому зелено-кам’яному березі звелися три скелі. Правіша – наче великодня паска, геть мов посилана цукровою пудрою зверху (певно, морська сіль відклалась і присохла). Біля неї – наче жабка... Чи, може, онде жаба: велика її паща визирає з води? Словом, якісь дві скелі, схожі на жаб. А на відстані – мов повернутий до них жіночий профіль. Чіткі обриси, закопилені губки, з води ніби тягнеться довге волосся... Підборіддячко, звісно, Ірка відразу назвала б подвійним, схуднути «Русалці» не завадило б, але!.. Але тепер Софійка знатиме, що в Коктебельських горах є не лише профіль Максиміліана Волошина (його показували з тераси його дому-музею), ай – її, Софійчиної, можна сказати, тезки-Русалки!..

Отже, нові витівки Альбабаріна? Звісно, його! Адже – сама бачила – п’ять хвилин тому він був в

автобусі, а тоді чомусь із нього вискочив! І зараз я не я і хата не моя – «ввімкнув раму», тобто, згідно з Вадимовим лексиконом, діловито розправив плечі і страшенно уважно розглядає Вітин сердолік, щось зумисне жваво її розпитує. Так, ніби коштовний камінь – вершина його інтересів цієї миті! Ага, так Софійка й повірила!

Гм, чи хотіла б вона поїхати до скелі Русалки з Альбабаріном, удвох?.. Зрештою, що вона про нього знає, крім того, що він – таємний романтик?..

Уже всі повсідались. Алі-баба, звісно, й не дивиться в Софійчин бік. Знаємо таку тактику, сама, коли дуже хвилюється, на об’єкт хвилювання-симпатії оком не поведе, щоб себе не виказати! Втім, Софійка й не провокуватиме. Клопотатиметься Вітусею: на щастя, дівчина вже трохи оклигала, а як щасливо тулить Софійчин гостинець до серця! Мовби справді здобула ліки від нещасливого кохання! Звісно, Софійка про фотографію не признається!..

Зате сіроокий витріщається, наче в нього сто гривень позичила. Утім, поруч сидить Віку-куся, може, його погляд спрямовано саме на неї? Хай там як, а Софійці до цього діла немає. Вона вбирає очима нові й нові краєвиди. Зліва їх супроводжує море, справа – усе вищі й вищі гори! Ах, що за щастя! Зараз подзвонить Сашкові й поділиться враженнями (звичайно, ж не про світлину)! І хлопець зрадіє, бо останній раз, коли він їй телефонував, Софійка була в музеї і балакати не могла. Передостанній – не чула дзвінка... Учора – була зайнята Генуезькою фортецею і довго не могла говорити! А позавчора... Боже, відколи поїхала, не мала жодної нормальної розмови з Фадійчуком! Треба мерщій виправлятись!

На жаль, нині Сашко поза зоною, і розмова укотре не вийшла...

Натомість потелефонувала рідним і почула аж дві новини! Перша: Пустельник із колегами-художника-ми збирається у якусь творчу поїздку аж до Кореї! Софійка його вже не застане, побачить дядька Сергія не скоро...

По-друге, маленький братик Ростик став ще розумніший і ще кумедніший! За Софійкою він явно сумує: усе показує на змальований Павликом її портрет і приказує, розводячи ручками: «Фійки – ма!», що означає: Софійки – нема. А потім ще авторитетніше заявляє: «Фіка – мо!», і це вже значить, що Софійка – на морі. Отака стисла й змістовна лексика, на заздрість навіть Віку-кусі!

– І ще більше, – продовжувала мама в слухавку, – він полюбив читати «Курочку Рябу», мабуть, через те, що це ти, Софійко, його до неї привчила! І тепер на словах «курочка Ряба» і «знесла курочка яєчко» тато або я мусимо зробити паузу, а Ростик тим часом вимахує рученятами, наче крилами, й кудкудаче: «Ко-ко-ко-ко!» А після слів «Яєчко впало і розбилось» треба зупинитись, аби він так само, як і при твоєму портреті, розвів руками і сумно вигукнув: «Ма!..»

Любесенький, найкращий у світі братик! В Софійки аж сльози виступили: і від сміху, і від зворушення й бажання обняти-пощипати-посмикати-обцілувати це дороге створіннячко!

Згадала про давно вже нарізані метелики, грибочки, зірочки, сонечка й цифри та букви – «наочність», яку заготувала рік тому, щоб навчати братика різних наук. Наочність та довго не ставала в пригоді: братик усе не виростав, але нарешті, здається, настала пора її витягати з шухляди!

І Чорнобілка сумує – за головною людиною, що її найбільше пестила й любила! Ростик її, правда, теж любить, але аж надто міцно: аби тією любов ю не задавив, кицюня здебільшого переховується на Софійчиній шафі.

І мама з татом скучають, найбільше! Хоч тато й піджартовує, що, мовляв, без Софійки аж незвично: ніхто в хаті не бурчить і не нарікає на несправедливе поводження!

О, як вона, Софійка, їх любить!

Далі мама розпитувала про відпочинок, про харчування, про свіжі враження. Софійка тепер не була така дурна, як уторік під час поїздки до табору. Уже ні на що не скаржилась: ні на твердувату постіль просто на землі в наметі, ні на супи з цибулею, над якими вдома коверзувала і які, виснажившись, поїдала тепер навіть не заплющуючи очей. Подорослішала, що й казати!.. Навпаки, питала про тата, про бабусине й дідусеве здоров’я, про Чорнобілку. Чи не забігав Сашко, врешті-решт!

Сашко не забігав, довелось передчасно закінчити розмову і ще раз йому потелефонувати. Абонент – поза зоною, і Софійка, зітхнувши, решту шляху дивилась у вікно.

23.  МАГІЯ МЕГАНОМА

Трохи запізнились із приїздом, тож, порадившись, учителі вирішили навпомацки табору вже не розбивати. Натомість відкинути спинки сидінь і моститись

до сну в автобусі. Народ не перечив – були дуже наморені. Софійка з Вітою хіба що посперечались, складаючи доречну примовку. Нарешті вийшло: «Сплю в автобусному кріслі, приснись, хлопець, мені до мислі». Покихкотіли з такої своєї творчості і провалились у нетривкий неспокійний сон.

Здавалось, після побачених красот і дивовиж уже ніщо не може вражати. Але пейзаж, який розгорнувся вранці перед вікнами їхнього мерседеса, – просто шокував. Ззаду, за напівпустельним степом, – невисокі гори, схожі на місячні кратери. Попереду – піщаний берег, який рвучно переходить у неймовірні камені-черепашники, схожі на дуже дірявий твердий жовтий сир. І простір, і тиша, і знову простір!.. Навіть чайок не знати! Відпочивальників, на відміну від густо затиканого наметами Феодосійського берега, майже немає: лиш ген удалині де-не-де бовваніють нечисленні й невеличкі туристичні стоянки.

Враження – зійшли з космічного корабля на якійсь невідомій планеті!

Навіть море тут інше: здалека смарагдове, а зблизька... Софійка аж скрикнула, коли побачила його зблизька! Все неглибоке дно вкрите водоростями, буро-зеленими, схожими на хвощі!

– Одне з двох, – глибокодумно заявила Ліда Василівна, – це або цистозіра, вона ж кустозейра бардата, або полісифонія, вона ж...

Від того, що Ліда Василівна метається між кустозей-рою та полісифонією, море не менш лагідне й тепле! А вода ж: чистісінька, блакитна, поміж водоростями навіть на глибині просвічується дно й камінці на ньому! І вже за кілька хвилин, полишивши нерозкладені речі в автобусі, вишнопільці зі щасливим вереском бов-тались поміж кустозейрами-полісифоніями. А дехто, як-от Софійка та ще кілька душ натрапили місце, де глибше й без водоростів, із прецікавими химерними кам’яними виступами, ґротиками й печерами.

– Неспроста давні греки вірили, що саме тут, коли спадала вода під час відпливів, показувався вхід у царство мертвих! – намагалась розповідати Олена Гаврилівна, сидячи на камені й блаженно зануривши ноги у хвилі. – Котрась із печер нібито й вела до знаменитої річки Стікс! Зараз ця річка зветься якось по-татарськи...

– Півострів Меганом – найсухіший у Криму! – ревниво перекрикувала історичну Ліда Василівна. – Але, хоч клімат і напівпустельний, флора і фауна тут дуже багата, причому здебільшого та, що вписана до Червоної книги!

– О, тушканчики теж записані в Червону книгу! – згадала наболіле Олена Гаврилівна, – Може, хто хотів би мати цю рідкісну істоту вдома? То я з радістю віддам, бо дочка моя погано спить, коли цілу ніч хтось гризе й шкребеться у клітці!

Вночі шкребеться? То можна клітку й на балкон винести!

– Так-так, згідно з переписом двадцятирічної давності, в Криму й тушканчики водяться! Також десь тут мають бути ялівець високий і фісташка туполиста!.. – вела своєї Ліда Василівна. – А ще – кулик-сорока, жовта чапля, сірий журавель, чорний коршун...

– Це ж привези його сюди – хтозна, чи приживеться? Може, в цій пустелі не знайде інших тушканчиків? – обвела зором «космічні» простори історична. – Сам Одісей тут, якщо не помиляюсь, зустрічався із однооким циклопом!.

– Коршун, до речі, має в народі й інші назви, – сипала знаннями біологічна. – Яструб, коструб, голуб’ятник, рябець, шуляк, скобець...

– Хоч тут і знайдено чимало археологічних пам’яток, зокрема давньогрецьких, вважається, що споконвіку на цьому мисі люди майже не мешкали! Територія здебільшого й сьогодні не заселена. Хіба по периметру, ось, згідно з картою, – Олена Гаврилівна дістала з кишені й розклала на колінах мапу, – мають бути села Миндальне (раніше Арка-Дересі)... Ага, ось, ось воно! Також Багатівка (Токлук). Є!.. Сонячна Долина (Коз) та Прибережне: звалось у татар Кефесія.

– Тут також налічується дев’яносто видів риб, одинадцять яких занесені до Червоної книги України! – Ого, та вчителі неабияк підготувались до поїздки!

– А ще Меганом – дуже таємниче, навіть диявольське місце, – вдарила суперницю «під дих» історичка, вдавшись до сенсацій. – Тут є аномальні кола, які в певні періоди світяться і мають страшенно негативну енергетику, а також тут, імовірно, приземлялись інопланетяни! А ще тут часто маряться привиди й трапляються інші паранормальні явища!


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю