Текст книги "Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія"
Автор книги: Марина Павленко
Жанр:
Детская проза
сообщить о нарушении
Текущая страница: 3 (всего у книги 12 страниц)
Відрадно, що екскурсовод не лише не сердиться, що його перебили й що запитали українською, але й прихильно дивиться на допитливу дівчинку й терпляче роз’яснює:
– Я кажу зараз не про імперію, а про місто Орду, яке Мамай заснував і оголосив своєю резиденцією. Те місто було не в Криму, а недалеко від місць, де пізніше козаки облаштували свою Січ. І те, що він не мав права бути законним ханом, як і те, що правив Золотою Ордою саме зі степової України, багатьох учених наштовхує на думку, що Мамай – хоч і потурчений, хоч і одружений з туркенею, але – українець.
– Цікаво, яка ця колишня Мамаєва резиденція тепер?
Леська запитує зовсім не те, що цікавить Софійку (адже важливо, чи не отой козак із бандурою і був намісником ханів), але відповідь вражає і її:
– Місто Орда тепер на дні штучного моря – Каховського водосховища.
– Як це на дні? Як це – штучного моря? Хіба моря не створені Богом і природою і не дані людині готовими? – Софійка й сама не зогледілась, що запитує про це вголос.
І ошелешено вислухала розповідь про те, що, мовляв, після другої світової війни в Союзі почалась якась там індустріалізація, людина сама проголосила себе Богом і родючі українські чорноземи затопила цілою купою морів. Такі моря зовсім не радували Софійку, радше лякали, хоч людей перед тим було й виселено! Це ж під воду пішли якісь тваринки – згадала покинуту у Вишнополі кицю Чорнобілку: та удома десь спить наїжена, і то шкода, ато – під водою! Птахи якісь, прикриваючи крилами своїх невисиджених пташат!.. Чиїсь улюблені іграшки там лишились, чиясь віковічна праця!.. Красиві і старовинні будівлі! Картини, статуї, парки! Могили, врешті-решт!.. Недавня історія з тенетами лабіринту досі тисла на серце: вже й так стільки бід випало її, Софійчиній, Україні, пережити – на тобі штучні моря на голову! От вам і орда: справжня
орда людського безголов’я! Це ж якісь науковці розробляли проекти, якісь державці – благословляли це безумство до виконання! «Благословіть, мамо, шукати зілля, шукати зілля на людське божевілля!» Як правильно сказав поет, здається, Павло Тичина!.. Чи ж дивно тепер, що вода метиться (згадала Русалку з Білокрилівського лісу)? Чи ж дивно, що міліють річки, що в Карпатах – повінь за повінню, а на Херсонщині посухи-пожежі?.. Світ навиворіт!
І тут наче відкрилась таємниця марева, навіяного кілька хвилин тому біля кам’яної баби. Стоятимуть баби, поки люди триматимуться споконвічних дідівських звичаїв!.. А відколи увірвалось на українські землі шалене двадцяте століття, відколи перестали носити вечерю на Різдво, та й саме Різдво зневажили, відколи відцурались роду (хіба ж не зреклась Софійчина прабаба Настя чоловіка лиш через те, що якимось дурням заманулось обізвати його ворогом народу?), – то й кам’яні баби впали!
– Бачу, і ти, мов прибита? – Софійка дивується Вітиній сумній задумі.
– Ох!.. Колись наша вчи’ української мови прочита’ нам на уроці з газети... Як робили те штучне море, то хати розвалили, дерева позріза’. Остання хата лишилась і яблуня коло неї. То всі сільські солов’ї на неї злеті’ й так співали!.. Так співали! Ніби прощалися. А коли люди вже зовсім ішли, то солов’ї услід не співали вже – кричали не своїм голосом...
От тобі й ще одна міні-екскурсія!.. До загублених радянськими ордами Атлантид...
Тим часом екскурсовод завершував розповідь про Мамая:
– Поховано Мамам в селі Шейх-Мамай, тепер Айвазовське, що біля Феодосії. Його могилу, а це був кур-
ган, знайшов відомим художник Іван Айвазовский, вивчаючи археологію південного Криму.
Могила-курган? То, може, й на ній стояла така-от кам’яна баба? Або схожа до неї турецька статуя, відома ще з восьмого століття (про це казав раніше екскурсовод)? Може, й права Вітина баба, називаючи ідолів мамаями? Видно, є ж між цими словами древній зв’язок?.. Як є зв’язок між старою назвою міста Шейх-Мамай і його могилою... Як є зв’язок між новою назвою – Айвазовський – з дослідником-художником Айвазовським... Правда, химерно тепер звучить: Айвазовський досліджував археологію в Айвазовскому... Так само, як те, що Шевченко виростав не в Кирилівці, а в Шевченковому, а Іван Франко закохався не в Станіславові, а в Івано-Франківську... Чи завжди на краще ці перейменування? У назві-бо, у слові кожному – ціла епоха!.. Може, навіть більша, ніж у підручнику з історії...
14. ПЄНЗЛІК З ПІКСЄЛЯМІ
Потім була картинна галерея художника Івана Айвазовського. Того, чий «Босфор місячної ночі» висів колись у вишнопільській галереї, а під час війни загадково зник і тепер експонується у Венеції... Того, чиї картини часто переглядала в Пустельникових книжках! Того, котрого Сашко, хоч помилково і назвав колись Азовським (Азовське ж море, навпаки, – Айвазовським), але вельми шанував! Ет, нерозумний усе-таки той Фадійчук, що відмовився їхати! Море, море і
море: воно хлюпало з кожної художникової картини, манило і лякало! Особливо у центральній залі, з отією скляною прозорою стелею, схожою на стелю в замку Дашківських!
А скільки той Айвазовський зробив для міста! Мама розказувала, що так само багато зробив для Ялти український поет і лікар Степан Руданський: отой, що створив сміховинку про сто вовків і що то із його фольклорних записів Софійчин тато ухопив свій улюблений жарт: «Або ти їдь по дрова, а я буду вдома, або я буду вдома, а ти їдь по дрова». Так-от, у Ялті Руданський не лише лікував людей (бідних – безкоштовно), а й був почесним громадянином, обирався почесним суддею, заснував санітарно-епідеміологічну та пожежну служби, розбудував лікарні (у тім числі – першу ветеринарну), сприяв будівництву водогону й каналізації, заклав фонтан з резервуарами для води, започаткував нормальний базар... А ще ж – досліджував історію та археологію Криму, писав!.. При цьому хворів і ледве перебивався з хліба на воду. Його музей і пам’ятник у Ялті, мабуть, не гірші, ніж ось тут – художникові-мариністу, й могилу так само доглянуто!..
Тим часом юний симпатичний екскурсовод, він же, як устигла млосно видихнути Ірка, класний пацик, повів їх до наступної зали.
– Гдє тут єсть ігровиє автомати? – діставав усіх знуджений Кулаківський.
Екскурсовод розгублено втирав піт носовичком і намагався продовжити розповідь. Видно, це був якийсь студент-практикант і ще не вмів давати ради отаким...
– Ілі хотя би пошамать гдє тут можно: жівот од голода свело?
Що ж, це навіть добре, що ховається за общепонятним язиком: бодай ніхто не впізнає, що таке чмо вирвалося з їхнього вишнопільського краю! Он Степан Руданський, хоч і російську знав чудово, хоч вивчав місцеві грецьку й кримськотатарську, та своєї мови і в Ялті, кажуть, не цурався! А цей!.. Ет, жаль, що ашники на іншій екскурсії! Нема на нього Альбабаріна!
– Нафталін он, етот пєнзлік! – випендрювався Кулаківський, – Ща’ фоткі с такімі піксєлямі получаются, што куда етому Айвазовскому!
– Так, ти! – не витримала Софійка. – Пєнзлік з піксєлямі! Заткнись чи що?!
– Ай справді, Ваде! – несподівано підключилась і Завадчучка, яка надто багато сил потратила, щоб зняти класного пацика й аж ніяк не хотіла вдарити своїм нафарбованим личком у грязь. – Не січеш у картинах – закрийся, зів’янь і не заважай іншим! Обламайся, чуєш?
– Я то обламаюсь, але з ким ти лишишся? Сама ж потім сліди мої лизатимеш! – сердито фиркнув хлопець, перейшовши ненароком на український сленг.
І вкотре за сьогодні попхався крізь юрбу до виходу.
– Туди тобі й дорога! Прапорець тобі в лапуськи! – цвиркнула крізь зуби йому вслід Ірка.
Всі полегшено зітхнули. Молоденький екскурсовод витер піт із чола і вдячно подивився на Ірку (хоч узагалі-то Софійка перша зробила Кулаківському зауваження!). Ірка цвіла і пахла, лазурові черевички лишились неоцінені, зате екскурсія завершилась щасливо. Власне, якби не уважність Ліди Василівни, для Завадчучки вона повторилась би вдруге: ця руда бестія, захопившись екскурсоводом, чи пак Айвазовським, уже було тихенько пристроїлась до наступної групи...
...А музей Олександра Гріна! Шукаючи на феодосійській набережній пурпурових вітрил, Софійка наче передчувала, що письменник тут, неподалік, жив! Хоч
насправді, треба визнати, про це й не відала. Такого музею у Вишнополі точно не знайдеш! Стилізований під корабель: диво з див і справжнє мешкання для русалок! Якби Сашко побачив – умер би від захвату! Мас ж бо хист художника й дизайнера, мріє створити незвичайний і чомусь якраз морський ресторан. А тут – такий зразок архітектури!..
Ех, вона б чекала тут на свого Ґрея (не того, звісно, що оце пішов шукати ігрових автоматів)! Вона виглядала б у вікна його пурпурових вітрил! Пурпурових вітрил – у своїх лазурових черевичках! Пурпурових вітрил – своїми лазуровими очима! Пурпурових вітрил – на тлі лазурового моря! Де, о, де ти, справжнє кохання?..
15. облом
Софійка так замріялась, що не помітила, коли екскурсанти знов опинились на вулиці. Саме прогуркотів потяг: дивак той Айвазовський, закортіло ж йому побудувати залізницю майже попід своїми вікнами! І над самісіньким пляжем!
Он і Альбабарінів незрівнянний профіль видніється в зустрічному потоці екскурсантів! Тьху, стрельнуло ж і йому цієї миті подивитись! Заскочена, мерщій схвильовано засокотіла до Вітки-Леськи, хоч ранкова образа на Радзивілку ще не вичахла.
– То як вам, дівчатонька, Феодосія?
Питала, аби спитати, тому не надто вслухалась у івчачі враження, а базікала далі. Вмовкла, коли ви-
далось, що навіть короткозора Леся нарешті помітила щось нечисте, бо якось печально зиркає на Софійку. Нічого! Он позад неї стоїть Дмитрик, і не зостається іншого способу розвеселити Радзивілку, як переключити її бодай на Іваненка:
– Дмитрику, а розкажи-но Лесі, які скарби відкопували ви з татом у нас?
Хай! Хай бодай Іваненко розраджує сердешну своїми нехитрими байками! Заодно й сам відволічеться, бо ж, видно, засмучений, що не може бути наодинці з Софійкою!
– Саме щойно розказував! – усміхнувся Дмитро. – Я їй уже всі вуха протуркотів, правда, Лесю?
– Чого це протуркотів? Дуже навіть цікаво! – Лесині бліді щоки трохи порожевіли.
– А мені дуже цікаво слухати твої наукові коментарі! Ніколи не думав, що з розумними людьми може бути так весело! – замилувано відказав Лесі Іваненко.
Ого! Це-е-е що таке? Вона, Софійка, щось пропустила? А... Альбабарін як же? А... вона, Софійка, як же? А...
Але Дмитрик якраз, видно, згадав дещо свіженьке, бо вже з таємничим виглядом переповідав зачарованій Лесі чергову бувальщину. їм було явно не до Софійки.
– Тобі погано, Соф’? – підоспіла пронозлива Віку-ку.
– Погано, Віто! – призналась чесно.
Осьде знадобилась вірна подружчина рука!
– Я ж каза’, щоб каблуків не взувала!
Ох, люба Вікукусю, хоч яка ти спостережлива, але
цього разу не відгадала!
– А хоч’ – розвеселю новиною? – не вгавала Віта. – Здається, між Леською і Дми’ щось є!
– Ти теж це помітила?
– Ще в авто’!
Ще в автобусі? Оце-то так! Звела на свою голову! Відволікла Дмитра від своєї персони, утішила Радзивілку, що називається! Аж тепер уторопала, що Дмитрии весь час не на Софійку позирав: на Лесю! Просто Софійка сиділа в автобусі навпроти Лесі й приймала ті погляди на свою адресу! І та пляшка, яку Дмитро купив Софійці за Лесиною порадою... І трохи давніші слова Росави, колишньої однокласниці, про те, що Дмитро ще не зустрів свого кохання, воно буде згодом...
Це ж треба бути такою самозакоханою! Такою егоїстичною! Так наївно покладатись на те недомовлене Дмитренкове: «Хіба ти не помічаєш, що насправді...» Правильно сказав би Кулаківський: облом так облом!
– Він і приснився їй сього’, я зразу догада’!
Он воно що! То на кожну партизанку, виявляється, є свій Шерлок Холмс? А й справді, все показує на те, що саме Іваненко й приснився Радзивілці на новому місці!
– Хай бодай у когось складеться гарно, правда? – гарячково стискала Софійчину руку Віта. – Хіба ти за них не ра’?
Як важко, як страшно, як соромно усвідомлювати, що, здається, вона аж ніяк за них не рада! Що вона розгублена, сердита, зраджена, покинута, убита! Атож, не помітила, що відбулось насправді!
Що вона, Софія, така тварюка! Ех!
На додачу Софійка – це ж треба! – на ходу застрягла лазуровим каблучком у розпеченому асфальті!.. А ступня – яка ганьба! – безсоромно вислизнула з черевичка, і Софійка хляпнула наступний крок босою ногою!.. На довершення картини – о жах! – поруч стояв гурточок їхньої вишнопільської паруботи!..
Зіпершись на Віту, піднявши нещасливу туфельку й уже готуючись прийняти зливу насмішок, Софійка раптом почула:
– О, знов як попелюшка!
Баритон був приємний, аж ніяк не глузливий. Хлопчача команда мовчала, отже, поважала його власника. Поспішно минаючи гурт і згораючи від сорому, дівчинка лише встигла ковзнути боковим зором по жартівникові. До пуття нічого не роздивилась, але наткнулась на такий проникливий сірий погляд (ці очі десь бачила!), що зніяковіла ще більше.
– Я буду принцом! – гукнув услід баритон, але Софійка була вже надто далеко, аби щось відповісти.
– Він так на те’ подивився! – стисла мокру від хвилювання Софійчину долоню Вікуся.
– А може, на тебе? – припустила цілком щиро. Надто ж – після сьогоднішнього прозріння.
– Здається, він попелюшкою тебе вже раз називав! – пригадала Віта, – Отоді після поже’! Я голос упізна'!
– Та ну їх усіх! – Софійка загальмувала врешті біля розкішної ятки з мушлями й опудалами риб. —Ліпше прикиньмо, що купим додому з сувенірів?
«Я буду принцом!» Чи не забагато липових принців останнім часом?
16.КАЛЕЙДОСКОП
Вечір, звичайно, був поглинутий морем. Які там принци, коли тут викочуються на берег такі неймовір-
ні хвилі! Софійка стрибала, хлюпалась, умилась на тих хвилях лежати, пірнала й тонула в них. Кілька разів її валило з ніг обличчям у самісіньке піщане дно, було страшно й прецікаво пробиватись крізь водяну товщу до світу, але на те вона й Русалонька, щоб укотре переможно відроджуватись заново з морської піни!..
Увечері стало сили тільки на те, щоб помінятись із Вітою спальниками й таємними замовляннями:
– Сплю на ново’ спальнику... – почала Ві-куку.
А Софійка уточнила-продовжила:
– Сплю у новому спальничку, приснись, моє справжнє коханнячко!
Закихкотіли і скрадливо озирнулись на мовчазну Леську. Ні, не чує, чи вдає, що не чує: вона стала тепер ще закритіша й іще відстороненіша. Що ж, тим більшими змовниками почувались!..
До того ж, вони дуже розуміли одна одну. Ві-ку-ку переживала, що не вийде заміж. У Половинчику ганебно зоставатися старою дівкою, а в неї, крім листування з Павликом, досі нічого не було! Софійці ж, хоч вона й не збиралась одружуватись через своє безнадійне кохання до Пустельника, теж не раз марудили голову лихі передчуття, що, чого доброго, ніхто вжитті (крім Сашка, звісно) їй не запропонує руки і серця.
На жаль, сон і цього разу передчуття лиш підтвердив: снився хіба що калейдоскоп із моря, пінистих валунів, кам’яних бабів, сувенірних мушель (чомусь у сні вони коштували саме п’ятнадцять гривень) і важких картин Айвазовського у пишних рамах. Було там чимало й людських облич, але всі вони, як і в музеї чи в калейдоскопі, мінялись, розпливались і не впізнавались. Словом, сон рябої кобили, як прозаїчно прокоментувала вранці розказане Софійкою і свої власні нічні марення Віку-ку. Але у тому сні таки промайнули пурпурові вітрила (нібито знайшла їх на ятці, ще й на приліпленому ярличкові ніяк не могла роздивитись ціни), і це надихало не здаватись, вірити в таємничого незнайомця й радіти життю.
Та й чого ж не радіти, коли сьогодні чекає (крім неодмінного моря, звісно!) прогулянка руїнами генуезької фортеці, що ото її башточку запримітила вчора!
Лелечко! Руїни зовсім не обмежувались башточкою! Башточка – то лише дрібна частина, яка залишилась собі стояти далеко на Набережній! Вишнопільці ж, здолавши не одну сотню метрів звивистих і плутаних доріжок, минувши купи-купезні натулених одна над одною хатинок, бараків, хлівців і віллочок, вийшли на величезний фортечний комплекс. Точніше те, що ним колись було. Хоч хтось нібито зауважив десь табличку, що комплекс цей – пам’ятка архітектури, Софійка побачила невпорядковане, занедбане скупчення всіх можливих архітектур, та ще й із сучасними хатами майже на фортечних мурах, довільними смітничками й без жодних наглядачів чи бодай заборонних знаків. Зрештою, така воля усім сподобалась.
То там, то тут серед квітучих трав і кущів пасуться кози, вівці або гуси. У виямках і на горбах – залишки мурованих стін, з яких навіть при свідках якийсь чоловік вибирав і складав на тачку вапнякові цеглини. Потім повіз їх у дворик (мабуть же, власний) щось будувати.
Але сумувати не було часу. Древні башточки, як свідчили написи вірменської та грецької церквичок ще чотирнадцятого століття, надмогильні плити, арки, незвичайної форми фонтан (теж вірменський), криничка!.. Оце вже справжній калейдоскоп!
Олена Гаврилівна час від часу прагнула щось розповісти рухливій вишнопільській братії, і Софійка почула, що 1616 року тут хазяйнували козаки на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним, відбивши фортецю в турків і визволивши всіх невільників-співвітчизиків. І в башті, що на отому пагорбі, який звався Карантинним, де тримали захоплених у рабство, щоб перевірити, чи здорові, сорок днів тримали й саму Роксолану.
Усе, що потрібно для справжньої казки! Софійка, наче в морські хвилі, кидалась від однієї кам’яної споруди до іншої, вдивлялась у химерні узори й загадкові прадавні написи. Вона, мов лікар, прикладала долоні до розпечених каменів і, як ніколи досі, відчувала їхнє дихання й пульсування. Відчувала – чи не завдяки Сашковому камінцеві? – подих віків, рубці, залишені епохами, суміш і нашарування століть. Ось іще творіння генуезців-латинян, ось – подовбана стрілами надбудова турецьких часів, ось – розірваний російською гарматою дзот із першої світової...
Ой, а це що за пам’ятник, недалеко від сучасної церкви? Жертвам більшовицького терору? «За роки більшовицького терору в Феодосії розстріляно близько 16 тисяч людей. У цій землі лежать люди різних професій і станів... Це священики, дворяни, робітники... Генерали і солдати, офіцери й урядовці, шевці і майстрові, домогосподарки і вчителі...» Софійка стикалася з подібними жахами в рідному місті, коли розплутувала тенета Щербанівського лабіринту. Але тут, серед цього раю, біля моря й казкових башточок?! Чомусь хотілося думати, що тут не могло трапитись нічого лихого!
– Ти що, на каменях блохи ловиш? Чи просто не всі дома і бабка в армії? – Ірку чорти принесли.
– Ну, не у всіх же діагноз на обличчі написано! – красномовно зміряла очима Завадчучку з ніг до
голови. О, таки вмудрилась косичок наплести! Нічого, вони ввечері з Лесею та Вітою посідають – ще кращих одна одній надріботять!
– Ти про себе?
– Ні, про медузу Горгону, чиї зміючки-антени пробують наловити інформації з ефіру, бо в голові порожньо! – трохи, здається намудрувала, але все одно краще, ніж змовчати!
– Ой, а ти, мабуть, якраз саме ефіру й нанюхалась – таке морозиш! Чи тебе зміїним ядом іще в колисці з соски поїли!
– А тебе – пепси-колою чи шампанським із, як ти колись казала, глиняних глечиків!
– Як хочеш знати, мої шнурки досі переконані, що я ніякого шампанського ще й не пробувала!
Це була Ірчина стратегічна помилка, бо Софійка знала, чим віддячити:
– Звісно! Ніякого шампанського: самогон-шмурдячок, а ще віскі й коньячок! Ну, ще зо два літри пивка у спеку!..
– Гаразд, поприколювались і баста! – раптово здалась Завадчучка. Роззирнулась і поманила Софійку на повалену й обплетену зеленню гранітну колону. – В мене до тебе розмова.
– Ну, чеши, – вдала сердиту, хоч цікавість до якоїсь Ірчиної таємниці розпирала ще від її натяків за вчорашнім сніданком.
– Коротше, тут таке діло...
Завадчучка нервово прокашлювалась, посмикувала себе за кіски і покусувала сережечку на кінчику свого нігтя. Щось, видно, таки серйозне
– Ех, закурити б! – злодійкувато роззирнулась довкола.
– Ти схотіла поділитись мріями про куріння? – навмисне під’юджувала, аби та нарешті приступила до суті.
– Тобі легко підколювати, а я, може, досі з собою борюсь! – образилась Ірка. – Тільки вже як, бува, присниться, що закурила, то це вже не кайфовий сон, а якийсь кошмарик! Типу: нащо ж було стільки себе мучити, стільки триматись, щоб отак просто взяти й усе зіпсувати! Навіть плачу від того, що так усе змазала. А прокинусь уранці – аж попускає: насправді усе нормально...
Що ж, хай виговориться. Софійка набралась терпіння й зосереджено спостерігала, як Іра сережкою-ніг-тем уже колупала подзьобану часом колону.
– Словом, я хотіла сказати... Тобто спитати... Ну, і сказати також...
– Софі-і-іє Щерба-а-ань! І-і-іро Завадчу-у-у-ук! – почувся поклик Ліди Василівни.
Гукали здалеку: довкола нікого з вишнопільців уже не було, всі перейшли на інший об’єкт.
– Де ви є? Бігом сюди-и-и-и!..
– От припекло! – аж плюнула з пересердя Ірка.
– Було ще довше вступну промову марудити! – не втрималась-таки від докору.
– Тобі щось не подобається? Можу й узагалі мовчати! – звісно, щоб Ірка – та не пирхнула!
– Та жартую, жартую! – позадкувала Софійка.
– Дівчата, де ви є-е-е-е?!
– Горлопанять, як на пожежу!.. – здається, й Ірка була не проти примирення.
Обірвали розмову й мусили доганяти.
17. СКЕЛЬЦЕ З КАЛЕЙДОСКОПУ
Усі збирались обідати, розташувавшись поміж кущів у легенькому холодку, і дівчата й собі долучились до розкладання припасів. Софійку відразу ж окупувала Віта.
– Що та Ір' з те’ хо’? Вона що, не зна’, що це я твоя подружка? – цокотіла, ревниво поглядаючи як на За-вадчучку, так і на Леську, що тепер водилася більше з Іваненком, біля нього ж сиділа і зараз.
– Нали’ тобі чаю? – догідливо ухопила Софійчину пластяночку й термоса, наче вража Ірка чи хтось інший зараз мали перехопити й особисто надати Софії цю неоціненну послугу. У шляхетному пориві товаришка зачепилась за колючу гілку над головою і плюхнулась простісінько на Софійку, жбурнувши їй і собі в очі гарячим фонтаном. Поки Софійка поспішно змахувала з повік несподіваний компрес із заварки (такі практикувала на собі тітонька Сніжана), звідусіль посипались дотепи:
– Чай – це не лише цінний напій, але й цілий термос чудового засобу для вмивання!
– Віка Кущ зашпортнулася за терен!
– Ні, це Віта Терен зачепилась за кущ! – Ого, Альбабарін доєднався!
– Подружки нерозлий-чай! —Леле, чи не той старшокласник звідкись намалювався? Боже, це ще ганебніше, ніж загубити черевичка!
– Вікука – вона і є Вікука! – мстився за мамаювання Кулаківський.
– Зараз як вікукну – аж тамо в ярку будеш кукати! – знов присадив його Алі-баба.
– А тобі, Софко, личить: мов так і народилась! – це, звісно, Завадчучка!
– її, бідолаху, як не бджола кусає, то окропом обіллють! Якісь двадцять два нещастя! – це вже забігала круг своєї учениці Ліда Василівна.
Біля Віти ж бігала медсестра.
– Дуже пече? – тихенько шептала над головами стурбована Радзивілка.
– Пробач, Соф, я не хтіла! – перепрошувала Віта.
Софійці пік зовсім не окріп, а чергова халепа, в яку
знов так публічно вляпалась. Утім, Сашків камінець, гойднувшись на грудях, мов нагадав, що треба вміти гідно вийти з ситуації. Тому видушила з себе усмішку, демонстративно-поважно струсила зі своїх та Вітиних брів рештки заварки й хрипко проголосила:
– Дякую за співчуття. Зворушена увагою. Пропоную од видовищ повернутись до хліба! – велично вказала на накритий стіл.
Усі розсміялись і азартно допались до їжі.
– На, це тобі! Я все одно більше воду люблю!
Альбабарін простягав Софійці свою непочату
склянку з чаєм і бутерброда! Наче знає, що вона, Софійка, може вмерти без чаю!
– Дя... Дякую! – аж затремтіла від зворушення.
– І тобі, Віто! – простягнув чай-канапку й подружці. – Кулаківський зумисне для тебе пожертвував, бо йому зажирно! Правда, Ваде?
Віку-куся розгублено дивилась то на Альбабаріна, то на Вадима. Другий явно не ждав, що так нагло позбудеться своєї порції. Але, зиркаючи на грізного ашника, поспішив улесливо погодитись:
– Бери-бери, я обійдусь без чайковського!
– Та є ще в нас чай, – заспокоїла Ліда Василівна, знову наливаючи Кулаківському.
Проте Альбабарін уже не дивився на нього. Повернувся до Софійки:
– Прикольне прізвище в твоєї подружки, егеж?
– Що ж прикольного? – запитала, делікатно дожувавши й проковтнувши відкушене (бо не плямкати ж і не давитись перед хлопцем!). – Терен та й годі! Кущ кущем, як мовить Ліда Василівна! Он у Лесі Радзивіл прізвище...
Тьху, та й чого це вона знову Радзивілку рекламує? Зрадила його Леська, до іншого переметнулась! Он як уважно Дмитрика очима вбирає, побрехеньки його вислуховує! До неї, Софійки, Алі-баба звертається, вона, Софійка, його й питатиме:
– Тобто, я хотіла сказати, що в тебе – оце прізвище! Звідки воно пішло?
– Я про батька нічого не знаю, це в моєї мами заборонений топік, – спохмурнів хлопець і вмовк.
Топік – це, очевидно, тема, але від того не легше... От невдача!
– Пробач, я не знала... А... А в мене от прізвище хоч і просте... Зате недавно я таке про нього повідкривала, до таких коренів докопалась! У мене, як хочеш знати, предки були знатними козаками, самій цариці Катерині наважились не присягнути!
– Це круто, це твоїм предкам пахлава, той, похвала. Коротше, респект, – зітхнув Алі-баба. – Не люблю я підлиз і шісток... І сам не з таких...
– Упевнена, що Кулаківський це давно оцінив! – усміхнулась Софійка.
– Ну, треба ж, щоб хоч хтось йому роги вправив! – хмикнув Альбабарін.
Не хлопець, а... дуб! Залізо!
– Алі-бабо, що це ти між дівчат пригрівся-пригодувався? – перервали їхню ідилію з гурту старшокласників. – Вали сюди, діло є!
– Пішов я, коротше! Смачного! – неохоче, але з гідністю встав і рушив на поклик.
– Ой Соф', який же він!.. Такий!.. – розчулено шепотіла Ві-куку.
Софійка нічого не відповіла, бо саме зиркнула в протилежний кінець столу. І її мов ще раз окропом ошпарило. Від пронизливого погляду сірих очей.
...Тим, хто оце зараз відібрав у неї Альбабаріна, виявився старшокласник – власник знайомого вже баритона.
і», прощальний вечір
Решту прогулянки і всю довгу дорогу назад до табору Софійка боролась зі своїм збентеженням і намагалась логічно мислити. І те збентеження-мислення було прикуте до безтурботного гурту старшокласників. Тільки двічі зважилась озирнутись, але, здається, обидва рази наскочила на ті сірі, трохи наче з-під лоба, очі. Та й решту часу мала враження, що перебуває під найпильнішим їхнім контролем. Чого він витріщається?^^, може, не на неї, а на Віту? Важко визначити: в усі такі моменти подружка леськівська була з нею поруч, от і зараз вона вчепилась за руку, наче хтось має відібрати в неї Софійку!
Баритон, однак, не втрачав почуття гумору, бо час від часу друзяки від його реплік вибухали гучним
реготом. Бр-р-р! Може, сміються з неї? А чого ж не сміятись: то вона в попелі, то без черевичка, то в заварці!.. А він, наскільки встигла помітити, хлопець не останній. Не те щоб красень, але високий і, як мовить Ірка, підкачаний. І ще щось у ньому таке є... Не знає, як пояснити, але від чого аж усередині холоне...
Ще й Альбабаріна постійно тримають біля себе: ревнують? Бояться, аби не чіплявся знов до Віти й Софії? Щось випитують? Чи просто в них є спільні справи, а вона тут понавидумувала бозна-чого? Зрештою, навіть якщо й з неї дражняться – що їй до того? На здоров’я! У неї вдома – дбайливі батьки і братик, серйозний ідеально-недосяжний Пустельник, Сашко, який ніколи в житті не зрадить і не висміє!..
А тут у неї є море! Цілий вечір розкішного феодосійського узбережжя і моря! Хвилі таки зцілювали й рятували, бо, щойно пірнула в їхню глибінь, умить змились усі підозри, сумніви й думки. Не те що про того сіроокого, а про будь-яких хлопців узагалі! Навіть комарі, які цього вечора чомусь розлітались і розкусались, як навіжені, не здатні затьмарити її морського щастя!
– А в Ялті, ваша Лід’ Василівна казала, нема комарів! – ляпала по своїх покусаних плечах Віта. Потім слинила вкушене місце, тоді вмочала послиненого пальця у сіль і натирала вавку. Софія з Радзивілкою теж так зробили. Помагає! Вже не свербить. До наступного комара.
Гм, Ялта! Розказують, там навіть піску немає – галька. Шліфовані камінці, схожі на той, що Софійка носить на мотузочку. Скоріше б побачити! Завтра вранці вони вирушають у Коктебель і на якийсь Меганом, отже, ще на крок наблизяться до того дива! Але ж і тут не гірше!
– Це ми просто допізна закупались! – через силу потягла себе за чуба з води Софійка. – спати ходім, щоб зарання встати й устигнути з морем попрощатись-поталапатись!
– Спати? А ти хіба на дискотеку не йде’? Сьодні ж роблять прощальний вечір! Он і музику завели’!
З центрального – «вчительського» – намету справді долинало гупання барабанів. Дискотека? І тут Віку-куся в курсі? Танцюристка з Софійки нікудишня, а після свого першого (і останнього) в житті танцю з хлопцем, коли порвалось і розсипалось на весь зал її кришталеве намисто, – взагалі танців боїться.
– Ні, я пас! – заявила. – 3 мене й заварки досить!
– Соф’, ну, Со-о-оф’! – благально вдивлялася в Софійчині очі Віта. – Ходім, Соф’!
Наївна дівчинка сподівається зайвий раз побачити Альбабаріна!
– Йди сама, Віку-кусю, чого за мене тримаєшся?
– Соф’, я ж там нікого не зна’, я без тебе там не змо’!
– Віто, не будь дурна! – Софійка розвішала свого купальника на мотузці й полізла в намет. Боже, як вона хоче спати! Ще й камінь на шиї – просто гне до землі, сил нема жодних! – Іди сама й не морочи голови! Якраз і познайомишся з кимось, годі за мою спідницю триматись!
– Що ж, тоді я теж не пі’! – Вітині очі налилися слізьми.
Бач, вона, Віта, готова пожертвувати собою ради подруги! А Софійка? Невже не готова? Доведеться теж пожертвувати, тобто пхатись на ту прощальну вечірку!
– Гаразд, тільки п’ять хвилин кимарну! Вдягайся тим часом, тусовочнице!
– Я скоро! – просіяла дівчинка. – А ти не перебираєшся? В оцьому й підеш?
– Чим тобі не до душі мої спортивні штани? – сонно всміхнулась. – Та й хто там у темряві мене розглядатиме?
– Ну, хто зна’, хто зна'! – багатозначно протягнула Віта. – Що це ти ро’?
Софійка якраз підкладала під голову купу якогось одягу.
– Замість подушки. Бо на самому спальнику твердувато.
– О, і я так зроблю! І зна’, що ми можем сказати перед сном? – Віта й собі щось мостила під голову.
– Сплю на новій подушці, приснись, коханий, своїй подружці? – з останніх сил усміхнулась Софійка.
– Точно! – радо погодилась Віта й собі пролепетала заклинання.
Більше Софійка нічого не сказала, бо провалилась у сон.
19. ПУРПУРОВІ ВІТРИЛА.
– Соф’! Соф’, уставай! – настійливо термосила Софійку за плече Віку-ку.
– Га? Зараз, Віто, ще хвилиночку, підем на твою дискотеку!