Текст книги "Шалене танго: істеричний роман"
Автор книги: Йоанна Фабіцька
сообщить о нарушении
Текущая страница: 6 (всего у книги 13 страниц)
6
Коли Ядзя сказала Гуцеві, що пробилася до популярної телепрограми, син відреагував зовсім по-іншому, ніж її подруги. Він лише буркнув під ніс:
– Ага, так я й повірив.
Переконався лише тоді, коли вона показала йому підписану угоду. Гуцьо всі документи сприймав на повному серйозі й ставився до них мало не побожно. Тому перечитав усе двічі, включно із примітками, написаними крихітними літерками внизу сторінки. І тоді його очі засяяли.
– Справді? І мені можна розказати про це в школі?
– Звісно, навіть треба.
Синок кинувся їй на шию. Вони не пригорталися одне до одного від часу драматичної розмови на подвір'ї після програного матчу. Гуцьо продовжував на неї ображатися, а Ядзя не знала, як його втішити, бо ж усе, що він тоді викричав їй в обличчя, було правдою. Тепер, коли відчуженість між ними була позаду, син тулився до неї, як після довгої розлуки.
– Мамо… – Гуцьо визволився з обіймів і почав повагом колупатися в носі. – То ти тепер станеш знаменитою!
І ляснув у долоні, а Ядзя голосно засміялася. Як чудово бачити свого сина щасливого, радісно збудженого, а не насупленого, змученого щоденними проблемами.
– Але знаєш… – мовив він після цієї короткої миті щастя, – слава іноді веде на дно. Сподіваюся, ти це усвідомлюєш.
Проте відтоді він прокидався веселіший і жвавіше збирався до школи.
* * *
Звістка про Ядзину участь у телевізійному танцювальному шоу, як завжди буває із сенсаційною інформацією, схвилювала близьке оточення, і незабаром лише про це тільки й пліткували в усьому будинку, у рахітичному сквері за рогом і поблизькому продуктовому магазинчику. Едзьо мало не луснув від гордощів, хоча разом з тим трохи непокоївся, чи вона взагалі впорається із цим усім на тому телебаченні. Щоранку дорогою до пекарні його оточували цікаві сусідки й жадібно розпитували, чи він, бува, не довідався чогось новенького. Едзьо, трохи збентежений, проте задоволений увагою, якою його оточували, таємничим жестом підкручував вуса й кидав загадкове:
– Ого-го, що там робиться, про це не скажу, але справжні дива. Щира правда.
Що ж, як казав Енді Вархол, кожному в його житті трапляються його п’ятнадцять хвилин слави, і вочевидь для Едзя цей момент саме настав.
Що стосується Ядзі, то її справжня слава була ще попереду. Животіючи досі на узбіччі магістралі життя, вона несподівано опинилася в самісінькому епіцентрі подій. Ядзя так нестерпно довго сиділа в життєвій ямі, що коли звідти їй вдалося вилізти, то це просто приголомшило її.
І хоча її рішення було цілком свідомим, усе навколо неї розвивалося занадто швидко й не в тому напрямку, як їй би хотілося. Вона опинилася в абсурдній безвихідній ситуації, зв’язана безглуздим контрактом, який усе їй забороняв і нічого не дозволяв натомість.
* * *
Перші дні були жахливими. Їй доводилося не лише робити гімнастичні вправи по кілька годин на день у черевиках на високих підборах, але й дозволяти безкарно обмацувати себе найтупішому і, на її думку, абсолютно несексуальному самцеві. Вона підхоплювалася рано-вранці й напівсонна мчала до студії, дорогою протираючі заспані очі й позбавляючись залишків сну. Про те, щоб поніжитися в ліжку й пожаліти себе, можна було лише помріяти. Вранішню депресію десь чорти злизали разом з безкінечними роздумами, що б його таке з’їсти на сніданок. Практично всюди Ядзю супроводжувала знімальна група, яка увічнювала її злети, падіння, поступи й відчай. Вона розуміла, що шоу такого штабу керуються власними законами, проте наодинці із собою залишалася виключно на унітазі. Хоча навіть там не була впевнена, що в зливному бачку не вмонтована яка-небудь хитромудра міні-камера. І все для того, щоб нагодувати кровожерних глядачів, показавши їм справжній, позбавлений будь-яких мистецьких прикрас, голий зад учасника. Якось вона запитала в оператора, якого дідька знімати, коли вона наклеює пластир на палець?
– Розумієш… – утаємничив він Ядзю притишеним голосом, – це в нас такий пульс дня.
«Та-а-ак, – подумала вона. – Сьогодні Пульс дня, за мить Мамографія місяця, і, нарешті, Кончина року».
Уже від першої репетиції Ядзя знала, що нічого із цього не вийде. З її сумнівним почуттям ритму, відсутністю сприйняття власного тіла й зневагою до всього шоу-бізнесу, Ядзя була останньою особою, яка б мала в поті чола готуватися до виступу у світлі прожекторів. І все-таки вона це робила. Як і решта учасників, що нагадували жертв вуличної облави.
У новій, остаточній версії шоу, брали участь п’ять пар, а гучний фінал передбачався через кілька тижнів. Цього разу партнерами професійних танцюристів були виключно аматори. Проте кожен з них справлявся із завданням краще, ніж Ядзя.
Наприклад, Роберт, партнер Верени. Звичайний фізик-ядерник з науковим ступенем, проте в нього не виникало жодних проблем з вивченням танцювальних кроків. Тоді, коли Ядзя намагалася запам’ятати, що на «раз» нога йде вперед і стегно треба виставити, а на «два» треба повернутися, одночасно відхиливши голову праворуч, Роберт рухався стрімко, як електрон. Вочевидь глибокі знання про будову матерії давали йому можливість запанувати над власним тілом. На жаль, Ядзя постійно «зависала», що викликало в магнітному полі хаотичну дезорієнтацію й короткі замикання. Коли вона потрапляла на його орбіту, Роберт дивився на неї з таким жахом, неначе Ядзя повинна була викликати розщеплення ядра атома й тут-таки виростити маленький атомний грибочок.
Або така собі пані Гражинка, куховарка в центрі допомоги для важких підлітків. Скільки в ній було енергії! Завжди охайненька, чистенька, рівно підрізана гривка, а п’ятдесятирічне тіло – слухняне й зосереджене. На додачу вона ще й танцювала з Молодим, а він був такий чарівливий і дотепний! Ядзя спостерігала за ним з величезною приємністю. Він нагадував їй про найкращі миті в її житті, що давно поринули в небуття, так само, як смак «корівок» у дитинстві, що їх вона потайки цупила з подружками на ярмарку… Щойно Молодий з’являвся в залі, де вони репетирували, одразу привертав до себе увагу, поширюючи довкола якісь флюїди. Рухався з невимушеною елегантністю, наче загальне обожнювання було для нього чимось найприроднішим на світі. Крім того його очі мали той небезпечний блиск, який викликає в жінок негайне ввімкнення системи сигналізації.
Так… Що й казати, Молодого всі обожнювали. Усі, за винятком, зрозуміло, Ципріяна. Але цей занудний йолоп, ображений на весь світ, не любив нікого, крім себе. Якось Ядзя сказала йому, що він поводиться так, наче в нього в дупі геморой. Тоді він хряснув дверима й повернувся за годину. Ну й дуже добре. Принаймні можна було спокійно доїсти булочку й передрімати на матраці. Проте, коли цей ненормальний повернувся й побачив, як Ядзя спить в оточенні торбинок з написом «Бабусині пиріжки», то просто оскаженів! Почав верещати, що через її незграбність їм не вдається виконати банального «болео», не кажучи вже про «вольчеда». На жаль, невдовзі їй довелося зізнатися собі, що він мав рацію, говорячи про кілька (ну, гаразд, кільканадцять) понаднормових кілограмів.
Коли її почав переслідувати постійний біль у суглобах, фізіотерапевт, який співпрацював із програмою, пояснив, що переобтяжені кінцівки не витримують виснажливих багатогодинних вправ. Вирок був категоричний: Ядзя мусить схуднути. Якщо хтось уважає, що нездорова й калорійна їжа – це єдина радість у житті, марно сподіватися, що він сприйме таку вимогу зі зрозумінням. Тому Ядзя відразу відчула, що шлунок ніби судомою звело. Вона тут-таки зголодніла й до кінця репетиції тільки й думала про оселедця із цибулею. Слина виділялася так, що Ядзя швиденько й без зайвих фокусів зробила передбачений комплекс вправ і помчала додому, дорогою не забувши заскочити до поблизької продуктової крамнички. І вже в безпеці, стоячи під дашком трамвайної зупинки поруч із місцевими бомжами, вона відкрила слоїчок з оселедцями по-кашубськи, виїла його вміст, облизала масні від олії пальці, а тоді полегшено перевела подих і, повеселіла, погодилася, що справді, час подумати про здорове харчування.
Повправлявшись тиждень, Ядзя стерла до крові ступні, розтягнула ахіллове сухожилля й двічі вивихнула ногу в кісточці.
Окрім того, вона відчувала щиру, невиліковну ненависть до аргентинського танго, а його ритм щовечора викликав у неї напади мігрені. Основний комплекс кроків, так званий «базіко», вона запам’ятала лише тому, що він асоціювався з «Бальзаміко», улюбленим ароматичним оцтом.
Найгіршим було те, що Ядзя не могла ходити в жодному взутті. Таксист, котрий відвозив її щовечора додому, навіть звик, що пасажирка висідає боса і, не зважаючи на осінні калюжі, бреде крізь дощ і мжичку, ніби божевільний босоногий аскет. Якось увечері, масуючи ноги, вона із жахом помітила, що від постійного виснажливого повторення танцювальних па майже повністю стерла собі папілярні лінії. Тепер вона зможе безкарно задушити ногами Ципріяна, і жодна поліція не ідентифікує її відбитків.
Гуцьо, який пишався мамою, майбутнім ідолом колективного уявлення, немов безжальний наглядач стежив, щоб та не запізнилася вранці на репетицію, а повернувшись зі школи, покірно віддавав себе під опіку Едзя. Вони разом їздили містом, накопичуючи гігантський запас різноманітних сірників, бо зараз, захопившись передачею про французьку революцію на «Дискавері», вирішили відтворити ешафот, на якому стратили Марію Антуанетту. Та інколи після багатогодинного стирчання в незручній позі над макетом в Едзя так ломило крижі, що кілька наступних днів він лежав у ліжку. Тоді по Густава приїздила Сара, або його забирали до галасливого дому Улі. Такими вечорами хлопчина доходив висновку, що багатодітні заміжні жінки й незалежні самітниці просто нестерпні, і з цими бабами взагалі неможливо витримати, хіба що в людини немає виходу.
* * *
Останні три роки були для Ципріяна дуже важкими. Довелося змиритися з появою перших сивих волосин, і навчитися жити без захисної парасольки, яку відкривають над знаменитостями. Продиратися крізь джунглі шоу-бізнесу, у яких усі створіння взаємно знищують одне одного мачете, бейсбольними кийками й пінцетами для вискубування брів, словом, усім, що опиниться під рукою. Потрапивши в неласку й забуття, витіснений Молодим, Ципріян мусив боротися за існування й щомісячне погашення кредиту. Раніше він перебирав пропозиціями, але із часом мусив призвичаїтися до халтур. Йому й зараз терпли сідниці від самої згадки про рік, проведений на поромі, що курсував між Свиноуйстям та шведськими портами. Щовечора, на тлі імпровізованих хащів, Ципріян зображував танець Тарзана, а п’яні скандинави жбурляли в нього гарячими ковбасками.
Зараз він знову отримав шанс з’явитися перед публікою. Щоправда, у цьому йому добряче допомогла Верена зі своєю рахітичною дупою, але зрештою, після стількох років спільної каторги вона могла таки щось для нього зробити й шепнути кілька слів до волохатого вуха свого продюсера. Пусте, важливо, що він знову в грі. Достатньо двох турів, і він знову заволодіє масовою увагою! Якби йому ще й партнерку замінили. Незграба остання, до того ж дурна, як п’ятнадцять пачок маргарину. Навіть торкнутися до неї не можна! Щоразу, як він простягав руку, аби зробити кілька вогнистих па, вона перелякано сахалася, ніби тіло партнера вкривала грибкова екзема… Щиро кажучи, він зовсім не прагнув її торкатися, бо завжди побоювався жінок, які пригнічували його своїм інтелектом. Ципріян знав, що Ядзя закінчила виш, і він зі своїм атестатом провінційного ліцею почувався поруч із нею, як дурбак. Його постійно переслідував комплекс хлопчика-недоучки, такого собі дурника. (Як забашляє трохи капусти, певне, купить собі магістерський диплом якогось приватного вузу, чом би й ні!).
До того ж Ядзя переважала габаритами, і Ципріянові було непереливки. Він сам панічно трусився над своєю фігурою, бо в професії танцюриста будь-яка складочка жиру означає кінець. І на тобі маєш, зараз йому доводилося піднімати й романтично крутити самицею, яка була приблизно кілограмів на десять важчою за нього. Якось спробував, і все закінчилося тим, що обоє гепнулися на підлогу. Окрім того… вони взагалі не пасували одне до одного. Протягом останніх двох тижнів каторжних репетицій їм не вдалося сексапільно притулитися плечима чи стегнами. Талія не на місці, дупа занадто низько, цицьки завеликі. Христе-Боже, такими ціцеронами можна було б обдарувати цілу команду волейболісток. От і обійми таку, коли її груди не досить, що свердлять йому шлунок, то ще й відділяють від партнерки ледь не на півметра, ну чисто якась барикада довбана!
А цей її синок… Таке дитя навіть у цирку не побачиш. Коли малий прилазив разом з матусею, уважай, що репетиції кінець. Ніби й не робив нічого, сідав собі тихенько в куточку, але так якось лупав очима спідлоба, що Ципріян відразу вибивався з ритму. І жодного разу навіть не посміхнувся! Колись приніс пошарпану книжечку і, страшенно задоволений собою, сповістив, що приготував Ципріянові несподіванку. Після чого ні сіло, ні впало, продекламував:
Ципріян тоді остовпів. Звісно, нічого не втямив, натомість ще раз переконався, що обоє, мати й син, страждають від однакової таємничої душевної хвороби. Але найгіршим було те, що це прибембане щеня казало йому… казало… «пане Ціпо»!!!
Попри все Ципріян справді старався. Намагався не дивитися на гострі предмети в полі зору, зціплював зуби й подумки присягався ніколи не мати дітей. Забув навіть про ригачку в літаку. Врешті, вони з Ядзькою (блін, навіть ім’я в неї ненормальне) були командою й мали спільне завдання: пройти чимдалі. Саме через те він якось привів із собою на репетицію Верену, свою колишню партнерку, аби продемонструвати, як має виглядати справжнє танго. Колись це був один з його найулюбленіших танців (звісно, ніщо не могло зрівнятися із твістом, який ушкварили Ума Турман і Джон Траволта в «Кримінальному чтиві»). Стали в позицію, зціпили зуби аж скреготнуло, і почали. Ядзя демонстративно подивилася у вікно й витягнула з торбини котлету, котра залишилася з учорашнього обіду. Почала її меланхолійно пережовувати, час від часу глипаючи в бік танцюристів. Треба їм віддати належне, вони аж іскри викрешували на підлозі. Навіть Ципріян відчув у стегнах щось схоже на драйв. Злегенька відсапуючись, він зиркнув на Ядзю, упевнений, що та заніміла від захоплення. Вона справді не могла й слова вимовити. Але не від захвату, а тому, що рот був напханий котлетою! Проковтнула останній шматок, і її погляд став ще похмурішим. Ципріян оскаженів. Сто чортів! Не для того він кілька років лежав на самісінькому дні кошика з уживаними речами, чекаючи, що його витягне якась милосердна рука, аби тепер занапастити все до біса через якусь ненажерливу ідіотку!
* * *
– А ось тут у нас справжнє тобі диво. Чудо-чудесне, ням-ням. – Головний стиліст програми й утілення претензійності, Маурицій Тронт, побачивши Ядзю, мало не зазнав оргазму.
– Ходи-но сюди, дорогенька. – Витягнув її на середину і, склавши вуста дзьобиком, прицмокував і прицмокував, здавалося, без кінця. Водночас він із замилуванням погладжував свої майстерно підстрижені заокруглені бакенбарди.
– Перед вами, шановні, мрія будь-якого стиліста. Чому? – Він замовк і театрально глянув на зграйку ледь переляканих учасників програми.
Ядзя голосно проковтнула слину. Їй уже не раз довелося стати свідком дивакуватих учинків цього химерного мегаломана, який одним-єдиним словом міг увергнути людину в безодню розпачу. На жаль, цього разу він націлився на Ядзю, і вона відчувала, що від страху її литки взялися сиротами.
– Невже взагалі можна так виглядати? Ні-ні, не відповідайте, це було риторичне запитання. Ха-ха-ха! Що тут у нас? – Він грубо, швидким рухом підкотив Ядзину спідницю. – Неголені ноги, ну, без коментарів. Ідемо далі… Маленькі очі, волосся кольору мишачого посліду, брови пошарпані. Одним словом: село і люди. Неорана нива.
З кожним словом він розходився все більше, і Ядзя ладна була заприсягтися, що звук власного голосу в нього, як і в Гітлера, викликає ерекцію. Він вигинав своє неприродно гнучке тіло якоюсь карколомною дугою й подзенькував східними прибамбасами, що прикрашали всі його відкриті й приховані частини тіла.
– Я дивлюся, і що ж я бачу? – Маурицій утупив у Ядзю нищівний погляд.
– Е-е-е…
– Так от… нічого я не бачу! Бачу темноту, бачу посередність, бачу порожнечу. Тебе немає, жінко, ти сховалася в усьому цьому шматті. Укрилася, замаскувалася, а я хочу бачити, де в тебе талія! Які в тебе ноги? Чи ти часом не баба з яйцями? Словом, хто ти є?
– Не питай…, ні про що не питай – іронічно кинув хтось іззаду.
Маурицій спопелив поглядом присутніх і підсумував:
– Гляньте на мене. Хто я?
– …
– Мужик!
З усіх можливих відповідей ця була найменш очевидною, проте все, що виголошував стиліст Тронт, обговоренню не підлягало. Його завданням було цю дизайнерсько занехаяну банду якось цивілізувати, зробити з них людей, тобто ходячих ідолів моди, new-look і lifestyle. Найважче буде, певна річ, із Ядзею.
По-перше, вона не бажала співпрацювати, упираючись, що їй добре так, як є. Маурицій поставив собі за мету поздирати з неї ці сіро-бурі лахи й старанно, як терплячий скульптор, чий різець усуває зайвину, шматок за шматком, надати їй форму. Вона була затовста, це точно, але віддавши стільки років своєму фахові, одягаючи людей із журнальних обкладинок, різних редактрис і телезірок, Тронт збагнув, що кожен може виглядати добре. Проте це йому давалося нелегко, бо щоразу, коли він приминав у якоїсь панійки під жакетом поклади зайвого жиру, його кидало в дрож. На щастя, Маурицій був чудовим психологом і міг упоратися з будь-яким непокірним матеріалом. Його метод полягав у тому, що жертву слід було якомога відчутніше приголомшити, принизити її настільки, щоб потому вона покірливо погодилася на всі стилістичні тортури. Протягом кількох днів він із приємністю спостерігав, як Ядзя, котра спочатку хвицалася, чимраз більше байдужіла й слухняно брала участь у процесі створення з неї жінки. Із кожною черговою консультацією ставало краще й краще.
Якогось вечора в їхніх стосунках стався несподіваний, проте вирішальний злам. Ядзя сиділа з фарбою на волоссі, чекаючи своєї черги до манікюрниці, а Маурицій мав півгодинну перерву між черговими примірками. Можна було випити кави й нарешті закурити. Він зайшов до VIP-кімнати й побачив там свою найбільш проблемну «модель», яка із блискучою фольгою на голові дивилася на одному з каналів «Оскому». Фільм Майка Ніколса, знятий мало не тридцять років тому, був черговим шедевром в акторському доробку Меріл Стріп, яку Маурицій просто обожнював. Саме показували сцену, де Меріл назавжди покидає Джека Ніколсона, забирає дітей і йде, йде, і йде-е-е… злітною смугою аеродрому обличчям просто на камеру. Але як! Людоньки! Тулить до себе манюнє дитятко й несе його, неначе все своє нещасливе кохання, усю облуду й сльози цього світу. Самотня, зраджена Меріл та її прекрасне, харизматичне обличчя… Ну, і все було б чудово, якби не ця клята мелодія, яка невідь чому завжди так зворушувала Мауриція. Варто йому було почути «І believe in love», як у серці щось стискалося. Горло йому перехопило, він стояв, вдивляючись в екран, і за мить уловив якесь чудне схлипування, що долинало від Ядзиного крісла. Авжеж, вона ревла як корова. Наприкінці фільму вони вже ридали обоє, подаючи одне одному хусточки й мугикаючи «Coming around again» разом із Карлі Саймон. Саме тоді їх поєднала ниточка емоційної близькості. Ядзя стала більше довіряти Маурицію, а він зрозумів, що під безбарвною шкаралущею вона ховає тендітне, вразливе єство.
Крім Тронта тілесною оболонкою учасників опікувався спеціально запрошений перукар-стиліст із Женеви. Коли він з’явився в студії вперше, усі заціпеніли від жаху, бо для оточення цей пан становив ходячу антирекламу власних професійних здібностей. У нього була настільки непідходяща, погано підібрана зачіска, що це оголювало й підкреслювало всі недоліки його зовнішності. Зате така зачіска мала феноменальну перевагу: щоб її зробити, треба було надягти на голову горщика й підрізати кінчики на рівні з берегами. Потому достатньо було намазюкати гривку якимсь жиром, добряче її потермосити й ефект був приголомшливий.
Незважаючи на всі ці перешкоди, результат спільної праці колективу був чудовий.
З Ядзі вигулькнуло щось схоже на жінку. Коли вона прийшла на генеральну репетицію, Ципріян довше, ніж зазвичай, мурмотів слова привітання, сторожко поглядаючи на Ядзю, ніби за мить на її голові мала вискочити антена для зв'язку з інопланетянами. Бо Ядзя виглядала як позаземна істота.
* * *
Хоча до кінця уроків залишалося ще кілька хвилин, Гуцьо вже зібрав свої речі. Сів за партою біля самих дверей, щоб відразу після дзвінка помчати до гардеробу. Іноді, коли йому щастило, Гуцьо встигав одягнутися й вибігти зі школи, перш ніж Надя спустилася вниз. Проте набагато частіше вона лупцювала його відразу на порозі класу.
Щоправда, від того матчу, коли Ядзя замалим не спричинилася до інфаркту в її батька, Надя почала змінюватися. Дівчинка стала менш агресивною й частіше дивилася на Гуця з повагою. Особливо зараз, коли всі в школі жили, рахуючи час до початку конкурсу. За Ядзю вболівав увесь педагогічний колектив, а Гуцьо став одним з улюблених учнів. Навіть директриса Підливка вже не сичала так зловісно, дорікаючи, що в хлопця знову немає змінного взуття. Але, незважаючи на те, у темному закамарку дитячої душі крилися побоювання, щоб мама знову не викинула якогось коника. Як тоді. Гуцьо обережно глянув на Надю.
Дівчинка була сьогодні на уроках спокійніша, ніж зазвичай і вочевидь заглиблена у власні роздуми. На перервах визирала у вікно. Тільки раз, коли Гуцьо проминув її, йдучи до туалету, вона обернулася й витягнувши з кишені старанно складену вирізку з газети, промовила так тихо й невиразно, що хлопець ледь її зрозумів.
– Можеш мені організувати… цей… автограп твоєї мами? – Її товстий палець тицяв у фото із зображенням усіх учасників програми.
Надя стояла перед ним зніяковіла й напружена. Мабуть, їй було важкувато зважитися на будь-яке прохання. Досі, коли їй чогось хотілося, вона просто брала цю річ. З магазинної полиці або шкільного ранця однокласників.
– Ну звісно, а може, сама зайдеш до нас по цей… – тут Гуцьо замовкнув, роздумуючи, чи не варто сказати правильно, – …автограп? Приходь. Мама зрадіє, і я теж.
Надя, приголомшена таким розвитком подій, не усвідомлюючи до кінця, що робить, вдячно вклонилася, а тоді вибухнула ідіотським реготом.
До закінчення занять вона більше не звертала на нього жоднісінької уваги. Коли після уроків Гуцьо вішав у гардеробі свій мішок із взуттям, то побачив її біля виходу зі школи. Надя стояла з якоюсь неохайною жінкою, яку він бачив уперше. Незнайомка вочевидь у чомусь звинувачувала малу, сморід алкоголю долітав аж до гардеробу. Дівчинка підвела голову й, угледівши Гуця, крадькома йому помахала. Перш ніж жінка з дівчинкою вийшли зі школи, хлопець устиг помітити, як розлючена незнайомка хапає Надю за волосся на потилиці, а тоді швидко штурхає її до дверей.
– Це її стара. Знову набралася. – Білявий хлопчик в окулярах нахилився, зав’язуючи шнурівки на черевиках. У приміщенні залишилися тільки вони. За хвилинку товариш хряснув ґратами гардеробу, вибігаючи на вулицю. А Гуцьо продовжував стояти, відчуваючи, що в його груди потрапив маленький камінець, який страшенно муляє.
* * *
За два дні до виступу всіх завезли службовими «Ланчіями» до культового спортивно-відпочинкового центру, аби там, у приємній атмосфері, вони розслабилися перед першим, як би там не було, спарингом.
Хоча осіннє сонце ще добряче пригрівало, організатори відмовилися від занять на свіжому повітрі й попровадили свою отару до клаустрофобічних роздягалок, де всім наказали переодягнутися в неприродно напомповані комбінезони, у яких танцюристи нагадували покручів космонавтів з регбістами. Уже невдовзі все з’ясувалося.
Психолог з фірми, яка надавала учасникам шоу професійну допомогу, пояснила:
– Невдовзі відбудеться ваш перший поєдинок на танцмайданчику. Ви парами виборюватимете перше місце. Проте такі змагання вимагають, аби ви з вашим партнером становили тісний, сповнений взаємної довіри, колектив. Дехто з вас уже може похвалитися тим, що їх поєднали симпатія й добрі стосунки. – Її погляд зупинився на панові Казику, який притулився обличчям до бюсту своєї партнерки.
Пан Казик, чоловічок доволі низенький, сягав Магді якраз до грудей, і слід сказати, що він активно використовував саме цю рису своєї мізерної статури.
– Проте інших, – продовжувала психолог, – досі розділяє приховане внутрішнє напруження, яке породжує вічні конфлікти в танці й унеможливлює гармонійну співпрацю…
І всі (Молодий із Ґражинкою, Верена з фізиком Робертом та ще симпатична руда пара) як за командою глянули на Ядзю й Ципріяна.
– Тому одягніть, будь ласка, шоломи й прошу на поміст. Це остання нагода безпечно вияснити все під час поєдинку із сумо.
Що тут робити, продюсер – наш цар і Бог. Ядзя із Ципріяном поставали одне напроти одного, усвідомлюючи, що ситуація може виглядати більш ніж абсурдною. Навколо всі забавлялися, як невинні діти. Раз у раз хтось когось штовхав, дехто намагався когось перекинути, а оскільки костюм добряче це завдання утруднював, постійно вибухав сміх. Нарешті Ципріян ніби знехотя пхнув Ядзин шолом. Тоді вдруге й утретє. А коли спробував знову, вона кинулася на нього з неприхованою люттю. Намагалася вкусити, але обличчя захищала густа сітка, котра унеможливлювала напади канібалізму. Ципріян простягнув довгу руку, тримаючи Ядзю на відстані, але це лише підсилило її роз’юшеність. Вона рвонула до нього з такою силою, що він ледь утримав рівновагу, похитнувшись, як запаморочений боксер на рингу, але швидко оговтався. Що??? Його б’є баба?! Він аж відчував, як йому тестостерон шумує в жилах. Наблизив своє заґратоване обличчя до такого ж лиця суперниці й так вони довгенько стояли, із ненавистю вдивляючись одне в одного. У Ядзі від нервів теліпалося вже не тільки око, а й усе тіло. Раптом їй сяйнула абсолютно божевільна думка. Настільки приголомшлива, що вона аж перелякано відскочила. Їй спало на думку, що це їхнє сплетіння, те, що вони відчувають подих одне одного, краплинки слини, що вилітають разом із черговими словами образи, уся ця фізіологія… власне кажучи страшенно інтимна. Вона відчула себе так, наче вони із Ципріяном займалися сексом! Ця асоціація викликала в неї потребу негайного заперечення, тож вона розпочала другий раунд.
Тим часом решта їхніх товаришів давно вже покинули поміст, звільнивши місце для двох найзапекліших ворогів. Присутня при цьому пані психолог нажахано спостерігала за ескалацією конфлікту. Коли один з комбінезонів виявився подертим, вона поспішила по допомогу. Аж двом охоронцям довелося розбороняти роз’юшену пару. Третього підім’яли й пригнітили тіла шаленців. Ледве дихаючи, він вибрався з-під них і свистком сповістив про кінець гри. Проте рахунок бою залишився невідомим…
* * *
Ципріян стояв за кулісами й кожною клітиною свого тіла всотував атмосферу виступу, що мав от-от розпочатися. Він це обожнював: сцена, юпітери, а посередині, у центрі уваги – він. Танцюрист уже насолоджувався близькою славою, цей смак був йому так добре знайомим! Проте радість затьмарювало легеньке підсвідоме побоювання, бо Ципріян відповідав за виступ лише частково. П’ятдесят відсотків залежали від Ядзі, яка весь час сиділа в гардеробній, змагаючись із істеричним нападом страху. Коли ведучий програми, відомий актор, прочитав їхні прізвища, вона, нарешті, з’явилася з темряви й слід сказати, що її вигляд на мить приголомшив Ципріяна. Передусім волосся, трохи коротше, ніж зазвичай, вільно лежало кучерями, що мали зовсім інший, рудуватий колір. На її обличчі помітнішими стали зальотні веснянки, які надали шкірі ніжного, медового відтінку. Очі, котрі досі здавалися сіро-бурими й запалими, набули нової глибини. Вони були набагато більшими, а майстерно використана «Маскара» вдало їх підкреслила. У смарагдовій сукні із глибоким викотом Ядзя виглядала як власне ідеальне, незнане досі, втілення.
З першими тактами танцюристи зосередилися. Хоча вони й репетирували ці моменти нескінченну кількість разів, завжди, коли згідно із засадою «саbасео», Ципріян нахабним поглядом і рвучким рухом голови запрошував її до танцю, Ядзю пронизував дрож. Вона відчувала, як у ній прокидається тваринне, атавістичне єство. Мужчина стояв зараз перед нею й виглядав, неначе Рудольфо Валентино в «Чотирьох вершниках Апокаліпсису». І раптом Ципріян зробив те, чого не передбачала хореографія. Охоплений якимсь незрозумілим шаленством, він упав на коліна й відірвав зубами криваво-червону троянду, пришиту до паска партнерки. Ошелешена Ядзя дивилася, як він театрально роздимає ніздрі й дихає важко, як розохочений самець. З рота продовжувала стирчати здобута квітка. У неї зашумувало в голові, а потім усе поточилося швидко, як уві сні. Бо вперше в танці Ядзя не рахувала відчайдушно обов’язкових восьми кроків і всіх цих чергових: salida, cruzada, calesita, boleo, gancho й поворот! Оcho, рагеdа, volceda, traspi… Пам’ять тіла виявилася сильнішою, ніж відсутність у Ядзі танцювального таланту. Приголомшена цим, вона піддалася ритмові, хоча й до кінця боролася, неначе левиця, силкуючись вирватися із залізних обіймів партнера. Той не скорявся, і в їхньому танго всі легко могли впізнати черговий раунд бою, що відбувся кілька днів тому.
Ядзя помітила ще дещо, і цього разу вже зовсім розгубилася. Вона не могла позбутися нав’язливих асоціацій із сексуальним збудженням, там більше, що Ципріянове тіло було таке гаряче… Стиль «salon» вимагав від обох постійної близькості, де правий бік тіла партнерки тулився до правого боку партнера, а з лівого боку трималася дистанція. Їхні тіла зливалися від стегон до грудей жінки, утворюючи вгорі літеру «V». Жар, який спалахував між ними, декілька разів мало не примусив Ядзю зімліти. Вона була переконана, що танець закінчиться для неї опіками третього ступеня. Нарешті пролунали останні акорди «resolucion», і Ципріян виплюнув їй під ноги багатостраждальну, наполовину пережовану, троянду. Глядачі сприйняли їхній виступ з ентузіазмом, проте професійне журі звернуло увагу на те, що танго це танець протилежностей та суперечливих емоцій. Він символізує не лише боротьбу між коханцями, але й любов, сильне, невтримне жадання. Тим часом Ядзя й Ципріян занадто зосередилися на першому аспекті. Один із членів журі, суддя міжнародних конкурсів, узагалі закинув танцюристові, що той не зумів вивільнити в партнерці прихованого бажання. Ципріян заціпив зуби і його любові до ближнього стало лише на те, аби ввічливо провести Ядзю зі сцени.