355 500 произведений, 25 200 авторов.

Электронная библиотека книг » Кристофер Паолини » Ерагон. Брізінгр, або Сім обіцянок Ерагона й Сапфіри » Текст книги (страница 1)
Ерагон. Брізінгр, або Сім обіцянок Ерагона й Сапфіри
  • Текст добавлен: 15 сентября 2016, 03:13

Текст книги "Ерагон. Брізінгр, або Сім обіцянок Ерагона й Сапфіри"


Автор книги: Кристофер Паолини



сообщить о нарушении

Текущая страница: 1 (всего у книги 50 страниц) [доступный отрывок для чтения: 12 страниц]

Крістофер Паоліні
ЕРАГОН. БРІЗІНГР,
або
Сім обіцянок Ерагона й Сапфіри

Короткий зміст книг «Ерагон»
та «Ерагон. Найстарший»

П'ятнадцятирічний юнак Ерагон був неабияк подивований, знайшовши в горах Хребта синій камінь. Ерагон мешкав на фермі поблизу маленького селища Карвахол разом зі своїм дядьком Герроу та двоюрідним братом Рораном, отож забрав камінь туди. Юнака виховували Герроу та його покійна дружина Маріан. Про свого батька він не знав геть нічого, а його мати Селена була сестрою Герроу, проте відтоді, як народився Ерагон, її ніхто не бачив.

Перегодом камінь розколовся на дві частини, й на світ з'явилось дитинча дракона. Коли юнак доторкнувся до маленького дракончика, то на його долоні з'явився срібний знак, а між їхніми душами виник чарівний зв'язок. Так Ерагон став одним із легендарних Вершників дракона. Свого дракона він назвав Сапфірою, бо саме так звали дракона, про якого йому розповідав сільський казкар Бром.

Вершники дракона з'явились багато тисяч років тому після спустошливої війни між ельфами та драконами, і їхня місія полягала в тому, щоб не дозволити двом расам розпочати нову війну. Вони стали миротворцями, просвітниками, цілителями, філософами та найвеличнішими чарівниками – бо зв'язок із драконом наділяв людину здатністю чаклувати. Під керівництвом та захистом Вершників країна пережила свій «золотий вік».

Незабаром до Алагезії прибули люди. Вони також вступили до цього елітного ордену. Мир тривав упродовж багатьох років, проте його порушили войовничі ургали, які вбили дракона молодого Вершника – людини на ім'я Галбаторікс. Через цю втрату Галбаторікс ледь не збожеволів, а коли його старші брати відмовились дати йому нового дракона, він вирішив їх знищити.

Укравши собі нового дракона й назвавши його Шруйкан, Галбаторікс скористався чорними закляттями й змусив його служити собі. Після цього він зібрав групу з тринадцяти зрадників – клятвопорушників ї, перемігши разом з ними Вершників та вбивши їхнього ватажка Враеля, проголосив себе королем Алагезії. Наполохані ельфи змушені були тікати вглиб соснових лісів, а гноми сховалися в тунелях та печерах. Відтоді жодна раса не наважувалась вийти зі своїх схованок. Так тривало понад сто років, упродовж яких усі клятвопорушники померли. Учасником цих складних перипетій став і Ерагон.

За сім місяців після народження Сапфіри до Карвахола прибуло двоє підозрілих чужинців, схожих на жуків. Вони шукали яйце Сапфіри й оголосили, що незабаром у цих землях будуть разаки. Ерагонові й Сапфірі пощастило втекти, проте чужинці зруйнували домівку Ерагона й убили Герроу.

Тоді Ерагон заприсягнувся вистежити разаків і вбити їх. Залишаючи Карвахол, він зустрів казкаря Брома. Той звідкись знав про існування Сапфіри й погодився супроводжувати Ерагона під час його мандрів. На самому початку мандрівки старий казкар подарував Ерагонові червоний меч Вершника дракона – Зарок, проте не схотів розповісти, як він до нього потрапив.

Під час мандрівки Бром став Ерагоновим учителем – він навчив його літати з мечем і користуватися магією. Загубивши слід разаків, вони вирішили піти до портового міста Тейрм, де мешкав старий приятель казкаря – Джоуд. Бром гадав, що той допоможе знайти їм лігво разаків. У Тейрмі мандрівники дізнались, що разаки живуть десь поблизу міста Драс-Леони. Вирушаючи з Тейрма, Ерагон устиг зустрітися зі знахаркою Анжелою, яка зазирнула в його майбутнє, а також отримав декілька порад від її кота-перевертня Солембума.

Мандруючи до Драс-Леони, Бром зізнався, що є агентом варденів – повстанців, які збиралися скинути Галбаторікса. Сам він переховувався в Карвахолі, чекаючи на появу нового Вершника дракона. Бром також розповів про те, що двадцять років тому він був одним із тих, хто не побоявся викрасти яйце Сапфіри в Галбаторікса. Під час викрадення Бром переміг і вбив Морзана, першого й останнього з клятвопорушників. Але залишалось іще два драконячих яйця, й обома ними володів Галбаторікс.

Поблизу Драс-Леони мандрівники знову перетнулися з разаками, які завдали Бромові смертельного удару, коли той захищав Ерагона. Але разаків спинив юнак-незнайомець на ім'я Мертаг. Помираючи, Бром зізнався, що він теж був колись Вершником, а його вбитого дракона так само звали Сапфірою.

Після цього Ерагон і Сапфіра вирішили приєднатися до варденів, проте в місті Джилід юнак потрапив у полон. Його привели до жорстокого й могутнього Смерка, який служив Галбаторіксу. Незабаром, завдяки допомозі Мертага, юнакові пощастило втекти із в'язниці, визволивши ельфійку Арію, ще одну бранку Смерка. Вона була поранена й потребувала негайної допомоги варденівських лікарів.

Тікаючи від загону ургалів, вони вчотирьох прямують до лігвища варденів, яке було у велетенських Беорських горах. Та незабаром з'ясувалося, що Мертаг не хоче приєднуватись до варденів. Юнак зізнається, що він син Морзана. Мертаг засуджує вчинки свого батька, він утік із двору Галбаторікса й тепер шукає власної долі. Саме від Мертага Ерагон дізнається про те, що його меч Зарок колись належав Морзанові.

Незабаром ургали наздогнали втікачів, і вони могли б загинути, якби їх не врятували вардени, які переховувалися у Фартхен Дурі, велетенській скелі. Саме в цій скелі розташовувалася столиця гномів – Тронжхейм. Коли друзі опинилися всередині скелі, Ерагона відразу ж відвели до Аджихада, ватажка варденів, а Мертага посадили до в'язниці, оскільки він був сином Морзана.

Далі Ерагон мав зустріч із королем гномів Ротгаром та донькою Аджихада – Насуадою. Він також витримав перевірку Близнюків – двох потворних чаклунів, які служили Аджихаду. Потім Ерагон і Сапфіра благословили одне немовля варденів, а вардени у свою чергу вилікували Арію.

Проте незабаром мирне життя схвилювала звістка про те, що підземними тунелями гномів наближається армія ургалів. У страшній битві Ерагон залишився без Сапфіри й мусив сам на сам битися зі Смерком. Значно сильніший за будь-яку людину. Смерк став перемагати Ерагона й урешті-решт завдав йому страшного удару: розсік спину від плеча до стегна. Якраз цієї миті Сапфіра та Арія розбили гігантський сяючий сапфір, що слугував стелею в залі, де відбувався цей поєдинок. Гуркіт, що вони його здійняли, відволік Смерка, й Ерагон вразив його мечем у самісіньке серце. Втративши свого ватажка, ургали відступили.

Перебуваючи без пам'яті, Ерагон виходить на телепатичний зв'язок з істотою, яка назвала себе Тогіра Іконока – Скорботний Мудрець. Він запропонував Ерагонові зустрітися з ним за підказками в Елесмері, столиці ельфів.

Отямившись, Ерагон побачив на своїй спині величезний шрам. Юнак збагнув, що цього разу йому просто пощастило перемогти Смерка й що надалі слід багато тренуватися. Наприкінці першої книги він обіцяє собі знайти Скорботного Мудреця й стати його учнем.

Події другої книги розпочинаються за три дні після того, як Ерагон убив Смерка. Вардени починають оговтуватись від страшної битви під Фартхен Дуром, а Аджихад, Мертаг і Близнюки переслідують ургалів, які причаїлися в тунелях гномів. Несподівано переслідувачі натрапляють на великий загін ургалів. Під час сутички ургали вбивають Аджихада, а Мертаг і Близнюки безслідно зникають. Рада старійшин варденів призначає Насуаду спадкоємицею свого батька й просить її стати новим ватажком варденів. Ерагон, на правах васала, присягає Насуаді на вірність і обіцяє вірою та правдою служити повстанцям.

Після цього Вершник та його дракон Сапфіра збираються вирушити до Елесмери, щоб стати учнями Скорботного Мудреця. Проте перед новою мандрівкою король гномів Ротгар запропонував Ерагонові стати членом їхнього клану, Дургрімст Інгейтум. Ерагон пристав на цю пропозицію й відтепер здобув собі право брати участь у всіх нарадах гномів.

Під час мандрівки до країни ельфів Вершника та його дракона супроводжують Арія й Орик, названий син Ротгара. По дорозі вони зупиняються в Тарназі, місті гномів. Чимало гномів ставляться до Ерагона й Сапфіри з пошаною, утім один із кланів поводиться дуже ворожо. Справа в тому, що члени клану Аз Свелдн рак Ангуїн ненавидять Вершників через те, що клятвопорушники вбили багатьох їхніх однодумців.

Урешті-решт приятелі прибувають до Ду Вельденвардена, лісу ельфів. В Елесмері Ерагон і Сапфіра зустрічають Ісланзаді, королеву ельфів, яка є матір'ю Арії. Невдовзі вони знаходять і Скорботного Мудреця – старого ельфа на ім'я Оромис, який також є Вершником. Оромис та його вірний дракон Глаедр сотні років переховуються від Галбаторікса, думаючи про те, як можна було б скинути ненависного короля.

Вони обидва страждають від старих ран, що не дають їм вступити у відкритий бій – у Глаедра немає лапи, а Оромис, який свого часу побував у полоні клятвопорушників, уже не здатен контролювати велику кількість магії й потерпає від конвульсій, що геть виснажують його.

Незабаром Ерагон і Сапфіра розпочинають тренування. Юнак дізнається багато чого про історію рас Алагезії, про братерство меча й прадавню мову, якою користуються всі чаклуни. Вивчаючи прадавню мову, Ерагон усвідомлює, що припустився жахливої помилки, коли разом із Сапфірою благословляв у Фартхен Дурі немовля. Замість того, щоб сказати «Хай будеш ти захищений від усіляких нещасть», він сказав: «Хай будеш ти захистом від усіляких нещасть», і прирік немовля брати на себе страждання всіх людей, щоб ті жили спокійно.

Навчаючись у Глаедра, Сапфіра робить неабиякі успіхи. Тим часом тренуванням Ерагона дуже заважає шрам, який залишився на згадку про битву зі Смерком. Невдовзі юнака починають діймати конвульсії, і він геть зневірився в тому, що зможе стати вправним чарівником і воїном.

На додаток до всього Ерагон закохується в Арію й зізнається їй у своїх почуттях, проте ельфійка відмовляє юнакові й незабаром повертається до варденів.

За якийсь час ельфи проводять ритуал, що називається Агаеті Блодхрен, або Святкування Кривавої Клятви, під час якого Ерагон проходить магічну трансформацію: він стає наполовину людиною, наполовину ельфом. Унаслідок цього його шрам зникає, і він отримує надлюдські здібності, що ними володіють тільки ельфи. Зовні Ерагон також стає схожим на ельфа.

Відразу ж потому Ерагон дізнається, що вардени ось-ось розпочнуть війну з Імперією і що їм конче потрібна його допомога. Допоки він навчався, Насуада разом із варденами перекочувала з Фартхен Дура до Сурди, країни, що лежала на південь від Імперії й досі зберігала незалежність від Галбаторікса.

Ерагон і Сапфіра, пообіцявши Оромису й Глаедру повернутися до навчання щойно буде змога, полишають Елесмеру й разом із Ориком вирушають до Сурди.

Тим часом із Рораном, двоюрідним братом Ерагона, також відбуваються дуже цікаві пригоди. Галбаторікс посилає разаків і легіон солдатів Імперії до Карвахола, аби полонити Рорана й використовувати його проти Ерагона. Роран тікає в гори й разом з іншими селянами намагається гідно протистояти солдатам. Проте сільський м'ясник, який ненавидить Рорана й не хоче, щоб його донька Катріна вийшла за нього заміж, зраджує Рорана й видає його разакам. Ті нападають на Рорана посеред ночі, Роран тікає, але разаки захоплюють у полон Катріну.

Тоді Роран переконує мешканців Карвахола покинути рідне селище й шукати прихистку у варденів. Селяни вирушають на Захід, до узбережжя, сподіваючись, що звідти зможуть попливти до Сурди. Роран був гарним ватажком і живими-здоровими провів їх від Хребта аж до узбережжя. У портовому місті Тейрм мандрівники зустрічаються з Джоудом. Той розповідає Роранові про те, що Ерагон – Вершник, і пояснює, що разакам насамперед потрібна Сапфіра. Джоуд хоче допомогти Роранові й селянам дістатись до Сурди, мовляв, коли Роран і селяни будуть разом із варденами, то він зможе попрохати в Ерагона допомоги й урятувати Катріну. Невдовзі Джоуд та селяни викрадають корабель і пливуть до Сурди.

Тимчасом Ерагон і Сапфіра приєднуються до варденів, які готуються до битви. Ерагон дізнається, що сталося із немовлям, котре він благословив. Це дівчинка на ім'я Елва. І хоча за віком вона й досі залишається немовлям, але виглядає як чотирирічна дитина й поводиться, ніби доросла, втомлена життям людина.

Закляття Ерагона змушує її відчувати страждання всіх людей, яких вона бачить, і захищати їх від болю. А якщо вона опирається цьому закляттю, то сама починає відчувати біль.

За якийсь час Ерагон, Сапфіра й вардени вирушають у похід, аби зустрітись із військами Імперії на Палаючій рівнині, що димить і тліє через підземні торф'яні пожежі. Але незабаром з'являється ще один Вершник із червоним драконом. Він убиває Ротгара – короля гномів, а потім вступає у двобій із Ерагоном та Сапфірою. Коли Ерагон спромігся зірвати з нього шолом, то з подивом упізнав Мертага.

Як з'ясувалося, Мертаг не загинув під час битви з ургалами під Фартхен Дуром. І все це підлаштували Близнюки, які були зрадниками й планували вбити Аджихада. Таким чином Мертаг опиняється в полоні, й Галбаторікс змушує його присягнути собі на вірність прадавньою мовою. Відтоді Мертаг разом із молодим драконом Торнаком стає рабом Галбаторікса й свято переконаний у тому, що його присяга ніколи не дозволить йому зрадити короля, хоч Ерагон і благає його покинути Галбаторікса й приєднатися до варденів.

Мертаг дуже сильний і може легко вбити Ерагона та Сапфіру, проте відпускає їх, оскільки раніше вони були його добрими друзями. Але перш ніж їх відпустити, Мертаг забирає в Ерагона Зарок, пояснюючи свій вчинок тим, що він і тільки він має право битися цим мечем, оскільки є одним-єдиним сином Морзана. Але несподівано з'ясовується, що він не єдиний син Морзана, що Ерагон і Мертаг – брати, а їхньою матір'ю була Селена, дружина Морзана. Близнюки дізналися про це, коли перевіряли пам'ять Ерагона – того ж таки дня, як той прибув до Фартхен Дура.

Приголомшені цією звісткою, Ерагон і Сапфіра врешті-решт повертаються на поле бою й об'єднуються із Рораном та мешканцями Карвахола, які дуже вчасно прибули на Палаючу рівнину. Роран по-геройському б'ється і вбиває обох Близнюків.

Насамкінець Ерагон і Роран вибачають одне одному старі образи й міркують над тим, як визволити Катріну з полону разаків.

ВОРОТА СМЕРТІ

Ерагон розглядав темну кам'яну вежу, в якій переховувались чудовиська – убивці його дядька Герроу.

Він лежав на животі за піщаним пагорбом, де-не-де порослим травою, колючими чагарниками й маленькими кактусами, схожими на бутони троянд. Коли юнак повільно просувався вперед, аби краще розгледіти Хелгрінд, що здіймався в небеса, ніби чорний кинджал, ламкі стебла торішнього листя починали лоскотати йому долоні.

Вечірнє сонце розкреслило низькі пагорби тінями – довгими й вузькими, а далеко на заході освітлювало поверхню озера Леона так, що воно нагадувало розтоплене золото.

Ліворуч від себе Ерагон чув спокійне дихання двоюрідного брата Рорана. Відтепер зовсім легенький подув вітру видавався Ерагонові дуже гучним, оскільки після ельфійського Святкування Кривавої Клятви – Агаеті Блодхрен, юнак мав напрочуд гострий слух.

Однак зараз Ерагон на це не зважав, бо поринув у споглядання колони людей, яка наближалась до підніжжя Хелгрінда, очевидно, прибувши з міста Драс-Леони, розташованого за кілька миль звідси. Колону очолювала група чоловіків та жінок, вбраних у цупкий шкіряний одяг. Рухалась вона дуже дивно – дехто з людей накульгував і човгав ногами, дехто горбився й звивався, а дехто спирався на палицю або й узагалі пересувався на руках, викидаючи вперед зовсім короткі ноги. Придивившись уважніше, Ерагон зрозумів, що кожному із цих людей, а їх було двадцять чотири, бракувало ноги або руки, або й того, й іншого. Ватажок цих диваків сидів на ношах, які несли шестеро рабів, намащених олією. Його поза була якоюсь дуже незвичною, принаймні так здалося Ерагонові. Напруживши зір, юнак збагнув, що той чоловік, а може, жінка – сказати напевно було важко – мав тільки тулуб і голову. Чоло ватажка прикрашав шкіряний шолом заввишки в три фути.

– Це священики Хелгрінда, – прошепотів він Роранові.

– А вони вміють користуватись магією?

– Хтозна. Я боюсь перевіряти Хелгрінд розумом, аж доки вони не підуть. Розумієш, якщо бодай один із них виявиться чарівником, то вони відчують мій дотик, яким би легким він не був, і викриють нас.

За священиками втомлено плентались дві колони юнаків, закутаних у золотаву тканину. Кожен із них ніс прямокутну металічну рамку з дванадцятьма горизонтальними хрестовинами, а із цих хрестовин звисали залізні дзвіночки, завбільшки із зимову брукву. Одна частина юнаків розгойдувала свої рамки, ступаючи на праву ногу, а друга – ступаючи на ліву. Залізні язики калатали об залізні горлянки, й пагорбами линула траурна мелодія. Самі ж юнаки підвивали й так відчайдушно кричали, ніби геть збожеволіли від якогось страшного лиха.

Позаду процесії втомлено плентались мешканці Драс-Леони: дворяни, купці, ремісники, кілька військових, що обіймали високі посади, а також строката юрба менш поважних людей: робітників і волоцюг.

Ерагонові стало цікаво, чи є в цій юрбі правитель Драс-Леони – Маркус Табор.

Повільно спинившись на краю крутого схилу, що оточував Хелгрінд, священики стовпилися довкола великого червоно-бурого каменя з відполірованою поверхнею. Коли вся ця колона застигла перед величезним вівтарем, створіння на ношах поворухнулося й почало співати. Його голос був таким самим безглуздим, як і калатання дзвіночків. Пісню шамана відразу ж підхопив вітер, проте Ерагон усе ж таки розчув уривки прадавньої мови – шаман неправильно вимовляв слова, змішував їх зі словами мови гномів та ургалів і навіть вплітав у неї архаїчний діалект рідної мови Ерагона. Те, що юнак зрозумів, змусило його здригнутися, бо в пісні йшлося про те, чого краще було б не знати: про злісну ненависть, яка зародилася в найтемніших закутках людських сердець за той час, коли не було Вершників, про кров та безумства, про брудні ритуали, які відбувалися під чорним місяцем.

Наприкінці цієї жахливої пісні двоє молодших жерців кинулись уперед, забрали свого володаря чи володарку з носилок і здійняли над поверхнею вівтаря. Тоді Верховний священик віддав короткий наказ, і тієї ж миті в повітрі промайнули подвійні сталеві леза. З обох плечей Верховного священика зажебоніла кров, вона потекла по його торсу, закутаному в чорну шкуру, й за якусь мить довкола каменя вже червоніла калюжа. Урешті-решт кров просочилась крізь гравій.

Іще два священики стрибнули вперед, аби підставити під червоні цівки чаші. А коли ті наповнились аж по вінця, вони передали їх усім учасникам процесії, які стали жадібно пити кров.

– Яка гидота! – тихо мовив Роран. – Ти забув сказати, що ці мандрівні торгівці тілами, ці кровожерливі, схиблені недоумки-жерці, окрім усього, ще й канібали.

– Ну, не зовсім. Адже вони не їдять м'яса.

Коли всі нарешті напилися крові, послушники знову посадили Верховного священика на ноші й перев'язали його плечі шматками білої тканини, що миттю вкрилася кривавими плямами.

Здавалось, рани не завдали Верховному священику жодної шкоди, бо створіння без кінцівок розвернулося до своїх послідовників і спраглими губами мовило:

– Тепер ви всі стали моїми справжніми братами й сестрами, бо скуштували сік моїх вен у затінку всемогутнього Хелгрінда. Кров промовляє до крові, і якщо вашій родині знадобиться допомога, то зробіть усе, що зможете, для церкви й для інших людей, які визнають владу нашого Великого Повелителя… Аби підтвердити нашу вірність Тріумвірату, повторюйте за мною дев'ять клятв… Ім'ям Горма, Ільди та Фелл Ангвара ми присягаємось повторювати цю клятву хоча б тричі на місяць, у час перед заходом сонця, а потім віддавати себе, аби втамувати споконвічний голод нашого Великого та Жахливого Повелителя… Ми присягаємось дотримуватись законів книги Тоска… Ми присягаємось завжди носити наш Брегнір на наших тілах і на віки вічні уникати доторку мотузки з безліччю вузлів, як би нам того не хотілося…

Несподіваний порив вітру підхопив решту слів Верховного священика. І тоді Ерагон побачив, як його послідовники вийняли маленькі криві ножі й по черзі стали робити собі порізи на згині ліктя. Після цього вони окропили вівтар власною кров'ю.

А ще за кілька хвилин вітер ущух, і Ерагон знову почув слова священика:

– … і те, про що ви навіть не мріяли, дадуть вам як винагороду за слухняність… Наше поклоніння вичерпало себе, проте якщо серед вас є сміливці, здатні показати справжню глибину віри, нехай вийдуть сюди!

Юрба загомоніла, і на багатьох обличчях з'явилась невимовна напруга. Потому всі змовкли, аж раптом один із помічників зробив крок уперед і вигукнув:

– Я покажу!

Захоплено вигукуючи, його побратими із диким та швидким ритмом заходилися розмахувати своїми дзвіночками. Невдовзі юрба вже просто скаженіла: люди стрибали й кричали, неначе їхні голови затьмарила якась чорна сила. Дика музика викресала іскру захвату навіть в Ерагоновому серці – попри всю огиду до того, що відбувалось, вона розбурхала в ньому щось грубе й дике.

Тим часом помічник скинув із себе золотаве покривало й залишився в самій тільки шкіряній пов'язці на стегнах. Це був темноволосий юнак. Він спритно скочив на верхівку вівтаря, й тієї ж миті з-під його ніг навсібіч розлетілися бризки крові. Юнак повернувся обличчям до Хелгрінда й увесь затремтів, наче розбитий паралічем, проте рухи його тіла все ж таки підкорялися ритмові залізних дзвіночків. Його голова безсило впала на плечі, в куточках вуст виступила кривава піна, а руки обвисли, ніби які змії. Піт заливав юнакові м'язи, й за якийсь час він став схожий на тьмяно освітлену бронзову статую.

Та ось дзвіночки закалатали в шаленому темпі. Одна нота вдарялася об другу й відскакувала від неї, а юнак тим часом випростав руку позад себе. Священик вклав у неї руків'я якоїсь дуже дивної зброї: вона мала одне лезо завдовжки в два з половиною фути, яке розширювалось і було шорстким на кінці. Здалеку воно нагадувало крило дракона. Це була зброя, що розтинала обладунки й кістки так само легко, як і сповнені соком стебла трави.

Отримавши цю зброю, юнак здійняв її вбік найвищого піка Хелгрінда, а потім упав на одне коліно й, несамовито скрикнувши, опустив лезо на свій правий зап'ясток.

Кров бризнула на каміння.

Ерагон здригнувся й відвів погляд, але сховатися від пронизливого крику юнака було неможливо. І хоча Ерагон не побачив нічого такого, чого б йому не доводилось бачити на полі бою, усе це дійство, в ході якого люди навмисне калічили себе, здавалося йому неймовірним безглуздям.

Раптом десь зовсім поруч зашелестіла трава – Роран нервово засовався й буркнув якесь прокляття, що загубилось у його бороді.

Доки Верховний священик за допомогою закляття зупиняв юнакові кров, помічник забрав від його нош двох рабів. За якусь мить їх прикували за ноги до залізної петлі вівтаря. Іще за хвильку помічники поскидали із себе численні торби й пакунки, а потім розклали їх на землі таким чином, щоб раби не могли до них дістатись.

Ритуал було скінчено. Священики та їхній супровід стали повертатися до Драс-Леони, і в повітрі знов залунало калатання дзвіночків та стогін. Позаду Верховного священика плентався однорукий одержимий, і на його обличчі сяяла блаженна посмішка.

– Так, – полегшено зітхнувши, сказав Ерагон, щойно процесія зникла за пагорбом.

– Що так?

– Я жив серед гномів та ельфів, але вони ніколи не робили таких дивних речей, на які здатні люди.

– Вони такі самі чудовиська, як і разаки, – кивнув Роран убік Хелгрінда. – А зараз ти можеш дізнатися, чи є там Катріна, чи ні?

– Я спробую. Але в разі чого приготуйся тікати.

Заплющивши очі, Ерагон розширив межі своєї свідомості, переходячи від розуму однієї живої істоти до іншої. Його думки стали нагадувати краплі води, що просочувалася крізь пісок. Він проникав у містечка комах, що переймалися своїми справами, у думки ящірок та змій, які причаїлися серед теплого каміння, співочих птахів та різної малої звірини. Комахи й тварини були дуже заклопотані. Одні з них готувалися до ночівлі, поспішаючи до своїх лігвищ, інші – очікували настання темряви, аби, як зазвичай, розпочати нічне полювання.

Але що більшою ставала відстань, то важче було Ерагонові читати думки інших істот. А коли мацальця його свідомості сягнули підніжжя Хелгрінда, він відчував уже тільки великих тварин, та й то не надто чітко.

Його свідомість просувалася вперед дуже обережно, готова будь-якої миті відступити назад, у тому разі, якщо б натрапила на розум своєї жертви: разака або його нащадків, велетенських летрблаків. Ерагон знав, що ніхто з племені разаків не міг користуватись магією. Він також не вірив, що вони вміють проникати в думки інших істот. Адже ці вміння їм були ні до чого – навіть найвідважніші серед людей заклякали від жаху, почувши саме тільки дихання цих чудовиськ.

І хоча Ерагон ризикував викрити себе, він, Роран і Сапфіра обов'язково мали дізнатися, чи справді разаки тримають Катріну в Хелгрінді.

Ерагон шукав довго й наполегливо, а коли врешті-решт повернувся до себе, Роран поглядав на нього з виразом голодного вовка. Його сірі очі палали вогниками, в яких змішалися лють, надія та відчай, такий безмежний відчай, що, якби йому вдалося вирватись із Роранового серця, він би вмить спопелив усе навколо, навіть каміння.

Ось про що пощастило дізнатись Ерагонові.

Батько Катріни, м'ясник Слоун, зрадив Рорана й видав юнака разакам. А коли їм не вдалося його схопити, вони викрали Катріну з Паланкарської долини. Щодо мешканців Карвахола, то на них теж нічого доброго не чекало: солдати короля Галбаторікса збирались напасти на них і всіх, хто виживе, – захопити в полон. Натомість Роран, ніби відчуваючи це, таки ж умовив селян покинути домівки й податися з ним через Хребет, а потім далі й далі на південь, уздовж узбережжя Алагезії, де вони й об'єдналися із силами повсталих варденів. Мандрівникам довелося багато чого пережити, перш ніж Роран та Ерагон знову зустрілися.

Роран досяг успіху тільки тому, що його повсякчас вела вперед якась незнана внутрішня сила, змушуючи юнака долати всі перепони, перемагати ворогів і не зупинятися.

Щось схоже вирувало зараз і в Ерагоновій душі.

Він, не вагаючись ані миті, пішов би в самісіньке пекло, якби хто-небудь із його друзів опинився в небезпеці. Він любив Рорана ніби брата, а оскільки Роран кохав Катріну, то Ерагон і її вважав своєю сім'єю. Тим паче, що юнак зрікся свого брата по крові – Мертага. Тепер його ріднею стали Роран і Катріна.

Проте шляхетне почуття рідні було не єдиною силою, що керувала братами. Вони мали ще одну не менш важливу мету: помсту! Двійко воїнів – проста смертна людина й Вершник дракона – не лише збиралися викрасти Катріну в разаків, а й будь-що знищити всіх потворних слуг короля Галбаторікса – помститися їм за смерть Герроу, який був батьком Рорана й виховав Ерагона.

Тож знання, які вдалося здобути Ерагонові, були для нього не менш важливими, ніж для Рорана.

– Здається, я її відчув, – тихо мовив юнак. – Мені важко сказати точно, де саме вона перебуває, бо ми надто далеко від Хелгрінда, проте я гадаю, що вона на отій он покинутій вершині, десь аж нагорі.

– Їй зле? Вона поранена? Чорт забирай, Ерагоне, скажи мені правду: вони її поранили?

– Зараз вона не відчуває болю. Це все, що я можу сказати, бо всі мої сили пішли на те, аби відчути її свідомість. Мені не вдалося з нею поговорити. – Ерагон не признався, що відчув іще одну істоту, яка викликала в нього чимало підозр. – От кого я не відчув, так це разаків або летрблаків. І навіть якщо я й проґавив разаків, то їхні батьки мали б бути дуже могутніми, а їхня життєва сила мала б сяяти, ніби тисяча ліхтарів, і бути такою потужною, як і в Сапфіри. Повір мені, брате, окрім Катріни та ще кількох сплесків світла, у Хелгрінді панує цілковита темрява.

Вислухавши Ерагона, Роран спохмурнів. Він стис лівий кулак і, пильно зиркнувши на скелю, оповиту пурпуровими хмарами, сказав низьким, рівним голосом:

– Це байдуже.

– Чому?

– Ми ж не будемо нападати сьогодні вночі, адже саме вночі разаки стають найсильнішими! Слід бути неабиякими зухвальцями, аби на таке наважитись. Ти згоден зі мною?

– Авжеж.

– Давай почекаємо до світанку, – Роран тицьнув пальцем на рабів, прикутих до скривавленого вівтаря. – Якщо за ніч ці бідолахи зникнуть, тоді ми напевно знатимемо, що разаки тут. А якщо ні, то нам залишатиметься тільки проклинати свою гірку долю, бо вони втекли від нас. Тоді ми звільнимо рабів, урятуємо Катріну й полетимо назад до варденів, перш ніж Мертаг натрапить на наш слід. У всякому разі, я дуже сумніваюся, що разаки надовго залишать Катріну без нагляду. Принаймні, якщо Галбаторікс хоче, аби вона вижила й аби він міг використовувати її як приманку.

Ерагон кивнув на знак згоди. Йому кортіло звільнити рабів прямо-таки зараз, проте тоді б вороги запідозрили, що тут щось негаразд. І навіть якщо разаки прийдуть забирати свою вечерю, то вони із Сапфірою нічим не зможуть допомогти бідолашним рабам. Адже битва між драконом та летрблаком привернула б надто багато уваги. Більше того, Ерагон чудово розумів, що ані він, ані Сапфіра з Рораном не матимуть жодних шансів вижити, якщо Галбаторікс дізнається, що вони на території його Імперії.

Він відвів погляд від прикутих людей: «Як же мені хочеться, аби разаки були на іншому боці Алагезії або принаймні не відчували сьогодні голоду».

Після цього Ерагон і Роран злізли з верхівки невисокого пагорба, за яким ховалися, а внизу, пригнувшись до землі, побігли по глибокій западині. Поступово западина перейшла у вузький ярок, вимитий водою й розкреслений крихкими шарами сланцю.

Глянувши вгору, Ерагон побачив крізь зарості колючок перші зірки, що з'явилися на оксамитовому небі. Вони здавались холодними і якимись гострими, ніби яскраві шматочки криги. Помилувавшись ними, юнак разом зі своїм братом став пробиратися на південь, до їхнього табору.


    Ваша оценка произведения:

Популярные книги за неделю